Kič

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Gascoigne
Posts: 9
Joined: 01/04/2010 04:38

#1 Kič

Post by Gascoigne »

Kič je sve ono sto se iz nekih razloga "odmaklo" od prvobitne namjene (ne namjere). Svaka zloupotreba je kič.

Kič je muziku Seke, Stoje i Dragane nazivati folkom.

Kič je perfidno se gurati u redu na šalteru ili kasi kako bismo "uštedili na vremenu" i pokazali da smo lukaviji i snalažljivji od ostalih u redu.

Kič je dopustiti da Evrovizija postane subotnja parada loše muzike i poprimi karakter opštenarodnog veselja.

Kič je postmodernistički trend kojeg propagiraju arogantni, "opušteni" i duhoviti "mudraci", a podrazumijeva stavove koji ironiziraju i ismijavaju skoro sve sto su ljudi stoljećima mukom gradili
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Kič

Post by PipiDugaDevetka »

Proguglah riječ kič i evo šta nađoh:
Image
malo sutra
Posts: 34
Joined: 07/05/2010 18:47

#3 Re: Kič

Post by malo sutra »

PipiDugaDevetka wrote:Proguglah riječ kič i evo šta nađoh:
Image
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: Kič

Post by mayab »

malo sutra wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Proguglah riječ kič i evo šta nađoh:
Image
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ha ha, koji "kraljevi" :lol: :-)
Static-X
Posts: 2470
Joined: 23/07/2009 14:50

#5 Re: Kič

Post by Static-X »

morel vo ko preves da se i ja nasmijem :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6 Re: Kič

Post by PipiDugaDevetka »

Static-X wrote:morel vo ko preves da se i ja nasmijem :D
Ćirilica je i bosansko pismo, nemoj da nasjedaš na propagandu kojom velikosrbi - četnici truju bh. narode prisvajajući ćirilicu!

Nije pismen ko ne zna na oba pisma čitati i pisati! :x :(

Prvi dokaz pismenosti u Hrvata, Bašćanska ploča, je djelimično na ćirilici:
Image
http://hr.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%A1%C4%87anska_plo%C4%8Da wrote:Ploča dokumentira živi hrvatski jezik s natruhama knjiškog crkvenoslavenskog jezika. Čakavica i staroslavenski miješaju se i u gramatici i u leksiku.

Pisana je prijelaznim tipom glagoljice, s oble na uglatu. Usporedno s glagoljičkim slovima, javljaju se i neka latinična i ćirilićna (I, M, N, O, T, V), a isti je slučaj i s drugim hrvatskim spomenicima pisanih glagoljicom iz 11. i 12. stoljeća. Zanimljivo je da počinje sa slovom A, a završava slovom O, kao alfa i omega (grč.), početak i kraj.


Bosančica je osobita inačica: morfološka i grafijska i ortografijska ćiriličkog pisma.

Humačka ploča je pisana bosančicom i to je prvi pisani dokument koji je dokaz pismenosti na tlu BiH.

Image
http://www.bgs.ba/e_knjige1.html wrote:Najznačajniji spomenik rane srednjevjekovne pismenosti u Bosni i Hercegovini iz 10. ili 11. stoljeća. Humačka ploča pisana je ranim oblikom bosančice/ćirilice, a sadrži i pet glagoljskih slova. Ploča je duga 6,8 cm, široka 5,9 cm, debela 1,5 cm, a teška 142 kg. Bila je do 1958. uzidana u pročelje Franjevačkog samostana na Humcu koji je sagrađen 1867. godine. Danas se nalazi u franjevačkom muzeju Humcu kod Ljubuškog.
Na glupoj wikipediji stoji da je bosančica starohrvatska ćirilica, a samo joj ime kaže da je bosančica i kome pripada.

Image

Image
http://www.bgs.ba/e_knjige1.html wrote:Prijevod: U ime oca i sina i svetog duha. Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.
Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli.
Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje.
Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto i osamdeset i devet ljeta, mjeseca augusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.
http://www.youtube.com/watch?v=NbMXRcaj ... r_embedded
Last edited by PipiDugaDevetka on 09/05/2010 12:03, edited 5 times in total.
User avatar
bego007
Posts: 80
Joined: 07/05/2010 18:41

#7 Re: Kič

Post by bego007 »

Veliki spojler na maminom Fiatu Punto od 50 KS i "tetovaza" na zadnjem staklu.
Curice obucene u leopard uzorke od glave do pete (odjeca za nekoliko brojeva manja obavezno).
Gipsani lavovi, labudovi, cukice sa isplazenim jezicima u avlijama.
Svi gosti one birtije u blizini City Pub-a, iz koje uvjek najglasnije dopire zvuk kica.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#8 Re: Kič

Post by Jazz_Junkie »

Patriotizam je kic.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9 Re: Kič

Post by PipiDugaDevetka »

Narkomanija, fašizam i rasizam su kič.
Draža je kič!
Image
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#10 Re: Kič

Post by sodom »

ImageImage
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#11 Re: Kič

Post by donBeton »

Zašto je narkomanija kič?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#12 Re: Kič

Post by PipiDugaDevetka »

donBeton wrote:Zašto je narkomanija kič?
Bolesnici, narkomani haluciniraju, naročito od LSD-a, pa od ruznog vide lažno i lijepo.
Jurisnik
Posts: 39
Joined: 09/05/2010 05:19

#13 Re: Kič

Post by Jurisnik »

PipiDugaDevetka wrote:
donBeton wrote:Zašto je narkomanija kič?
Bolesnici, narkomani haluciniraju, naročito od LSD-a, pa od ruznog vide lažno i lijepo.
Sve je to relativno moj prijatelju :mrgreen: .Ne halucinira se od svake droge.
Static-X
Posts: 2470
Joined: 23/07/2009 14:50

#14 Re: Kič

Post by Static-X »

@PipiDugaDevetka

Sve je to meni jasno, nego danas mi tu bosancicu ne koristimo a cerilicu sam ucio dok sam klinac u osnovnoj bio al posto je nekoristim sad vise nabadam nego sto znam.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#15 Re: Kič

Post by PipiDugaDevetka »

Jurisnik wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
donBeton wrote:Zašto je narkomanija kič?
Bolesnici, narkomani haluciniraju, naročito od LSD-a, pa od ruznog vide lažno i lijepo.
Sve je to relativno moj prijatelju :mrgreen: .Ne halucinira se od svake droge.
Od LSD-a se sigurno javljaju halucinacije, barem sam tako čitao.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16 Re: Kič

Post by PipiDugaDevetka »

Static-X wrote:@PipiDugaDevetka

Sve je to meni jasno, nego danas mi tu bosancicu ne koristimo a cerilicu sam ucio dok sam klinac u osnovnoj bio al posto je nekoristim sad vise nabadam nego sto znam.
Pola ti se prašta.
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#17 Re: Kič

Post by AdnanSA »

Static-X wrote:morel vo ko preves da se i ja nasmijem :D
Sramota je da neko nezna ćirilicu. Treba učiti. U svakom slučaju može biti od koristi.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#18 Re: Kič

Post by respo »

PipiDugaDevetka wrote:
Jurisnik wrote:
PipiDugaDevetka wrote: Bolesnici, narkomani haluciniraju, naročito od LSD-a, pa od ruznog vide lažno i lijepo.
Sve je to relativno moj prijatelju :mrgreen: .Ne halucinira se od svake droge.
Od LSD-a se sigurno javljaju halucinacije, barem sam tako čitao.
bez obzira na sve nabrojano ne znaci da je kic
i od absinta se dobiju halucinacije pa je van gogh pio absint i ko njega naziva kicem?
osim van gogha jos mnogo umjetnika koji su da kazem "bogovi" kulture ili nazovi kako hoces tj kontra kicu su pili absint i halucinirali pa se ne nazivaju kicem
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#19 Re: Kič

Post by PipiDugaDevetka »

respo wrote:
bez obzira na sve nabrojano ne znaci da je kic
i od absinta se dobiju halucinacije pa je van gogh pio absint i ko njega naziva kicem?
osim van gogha jos mnogo umjetnika koji su da kazem "bogovi" kulture ili nazovi kako hoces tj kontra kicu su pili absint i halucinirali pa se ne nazivaju kicem
Dobro je, u pravu si da su neka vrhunska umjetnička djela nastala pod utjecajem droge, alkohola ili kakve psihotične bolesti.
Eto, izjavljujem da sam pogriješio kada sam napisao da je i droga kič.

Nemoj da slučajno neko sebi odreže uho!
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#20 Re: Kič

Post by respo »

ne znam jesam li dobro razumio ali mi sada kao kontriras

to sto je odrezao uho ne znaci da je pod uticajem absinta odrezao
jedna verzija kaze da je u macevanju izgubio uho zbog neke zene
koliko je to tacno ne znam niti me zanima samo pominjem

i branko copic se bacio s mosta pa ga niko ne naziva ludim
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#21 Re: Kič

Post by PipiDugaDevetka »

Ne kontriram, nego si me argumentima prisilio da povučem stav, a pošto je droga nanijela i nanosi mnogo jada širom Planete. Morao sam malo ''ujesti'' da ne bih pisao 100% pozitivno o drogi, alkoholu,...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#22 Re: Kič

Post by uvjek dobar gost »

Branko Ćopić pisac mog djetinstva i odrastanja.. ubio se iz nikad ne objelodanjenih razloga... 1984. godine uoči javnog bujanja Srpskog nacionalizma i otvorenog paradiranja kiča.. tako da bih samo molio da se tog (za mene) velikog čovijeka ne pominje u kontekstu kiča.

Kič je sarajevski univerzitet, travnički, banjalučki, mostarski, samim tim studentiil bar jedan njihov dio isto tako su kič. Sedmice mode su kič, kao i svi oni koji ih posjećuju, SFF je već par godina naslonjen na kič, kiču teže svi oni koji žele da budu viđeni, da budu u centru pažnje i da ih ima u medijima, mediji su kič, posebno kod nas i u još nekoliko zemalja, kič sam i ja koji kao pokušavam palamudom na forumu i djelovanjem mimo istog da utičem na promijenu na bolje, kič je Džemo Šabić koji je jednostavno ugasio Radio 202, kič je Ganić sa familijom koji je uništio jedan od reprezentativnih objekata u centru grada gradeći i pregrađujući na svoju ruku, kič je divlja gradnja u i oko Sarajeva koja će zauvijek izmijeniti sam grad Sarajevo. Kič je Meliha Alić ministrica obrazovanja na federalnom nivou sve skupa sa svojom skupom a takop jeftinom kožnom jaknom, pramenovima i natapiranim repovima, kič je Šaja sa svojim velelepnim zdanjem aka čardakom uz cestu u Ustikolini. Kič su mediji koji su puni nepismenih, arogantnih i sujetnih skorojevića, kič je GRAS koji je uspio sjebati sve i svja, kič su uposlenici u kantonima koji su podobni a ne sposobni, kič su portiri po opštinama koji su dovedeni po familijarnoj vezi i sad se ponašaju kao da su i sami direktori il načelnici opština, kič su nastavnici po osnovnim i srednjim školama koji trune i truju djecu po nalogu političkih tutora koji nisu ni svjesni posljedica, kič su predavači vjeronauka po obdaništima koji rade mimo uputa po vjerskim knjigama, kič je Arzija M onako samo kad je vidim, Dodik je kič kad pjeva pod šatorom i zavodi polu-pismene potencijalne glasače. Kič su vjerski veledostojnici koji su se odrodili od svojih "stada" i sad uživaju u svili i kadifi, u matrijalnim i ovozemaljskim blagima.... Kič je ova država koja kao da stvorena je da dira u ljudska prava i da ih maksimalno nepoštuje, kič je dio raje iz dijaspore koji dođu ljeti sa bijesnim autima i izbjeljenih vilica.. koji traže big picu il koji imaju akcenat kao da nuikad nisu živjeli u BiH....... Ima kiča još ali za sad je dovoljno
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#23 Re: Kič

Post by zonbirile »

[
može li naš ministar i to kulture,proći pod kić.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#24 Re: Kič

Post by statix »

zonbirile wrote:[
može li naš ministar i to kulture,proći pod kić.
On je orginalni kić tj. paradoksalan...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#25 Re: Kič

Post by respo »

PipiDugaDevetka wrote:Ne kontriram, nego si me argumentima prisilio da povučem stav, a pošto je droga nanijela i nanosi mnogo jada širom Planete. Morao sam malo ''ujesti'' da ne bih pisao 100% pozitivno o drogi, alkoholu,...
nisam rekao da je droga pozitivna
nego sam samo rekao cinjenicu da pod drogom mogu nastati djela koja nisu kic

po tvom stavu mozes komotno reci da je i piva i ostala alkoholna pica kic

al materijalne stvari koje se koriste se ne mogu svrstavati pod kic ili umjetnost isto kao hrana recimo
Post Reply