BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
386
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
739
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1249

Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#14476 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Milenkov buraz »

anelsol wrote: 14/05/2021 12:59
Hrmpallier wrote: 14/05/2021 10:59
anelsol wrote: 14/05/2021 09:32 Kako bi Palestincima sad lego jedan Orkan, taman kad im se IDF nakupio na granici.
Kako bi nama "legle" njihove rakete "iz garaže". A vele da nema raketa bez presa od 1000 ili 2 000 t.

Ko je tu za žaliti, i ko tu ima biti zavidan/postiđen ?

Mi sa ovom našom industrijom oružja i površinom od cca 10 000 km2 (površina gdje su Bošnjaci u većini), ili oni, koji u 350 km2, kraj izraelske kontrole prošvercaju/naprave dijelove i komponente za tolike raketLe ?

Mi, oni i Orkan. Eto prilike da se obratimo Palestincima za tehničku pomoć.

Ne bi me začudilo da u dogledno vrijeme oni naprave PA ili barem PT raketu, pa bi se mogli trampiti.

Oni nama rakete, mi njima minobacače M-69. Nove, novcate.

:run:
Dobro si se sjebo sa ovim postovima :lol:
Sve to dolazi tunelima iz Irana i okolnih zemalja, ne proizvode Palestinci ništa. Možda nešto na zanatskom nivou, tipa zavari cijev, na glodalici napravi rpu u metalu Fi60 sve je to je kameno doba.
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#14477 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Hrmpallier wrote: 14/05/2021 13:12 Blago nama, ako je moj zayeb glavni problem naše IN.

Glavno je da ćemo mi odraditi par serija "Orkana" za Palestince. :izet: :D

Nije to nama nikakav problem. Imamo prese, imamo ZNANJE, imamo sve. Kad smo mogli prije četrdesetak godina, što ne bi sada. :mrgreen:
Jbt dokle je doslo, covjek vise me smije ni da se nasali na ovoj temi. Odma te neko zaskoči.
Hrmpallier
Posts: 592
Joined: 16/05/2013 22:26

#14478 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

General War wrote: 14/05/2021 13:33
Hrmpallier wrote: 14/05/2021 13:12 Blago nama, ako je moj zayeb glavni problem naše IN.

Glavno je da ćemo mi odraditi par serija "Orkana" za Palestince. :izet: :D

Nije to nama nikakav problem. Imamo prese, imamo ZNANJE, imamo sve. Kad smo mogli prije četrdesetak godina, što ne bi sada. :mrgreen:
-Zato sto je BiH potpisnica zabrane koristenja kasetne municije.
-Zato sto ga je vrijeme pregazilo.
- Prese, nakovnji, znanje nicemu ne sluze ako nema inventivnosti, para..i prije svega patriotizma....sve te skalamerije mozes kupiti od rusa ili ukrajinaca za nekoliko.miliona dolara, ali ce koristiti samo kao mete.
O.K. Bojeva glava ne mora nositi kasetnu municiju. Može biti HE za velike, tačkaste ciljeve.
Takva je zapravo i efikasnija od Orkana koji nosi kasetnu municiju na 50 km, da bi uništio - pješadiju. Skup transport :mrgreen: , i u tm smislu jeste zastarila zamisao. Kao nosač HE glave, nije niti u principu može biti zastario. "Nešto" mora prenijeti teret do prilično udaljenog cilja.

Apsolutno se slažem sa trećom tačkom, osim riječi o kupovini "skalamerije". Mi niti imamo para, niti je to nama lako kupiti.
Na kraju, pravimo li mi i rakete 122 mm ?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14479 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

Hrmpallier wrote: 14/05/2021 18:24
General War wrote: 14/05/2021 13:33
Hrmpallier wrote: 14/05/2021 13:12 Blago nama, ako je moj zayeb glavni problem naše IN.

Glavno je da ćemo mi odraditi par serija "Orkana" za Palestince. :izet: :D

Nije to nama nikakav problem. Imamo prese, imamo ZNANJE, imamo sve. Kad smo mogli prije četrdesetak godina, što ne bi sada. :mrgreen:
-Zato sto je BiH potpisnica zabrane koristenja kasetne municije.
-Zato sto ga je vrijeme pregazilo.
- Prese, nakovnji, znanje nicemu ne sluze ako nema inventivnosti, para..i prije svega patriotizma....sve te skalamerije mozes kupiti od rusa ili ukrajinaca za nekoliko.miliona dolara, ali ce koristiti samo kao mete.
O.K. Bojeva glava ne mora nositi kasetnu municiju. Može biti HE za velike, tačkaste ciljeve.
Takva je zapravo i efikasnija od Orkana koji nosi kasetnu municiju na 50 km, da bi uništio - pješadiju. Skup transport :mrgreen: , i u tm smislu jeste zastarila zamisao. Kao nosač HE glave, nije niti u principu može biti zastario. "Nešto" mora prenijeti teret do prilično udaljenog cilja.

Apsolutno se slažem sa trećom tačkom, osim riječi o kupovini "skalamerije". Mi niti imamo para, niti je to nama lako kupiti.
Na kraju, pravimo li mi i rakete 122 mm ?
Kakve tackaste ciljeve sa salvom od 12 raketa? imas dovoljno eksploziva da poravnas pola grada :D
Nema tu neke preciznosti na 30 KM...on je vise napravlje za prontovsko ratovanje gdje poklapas velike povrsine...ali takvog rata odavno nema.
Znaci samo precizna municija, i manevar... ko ostane na jednom mjestu bude zbrisan.
Iznenadio bi se koliko je nekad vojna tehnologija zna biti jeftina...ali naravno da to kod nas malo teze jer valja prvo kupit Audija i Passata guzonji..a to da nema postenog helikoptera vise je do namjernog urusavanja sistema nego sto nema para.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14480 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Jok, nemamo para... :evil:

A svake godine stucemo barem 20 miliona u politicarske vozne parkove...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14481 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Hrmpallier wrote: 14/05/2021 10:59
anelsol wrote: 14/05/2021 09:32 Kako bi Palestincima sad lego jedan Orkan, taman kad im se IDF nakupio na granici.
Kako bi nama "legle" njihove rakete "iz garaže". A vele da nema raketa bez presa od 1000 ili 2 000 t.

Ko je tu za žaliti, i ko tu ima biti zavidan/postiđen ?

Mi sa ovom našom industrijom oružja i površinom od cca 10 000 km2 (površina gdje su Bošnjaci u većini), ili oni, koji u 350 km2, kraj izraelske kontrole prošvercaju/naprave dijelove i komponente za tolike raketLe ?

Mi, oni i Orkan. Eto prilike da se obratimo Palestincima za tehničku pomoć.

Ne bi me začudilo da u dogledno vrijeme oni naprave PA ili barem PT raketu, pa bi se mogli trampiti.

Oni nama rakete, mi njima minobacače M-69. Nove, novcate.

:run:
Pa i nema, konkretno za ove rakete trebaju i jace prese. Ti limovi koje koriste za rakete negdje se moraju prekovati i izvaljati na nekakvim velikim presama. To je odredjeno negdje u inostranstvu. Stanje je takvo kod njih da ne mogu ni obicnu celicnu sipku za armaturu legalno da uvezu, vec moraju svercovati u tunelima. Tako kad im posalju raketu ili navodjenu bombu na zgradu odmah se sroka kao kula od karata.

Šta bi oni dali da imaju rudnike zeljeza, silicija, mangana i koksare, da imaju celicane i tvornice ferolegura kao sto imamo mi. Ili da imaju tvornice vjestackih amonijum-nitratnih gnojiva, Cak im je zabranjeno da uvoze tokarske masine, glodalice, i sve sto ima sa metalskom i auto industrijom. :-)

U istočnoj Bosni u Goraždu i Vitkovićima imamo više zaposlenih u vojnoj industriji nego kompletna RS iz 2-3 dijela :D

PT projektile za RB-M57, BsT od 82mm, i kumulativne tromblone proizvodili smo jos tokom rata, a raketu za Osu je proizvodio Pretis u Vogosci.

Nego što su se Rusi bunili kad su Ukrajinci htjeli da kupe naše tenkovske granate od 125mm sa strijelom od tungstena koji probija skoro sve moderne tenkove. :bih:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14482 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Milenkov buraz wrote: 14/05/2021 13:42
anelsol wrote: 14/05/2021 12:59
Hrmpallier wrote: 14/05/2021 10:59

Kako bi nama "legle" njihove rakete "iz garaže". A vele da nema raketa bez presa od 1000 ili 2 000 t.

Ko je tu za žaliti, i ko tu ima biti zavidan/postiđen ?

Mi sa ovom našom industrijom oružja i površinom od cca 10 000 km2 (površina gdje su Bošnjaci u većini), ili oni, koji u 350 km2, kraj izraelske kontrole prošvercaju/naprave dijelove i komponente za tolike raketLe ?

Mi, oni i Orkan. Eto prilike da se obratimo Palestincima za tehničku pomoć.

Ne bi me začudilo da u dogledno vrijeme oni naprave PA ili barem PT raketu, pa bi se mogli trampiti.

Oni nama rakete, mi njima minobacače M-69. Nove, novcate.

:run:
Dobro si se sjebo sa ovim postovima :lol:
Sve to dolazi tunelima iz Irana i okolnih zemalja, ne proizvode Palestinci ništa. Možda nešto na zanatskom nivou, tipa zavari cijev, na glodalici napravi rpu u metalu Fi60 sve je to je kameno doba.
:thumbup:
GOLDZEN
Posts: 968
Joined: 22/07/2020 19:27

#14483 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Danas naletih na jedan video iz 2020. godine od jedne lokalne televizije iz Livna gdje se spominje da Oružane snage Bosne i Hercegovine žele proširiti poligon u Glamoču kako bi omogućili testiranje oružja iz namjenske industrije Federacije BiH ali opštinska vlast čini sve da do toga ne dođe.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14484 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

GOLDZEN wrote: 14/05/2021 21:48 Danas naletih na jedan video iz 2020. godine od jedne lokalne televizije iz Livna gdje se spominje da Oružane snage Bosne i Hercegovine žele proširiti poligon u Glamoču kako bi omogućili testiranje oružja iz namjenske industrije Federacije BiH ali opštinska vlast čini sve da do toga ne dođe.
Ako nadjes mozes postaviti :thumbup:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14485 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Guadalajara wrote: 17/09/2019 13:54 Evo firme iz Vogosce

Sa ovom tehnologijom centrifugalnog lijevanja proizvode se vodovodne cijevi :D

Image

U Gazi vade ove cijevi i prepravljaju u rakete :D



Sad cekamo Dilfine rakete dugog dometa iz TMR-a :mrgreen:
GOLDZEN
Posts: 968
Joined: 22/07/2020 19:27

#14486 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Guadalajara wrote: 14/05/2021 21:52
GOLDZEN wrote: 14/05/2021 21:48 Danas naletih na jedan video iz 2020. godine od jedne lokalne televizije iz Livna gdje se spominje da Oružane snage Bosne i Hercegovine žele proširiti poligon u Glamoču kako bi omogućili testiranje oružja iz namjenske industrije Federacije BiH ali opštinska vlast čini sve da do toga ne dođe.
Ako nadjes mozes postaviti :thumbup:
Evo markirao sam i tačno vrijeme: https://youtu.be/dGYyV7Hvo0o?t=84

Da li neko mozda zna koliki je poligon koji se nalazi u Glamoču?
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#14487 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Hairlija jos nije isplatio 10,5 miliona.

https://zurnal.info/novost/23996/kadrov ... gona-iranu
Last edited by anelsol on 16/05/2021 18:56, edited 1 time in total.
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#14488 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Izvoz oruzja i municije za prva cetiri mjeseca 2021:

Image

Eksploziv:

Image

Dobro ih krenulo sa SAD-om.
Sirahcila
Posts: 1
Joined: 20/05/2021 16:25

#14489 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Sirahcila »

Ima li kakvih novosti za buduce nabavke oruzija ili cak proizvodnju domacih?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14490 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Jelah: Počinje s radom streljana

U sklopu poslovnog prostora i maloprodaje DANIALS, danas u 12 sati počinje s radom streljana za kratko oružje, pištolje i revolvere.

"Prvobitni plan je bio da streljana bude poluotvorenog tipa, odnosno, da je koriste samo članovi "lojaliti kluba DANIALS" i Streljačkog kluba ZIGANA Tešanj, međutim, zbog velikog interesavanja građana izvršili smo određene izmjene, dopune i dorade u skladu sa zakonom, tako da je sada streljana dostupna za sve ljubitelje vatrenog oružja", rekao je Miralem Bahtić iz DANIALS-a te dodao će u okviru projekta streljane biti i edukacija za poznavanje i rukovanje vatrenim oružjem.

Korisnici će imati priliku naučiti rukovati i gađati iz najnovijih modela i najpoznatijih regionalnih i svjetskih proizvođača pištolja i revolvera, kao što su ZIGANA, SAR, C. ZASTAVA, HS, SIG SAUER, BERETTA, i kao eksluziva će biti domaći pištolj VAMPIR RS 9".

Radno vrijeme streljane je svaki dan od 12h do 22h.
Bosniak_WarriorX
Posts: 131
Joined: 02/05/2020 14:45

#14491 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosniak_WarriorX »



Jel istina ovo?
Hrmpallier
Posts: 592
Joined: 16/05/2013 22:26

#14492 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

Naravno da nije. Ovu prezentaciju može napraviti par ambicioznijih momaka iz mahale.

Najvažnije, ni riječi o nosiocu posla.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14493 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Da nije Centar za napredne tehnologije u Sarajevu na Mašinskom fakultetu.
GOLDZEN
Posts: 968
Joined: 22/07/2020 19:27

#14494 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Guadalajara wrote: 26/05/2021 14:45 Da nije Centar za napredne tehnologije u Sarajevu na Mašinskom fakultetu.
U jednom od komentara ispod on tvrdi da je ovo projekat zasebno. Nisam uspio pronaći ovu maketu/skicu na internetu.
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#14495 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Hrmpallier wrote: 26/05/2021 14:07 Naravno da nije. Ovu prezentaciju može napraviti par ambicioznijih momaka iz mahale.

Najvažnije, ni riječi o nosiocu posla.
Kada se pojavi anonimni video naravno da je sumljivo, ali volim kad neko izbaci nesto ovakvo samo zbog tebe i takvih ko ti.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14496 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

GOLDZEN wrote: 26/05/2021 15:45
Guadalajara wrote: 26/05/2021 14:45 Da nije Centar za napredne tehnologije u Sarajevu na Mašinskom fakultetu.
U jednom od komentara ispod on tvrdi da je ovo projekat zasebno. Nisam uspio pronaći ovu maketu/skicu na internetu.
Pa ima nekih firmi koji imaju u planu i razvoj BPL-ova :D
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#14497 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Guadalajara wrote: 26/05/2021 18:03
GOLDZEN wrote: 26/05/2021 15:45
Guadalajara wrote: 26/05/2021 14:45 Da nije Centar za napredne tehnologije u Sarajevu na Mašinskom fakultetu.
U jednom od komentara ispod on tvrdi da je ovo projekat zasebno. Nisam uspio pronaći ovu maketu/skicu na internetu.
Pa ima nekih firmi koji imaju u planu i razvoj BPL-ova :D
Jeli mislis na Ginex ili...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14498 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

anelsol wrote: 26/05/2021 18:16
Guadalajara wrote: 26/05/2021 18:03
GOLDZEN wrote: 26/05/2021 15:45

U jednom od komentara ispod on tvrdi da je ovo projekat zasebno. Nisam uspio pronaći ovu maketu/skicu na internetu.
Pa ima nekih firmi koji imaju u planu i razvoj BPL-ova :D
Jeli mislis na Ginex ili...
Neke privatne :D a i Ginex ima u planu razvoj BPL. :bih:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14499 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Evo i Turaka :D
Sporazum o saradnji između IUS i Centra za napredne tehnologije

Image

Dana 11 maja 2021. godine potpisan je sporazum između Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu (IUS) i Centra za napredne tehnologije u Sarajevu, kako bi se postavila osnova za zajednički rad i interakciju između ove dvije institucije. Ovaj sporazum će omogućiti razmjenu znanja i zajedničku naučnoistraživačku djelatnost, zajedničko učešće u realizaciji međunarodnih i domaćih projekata, saradnju u ekspertskim djelatnostima, organizaciju i učešće u radu naučnih i stručnih konferencija, i druge aktivnosti od uzajamnog značaja. Ceremoniji potpisivanja sporazuma o saradnji prisustvovali su rektor univerziteta dr. Ahmet Yildirim, direktor Centra za napredne tehnologije u Sarajevu Ensar Mulaosmanović,zamjenik generalnog sekretara IUS-a Jahja Imamović, i direktor IUS-ovog Centra za istraživanje i razvoj Dr. Jasmin Šutković
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#14500 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Guadalajara wrote: 26/05/2021 18:45 Evo i Turaka :D
Sporazum o saradnji između IUS i Centra za napredne tehnologije

Image

Dana 11 maja 2021. godine potpisan je sporazum između Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu (IUS) i Centra za napredne tehnologije u Sarajevu, kako bi se postavila osnova za zajednički rad i interakciju između ove dvije institucije. Ovaj sporazum će omogućiti razmjenu znanja i zajedničku naučnoistraživačku djelatnost, zajedničko učešće u realizaciji međunarodnih i domaćih projekata, saradnju u ekspertskim djelatnostima, organizaciju i učešće u radu naučnih i stručnih konferencija, i druge aktivnosti od uzajamnog značaja. Ceremoniji potpisivanja sporazuma o saradnji prisustvovali su rektor univerziteta dr. Ahmet Yildirim, direktor Centra za napredne tehnologije u Sarajevu Ensar Mulaosmanović,zamjenik generalnog sekretara IUS-a Jahja Imamović, i direktor IUS-ovog Centra za istraživanje i razvoj Dr. Jasmin Šutković
Nabavljali su neku laboratorijsku opremu, vidim sad planiraju i renoviranje nekih prostorija gdje bi im trebao biti laboratorij, ali osim nekog spominjanja saradnje sa Zrak-om nisam cuo da se radi na necemu konkretnom.
Post Reply