BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#15076 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by MorningStar »

Guadalajara wrote: 06/08/2021 09:42
MorningStar wrote: 06/08/2021 09:37

A to si zakljucio kako ? Ako se smije pitati ?
Pa uglavnom prije isporuke testiraju haubice na poligonu.
A opcija razvoja haubica nije u igri ? Kazem jer se spominje stalno razvoj haubica ?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15077 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

MorningStar wrote: 06/08/2021 09:44
Guadalajara wrote: 06/08/2021 09:42

Pa uglavnom prije isporuke testiraju haubice na poligonu.
A opcija razvoja haubica nije u igri ? Kazem jer se spominje stalno razvoj haubica ?
Nije ovo prvi put da vucena haubica ide na poligon. Ima i toga sigurno da se paralelno testiraju odredjene mogućnosti i rješenja na haubici. Tako da se neke nove verzije vucene/samohodne haubice mogu unaprijediti.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#15078 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Jest, jest. Tako su razvijali i stare minobacače pa ih 500 komada završi u Siriji.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15079 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Mogli bi napraviti neki plan modernizacije haubica M114. Ovih haubica imamo najviše u OS BiH.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#15080 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

Guadalajara wrote: 06/08/2021 09:53 Mogli bi napraviti neki plan modernizacije haubica M114. Ovih haubica imamo najviše u OS BiH.

Ko ? VTI iz Beograda, ili Turci. Nikakav problem s te strane. Pitanja koje se postavljaju

1- "Di su nofci" ?
2 - Kako neko misli da bi to prošlo pored ljudske sklepotine, koja se odaziva na Dušanka M. ?

Moj prijedlog:
Uz pomoć VTI, modernizovati konopac za okidanje.

Obrazloženje:
- To je jedino što bi naše "znanje" moglo da odradi (uz malu pomoć VTI-ja.
- Našlo bi se para u budžetu.
- Mislim da bi Dušanka M. dala saglasnost.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#15081 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

Guadalajara wrote: 06/08/2021 09:53 Mogli bi napraviti neki plan modernizacije haubica M114. Ovih haubica imamo najviše u OS BiH.

Ko ? VTI iz Beograda, ili Turci. Nikakav problem s te strane. Pitanja koje se postavljaju

1- "Di su nofci" ?
2 - Kako neko misli da bi to prošlo pored ljudske sklepotine, koja se odaziva na Dušanka M. ?

Moj prijedlog:
Uz pomoć VTI, modernizovati konopac za okidanje.

Obrazloženje:
- To je jedino što bi naše "znanje" moglo da odradi (uz malu pomoć VTI-ja).
- Našlo bi se para u budžetu.
- Mislim da bi Dušanka M. dala saglasnost.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15082 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Hrmpallier wrote: 06/08/2021 19:29
Guadalajara wrote: 06/08/2021 09:53 Mogli bi napraviti neki plan modernizacije haubica M114. Ovih haubica imamo najviše u OS BiH.

Ko ? VTI iz Beograda, ili Turci. Nikakav problem s te strane. Pitanja koje se postavljaju

1- "Di su nofci" ?
2 - Kako neko misli da bi to prošlo pored ljudske sklepotine, koja se odaziva na Dušanka M. ?

Moj prijedlog:
Uz pomoć VTI, modernizovati konopac za okidanje.

Obrazloženje:
- To je jedino što bi naše "znanje" moglo da odradi (uz malu pomoć VTI-ja).
- Našlo bi se para u budžetu.
- Mislim da bi Dušanka M. dala saglasnost.
Jesi to nešto nervozan pa dva puta šalješ istu poruku. :mrgreen:

Zna se ko, najveća i jedina prava tvornica topova i haubica u ovome dijelu svijeta. Ti ako zelis biti normalan ucesnik na temi, red bi bio prvo da se informises o tome, pa tek onda da ucestvujes.

Image

https://bnt-tmh.ba/

Mogu u BNT-u metnuti dužu cijev, tako da povecaju domet haubice. Taman da implementiraju stecena znanja sa nove samohodne i vucene haubice od 155mm.

Ko da neko pita Dušanku, ona se ne pita u svojoj kuci. A ne na radnom mjestu :pisnuo:
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#15083 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by belfy »

@archi_a, kakvo je tvoje misljenje o ovima komentarima?
Guadalajara wrote: 05/08/2021 17:32 Kako će dobiti radnici ako ne rade? Mogu oni to po sudovima razvlačiti 10 godina.

Čuj hoće platu, a nema posla :-)

Dajte otkaz ako vam ne štima.
Guadalajara wrote: 05/08/2021 17:47 Pa šta čekate hajde smijenite.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15084 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Tako je propao Energoinvest TAT, tvornica termoaparata, glavna fabrika. Išao staž radnicima, posla nema. I sad Bingo koristi hale za skladištenje robe.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15085 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Došli preko opštine Novi Grad i preko Efendića u firmu, kontali da se uhljebe i propao im plan.

Sva priča i problematika je između Efendića i SDA.

ps

a možda su kontali da naplate nešto preko hala i zemljišta od Zraka :bih:
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#15086 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

"Mašine nisu kupljene za 85.000 eura i one rade, napravili smo preko njih milion maraka prometa. To što oni zaustavljaju mašine pa onda tvrde da ne rade nije moj problem", zaključio je Habibović

Znaci direktoru jedne firme ne predstavlja problem to sto mu radnici, navodno, namjerno zaustavljaju masine
sama ova recenica je dovoljna da se covjek stavi na stranu radnika

Ovaj Hebibovic u polu-normalnom sistemu ne mogao biti ni coban a kamoli direktor jedne od firmi u sklopu NI koja je kljucna za buduci opstanak ove zemlje.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15087 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Guadalajara wrote: 06/08/2021 21:36 Došli preko opštine Novi Grad i preko Efendića u firmu, kontali da se uhljebe i propao im plan.

Sva priča i problematika je između Efendića i SDA.

ps

a možda su kontali da naplate nešto preko hala i zemljišta od Zraka :bih:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15088 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Koje su ono dvije lokacije u Novom Gradu gdje je su planirane nekakve zgrade ? :D

Ah da....

zemljište od opštine kod RTV doma....i zemljište od Zraka
Također, Zrak nije posjedovao adekvatnu evidenciju o vlasništvu imovine, posebno imovine koja se nalazi van kruga firme u sarajevskom naselju Buća Potok. Sa dolaskom Hebibovića ustanovljeno je da je Zrak d.d. Sarajevo vlasnik zemljišta u naselju Buća Potok na kojem se trenutačno nalazi benzinska pumpa HIFA d.o.o. Tešanj.

Naime na potezu oko benzinske pumpe nalazi se cca. 1.150 m2, gdje je Imzit Comerc d.o.o. Sarajevo prije 2010. godine kupio 960 m2 od Zraka, a ostatak zemljišta na kojem su izgrađeni prateći objekti nikad nije plaćen. Nakon toga Imzit Comerc d.o.o. Sarajevo prodaje pumpu firmi HIFA d.o.o. Tešanj, a da pritom nije riješen problem navedenog zemljišta.
https://www.tacno.net/sarajevo/unistava ... dino-zrak/
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15089 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Opet Hifa....

Te pokusali jbti Muratbegovica u Igmanu...i sad opet Zrak... :D
Stečaj ili reorganizacija kroz spajanje više firmi. Razloge za ovakve najave nadležnih treba promatrati kroz podatak da firma Zrak u svom vlasništvu posjeduje 200.000 m2 građevinskog zemljišta na trenutačno najatraktivnijoj lokaciji u Sarajev

kompenzacija za Igman
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15090 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Šuplja sa mašinama, radnicima...pozadina je ipak zemljište...Tu su pare...

Direktor je tu samo da nekako izmulja ovu kombinaciju. Valjda za Hifu....Sa ovim Ahmetlicima vazda neki belaj...

Gledajte samo koliko je tu para u igri... :-)


Površina zemljišta kod RTV doma:
Predmetne nekretnine nalaze se na području Općine Novi Grad Sarajevo, u ulici Bulevar Meše Selimovića 12, iza zgrade RTV Doma, koje obuhvataju zemljište u površini od 29.534 m2 i zgradu u površini od 575 m2 (zgradu čini suteren, prizemlje, sprat I, sprat II i ravni krov, ukupne korisne površine 2.166,90m2) i iste su u vlasništvu Radiotelevizije Bosne i Hercegovine.
Vrijednost: 82 miliona KM

A Zrak ima 200.000 m2 zemljišta :shock:

vrijednost sigurno preko 500 miliona :D
adugir
Posts: 39
Joined: 26/05/2021 23:04

#15091 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by adugir »

Guadalajara wrote: 06/08/2021 22:32 Šuplja sa mašinama, radnicima...pozadina je ipak zemljište...Tu su pare...

Direktor je tu samo da nekako izmulja ovu kombinaciju. Valjda za Hifu....Sa ovim Ahmetlicima vazda neki belaj...
Nije problem Hifa, privatnik kao privatnik gleda da zaradi pare. Problem je vlada koja poslije afere respiratori (koja je po meni isfabrikovana barem sto se tiče vlade) nema političke snage da donese prave poteze, to jest da smijeni rukovodstvo Zraka a višak radnika pošalje na ćekanje ili na biro. Lično mislim da Fadil poznaje namjensku ali da vlada nema snage za neke odlučnije poteze i pušta da sve dublje tone.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#15092 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by detroit-mercy »

Guadalajara wrote: 06/08/2021 22:12 Opet Hifa....

Te pokusali jbti Muratbegovica u Igmanu...i sad opet Zrak... :D
Stečaj ili reorganizacija kroz spajanje više firmi. Razloge za ovakve najave nadležnih treba promatrati kroz podatak da firma Zrak u svom vlasništvu posjeduje 200.000 m2 građevinskog zemljišta na trenutačno najatraktivnijoj lokaciji u Sarajev

kompenzacija za Igman
Hifa je drzava, hadzije su glavne u SDA :mrgreen:.
Bizmismeni :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#15093 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by detroit-mercy »

adugir wrote: 06/08/2021 22:52
Guadalajara wrote: 06/08/2021 22:32 Šuplja sa mašinama, radnicima...pozadina je ipak zemljište...Tu su pare...

Direktor je tu samo da nekako izmulja ovu kombinaciju. Valjda za Hifu....Sa ovim Ahmetlicima vazda neki belaj...
Nije problem Hifa, privatnik kao privatnik gleda da zaradi pare. Problem je vlada koja poslije afere respiratori (koja je po meni isfabrikovana barem sto se tiče vlade) nema političke snage da donese prave poteze, to jest da smijeni rukovodstvo Zraka a višak radnika pošalje na ćekanje ili na biro. Lično mislim da Fadil poznaje namjensku ali da vlada nema snage za neke odlučnije poteze i pušta da sve dublje tone.
Eki, nije problem Hifa, pa ko stoji iza Hife :mrgreen:.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15094 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

adugir wrote: 06/08/2021 22:52
Guadalajara wrote: 06/08/2021 22:32 Šuplja sa mašinama, radnicima...pozadina je ipak zemljište...Tu su pare...

Direktor je tu samo da nekako izmulja ovu kombinaciju. Valjda za Hifu....Sa ovim Ahmetlicima vazda neki belaj...
Nije problem Hifa, privatnik kao privatnik gleda da zaradi pare. Problem je vlada koja poslije afere respiratori (koja je po meni isfabrikovana barem sto se tiče vlade) nema političke snage da donese prave poteze, to jest da smijeni rukovodstvo Zraka a višak radnika pošalje na ćekanje ili na biro. Lično mislim da Fadil poznaje namjensku ali da vlada nema snage za neke odlučnije poteze i pušta da sve dublje tone.
Hoce Hifa para
Hoce Direktor para
Hoce radnici para
Hoce opstina/Efendic

Ima tu dovoljno i kvadrata i hala i zgrada, tako da nikome ne fali ništa, da svi dobro žive i imaju posla. Da ne bude niko oštećen. Ali obzirom da se radi o baš mnogo para, mogu samo da kazem Boze na hajr i na dobro... :-)

propada sve......dzabe stoji zemljiste...a može se Bgm jako dobro iskoristiti da svima bude dobro..

Ako bude kao i do sada zemljiste stajalo - NE VALJA !
Ako budu prazne neke hale - NE VALJA !
Ako ode u stečaj Zrak - NE VALJA !
Ako se ne bude mnogo više investiralo u Zrak - NE VALJA !
itd...itd...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15095 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

detroit-mercy wrote: 06/08/2021 22:54
adugir wrote: 06/08/2021 22:52

Nije problem Hifa, privatnik kao privatnik gleda da zaradi pare. Problem je vlada koja poslije afere respiratori (koja je po meni isfabrikovana barem sto se tiče vlade) nema političke snage da donese prave poteze, to jest da smijeni rukovodstvo Zraka a višak radnika pošalje na ćekanje ili na biro. Lično mislim da Fadil poznaje namjensku ali da vlada nema snage za neke odlučnije poteze i pušta da sve dublje tone.
Eki, nije problem Hifa, pa ko stoji iza Hife :mrgreen:.
Pa vlasnici su nekog dijela zemljišta, nekog dijela nisu, vec samo objekata.

Ma neka i Hifa iskoristi/kupi neki dio zemljista. Ali neka plate trzisnu cijenu m2...A ne budzasto da im Zrak pokloni...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15096 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

detroit-mercy wrote: 06/08/2021 22:53
Guadalajara wrote: 06/08/2021 22:12 Opet Hifa....

Te pokusali jbti Muratbegovica u Igmanu...i sad opet Zrak... :D



kompenzacija za Igman
Hifa je drzava, hadzije su glavne u SDA :mrgreen:.
Bizmismeni :mrgreen:
ne znam ja ko je drzava, ko je gdje glavni
User avatar
iks
Posts: 66
Joined: 04/09/2017 02:03
Location: Sarajevo

#15097 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iks »

Guadalajara wrote: 06/08/2021 22:32 Šuplja sa mašinama, radnicima...pozadina je ipak zemljište...Tu su pare...

Direktor je tu samo da nekako izmulja ovu kombinaciju. Valjda za Hifu....Sa ovim Ahmetlicima vazda neki belaj...

Gledajte samo koliko je tu para u igri... :-)


Površina zemljišta kod RTV doma:
Predmetne nekretnine nalaze se na području Općine Novi Grad Sarajevo, u ulici Bulevar Meše Selimovića 12, iza zgrade RTV Doma, koje obuhvataju zemljište u površini od 29.534 m2 i zgradu u površini od 575 m2 (zgradu čini suteren, prizemlje, sprat I, sprat II i ravni krov, ukupne korisne površine 2.166,90m2) i iste su u vlasništvu Radiotelevizije Bosne i Hercegovine.
Vrijednost: 82 miliona KM

A Zrak ima 200.000 m2 zemljišta :shock:

vrijednost sigurno preko 500 miliona :D
Zemljište ne vrijedi ni pola od tog iznosa, ali vrijedi vjerovatno oko 150 mln KM, u najcrnjem scenariju 100 mln KM, samo zemljište.

A gdje su silni objekti na tom zemljištu?!

A gdje je ostala imovina: oprema, iskusni radnici, know-how, licence, vozila, potraživanja....

Istina, imaju nešto i dugovanja, mislim 10-15 mln KM ali je to sitno u odnosu na ukupnu vrijednost firme.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15098 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

iks wrote: 06/08/2021 23:28
Guadalajara wrote: 06/08/2021 22:32 Šuplja sa mašinama, radnicima...pozadina je ipak zemljište...Tu su pare...

Direktor je tu samo da nekako izmulja ovu kombinaciju. Valjda za Hifu....Sa ovim Ahmetlicima vazda neki belaj...

Gledajte samo koliko je tu para u igri... :-)


Površina zemljišta kod RTV doma:



Vrijednost: 82 miliona KM

A Zrak ima 200.000 m2 zemljišta :shock:

vrijednost sigurno preko 500 miliona :D
Zemljište ne vrijedi ni pola od tog iznosa, ali vrijedi vjerovatno oko 150 mln KM, u najcrnjem scenariju 100 mln KM, samo zemljište.

A gdje su silni objekti na tom zemljištu?!

A gdje je ostala imovina: oprema, iskusni radnici, know-how, licence, vozila, potraživanja....

Istina, imaju nešto i dugovanja, mislim 10-15 mln KM ali je to sitno u odnosu na ukupnu vrijednost firme.
Imaju sudski vjestaci, arhitekte...oni koji rade procjenu vrijednosti nekretnina...To što je malo u brdu zemljište ništa ne znači...dodju bageri i kompletno brdo raskopaju...naprave ceste...

Uglavnom da se fokusiramo na onaj bitniji dio...da pola zemljista od Zraka prodaju, mogu napraviti respektabilnu firmu...sa 500-1000 zaposlenih, sa modernim masinama, novim licencama, vozilima, otplacenim dugovanjima...
User avatar
iks
Posts: 66
Joined: 04/09/2017 02:03
Location: Sarajevo

#15099 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iks »

Guadalajara wrote: 06/08/2021 23:38
iks wrote: 06/08/2021 23:28

Zemljište ne vrijedi ni pola od tog iznosa, ali vrijedi vjerovatno oko 150 mln KM, u najcrnjem scenariju 100 mln KM, samo zemljište.

A gdje su silni objekti na tom zemljištu?!

A gdje je ostala imovina: oprema, iskusni radnici, know-how, licence, vozila, potraživanja....

Istina, imaju nešto i dugovanja, mislim 10-15 mln KM ali je to sitno u odnosu na ukupnu vrijednost firme.
Imaju sudski vjestaci, arhitekte...oni koji rade procjenu vrijednosti nekretnina...To što je malo u brdu zemljište ništa ne znači...dodju bageri i kompletno brdo raskopaju...naprave ceste...

Uglavnom da se fokusiramo na onaj bitniji dio...da pola zemljista od Zraka prodaju, mogu napraviti respektabilnu firmu...sa 500-1000 zaposlenih, sa modernim masinama, novim licencama, vozilima, otplacenim dugovanjima...
Slažem se, volio bih i ja da Zrak bude gigant kakav je nekad bio ali ne na toj lokaciji nego u npr. Hadžićima, Vogošći...

Kompletno zemljište prodati ali po fer cijeni i mirna Bosna :bih:

I napraviš novi Zrak iz temelja ali negdje drugo
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15100 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

iks wrote: 06/08/2021 23:54
Guadalajara wrote: 06/08/2021 23:38
Imaju sudski vjestaci, arhitekte...oni koji rade procjenu vrijednosti nekretnina...To što je malo u brdu zemljište ništa ne znači...dodju bageri i kompletno brdo raskopaju...naprave ceste...

Uglavnom da se fokusiramo na onaj bitniji dio...da pola zemljista od Zraka prodaju, mogu napraviti respektabilnu firmu...sa 500-1000 zaposlenih, sa modernim masinama, novim licencama, vozilima, otplacenim dugovanjima...
Slažem se, volio bih i ja da Zrak bude gigant kakav je nekad bio ali ne na toj lokaciji nego u npr. Hadžićima, Vogošći...

Kompletno zemljište prodati ali po fer cijeni i mirna Bosna :bih:

I napraviš novi Zrak iz temelja ali negdje drugo
U onom prospektu/prezentaciji industrijskih zona u Kantonu Sarajevu, Zrak nije nigdje spomenut, vjerovatno jer se planira da se kompletno zemljiste iskoristi za gradnju stambenih zgrada sa poslovnim prostorima ili nesto tog tipa.

Ako bi dislocirali masine u Hadzice ili Vogoscu mogli bi kupiti/koristiti zemljiste od Pretisa ili od Tehnickog remontnog zavoda. Tako bi samo morali izgraditi nove zgrade i hale za Zrak. Alternativno da kupe zemljiste od navedenih firmi. Tako da i TRZ ili Pretis imaju finansijska sredstva za uredjivanja objekata u svojem vlasnistvu. Ono je bruka i sramota kako izgledaju objekti od Tehnickog remontnog zavoda i od Pretisa.
Post Reply