BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#16501 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

Peacean wrote: 16/07/2022 10:22
tramvajtrojka wrote: 16/07/2022 10:10

sta te rs koci da nemas mahinacija i balijskog pristupa u trz, zraku, bntu tu noga iz rs nije krocila od 92ge , krive su nase balijice koji kolju kravu zbog kile mesa konstantno :run:
Naši lokalci definitivno uništavaju šta je ostalo to nije upitno, ali bez dozvole RS te firme ne mogu da izvoze naoružanje, a nema šanse da oni dozvole otvorenu podršku Ukrajini. Zato i ovo malo što ode ide preko ovakvih misterioznih aviona.
Ne pisite gluposti.Cuj bez dozvole RS ne mogu nista da izvoze haha

NI propada zbog nedostatka kvalitetnog kadra, dobro obrazovanog prvenstveno, pored toga zbog nedostatka vizije i ulaganja direktora koji su je vodili, nedostatka repromaterijala, nedostataka klasicnog menadzmenta i elementarnog poznavanja novih tehnologija razvoja oruzja. Velike ugovore poput onih sa Saudijcima koje je potpisao Pretis nisu mogli izgurati upravo jer nisu imali repromaterijal za proizvodnju granata.

Sada i da prodaju Ukrajini koliko im realno treba, jedino ko bi im mogao koliko toliko i proizvesti od narucenog jeste Igman.
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16502 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

#387 :)
Image
Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16503 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Sanjarko »

ja dao ideju ovdje davno i opet nedavno, neki me napali i rekli da je ideja budalastina, neki rekli zapocetak da nije losa, evo:

AM Zenica+Namjenska Industrija [proizvodnja dijelova, repromaterijala, i mozda cak oruzja u Zenici]
am-zenica-namjenska-industrija-proizvod ... 63130.html

Image
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#16504 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Sanjarko wrote: 29/07/2022 06:00 ja dao ideju ovdje davno i opet nedavno, neki me napali i rekli da je ideja budalastina, neki rekli zapocetak da nije losa, evo:

AM Zenica+Namjenska Industrija [proizvodnja dijelova, repromaterijala, i mozda cak oruzja u Zenici]
am-zenica-namjenska-industrija-proizvod ... 63130.html

Image
Nisam te shvatio, jeli to nešto krenulo u realizaciju Arcelormitalom ili....
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16505 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Sanjarko »

anelsol wrote: 29/07/2022 09:15
Sanjarko wrote: 29/07/2022 06:00 ja dao ideju ovdje davno i opet nedavno, neki me napali i rekli da je ideja budalastina, neki rekli zapocetak da nije losa, evo:

AM Zenica+Namjenska Industrija [proizvodnja dijelova, repromaterijala, i mozda cak oruzja u Zenici]
am-zenica-namjenska-industrija-proizvod ... 63130.html

Image
Nisam te shvatio, jeli to nešto krenulo u realizaciju Arcelormitalom ili....
nije, nego ja dao ideju da se proba nesto s AM Zenica realizirati, ideja stara 13/14 godina
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#16506 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Kad se domaćinski odnosiš prema firmi dobri rezultati su zagarantovani. To se može reći za sve firme iz oblasti NI iz Goražda. Finansijski rezultati za prvih šest mjeseci 2022 godine

Unis Gineks ostvario prihod od 26.678.782 KM što je za 6 miliona KM više nego u istom periodu prošle godine. Dobit u istom periodu malo veća u odnosu na prošlu godinu i iznosi 5.984.337 KM.

PTG dd opet iznenađuje. Ostvario prihod visini od 25.977.373 KM što je čak oko 6 miliona više nego u istom periodu prošle godine. Dobit uduplali na 3.139.194 KM.

Pobjeda Rudet ostvarila prihod u visini od 25.377.373 KM što je u odnosu na proşlu godinu povećanje od 7,5 miliona KM. Dobit uduplali na 2.798.474 KM.

Bravo Goražde :thumbup: :bih:
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#16507 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Adoo90 »

Danas sam gledao neki srpski zločinac bivši ministar unutarnjih poslova genocidne tvorevine kaže da je Bakir prije izgovorene rečenice da imamo instruktore za bespilotne letjelice bio u Hadžićima gde su mu prikazani nove bespilotne letjelice kao višecijevnih bacači raketama.....
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#16508 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zigzag »

gramatika,bre
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#16510 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Adoo90 »

Sooory,brzo sam pisao nemam vremena ali sam htio to ovde podijeliti.Kako kažu gde ima dima ima i vatre....
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16511 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Nećemo ljudi mitomanije nismo srbi... bre.
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16512 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Vlada Federacije razmatra situaciju u kompanijama Zrak, BNT i Binas
Nadam se da im neće pasti napamet kakve sulude ideje. Vidjeti ćemo danas vjerojatno.
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#16513 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

na 0:31 se cuje prvi pokusaj Srbije da dodje do tehnologije proizvodnje inicijalnih kapisli.


Sto sratko nije uspio sad treba da odradi ona gospodja sto su je iz Srbije zaposlili u Ginex.
:lol:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#16514 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by pinkman »

plavi_E wrote: 04/08/2022 15:16 na 0:31 se cuje prvi pokusaj Srbije da dodje do tehnologije proizvodnje inicijalnih kapisli.


Sto sratko nije uspio sad treba da odradi ona gospodja sto su je iz Srbije zaposlili u Ginex.
:lol:
Sta su inicijalne kapisli? Mozes li meni laiku u dvije recenice objasniti zasto im je to bitno? :)
THEC
Posts: 546
Joined: 05/01/2016 14:49

#16515 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by THEC »

GOLDZEN wrote: 04/08/2022 14:50
Vlada Federacije razmatra situaciju u kompanijama Zrak, BNT i Binas
Nadam se da im neće pasti napamet kakve sulude ideje. Vidjeti ćemo danas vjerojatno.
Za Zrak cu reci jednu od ideja, otisao Fadil nedavno kod Dzahida i trazio od njega da trazi pare koje je Zrak duzan Igmanu, i posto Zrak to ne moze vratiti da ih gurne u stecaj, no Dzahid je to odbio, rekavsi da su mu svakako oni (vlada) i trazili da posudi te pare (u vise navrata) i da Fadil sam treba to da uradi ako misli, a ne preko njega, a druga opcija je da ce Zrak ici u predstecaj, jer su bivsi radnici podnijeli tuzbu protiv firme (ista advokatska kuca zastupa i radnike BNT i Binas i za te firme su postupci pokrenuti) u kojima se trazi stecaj, no posto ima taj novi zakon o predstecaju to je izglednija opcija, mada ministar Dzindic kaze da on to nece potpisati, al ne vjeruje njima vise niko nista, evo i danas nista nije bilo na sjednici Vlade o tim firmama
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16516 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

THEC wrote: 04/08/2022 16:20
GOLDZEN wrote: 04/08/2022 14:50

Nadam se da im neće pasti napamet kakve sulude ideje. Vidjeti ćemo danas vjerojatno.
Za Zrak cu reci jednu od ideja, otisao Fadil nedavno kod Dzahida i trazio od njega da trazi pare koje je Zrak duzan Igmanu, i posto Zrak to ne moze vratiti da ih gurne u stecaj, no Dzahid je to odbio, rekavsi da su mu svakako oni (vlada) i trazili da posudi te pare (u vise navrata) i da Fadil sam treba to da uradi ako misli, a ne preko njega, a druga opcija je da ce Zrak ici u predstecaj, jer su bivsi radnici podnijeli tuzbu protiv firme (ista advokatska kuca zastupa i radnike BNT i Binas i za te firme su postupci pokrenuti) u kojima se trazi stecaj, no posto ima taj novi zakon o predstecaju to je izglednija opcija, mada ministar Dzindic kaze da on to nece potpisati, al ne vjeruje njima vise niko nista, evo i danas nista nije bilo na sjednici Vlade o tim firmama
Radnicima u Binasu je direktor navodno rekao da se raspravljalo o tome da li da BNT ili Binas idu u stečaj. Na kraju odluka je pala na BNT jer Binas ima nekih ugovorenih poslova sa stranim kupcima. Ovo mi prenosi jedan od radnika koji je zaposlen u Binasu. Nisam želio do sada objavljivati jer nisam imao načina da potvrdim informaciju tako da ako on laže lažem i ja.

Mada kao što si i ti rekao vladi i resornom ministarstvu više niko nevjeruje. Za sve tri gore navedene kompanije je namijenjena ista sudbina pa šta god to bilo.
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#16517 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

pinkman wrote: 04/08/2022 16:11
Spoiler
Show
plavi_E wrote: 04/08/2022 15:16 na 0:31 se cuje prvi pokusaj Srbije da dodje do tehnologije proizvodnje inicijalnih kapisli.


Sto sratko nije uspio sad treba da odradi ona gospodja sto su je iz Srbije zaposlili u Ginex.
:lol:
Sta su inicijalne kapisli? Mozes li meni laiku u dvije recenice objasniti zasto im je to bitno? :)
U principu bez kapisli se nemoze ispaliti ni jedan metak ni granata ni raketa niti te granate i rakete mogu eksplodirati bez tih kapisli. Prakticno ako nemas svoju proizvodnju kapisli nemas ni svoju proizvodnju municije. Znaci lazes i sebe i druge da si ozbiljan proizvodjac.
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#16518 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

BiH treba dronove koji mogu nadgledati 24/7 nekoliko hiljada kvadratni kilometara sume i otkriti pozar 30 minuta nakon nastajanja i odmah da se gasi. Inace ako se ovako nastavi sa ovim pozarima ostat ce mo bez suma za koju deceniju.
Kakvi borbeni dronovi kakva prebrojavanja i slicne budalestine.
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#16519 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

GOLDZEN wrote: 04/08/2022 16:48
THEC wrote: 04/08/2022 16:20

Za Zrak cu reci jednu od ideja, otisao Fadil nedavno kod Dzahida i trazio od njega da trazi pare koje je Zrak duzan Igmanu, i posto Zrak to ne moze vratiti da ih gurne u stecaj, no Dzahid je to odbio, rekavsi da su mu svakako oni (vlada) i trazili da posudi te pare (u vise navrata) i da Fadil sam treba to da uradi ako misli, a ne preko njega, a druga opcija je da ce Zrak ici u predstecaj, jer su bivsi radnici podnijeli tuzbu protiv firme (ista advokatska kuca zastupa i radnike BNT i Binas i za te firme su postupci pokrenuti) u kojima se trazi stecaj, no posto ima taj novi zakon o predstecaju to je izglednija opcija, mada ministar Dzindic kaze da on to nece potpisati, al ne vjeruje njima vise niko nista, evo i danas nista nije bilo na sjednici Vlade o tim firmama
Radnicima u Binasu je direktor navodno rekao da se raspravljalo o tome da li da BNT ili Binas idu u stečaj. Na kraju odluka je pala na BNT jer Binas ima nekih ugovorenih poslova sa stranim kupcima. Ovo mi prenosi jedan od radnika koji je zaposlen u Binasu. Nisam želio do sada objavljivati jer nisam imao načina da potvrdim informaciju tako da ako on laže lažem i ja.

Mada kao što si i ti rekao vladi i resornom ministarstvu više niko nevjeruje. Za sve tri gore navedene kompanije je namijenjena ista sudbina pa šta god to bilo.
Na zadnjoj sjednici nije bilo riječi o tim firmama

https://fbihvlada.gov.ba/bs/327-sjednica-vlade-fbih

Budžet FBiH nikad nije bio veći. Vidimo da se daju pare na svakakve projekte, i što treba i što ne treba. Ako vlada nije u stanju da izdvoji nekoliko milona da se ova preduzeća izvuku iz dubioze onda nemam riječi. Nepotvrđena informacija koju sam dobio je da HDZ blokira donošenje jedne takve odluke, međutim ako je to problem ima i za to rješenja.

Korupcija i nesposobnost preko katastrofalnih kadrova došla je na naplatu. Da tragedija bude veća Binas i BNT su metaloprerađivačke firme. Te firme se očigledno nisu uspjele adaptirati na proizvodnju u civilnom sektoru, što govori o sposobnosti rukovodnog kadra koji se imenuje po principu "haj zaposli Hamu na mjesto direktora, dobar je on, a može i valjat".

Za Zrak neću trošiti riječi, sve je već rečeno.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#16520 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by pinkman »

plavi_E wrote: 04/08/2022 16:53
pinkman wrote: 04/08/2022 16:11
Spoiler
Show
Sta su inicijalne kapisli? Mozes li meni laiku u dvije recenice objasniti zasto im je to bitno? :)
U principu bez kapisli se nemoze ispaliti ni jedan metak ni granata ni raketa niti te granate i rakete mogu eksplodirati bez tih kapisli. Prakticno ako nemas svoju proizvodnju kapisli nemas ni svoju proizvodnju municije. Znaci lazes i sebe i druge da si ozbiljan proizvodjac.
Hvala na objasnjenju. Ne mogu da vjerujem da ne znaju to proizvesti. Pa sta onda tek znaju...
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#16521 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Spit_fire »

plavi_E wrote: 04/08/2022 16:57 BiH treba dronove koji mogu nadgledati 24/7 nekoliko hiljada kvadratni kilometara sume i otkriti pozar 30 minuta nakon nastajanja i odmah da se gasi. Inace ako se ovako nastavi sa ovim pozarima ostat ce mo bez suma za koju deceniju.
Kakvi borbeni dronovi kakva prebrojavanja i slicne budalestine.
Dobra primjena dronova isto sam nedavno govorio :thumbup:

Sto se tice ostalog...prica da jedna drzava u kojoj svaka generacija dozivi rat ne treba mislit i biti spremna u svakom trenutnku za isti...samo cu se nasmijat :lol:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#16522 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by @mba »

GOLDZEN wrote: 28/07/2022 23:31 #387 :)
Image
Image
sta je ovo?
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#16523 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Spit_fire »

Jedno pitanje za upucenije, da uzmemo sad OS BiH kao jednu vojsku tj zanemarimo politiku, napali nas lupam mongoli ...sta je najjaci adut od oruzja koje posjedujemo a da ga mi pravimo?
Iceplayer
Posts: 211
Joined: 24/02/2017 22:13

#16524 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

Spit_fire wrote: 11/08/2022 23:03 Jedno pitanje za upucenije, da uzmemo sad OS BiH kao jednu vojsku tj zanemarimo politiku, napali nas lupam mongoli ...sta je najjaci adut od oruzja koje posjedujemo a da ga mi pravimo?
1. Zaokružena proizvodnja pješadijskog naoružanja, od metka do puške, od puške do minobacača, ručne bombe i rpga.
2. Brda i planine

3. Trenutačno te neće napast Cro ni MNE zbog NATO, Srbija nema niti para niti oružja za duži rat, jedino ti prijeti unutrašnji nemir zbog Dodika i Čovića, veliki plus jedinstvene oružane snage zbog toga i ne mogu dobiti veći budžet od 300 mil...
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16525 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

@mba wrote: 11/08/2022 22:26
GOLDZEN wrote: 28/07/2022 23:31 #387 :)
Image
Image
sta je ovo?
500 metaka u kalibru 5.56
Post Reply