BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
386
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
740
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1250

plavi_E
Posts: 6385
Joined: 18/10/2021 19:47

#15476 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

Ono što je bitno sa sastanka je činjenica da Azerbejdžan treba pomoć u deminiranju, a BiH ima veliko iskustvo kad je riječ o deminiranju i ja sam iskazao spremnost da se unutar BiH pokrene mehanizam kako bi BiH i Azerbejdžan mogli i na tom planu da sarađuju, da iz BiH, nakon odluke institucija, dođu profesionalci koji imaju veliko iskustvo u deminiranju i da obavljaju instruktorski posao za ljude iz Azerbejdžana", kazao je Džaferović.

Ovo je ljepa vijest pomoci drugima da se rijese tog zla od mina. A ne hvaliti se kako si udvostruco proizvonju metaka u odnosu na prijeratni period.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#15477 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Škobo Habu »

Guadalajara wrote: 02/11/2021 15:58
Kontradiktoran si i sam svoje tvrdnje pobijas.

Kad kazes da nisi strucnjak, i da se puno ne bakces ovom temom jer te ne interesuje i ne zanima. Kako mislis da si kompetentan i relevantan da bilo sta ocjenjujes na ovoj temi ? Ja tebe samo znam kao trola sa podforuma Politika. Da li je to pozadina tvojeg ucesca na ovoj temi ?

Dodjes na temu o kojoj veze sa vezom nemas i nekakvom seljackom pricom ulazis u diskusiju sa mnom koji sam redovan ucesnik na ovoj temi. Znaci klosarluk nevidjeni.

Formalno-pravno nigdje nisu mnogi projekti u oblasti vojne industrije spomenuti i definisani. Pa smo ostali zateceni odakle sad da vlada FBiH hoce da proizvodi automatsku pusku AKM u kalibru 7.62, a prije nje AC Unity zapoceo proizvodnju pjesadijkog naoruzanja. Konkretno prvo su serijski proizveli automat u kalibru od 9mm i jos ga izvezli u Austriju, jos nasa policija MUP, kupio odredjen broj automata. A niko nista to nije spomenuo u nekakvim razvojnim planovima, strategijama, elaboratima i slicno.

Stvar je u tome da vlada FBiH moze da definise planove i strategije samo za firme u vecinskom drzavnom vlasnistvu. To sto privatne firme trenutno proizvode, sta ce u buducnosti da proizvode, to je apsolutna njihova stvar, sa kojim vlada FBiH nema nikakve veze, osim ako treba da finansijski pomogne da nabave neku dodatnu kljucnu masinu i tehnologiju i da jos ljudi zaposle.

Vezano za firmu u Zivinicama, koja i cija strana firma ce da investira vlastiti kapital, da kupi masine, zemljiste, hale, na kakvim projektima rade. To je privatna stvar investitora sa kojom vlada nema nikakve veze. Jedino opstinski i kantonalni nivo moze da pomogne oko zemljista, cijene, infrastrukture. Znaci lokalna i privatna stvar. Isto kao sto je lokalna/opstinska, kantonalna stvar bilo i pitanje oko zemljista i hala u BPK vezano za firmu Bekto Precisa ili danas AC Unity u Vitkovicima u Gorazdu gdje su dobili dozvolu za koristenje zemljiste i hale u industrijskoj zoni.

Nismo se ni zagrijali oko diskusije i teme, a ti vec bjezis. :lol:
Neka sam ja kontradiktoran. :lol:
Ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine započeli su mirni protesti radnika firme "Binas" iz Bugojna radi ostvarivanja traženih prava.
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ate-704743


Samo ne znam kako Fadilu niko do sada nije javio za tebe da uhvatiš u koštac sa ovakvom vrstom problema?
GOLDZEN
Posts: 977
Joined: 22/07/2020 19:27

#15478 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Biserka i dalje u Kataru :D
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#15479 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

GOLDZEN wrote: 02/11/2021 20:27 Džafke u Azerbejdžanu, Bake kod kuma u Turskoj. Da su i za šta sposobni mogao bi čovjek špekulirati šta ali eto...

Ima veze. Da je imalo sposoban, Fikus ne bi spržio toliko potrebne pare putujući u Azerbejdžan, kad je sve to mogao srediti u Beogradu. Prijatelj aCa ima sjajne odnose sa Azerbejdžanom, koji po Beogradu podiže spomenik i park, pa bi se to tamo moglo srediti. :run:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15480 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Škobo Habu wrote: 03/11/2021 13:04
Guadalajara wrote: 02/11/2021 15:58
Kontradiktoran si i sam svoje tvrdnje pobijas.

Kad kazes da nisi strucnjak, i da se puno ne bakces ovom temom jer te ne interesuje i ne zanima. Kako mislis da si kompetentan i relevantan da bilo sta ocjenjujes na ovoj temi ? Ja tebe samo znam kao trola sa podforuma Politika. Da li je to pozadina tvojeg ucesca na ovoj temi ?

Dodjes na temu o kojoj veze sa vezom nemas i nekakvom seljackom pricom ulazis u diskusiju sa mnom koji sam redovan ucesnik na ovoj temi. Znaci klosarluk nevidjeni.

Formalno-pravno nigdje nisu mnogi projekti u oblasti vojne industrije spomenuti i definisani. Pa smo ostali zateceni odakle sad da vlada FBiH hoce da proizvodi automatsku pusku AKM u kalibru 7.62, a prije nje AC Unity zapoceo proizvodnju pjesadijkog naoruzanja. Konkretno prvo su serijski proizveli automat u kalibru od 9mm i jos ga izvezli u Austriju, jos nasa policija MUP, kupio odredjen broj automata. A niko nista to nije spomenuo u nekakvim razvojnim planovima, strategijama, elaboratima i slicno.

Stvar je u tome da vlada FBiH moze da definise planove i strategije samo za firme u vecinskom drzavnom vlasnistvu. To sto privatne firme trenutno proizvode, sta ce u buducnosti da proizvode, to je apsolutna njihova stvar, sa kojim vlada FBiH nema nikakve veze, osim ako treba da finansijski pomogne da nabave neku dodatnu kljucnu masinu i tehnologiju i da jos ljudi zaposle.

Vezano za firmu u Zivinicama, koja i cija strana firma ce da investira vlastiti kapital, da kupi masine, zemljiste, hale, na kakvim projektima rade. To je privatna stvar investitora sa kojom vlada nema nikakve veze. Jedino opstinski i kantonalni nivo moze da pomogne oko zemljista, cijene, infrastrukture. Znaci lokalna i privatna stvar. Isto kao sto je lokalna/opstinska, kantonalna stvar bilo i pitanje oko zemljista i hala u BPK vezano za firmu Bekto Precisa ili danas AC Unity u Vitkovicima u Gorazdu gdje su dobili dozvolu za koristenje zemljiste i hale u industrijskoj zoni.

Nismo se ni zagrijali oko diskusije i teme, a ti vec bjezis. :lol:
Neka sam ja kontradiktoran. :lol:
Ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine započeli su mirni protesti radnika firme "Binas" iz Bugojna radi ostvarivanja traženih prava.
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ate-704743


Samo ne znam kako Fadilu niko do sada nije javio za tebe da uhvatiš u koštac sa ovakvom vrstom problema?
A šta Boška zanima industrija kod Bošnjaka ? Kod nas su Avde, Ahme, Azizi, Hame...Boško treba da gleda kod svojih industriju, a ne kod komsija. :lol:
Maliodmene
Posts: 2147
Joined: 10/01/2020 13:36

#15481 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

Pa šta je sad problem u Binasu? Reko si da je smjenjen taj direktor?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15482 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Jos im nisu uplatili zaostale plate i doprinose...Sto im je ovaj zakuhao. A i radnici, hoce plate, a niko nista ne rece jesu li ih zaradili. Ili su samo dolazili formalno na posao.
Maliodmene
Posts: 2147
Joined: 10/01/2020 13:36

#15483 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

Guadalajara wrote: 03/11/2021 15:16 Jos im nisu uplatili zaostale plate i doprinose...Sto im je ovaj zakuhao. A i radnici, hoce plate, a niko nista ne rece jesu li ih zaradili. Ili su samo dolazili formalno na posao.
To je problem direktora koji nije nasao posao, a radnici su dolazili na taj isti posao i tako zasluzili platu. Nekad fakat pretjerujes i ti. Ispadose i radnici sad krivi.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15484 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Maliodmene wrote: 03/11/2021 15:23
Guadalajara wrote: 03/11/2021 15:16 Jos im nisu uplatili zaostale plate i doprinose...Sto im je ovaj zakuhao. A i radnici, hoce plate, a niko nista ne rece jesu li ih zaradili. Ili su samo dolazili formalno na posao.
To je problem direktora koji nije nasao posao, a radnici su dolazili na taj isti posao i tako zasluzili platu. Nekad fakat pretjerujes i ti. Ispadose i radnici sad krivi.
Nije posteno ako nema posla da se za to plata daje. Sto je zaradjeno neka im plate. Tako je unisten i Energoinvest i jos bruku firmi. Daj radnicima plate za ono sto nisu zaradili, a firmu ko jebe. Svako nosi svoj dio odgovornosti. Ako nema mjesec dana plate, tu se odmah otkaz daje. A jok naviklo da se uhljebi i guli u jednoj firmi do penzije.

Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15485 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Ili je plan i cilj da se firma povali i da ode u stecaj. A da poslije neki privatnik pokrene proizvodnju i da preuzme proizvodni program Binasa. Moguce da je ovo.

Imaju 10 miliona duga za porez. Ovu godi zavrsavaju sa minusom od 4 miliona.
Maliodmene
Posts: 2147
Joined: 10/01/2020 13:36

#15486 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

Radnici nisu krivi sto nije bilo posla nego upravni odbor i vlada, tako da sasvim regularno imaju pravo traziti svoj novac.
Maliodmene
Posts: 2147
Joined: 10/01/2020 13:36

#15487 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

Guadalajara wrote: 03/11/2021 15:44 Nisu radnici krivi, a ni oni sto su ih pola preko veza i zaposlili. Odakle ce im pare isplatiti. Logicno, prodajom zemljista, hala i masina. I hooop...ko se tu javlja...pa opet neki privatnik ko je ovo i zakuhao. Jedan dio radnika ce preci u tu novu/staru firmu...A drugi ce dobiti otkaz..
Pa upravo, zato nek vlada riješava ovaj problem kako zna i umije.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15488 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Ja se samo referisem na BNT Hidrauliku koja je privatizovana. I koja je danas Steel Project. Pa su od civilne firme, postali proizvodjac minobacaca tako da su konkurencija BNT-TMiH.

Naravno dozvolu za proizvodnju minobacaca nije dobio Steel Project, vec su to odradili da BNT Holding...druga firma dobije dozvolu za proizvodnju i trgovinu NVO.

Samo pogledas ko ima dionice u BNT Hidraulici, Steel Projectu, BNT TMiH...Ko je bio na kojim pozicijama...Ista igranka je i u Binasu.
adugir
Posts: 39
Joined: 26/05/2021 23:04

#15489 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by adugir »

Maliodmene wrote: 03/11/2021 15:35 Radnici nisu krivi sto nije bilo posla nego upravni odbor i vlada, tako da sasvim regularno imaju pravo traziti svoj novac.
samo u Bosni ima kada ne radis da imas pravo na platu, upravni odbor je kriv što nije smijenio direktora kad nije znao da obezbjedi posao i što višak radnika nije poslao na biro. Dok se god državne firme budu ponašale kao da su u komunizmu dolaziti će u ovakve situacije
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#15490 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bloo »

atmel wrote: 03/11/2021 18:30
jutrodobro wrote: 03/11/2021 18:23

E hajde maksuz evo da se registrujem pa da odgovorim na pozdrav, da upitam gdje sam ja to napisao to jest izmislio pricu da sam se ja borio sa "vama" i da ti usput ovako doduse virtuelno jebem mamu usta lazljivu.
Brlja rakija, onda nož, klanje djece i komšija i tako dalje, hvala da nas opominješ, da ne spavamo mirno. :bih:
jutro
Trajni

atmel
7 dana
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#15491 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

"ejss...zakasnih 

Jesmol, spremni?? "

Mo'š se ti zaebavati, ali da briselska žgadija merkelovskog usmjerenja vidi nekoliko fotki grupe građana momački naoružanih ozbiljnijim oružjem, ne bi tek tako podilazili dodicku.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15492 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Ratna proizvodnja u Sarajevu

Image
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#15493 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

Hrmpallier wrote: 03/11/2021 20:37 "ejss...zakasnih 

Jesmol, spremni?? "

Mo'š se ti zaebavati, ali da briselska žgadija merkelovskog usmjerenja vidi nekoliko fotki grupe građana momački naoružanih ozbiljnijim oružjem, ne bi tek tako podilazili dodicku.
koje ozbiljno oruzje, pa u osrednjem Walmart-u ima boljeg naoruzanja, municije i opreme, nego ovdje sto se raja pali...a "grupa gradjana" je uvjek tu da izazove sranje kad zatreba.
User avatar
zigubigule
Posts: 600
Joined: 03/08/2016 00:26

#15494 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zigubigule »

General War wrote: 03/11/2021 23:01
Hrmpallier wrote: 03/11/2021 20:37 "ejss...zakasnih 

Jesmol, spremni?? "

Mo'š se ti zaebavati, ali da briselska žgadija merkelovskog usmjerenja vidi nekoliko fotki grupe građana momački naoružanih ozbiljnijim oružjem, ne bi tek tako podilazili dodicku.
koje ozbiljno oruzje, pa u osrednjem Walmart-u ima boljeg naoruzanja, municije i opreme, nego ovdje sto se raja pali...a "grupa gradjana" je uvjek tu da izazove sranje kad zatreba.
Sta je po tebi ozb naoruzanje? F35? Iron Dome? Arma?
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#15495 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirsek »

50 POVR sistema sa po 5-10 raketa i 10-15 bajraktara. Ne treba nam nista vise. Sve ostalo mozemo sami nastancati, od pusaka do artiljerije i pripadajuce municije. Sa tim bi i Srbiji ogromne muke zadali da se vojno sukobimo.. Ove nase velikosrbe u zandarmeriji i lovackim drustvima bi rijesili max za par sedmica.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#15496 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

General War wrote: 03/11/2021 23:01
Hrmpallier wrote: 03/11/2021 20:37 "ejss...zakasnih 

Jesmol, spremni?? "

Mo'š se ti zaebavati, ali da briselska žgadija merkelovskog usmjerenja vidi nekoliko fotki grupe građana momački naoružanih ozbiljnijim oružjem, ne bi tek tako podilazili dodicku.
koje ozbiljno oruzje, pa u osrednjem Walmart-u ima boljeg naoruzanja, municije i opreme, nego ovdje sto se raja pali...a "grupa gradjana" je uvjek tu da izazove sranje kad zatreba.
H&K 417 i par SAKO TRG 42 + "Igla" na primjer ili neka slična kombinacija.

Svakako da ne mislim na lovačko oružje i kalašnjikov, koji su, šta god ko mislio, simbol "low end" vojske. Naravno, ne ulazi npr. voiska Rosie, Kine i sl.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#15497 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

zigubigule wrote: 03/11/2021 23:08
General War wrote: 03/11/2021 23:01

koje ozbiljno oruzje, pa u osrednjem Walmart-u ima boljeg naoruzanja, municije i opreme, nego ovdje sto se raja pali...a "grupa gradjana" je uvjek tu da izazove sranje kad zatreba.
Sta je po tebi ozb naoruzanje? F35? Iron Dome? Arma?
Pa sigurno nije " grupa gradjana" sa oruzjem iz proslog vijeka...
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#15498 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

Hrmpallier wrote: 03/11/2021 23:40
General War wrote: 03/11/2021 23:01

koje ozbiljno oruzje, pa u osrednjem Walmart-u ima boljeg naoruzanja, municije i opreme, nego ovdje sto se raja pali...a "grupa gradjana" je uvjek tu da izazove sranje kad zatreba.
H&K 417 i par SAKO TRG 42 + "Igla" na primjer ili neka slična kombinacija.

Svakako da ne mislim na lovačko oružje i kalašnjikov, koji su, šta god ko mislio, simbol "low end" vojske. Naravno, ne ulazi npr. voiska Rosie, Kine i sl.
..
Jarane, ko ne kontrolise vazduh i komunikacije, ko nema jako oruzje odvracanja, nema sta traziti na ratistu osim da pogine kao " legitimna meta"....sve sto si nabrojao ima domet par stotina metara i igla koja nicemu ne vrijedi u osrednjoj EI PED.
30 godina je bilo vise nego dovoljno da se neki sistem uspostavi..
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#15499 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

General War wrote: 03/11/2021 23:49
Hrmpallier wrote: 03/11/2021 23:40

H&K 417 i par SAKO TRG 42 + "Igla" na primjer ili neka slična kombinacija.

Svakako da ne mislim na lovačko oružje i kalašnjikov, koji su, šta god ko mislio, simbol "low end" vojske. Naravno, ne ulazi npr. voiska Rosie, Kine i sl.
..
Jarane, ko ne kontrolise vazduh i komunikacije, ko nema jako oruzje odvracanja, nema sta traziti na ratistu osim da pogine kao " legitimna meta"....sve sto si nabrojao ima domet par stotina metara i igla koja nicemu ne vrijedi u osrednjoj EI PED.
30 godina je bilo vise nego dovoljno da se neki sistem uspostavi..
Govorim o PJEŠAČKOM oružju koje je moguće kako-tako nabaviti. Postojanje takvih grupa, makar i na fotigrafiji, bi odvratio bar dio briselskih smradova od najjeftinijeg "rješenja" - popuštanja dodik-mučiću unedogled, uz računicu da će Bošnjo klepiti ušima na svaki mogući rasplet, t.j. "mirni razlaz".

Da li su "Igle" osjetljive na PED ?

Da ! Potpuno se slažem da je 30 godina sprženo u NIŠTA, kad je riječ o odbrani. Moglo se nači načina da se ovo vrijeme dočeka spremnije.
Šta uradimo za Bajdena, to i uradimo. Svaka pomisao na Trampoju u Bijeloj Kući izaziva jezu, a svaka akcija pretpostavlja obračun sa dosadašnjim vlastodršcima
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#15500 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

Hrmpallier wrote: 04/11/2021 00:10
General War wrote: 03/11/2021 23:49
..
Jarane, ko ne kontrolise vazduh i komunikacije, ko nema jako oruzje odvracanja, nema sta traziti na ratistu osim da pogine kao " legitimna meta"....sve sto si nabrojao ima domet par stotina metara i igla koja nicemu ne vrijedi u osrednjoj EI PED.
30 godina je bilo vise nego dovoljno da se neki sistem uspostavi..
Govorim o PJEŠAČKOM oružju koje je moguće kako-tako nabaviti. Postojanje takvih grupa, makar i na fotigrafiji, bi odvratio bar dio briselskih smradova od najjeftinijeg "rješenja" - popuštanja dodik-mučiću unedogled, uz računicu da će Bošnjo klepiti ušima na svaki mogući rasplet, t.j. "mirni razlaz".

Da li su "Igle" osjetljive na PED ?

Da ! Potpuno se slažem da je 30 godina sprženo u NIŠTA, kad je riječ o odbrani. Moglo se nači načina da se ovo vrijeme dočeka spremnije.
Šta uradimo za Bajdeba, to i uradimo. Svaka pomisao na Trampju u Bijeloj Kući izaziva jezu, a svaka akcija pretpostavlja obračun sa dosadašnjim vlastodršcima
Mozes ti govoriti o pjesackom oruzju...ali to nije mjerilo nicega u nekom ratu sa imalo pripremljenim "neprijateljem". Pa i postojanje "takvih grupa" nije neka novos..hrvatska je prije par godina govorila na sva usta da ovdje ima 10 000 mudjahedina...sad jel to dobro ili lose, procjeni.
Post Reply