Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#126 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by PipiDugaDevetka »

Made in RS=Made in Republika Slovenija?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#127 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by PipiDugaDevetka »

quasar wrote:Zato opet kažem ima 3. oktobar, izađite i recite NE tamo gdje treba, na vrijeme.
Obavezno, čak se potrudim da prijavim gospodju nepokretnu mamu da joj moblini tim dodje do postelje sa kartonskom kutijom za glasanje.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#128 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by Toto »

quasar wrote:
pshhh wrote:
quasar wrote: Evo samo da vas pitam "gradjani sa inicijativom", gdje ste bili za 1. maj?
Ako si iz Pokreta DOSTA zelim vam reci da biste imali vise pristalica da niste nazalost ispolitizirani a narod sve konta.

Opet bi ponovio da mi bosanci vidimo muhe dok oko nas vukovi hodaju tako i vas pokret DOSTA.

Nazalost nedostaje vam iskrenosti zato i nemate pristalica.

Umjesto da se borite protiv trgovackih lobija koji nam unistavaju ekonomiju i nasu buducnost vi se bavite ... onim cime se bavite a svi vide sta je to ...

Kao i svuda u svijetu na izborima ce pobjediti ne najbolji vec onaj ko bude imao najvise novca.

Stoga, samo nam ostaje gradjanska inicijativa i pritisak javnosti.

Na izborima se nece nista promjeniti sve ostaje isto, samo ce procenat udjela u vlasti biti razlicit u par promila.
Nisam iz pokreta DOSTA, ne pripadam ni jednom pokretu niti ijednoj partiji. Samo mi je puna kapa šuplje priče. Kako vidim ti ne misliš da izbori išta mijenjaju? Bujrum bojkotuj ti šta god hoćeš, pa i izbore.
Mislim da sam u prvom postu bio sasvim jasan,i nemam namjeru da dalje pojašnjavam. Na riječima ste svi jaki, a na djelima vas nema. Imali ste 101 priliku u zadnjih 15 godina da kažete vlastima šta mislite o svemu, i ni jednu niste iskoristili. Ako misliš da izbori ništa ne mijenjaju, u tom slučaju nam preostaje samo ulica i revolucija jer bojkot Poli salame i Vegete neće ništa promijeniti.
Politika nece rijesiti ove probleme o kojim se prica jer ce i novi politicari biti potkupljeni i pojo vuk magarca

problemi se mogu jedino rijesiti jakim i dobro organizovanim sindikatom ili udruzenjem potrosaca koje bi djelovalo i prema politici i prema trgovackom lobiju.
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#129 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by sarajevsko_pivo »

PipiDugaDevetka wrote:Made in RS=Made in Republika Slovenija?
Manji entitet :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#130 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by PipiDugaDevetka »

Kako bi bilo da nekako proizvođači preskoče posrednike u prodaji njihovih proizvoda potrošačima. Da se udruže proizvođači i potrošači, pa da ja tačno poznajem farmera imenom i prezimenom kod kojeg kupujem krompir. Finansiranje kontrole kvalitete dijelimo pola-pola. Ja da vikendom dolazim kod farmera na izlet i sa djecom okopavam ''svoj'' krompir na farmi proizvodjača. Usput, žena moja pomuze farmerovu kravu i nosi našoj kući svježe mlijeko za koje sigrno znamo da krava muzara nije tretirana hormonima, nije hranjena stočnim brašnom, nema brucelozu,...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#131 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by tranquil »

Ah, kad se već priča o tržnim centrima, ja bih samo da pozdravim sve uposlenike i ljubitelje lanca "Robot". Jedan njihov objekat mi je najbliži trgovački centar, i moram reći da mi je žao što su blizu mene, a ne blizu mog najvećeg neprijatelja. Ko je prošao pored njihovog štanda sa voćem i povrćem i duboko udahnuo (i pri tome ostao pri svijesti), ili čak kupio nešto sa tog štanda, više se ne boji ni džehennema ni zekuma. Ne znam šta mi je draže kod njih - situacija da 2009. nađem konzerve tunjevine kojima je istekao rok 2008., ili njihovo osoblje koje na upit o tome da li imaju nešto lijeno odgovaraju da tog artikla nema, da bih ga poslije toga sam pronašao uz par sekundi truda. Najveća korist od njih je ta što sam, kupujući kod njih, stekao naviku da gledam rok trajanja na svim artiklima koje kupujem, na čemu im se od srca zahvaljujem.

Proces trgovine na malo su "izbori", potrošači su "glasači", a kupljena roba je "glas" šta glasači hoće, a nekupljena glas šta neće. Ako "naši" nastave ovako kako sada rade, bojim se da uskoro neće moći proći "izborni prag". Čast domaćem, ali sam oznaku zemlje porijekla, kako proizvoda tako i maloprodajnog objekta, prestao da gledam iz praktičnog razloga izbjegavanja trovanja ukoliko budem forsirao samo domaće, tako da sada uzimam šta mi godi, a ako je domaće, dobro i jest.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#132 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by Cholina_Lokica »

jesi sigurna da nisi uzela zutu sijalicu samo :lol:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#133 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by bez_ideje »

Po.erem se na kupujmo domace tj.Robot gdje mi zenska na kasi govori da nema velike kese da mi spakuje dvije kupljenje sjedalice za bastenske stolice pa sta fali da nosam tako........i nakon 15 minuta frke i mog insistiranja da mi vrati pare i nabije sebi sjedalice u dupe ......uskace druga koja izmislja toplu vodu i uspjeva mi zamotati sjedalice u najobicniji papir i svezati trakom da mogu fino ponijeti :x :x :x :x :x :x :x :x :x
User avatar
lord-executioner
Posts: 463
Joined: 29/09/2008 22:40

#134 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by lord-executioner »

bez_ideje wrote:Po.erem se na kupujmo domace tj.Robot gdje mi zenska na kasi govori da nema velike kese da mi spakuje dvije kupljenje sjedalice za bastenske stolice pa sta fali da nosam tako........i nakon 15 minuta frke i mog insistiranja da mi vrati pare i nabije sebi sjedalice u dupe ......uskace druga koja izmislja toplu vodu i uspjeva mi zamotati sjedalice u najobicniji papir i svezati trakom da mogu fino ponijeti :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Jesmo se pogospodili, u ratu smo kanistere na glavi nosali, a sad bismo kesu, je l' te, ima se moze se :D
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#135 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by KenCo »

odavno sam im rekao NE. nikad tamo ne kupujem osim ako bas moram. a merkator i konzum puni uvijek,sramota.. stvarno smo glup narod,idemo kontra svojih interesa.
pshhh
Posts: 446
Joined: 16/01/2010 23:26

#136 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by pshhh »

quasar wrote: vidim ti ne misliš da izbori išta mijenjaju? Bujrum bojkotuj ti šta god hoćeš, pa i izbore.
Nisam rekao da ne treba izaci na izbore, naravno da treba, samo kazem da na izborima pobjedjuje onaj koji ima najvise novca a ne najbolji.

Na izbore treba izaci ali ne mislim da ce biti neke promjene.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#137 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by PipiDugaDevetka »

Alhemicarkaa wrote:A zašto misliš da gazda domaće firme svoj profit troši u BiH? On se sunča u Istri, odmara po slovenskim toplicama, ali ja neću kupovati strane proizvode jer profit ode u te "stranjske" zemlje :? Po tome jedva je par proizvoda koji su naši, jer uglavnom su fabrike strane (megle npr) i profit opet ode tamo negdje... Niđe veze, kupovaću kod onog ko mi ponudi najbolji omjer cijene/kvaliteta/uslužnosti.
Evo, spadam u osobe koje kupuju hrvatsko mlijeko, jer nema naše firme koja pravi svježe mlijeko a koje ne treba kuhati. To mi je mlijeko hiljadu puta ukusnije, nema aditiva i stabilizatora. I šta sad, izdajnik sam?
:thumbup: :bih:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#138 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by Toto »

PipiDugaDevetka wrote:
Alhemicarkaa wrote:A zašto misliš da gazda domaće firme svoj profit troši u BiH? On se sunča u Istri, odmara po slovenskim toplicama, ali ja neću kupovati strane proizvode jer profit ode u te "stranjske" zemlje :? Po tome jedva je par proizvoda koji su naši, jer uglavnom su fabrike strane (megle npr) i profit opet ode tamo negdje... Niđe veze, kupovaću kod onog ko mi ponudi najbolji omjer cijene/kvaliteta/uslužnosti.
Evo, spadam u osobe koje kupuju hrvatsko mlijeko, jer nema naše firme koja pravi svježe mlijeko a koje ne treba kuhati. To mi je mlijeko hiljadu puta ukusnije, nema aditiva i stabilizatora. I šta sad, izdajnik sam?
:thumbup: :bih:
molio bih objasnjenje: kakvo je to svjeze mlijeko koje ne treba kuhati i jos da nema aditiva i stabilizatora ???

nadam se da je ovaj termin "hrvatsko mlijeko" obicna alkemija i lapsus,
jer mi nikako nije jasno kako hrvati mogu davat mlijeko
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#139 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by PipiDugaDevetka »

To je ono NON - UHT mlijeko, nego, valjda pasterizirano samo, pa se za razliku od svježeg mlijeka iz pvc kesa, ne mora prokuhavati kod kuće.

***UHT = Ultra high temperature!
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#140 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by staza »

quasar wrote:Da još dodam:
građanska inicijativa i pritisak javnosti pije vode kad imaš vlast koju je briga šta narod i građani misle.

A da ih je briga šta narod misli ne bi sebi povećavali plate dok socijalnim kategorijama smanjuju davanja.
Kažeš narod kuži? Šta majke ti narod kuži? Narod je glupa stoka dok im je Hare prodao priču o 100% BiH i ukidanju Entiteta. Pa ko može tu priču popušiti? Samo budale, a sabralo ih se pozamašan procenat.
Narodu možeš ko od šale uvaliti svaku šuplju pa i ovu da je ključni problem što kupujemo stranu robu.
To nije problem, već posljedica problema. A problem je taj što je vlast korumpirana, što je država prekomplikvana i preskupa pa je natovarila namete na proizvođače, što i ti isti proizvođači nemaju sposobne menadžere, program razvoja itd. nego tapkaju u mjestu, ne ulažuči čak ni u *ebenu ambalažu da makar malo bolje izgleda na polici trgovine...

Ne, nego upravo moramo što prije na dno,jer kad dotaknemo dno, srećom jedini put je prema gore... valjda će onda stranka koja bude na vlasti, kad joj pod prozorima bude 10.000 bijesnih i gladnih "građana sa inicijativom" morati čuti, da se porezi moraju smanjiti, da nam ne treba 500 ministara i x10 savjetnika, sekretarica, vozača... da proizvođači moraju biti svetinja...

Zato opet kažem ima 3. oktobar, izađite i recite NE tamo gdje treba, na vrijeme.
Svaki narod je dobar, a trenutna društvena situacija je uvijek proizvod trenutnoga mentaliteta.
Otvaranje Mercatora ili drugih trgovačkih lanaca ne mora biti uopće loša stvar: sretan sam dok su to južnoslavenski centri, kojima mi je draže davati novac, nego Lidlu npr. i ostalim zapadnoevropskim ili čak američkim lancima sve etabliranijima u ostatku svijeta.
Druga stvar je što oni koji daju poticaj otvaranju istih ne misle da prijespomenuti u domaćem okruženju stvaraju trenutnu kulturološku i ekonomsku i političku promjenu i uvjetuju da se način života i trgovanja na tim lokacijama radikalno transformira i degradira, a o negativnom utjecaju na domaću proizvodnju i trgovinu izlišno je govoriti.
Također, u BiH ne postoje centralne gradske zone u kojima su cijene skuplje i periferne zone sa jeftinijim cijenama, niti postoje ogranci trgovačkih lanaca, stranih ili domaćih, koji na pojedinim lokacijama u zemlji drastično snižavaju svoje cijene, a također ne postoji ni diferencijalna nabava, jer sa istih velepijaca u nas se snadbijevaju i Mercator i Suljina trgovina...
Primjeri u svijetu su i pozitivni i mogu se promatrati i u onim ekonomijama gdje su društveni antipodi snažno višestoljetno prisutni i jedan takav primjer je Italija, gdje kada god je potrošačka korpa u tržnim centrima ugrožena, potrošači složno i vanpartijski i vancivilno i vanmedijski - izbojkotiraju pazar i cijene u roku od
hefte-dvije namah padnu.
U istoj Italiji, sa kolumbijsko-južnoameričkim stopama ubistava i generalnoga kriminaliteta, i sa vrhunskom političkom, masonskom, te javnom prostitucijom i društvenom i nemoralnom perverzijom, postoji najveća stopa volonterâ u svijetu, onih koji većinom organizacijski-civilno nisu ni registrirani, i koji potpuno besplatno rade.
Svako jutro na tisuće njih zajedno sa uposlenicima, marširaju ulicama Rima i ostalih italijanskih velikih gradova: pomislili biste da idu na posao, ili u političke centrale, tako to revno i sistematski rade.
U skandinavskim zemljama valjda za tim nema potrebe, jer su socijalna izdavanja regulirana kroz društvene prihode tj. plate, i nemaju veze sa svečarskim ili ceremonijalno-civilnim manifestacijama.
Društvena svjesnost se formira kroz dugi period i siguran sam da će se to vremenom kroz pola stoljeća otpočeti dešavati i u našoj zemlji.
:zoka:
quelle1983
Posts: 36
Joined: 31/03/2009 15:25

#141 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by quelle1983 »

PipiDugaDevetka wrote:
Alhemicarkaa wrote:A zašto misliš da gazda domaće firme svoj profit troši u BiH? On se sunča u Istri, odmara po slovenskim toplicama, ali ja neću kupovati strane proizvode jer profit ode u te "stranjske" zemlje :? Po tome jedva je par proizvoda koji su naši, jer uglavnom su fabrike strane (megle npr) i profit opet ode tamo negdje... Niđe veze, kupovaću kod onog ko mi ponudi najbolji omjer cijene/kvaliteta/uslužnosti.
Evo, spadam u osobe koje kupuju hrvatsko mlijeko, jer nema naše firme koja pravi svježe mlijeko a koje ne treba kuhati. To mi je mlijeko hiljadu puta ukusnije, nema aditiva i stabilizatora. I šta sad, izdajnik sam?
:thumbup: :bih:
:thumbup:

Kad sagledam kompletno stanje u državi, zahvalim Bogu što imam uopće posao i primam redovno platu. Moj muž nažalost nije te sreće uz sve napore, kao ni mnogi moji poznanici... Ne pada mi napamet da se osjećam loše što kupim nešto jeftinije, a to nije domaće. Budem zahvalna što sam naletjela na tako jeftin proizvod pa ako mi se svidi nastavim ga kupovati, bez obzira na to gdje je proizveden. Jedno vrijeme kupovala samo domaće dok nisam shvatila da mi se naprosto ne isplati i to je to...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#142 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by PipiDugaDevetka »

staza wrote: gdje kada god je potrošačka korpa u tržnim centrima ugrožena, potrošači složno i vanpartijski i vancivilno i vanmedijski - izbojkotiraju pazar i cijene u roku od
hefte-dvije namah padnu
.
Kod nas gazda fast-fooda, brzogriza potruje 1000 ljudi, ponovo otvori brzogrizni fastfood i opet mu puna radnja.
Neorganizovano društvo, ovce, drhte jer znaju da je vuk u toru, a samo čekaju zube u vratu, ništa da učine da se odbrane.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#143 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by Toto »

PipiDugaDevetka wrote:To je ono NON - UHT mlijeko, nego, valjda pasterizirano samo, pa se za razliku od svježeg mlijeka iz pvc kesa, ne mora prokuhavati kod kuće.

***UHT = Ultra high temperature!
Pod svjezim mlijekom se samatra sirovo mlijeko koje nije "isprepadano"/ procesirano nekom hemijom ili termikom.
Ja sam odrastao na takvom mlijeku/varenici pa se ponadao da se i kod nas pocelo prodavat po granapima.
Italijani i oni alpski sovinisti to rade odavno.

Image

Image

Ova "isprepadana" mlijeka mogu biti pasterizvana ispod 100 c ili sterilizovana parom na 130-150

pasterizovana mlijeka bi se u principu trebala prokuhat prije upotrebe....
ako se ne moraju prokuhavati onda su sigurmo dodatno "isprepadana" nekom hemijom, jer se moraju potamanit oni hajvancici koji krepavaju kljucanjem mlijeka...
tako da su sve price o svjezem mlijeku koje se ne moraju kuhati i jos nisu nicim isprepadana samo trgovacka prdimahovina na koju ne treba nasijedati..

Sterilizirana mlijeka / trajna su do te mjere isprepadana i tretirana da se mogu namah piti i traju ko oni starci sa Kavkaza, sto su pravili kefir.

Sto se ukusa tice to je vec individulana stvar i o tome ne vrijedi polemisati
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#144 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by Toto »

staza wrote: U istoj Italiji, sa kolumbijsko-južnoameričkim stopama ubistava i generalnoga kriminaliteta, i sa vrhunskom političkom, masonskom, te javnom prostitucijom i društvenom i nemoralnom perverzijom, postoji najveća stopa volonterâ u svijetu, onih koji većinom organizacijski-civilno nisu ni registrirani, i koji potpuno besplatno rade.
Svako jutro na tisuće njih zajedno sa uposlenicima, marširaju ulicama Rima i ostalih italijanskih velikih gradova: pomislili biste da idu na posao, ili u političke centrale, tako to revno i sistematski rade.

:zoka:
Ako nije teretli za objasnit: sta sve rade i volonteri??
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#145 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by cranberries »

moderator wrote:
pshhh wrote:
moderator wrote: Pa zasto da ja bojkotujem merkator ili interex kad mi tamo i meggle i zdenka stoje u FRIZIDERU KOJI RADI i kad otvorim kajmak ne doceka me tamnozelena mahovina..obidji i pogledaj rafe u merkatoru. Nadji mi u BiH proizvodjaca tjestenine, pa cu prestati uzimati barillu ili zaru ili neke sremske tjestenine.
Nadji mi domaceg proizvodjaca pastete (ne ulazimo u sastav) cija se pasteta nece sprchiti u sredini, a bijela skjama uhvatiti po vrhu, iako je rok nov 2010.g.
Nadji mi domaceg proizvodjaca hrane za pse.
Eto, samo par artikala zbog kojih ne mogu ici u ALL BOSNIAN granape.
Prijatelju pa to ti citavo vrijeme govorim.

NEMAMO KONTROLE KVALITETA PROIZVODA zato je sve tako kako jeste.

Sve je tako jednostavno rijesiti samo treba uvesti rigorozne ''kontrole kvaliteta''.

To je rjesenje za izlazak ove sake stanovnika iz ekonomske krize - KONTROLA KVALITETA sa kojom ko bi bili konkurentni na domacem i na stranom trzistu ali to treba da uvede drzava.
Prijatelju, onda preimenuj temu u
RECIMO NE/STOP INSPEKCIJAMA KOJE NE RADE SVOJ POSAO.
Sta ti je kriv Mercator ili Interex ili Bingo???
Bingo je domaci!!!
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#146 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by quasar »

Vrtimo se u krug, pa bi pokretač teme mogao i da zaključi, a evo ja bih mu pomogao:

Svi bi mi izgleda voljeli živjeti u sretnoj zemlji gdje svi rade i lijepo od toga žive. Svi bi mi rado kupovali kvalitetan domaći proizvod, po cijeni koja odgovara kvalitetu. Svi bi mi također rado kupovali i jeftinije stvari, ako im kvalitet zadovoljava naše parametre.

Fol je sad u tome što ništa od toga nema, ili ima ali vrlo malo: evo ja NPR. kupujem ARIX jer je dobar koliko i ono izreklamirano go*no. Trošim samo Milkos mlijeko jer poznajem nekoliko radnika te fabrike i oni piju isto mlijeko i kunu se da je sve kako treba. Sve što oni prave ja kupujem.
Pivo ponekad kupim Tuzlansko ili Sarajevsko, ali ne valjaju brate, za te pare kupim i kvalitetnije uvozno.
Trošim Bosnalijekove lijekove jer ZNAM da su jednako dobri kao i Krkini, Plivini itd.
Violeta me je razočarala, ali kupujem njihov Jumbo kuhinjski ubrus, supruga ponekad kupi njihove uloške, tu je cijena-kvalitet OK. Trošim Vegafruit sokove, više ne pušim, a dok sam pušio bio je to FDS. Od vina pijem Blatinu i Žilavku, ponekad zgriješim sa Vrancem, Krstačem i Malvazijom, ali zato pijem samo Sarajevski kiseljak, kupujem Argetu iz domaće fabrike, jaja sa domaćih farmi. Povrće kad kupujem trudim se da kupujem ono za koje znam da je iz Hercegovine. Šećer i ulje kupujem samo Agragold-Bimal, jer je koliko znam od uzgoja do prerade Bosansko i kvalitetno.

Eto možda sam i zaboravio ponešto, ali ima kvalitetnih made in BiH proizvoda koje vjerujem većina nas redovno troši.
Ali to nema veze sa Merkatorom, Mimsom, DP, Interexom ili Konzumom. Dapače, ova dva poslednja lanca su najjeftiniji i najpovoljniji za kupnju, i zašto bih ja išao u "domaći" lanac i kupovao to skuplje ili "pokvarenije"? I u Interexu i Konzumu rade Bosanci i pristojno su plaćeni, ljubazni, uslužni...

Međutim mnogi se u nesposobnosti da postignu kvalitet ili stvore brend, hvataju za slamku i lijepe veliko MADE IN BiH u žuto plavoj boji preko proizvoda, ne bi li tako privukli bekane da kupe njihov shit od proizvoda. Ili mi prodaju nešto što jeste određene kvalitete ali po 50% većoj cijeni od uvoznog. Patriota jesam, ali ću kupiti uvozno, a razliku radije donirati preko humanitarnog telefona, nek gospoda tajkuni izvinu....

Opet se vračamo na sistem i državu koja treba da to uredi, a pritisak javnosti će da pije vode kad u Vladi i parlamentu budu sjedili neki koje je briga šta narod misli ( i kada uopšte narod počne da misli :x )...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#147 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by PipiDugaDevetka »

Jedna moja koleginica, turistička vodička, nedavno je vodila grupu Slovenaca - govedarja, pa su izrazili želju da posjete sarajevski Milkos. Njihov komentar je da oni u Sloveniji nemaju tako savremeno opremljenu mljekaru.
Ja bih namah otpočeo sa trošenjem njihovog mlijeka, kada bi se izjasnili i ubijedili me da proizvodjači mlijeka ne tretiraju svoje krave GM hormonima Posillac radi veće mliječnosti krava. Ovaj hormon je zabranjen u cijelom svijetu osim USA, Brazila i Bosne. Ono što nije zabranjeno, to je dozvoljeno!
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#148 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 01:01, edited 1 time in total.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#149 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by Ghost_Rider_XXX »

Zašto, bojkotovati, navedene lance??????
Zato što daju odličan omjer cijene i kvalitet?
Uz dužno poštovanje, zaista neželim plaćati skuplje domaći proizvod ako kvalitet ne odgovara cijeni.
Taj neki šatro patriotizam me stvarno nervira.

Odličan primjer je mesna industrija Ovako. Pa ti ljudi nemaju ama baš ništa što valja u svom asortimanu.
Od pašteta, preko salama do viršli, sve sami užaš.

Čim se neko od domaćih proizvođača drzne i napravi kvalitetan proizvod ja ću biti prvi koji će ga kupiti.

Još jedan primjer iz mog faha. Prije ne znam koliko vremena na sav glas se pričalo o domaćim PC kućištima. Po nesreći sam došao do jednog primjerka i sve što imam reći na to je Krah, Odron, Debakl. Sad bih ja trebao i dalje da sastavljam računare u "kartonskim kutijama" samo zato sto su nase? Ne pada mi na pamet.
amba
Posts: 38
Joined: 22/03/2010 12:32

#150 Re: Recimo NE - Merkatoru, Konzumu, Interexu itd ...

Post by amba »

PipiDugaDevetka wrote:
Alhemicarkaa wrote:A zašto misliš da gazda domaće firme svoj profit troši u BiH? On se sunča u Istri, odmara po slovenskim toplicama, ali ja neću kupovati strane proizvode jer profit ode u te "stranjske" zemlje :? Po tome jedva je par proizvoda koji su naši, jer uglavnom su fabrike strane (megle npr) i profit opet ode tamo negdje... Niđe veze, kupovaću kod onog ko mi ponudi najbolji omjer cijene/kvaliteta/uslužnosti.
Evo, spadam u osobe koje kupuju hrvatsko mlijeko, jer nema naše firme koja pravi svježe mlijeko a koje ne treba kuhati. To mi je mlijeko hiljadu puta ukusnije, nema aditiva i stabilizatora. I šta sad, izdajnik sam?
:thumbup: :bih:

e jarane i ti malo ko reko bi pametujesh, koliko je meggle otvorio radnih mijesta u krajini o tome nisi razmisljo, i ako ti nije poznato meggle placa porez u nasoj zemlji, a i da ne placa porez BITNA SU RADNA MJESTA druze???

o kakvom kuhanju mlijeka pricas u opste, kakvo mlijeko kupujes koje kuhas opet, hoces reci da muzes hrvatske krave i kuhas mlijeko, ne kontam te????
Post Reply