BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
386
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
739
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1249

Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#1 BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Bosanska Vojna industrtija

Image

Zelim da ovdje raspravljamo o BH vojnoj industriji i o naoruzanju. Ja sam ovdje napravio jedan pregled najvaznije bosanske industrije:

UNIS-PRETIS-Sarajevo - fabrika granata i raketa:


http://www.pretis.ba/

IGMAN -Konjic - Fabrika municije

http://www.igman.co.ba/index.htm

BNT-TMiH d.d. Travnik- Tvornica Orkan vozila


http://www.bnt-tmh.com.ba/

TRZH d.o.o. proizvodnja sljemova i pancira- Hadzici

http://www.trzh.com/proizvodnja.html



Vojska BiH u sadasnjosti i buducnosti

Sto se tice vojske zelio bih da izdvojim jednu zanimljivost koju sam slucajno nasao i da cujem vasa misljenja o tome kako bi se vojska u buducnosti trebala razvijati. Zanimljivost se odnosi na ovu podzemnu bazu tj operativni centar koji je otvoren u Sarajevu i koji je kostao 5 miliona eura. Kao sto znamo u proslom ratu ARBIH nije mogla da izvodi akcije na nivou vise korpusa. Sa ovom vojnom bazom se mogu povezati korpusi i moze se komunicirati po NATO standardima sa BH Oruzanim Snagama sirom svijeta:



Isto tako zelim da cujem vase misljenje o ORKAN-u. Iako je orkan proizvodjen u BiH prije rata te vrijedi kao bosansko oruzije, on se tek sada opet pocinje ponudjivati za izvoz. Sta je vase misljenje o Orkanu? Ja mislim da je Orkan svakako zastario i da nemoze zadovoljiti bas NATO standarde. Gledao sam nedavno na Disovery channelu kako se "moderni raketobacaci" navode avionima na ciljeve. Bosanski Orkan-m87 jeste mocno oruzija sa ogromnom vatrenom moci ali nije ni priblizno precizan kao moderni NATO bombarderi. Mislim da bi bilo svakako dobro kada bi se ovo izvozilo u manje razvijene zemlje ali treba i probati modernizirati ORKAN kako bi bi oprecizniji. To je moje misljenje a vi recite sta vi mislite o "Orkanu M87":

Orkan m87:

Image

Orkan je karakteristican po nacinu punjenja i zbog automatskog mitraljeza koji je mortiran na karoseriju vozila i koji se upravlja daljinskim iz kabine.
Last edited by Bosanac_i_Hercegovac on 26/02/2010 21:19, edited 1 time in total.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#2 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by pape »

:roll: Primjecujem par kardinalnih gresaka u postavci teme, ... losh start, ... :roll:

Nick ti je Bosanac_i_Hercegovac, a tema u naslovu ima samo "Bosanska .... ", ... sta je sa Hercegovinom?
Sta je sa namjenskom proizvodnjom u ostalim dijelovima BiH?
Ili, .... da promijenis naslov u "BiH vojna industrija i naoruzanje" ili "Bosnjacka vojna industrija i naoruzanje"!
Hocemo li je konacno poceti praviti onakvom kakva jedino moze opstati, ili .... da joj definitivno dohakamo, ... ? :roll:
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#3 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

pape wrote::roll: Primjecujem par kardinalnih gresaka u postavci teme, ... losh start, ... :roll:

Nick ti je Bosanac_i_Hercegovac, a tema u naslovu ima samo "Bosanska .... ", ... sta je sa Hercegovinom?
Sta je sa namjenskom proizvodnjom u ostalim dijelovima BiH?
Ili, .... da promijenis naslov u "BiH vojna industrija i naoruzanje" ili "Bosnjacka vojna industrija i naoruzanje"!
Hocemo li je konacno poceti praviti onakvom kakva jedino moze opstati, ili .... da joj definitivno dohakamo, ... ? :roll:
Eto promjenio sam. Jeli ti sada bolje? :) Namjenska industrija u RS-u ne spada u onaj dio koji bi branio ovu zemlju, to je valjda i djeci bivsih komunista jasno? A i neznam dali u RS-u ima vojne industrije od znacaja. Mislim da nema. UNIS i IGMAN te Travnik su bili giganti u BiH prije rata a i posle rata su oni jedini, koliko ja znam.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#4 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by pape »

Bosanac_i_Hercegovac wrote: Eto promjenio sam. Jeli ti sada bolje? :) Namjenska industrija u RS-u ne spada u onaj dio koji bi branio ovu zemlju, to je valjda i djeci bivsih komunista jasno? A i neznam dali u RS-u ima vojne industrije od znacaja. Mislim da nema. UNIS i IGMAN te Travnik su bili giganti u BiH prije rata a i posle rata su oni jedini, koliko ja znam.
Nece meni, od bilo kakvih forumskih naslova, biti gore nego sto je bilo od 92.-95. ... ali .... treba biti jasan. :bih:
Ako cete se opet mashiti za tomahavke, ..... :run:
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#5 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Sta ti mislis pape.... Sta nam treba od vojske? Kako nam vojska treba da izgleda za koju godinu? Sta sa vojnom industrijom? Trebamoli gurati da ponovo postanemo najveci izvoznik namjenskih proizvoda u regionu ili bi ti to najradije ukinuo? Trebali imati efikasnu pjesadiju ili ipak investirati u avijaciju? Avioni ili helikopteri? Ili obadvoje? Ili protiv zracna sredstva? Zelio bih da uspostavimo konstruktivnu diskusiju sto se ovoga tice!


Pozdrav
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#6 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by pape »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:Sta ti mislis pape.... Sta nam treba od vojske? Kako nam vojska treba da izgleda za koju godinu? Sta sa vojnom industrijom? Trebamoli gurati da ponovo postanemo najveci izvoznik namjenskih proizvoda u regionu ili bi ti to najradije ukinuo? Trebali imati efikasnu pjesadiju ili ipak investirati u avijaciju? Avioni ili helikopteri? Ili obadvoje? Ili protiv zracna sredstva? Zelio bih da uspostavimo konstruktivnu diskusiju sto se ovoga tice!

Pozdrav
Samo konstruktivna diskusija ima izgleda da nam donese boljitak.
Kad sam vec upitan za misljenje, ... onda ga evo.

Od vojske nam ne treba puno, samo nam trose pare. Treba nam NATO shapa, pa neka se neko drzne da pravi sranja.
Vojnu industriju ukinuti, .... sav celik istopiti i od njega praviti tracnice za pruge, .... zastitne ograde na autoputevima. U vojnim hangarima uzgajati cvijece i sampinjone.
Haram je moliti se Bogu, (sada se svi mole) a biti najveci izvoznik namjenskih proizvoda.

Od oruzja ljudi ginu, ako ne ovdje, onda negdje u Africi i Aziji.

Treba investirati u avijaciju, ali ... civilnu.
Dakle, ... nemamo zeljeznice, ceste, civilne avione, .... tj. osnove infrastrukture jedne normalne zemlje.
Koji ce nam Q sredstva za ubijanje. Dosta je bilo smrti, .... treba nam zivot.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by Chmoljo »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:Sta ti mislis pape.... Sta nam treba od vojske? Kako nam vojska treba da izgleda za koju godinu? Sta sa vojnom industrijom? Trebamoli gurati da ponovo postanemo najveci izvoznik namjenskih proizvoda u regionu ili bi ti to najradije ukinuo? Trebali imati efikasnu pjesadiju ili ipak investirati u avijaciju? Avioni ili helikopteri? Ili obadvoje? Ili protiv zracna sredstva? Zelio bih da uspostavimo konstruktivnu diskusiju sto se ovoga tice!


Pozdrav
mislim, da bi za početak trebao doći malo ovdje iz Holandije i uvesti red u ovaj javašluk od vojske za početak. :zjev:
venividivici
Posts: 12982
Joined: 10/02/2009 11:42

#8 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by venividivici »

Mada se u biti slažem sa @papetom , činjenica je da će se ratovi voditi sa proizvodima naše vojne industrije ili bez nje.
Kao što je činjenica da smo u BiH imali jako razvijenu ovu vrstu industrije koja se sada propada. Imao sam priliku boraviti u krugu "Vitezita" iz Viteza i bio sam užasnut kakvo je stanje tamo, a iz svega se moglo "skontati" da je to nekada bio gigant.
U stvari to je i povod što se javljam - jer "Vitezit" nije naveden u uvodnom postu .
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#9 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

venividivici wrote:Mada se u biti slažem sa @papetom , činjenica je da će se ratovi voditi sa proizvodima naše vojne industrije ili bez nje.
Kao što je činjenica da smo u BiH imali jako razvijenu ovu vrstu industrije koja se sada propada. Imao sam priliku boraviti u krugu "Vitezita" iz Viteza i bio sam užasnut kakvo je stanje tamo, a iz svega se moglo "skontati" da je to nekada bio gigant.
U stvari to je i povod što se javljam - jer "Vitezit" nije naveden u uvodnom postu .
Mozesli nam malo objasniti sta proizvodi taj vitezit? Ja sam ovdje naveo samo fabrike koje posle rata dobro ili relativno dobro rade i izvoze za inozenstvo. Pretis snadbjeva Pakistanske tenkove u borbi protiv talibana i izvozi za Maleziju. Imali smo prije rata mnogo toga ali je malo od toga ostalo....
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#10 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by cyprus »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:Eto promjenio sam. Jeli ti sada bolje? :) Namjenska industrija u RS-u ne spada u onaj dio koji bi branio ovu zemlju, to je valjda i djeci bivsih komunista jasno? A i neznam dali u RS-u ima vojne industrije od znacaja. Mislim da nema. UNIS i IGMAN te Travnik su bili giganti u BiH prije rata a i posle rata su oni jedini, koliko ja znam.
Odgovor na anketu: nemam stav :)

Ali me interesuje kakve veze imaju komunisti, bivši komunisti i njihova djeca sa ovim? :D :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#11 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by Chmoljo »

cyprus wrote:
Bosanac_i_Hercegovac wrote:Eto promjenio sam. Jeli ti sada bolje? :) Namjenska industrija u RS-u ne spada u onaj dio koji bi branio ovu zemlju, to je valjda i djeci bivsih komunista jasno? A i neznam dali u RS-u ima vojne industrije od znacaja. Mislim da nema. UNIS i IGMAN te Travnik su bili giganti u BiH prije rata a i posle rata su oni jedini, koliko ja znam.
Odgovor na anketu: nemam stav :)

Ali me interesuje kakve veze imaju komunisti, bivši komunisti i njihova djeca sa ovim? :D :-)
to je samo retoričko pitanje, zar ne? :mrgreen:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#12 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by cyprus »

Ovisi o čijoj se retorici radi :-D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#13 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Chmoljo »

cyprus wrote:Ovisi o čijoj se retorici radi :-D
a tvojoj pobogu :mrgreen:

nego spremaj se za put :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: sve dogovreno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ti ćeš nam davati upute da ne zalutamo :mrgreen:
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#14 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Warhead »

Da je nasa vlast pametna, ko sto nije, namjensku industriju bi trebala cuvati kao "oko u glavi". Tvrditi da nam vojska i namjenska industrija, pored ovakvih susjeda, ne treba je u najmanju ruku debilno. Tu tezu zaogovaraju Dodik i Covic, sto je jasan znak kakve nakane su u pitanju. A price da ce nas NATO zastiti mogu se prodavati maloj djeci.

E sad, moglo bi se diskutovati o tome da se u nekim slucajevima, gdje je to moguce, namjenska industrija preorjentise na proizvodnju civilne opreme, ali uz mogucnost da se brzo vrati u primarnu funkciju ako eventualno zatreba.

Inace, ono sto bi strateski drzava trebala pripaziti:

- namjenska - potencijal dobar, stanje katastrofalno;
- poljoprivreda - ovdje smo trenutno donji;
- el. energija - ovo je ok;
- nafta - ako ni za sta drugo, onda bi za Energopetrol trebalo nekog "prisloniti uza zid";
- telekomunikacije - nikakva privatizacija ne dolazi u obzir;

Ukratko, primjeniti Izraelski recept. Tu bi bar imali sta od njih nauciti.
Last edited by Warhead on 26/02/2010 22:42, edited 1 time in total.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#15 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by michio »

Orkan je karakteristican po nacinu punjenja i zbog automatskog mitraljeza koji je mortiran na karoseriju vozila i koji se upravlja daljinskim iz kabine.
Evo zamisljam vozilo koje ispaljuje rakete kako ide u prodor sa mitraljezom :-D
Kao opciju mozda nude i otvor u kabini za puskarnice :-)
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#16 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Warhead wrote: E sad, moglo bi se diskutovati o tome da se u nekim slucajevima, gdje je to moguce, namjenska industrija preorjentise na proizvodnju civilne opreme, ali uz mogucnost da se brzo vrati u primarnu funkciju ako eventualno zatreba.
Ovo je jako interesantno jer sam imao priliku da posjetim fabriku sijalica na zapadu. Tamo smo isli sa skolom. I covjek koji nas je vodio je objasnio kako se tu proizvode sijalice ali da je fabrika subsidirana od strane vlade i da se moze vrlo brzo transformisati za proizvodnju granata.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#17 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zelenashica »

michio wrote: Evo zamisljam vozilo koje ispaljuje rakete kako ide u prodor sa mitraljezom :-D
Ne želim ni da zamislim..meni je bilo dovoljno 4 godine života u tom paklu....i molim Boga samo da jednom izumru svi ti vojni stručnjaci,inžinjeri oružja,generali i ostale *ičke koje samo silom misle nešto postići.....da se napokon gladna djeca se najedu kako treba jer svaki metak je jedan komad hljeba za nekog ko večeras ide u krevet gladan ...... :( jako jadno zamišljati ono što ti zamišljaš.....Znaš li koliko djece je večeras željno komada hljeba?Znaš li da jedan metak košta koliko i jedna kifla? :(
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#18 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by michio »

zelenashica wrote:
michio wrote: Evo zamisljam vozilo koje ispaljuje rakete kako ide u prodor sa mitraljezom :-D
Ne želim ni da zamislim..meni je bilo dovoljno 4 godine života u tom paklu....i molim Boga samo da jednom izumru svi ti vojni stručnjaci,inžinjeri oružja,generali i ostale *ičke koje samo silom misle nešto postići.....da se napokon gladna djeca se najedu kako treba jer svaki metak je jedan komad hljeba za nekog ko večeras ide u krevet gladan ...... :( jako jadno zamišljati ono što ti zamišljaš.....Znaš li koliko djece je večeras željno komada hljeba?Znaš li da jedan metak košta koliko i jedna kifla? :(
lost in translation :D
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#19 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by cyprus »

Chmoljo wrote:
cyprus wrote:Ovisi o čijoj se retorici radi :-D
a tvojoj pobogu :mrgreen:

nego spremaj se za put :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: sve dogovreno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ti ćeš nam davati upute da ne zalutamo :mrgreen:
Sad bih te pito na koji put tačno misliš, ali upozorio me otvarač teme (sjo, otvarač :D ) da ne idem u offtopic :P :) . Pa eto da mu ispoštujem želju, kad je tako fino zamolio :)

On topic: što se mene tiče, čim spada pod industriju, dakle pod privredu, nek se razvija. Pare su pare. A što se tiče proizvodnje za domaću upotrebu :-) , pu pu pu, a i mislim da nije realno nikako.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#20 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zelenashica »

michio wrote:
zelenashica wrote:
michio wrote: Evo zamisljam vozilo koje ispaljuje rakete kako ide u prodor sa mitraljezom :-D
Ne želim ni da zamislim..meni je bilo dovoljno 4 godine života u tom paklu....i molim Boga samo da jednom izumru svi ti vojni stručnjaci,inžinjeri oružja,generali i ostale *ičke koje samo silom misle nešto postići.....da se napokon gladna djeca se najedu kako treba jer svaki metak je jedan komad hljeba za nekog ko večeras ide u krevet gladan ...... :( jako jadno zamišljati ono što ti zamišljaš.....Znaš li koliko djece je večeras željno komada hljeba?Znaš li da jedan metak košta koliko i jedna kifla? :(
lost in translation :D
kako god me ti shvatio meni je tvoja izjava grubo zvučala pogotovo sa osmijehom na kraju
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#21 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Warhead »

zelenashica wrote:
michio wrote: Evo zamisljam vozilo koje ispaljuje rakete kako ide u prodor sa mitraljezom :-D
Ne želim ni da zamislim..meni je bilo dovoljno 4 godine života u tom paklu....i molim Boga samo da jednom izumru svi ti vojni stručnjaci,inžinjeri oružja,generali i ostale *ičke koje samo silom misle nešto postići.....da se napokon gladna djeca se najedu kako treba jer svaki metak je jedan komad hljeba za nekog ko večeras ide u krevet gladan ...... :( jako jadno zamišljati ono što ti zamišljaš.....Znaš li koliko djece je večeras željno komada hljeba?Znaš li da jedan metak košta koliko i jedna kifla? :(
Ne bih htio biti seksist, ali mislim da si zalutala na ovu temu. Bilo bi lijepo nesto i znati o onome sto se diskutuje na forumu,a ne ulijetati sa nesuvislim komentarima u temu o kojoj nemas pojma.
Last edited by Warhead on 26/02/2010 22:51, edited 2 times in total.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#22 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by michio »

Ja uopste nisam pohvalio to vozilo. hajd cao
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#23 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zelenashica »

Warhead wrote:
zelenashica wrote:
michio wrote: Evo zamisljam vozilo koje ispaljuje rakete kako ide u prodor sa mitraljezom :-D
Ne želim ni da zamislim..meni je bilo dovoljno 4 godine života u tom paklu....i molim Boga samo da jednom izumru svi ti vojni stručnjaci,inžinjeri oružja,generali i ostale *ičke koje samo silom misle nešto postići.....da se napokon gladna djeca se najedu kako treba jer svaki metak je jedan komad hljeba za nekog ko večeras ide u krevet gladan ...... :( jako jadno zamišljati ono što ti zamišljaš.....Znaš li koliko djece je večeras željno komada hljeba?Znaš li da jedan metak košta koliko i jedna kifla? :(
Ne bih htio biti seksist, ali mislim da si zalutala na ovu temu. Bilo bi lijepo nesto i znati o onome sto se diskutuje na forumu,a ne ulijetati sa nesuvislim komentarima.
suvišan ili ne ali i on ima svoju svrhu koju ti očito ne vidiš.....helem poenta je svaga da prije oružja ima jako prečih stvari na ovom svijetu.....a vi sad bujrum nastavite gdje ste stali,nedajte se smetati nekome ko jednostavno nakod 4 godine pakla se grozi od riječi oružje....
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#24 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

michio wrote:
Orkan je karakteristican po nacinu punjenja i zbog automatskog mitraljeza koji je mortiran na karoseriju vozila i koji se upravlja daljinskim iz kabine.
Evo zamisljam vozilo koje ispaljuje rakete kako ide u prodor sa mitraljezom :-D
Kao opciju mozda nude i otvor u kabini za puskarnice :-)
Da i meni je to bilo smjesno. Ali ako malo bolje razmislim ovaj mitraljez i nije tolika glupost. Ova vozila se postavljaju daleko od linije. Npr. negdje na planini. Znaci ona ne sluze da dolaze ni blizu linije vec se nalaze na vlastitoj teritoriji. Sada kada bi recimo poslao 5 ovakvih vozila na neku planinu onda su ona laka meta za neku zamku neprijatelja koji djeluje "behind enemy lines". Mislim da su inzinjeri koji su ovo vozilo osmislili isli na to da ipak daju minimalnu zastitu ovom vozilu kako nebi bilo potrebno da se svaki "Orkan" eskortira na mjesto ispaljenja od strane npr. nekog sporijeg tenka. Ukoliko ipak isleti neko iz zbunja pored puta onda za svaku sigurnost imas taj mitraljez na krovu da te zastiti.... Zar je to toliko glupo?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#25 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Chmoljo »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Da i meni je to bilo smjesno. Ali ako malo bolje razmislim ovaj mitraljez i nije tolika glupost. Ova vozila se postavljaju daleko od linije. Npr. negdje na planini. Znaci ona ne sluze da dolaze ni blizu linije vec se nalaze na vlastitoj teritoriji. Sada kada bi recimo poslao 5 ovakvih vozila na neku planinu onda su ona laka meta za neku zamku neprijatelja koji djeluje "behind enemy lines". Mislim da su inzinjeri koji su ovo vozilo osmislili isli na to da ipak daju minimalnu zastitu ovom vozilu kako nebi bilo potrebno da se svaki "Orkan" eskortira na mjesto ispaljenja od strane npr. nekog sporijeg tenka. Ukoliko ipak isleti neko iz zbunja pored puta onda za svaku sigurnost imas taj mitraljez na krovu da te zastiti.... Zar je to toliko glupo?
jeste. jer možeš šoferu dati kalašnjikov :mrgreen: :dance: :run:
Post Reply