BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#16276 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Ta je vijest stara par godina, vucic je rekao da je isao po evropi takoreci moleci na nogama svaku zemlju koja je imala tu tehnologiju, jer to se ne prodaje tek tako svakoj zemlji, mislim na kraju da im je spanija prodala, onace u zadnjih godinu dama pdoizveli su negdje oko 10 samohodnih haubica nora za vojsku srbije
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#16277 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Inace za neke napretke i inovacije ako lislite da svaka fabrika ima resurse i znanje da to uradi sama, je teska iluzija, ja ne znas sta se desava sa tim institutom za napredne tehnologije u sarajevu, da li je on zamisljen da bide sarajevska verzija srbijanskog VTI u smislu projektovanja i razvoja novih proizvoda nase NI, znam da je budzetom KS dobilii te psre, alo BNT sam svojim znamjem i resursima ne moze da izgura taj projekt samohodne haubice, angazuj strucnjake iz drugih firmi da pripomognu

PS:
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#16278 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Goraždani ne daju direktoricu Fočo. Prvi put da vidim da radnici ovako podržavaju upravu u BiH.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/stotine ... /220501079
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#16279 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jasib »

anelsol wrote: 01/05/2022 20:14 Goraždani ne daju direktoricu Fočo. Prvi put da vidim da radnici ovako podržavaju upravu u BiH.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/stotine ... /220501079
Ima tema o GINEX-u

unis-ginex-dd-gorazde-i-nestalih-638-93 ... #p18103581
User avatar
atmel
Posts: 1656
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#16280 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by atmel »

anelsol wrote: 01/05/2022 20:14 Goraždani ne daju direktoricu Fočo. Prvi put da vidim da radnici ovako podržavaju upravu u BiH.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/stotine ... /220501079
Tako su i Novalića podržavali u Cimosu :sad:
plavi_E
Posts: 6527
Joined: 18/10/2021 19:47

#16281 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

Podsjetimo, obustavom rada ove firme nastao bi svojevrstan kolaps u namjenskoj industriji, s obzirom na to da je Ginex jedan od najtraženijih proizvođača inicijalne kapisle za municiju za malo oružje.

Gasenjem Ginexa bi se u potpunosti ugasila i proizvodnja municije u Srbiji i BiH i proizvodnja upaljaca sto bi obezvrijedilo i proizodnju granata.To bi bio potez vrijedan Nobelove nagrade za mir.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#16282 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by laserShow »

plavi_E wrote: 03/05/2022 16:16 Gasenjem Ginexa bi se u potpunosti ugasila i proizvodnja municije u Srbiji i BiH i proizvodnja upaljaca sto bi obezvrijedilo i proizodnju granata.To bi bio potez vrijedan Nobelove nagrade za mir.
ko kaze da bi stala prozivodnja? ovi "#zastitnici bosne" bi uveli nekog privatnika :)
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#16283 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Droog »

laserShow wrote: 03/05/2022 16:40
plavi_E wrote: 03/05/2022 16:16 Gasenjem Ginexa bi se u potpunosti ugasila i proizvodnja municije u Srbiji i BiH i proizvodnja upaljaca sto bi obezvrijedilo i proizodnju granata.To bi bio potez vrijedan Nobelove nagrade za mir.
ko kaze da bi stala prozivodnja? ovi "#zastitnici bosne" bi uveli nekog privatnika :)
100%
I to na fazon, ode Energopetrol dođe Hifa... :mrgreen:
THEC
Posts: 547
Joined: 05/01/2016 14:49

#16284 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by THEC »

Danas je Zraku iskljucena struja, jos malo pa gotovo, nebitno je sto firma moze raditi i poslovati sasvim dobro uz odredjena ulaganja, kako finansijska tako i kadrovska, takodjer nebitno sto postoje i odredjene grupacije ljudi, kompanije,(a ni ministar privrede Kantona Sarajevo, ne bi imao nista protiv da Kanton ima Zrak u svom vlasnistvu) koje bi cak i kupile Zrak ako vec Vlada FBIH nije u stanju da je vodi, treba to ugasiti i rastaliti se na onom zemljistu, usput napraviti i koju zgradu, ali dobro, u ovoj drzavi je sve normalno
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#16285 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

THEC wrote: 05/05/2022 19:10 Danas je Zraku iskljucena struja, jos malo pa gotovo, nebitno je sto firma moze raditi i poslovati sasvim dobro uz odredjena ulaganja, kako finansijska tako i kadrovska, takodjer nebitno sto postoje i odredjene grupacije ljudi, kompanije,(a ni ministar privrede Kantona Sarajevo, ne bi imao nista protiv da Kanton ima Zrak u svom vlasnistvu) koje bi cak i kupile Zrak ako vec Vlada FBIH nije u stanju da je vodi, treba to ugasiti i rastaliti se na onom zemljistu, usput napraviti i koju zgradu, ali dobro, u ovoj drzavi je sve normalno
Mamu im njihovu. Ne mogu da vjerujem da je, pored ovakve situacije u državi, moguće da neko razmišlja o nekoliko hektara zemljišta, umjesto da održe firmu.
THEC
Posts: 547
Joined: 05/01/2016 14:49

#16286 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by THEC »

anelsol wrote: 05/05/2022 21:32
THEC wrote: 05/05/2022 19:10 Danas je Zraku iskljucena struja, jos malo pa gotovo, nebitno je sto firma moze raditi i poslovati sasvim dobro uz odredjena ulaganja, kako finansijska tako i kadrovska, takodjer nebitno sto postoje i odredjene grupacije ljudi, kompanije,(a ni ministar privrede Kantona Sarajevo, ne bi imao nista protiv da Kanton ima Zrak u svom vlasnistvu) koje bi cak i kupile Zrak ako vec Vlada FBIH nije u stanju da je vodi, treba to ugasiti i rastaliti se na onom zemljistu, usput napraviti i koju zgradu, ali dobro, u ovoj drzavi je sve normalno
Mamu im njihovu. Ne mogu da vjerujem da je, pored ovakve situacije u državi, moguće da neko razmišlja o nekoliko hektara zemljišta, umjesto da održe firmu.
ja se nadam da grijesim i da je ovo trenutno samo splet nekih nesretnih okolnosti i nagomilanih dugova i loseg rada godinama unazad, no cinjenica je da Vlada FBIH apsolutno nista ne radi da bi pokusala spasiti ovo preduzece, a sto se konkretno zemljista tice, licno mi je Semir Efendic rekao da su odredjeni dionicari Zraka 'prodavali' onu zemlju, tj da vec planiraju da je sa firmom zavrseno jer svakako nemaju koristi od nje trenutno a od prodaje zemljista bi imali, a izmedju ostalog zadnji sastanak sa Nerminom Dzindicem je zavrsio tako sto je rekao da bi Zrak mogao u kontrolisani stecaj i prva i najbitnija stvar je da se tu sklanja porezna u stranu, skidaju se hipoteke sa svih objekata i zemljista, postaju nevazecim ugovori o iznajmljivanju prostora drugim firmama i sve bi se to prodalo a firma bi kao dobila 6 mjeseci da pokaze je li moze raditi ili ne, a znamo manje vise svi sta bi u praksi taj stecaj bio, mislim da je to prije nekoliko godina i sam Dzindic negdje izjavio, kako god, sve mirise na to da nazalost od Zraka nema vise nista, a opet ponavljam daj Boze da ja grijesim i da vlada FBIH ipak napravi neke poteze kojima bi pokazala da joj je dugorocno stalo i do ove kao i do nekih drugih firmi namjenske industrije
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#16287 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

THEC wrote: 05/05/2022 22:26
anelsol wrote: 05/05/2022 21:32

Mamu im njihovu. Ne mogu da vjerujem da je, pored ovakve situacije u državi, moguće da neko razmišlja o nekoliko hektara zemljišta, umjesto da održe firmu.
ja se nadam da grijesim i da je ovo trenutno samo splet nekih nesretnih okolnosti i nagomilanih dugova i loseg rada godinama unazad, no cinjenica je da Vlada FBIH apsolutno nista ne radi da bi pokusala spasiti ovo preduzece, a sto se konkretno zemljista tice, licno mi je Semir Efendic rekao da su odredjeni dionicari Zraka 'prodavali' onu zemlju, tj da vec planiraju da je sa firmom zavrseno jer svakako nemaju koristi od nje trenutno a od prodaje zemljista bi imali, a izmedju ostalog zadnji sastanak sa Nerminom Dzindicem je zavrsio tako sto je rekao da bi Zrak mogao u kontrolisani stecaj i prva i najbitnija stvar je da se tu sklanja porezna u stranu, skidaju se hipoteke sa svih objekata i zemljista, postaju nevazecim ugovori o iznajmljivanju prostora drugim firmama i sve bi se to prodalo a firma bi kao dobila 6 mjeseci da pokaze je li moze raditi ili ne, a znamo manje vise svi sta bi u praksi taj stecaj bio, mislim da je to prije nekoliko godina i sam Dzindic negdje izjavio, kako god, sve mirise na to da nazalost od Zraka nema vise nista, a opet ponavljam daj Boze da ja grijesim i da vlada FBIH ipak napravi neke poteze kojima bi pokazala da joj je dugorocno stalo i do ove kao i do nekih drugih firmi namjenske industrije
Ne vjerujem da je stečaj dobro rješenje, imam nekih iskustava u tom segmentu. Zrak u ovakvom stanju se, po mom mišljenju, ne bi izvukao iz te price. Problem su naravno hipoteke, velika potraživanja. I mali dioničari žive u zabludi da bi nesto izvukli iz toga. Jednostavno dugovanja su prevelika, a kada se u stečaju nekretnine prodaju, to u pravilu traje jako dugo. Vidi pod Hidrogradnja. Tokom stečaja moguće je reorganizirati proizvodnju ili dio nje, ali kako i sa cim, upitno je. Po meni postoje tri solucije koje su moguće i izvedive. Prva je da se dio firme koji radi da u zakup nekome iz privatnog sektora koji je vec u tom biznisu, ala Bekto, a drugi je spajanje Zraka sa nekim od preduzeća iz NI koja posluju dobro, npr Igman, koji realno ima mogućnost da ulozi određena sredstva da se pokrene proizvodnja. Treća je, kao sto si spomenuo, da Vlada FBiH prenese upravljačka prava na Vladu KS.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#16288 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

plavi_E wrote: 03/05/2022 16:16 Podsjetimo, obustavom rada ove firme nastao bi svojevrstan kolaps u namjenskoj industriji, s obzirom na to da je Ginex jedan od najtraženijih proizvođača inicijalne kapisle za municiju za malo oružje.

Gasenjem Ginexa bi se u potpunosti ugasila i proizvodnja municije u Srbiji i BiH i proizvodnja upaljaca sto bi obezvrijedilo i proizodnju granata.To bi bio potez vrijedan Nobelove nagrade za mir.
U Srbiji bi stala privremeno do nalaženja trajnijeg rješenja ( sopstveni razvoj / licenca ).

Haj' da se ne lažemo. Jesu oni zli, ali su "bolji materijal". Ono što mi radimo našoj I.N. oni svojoj ne bi ni u snu. Imaju oni i svoje bitange i lopine i gramzive, do srži pokvarene direktore i još gore ministre, ali da bi neko ugrozio industriju ključnu za odbranu zemlje, e takvih oni nemaju. Šta god mi mislili o njima, šta god oni nama uradili, ti ljudi,cškolovani/neškolovani, alkosi ili profesori univerziteta, robijaši ili dobitnici državnih priznanja, znaju šta je DRŽAVA, i na svoju državu nexlće dignuti ruku.

Muljavina u Krušiku jeste grickanje države, ali nije unulištenje ključne firme.

Zločinačka velikosrpska ideologija tvrdi da su oni državotvoran narod, a Bošnjaci to nisu.
Ovih dana svjedočimo o kidnapovanju palih branitelja za dom i domovinu, i pretvaranje njih u šehide - pale za vjeru. Haj' da se ne lažemo. Nismo državotvoran narod. Odbranili smo se od zla, ali kapaciteta za države nemamo. I nisu tu kriva samo bivša nam braća i njihovi izvođači radova na terenu.

Malo nas je, ali smo go..a. Opstajemo samo zahvaljujući interesu/merhametu USA.

Kome god ovo zvuči grubo, psovački, jeretički, izdajnički, ...... TO JE TAKO, uz svo poštovanje nezanemarivog broja časnih ljudi i patriota.
THEC
Posts: 547
Joined: 05/01/2016 14:49

#16289 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by THEC »

anelsol wrote: 05/05/2022 22:41 rješenje, imam nekih iskustava u tom segmentu. Zrak u ovakvom stanju se, po mom mišljenju, ne bi izvukao iz te price. Problem su naravno hipoteke, velika potraživanja. I mali dioničari žive u zabludi da bi nesto izvukli iz toga. Jednostavno dugovanja su prevelika, a kada se u stečaju nekretnine prodaju, to u pravilu traje jako dugo. Vidi pod Hidrogradnja. Tokom stečaja moguće je reorganizirati proizvodnju ili dio nje, ali kako i sa cim, upitno je. Po meni postoje tri solucije koje su moguće i izvedive. Prva je da se dio firme koji radi da u zakup nekome iz privatnog sektora koji je vec u tom biznisu, ala Bekto, a drugi je spajanje Zraka sa nekim od preduzeća iz NI koja posluju dobro, npr Igman, koji realno ima mogućnost da ulozi određena sredstva da se pokrene proizvodnja. Treća je, kao sto si spomenuo, da Vlada FBiH prenese upravljačka prava na Vladu KS.
sto se tice spajanja, godinama se pricalo o spajanju sa TRZom ali obavezno da Zrak preseli dole, sto je jos jedan pokazatelj da im je ustvari nebitna firma, bitno je zemljiste, a drugo Adnan Delic je govorio u smislu da bi volio da Kanton otkupi od Vlade FBIH onih 51% dionica, ili da zamijeni za nesto iz Kantona, nesto slicno kao sto su sa ZOI-jem uradili, i bas je spomenuo ZOI kako ima i vece dugove od Zraka ali su ga preuzeli i da tih 16ak miliona duga Zraka i nije toliki problem, da se moze to rijesiti, pogotovo sto ima i tog zemljista i objekata koji bi se mogli dobrim dijelom iskoristiti da se dobar dio duga pokrije, a kao jos jednu opciju spominjao je da jedna firma iz BIH nudi da odmah kupi Zrak, ne mogu se tacno sjetiti koja je ono bila, a navodno ima i neka ponuda jedne strane firme, za sta ne bih smio da tvrdim jer nisam to vidio ali imam informaciju da je u firmu dosla ta ponuda, dok je recimo Efendic isao na opciju barem da mu daju da upravlja firmom,ako vec ne moze da dobije vlasnistvo, eto cisto da se ne ugasi, i da bi preko opstine NG mogao i neki kredit dici da se odredjen dio dugova vrati i nesto ulozi u firmu, jer on ima dobra poznanstva u Turskom gradu Konyi cini mi se, kao tamo ima jedna od par najvecih firmi u svijetu koje proizvode puske, a mi bi im mogli onda optiku raditi, kako god sve ovo pokazuje da ima itekako nacina da se ne samo 'ugasi pozar', nego da se firma poprilicno digne kroz par godina, a mogu reci i da imaju dva nova projekta, jedan od njih se ovdje prosle godine postavljao, ona pasiva, tj nocni nisan, koliko znam uz ogromnu pomoc vanjskih saradnika, prije svega Sabina Borancica, jedan od onih koji su prije nesto vise od mjesec pricali u medijima o potencijalu firme, uspio se prototip napraviti ali trebalo bi sad uloziti pare da ti projekti zazive u potpunosti i da ih Zrak izbaci na trziste
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16290 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Selidba postrojenja Zrak-a je ujedno i zasigurno njen kraj. Što reče anelsol najbolje bi bilo da neko kalibra Bekte preuzme ovo ali znamo kako prolaze i završavaju procesi privatizacije u Bosni i Hercegovini. Na kraju u ovom slučaju nije nikome ni stalo do toga da očuva ovo preduzeće (barem u Vladi) a znamo zašto.
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#16291 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Ovo definitivno treba dići na jedan novi nivo. Predizborna je godina, i vladajućim najmanje treba par hiljada ljudi na protestu. Vidili ste kako su povukli ručnu u Goraždu. Radnici sada treba da dignu sve na noge i traže da ih se da Vladi KS. Blokirati Sarajevo ako treba. Jedino ce ih to zaustaviti da ne unište firmu.
plavi_E
Posts: 6527
Joined: 18/10/2021 19:47

#16292 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

@Hrmpallier
:thumbup:

Ti si jedan od rijetki koji je svijestan da Srbija moze sta god hoce i kako hoce. Cak i kad kradu kradu posteno i patriotski. Taj patriotski nacin kradje je definisao nekadsnji drzavni ministar za kapitalne investicije Velja Ilic i nazvao je to "kraduckanje". Nisam bas siguran u ove price da Srbija potkopava proizvodnju oruzaja u Bosnjaka. Prtije ce biti da Fadil laze na Vucica. Pa Muneveru Foco direktoricu Ginexa je licno odlikovao Mirko Sarovic za najmenedzericu 2016. godine. Bez inicijalnih kapisli se ne moze opaliti ni jedan metak, ni jedna granata ni jedna raketa niti ta granata ili raketa moze eksplodirati bez kapisle. I zato bi gasenje Ginexa dorinjelo pacifikaciji regiona. Ginex je prije vise godina trebao biti najveci proizvodjac kapisli na svijetu ali je neko to uspio osujetiti i bar malo smanjio proizvodnju ubojitih sredstava. A Zrak bi mogao proizvoditi korisne stvari kao sto su dvogledi, razna socicva i slicno i zato Zrak mora biti spasen.
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16293 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Što ne mogu ovih pacifista i to još dođe na temu BH vojna industrija i naoruzanje 🤡
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#16294 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Droog »

GOLDZEN wrote: 06/05/2022 15:59 Što ne mogu ovih pacifista i to još dođe na temu BH vojna industrija i naoruzanje 🤡
Ja ba.
Ko eto ne bi bilo ratova da nema Ginexa. Komšije se ne bi naoruzavale da nema Ginexa.
Hipici na sve strane, djeca cvijeća i tako to.

:mrgreen:
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16295 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

:bih:
Image
Image
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#16296 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by thekupus »

Uh ljepote

Svaka kuća treba imati jedan komad
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16297 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Evo još malo :) Image
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#16298 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by @mba »

GOLDZEN wrote: 08/05/2022 18:06 :bih:
Image
Image
jeli ovo neka civilna verzija sto se moze legalno nabaviti sa dozvolom?
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16299 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

@mba wrote: 08/05/2022 22:54
GOLDZEN wrote: 08/05/2022 18:06 :bih:
Image
Image
jeli ovo neka civilna verzija sto se moze legalno nabaviti sa dozvolom?
Da cijena je 2660KM
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#16300 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

GOLDZEN wrote: 08/05/2022 23:09
@mba wrote: 08/05/2022 22:54

jeli ovo neka civilna verzija sto se moze legalno nabaviti sa dozvolom?
Da cijena je 2660KM
Poskup automat. Ruski AK-47 iz Tule, nije puno prešo, 200 KM.
Post Reply