BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
386
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
740
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1250

User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#14226 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Jesu li u zivotu ove peci za termicku obradu

https://youtu.be/K6BzQXDn5QE
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14227 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

anelsol wrote: 11/04/2021 18:57 Jesu li u zivotu ove peci za termicku obradu

https://youtu.be/K6BzQXDn5QE
sto ne bi bile :D
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#14228 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Guadalajara wrote: 11/04/2021 18:58
anelsol wrote: 11/04/2021 18:57 Jesu li u zivotu ove peci za termicku obradu

https://youtu.be/K6BzQXDn5QE
sto ne bi bile :D
Ja koliko se sjecam one su se nalazile u sklopu Unis Tools. Pogon je prodat u stecaju nekome, kome ne znam, pa zato pitam.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14229 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

anelsol wrote: 11/04/2021 19:01
Guadalajara wrote: 11/04/2021 18:58
anelsol wrote: 11/04/2021 18:57 Jesu li u zivotu ove peci za termicku obradu

https://youtu.be/K6BzQXDn5QE
sto ne bi bile :D
Ja koliko se sjecam one su se nalazile u sklopu Unis Tools. Pogon je prodat u stecaju nekome, kome ne znam, pa zato pitam.
Da, peci su u alatnici koja je privatizovana. Kakve su tu kombinacije nisam pratio. Znam da je firma TPS iz Zenice dobro zaradila na njima. Mogu se u njima termicki obradjivati cijevi za minobacace, bestrzajne topove, lansirne cijevi za VLR od 107/128mm, topovske cijevi, celicne ploce za borbena vozila, ma svasta...
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#14230 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by belfy »

Guadalajara wrote: 11/04/2021 14:56 Ti si znao pa si nama neukima objasnio da li kovacnica u zeljezari Zenici uopste postoji. Objasnio si nam kolike su prese u kovacnici i ko je proizveo te prese, te kako i kad su uopste dosle u zeljezaru Zenica i to si nam objasnio. Objasnio si nam i koja je zadnja presa dosla u kovacnicu i kolika je njena jacina i kad joj je i koliko povecana jacina. Takodjer si nas informisao ko je bio direktor te kovacnice i zasto u resumeu tog direktora pise da je radio na proizvodnji velikih topova u kovacnici. Pored toga sto je taj direktor radio u kovacnici, objasnio si nam da je radio i za americku vojnu industriju u oblasti metalurgije i kovanja velikih ingota za americku mornaricu.

Nakon sto si nam sve to objasnio ti si nam tu pricu potvrdio dokaznim materijalima, dokumentima, izvjestajima americke obavjestajne agencije, slikama, video snimcima i ostalim izvjestajima koji se direktno mogu dovesti u kontekst same kovacnice i zeljezare.

Paša moj solidni ništa od ovoga ti nisi uradio jer su ti znanja i kompetencije jako ogranicene. Ti da ista znas na ovu temu nesto bi napisao ali veze s vezom nemas.

Je li ti citas uopste...ili samo lupas ko maksim po diviziji...Cak se nisi ni potrudio nesto konkretno da napises na ovaj dio teme...vec samo jooojj...Hamo vidi mu glOove...

Za gredice koje su glavni poluproizvod u proizvodnji municije od 155mm vec je izgradjena valjaonica i imaju potrebne tehnologije. Za ovaj dio ostaje im samo da jos dobiju certifikat i akreditaciju.

Znaci kovacnica bi se i dalje bavila svojom primarnom djelatnosti - kovanjem, ali opet primarno i serijski kosuljica za municiju od 155mm i raketnih komora (tezine od 50 kg i vise), a ne velikih ingota od par ili desetak tona iako bi zadrzali mogucnost proizvodnje ingota.

To sto bi imali manje automatske/poluautomatske masine za valjanje raznih profila ne bi znacilo izgradnja nove zeljezare.

Nisu ba kupili zeljezaru vec jednu od dvije celicane u i od Zeljezare Ilijas, nauci se izrazavati i sta znace koji pojmovi. Formalno-pravno kupovinom celicane za proizvodnju teskih odlivaka tek su poslije toga postali samostalna cjelina - firma/zeljezara Steffex engineering d.o.o. Ali zbog tradicije su zadrzali i naziv Zeljezara Ilijas.

Opet dolazimo do izrazavanja... Moj Belefija praviti tj. graditi i registrovati formalno-pravno rjesiti pravno-imovinske odnose nije isto.

Ja nikada nisam pisao o ingotima od 100 tona jer se takav ingot ne moze ni otkovati u kovacniti od zeljezare jer nemaju prese preko 10.000 tona vec im je najveca od 5100 tona. A kakve bi tek probleme imali sa transportom, kojom cestom, kojim avionima, kamionima, tunelima.
slusaj lazove i licemjeru Zahiragin. mene niko nikada nije ta pitanja pitao, pa je logicno da nikada na ista nisam ni odgovarao. sada samo siris stative ne bi li postigao gol, ali od kako je Zahiraga zabranio dvokorak u kosarci, to postaje sve teze, tako da te u tom smislu razumijem.

nego da se vratimo na ono sto si sam pricao, na sta sam ja odgovarao, a sada licemjerno izvrces i lazes...
belfy wrote: 05/04/2021 13:24
Guadalajara wrote: 04/04/2021 17:57 Da smo normalna drzava, pa da imamo pametne ljude na funkcijama kao sto sad nemamo :D Osnovali bi novu firmu u Zenici koja bi bila dio grupacije namjenske industrije. Kovacke prese i peci za termicku obradu, kaljenje, zarenje itd...integrisali/upisali bi kao vlasnistvo te nove firme. Kupili bi one male prese za izduzivanje kosuljica za granate i raketne komore, novu manju elektrolucnu pec kapaciteta 15-30 tona, kazanske elektro peci za rafiniranje i komore za vakumsku degazaciju, manji uredjaj za pretapanje pod troskom, manje masine za kontinuirano livenje gredica, cijevi, sipki, limova...Investirali bi u Metalurski institut i njega integrisali u grupaciju namjenske industrije...

Ovako nekako normalni ljudi rezonuju....jel.. :D
sve ovo pobrojano iznad bi znacilo, u stvari, napraviti jos jednu Zeljezaru, samo nesto manju. ulaganja u nesto takvo bi isla i do milijarde. a dobio bi ono sto vec mozes kupiti od Mittala. osim ovih kovackih proizvoda... sumnjam da je to dobra ideja. pogon koji bi preradjivao ono sto Mittal ne pravi bi mozda imao smisla, jer tada kupujes gredice i sipke, a dalju preradu i doradu vrsis sam. to bi zahtijevalo i puno manja ulaga, a realno i puno manje ljudi koje bi trebalo obuciti za takve poslove, jer i to kosta, a bogami i traje...
Guadalajara wrote: 05/04/2021 15:32 Ne bi znacilo napraviti novu zeljezaru jer kovacnica vec ima svoju celicanu sa elektrolucnom peci, elektro kazanskim pecima, uredjajima za pretapanje i vakumskim komorama. Svaku elektrolucnu pec ili visoku pec ako bi samostalno tretirali mogli bi nazvati zeljezarom. Tako bi imali zeljezaru sa elektrolucnom peci od 100 tona, zeljezarom sa visokim pecima, a poznato je da imaju i jednu i drugu pec za topljenje.
nema Kovacnica svoju Celicanu sa Elektrolucnim pecima, niti Kazanskim pecima, niti Vakuumskim komorama. to ima Mittal. u prvom postu si rekao sta bi trebalo da se napravi i ja ti na to odgovorio.

eto ti ovdje tvoje rijeci i moji odgovori, a sad ti opet nastavi sa Zahiragstinom gdje je laganje i licemjerstvo sasvim u redu dok se boris za sebe... rekoh ti vec. bolje ti je da pijes, a da ne siris licemjerje i lazi... ili da ti opet postam i gdje si to sam rekao?


P.S. evo, nesto ti i Bugari porucuje: "Post, post, post!!! Postiti, između ostalog, znači – uže ega stegnuti i od svega lošeg se sustegnuti, ako želimo mir u duši dosegnuti. Ne posti sigurno onaj ko se pravom i čašću drugog mrsi, ko prema drugom loše misli i zlobu nosi te ko želi vlast, poziciju, ne dajući boljem od sebe prednost", navodi hafiz Bugari dalje u poruci."

P.P.S. elem, uzdrzi se od laganja, olagivanja i licemjerja.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14231 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

anelsol wrote: 10/04/2021 21:01
155_mm wrote: 10/04/2021 20:15 180 novih radnika nije malo. izgleda da se ide u realizaciju najavljenih projekata, nova linija za 12.7 mm i pokretanje proizvodnje municije 20, 25 i 30 mm.
Mislim da je ovo u pitanju:
MURATBEGOVIĆ: OČEKUJEMO NOVU OPREMU
Naš sagovornik ističe da je firma Igman u decembru prošle godine potpisala ugovor sa jednom švicarskom firmom, koja bi isporučivala za drugo tržište municiju kalibra 7,62 milimetra, te se u tom smislu očekuje dobijanje izvozne dozvole.
Od Igmana nista novo. Jedina respektabilna firma unutar namjenske industrije. Godinama rade dobro. Ostale mozemo pogasiti kad bi se usporedile s kojim kapacitetom rade oni, a s kojim Igman.
GOLDZEN
Posts: 978
Joined: 22/07/2020 19:27

#14232 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Momci suzdržite se bespotrebne svađe na forumu...
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14233 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

U sve navedeno sto se govorka o projektima buducnosti nase NI ne vjerujem sve dok ne vidim finalne proizvode na stranici Unis grupe poput onog RPG.

Jace smo stvari radili do 90-tih nego danas. Danas ako nas zakaci kakva reparacija necijih haubica, proizvedemo koju granatu vise, to je radost.

Najbolje nam ide proizvodnja municije za malokalibarsko oruzje i toga najvise prodajemo. Godinama je to tako. :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14234 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Slušaj ti da ja tebi kažem šupljatoru :D

Nemoj da te srce presjece Belefija ne znam sto se uzbudjujes, djelujes mi jako izrevoltirano i nervozno. Smiri se popij casu vode, serbe, oguli jabuku nema potrebe za takvim ulicarskim nacinom izrazavanja. Mozda se tako kod tebe u porodici razgovara, roditelji te oklagijom tukli u glavu pa ostale posljedice, selo, ciganska mahala...ko ce ga znati sta je uzrok i razlog takvom ponasanju. :lol:

Ono sto te roditelji nisu naucili, ja moram. Vidis kako ja kolegi forumasu @prasoje objasnim i posteno kazem gdje se to u Srbiji i kako proizvodi municija od 155mm bez ikakvih kompleksa, omalovazavanja, ponizavanja i ismijavanja. Ako moze-moze, ako ne moze, ne moze. Ako postoji materijalni dokaz slika, clanak, video. Onda je istina, ako nema materijalnog dokaza, nista od toga rekla.kazala.

A sa te strane puse vjetar...tako reci...stranacke i politicke jel ? Nemam ti ja sa tim nikakve veze, a mozda i imam haj ga znaj.

Naravno da kovacnica kao industrijsko-tehnoloska cjelina ima svoju celicanu. Kad se kaze celicana misli se na primarnu metalurgiju moj Belefija. Znaci da mogu topiti i proizvoditi celik bez da su vezani za bilo koji drugi pogon i proizvodnju u zeljezari. Kovacnica u zeljezari Zenica od izgradnje je industrijski i tehnoloski samostalna cjelina. Tehnologije koje se koriste u pogonu kovacnice nemaju nikakve veze sa ostalim industrijskim cjelinama zeljezare, ama bas nikakve. Normalno da to tebi ko supljatoru, neznalici i laiku nije jasno. ​ :D

Druga je prica o prenamjeni kovacnice koja bi radila iskljucivo za vojnu industriju i to kao kovacnica municije gdje postoje vojni standardi i specifikacije o kojim laik Belefija ne zna nista.

Pred ove mubarek dane savjetuje nekome da ide i pije, ocigledno nije ni musliman, a ni Bosnjak :shock: Vidis kako si se sam otkrio ciji si i nema potrebe da Bugarija spominjes, bolje kakvog popa ili fratra ti su tvoji :mrgreen:

Zasto ti Bugarija spominjes, a covjeka ni ne znas licno ? :-) Ja ga znam iz bijele dzamije. Koga ti poznajes ? :mrgreen:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14235 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: 11/04/2021 22:45
anelsol wrote: 10/04/2021 21:01
155_mm wrote: 10/04/2021 20:15 180 novih radnika nije malo. izgleda da se ide u realizaciju najavljenih projekata, nova linija za 12.7 mm i pokretanje proizvodnje municije 20, 25 i 30 mm.
Mislim da je ovo u pitanju:
MURATBEGOVIĆ: OČEKUJEMO NOVU OPREMU
Naš sagovornik ističe da je firma Igman u decembru prošle godine potpisala ugovor sa jednom švicarskom firmom, koja bi isporučivala za drugo tržište municiju kalibra 7,62 milimetra, te se u tom smislu očekuje dobijanje izvozne dozvole.
Od Igmana nista novo. Jedina respektabilna firma unutar namjenske industrije. Godinama rade dobro. Ostale mozemo pogasiti kad bi se usporedile s kojim kapacitetom rade oni, a s kojim Igman.
Igman i Pobjeda (Ginex, PTG i Rudet).

Jedine firme koje su znacajno unaprijedile proizvodne kapacitete. Ali veliko je i to sto su sacuvani i ostali industrijske kapacitete.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14236 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

GOLDZEN wrote: 11/04/2021 22:46 Momci suzdržite se bespotrebne svađe na forumu...
Nije svadza. Nego je Belefija jedan forumas kojeg sam ja ovdje na temi prije godinu-dvije ovdje raskovao, pa su ostale traume od kojih se nije oporavio. :mrgreen:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14237 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: 11/04/2021 22:56 U sve navedeno sto se govorka o projektima buducnosti nase NI ne vjerujem sve dok ne vidim finalne proizvode na stranici Unis grupe poput onog RPG.

Jace smo stvari radili do 90-tih nego danas. Danas ako nas zakaci kakva reparacija necijih haubica, proizvedemo koju granatu vise, to je radost.

Najbolje nam ide proizvodnja municije za malokalibarsko oruzje i toga najvise prodajemo. Godinama je to tako. :D
Glavna i najveca ruska tvornica artiljerijskih sistema bankrotirala je 2018. godine

http://eng.mzperm.ru/

https://www.kommersant.ru/amp/3585406

Vojni dio fabrike odrzavaju tako sto remontuju samohodne haubice i raketne sisteme za rusku vojsku. Sad im je glavna djelatnost proizvodnja cijevi za naftnu i gasnu industriju. Gdje god Rusi rade na izgradnji novih elektrana na gas, iz ove fabrike nabavljaju poluproizvode.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14238 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

neki ili ne mogu ili nece da shvate u kakvim uslovima posluje bh. NI. kako ekonomskim tako i politickim. ne samo da se to ne moze porediti sa SFRJ nego ni sa drugim zemljama u regionu.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14239 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

155_mm wrote: 12/04/2021 12:06 neki ili ne mogu ili nece da shvate u kakvim uslovima posluje bh. NI. kako ekonomskim tako i politickim. ne samo da se to ne moze porediti sa SFRJ nego ni sa drugim zemljama u regionu.
U nikakvim uslovima. Zato i spomenuh sto spomenuh.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14240 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

Guadalajara wrote: 12/04/2021 00:41
kiligonzales wrote: 11/04/2021 22:45
anelsol wrote: 10/04/2021 21:01

Mislim da je ovo u pitanju:

Od Igmana nista novo. Jedina respektabilna firma unutar namjenske industrije. Godinama rade dobro. Ostale mozemo pogasiti kad bi se usporedile s kojim kapacitetom rade oni, a s kojim Igman.
Igman i Pobjeda (Ginex, PTG i Rudet).

Jedine firme koje su znacajno unaprijedile proizvodne kapacitete. Ali veliko je i to sto su sacuvani i ostali industrijske kapacitete.

Da te ispravim Ginex je u grupaciji, Pobjeda nije.

Vitezit su upropastili. Zrak je na izdisaju.

IGMAN JE TITO. ostali su siva zona, koja naginje ka crnom.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14241 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: 12/04/2021 14:40
Guadalajara wrote: 12/04/2021 00:41
kiligonzales wrote: 11/04/2021 22:45

Od Igmana nista novo. Jedina respektabilna firma unutar namjenske industrije. Godinama rade dobro. Ostale mozemo pogasiti kad bi se usporedile s kojim kapacitetom rade oni, a s kojim Igman.
Igman i Pobjeda (Ginex, PTG i Rudet).

Jedine firme koje su znacajno unaprijedile proizvodne kapacitete. Ali veliko je i to sto su sacuvani i ostali industrijske kapacitete.

Da te ispravim Ginex je u grupaciji, Pobjeda nije.

Vitezit su upropastili. Zrak je na izdisaju.

IGMAN JE TITO. ostali su siva zona, koja naginje ka crnom.
Ti rece unutar namjenske industrije, pa mu tu dodju i privatne i državne firme. To sto mene ispravljaš, bolje da se ti preciznije i jasnije izrazavas. Pobjeda Rudet i PTG su privatizovane firme i ne znaci da su prestali da se bave proizvodnjom naoružanja vec naprotiv da su povećali vojno-industrijske kapacitete kao PTG koji je prije proizvodio samo pistoljsku municiju dok danas moze proizvodit preko 30+ miliona komada puscane municije.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14242 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Guadalajara wrote: 11/04/2021 18:24
jedan detalj koji ukazuje da je ovo iznudjeno/improvizirano rijesenje su ovi roboti.
na njima pise "foundry plus 2" to su ABB roboti i izgleda da nisu namjenjeni za rad na visokim temperaturama. i onda su ga srbijanci djelimicno umotali u nesto slicno aluminijskoj foliji kako bi mogao raditi na visokim temperaturama.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14243 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

155_mm wrote: 12/04/2021 17:20
Guadalajara wrote: 11/04/2021 18:24
jedan detalj koji ukazuje da je ovo iznudjeno/improvizirano rijesenje su ovi roboti.
na njima pise "foundry plus 2" to su ABB roboti i izgleda da nisu namjenjeni za rad na visokim temperaturama. i onda su ga srbijanci djelimicno umotali u nesto slicno aluminijskoj foliji kako bi mogao raditi na visokim temperaturama.
ova presa nije uopste za toplu deformaciju, vec za hladnu koju su oni prilagodili prema svojim potrebama. Ne vjerujem da je samo aluminijum na robotu u pitanju, vec neki kompozit Aramid/kevlar i ugljenicka vlakna.

'naci na robota su navukli odijelo koje koriste metalurzi u celicanama, nesto ovako http://www.adler-co.com/proizvod-katego ... a-livnice/ :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14244 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

@155_mm

evo naše u Pretisu


Desna :D

Image

Lijeva :D

Image
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#14245 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by belfy »

postovani druze Zahiragin, posto mene prozivas za ulicarski zargon ovako:
Guadalajara wrote: 12/04/2021 00:35 Slušaj ti da ja tebi kažem šupljatoru :D

...Smiri se popij casu vode, serbe, oguli jabuku nema potrebe za takvim ulicarskim nacinom izrazavanja. Mozda se tako kod tebe u porodici razgovara, roditelji te oklagijom tukli u glavu pa ostale posljedice, selo, ciganska mahala...ko ce ga znati sta je uzrok i razlog takvom ponasanju. :lol:

Ono sto te roditelji nisu naucili, ja moram.
...
Pred ove mubarek dane savjetuje nekome da ide i pije, ocigledno nije ni musliman, a ni Bosnjak :shock: Vidis kako si se sam otkrio ciji si i nema potrebe da Bugarija spominjes, bolje kakvog popa ili fratra ti su tvoji :mrgreen:
vjerujem da ces mi isti lako prikazati kao ovaj sto cu ja ovaj tvoj tebi. ovako si se ti meni licno obracao:
Guadalajara wrote: 07/04/2021 10:02 Zahiraga je gradsko dijete, a ne tamo neki indijanac na privremenom radu u Njemackoj :mrgreen:
Guadalajara wrote: 07/04/2021 21:00 mozda ti ovdje u Bosni nemas nista pa moras tegliti i irgetiti po inostranstvu...eno imas temu da li se vratiti u BiH u penziji :mrgreen:
Guadalajara wrote: 07/04/2021 21:51 ne pijem alkohol...nista od pokusaja podjebavanja :-D A koliko covjeka spominjes, fakat mislim da te seksualno privlaci...ne znas post napisati a da covjeka ne spomenes...Imas neke traume...strahove...osjecas se labilno...ko ce ga znati...Bilo bi dobro da se posavjetujes sa strucnjakom nekim specijalistom.....a ne ovako da pomoc trazis preko foruma...ili sad sacekaj da korona prodje jer nije preporucljivo kod njih sad ici...mada imas i ovdje psihologa na forumu koji ti mogu pomoci, a ima ih evo reklamiraju se na klix portalu...ako neces kod specijaliste, psihologa...mogu ti i hodzu nekog dobrog preporuciti da ti pomogne...da ti dadnu zapis, nauce na vodu, saliju stravu sa vrucim olovom :mrgreen:

Ja ti iskreno i prijateljski preporucujem rukju ona ti je dobro protiv uroka, zavisti, messa i sihra, lijeci lose raspolozenje, tugu, brige i probleme :mrgreen:
Guadalajara wrote: 08/04/2021 23:30 Imas neki fetish i opsjednutost sa mnom ? Sta je ? Svidjam ti se, jel ? Ili mozda navlacis na ban :mrgreen: ;-)
...
I da zbog postene raje, a ne klosara kao sto si ti :mrgreen:
...
kao sto je beleffija i slicni iz Zenice morali da je stave u stanje mirovanja jer nisu sposobni, nemaju znanja da iskoriste postojece kapacitete i zbog toga su primorani da migriraju u Njemacku na baustelu. Iako imaju zvanje inzinjera, zbog loseg znanja jezika plata im je na nivo KV radnika.
Guadalajara wrote: 10/04/2021 17:14 Prema upisima na ovoj temi gdje se argumentovano diskutuje i razmjenjuju misljenja tacno se vidi kakva je tvoja mentalna higijena. A dobio si prijateljski i ljudski savjet kako mozes da je odrzavas pomocu specijalista i/ili hodza(mada ako nisi Bosnjak mozes i kod fratra ili popa :D ) i da rjesenje za tvoje licne i privatne probleme i frustracije nije u tome da napadas, vrijedjas i omalovazavas druge ucesnike na ovoj temi bez obzira da li su u pravu ili u krivu ili ako imaju drugacije misljenje i stav o necemu.

Koliko tvoja patologija ide duboko i siroko da ti citas moj historijat upisa na forumu gdje izvlacis stvari i rijeci iz konteksta i sa drugih tema sa ciljem da mene diskreditujes jer kapacitet za argumentovano, fer i posteno ucesce na temi nemas. Ti cak nisi ni aktivni ucesnik ove teme tako da nisi ni u toku o cemu se diskutuje i oko cega se razmjenjuju misljenja.

Dio vezan za "spinovanje i laganje" može se samo povezati sa srpskom i hrvatskom propagandnom agendom i masinerijom, a koja se ticu vojne industrije. Zanimljivo je da se tvoji upisi na ovoj temi baš podudaraju sa takvim vijestima. Ali obzirom da su tvoja vojno-tehnicka, industrijska i tehnoloska znanja i iskustva ogranicena i na tu temu nemas nista napisati, odlucio si da seljackim metodama dodjes u fokus na temi.

Nema svako privilegiju da se rodi u kasabi bez trznog centra, mora neko biti i iz šeher Sarajeva 8-) Fakat ovi iz manjih i primitivnijih sredina imaju neki kompleks kad je Sarajevo u pitanju... :mrgreen:

I da lijep pozdrav iz suncanog Sarajeva 8-)
Guadalajara wrote: 11/04/2021 14:56 Paša moj solidni ništa od ovoga ti nisi uradio jer su ti znanja i kompetencije jako ogranicene. Ti da ista znas na ovu temu nesto bi napisao ali veze s vezom nemas.
Guadalajara wrote: 12/04/2021 00:35 Slušaj ti da ja tebi kažem šupljatoru :D

...Smiri se popij casu vode, serbe, oguli jabuku nema potrebe za takvim ulicarskim nacinom izrazavanja. Mozda se tako kod tebe u porodici razgovara, roditelji te oklagijom tukli u glavu pa ostale posljedice, selo, ciganska mahala...ko ce ga znati sta je uzrok i razlog takvom ponasanju. :lol:

Ono sto te roditelji nisu naucili, ja moram.
...
Pred ove mubarek dane savjetuje nekome da ide i pije, ocigledno nije ni musliman, a ni Bosnjak :shock: Vidis kako si se sam otkrio ciji si i nema potrebe da Bugarija spominjes, bolje kakvog popa ili fratra ti su tvoji :mrgreen:
sto si sasvim lijepo zakljucio na drugoj temi.
Guadalajara wrote: 30/03/2021 13:59 Svako se bije da dobije...nema tu priče...kako zna i kako umije... pošteno... nepošteno...koga briga...
elem, lazove, sutra dobijes i jos jedan post o tehnici i tehnikalijama na koje sam ti odgovarao. materijala je i vise nego dovoljno...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14246 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

:D

2017. godina
belfy wrote: 22/01/2017 23:18 nisam ni ja strucnjak i ne znam da li sam ijednom postavio konstataciju na ovu temu. samo pitanja, na koja upuceniji mogu dati odgovor. nego da skratim - drzi se pitanja. ako mislis iznijeti svoju viziju samo dodaj na pocetak "Sta mislite da...?" samo nam nemoj govoriti da se uzdajemo u ovo, ono ili kako da se oslonimo na ove i one, koji ni kurcem nisu mrdnuli kako treba, kada je trebalo...
belfy wrote: 22/01/2017 23:20 posto radim gdje su te puske "istopljene" mogu sigurno reci da barem 75k vise ne postoji. ostalo je nesto malo pokradeno, ali je pitanje da li upotrebljivo...
Da se samo podsjetimo odakle kompleksi pucaju, vise i jace nego samohodna haubica od 155mm iz BNTa :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14247 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

pa 2019. godina :D

bh-vojna-industrija-i-naoruzanje-t73756 ... #p15944048

Znaci cojk se preko vise od godine dana spremao, ucio, proucavao moje upise na temi
:lol: :-)

ako ovo nije bolest, ja ne znam sta je. mozda neki drugi forumas zna odgovor, ali ja ne znam :lol:

ali ovo :lol:
belfy wrote: 22/01/2017 23:20 posto radim gdje su te puske "istopljene" mogu sigurno reci da barem 75k vise ne postoji. ostalo je nesto malo pokradeno, ali je pitanje da li upotrebljivo...
i ovo :lol:
meni nije poznato koju vrstu celika Mittal ne moze proizvesti.
a tek ovo... :lol:
dabogda te Zahiraga ubo nozem,
. sta bi mali od Zahirage zelio i kako on misli da to izgleda...
et', te opet ko Zahiraga. ti bi neku silu provodio,
ja razumijem da Zahiragicima obraz ne znaci mnogo
... k'o da si Zahiragu konsultovao. :mrgreen:
uz Zahiragu je vjerovatno toplije...
jesi se to zapio sa Zahiragicem pa ne mozes ni pisati smisleno?
da bi ovaj Zahiragicev rjecnik bio otvoreniji i direktniji
slusaj lazove i licemjeru Zahiragin.
nastavi sa Zahiragstinom
tako lijepo sazeta i uokvirena Zahiragstina. k'o da ste u iste skole isli..
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14248 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Za dva mjeseca je probijen rok uplate 10.5 miliona maraka koliko je Zvonko Zubak trebao uplatiti za kupovinu tvornice namjenske industrije Vitezit iz Viteza.
ovaj jos nije uplatio ni marke za vitezit. ali obecao uloziti 60 miliona eura u fabriku.
:-)

kako je uopste moguce da iako kasni dva mjeseca sa uplatom da i dalje vaze rezultati stecajne prodaje.
:-)

ovo muljanje oko vitezita nikad umrijeti nece. vitezit je gori od đekne.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#14249 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote: 13/04/2021 09:01
Za dva mjeseca je probijen rok uplate 10.5 miliona maraka koliko je Zvonko Zubak trebao uplatiti za kupovinu tvornice namjenske industrije Vitezit iz Viteza.
ovaj jos nije uplatio ni marke za vitezit. ali obecao uloziti 60 miliona eura u fabriku.
:-)

kako je uopste moguce da iako kasni dva mjeseca sa uplatom da i dalje vaze rezultati stecajne prodaje.
:-)

ovo muljanje oko vitezita nikad umrijeti nece. vitezit je gori od đekne.
Ako nije uplatio u roku od 15 dana, a tako mu određeno odlukom da uplati u tom roku, onda je prodaja propala.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14250 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

pa ocigledno da prodaja nije propala ni nakom dva mjeseca.
Post Reply