Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
SadaMeHuseine
Posts: 281
Joined: 15/12/2010 10:14
Location: Rajvosa

#326 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by SadaMeHuseine »

Eh,šta bi bilo ,kad bi bilo (ili "šta bi bilo, da nije bilo")....
Ja bih bio mašinski inžinjer....zaposlen u Energoinvestu, UNIS-u ili pak Famosu i bio jedan od desetina hiljada ljudi koji su ulazili na kapije tih fabrika. Radio bih fin posao,od 07 do 15 h, imao obezbjedjen topli obrok, prevoz, godišnji od 30 radnih dana i solidnu platu. Prijavio bih se na rang listu za stan i sigurno bih dosad imao svoj stan. Ne bih se oženio (necu reci da sam se zahebao,al eto....bolje bi bilo momkovat'), uplatio bih sebi neko normalno auto, išao na godišnji, djah u dubrovnik, djah u Rovinj (onaj u Hrvatskoj), djah u Budvu....
Da nije bilo rata,imao bih još druga kojeg više nemam, imao bih proslavu mature, pa 10-godišnjicu mature, pa 15- godišnjicu mature...
Da nije bilo rata oblačio bih se u Kamenskom, kupovao košulje od Mure, odijela od Yugoexporta, opremao stan u Lesnini, kupovao bijelu tehniku od Gorenja (ili Oboda-ako vam se ganja veš mašina po hali - nema boljeg riješenja(malo sarkazma))...da nije bilo rata....
Eh sad, sad sam svoj na svom, sad sam svoj izvan sebe i sad bi se posr'o na sebe....
Radis za crkavicu (gdje je uključen i topli obrok i prevoz), imam 19 radnih dana GO (uključujući subote), nemam riješeno stambeno pitanje (imam,ali ga nisam sam riješio), oženjen sam (praktički sa ženom se ne vidjam je nam valja zaraditi za rate), ah da imam i rate kredita.....ali nema veze ...ja sam ponosni Bosanac, Bošnjak, Hercegovac i više sam ugrožen ovdje nego da živim u nekoj deželi,lijepoj našoj ili serviji....
Svi mi možemo biti ponosni Bošnjani,ali da vidim onoga ko je zadovoljan .bar 50 % našom situacijom...

Raja,nemojte se previše sekirat', iskali smo,evo nam GA...
exAprilica
Posts: 119
Joined: 07/10/2009 17:48

#327 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by exAprilica »

.
Last edited by exAprilica on 17/09/2011 19:39, edited 1 time in total.
Turkesh
Posts: 39
Joined: 09/12/2010 18:46

#328 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by Turkesh »

dzukelica wrote:
sab_te_gabri wrote:
ratata wrote: Ja se izvinjavam ali moram...posto mi je familija totalno etnicki izmjesana, da te pitam u vezi ovog sto sam ti boldovao, jel to ti najozbiljnije :shock: :?:
Gledaj, nemoj me pogresno shvatiti...ne mislim ja da bi mene masa ljudi lincovala ili nesto sl...ali zivim u RS, pa znam na kakve budale covjek moze da naleti ukoliko je pripadnik druge vjere i "nacije" od one koja je vecinska ovdje...i znam da se to isto desava i u federaciji...jednostavno je glup osjecaj da uopste moram da strijepim da bi mi se nesto moglo desiti ukoliko pogresna osoba cuje kojem narodu pripadaju moji roditelji...naravno da ne vjerujem da je vecina takva i da bih imao probleme na svakom cosku :) ...pogotovo sto se ja ne smatram ni Srbiju ni Hrvatsku svojom zemljom, vec iskljucivo Bosnu...ali jbg, takva je situacija :sad: ...
A gde ti živiš dečko ?
Mislim, su ti komšije neki ekstremisti, talibani ?
Si kad imao tih problema il samo "živiš u strahu" ?

Mislim, neko može čut ovo šta pričaš pa pomislit da je situacija ovakva kakvom je opisuješ.
Najbolji drug mi je dečko sa srpskim imenom i prezimenom koji nikad nije pogledan poprijeko zbog istog.
Bilo ko koga znam sa sličnim imenima i prezimenima, takodje.

Neznam bas za to ali u Lukavcu je mjesavina muslimana i hrvata i srb pa niko nikog negleda lose svi se druze normalno ...naj prijatelji su mi srbin i hrvat a ja musliman ali ja na to ne gledam JA SAM BOSANAC.........ako nevjerujes dodji u Lukavac ili Tuzlu pa se uvjeri sam
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#329 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by herbert mekfjuger »

DZONPI wrote:Kratko i jasno.Dok sam zivio pod udbinom palicom iso sam 2 puta na godisnji,sa udbinom sarom obiso pola Evrope,firma imala svoja odmaralista sto na moru sto u planini tako da si mogo za vrlo malu cjenu da ljetujes ili zimujes,posto je bio rat i proso ja posto Bosanac ili Bosnjak i ufatio se jadan noge jer nakon rata zijanio poso,osto bez icega i evo sad imam vise nego u doba udbe mislim finansije i te zajebancije,e sad znaci predevero i udbu i rat i evo sad sto kazu rahatluk.kad mi je najbolje bilo ipak pod udbom ali mozda zato sto sam bio mlad pa je to bio i najljepsi dio zivota.
moguće je svašta jarane :D ja nisam zapamtio to vrijeme, al sam čuo od starijih ljudi da je bilo bolje...ali ima citat iz jedne dobre knjige, koji me pomalo razuvjerio u to, ili bacio neku sumnju u stvarni kvalitet tog vremena...
"Nena mi je jednom rekla. E sine, kako je bilo lijepo za vrijeme kralja. Mislio sam da je prolupala... Bila je mlada, bila je djevojčica. Pa je bila djevojka. Mlada. Slike koje nisu bile za albuma ostale su u sjećanjima njenog babe i njene majke. A ona? Ona je imala svoju haljinicu cvjetnoga dezena. Sašila joj tetka. Tetka bez djece. Voljela je kao svoju. kao kćer jedinicu. A to je i bila. Materi i ocu. I jedina sestra četvorici braće. Šetala je čaršijom. Po dvojica sa strane. Gledala je preda se. A čaršija u nju. I ona čaršiju kroz parmake iz avlije. I pitali su za nju. Momci iz grada. Puni poštovanja. Al je nisu dali. Dok sama nije izabrala. Kroz parmake. Iz avlije. I otišla u finu kuću. I rodila sina. Pazili je svi. Rodila je i drugog. Pazili je svi. Rodila je i kćer. I pazili je svi... A onda ubiše kralja. Pa dođe mali kralj. Pa pobježe mali kralj. Pa zasuše bombama. Pa nahrliše legije. I nestade joj čovjeka ko da ga nikada nije bilo. Rasuše se familije. A ona mlada i djeca mala. Od brata do brata. Al više nisu po dvojica sa strane. Sad svaki ima po nekoliko sa strane. Djece male. I ženu pokraj njih. A ona mlada i djeca mala. I nehtje drugoga. Osta sa djecom. I Tito dođe. I barjak donese. I godine su prošle pune muka. I djeca odrasla. Tito ih odškolovao. I zaposlio. I djeca djecu izrodiše. Uz pjesmu i teferiće. I svako se ljeto Jadranom prskaše. I sunce tuđeg neba nikom ne zatreba... I moja nena bi svuda. I na Jadranu. I na teferićima. I na prvim i na drugim i na svim ostalim majevima. Al jebo Jadran i teferiće. Jebo i majeve i barjake. I Tita. I Jovanku. I Dedinje. Jebo sve. Nema haljinice cvjetnoga dezena. Ostala kod kralja..."
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#330 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by Indigont »

Nebi bilo vehabija u Bosni i ja bih imao posao.
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#331 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by BiH-x »

Indigont wrote:Nebi bilo vehabija u Bosni i ja bih imao posao.
Mozda bi i bio pismen
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#332 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by Jack Be Nimble »

Ne bi raja u Bosni govori "vidi seljaka folira se da prica Engleski".
bosanceros90
Posts: 26
Joined: 21/09/2010 13:50

#333 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by bosanceros90 »

Da nije bilo rata, danas bi vecina moje raje imalo Babu/tatu, brata/braću...
Da nije bilo rata, vjecno bi zivjeli u zabludi "bratsvo-jedinstvo", gdje bismo se kao "bosnjaci" najmanje pitali...
Da nije bilo rata, ne bi bilo Srebrenice, Visegrada, Sanskog Mosta....
Da nije bilo rata, ne bi u svijetu bili jedna od "zaostalih" zemalja....
Da nije bilo rata, imale bi se redovne plate i penzije...
Da nije bilo rata, ne bi imali ljudi s "ratnim sindromom"...
Da nije bilo rata, imali bismo DRZAVU ( ali u pravom smislu te rijeci, ne ovo sto danas imamo- wannabe drzava)
Da nije bilo rata, danas bi moj Tarik imao 21 godinu....
Neposlusna
Posts: 295
Joined: 03/04/2009 11:46

#334 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by Neposlusna »

bosanceros90 wrote:Da nije bilo rata, danas bi vecina moje raje imalo Babu/tatu, brata/braću...
Da nije bilo rata, vjecno bi zivjeli u zabludi "bratsvo-jedinstvo", gdje bismo se kao "bosnjaci" najmanje pitali...
Da nije bilo rata, ne bi bilo Srebrenice, Visegrada, Sanskog Mosta....
Da nije bilo rata, ne bi u svijetu bili jedna od "zaostalih" zemalja....
Da nije bilo rata, imale bi se redovne plate i penzije...
Da nije bilo rata, ne bi imali ljudi s "ratnim sindromom"...
Da nije bilo rata, imali bismo DRZAVU ( ali u pravom smislu te rijeci, ne ovo sto danas imamo- wannabe drzava)
Da nije bilo rata, danas bi moj Tarik imao 21 godinu....

Tuzno i zalosno. :sad:
zenstvena_32
Posts: 1
Joined: 28/12/2010 12:46

#335 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by zenstvena_32 »

hm,... kako bih nasi zivoti izgledali da nije bilo rata?
odrasla bih sa zatucanom misli kao sva ostala djeca: mi smo najbolji! siromasna misao i to moze samo neko reci, ko se nije nagledao svijeta i dopunio svoje prazne dzepove sa skupim iskustvom sto ti niko ne moze oduzeti. bilo gdje da sam na svijetu bila, bilo skim da sam se druzila, uvijek sam se zapitala: zasto od svih ljudi, osoba koje sam upoznala, uvijek mi balkanci djeluju kako da to nazovem: "cudno". dok srbijanci daju podrsku svojim srbima, mi bosanci sami protiv sebe radimo a hrvati aplaudiraju. zao mi je samo jedno: sto nemogu biti ponosna na drzavu mojih roditelja. a kako bih moj zivot izgledao da nije bilo rata? nedostaje mi sjecanje kako je biti dijete... sta bih promjenula kada bih mogla? vjere dijele ljude i zato.... sve bih stavila u jedan kos i da se vjeruje u jednog boga tj ako se uopste vjeruje... iste obicaje, iste tradicije,... vjerujem da bih tada bilo mnogo manje mrznje izmedu ljudi nego sada... i last but not least: da mi roditelji i familija nije razbacana po hiljadama km daleko od mene i da smo svi u jednom gradu ili bar drzavi. da mogu maminu corbu da jedem kada mi je cejf, da ne moram da sanjam kada cu ih opet vidjeti, itd, itd... izgubljene voljene osobe i da ne spominjem :( hvala za citanje!
extraordinary
Posts: 1377
Joined: 17/05/2010 12:42

#336 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by extraordinary »

Ne bih ti rušio iluzije, ali da se ne tučemo oko vjere i nacije, tukli bi se oko boje očiju. Nekom odgovara da se mlatimo, i uvijek će sukob postojati.
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#337 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by ladyada »

extraordinary wrote:Ne bih ti rušio iluzije, ali da se ne tučemo oko vjere i nacije, tukli bi se oko boje očiju. Nekom odgovara da se mlatimo, i uvijek će sukob postojati.
ma mi bi nasli neki razlog opet da se bijemo , nama nikada ne pase , sve nam je lose itd............ zato vjerujem da bi smo se oko neceg svadjali garant ..........
User avatar
nevidljiva_
Posts: 39327
Joined: 17/09/2010 21:38
Location: tamo gdje snovi postaju stvarnost, gdje mašta nema granica, a zvijezde mogu da se dohvate........

#338 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by nevidljiva_ »

Teško je govoriti o tome, šta bi bilo, kad bi bilo...tj. da nije bilo, kako bi to izgledalo, kad smo većina nas, prošli kroz taj period. Zasigurno bi neke stvari išle drugačijim tokom.....
Ne bi bilo toliko bola i patnje, kao što je bilo u to vrijeme i što je taj period ostavio traga na mnogima.
Sigurno toliko ljudi ne bi otišlo vani... nekima se status zbog toga povećao, ali eto.......... bolje da ga nije ni bilo nikako. :roll:
User avatar
hassena
Posts: 234
Joined: 28/04/2010 14:39

#339 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by hassena »

Ne bi ovako, bolje bi, svakom na svoj nacin. Ali, evo borimo se tolerancijom da ne dodje opet do istog
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#340 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by DZONPI »

Fazon je sto evo nema rata 15 kuka i sta se desi.Ista prica ko 1996.Halo sta nam uradise od grada sa ovim centrima.Pa svaki sprat kafic i da jedes.Cemu vise te gluposti.Pa nasa zemlje ima tako finu prirodu i ja sam se vec davno istoj posvetio sto bi i vama posavjetovo.Nisam dugo u BiH ali kad dodjem fatam se prirode,i vjerujte imam fala bogu ali kad vidim cjene cevapa na carsiji ili kolaca u onom BBi padam u nesvjest.Pa sta oni glume.Ja ruksacic malo ljute,pa malo za gricnut a ako je vece drustvo rostilj pa ozezi a oni nek nabijaju cjene levatima koji placaju kolac 5 ili cevape 7 maruna.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#341 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by drag_gost »

Aj sve standard, hu ha, ali bih vjerovatno mogao proci kroz kucu i zvati oca "Babo".
aldialdi
Posts: 1
Joined: 14/01/2011 18:29

#342 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by aldialdi »

Citam sta sve ljudi pisu i hvata me muka jer uvidjam da jos uvijek ima onih koji bi se vrlo rado opet ubijali i ratovali.Da nije bilo rata meni ne bi bilo muka ni od jednih ni od drugih ni od trecih!DA NIJE BILO RATA NE BIH ZELJELA OTICI NA KRAJ SVIJETA DA NE GLEDAM BUDALE KOLIKO SE MRZE!
A pri tom me sve to boli jer sve te budale su moje budale.
User avatar
Narancasta
Posts: 5
Joined: 21/01/2011 11:31

#343 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by Narancasta »

A sigurno bih bila puno drukcija. Manje sekirli i zivcana, pa valjda i manje debela. :D

Osjecam se kao da ne pripadam nigdje jer nema mrznje u meni. Osjecam se stalno kao Marsovac. Na slijedecem popisu, ako ga ikad bude, tako cu se i izjasniti.
Sarajevski_Marlboro
Posts: 7686
Joined: 01/05/2010 11:41

#344 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by Sarajevski_Marlboro »

aldialdi wrote:Citam sta sve ljudi pisu i hvata me muka jer uvidjam da jos uvijek ima onih koji bi se vrlo rado opet ubijali i ratovali.Da nije bilo rata meni ne bi bilo muka ni od jednih ni od drugih ni od trecih!DA NIJE BILO RATA NE BIH ZELJELA OTICI NA KRAJ SVIJETA DA NE GLEDAM BUDALE KOLIKO SE MRZE!
A pri tom me sve to boli jer sve te budale su moje budale.
To je to!
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#345 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by Mjesanac »

aldialdi wrote:Citam sta sve ljudi pisu i hvata me muka jer uvidjam da jos uvijek ima onih koji bi se vrlo rado opet ubijali i ratovali.Da nije bilo rata meni ne bi bilo muka ni od jednih ni od drugih ni od trecih!DA NIJE BILO RATA NE BIH ZELJELA OTICI NA KRAJ SVIJETA DA NE GLEDAM BUDALE KOLIKO SE MRZE!
A pri tom me sve to boli jer sve te budale su moje budale.
Bravo :thumbup: Mislim otici cu negdje drugo, negdje gdje je bolje i necu se morati sekirati, ali tolika ljubav kolika me veze za ovu drzavu mi neda da ostanem ravnodusan na razaranje moje jedine domovine od dusmana ove zemlje sve tri religije.
eelmaa
Posts: 7
Joined: 26/01/2011 12:32

#346 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by eelmaa »

SFRY, da nam se vratiti :-P
*mima*

#347 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by *mima* »

eelmaa wrote:SFRY, da nam se vratiti :-P

Sta je to?
Cruella de Villa
Posts: 74
Joined: 24/01/2011 14:10
Location: Sarajevo

#348 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by Cruella de Villa »

Ovo pitanje sam sama sebi postavila dosta puta....

Jedno je definitivno i sigurno, ja bih imala oca i strica pored sebe, ne bi imali potrebu da proliju krv za ovaj grad i ovu državu :(

Život bi nam svima bio definitivno bolji nego što je sada
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#349 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by DZONPI »

Fazon je u tome sto covjek konta odo gdje bilo bice mi bolje.pa sta vi mislite da na zapadu nema sekirancije i ostalih zajebancija.Halo ovdje se zivi pod stresom konstantno,tempo zivota je ubitacan.Dakle ako kontas odo na kraj svjeta mogu ti rec da ni tamo nije bas sjajno.I na zapadu osjetim mrznju samo onu ko fol demokratsku u granicama normale.Da bogdo nebi rata i ove teme.Pa mozes 1000 stranica ispisat sta bi bilo a sta nebi bilo.Znam samo jedno da do rata nije nigdje bolje bilo ko u yugi i nek prica ko sta hoce.pa znate li vi sta smo mi bili za Cehe i Poljake.Amerika u malom.Pa oni nisu marke smjeli pokazat.Pa mi smo za njih bili svjetlosnim godinama ispred a vidi sad.kad dodje vrjeme da prekoracis kucni prag imodes negdje u nepoznato budi spreman sve zaboravit i posvetit se tom novom izazovu inace si gotov ako te bude nosalo e da nisam a sto sam.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#350 Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by Zatamnjena stakla »

Rodio bi' se svakako, 92' bio sam u planu haha. Šta bi' bilo s mene. Vjerovatno bi' uspio u fudbalu, trenirao bi' za Sarajevo, Želju, bila bi Liga jaka. VIdi sad, ode sve u k***c . Neka, ne možeš zaboravit' al' gledaj sad naprijed štaš mu sad :D
Post Reply