BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#15726 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

PM72 wrote: 03/01/2022 20:10 Džaba nam te haubice,dronovi i rakete kad nemamo obučenog ljudstva da to upotrijebi.
Ja stalno potenciram da Federacija osnuje neku jedinicu kao što srbi imaju žandarmeriju i da ih opremi od helikoptera,oklopa,dronova...
Ponašamo se po principu "selo gori a baba se češlja" umjesto "živimo kao da će sto godina biti mir, a pripremajmo se kao da će sutra izbiti rat". Čujem priprema se paket pomoći bolnicama na nivou FBiH u vrijednosti od 200 miliona KM. Za namjensku ove godine nema grantova.Ni fening. Do sada smo morali imati žandarmeriju, svaka opština streljanu, a svako selo airsoft klub, i na lageru 100 haubica i 200 minobacača sa municijom. Naučilo bi se rukovati oruđima, nije neka metafizika. Ali što kažu pusti, ovo je sve predizborna. Jebali ih izbori.

Nego vidim i ti promjeni priču, šta bi u međuvremenu.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#15727 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by PM72 »

Priča je ista,ja se ne mijenjam.I prije sam pisao da nema ko ratovat pa proglašen da širim defetizam.Ja sam samo realan.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#15728 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Comanche »

PM72 wrote: 03/01/2022 20:10 Džaba nam te haubice,dronovi i rakete kad nemamo obučenog ljudstva da to upotrijebi.
Ja stalno potenciram da Federacija osnuje neku jedinicu kao što srbi imaju žandarmeriju i da ih opremi od helikoptera,oklopa,dronova...
Ta ti stoji da nema dovoljno ljudi, ali isti je problem i kod Srba. Cak jos veci. Oni su promjenili ime svoje jedinice za podrsku u Zandarmeriju i onda je svake godine paradiraju.

Ja koliko sam cuo Specijalna jedinica Federacije i Kantona Sarajevo su medju najboljim jedinicma u regionu. Sute i rade svoj posao.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#15729 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by seoBIH »

Comanche wrote: 05/01/2022 11:24 Sute i rade svoj posao
Perfektno!
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2827
Joined: 14/01/2019 04:56

#15730 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Porodice Foht »

Comanche wrote: 05/01/2022 11:24
PM72 wrote: 03/01/2022 20:10 Džaba nam te haubice,dronovi i rakete kad nemamo obučenog ljudstva da to upotrijebi.
Ja stalno potenciram da Federacija osnuje neku jedinicu kao što srbi imaju žandarmeriju i da ih opremi od helikoptera,oklopa,dronova...
Ta ti stoji da nema dovoljno ljudi, ali isti je problem i kod Srba. Cak jos veci. Oni su promjenili ime svoje jedinice za podrsku u Zandarmeriju i onda je svake godine paradiraju.

Ja koliko sam cuo Specijalna jedinica Federacije i Kantona Sarajevo su medju najboljim jedinicma u regionu. Sute i rade svoj posao.
Upravo. To datira jos od kad je KS imao budzet skoro redovno po milijardu, godinama. Sada je manje zbog pandemije, ali su nasi specijalci, federalci i kantonalci na visokom nivou i znaju to djikani, sasvim sigurno.
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#15731 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Krenuh jučer pisati o nekakvim odnosima snage, o nekakvim "žandarMima", o spj i jsp-ovima, o 1000+ oficira i podoficira, komandanata vodova, četa, bataljona, brigada, o modularnim timovima, koji su u zadnjih 15 godina školovani na priznatim vojnim akademijama i prošli drilove po NATO standardu, onima koji će i bi okupili oko sebe vojsku (mobilisane ili dobrovoljce u slučaju potrebe) rekli kako i šta treba, a što smo samo mogli sanjati devedesetih...... I obrišem post. Kome BA pisati, s kim raspravljati, zašto, čemu? :D
Last edited by archi_a on 05/01/2022 14:01, edited 1 time in total.
Bosniak_WarriorX
Posts: 133
Joined: 02/05/2020 14:45

#15732 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosniak_WarriorX »

TRB na proljece predstavlja novo oklopno vozilo Vihor
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#15733 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Comanche »

archi_a wrote: 05/01/2022 13:59 Krenuh jučer pisati o nekakvim odnosima snage, o nekakvim "žandarMima", o spj i jsp-ovima, o 1000+ oficira i podoficira, komandanata vodova, četa, bataljona, brigada, o modularnim timovima, koji su u zadnjih 15 godina školovani na priznatim vojnim akademijama i prošli drilove po NATO standardu, onima koji će i bi okupili oko sebe vojsku (mobilisane ili dobrovoljce u slučaju potrebe) rekli kako i šta treba, a što smo samo mogli sanjati devedesetih...... I obrišem post. Kome BA pisati, s kim raspravljati, zašto, čemu? :D
Steta sto si to obrisao. Devedesete se nesmiju nikad vise ponoviti, ali Bosnje su zaboravljiv narod. Radje ce dati 1000 KM za novi iPhone nego za pusku, a zivi 500m od RS.
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#15734 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Adoo90 »

Dok nasi sutra,trz Bratunac u Aprilu predstavlja novo oklopno vozilo Vihor ....Radi se o manjem vozilu od despota tesko oko 6 tona.....
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#15735 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Pa dobro, hajmo iskreno, to je ista ekipa koja je za vrijeme agresije u BiH, u Bijeljini imala odriješene ruke i obezbjeđena sredstva da za potrebe mauzerove garde prepravlja vozila i od njih pravi borbena sredstva u stilu mad max-a. Po tome su bili poznati. Po tome i po iživljavanju (trošenju ogromnih količina municije) na mjestima na koja su bili poslani. :wink:
Iskustvo imaju, a imaju i podršku od miloradovog režima.
Nisam baš siguran da li oni uopšte funkcionišu po zakonima tržišta. Kao i u srbiji i u entitetu je dovoljno da jedan čovjek podigne telefon i kaže:"daj, napravi mi 10 komada nečega, pare će biti obezbjeđene sutra". I bude.
Image

Image

Image

Image

Image
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#15736 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Adoo90 »

Sve ok,Al druze nasi su ako se dobro sjećam 2017 g najavili oklopna vozila za policiju,pa kroz godinu predstavili kradom skicu borbeno vozilo...Imam osjećaj kao da ima neki dogovor između entiteta,a to je da mi proizvodimo kao sto radimo pjesadisko komplet oruzije, samohodne haubice, a genocida tvorevina postolje,cak su najavili uskoro i oni automat da Ce proizvesti...i naravno oklopna vozila za policiju.....
adugir
Posts: 39
Joined: 26/05/2021 23:04

#15737 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by adugir »

Adoo90 wrote: 06/01/2022 20:01 Dok nasi sutra,trz Bratunac u Aprilu predstavlja novo oklopno vozilo Vihor ....Radi se o manjem vozilu od despota tesko oko 6 tona.....
Svaka čast ljudi privatizirali i bore se i rade i za par godina biti će giganti. A u federaciji partijski uvlakaći se postavljaju za direktora, ljudi koji nemaju dvije čiste sa namjenskom njihova vizija razvoja je koliko če oni biti dobri. Mislim da država mora privatizirati namjensku uz uslov da moraju zadržati istu proizvodnju jer je očito da državne firme nisu sposobne biti konkurentne na tržištu, osim ako su monopolisti.
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#15738 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Dogovor ne postoji, daleeeko su oni tehnološki od toga da pariraju ovom drugom entitetu. Dalje, ovaj moj post uopšte ne govori da ja opravdavam ovo što se dešava u entitetu fBiH. I ja bih volio da je drugačije, da u svakoj PU imaš bar po 4 oklopnjaka, ali očigledno u fBiH, posluju na drugim principima, uz dogovor i saradnju sa partnerima, sponzorima iz NATO-a. ;-)
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#15739 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Adoo90 »

Vidi za par dana vidjet ćemo ojacanu policiju rs,zandamrija ima sad oko 500 pripadnika,posebne snage policije oko 800 pripadnika a to su policajci obučeni za JRM,i nose duge cijevi...i naravno njihov saj koji svake godine skoluje po 15-20 kadeta,a kažu da trenutno broji ta jedinica preko 200 ljudi.....
Petnaest oklopni vozila,tri helikoptera plus kod tri u helikopterskim servisu....
A mi imamo sektore za podršku u kantonima,po dvije jedinice oko 250 ljudi sve ukupno ide u prosjeku,plus fup koji tek sad pojacava spj koja trenutno broji oko 110 ljudi,i imaju isto jedinicu za podršku oko 120 ljudi...
E sad nit imamo helikoptera,nit oklopni vozila kao rs....
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#15740 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Ado, bez da se naljutiš, ne bih ja o brojevima, pogotovo specijalcima. :wink:
User avatar
zigubigule
Posts: 608
Joined: 03/08/2016 00:26

#15741 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zigubigule »

Fkt zanimljive slike ovih srpskih MadMax skalamerija. Samo za slikanja haman. Ovo bi tri firgosa iz moje mahale razmontirala i rasprodala na deponiji za tri sata.

@archi_a , pisi ba, deveti ide, imacemo o cemu.. :bih:
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#15742 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Adoo90 »

Ja samo kazem svoje mišljenje o pogledu snaga,to je malo vidno zar ne,da jedan entitet ima takve snage,iako je gotovo troduplo manji po broju stanovnika,po ekonomiji itd.....naravno da broj specijalaca niko ne zna tacno ali je tud negde .....
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#15743 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Nije troduplo manji, nego duplo manji. I o kakvim "vidnim" snagama pričamo?!? Samo 4 kantona imaju broj policajaca kao cijeli BH entitet rs.
I ostaviti se priče o rezervnom sastavu policije. Jedva i ovo sastavlja kraj s krajem.
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#15744 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Adoo90 »

Vidi mislio sam po broju stanovnika,trenutno u RS ne zivi vise od 900000 stanovnika....dok u FBIH ima preko 2,5 miliona stanovnika.....zato govorim kao da ima neki precutni dogovor,da rs ima pravo na razvijanje policije i sve sto treba im za njihove potrebe da prave u namjenskoj industriji i tako se ponašaju.Vidjet cete za par dana da imaju jake policijske snage,htio to neko priznati ili ne,ali dosta su potom pitanju odmakli od FBIH...
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#15745 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Project Sejuani »

Adoo90 wrote: 07/01/2022 15:17 Vidi mislio sam po broju stanovnika,trenutno u RS ne zivi vise od 900000 stanovnika....dok u FBIH ima preko 2,5 miliona stanovnika.....zato govorim kao da ima neki precutni dogovor,da rs ima pravo na razvijanje policije i sve sto treba im za njihove potrebe da prave u namjenskoj industriji i tako se ponašaju.Vidjet cete za par dana da imaju jake policijske snage,htio to neko priznati ili ne,ali dosta su potom pitanju odmakli od FBIH...
Evo ti jedna mala usporedba koja nema veze sa vojskom ali dočarava mnogo štošta.
Ukupni transportni kapaciteti RS-a jednaki su transportnim kapacitetima samo Tuzlanskog kantona.
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#15746 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Na neustavnom danu će naravno postrojiti policajce u novim zategnutim uniformama, pokušat će prikazati sve ono najbolje što imaju, dižu nacionalni naboj, pjevat će pukni zoro i odlazimo da se ne vratimo :-) pokušavaju biti ono što nisu i neće nikad! Ponovo će u đipu komandir parade predati raport predsjednici entiteta, preletit će tri helikoptera, možda skočiti padobranac sa zastavom, proći će 10 despota i civilna zaštita sa kombijima i kamionima.
Imajte na umu, da sve te duge cijevi, svi ti likovi koji marširaju i koji bi sutra ratovali, da to imate i u kantonima, pa x2 + što su i ustav i institucije i međunarodno pravo, međunarodno priznanje, međunarodni ugovori na strani onih koji brane državu i ustavni poredak suverene i nezavisne države! Sve ono što 92 nisi imao, jer je država tek bila u formiranju rasturenih republičkih institucija, a i sam zapad, eu, NATO nije znao jel pošao ili došao. Prve zvanične operacije NATO-a, kao alijanse su upravo operacije raketiranja srpskih secesionista u Bosni i Hercegovini! Mnogi to ne znaju. Prve zajedničke operacije NATO-a kao alijanse od njihovog osnivanja. To je njihova historija i to je ušlo kao row model djelovanja NATO-a u svijetu. To se sad izučava kao primjer na vojnim akademijama. Prema tim akcijama je urađena nadogradnja svi pravila djelovanja u budućnosti. Te akcije su poslužile za razvoj doktrine, angažmana u svijetu, sada i u budućnosti. . :wink:

Kada onaj komandir koji viri kroz šiber đipa bude predavao raport, na neustavnoj proslavi, neustavnog dana entiteta, imajte na umu da ga predaje liku ili likovima sa crne liste, likovima koji su pod sankcijama i zbog kojih se cijeli napredni svijet digao i traži najbolja rješenja kako da se obračuna sa njima!!!
User avatar
doox
Posts: 887
Joined: 30/04/2010 08:35

#15747 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by doox »

adoo ubačeni element
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#15748 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 90minut »

ma lik nema pojma o cemu piše
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#15749 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Str0nz »

archi_a wrote: 07/01/2022 15:31 Na neustavnom danu će naravno postrojiti policajce u novim zategnutim uniformama, pokušat će prikazati sve ono najbolje što imaju, dižu nacionalni naboj, pjevat će pukni zoro i odlazimo da se ne vratimo :-) pokušavaju biti ono što nisu i neće nikad! Ponovo će u đipu komandir parade predati raport predsjednici entiteta, preletit će tri helikoptera, možda skočiti padobranac sa zastavom, proći će 10 despota i civilna zaštita sa kombijima i kamionima.
Imajte na umu, da sve te duge cijevi, svi ti likovi koji marširaju i koji bi sutra ratovali, da to imate i u kantonima, pa x2 + što su i ustav i institucije i međunarodno pravo, međunarodno priznanje, međunarodni ugovori na strani onih koji brane državu i ustavni poredak suverene i nezavisne države! Sve ono što 92 nisi imao, jer je država tek bila u formiranju rasturenih republičkih institucija, a i sam zapad, eu, NATO nije znao jel pošao ili došao. Prve zvanične operacije NATO-a, kao alijanse su upravo operacije raketiranja srpskih secesionista u Bosni i Hercegovini! Mnogi to ne znaju. Prve zajedničke operacije NATO-a kao alijanse od njihovog osnivanja. To je njihova historija i to je ušlo kao row model djelovanja NATO-a u svijetu. To se sad izučava kao primjer na vojnim akademijama. Prema tim akcijama je urađena nadogradnja svi pravila djelovanja u budućnosti. Te akcije su poslužile za razvoj doktrine, angažmana u svijetu, sada i u budućnosti. . :wink:

Kada onaj komandir koji viri kroz šiber đipa bude predavao raport, na neustavnoj proslavi, neustavnog dana entiteta, imajte na umu da ga predaje liku ili likovima sa crne liste, likovima koji su pod sankcijama i zbog kojih se cijeli napredni svijet digao i traži najbolja rješenja kako da se obračuna sa njima!!!
Ovo sto je markirano je istina, nazalost to je prvi put da je doslo do kriticne mase da pokrene pravu akciju u ogromnoj masineriji NATOa, iz njihovog polozaja to se smatra kao historijski trenutak nato saveza ali iz BiH perspektive, daleko premalo i prekasno sto se samo nekoliko godina kasnije i pokazalo na Kosovu, ogromna inercija Natoa koja se tek pokrenula pred kraj rata u BiH i od tada uhvatila momentum, ostalo je kao sto kazes historija ali nazalost, tu su BiH/Bosanci/Bosnjaci platili najveci racun a ostali mnogo vise imali koristi poslje.

Imam jedno pitanje ako mozes odgovoriti. Ulaganje u vojsku, naoruzanje i odbranu. Kako se to odbija politicki i dali postoji neka konkretna cifra u %, poslje koje nemaju dusmani mogucnosti blokirati? Je li se samo radi o tome da je dovoljno da predsjednik iz manjeg entiteta stavi veto, ili cak da je dovoljno da neki pojedinac na nekoj drugoj politickoj funkciji sam srusi neki prijedlog ? Postoji li mogucnosti da se dostigne neku politicku vecinu u % koja moze "preglasati" rusitelje ili ce uvjek postojati mogucnosti blokada po ustavu?

Jos jedno pitanje ako znas. Cini mi se da sam negdje procitao da si napisao da se uzima udio stanovnistva iz popisa u OSBiH, Imali tu gdje ostali? Ja se naprimjer izjasnavam kao Bosanac i ako imam sve kriterije da se izjasnjavam "legitimno :D" kao Bosnjak. Vidim da niko ne prica o presudi Zornic kod ovi "pregovora" o IZ a znamo da su "ostali" diskriminisani po ustavu, dali to znaci da ako naprimjer se popisem kao Bosanac/ostali sljedeceg popisa da smanjujem kvotu pro-BiH snaga u OSBiH, ili se racunjaju i ostali kao pro-BiH frakcija u OSBiH?

Hvala unaprijed.
Last edited by Str0nz on 07/01/2022 18:10, edited 2 times in total.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#15750 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by seoBIH »

Str0nz wrote: 07/01/2022 17:51 Ulaganje u vojsku, naoruzanje i odbranu
Ako dobro znam, bilo koja od BHS komponente moze blokirati bilo šta u vojsci. Mislim da postoji neki precudni dogovor koji kaze ne dirajte minimum toga i toga, mi necemo vas minimum i da se drze toga i u "najtezim krizama", jer su duboko ovisni jedni o drugima.
Post Reply