BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10719
Joined: 27/04/2021 22:52

#16451 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by tramvajtrojka »

jah bolje pricati o svemu samo ne o realnosti onaj 155 ovdje umalo nije poceo o svemirskom programu u namjenskoj industriji kod dobrih bosnji :lol: :lol: :lol:

pa je bilo raketni bacaci , transporteri , dronovi , dalekometne rakete itd itd bila svrsavanja ovdje nevidjena i tad se govorilo ohanite ljudi malo dajte normale i realne situacije jok to se proglasavalo izdajnikom i cetnikom kad se spominjala teska realnost

pogledaj samo sta ucinise od trz-a zbog bacaca i koliko je to bilo sulud program :run: :run: a ovdje mali milion hvalospjeva izasao bez ikakvih osnova


govorilo se da je suludo da bnt stavlja haubicu na fapovu sasiju jer je preslaba jer ni srbijanci koji proizvode taj isti fap su odustali od njega
Iceplayer
Posts: 211
Joined: 24/02/2017 22:13

#16452 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

Na fapu su samo testirali, polako kod nas se nikad ništa ne priča pa samo svane gotov proizvod...
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#16453 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Tesnjak_91 »

Često provjerim imal' kakvih novosti u našoj NVI, često se obradujem, al' evo ovi raznorazni dobronamjerni pojedinci konstantno se trude da sve te uspjehe ma koliko sitni bili pokušaju omalovažiti u startu. Šta imaju od toga, to oni najbolje znaju, a ja mogu samo pretpostavljati. :bih:

Šteta što nemamo homogenu državu bez ova 2 separatistička elementa, gdje bi nam tek tad bio kraj. :bih:
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16454 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Iceplayer wrote: 17/06/2022 19:21 Na fapu su samo testirali, polako kod nas se nikad ništa ne priča pa samo svane gotov proizvod...
Prije će BNT otići u stečaj nego li će izbaciti onu haubicu na šasiji Tatre. Ja nisam optimističan ali nikako.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#16455 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

Meni je cudno sto se RPG projekat naziva neuspjesnim, kad ga i TRZ i unisgroup stranice predstavljaju kao dio ponude na web katalogu. Je li moguce da su toliko neozbiljni ?

Druga stvar, ako u TRZ-u stvarno nisu sposobni da na osnovu tehnicke dokumentacije/reverznog inzinjeringa naprave ono sto je manje-vise samo suplja celicna cijev, onda bolje da se mane bilo kakvih projekata.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10719
Joined: 27/04/2021 22:52

#16456 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by tramvajtrojka »

Iceplayer wrote: 17/06/2022 19:21 Na fapu su samo testirali, polako kod nas se nikad ništa ne priča pa samo svane gotov proizvod...
pa i testiranja se ne rade na mrtvoj platformi i kamionu nego valjda na onom na kojem mislis izvoz raditi kako oni misle statiku prilagoditi vozilima pa nije plug and play sistem

bas ce im pomoci fap star skoro 40 godina da ocjene uvijanje sasije pri ispaljenju , koliki trzaj ima , kako podnosi opterećenje na zadnjoj osovini itd itd nisu srbijanci bez razloga otisli na kamaz i man u zadnjoj verziji nego bi i oni noru nakacili na fapcinu da je iole mogao opterecenje izdržati


ismijavali smo se trz bratuncu za despota a ljudi smislenije sve rade od ovih nasih hajvana

onaj vihor se ubio za potrebe vojske za brzi prevoz minobaca i trupa na prvu liniju
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#16457 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

tramvajtrojka wrote: 17/06/2022 22:40
Iceplayer wrote: 17/06/2022 19:21 Na fapu su samo testirali, polako kod nas se nikad ništa ne priča pa samo svane gotov proizvod...
pa i testiranja se ne rade na mrtvoj platformi i kamionu nego valjda na onom na kojem mislis izvoz raditi kako oni misle statiku prilagoditi vozilima pa nije plug and play sistem

bas ce im pomoci fap star skoro 40 godina da ocjene uvijanje sasije pri ispaljenju , koliki trzaj ima , kako podnosi opterećenje na zadnjoj osovini itd itd nisu srbijanci bez razloga otisli na kamaz i man u zadnjoj verziji nego bi i oni noru nakacili na fapcinu da je iole mogao opterecenje izdržati


ismijavali smo se trz bratuncu za despota a ljudi smislenije sve rade od ovih nasih hajvana

onaj vihor se ubio za potrebe vojske za brzi prevoz minobaca i trupa na prvu liniju
FAP je bio promašaj od samog početka. Ali možda ima i dobra stvar u svemu tome. Ako je izdržo FAP izdržat će i svaki drugi kamion.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#16458 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

ford transit wrote: 17/06/2022 11:40
Nego, šta ga izdvaja od drugih 4 783 ili koliko već klonova, od kojih su neki, npr. Zastavin stekli kakvu-takvu reputaciju ?

Zašto bi neko uzeo baš Igmanov klon, kraj tolikog broja provjerenih ?

Šta nudi Igman, što drugi ne nude ?

Sigurno da na tržištu ima jeftinijih od proizvodne cijene Igmana.

Ne znam čemu taj egzibicionizam, osim za naoružavanje domaće CZ. Očekivati bilo šta od izvoza mi izgleda suludo.
Ili možda Igman planira akciju, gdje se na svakih 2-3 000 metaka, dobije njihov kalašnjikov gratis
.

Ovo se ti brineš za Igrman, pa eto da im TI KAŽEŠ!

Kod tvog Baje se u halama ne oštećenim ratom ne lijegu niti kokoši.

Bravo, odlična puška, provjerena, IGMAN ima svjetski kvalitet, puno jači nego istočne komšije, i sigurno da su i puške bolje kvalitete nego ZASTAVINE. Korak po korak, mic po mic. I BNT bez države ne može maknuti, glupo bi bilo od uprave BNT očekivat neki velik iskorak, u ovom momentu bitno je samo da se održe, doći će vrijeme i za BNT, ako Bog da.
O čem' ti to ?
De čovječe, priberi se malo. Ovo ne zavrijeđuje komentara.

Drugo, zašto ti je glavni "argument" tvrdnja da sam sa druge strane ? Očito, jer ozbiljnijeg nemaš.

Ja nisam na izvoru informacija, taman da se radi o šibicama ili piroforu. Hbg.
Ali mogu da razlikujem moguće od nemogućeg i stvarno od nestvarnog.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10719
Joined: 27/04/2021 22:52

#16459 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by tramvajtrojka »

anelsol wrote: 17/06/2022 22:52
tramvajtrojka wrote: 17/06/2022 22:40

pa i testiranja se ne rade na mrtvoj platformi i kamionu nego valjda na onom na kojem mislis izvoz raditi kako oni misle statiku prilagoditi vozilima pa nije plug and play sistem

bas ce im pomoci fap star skoro 40 godina da ocjene uvijanje sasije pri ispaljenju , koliki trzaj ima , kako podnosi opterećenje na zadnjoj osovini itd itd nisu srbijanci bez razloga otisli na kamaz i man u zadnjoj verziji nego bi i oni noru nakacili na fapcinu da je iole mogao opterecenje izdržati


ismijavali smo se trz bratuncu za despota a ljudi smislenije sve rade od ovih nasih hajvana

onaj vihor se ubio za potrebe vojske za brzi prevoz minobaca i trupa na prvu liniju
FAP je bio promašaj od samog početka. Ali možda ima i dobra stvar u svemu tome. Ako je izdržo FAP izdržat će i svaki drugi kamion.
to da ako je izdržao a kako ces izaci pred musteriju i reci mu hej mi imamo haubicu testirali smo je na kamionu starom 40 godina mozda neka mecka na otpadu ima rezervnih dijelova za nju koji bi se mogli iskoristiti , neozbiljno do bola

to kad od početka se ide naslijepo i ne ispita se tržište kako treba :run: i uzme kamion kako bog zapovijeda a ko kaze da se nije mogao uzeti bilo koji vala

Image

uzmes od turaka 8x8 kamion i bog te veselio ako ti je vec tatra il man skupi
Iceplayer
Posts: 211
Joined: 24/02/2017 22:13

#16460 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

tramvajtrojka wrote: 17/06/2022 23:11
anelsol wrote: 17/06/2022 22:52

FAP je bio promašaj od samog početka. Ali možda ima i dobra stvar u svemu tome. Ako je izdržo FAP izdržat će i svaki drugi kamion.
to da ako je izdržao a kako ces izaci pred musteriju i reci mu hej mi imamo haubicu testirali smo je na kamionu starom 40 godina mozda neka mecka na otpadu ima rezervnih dijelova za nju koji bi se mogli iskoristiti , neozbiljno do bola

to kad od početka se ide naslijepo i ne ispita se tržište kako treba :run: i uzme kamion kako bog zapovijeda a ko kaze da se nije mogao uzeti bilo koji vala
Jeste trebali su prvo kupiti kamion pa onda početi ispitivati cijev... :roll:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#16461 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by @mba »

mene interesuje da li ima ista od te haubice, kakjvo je stanje?
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#16462 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

Vidi se da se blize izbori. Sve je vise stranackih sendvicara po forumima. Pored naravno standardnih vucicevich sedvicara koji su aktivni i mimo izbora. A od puske tesko da ce nesto biti, Srbija pokusava preko 20 godina napraviti valjan komad pjesadijskog oruzja ali uzaludno. Samo katastrofa za katastrofom. Kad se naucilo dobiti od Rusa licencu i onda malo prepraviti i to predstavljati kao svoj proizvod. Sad kad se treba nesto sam napraviti onda ide "trc Millojka".
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10719
Joined: 27/04/2021 22:52

#16463 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by tramvajtrojka »

plavi_E wrote: 18/06/2022 21:56 Vidi se da se blize izbori. Sve je vise stranackih sendvicara po forumima. Pored naravno standardnih vucicevich sedvicara koji su aktivni i mimo izbora. A od puske tesko da ce nesto biti, Srbija pokusava preko 20 godina napraviti valjan komad pjesadijskog oruzja ali uzaludno. Samo katastrofa za katastrofom. Kad se naucilo dobiti od Rusa licencu i onda malo prepraviti i to predstavljati kao svoj proizvod. Sad kad se treba nesto sam napraviti onda ide "trc Millojka".
problem srbije u pjesadijskom naoruzanju je sto imaju firmu komunistickog tipa gras kao kod nas koje rade sve u odnosu na logiku i skracenicama , tako da izbacuju puske koje nemaju veze sa mozgom jer imaju taj sistem gdje jedan lola o svemu odlucuje i gdje nema pravog razvoja , pa dodju likovi i u garazi naprave i konstruktuju moranu koja je izmislila zivot za zastavine abortuse .

Slicna prica je i kod nas gdje drzavne firme prppadaju jer misle da su bogom dane da ce neko slusati ublehe iz trz , bnt,a za tridesetak godina nisu nista uspjeli novo skontati pa ti dodje privatnik i napravi posao sa municijom i puskama u gorazdu

jednostavno koji vrag koldzo moze pomoci zraku moze ga samo ugasiti jer nema viziju sta i kako da radi sa firmom
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#16464 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

@mba wrote: 18/06/2022 17:35 mene interesuje da li ima ista od te haubice, kakjvo je stanje?
Pa ocito je da niko na forumu ne zna, ili bi do sad bilo napisano.

Bilo bi dobro znati sta je sa onom jednom haubicom koja je otisla na bliski istok, da li se radilo o izlogu na nekom sajmu ili testiranju. Ako je ovo drugo u pitanju to bi znacilo da su imali koliko toliko funkcionalan prototip u tom periodu.
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16465 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

mehoxy wrote: 19/06/2022 15:39
@mba wrote: 18/06/2022 17:35 mene interesuje da li ima ista od te haubice, kakjvo je stanje?
Pa ocito je da niko na forumu ne zna, ili bi do sad bilo napisano.

Bilo bi dobro znati sta je sa onom jednom haubicom koja je otisla na bliski istok, da li se radilo o izlogu na nekom sajmu ili testiranju. Ako je ovo drugo u pitanju to bi znacilo da su imali koliko toliko funkcionalan prototip u tom periodu.
Pisao sam ja ali očigledno je nekima promaklo. Haubica je otišla na testiranje zajedno sa punim avionom 155-ica. Imao sam priliku i pogledati snimak testiranja i mogu vam reći (opet) da s obzirom da se radi o šasiji FAP-a haubica je veoma stabilna. Mislim da bi se pojedini i iznenadili. Šta se desilo nakon toga zaista ne znam.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#16466 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

GOLDZEN wrote: 19/06/2022 15:52
mehoxy wrote: 19/06/2022 15:39

Pa ocito je da niko na forumu ne zna, ili bi do sad bilo napisano.

Bilo bi dobro znati sta je sa onom jednom haubicom koja je otisla na bliski istok, da li se radilo o izlogu na nekom sajmu ili testiranju. Ako je ovo drugo u pitanju to bi znacilo da su imali koliko toliko funkcionalan prototip u tom periodu.
Pisao sam ja ali očigledno je nekima promaklo. Haubica je otišla na testiranje zajedno sa punim avionom 155-ica. Imao sam priliku i pogledati snimak testiranja i mogu vam reći (opet) da s obzirom da se radi o šasiji FAP-a haubica je veoma stabilna. Mislim da bi se pojedini i iznenadili. Šta se desilo nakon toga zaista ne znam.
Promaklo mi je to. Cemu onda pesimizam s tvoje strane ? ako bi sasija mogla predstavljati najvjerovatniji problem, onda bi adaptiranje na novu trebalo predstavljati laksi dio posla u odnosu na potencijalni redizajn samog topa/hidraulike/auto-punjaca.
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#16467 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Mislim da se BNT našao u raskoraku između investicija i očekivanog finansijskog rezultata koji se nije desio. Prošle godine, koliko mi je poznato, su bili u fazi rekonstrukcije jedne veće hale, a mislim da je to povezano sa onim termičkim pećima o kojima smo pričali na ovom forumu. Očigledno su imali veću narudžbu za vojsku Afganistana, koja se nije realizovala zbog brzog pada pod Talibane. Prošle godine su imali solidne prihode, nešto više od 13 miliona KM, što je neki prosjek u odnisu na period prije korone, ali ih je ova narudžba koja se nije realizovala nakratko bacila na koljena, pa nisu imali ni za plate krajem prošle godine. Dodaj na to ulaganja koja su imali, objašnjava zbog čega su se našli u krizi. U izradu oruđa su potrošena velika sredstva, što materijala što rada, a nisu uspjeli prodati ništa od toga zbog pada Afganistana. Direktor je prije par mjeseci rekao da imaju toliko robe na lageru da bi samo od prodaje te robe mogli živjeti dvije godine. Vjerujem da je ove godine većina toga što su imali na lageru, ako ne i sve, otišlo za Ukrajinu, a vidili smo krajem aprila da testiraju i vučene haubice 122 mm. Ovo je vjerovatno doprinjelo dobroj finansijskoj injekciji. Sad to što prebacivanje haubice na Tatrino podvozje ide kilavo, ko i sa ranijim modelom na FAP-u, je drugi par rukava.
ford transit
Posts: 122
Joined: 12/04/2022 15:47

#16468 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by ford transit »

Ništa lakše nego u našoj državi izdvojiti novac za namjensku, em se ima, em nema nikakvih blokada. Svaki ŠERAF koji se napravi u namjenskoj je vrijedan poštovanja.
One puške što im se rugaju ovi salonci, što je BNT usvojio i što preuzima IGMAN, su svemirski brod, za Rumnunke, Koreanke, Kineskinje sa kojim smo odbranili našu državu, a sigurno su bolje i od ZASTAVINIH, proizvode se na novim i vrhunskim mašinama, i ubijaju isto kao FN HERSTAL I sigsauer. Bosanski vojnik neće ratovati protiv Britanskog i Usa vojnika, u nekom budućem ratu, tako da je i ova puška i haubica na fapu više nego dovoljna, uz domaću granatu i metak za salonce i njihove potomke koji kao što vidimo ne porestaju sa atacima ŠTO POLITIČKIM ŠTO HIBRIDNIM. Sa finansijama u istraživačkom radu najmenske kuburila je i Yu sa jednim poltičkim sistemom pa je gulila Irak, Rumune, koga su stigli. I nisu se baš proslavili. Kao da treba biti pametan pa znati da se za ozbiljan istraživački posao trebaju stotine miliona, a naši kubure sa platama i uplatama. I ništa lakše nego prodati, top haubicu, minobacač, to je skroz komercijalna grana privrede. Žao mi je salonaca šti prljaju rukavice, ali naša namjenska ide puževim korakom naprijed, NEZASUTAVLJIVO, svaki uspjeh je barem 10x veći nego u normalnim zemljama. I za mene su svi koji rade u namjenskoj HEROJI MIRA. RPG je odličan i kao šta vidimo u Ukrajini nezamjenjiv, kao i minobacač i top. Idemo dalje. Hajmo dečki, malo dobre novice, salonci nek se puše :D
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#16469 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Izvoz zaključno sa majem 2022:
IZVOZ - Oružje i municija; njihovi dijelovi i pribor 2022.
DRŽAVA KOLIČINA VRIJEDNOST
Saudijska Arabija 819.950 kg 27.275.220 KM
SAD 523.327 kg 16.747.570 KM
Turska 369.358 kg 10.272.281 KM
Egipat 132.652 kg 5.126.449 KM
Srbija 108.906 kg 4.355.567 KM
Češka Republika 129.892 kg 4.190.816 KM
Maroko 89.037 kg 3.757.627 KM
Holandija 84.272 kg 2.570.223 KM
Švicarska 79.385 kg 2.539.023 KM
Austrija 95.933 kg 2.533.392 KM
UKUPNO (VODEĆIH 10 DRŽAVA): 2.432.712 kg 79.368.169 KM
... ... ...
UKUPNO: 2.634.549 kg 89.870.124 KM
IZVOZ - Eksplozivi; protieticki proizvodi; šibice; pirofor 2022.
DRŽAVA KOLIČINA VRIJEDNOST
SAD 40.065 kg 5.881.809 KM
Srbija 59.000 kg 4.278.624 KM
Turska 102.682 kg 3.531.412 KM
Saudijska Arabija 88.716 kg 2.478.375 KM
Bugarska 10.127 kg 588.998 KM
Albanija 19.580 kg 559.767 KM
Australija 11.266 kg 524.263 KM
Grčka 10.759 kg 460.404 KM
Crna Gora 65.006 kg 381.352 KM
Estonija 17.455 kg 332.354 KM
UKUPNO (VODEĆIH 10 DRŽAVA): 424.655 kg 19.017.359 KM
... ... ...
UKUPNO: 566.189 kg 20.364.270 KM
sak
Posts: 33
Joined: 21/09/2021 18:51

#16470 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by sak »

ford transit wrote: 17/06/2022 11:40
Nego, šta ga izdvaja od drugih 4 783 ili koliko već klonova, od kojih su neki, npr. Zastavin stekli kakvu-takvu reputaciju ?

Zašto bi neko uzeo baš Igmanov klon, kraj tolikog broja provjerenih ?

Šta nudi Igman, što drugi ne nude ?

Sigurno da na tržištu ima jeftinijih od proizvodne cijene Igmana.

Ne znam čemu taj egzibicionizam, osim za naoružavanje domaće CZ. Očekivati bilo šta od izvoza mi izgleda suludo.
Ili možda Igman planira akciju, gdje se na svakih 2-3 000 metaka, dobije njihov kalašnjikov gratis
.

Ovo se ti brineš za Igrman, pa eto da im TI KAŽEŠ!

Kod tvog Baje se u halama ne oštećenim ratom ne lijegu niti kokoši.

Bravo, odlična puška, provjerena, IGMAN ima svjetski kvalitet, puno jači nego istočne komšije, i sigurno da su i puške bolje kvalitete nego ZASTAVINE. Korak po korak, mic po mic. I BNT bez države ne može maknuti, glupo bi bilo od uprave BNT očekivat neki velik iskorak, u ovom momentu bitno je samo da se održe, doći će vrijeme i za BNT, ako Bog da.
Sa svim poštovanjem, po čemu je Igman "jači nego istočne komšije?" Lično sam ispalio hiljade PPU u raznim kalibrima i stotine Igmana u 5.56. Sličnog su kvaliteta (bez FTF ili FTE), samo PPU ima puno bolji plasman. Obje su značjno bolje nego Wolf (Goražde), a ne mogu ni primirisati PMC ili Lake City time što su prljavijeg sagorijevanja. Sa radošću kupim Igman za trening, ali mi ne bi bio prvi izbor za odbranu doma, jer nude samo FMJ.

Zastava USA (najveće civilno tržište) dan danas vuće reputaciju "Yugo AK," koji je imao kostrukciju od 1.5mm za tijelo a ne od 1.0mm za kao Rumuni i Bugari--Zastava je davala impresiju boljeg kvaliteta kada su WASR puške dolazile sastavljene iz dijelova od 4-5 pohabanih puški. BNT/Igman niti može povući na neku vojnu tradiciju pješadijskog naoružanja, niti je nešto posebno kao VHS--ja bih kupio zato što je iz Bosne, ali nema nikakav vojni pedigre za kupce koji se pale na to.

Ne vezano, TRZ RPG je fantastičan proizvod za dodatnu proizvodnju--prodali su 200 Poljskoj. Problem je što je to zasićeno tržište sa 60+ proizvodjača. Mk-19, ako stvarno imaju licencu i tehničku dokumentaciju, se prodaje po osam puta skupljoj cijeni, i bili bi jedan od dva proizvodjača (General Dynamics prelazi na novu varijantu). Ali TRZ ima nekretnine i patriotski je svesti firmu na nulu da nam patriote podijele šta ostane u stečju.
Last edited by sak on 23/06/2022 06:42, edited 1 time in total.
toska
Posts: 2965
Joined: 26/09/2016 14:08

#16471 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by toska »

Zastava ima tradiciju proizvodnje pješadijskog oružja ko zna od kad, samog AK 50ak godina, naravno da su u boljoj poziciji i sa iskustvom-znanjem i sa pozicijom na tržištu.

Ali postoji mit... dužeći je dan-noć u JNA i povremeno u našem ratu, najgora verzija kalašnjikova u odnosu na razne druge prizvođače koji su se vrtili među vojskom, a istovremeno naprivlačniji dizajn na prvi pogled, druge su djelovale kao plastične igračke.

imali smo već diskusiju, prihvatiti da jedino Zastavina nema zaštićenu cijev i da će garantovano početi hrđati čak i u sošci za par dana zahtjevajući čiščenje cijevi bar jednom sedmično naspram drugih koje vojnici nisu čistili možda ni čitav rat je neoprostivo, bar za nas koji smo mislili da Jugoslavija pravi najbolje.
to što spominješ za debljinu lima konstrukcije je novost mada sam uvijek imao utisak da su uvozne lakše, sasvim moguće.

manji problem, ali može nervirati, standardno klimav poklopac zatvarača.

vjerovatno su za Amere radili kvalitetnije
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#16472 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

Ne znam sad odakle to da je Zastavin kalasnjikov los, cuo sam da ga borci hvale vise puta. Zasto nisu hromirali cijevi to je dobro pitanje, negdje sam procitao objasnjenje da to negativno utice na preciznost mada i ako je to slucaj sumnjam da je to razlog, kalasnjikov u 7.62x39 kal. nije snajper i ne moze ga se pouzdano koristiti kao isti.

Treba se suzdrzati od pljuvanja srbijanske vojne industrije na ovoj temi, nemojte kao napaceni srbi/hrvati na njihovim forumima sa parolama "ta ce glupi bosnjo", a i ne treba nikog podcjenjivati.
ford transit
Posts: 122
Joined: 12/04/2022 15:47

#16473 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by ford transit »

toska wrote: 22/06/2022 21:18 Zastava ima tradiciju proizvodnje pješadijskog oružja ko zna od kad, samog AK 50ak godina, naravno da su u boljoj poziciji i sa iskustvom-znanjem i sa pozicijom na tržištu.

Ali postoji mit... dužeći je dan-noć u JNA i povremeno u našem ratu, najgora verzija kalašnjikova u odnosu na razne druge prizvođače koji su se vrtili među vojskom, a istovremeno naprivlačniji dizajn na prvi pogled, druge su djelovale kao plastične igračke.

imali smo već diskusiju, prihvatiti da jedino Zastavina nema zaštićenu cijev i da će garantovano početi hrđati čak i u sošci za par dana zahtjevajući čiščenje cijevi bar jednom sedmično naspram drugih koje vojnici nisu čistili možda ni čitav rat je neoprostivo, bar za nas koji smo mislili da Jugoslavija pravi najbolje.
to što spominješ za debljinu lima konstrukcije je novost mada sam uvijek imao utisak da su uvozne lakše, sasvim moguće.

manji problem, ali može nervirati, standardno klimav poklopac zatvarača.

vjerovatno su za Amere radili kvalitetnije
Spavao sam sa raznim kalašima u ruci, i ubjedljivo najbolji je zastavin sa drvenim kundakom. Kad legne u ruku kako treba, može da se finog posla napravi, recimo da ušutkaš dosadnjakovića na 53 ili 84, da se zafrkavaš sa četaljima na popriličnoj udaljenosti. Poslije 93 imao sam tu privilegiju da samo moj bude jedan zastavin sa drvenim kundakom, i jedino on nije imao hromiranu cijev koju sam stalno čistio. Ostali kalaši na cijevi i kod komore nisu imali dovoljno "mesa" pa su se brzo grijale, tako su barem govorili. Ja lično nikad nisam imao taj problem. I IGMANOV je sad sigurno bolji, bolju cijev rađenu na novoj odličnoj mašini, i kundak mu je sigurno bolji od Zastavinog. Tako da Zastavin nema šanse. Nisam nikad otišao na Srpski forum i pljuvao po nihovoj namjenskoj. Mislio sam da je Zastavin kalaš centar svijeta, dok nisam probao ar 15, mk4, onda sam vidio u kakvoj sam samo zabludi bio. Četnici su podjelili sadaku jer ih nismo imali u 92 -95. Uvjerio sam se u beskrajan značaj namjenske i domaće pameti, od juna 94 sa jednim oruđem iz domaće radinosti namjenske industrije 5K, imali smo neuporedivu prednost u pješadisjkim borbama. Ponavljam, svaki šeraf u našoj namjenskoj je vrijeda zlata, da se pitam, radnici i namjenska bi imali privilegiran status i položaj.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#16474 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Comanche »

toska wrote: 22/06/2022 21:18 Zastava ima tradiciju proizvodnje pješadijskog oružja ko zna od kad, samog AK 50ak godina, naravno da su u boljoj poziciji i sa iskustvom-znanjem i sa pozicijom na tržištu.

Ali postoji mit... dužeći je dan-noć u JNA i povremeno u našem ratu, najgora verzija kalašnjikova u odnosu na razne druge prizvođače koji su se vrtili među vojskom, a istovremeno naprivlačniji dizajn na prvi pogled, druge su djelovale kao plastične igračke.

imali smo već diskusiju, prihvatiti da jedino Zastavina nema zaštićenu cijev i da će garantovano početi hrđati čak i u sošci za par dana zahtjevajući čiščenje cijevi bar jednom sedmično naspram drugih koje vojnici nisu čistili možda ni čitav rat je neoprostivo, bar za nas koji smo mislili da Jugoslavija pravi najbolje.
to što spominješ za debljinu lima konstrukcije je novost mada sam uvijek imao utisak da su uvozne lakše, sasvim moguće.

manji problem, ali može nervirati, standardno klimav poklopac zatvarača.

vjerovatno su za Amere radili kvalitetnije

Zastavina AP ima nekoliko nedostataka u odnosu na malo bolje (Bugarski ili Ruski). Cijev nije zasticena i brzo hrdja, kundak i rukohvat su bili drveni dok su drugi imal plasticne koji su bili ipak malo bolji.

Zastva u odnosu na druge ima deblji lim, 1.5mm dok su ostali na 1mm. Sto znaci da je puska malo teza ali isto tako i cvrsca. Ja sam pucao iz dosta razlicitih, i Zastavina je sigurno medju najboljima.
toska
Posts: 2965
Joined: 26/09/2016 14:08

#16475 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by toska »

to za kundak i rukohvat sam mislio dopisati...

interesantno da zastavini drveni odaju utisak veće kvalitete i robusnosti, sasvim moguće da je to tačno za početni period,
ali tokom ekplotacije, a vjerovatno najviše kiša, blato...prelazi u manu jer drvo počinje pokazivat znakove propadanja.
koliko god neugledna, plastika pobjeđuje

sve ovo su neki dojmovi,
za dalje bila bi interesantna jedino iskustva onih koji su u kratkom roku ispucavali cijele okvire, ja nisam
Post Reply