BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14276 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

Guadalajara wrote: 12/04/2021 16:08

Ti rece unutar namjenske industrije, pa mu tu dodju i privatne i državne firme. To sto mene ispravljaš, bolje da se ti preciznije i jasnije izrazavas. Pobjeda Rudet i PTG su privatizovane firme i ne znaci da su prestali da se bave proizvodnjom naoružanja vec naprotiv da su povećali vojno-industrijske kapacitete kao PTG koji je prije proizvodio samo pistoljsku municiju dok danas moze proizvodit preko 30+ miliona komada puscane municije.
Kod nas je to odvojeno. Moze im se desiti zajednicki sajam, ali ne cini ih nasom odbrambenom industrijom. Jasno je sto, njima ne vlada drzava. Sutra svaka privatna svojina moze da se preseli van okvira BiH. Ne mozes izmjestiti ciglu ili blok, ali firmu i postrojenje mozes ugasiti ili preseliti tamo gdje ti je ekonomicnije istu voditi.

Mi u nasoj drzavi bi se svakako trebali zapitati da li i NI manjeg entiteta cini nasu odbrambenu industriju jer je vode oni ciji interesi su najcesce suprostavljeni interesima nase drzave.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14277 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: 13/04/2021 16:26
Guadalajara wrote: 12/04/2021 16:08

Ti rece unutar namjenske industrije, pa mu tu dodju i privatne i državne firme. To sto mene ispravljaš, bolje da se ti preciznije i jasnije izrazavas. Pobjeda Rudet i PTG su privatizovane firme i ne znaci da su prestali da se bave proizvodnjom naoružanja vec naprotiv da su povećali vojno-industrijske kapacitete kao PTG koji je prije proizvodio samo pistoljsku municiju dok danas moze proizvodit preko 30+ miliona komada puscane municije.
Kod nas je to odvojeno. Moze im se desiti zajednicki sajam, ali ne cini ih nasom odbrambenom industrijom. Jasno je sto, njima ne vlada drzava. Sutra svaka privatna svojina moze da se preseli van okvira BiH. Ne mozes izmjestiti ciglu ili blok, ali firmu i postrojenje mozes ugasiti ili preseliti tamo gdje ti je ekonomicnije istu voditi.

Mi u nasoj drzavi bi se svakako trebali zapitati da li i NI manjeg entiteta cini nasu odbrambenu industriju jer je vode oni ciji interesi su najcesce suprostavljeni interesima nase drzave.
Naravno da ih cini nasom vojnom industrijom jer se firme nalaze na teritoriji federacije, u firmama su zaposleni Bosnjaci, firme i pogoni se nalaze u industrijskim zonama pored vojnih fabrike u drzavnom vlasnistvu. Mislim da je prema zakonu i ugovoru zabranjeno prodavanje ili izmjestanje masina izvan BiH i opreme iz firmi kao sto su PTG i Pobjeda Rudet. Dozvole za uvoz/izvoz kontolise drzava, cak je vlada Federacije vlasnik i tehnicke/proizvodne dokumentacije. PTG je samostalno ili uz neku eksternu pomoc osvojio proizvodnju puscane municije od 5.56 i 7.62mm, tako da je tu zaobisao vladu Federacije i njihovu dozvolu za koristenje tehnicke dokumentacije. Tu je onaj poznati problem gdje su se iz Igmana bunili zasto je PTG dobio dozvolu za proizvodnju lovacke municije. Vlasnik tehnicke dokumentacije u Igmanu za npr. municiju od 5.56 i 7.62 je vlada Federacije, dok je u PTGu vlasnik tehnicke dokumentacije za 5.56/7.62 GRASSO HOLDINGS, INC.

Ako bi neki Bosnjak povratnik uspio da registruje firmu NI u RSu u kojoj bi radili Bosnjaci naravno da bi se mogla smatrati nasom vojnom industrijim bez obzira da li bi firma imala privatno ili drzavno vlasnistvo.

Firmu Stancovani dijelovi iz Konjica koja se nalazi u Igmanovoj industrijskoj zoni, mislim da su kupili Srbi.

Firmu Matra iz Banja Luka koja je proizvodila dijelove za pjesadijsko naoruzanje kupila je firma iz Federacije, mislim da je iz Travnika. Direktor je Bosnjak...
belfy
Posts: 7671
Joined: 06/08/2007 09:00

#14278 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by belfy »

Guadalajara wrote: 12/04/2021 23:38 :D

2017. godina
belfy wrote: 22/01/2017 23:18 nisam ni ja strucnjak i ne znam da li sam ijednom postavio konstataciju na ovu temu. samo pitanja, na koja upuceniji mogu dati odgovor. nego da skratim - drzi se pitanja. ako mislis iznijeti svoju viziju samo dodaj na pocetak "Sta mislite da...?" samo nam nemoj govoriti da se uzdajemo u ovo, ono ili kako da se oslonimo na ove i one, koji ni kurcem nisu mrdnuli kako treba, kada je trebalo...
belfy wrote: 22/01/2017 23:20 posto radim gdje su te puske "istopljene" mogu sigurno reci da barem 75k vise ne postoji. ostalo je nesto malo pokradeno, ali je pitanje da li upotrebljivo...
Da se samo podsjetimo odakle kompleksi pucaju, vise i jace nego samohodna haubica od 155mm iz BNTa :lol:
zaista hvala za ovaj post. sada mi je dosta jasnije ko si i ko pise. dakle, ti si, dok si bio u Holandiji, pokrenuo ovu temu pod nikom Bosanac_i_Hecegovac gdje si bio opravdano ismijan jer si skupljao informacije guglajuci i pisuci zelje i pozdrave. nakon toga nastavio pod drugim nikom Pilaw_Pavlaka gdje si drugi put dozivio isto i onda sada pod trecim nikom Guadalajara (osim ako nemas jos koji) radis isto i ocekujes drugaciji rezultat. jos kao neko ko je pokrenuo i pricao o temi iz Holandije pokusavas da ismijavas necije javljanje iz Njemacke. rekoh ti da ne valja biti licemjer. a sada cu samo ovo sto si izrezao iznad postaviti kako je prica isla. cisto da se sprdamo. moj prvi post koji si kopirao je bio dio ove konverzacije:
belfy wrote: 22/01/2017 23:18
Pilaw_Pavlaka wrote:
belfy wrote: to nema veze sa tim da ljudi o njoj pisu vrlo ozbiljno, a ti bacas gluposti. tu Tursku, jos si van BiH...mah... necu dalje. odrasti jebiga...a ostavi ove ozbiljnije da pricaju, a ako ti je sta nejasno pitaj, kao sto si otvaranjem teme. ako ostanes na tome super. ako mislis da si citanjem po forumu postao strucnjak za BiH industriju i naoruzanje - jebiga...
Ma nisam ja nikakav strucnjak niti to zelim da budem. Samo citam sa vremena na vrijeme sta pisete na mojoj temi. A ovdje se vec godinama skupljaju ljudi koji mnogo znaju i to je dobro. Uzdati se u svoje kapacitete to svakako ali i imati uvijek prijatelje koji su malo jaci. Jer sami nemozemo nikada tenk proizvesti. To je nemo moje misljenje.
naravno da nisi nikakav strucnjak. to je meni jasno iz vise razloga. ti si neko odrastao van drzave i nabijen patriotizmom. ali pisati o kapacitetu Turskih aviona i koliko mogu da ponesu je na ovoj temi glupost. isto kao sto je glupost pisati o guglanju broja dugih cijevi... ja vjerujem da je tebi to dovoljno, ali kako ocekujes da budes ozbiljno shvacen? ako zelis misljenje o Turskoj pomoci postavi pitanje i cekaj da kompetentniji odgovore.

nisam ni ja strucnjak i ne znam da li sam ijednom postavio konstataciju na ovu temu. samo pitanja, na koja upuceniji mogu dati odgovor. nego da skratim - drzi se pitanja. ako mislis iznijeti svoju viziju samo dodaj na pocetak "Sta mislite da...?" samo nam nemoj govoriti da se uzdajemo u ovo, ono ili kako da se oslonimo na ove i one, koji ni kurcem nisu mrdnuli kako treba, kada je trebalo...
ovdje je jasno da sam odgovorio na to da nisam strucnjak o vojnoj industriji, a prije toga sam odgovarao, kao i sada, samo kada si pominjao Zeljezaru i pricao gluposti...

sada da i drugi komentar koji si isjekao stavimo u okvir price koja je isla:
Streptokok wrote: 22/01/2017 23:19
Pilaw_Pavlaka wrote:
Pilaw_Pavlaka wrote:
Kolko imamo sada u skladistima pod nasom kontrolom?
A odakle ti da tih 100.000 pusaka vise nema?
Info iz os bih i nije nikakva tajna.
belfy wrote: 22/01/2017 23:20
Pilaw_Pavlaka wrote:
Pilaw_Pavlaka wrote:
Kolko imamo sada u skladistima pod nasom kontrolom?
A odakle ti da tih 100.000 pusaka vise nema?
posto radim gdje su te puske "istopljene" mogu sigurno reci da barem 75k vise ne postoji. ostalo je nesto malo pokradeno, ali je pitanje da li upotrebljivo...
tada sam pisao i ovo:
belfy wrote: 22/01/2017 23:29
Streptokok wrote:a ostatak doniran. I to je to.
tesko i to... posto ih prvo pregaze tenkom (bas onako kako na TV-u predstavkljaju) oni koji su krali su sklapali od pet komada jednu i uzdail se da je iole upotrebljiva. pametni su prodavali, jer je tesko reci koliko je cijev prava, a kamoli ostalo... tako da, sve i ako je oko 20k ukradeno to je manje od 4k sklopljenih, a jos manje upotrebljivih. prije sebe i komsiju mozes ubiti... no, sve ovo je bilo dosta davno i sumnjam da je i 100 komada sada u bilo kakvom stanju, osim da se proda u staro zeljezo...
belfy wrote: 22/01/2017 23:37 gledajuci tako samo sa vojne strane zaista izgleda tako. pitanje je sta smo dobili kao ustupke. oruzje i municiju ne samo da mozemo kupiti, nego je sve vise i bolje proizvodimo. mislim da to sto je tada uradjeno nije skupo. prodali smo harabatije, a sada imamo sansu sve obnoviti i modernizovati, a usput dobili neke ustupke.

samo se ne slazem sa ovim da je kasno za namjensku. nikada nije kasno. mozda je prije bilo bolje, ali sada da je kasno - nikako. pogotovo ako dobacimo do NATO-a. tada se moze duboko udahnuti... :)
a sve navedeno si potvrdio prvi put sa ovim postom:
Pilaw_Pavlaka wrote: 22/01/2017 22:59
belfy wrote:zar neko ovog trola uzima zaozbiljno na ovakvoj temi?
Taj troll ti je pokrenuo ovu temu.... :D

Ovo je bio moj uvodni post:
Bosanac_i_Hercegovac wrote:Bosanska Vojna industrtija

Image

Zelim da ovdje raspravljamo o BH vojnoj industriji i o naoruzanju. Ja sam ovdje napravio jedan pregled najvaznije bosanske industrije:

UNIS-PRETIS-Sarajevo - fabrika granata i raketa:


http://www.pretis.ba/

IGMAN -Konjic - Fabrika municije

http://www.igman.co.ba/index.htm

BNT-TMiH d.d. Travnik- Tvornica Orkan vozila


http://www.bnt-tmh.com.ba/

TRZH d.o.o. proizvodnja sljemova i pancira- Hadzici

http://www.trzh.com/proizvodnja.html



Vojska BiH u sadasnjosti i buducnosti

Sto se tice vojske zelio bih da izdvojim jednu zanimljivost koju sam slucajno nasao i da cujem vasa misljenja o tome kako bi se vojska u buducnosti trebala razvijati. Zanimljivost se odnosi na ovu podzemnu bazu tj operativni centar koji je otvoren u Sarajevu i koji je kostao 5 miliona eura. Kao sto znamo u proslom ratu ARBIH nije mogla da izvodi akcije na nivou vise korpusa. Sa ovom vojnom bazom se mogu povezati korpusi i moze se komunicirati po NATO standardima sa BH Oruzanim Snagama sirom svijeta:



Isto tako zelim da cujem vase misljenje o ORKAN-u. Iako je orkan proizvodjen u BiH prije rata te vrijedi kao bosansko oruzije, on se tek sada opet pocinje ponudjivati za izvoz. Sta je vase misljenje o Orkanu? Ja mislim da je Orkan svakako zastario i da nemoze zadovoljiti bas NATO standarde. Gledao sam nedavno na Disovery channelu kako se "moderni raketobacaci" navode avionima na ciljeve. Bosanski Orkan-m87 jeste mocno oruzija sa ogromnom vatrenom moci ali nije ni priblizno precizan kao moderni NATO bombarderi. Mislim da bi bilo svakako dobro kada bi se ovo izvozilo u manje razvijene zemlje ali treba i probati modernizirati ORKAN kako bi bi oprecizniji. To je moje misljenje a vi recite sta vi mislite o "Orkanu M87":

Orkan m87:

Image

Orkan je karakteristican po nacinu punjenja i zbog automatskog mitraljeza koji je mortiran na karoseriju vozila i koji se upravlja daljinskim iz kabine.
kao sto si i sada potvrdio da je Pilaw_Pavlaka tvoj nick...

mislio sam svoj iduci post posvetiti sakupljenim glupostima koje si napisao kao Guadalajara, ali nakon ovoga sto si otkrio to bi zaista bilo preopsirno stivo. meni je sama cinjenica da to radis 11 godina nezamisliva i dosta mi govori o tebi. tako da bih prvo da ti se izvinim sto sam pominjao Zahiragu poredeci ga sa tobom. sada u potpunosti mogu da razumijem zasto ti je on uzor, posto svako bira kao uzor nekoga sa uspjesnijeg i kvalitetnijeg. koliko god nisko neko sebi postavio prag, jer Zahiraga jeste dosta nizak prag. tako da, jos jednom, povlacim bilo sve gdje sam te uporedio sa njim, posto je on za tebe institucija.
Guadalajara wrote: 12/04/2021 23:40 pa 2019. godina :D

bh-vojna-industrija-i-naoruzanje-t73756 ... #p15944048

Znaci cojk se preko vise od godine dana spremao, ucio, proucavao moje upise na temi
:lol: :-)

ako ovo nije bolest, ja ne znam sta je. mozda neki drugi forumas zna odgovor, ali ja ne znam :lol:
spremao i proucavao tvoje upise? takvo razmisljanje je ipak vise za razmisljanje, jer ti odgovaram od prvog nika koji si imao, a ne od jucer. ali jedno si zamalo pogodio. neko tu moze imati neku bolest...

iskreno ti se zahvaljujem na pruzenoj mi prilici da se ukaze na svu licemjernost i gluposti koje iznosis. zaista nisi samo lazov, nego i veliki licemjer.

svaka cast gospodine Bosanac_i_Hercegovac/Pilaw_Pavlaka/Guadalajara. :kakoste:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14279 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

ahahahahaha
belfy wrote: 12/04/2021 22:33 zaista hvala za ovaj post. sada mi je dosta jasnije ko si i ko pise. dakle, ti si, dok si bio u Holandiji, pokrenuo ovu temu pod nikom Bosanac_i_Hecegovac gdje si bio opravdano ismijan jer si skupljao informacije guglajuci i pisuci zelje i pozdrave. nakon toga nastavio pod drugim nikom Pilaw_Pavlaka gdje si drugi put dozivio isto i onda sada pod trecim nikom Guadalajara (osim ako nemas jos koji) radis isto i ocekujes drugaciji rezultat. jos kao neko ko je pokrenuo i pricao o temi iz Holandije pokusavas da ismijavas necije javljanje iz Njemacke. rekoh ti da ne valja biti licemjer. a sada cu samo ovo sto si izrezao iznad postaviti kako je prica isla. cisto da se sprdamo. moj prvi post koji si kopirao je bio dio ove konverzacije:
Ja i holandija nidze veze, osim sto imam jednog rodjaka tamo koji je ozenjen hrvaticom iz Bosne iz Sarajeva...Inace nikakve veze ja sa Holandijom nemam...lazove. :lol:

Administracija moze da vidi odakle je moja IP adrese, a mogu i da se vide slike na drugih podforumima odakle ih mechem. Ovdje ja nemam biti sta ismijan jer sam uglavnom objavljivao vijesti iz BH namjenske industrije i onoga sto je blisko namjenskoj industriji. Znaci ja kao osoba-forumash uopste nisam bio u fokusu vec vijesti i materijali koje se ticu ove teme. :kiss:

Na ovoj temi ja sam ucestvovao samo pod nickom krater...nakon toga na drugoj najvecoj temi poslije ove na drugom forumu...A ima ih hvala bogu, evo ova od klixa, na Bosanskom-Forumu, Bosanske Historije, skyscrapercity...Sad imamo I @GOLDZENa koji je aktivan na twitteru...Ovu temu nazalost ja nisam pokrenuo, vec neki drugi forumas ciji identitet meni nije poznat. Dosta puta sam ti rekao da ja ovdje nisam fokus niti bilo koji drugi forumas, vec tema i vijesti koji se ticu ove teme. Znaci ljudi -forumasi koje interesuje ova tema, koji nemaju nikakve veze sa namjenskom industrijom, oni koji imaju veze, oni koji su radili ili rade u firmama namjenske industrije, oni koji su zaposleni u sigurnosnim sluzbama, policiji, oruzanim snagama, oni koji su zastitari, demineri, zaposleni u civilnoj zastiti, gorskoj sluzbi spasavanja i svi ostali koji zele aktivno i konstruktivno ucestvovati ili pratiti temu bez ikakvog stresa i srkleta. :mrgreen:

Moram te razocarati da ni sa ovim drugim nickom nemam veze :lol: I iz drugog pokusaja si pao...lazove jedan... :lol:

Dovoljno je vidjeti stil kako neko pise, i po njemu detektovati o kojem se forumasu/osobi radi.

Sad drugi dio...Ti anonimno ovdje komentarises covjeka koji je politicki aktivan i koji je javna licnost i koji nema nikakve veze sa ovom temom. Ako zelis nesto covjeku da kazes imas njegov facebook profil pa se slobodno direktno obrati... Nije kulturno tracati i lajati o nekome iza ledja...Budi mangup pa pod svojim punim imenom i prezimenom prozivaj druge ljude. Ovako ti je pickasto, hinjski i kukavicki ko anonimac da lajes na nekoga jer znas da neces snositi nikakve sankcije. Jos si u inostranstvu, a ne smijes se direktno obratiti pod punim identitetom.

I da...

iskreno ti se i ja zahvaljujem na pruzenoj mi prilici da se ukaze na svu licemjernost i gluposti koje iznosis. zaista nisi samo lazov, nego i veliki licemjer, a pored toga veze s vezom i temom nemas :kiss:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14280 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

Guadalajara wrote: 13/04/2021 17:00
kiligonzales wrote: 13/04/2021 16:26
Guadalajara wrote: 12/04/2021 16:08

Ti rece unutar namjenske industrije, pa mu tu dodju i privatne i državne firme. To sto mene ispravljaš, bolje da se ti preciznije i jasnije izrazavas. Pobjeda Rudet i PTG su privatizovane firme i ne znaci da su prestali da se bave proizvodnjom naoružanja vec naprotiv da su povećali vojno-industrijske kapacitete kao PTG koji je prije proizvodio samo pistoljsku municiju dok danas moze proizvodit preko 30+ miliona komada puscane municije.
Kod nas je to odvojeno. Moze im se desiti zajednicki sajam, ali ne cini ih nasom odbrambenom industrijom. Jasno je sto, njima ne vlada drzava. Sutra svaka privatna svojina moze da se preseli van okvira BiH. Ne mozes izmjestiti ciglu ili blok, ali firmu i postrojenje mozes ugasiti ili preseliti tamo gdje ti je ekonomicnije istu voditi.

Mi u nasoj drzavi bi se svakako trebali zapitati da li i NI manjeg entiteta cini nasu odbrambenu industriju jer je vode oni ciji interesi su najcesce suprostavljeni interesima nase drzave.
Naravno da ih cini nasom vojnom industrijom jer se firme nalaze na teritoriji federacije, u firmama su zaposleni Bosnjaci, firme i pogoni se nalaze u industrijskim zonama pored vojnih fabrike u drzavnom vlasnistvu. Mislim da je prema zakonu i ugovoru zabranjeno prodavanje ili izmjestanje masina izvan BiH i opreme iz firmi kao sto su PTG i Pobjeda Rudet. Dozvole za uvoz/izvoz kontolise drzava, cak je vlada Federacije vlasnik i tehnicke/proizvodne dokumentacije. PTG je samostalno ili uz neku eksternu pomoc osvojio proizvodnju puscane municije od 5.56 i 7.62mm, tako da je tu zaobisao vladu Federacije i njihovu dozvolu za koristenje tehnicke dokumentacije. Tu je onaj poznati problem gdje su se iz Igmana bunili zasto je PTG dobio dozvolu za proizvodnju lovacke municije. Vlasnik tehnicke dokumentacije u Igmanu za npr. municiju od 5.56 i 7.62 je vlada Federacije, dok je u PTGu vlasnik tehnicke dokumentacije za 5.56/7.62 GRASSO HOLDINGS, INC.

Ako bi neki Bosnjak povratnik uspio da registruje firmu NI u RSu u kojoj bi radili Bosnjaci naravno da bi se mogla smatrati nasom vojnom industrijim bez obzira da li bi firma imala privatno ili drzavno vlasnistvo.

Firmu Stancovani dijelovi iz Konjica koja se nalazi u Igmanovoj industrijskoj zoni, mislim da su kupili Srbi.

Firmu Matra iz Banja Luka koja je proizvodila dijelove za pjesadijsko naoruzanje kupila je firma iz Federacije, mislim da je iz Travnika. Direktor je Bosnjak...
Nemoj pretpostavljati. Vitezit je pred ocima javnosti upropasten, a masine prodate u Srbiju, a isti cini drzavnu imovinu, tacnije onu u vlasnistvu FBIH.

Privatno je privatno, s toga nije isto sto i drzavno.

Da bi izvezao municiju treba je prvo bazdariti, ispitati joj kvalitet, potom prikupitu dokaze o kupcu, dokaze o prodavcu, potpisati ugovore, obezbjediti pratnju vozilima koji prevoze municiju, policijsku ili neke od agencija na prostoru zaduzene za sigurnost, tek jedna od masu spedicija ima dozvolu za obavljanje izvoza oruzja u FBIH i td, tek kada sve od navedenih preduvjeta ispunih dobija se dozvola za izvoz.

Drzavne firme se bune jer bi da zadrze monopol, PTG sama proizvodi municiju kao i Igman, samo drugog kalibra.

Zaboli malo cinjenica da je razvoj prve automatske puske dopao privatnu firmu koja je svoje oruzje testirala u halama PTG.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14281 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

privatne firme su bitne u nasoj NI i treba ih biti jos vise.

kriminal i pljacka u vitezitu su van konkurencije i nema smisla ih poredti sa bilo cim drugim.

kako stvari stoje ipak je za masovnu proizvodnju pusaka odredjena drzavna firma iz novog travnika.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14282 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

155_mm wrote: 14/04/2021 12:46 privatne firme su bitne u nasoj NI i treba ih biti jos vise.

kriminal i pljacka u vitezitu su van konkurencije i nema smisla ih poredti sa bilo cim drugim.

kako stvari stoje ipak je za masovnu proizvodnju pusaka odredjena drzavna firma iz novog travnika.
Govorim ti samo da je privatno privatno, nista vise. Kljucnr odluke, kapital, sve sto se tice firme je u privatnom vlasnistvu pojedinca ili grupe.

Vitezit je samo primjer sta se desi kad jedna firma potpadne pod uticaj protivnika interesa BiH.

Puske i pistolj je razvila privatna firma Ac Unity Gorazde.

Na njihovoj stranici cew vidjeti sta su do sada razvili.

Zadnjih 5 godina se prica o tome kamo nase drzavne firme trebaju razviti pusku i krenuti u masovnu proizvodnju. ;)

Ako mislis na onu tvornicu masina i hidraulike, grdno se varas. :)
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14283 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

em se ja sta varati jer pisem na osnovu odluke vlade pederracije koja je poznata javnosti.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14284 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

155_mm wrote: 14/04/2021 14:05 em se ja sta varati jer pisem na osnovu odluke vlade pederracije koja je poznata javnosti.
zivi bili pa vidjeli. ko sto rekoh i guadalahari, sve dok zvanicno puska ne dobije svoje mjesto na stranici grupacije NI, barem ko pokretna haubica 155mm barem da je pod razvojem, u to ne vjerujem.

I prastaj, mislio sam da sam njemu kvoto.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14285 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: 14/04/2021 12:10 Nemoj pretpostavljati. Vitezit je pred ocima javnosti upropasten, a masine prodate u Srbiju, a isti cini drzavnu imovinu, tacnije onu u vlasnistvu FBIH.

Privatno je privatno, s toga nije isto sto i drzavno.

Da bi izvezao municiju treba je prvo bazdariti, ispitati joj kvalitet, potom prikupitu dokaze o kupcu, dokaze o prodavcu, potpisati ugovore, obezbjediti pratnju vozilima koji prevoze municiju, policijsku ili neke od agencija na prostoru zaduzene za sigurnost, tek jedna od masu spedicija ima dozvolu za obavljanje izvoza oruzja u FBIH i td, tek kada sve od navedenih preduvjeta ispunih dobija se dozvola za izvoz.

Drzavne firme se bune jer bi da zadrze monopol, PTG sama proizvodi municiju kao i Igman, samo drugog kalibra.

Zaboli malo cinjenica da je razvoj prve automatske puske dopao privatnu firmu koja je svoje oruzje testirala u halama PTG.
U ratu su Hrvati drzali SPS i Vitezit. Poslije rata do danas tu nije bilo zaposleno 10 Bosnjaka. Isto kao sto ni Hrvati ne rade u BNTu Tvornici Masina i Hidraulike. Ovaj dio sto se zove SPS su HDZovci mudro integrisali u Vitezit, tako da niko nista ne bi pitao,a cekaj gdje je SPS ? SPS - Slobodan Princip Seljo je glavna tvornica za proizvodnju baruta, to je ono sto mozemo nazvati barutanom. SPS je imao masine za ekstrudiranje baruta, kotlove za proizvodnju nitroglicerinai nitroceluloze. SPS je proizvodio barut za municiju iz Pretisa/Vogosce, a ne Vitezit. Pitanje je da li su uopste i masine i kotlovi od SPSa upisani u vlasnistvo Vitezita. Ako nisu bili upisani u vlasnistvo, mogli su i da ukradu i da prodaju i da im niko nista ne moze.

Jedna spedicija ima i registrovanu djelatnost za proizvodnju eksploziva.

PTG proizvodi pistoljsku i startnu municiju, tek su nabavkom nove masine iz Italije poceli proizvoditi puscanu lovacku municiju. Dok kod Igmana je skoro kompletan proizvodni program orijentisan na proizvodnju puscanih kalibara. Da zajebu PTG, otvorili su pogon za pistoljsku municiju u Igmanu, 50 miliona godisnje :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14286 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: 14/04/2021 14:38
155_mm wrote: 14/04/2021 14:05 em se ja sta varati jer pisem na osnovu odluke vlade pederracije koja je poznata javnosti.
zivi bili pa vidjeli. ko sto rekoh i guadalahari, sve dok zvanicno puska ne dobije svoje mjesto na stranici grupacije NI, barem ko pokretna haubica 155mm barem da je pod razvojem, u to ne vjerujem.

I prastaj, mislio sam da sam njemu kvoto.
nije ba staracki dom u pitanju da je haubica pokretna ili nepokretna :lol:

Haubica moze biti vucena, samoohodna ili samovozna, a nikako pokretna i nepokretna :lol:

Stancovanje i preseraj za automatsko naoruzanje niej tesko pokrenuti.

Evo kako to izgleda...

User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#14287 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Siguran sam da BNT vec sada ima mašinske kapacitete da izrađuje dijelove za kalaš, ako me sve onda barem većinu. Cijev sigurno neće oni raditi, to vec radi Igman. A zna se ko radi polimerske komponente. :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14288 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

koliko se sjecam BNT je dobio pomoc od vlade za masine za stanceraj i preseraj lima. to je za kuciste i ostale djelove od lima. ostalo ce nabavljati od vec poznatih proizvidjaca u BiH i vrsiti zavrsnu montazu u nekoj od praznih hala. znaci uz minimalna ulaganja pokrenuti masovnu proizvodnju kalaša u BiH.
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#14289 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

To je ta odluka.Image

Po ovome djelove rade Binas i BNT.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14290 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

po meni BNT ce sanirati neku halu za montazu, nabaviti te masine za limariju i mozda neke druge dijelove i nabaviti liniju za montazu i to sve sklapati sa svojim dijelovima i dijelovima od drugi firmi kao sto su igman, ginex, acu... i ko sve jos.

realno gledano ako ne ove godine onda u toku iduce godine bi bilo moguce krenuti sklapanje kalaša u novom travniku. za izvoz a i za nedaj ....
:D

ali nase "realno" i njihovo "realno" mozda i nije isto realno.
:D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14291 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

mislim da bi slogan nase NI mogao glasiti: "i za izvoz i za nedaj Bože".
:lol: :lol:
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#14292 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote: 14/04/2021 17:21 mislim da bi slogan nase NI mogao glasiti: "i za izvoz i za nedaj Bože".
:lol: :lol:
Dobra. :thumbup: :lol:
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14293 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

jos samo da neko smisao ove recenice prevede na engleski. to zbog ovi medjunarodni sajmova oruzja.
:lol:
User avatar
argyle
Posts: 1850
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#14295 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by argyle »

Guadalajara wrote: 14/04/2021 20:52 google translate i https://www.grammarly.com/ :D
mozel prijedlog?
Noisy neighbours?
Bosnian Defense Industry brings you a solution!

check more at https://www.unisgroup.ba/
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14296 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

Guadalajara wrote: 14/04/2021 15:16
kiligonzales wrote: 14/04/2021 12:10 Nemoj pretpostavljati. Vitezit je pred ocima javnosti upropasten, a masine prodate u Srbiju, a isti cini drzavnu imovinu, tacnije onu u vlasnistvu FBIH.

Privatno je privatno, s toga nije isto sto i drzavno.

Da bi izvezao municiju treba je prvo bazdariti, ispitati joj kvalitet, potom prikupitu dokaze o kupcu, dokaze o prodavcu, potpisati ugovore, obezbjediti pratnju vozilima koji prevoze municiju, policijsku ili neke od agencija na prostoru zaduzene za sigurnost, tek jedna od masu spedicija ima dozvolu za obavljanje izvoza oruzja u FBIH i td, tek kada sve od navedenih preduvjeta ispunih dobija se dozvola za izvoz.

Drzavne firme se bune jer bi da zadrze monopol, PTG sama proizvodi municiju kao i Igman, samo drugog kalibra.

Zaboli malo cinjenica da je razvoj prve automatske puske dopao privatnu firmu koja je svoje oruzje testirala u halama PTG.
U ratu su Hrvati drzali SPS i Vitezit. Poslije rata do danas tu nije bilo zaposleno 10 Bosnjaka. Isto kao sto ni Hrvati ne rade u BNTu Tvornici Masina i Hidraulike. Ovaj dio sto se zove SPS su HDZovci mudro integrisali u Vitezit, tako da niko nista ne bi pitao,a cekaj gdje je SPS ? SPS - Slobodan Princip Seljo je glavna tvornica za proizvodnju baruta, to je ono sto mozemo nazvati barutanom. SPS je imao masine za ekstrudiranje baruta, kotlove za proizvodnju nitroglicerinai nitroceluloze. SPS je proizvodio barut za municiju iz Pretisa/Vogosce, a ne Vitezit. Pitanje je da li su uopste i masine i kotlovi od SPSa upisani u vlasnistvo Vitezita. Ako nisu bili upisani u vlasnistvo, mogli su i da ukradu i da prodaju i da im niko nista ne moze.

Jedna spedicija ima i registrovanu djelatnost za proizvodnju eksploziva.

PTG proizvodi pistoljsku i startnu municiju, tek su nabavkom nove masine iz Italije poceli proizvoditi puscanu lovacku municiju. Dok kod Igmana je skoro kompletan proizvodni program orijentisan na proizvodnju puscanih kalibara. Da zajebu PTG, otvorili su pogon za pistoljsku municiju u Igmanu, 50 miliona godisnje :lol:
Govorim ti o jednom, ti o drugom. Tvornica je na prostoru FBIH. Vitez je dobro znamo u kome kantonu, nije u HNK, u srcu je Bosne. Tako da nemamo izgovora za upropasteno. Zurnal je odradio temu vitezita pristojno.

Ovoj spediciji je vlasnik milijarder jedan od rijetkih u BiH. Tako da ko hoce da radi oruzje izvoz radi preko nje.

Znam dobro sta radi PTG, puska SMG koju je razvio AC Unity takodjer Gorazdaci , testirana je u njihovom pogonu i bazirana je na 9mm municiji. Namjenjena policijskim jedinicama. Zato sam ti rekao da PTG radi druge kalibre. Ne moram biti decidan. Na kraju na ponudi pojedinih NI tvornica sam radio krajem 2017, tacnije preradjivanju njihovih kataloga, za jednog neostvarenog preprodavaca oruzja. Istina neke zamisli su mu upalile, ali neke bome ne.

PTG tesko da ce zeznuti. Oni rade dobro. Dugorocnije imaju bolju strategiju i ciljeve nego drzavne firme.

Igman je svijetla tacka nase NI. Dzavid radi dobar posao.
Last edited by kiligonzales on 15/04/2021 12:36, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14297 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

Guadalajara wrote: 14/04/2021 15:22
kiligonzales wrote: 14/04/2021 14:38
155_mm wrote: 14/04/2021 14:05 em se ja sta varati jer pisem na osnovu odluke vlade pederracije koja je poznata javnosti.
zivi bili pa vidjeli. ko sto rekoh i guadalahari, sve dok zvanicno puska ne dobije svoje mjesto na stranici grupacije NI, barem ko pokretna haubica 155mm barem da je pod razvojem, u to ne vjerujem.

I prastaj, mislio sam da sam njemu kvoto.
nije ba staracki dom u pitanju da je haubica pokretna ili nepokretna :lol:

Haubica moze biti vucena, samoohodna ili samovozna, a nikako pokretna i nepokretna :lol:

Stancovanje i preseraj za automatsko naoruzanje niej tesko pokrenuti.

Evo kako to izgleda...

Ne patim od terminologije, a saznanja o tome ne crpim sa googla.

Sve je lako preko tipki komsija. :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14298 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

ta stranica unisgroup.ba je odlicna ideja da se nasa NI prezentira na jednom mjestu. ali je realizacija te ideje katastrofalna. kao i u vecini slucajeva kod nas. stvarno velika steta.


nisu u stanju odrzavati tu jednu stranicu kako valja. a ta stranica bi mogla biti prakticno "glasnogovornik" nase NI. preko nje bi mogli objavljivati najnovije vijesti iz NI.


najlogicnije bi bilo da su se slike odlaska nase haubice u emirate pojavile na stranici unis grupe a ne na fejs stranici nekog kamijondzije.
:-)
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#14299 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

mozel prijedlog?
Noisy neighbours?
Bosnian Defense Industry brings you a solution!

check more at https://www.unisgroup.ba/
:lol:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14300 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

155_mm wrote: 15/04/2021 12:34 ta stranica unisgroup.ba je odlicna ideja da se nasa NI prezentira na jednom mjestu. ali je realizacija te ideje katastrofalna. kao i u vecini slucajeva kod nas. stvarno velika steta.


nisu u stanju odrzavati tu jednu stranicu kako valja. a ta stranica bi mogla biti prakticno "glasnogovornik" nase NI. preko nje bi mogli objavljivati najnovije vijesti iz NI.


najlogicnije bi bilo da su se slike odlaska nase haubice u emirate pojavile na stranici unis grupe a ne na fejs stranici nekog kamijondzije.
:-)
Stranica je dobra kada se uzme njena cijena i obzir da nijedna od tvornica grupacije nema stranicu da valja. Mana joj je sto nije vise jezicna. Svakako istina je da se moglo bolje, ali za bolje treba uloziti iznose daleko vece od onih koji su u postojecu stranicu investirani i okupiti cijeli tim sposobnih ljudi, a ne na par pojedinaca graditi njenu uspjesnost i ovo sto se vidi rezultat je entuzijazma tih ljudi koji politicki i finansijski nisu podrzani. Postojanje stranice je pomak kada se uzme u obzir kakvi ljudi nastoje da vode NI i kakve su stranice firmi unutar grupacije. Nema tu mnogo srca ni duse, a ni volje da se odmaknu od neprofesionalizma, stranackog uticaja, udbaskog uticaja pojedinaca na NI. Potencijal NI koji je velik, ali neadekvatno prepoznat dosta govori o tome koliko mi neadekvatno pristupamo problemima NI koji su godinama isti.

Stranica i ne treba da sadrzi sve, pogotovo ne informacije o razvoju, samo finalne proizvode i od toga samo probrano. Misljenja sam da sve ono sto se djeli sa vecinom konkurencije poput proizvodnje municije malih i velikih kalibara, punjenja i granata, pojedinih oruzja trebaju dobiti 3d prikaz na sajtu, najmodernija video objasnjenja, te dobiti promo videa svih tvornica.

Dio koji se tice sajmova, pripreme i oglasavanja istih u medijima, opet ne mogu i ne smiju biti na pojedincima, vec na timovima ljudi.

Ova tema na forumu kojoj se mnogo pretpostavlja, ipak ponekad ubode u procese koji dominiraju u nasoj NI.
Post Reply