BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#14801 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by toska »

Comanche wrote: 14/06/2021 09:58
toska wrote: 12/06/2021 12:38
Guadalajara wrote: 06/06/2021 11:37

Može samo se vanjski dio cijevi mora zaštititi da se hrom ne lijepi sa vanjske strane. Kod tvrdog hromiranja prvo se nanese tanki sloj nikla, pa tek onda ide hrom.
pitanje koje želim da postavim već 29 god. :-D

zašto su Zastavine puške AK iz doba Yu sa onako lošim i nezaštičenim cijevima ?
kada su početkom rata počele pristizati iste iz drugih država i proizvođača sve su imale ubjedljivo bolju cijev koja ne hrđa nakon 2 dana bez čiščenja i uljenja.

u početku, navikao na Zastavinu tokom Jna, sve druge su mi izgledale bezveze, ali se brzo ispostavilo da su sve odreda bile bolje.
Ono sto sam ja cuo je da Jugoslavija nije bas bila bogata hromom tako da su morali da priorituzuju u koje svrhe da ga koriste. Sad ima puno vise i puno jeftinijih zastita cijevi, ali tad nije bilo. Moguce je da je ova informacija netacna, ali nekako mi ima najvise smisla. Mada cijevi koje nisu hromirane su preciznije od onih hromiranih, ako nisu ostecene naravno.
OK, ali ja govorim o uvoznim AK koje su imale zaštičene cijevi 92. godine (i poklopce zatvarača bez klimanja), ne o sadašnjim mogućnostima.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14802 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 14/06/2021 10:49
Guadalajara wrote: 14/06/2021 10:44
Bobi wrote: 14/06/2021 10:40

Sva tehnologija "prebacena" iz TMD-a, sposoban i podoban :mrgreen: .
Koja tehnologija ? Tehnologija topljenja metala ? Kupili iz Srbije elektro indukcionu pec kapaciteta par stotina kg/h koju su platili desetak hiljada maraka.

TMD nije imao tehnologiju centrifugalnog livenja :D A i ta mašina nije ništa posebno. U prosjecnoj i obicnoj radionici se može napraviti. :D
Ta centrifugalna je iz Hrasnice, hoces fakturu :D ? Da vidiš kakva je sala za sastanke bila u Hrasnici...VW bi pozavidio :D, likvidiraj fiirmu pa je jeftino kupi :D.
Imam i ja raznih faktura. Hoces da ja tebi posaljem :D Pec u TMR-u nije nikakva velika industrijska pec. To je jedna mala pec kao za radionicu. Vecina livnica u BiH ima mnogo vece peci od te u TMR-u. :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#14803 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bobi »

Sposoban i podoban, stručan :-) . Oš da ti pričam kako je krao struju :lol: ?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14804 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Ako je mogao neka je :mrgreen:
User avatar
anelsol
Posts: 3060
Joined: 10/05/2017 22:41

#14805 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Bobi wrote: 14/06/2021 10:32
Guadalajara wrote: 14/06/2021 10:26
Bobi wrote: 14/06/2021 10:22 O da, sposoban i podoban a ne stručan, kao nas premijer :D.
Ti na tehnickoj temi, pocinjes nekakvu politicku temu. A znas da ja jako rijetko idem na politiku :D

Masinske je struke, radio je u namjenskoj industriji u tokom rata. Ima iskustva iz metalske i automobilske industrije. Ko je to od njega kompetentniji ? :mrgreen:
O da, ne zna razliku izmedju opasnog respiratora i neopasnog respiratora :D. Znam licno kakav je strucnjak bio u Gradačcu tako da :D.
Ja mislio da je uloga administratora da upozorava i kaznjava forumase zbog off topica i sl. Ocigledno sam pogresno shvatio.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#14806 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bobi »

To radi mod, oni su sad zauzeti.
User avatar
anelsol
Posts: 3060
Joined: 10/05/2017 22:41

#14807 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Bobi wrote: 14/06/2021 11:02 To radi mod, oni su sad zauzeti.
Onda adminiatrator loži raju, šta li...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14808 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Neka Bobija, on meni nikad nije bio mrzak :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14809 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Kad govorimo o ovim malim fabrikama tipa TMR. Meni je npr. interesantna ona u Srbiji. Ljudi su znaci iskoristili civilnu fabriku u kojoj su savijali celicne i inox limove za proizvodnju cijevi za lansere Grad, Plamen, Oganj :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#14810 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bobi »

Guadalajara wrote: 14/06/2021 11:05 Neka Bobija, on meni nikad nije bio mrzak :D
Amana zaman cu te staviti ovdje za moda ...nindža Gudi :D.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14811 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

To ko oni Bata i kompanija :pisnuo:
User avatar
anelsol
Posts: 3060
Joined: 10/05/2017 22:41

#14812 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Athletic Bilbao wrote: 14/06/2021 06:45 Momci, svaka čast za doprinos ovoj temi, zahvaljujem u ime svih nas koji je pratimo. Ako može jedna molba, biste li ignorisali Đenerala, Hrmpalijera i ostale salonce i padobrance?

Eto, dočekali smo da se naša vojna industrija uzdigla iz pepela i sa optimizmom možemo je gledati kao jednog od stubova našeg budućeg opstanka a što je to razlog gorčine ovih navedenih salonaca, pa, ko ih ...
:thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14813 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mk ultra »

pa nije da on ima mali prostor tamo, rotacionu peć i ostale mašine

ima u odnosu na čitavu zonu koja je prije bila :mrgreen:
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#14814 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

anelsol wrote: 14/06/2021 11:14
Athletic Bilbao wrote: 14/06/2021 06:45 Momci, svaka čast za doprinos ovoj temi, zahvaljujem u ime svih nas koji je pratimo. Ako može jedna molba, biste li ignorisali Đenerala, Hrmpalijera i ostale salonce i padobrance?

Eto, dočekali smo da se naša vojna industrija uzdigla iz pepela i sa optimizmom možemo je gledati kao jednog od stubova našeg budućeg opstanka a što je to razlog gorčine ovih navedenih salonaca, pa, ko ih ...

:thumbup:
Izvin'te što sam vas probudio iz vaših med-snova. Samo sam htio reći da je stvarnost malo drugačija i da u njoj ne postoje "raketni sistemi".

Mislim, postoje oni, ali imaju veze sa "Bratstvom", koliko i ja sa helikopterom.
Silno bih volio da smo u stanju da napravimo neki "raketni sistem" ( PA, PT, PB, .... ), pa makar i najskromnijih mogućnosti, ali stvarnost je takva kakva je. Ne zanosimo se maštarijama.

Ponoviću još jednom. Za razvoj tramvaja u "Končaru" je angažovano oko 300 inžinjera. Volio bih da mi neko kaže ako zna, koliko inžinjera ima u "Bratstvu".
I sad neko iz sve snage vjeruje da je haibica M10 konstruisana u N. Travniku.

O.K. demokratsko smo društvo, neka svako vjeruje u šta hoće ali neka ne pokušava da druge uvjeri u bajke.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14815 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Raketni sistemi i BNT...Tu je bitniji Pretis, barutana, tvornica elektronskih podsklopova u Binasu. Osim lansera i raketne komore, ne znam šta bi tu BNT mogao da radi osim neke finalizacije. A ja baš u postovima iznad spomenuo da mi imamo departman/institut za razvoj municije. Sad što neki ne vole da čitaju, slušaju i prate na času nije do mene.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14816 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

Comanche wrote: 14/06/2021 09:52
Guadalajara wrote: 12/06/2021 14:17
toska wrote: 12/06/2021 12:38

pitanje koje želim da postavim već 29 god. :-D

zašto su Zastavine puške AK iz doba Yu sa onako lošim i nezaštičenim cijevima ?
kada su početkom rata počele pristizati iste iz drugih država i proizvođača sve su imale ubjedljivo bolju cijev koja ne hrđa nakon 2 dana bez čiščenja i uljenja.

u početku, navikao na Zastavinu tokom Jna, sve druge su mi izgledale bezveze, ali se brzo ispostavilo da su sve odreda bile bolje.
Ima više razloga. Treba firma još da zaradi na proizvodnji novih puscanih cijevi kad se te stare loše cijevi potroše. :D Ipak je na montaži pješadijskog naoružanja u Zastavi bilo zaposleno hiljade radnika.

Neke serije su išle sa hromiranim puscanim cijevima, neke nisu. Ova tehnologija hromiranja cijevi uglavnom se koristila za cijevi PA topova, puskomitraljeza, tenkovske topove.

Sad da bi se to detaljno analiziralo potrebno je da vidimo koje godine su došle tehnologije površinske zaštite u fabrike vojne industrije i godine proizvodnje naoružanja.

Može se i uporediti cijena obicne puscane cijevi i one koja je površinski zaštićena niklovanjem/hromiranjem. Mislim da je ova niklovana/hromirana 30-50% skuplja.

Opet ti sa netacnim informacijama. Zastava nije pravila AP sa hromiranim cijevima. Znaci nije bilo jedna serije ovako, jedna onako nego su uvjek bez hrom zastite.

To stvarno utice na dugotrajnost cijevik pogotovo kad se puca sa korozivnom municijom a u JNA je sve bila korozivna municija. Ako se cijev redovno ne cisti, dolazi do ostecenja cijevi i preciznost opada.
Tako je, mada opet je Zastavina cijev preciznija nehromirana nego rumunska ili kineska kakva god da je, radi samog fuseraja u tehnologiji izrade...a nije je tesko ni ocistiti (drnca makar ima)
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14817 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

Bobi wrote: 14/06/2021 11:08
Amana zaman cu te staviti ovdje za moda ...nindža Gudi :D.
e sto bi se i usrecio... :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14818 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

tebe bi prvog banovo :pisnuo:
solidno

14883 postova

1.033.021 pregleda :bih:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14819 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

Guadalajara wrote: 14/06/2021 10:06 Ne zelim da budem pogresno shvacen. Licno smatram da su potrebni i vojno-tehnicki instituti (ne ulazeci uopste u unutrasnju organizaciju i velicinu instituta i specificne oblasti kojima se bavi). Sad kad bi se npr. izdvojio naš deparman za odbrambene tehnologije na Mašinsinskom fakultetu mogli bi i mi taj departman imenovati npr. Institut za municiju i naoruzanje jer zajebanije zvuci. Ali vidimo da im nije cilj da se taj dio izdvaja, vec je registrovan Centar za napredne tehnologije pri Mašinskom fakultetu koji ce koristiti resurse od drugih firma/fabrika i drugih instituta. Takodjer, istrazivanje i razvoj u Centru za napredne tehnologije nije ogranicen samo na razvoj municije, vec treba da pokriva i druge oblasti vojno-tehnickih istrazivanja i razvoja. Sto bi oni u Centru za napredne tehnologije kupovali skupu laboratorijsku opremu za istrazivanje i razvoj ako npr. neka domaca firma ima svoju laboratoriju za R&D i industrijske, proizvodne kapacitete.


Svrha instituta bez domace industrije i industrijskih kapaciteta je nikakva. Instituti nisu u finansijskoj mogucnosti da bilo sta razvijaju bez podrske domace industrije. Prvo vojna industrija treba ugovorima, tehnoloskim kapacitetima pogurati institute, da bi opet vojna industrija imala koristi od vojno-tehnickih/instituta. Strucnjaci koji su zaposleni u institutima, ne mogu samo biti zaposleni i ograniceni na rad u tom nekom institutu. Da bi neko bio strucnjak i da bi se dokazao mora se dobro oznojiti u fabrici. Evo uzmite primjer koliko ima profesora, satrologa, teoreticara koji nemaju nikakvog iskustva iz realnog industrijskog sektora.

Nasi inzinjeri, istrazivaci sa DTD na Mašinskom fakultetu imaju mogucnost da se dobro oznoje, nauce i demonstriraju svoje znanje u fabrikama municije od Igmana, PTG-a, Pretisa, GINEX-a, Pobjede-Rudeta, Binasa, Vitezita.

Jesi strucnjak? Jel imas teoretsko znanje ? Imash! Hajde sad u firmu/fabriku da demonstriras to sto znas ili si samo supljator koji nema nikakvo prakticno iskustvo. :D
:-)
Pa sta ce institut ako nema domace industrije za koju radi? To ti je isto kao da si rekao svrha gusjenica bez tenka je nikakva.
VTI je nosilac razvoja projekta NVO

Dio studija i ispitivanja o NORI i Orkanu iz VTI i poznato prezime
Image

Image

Image

Image
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14820 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

Guadalajara wrote: 14/06/2021 17:49 tebe bi prvog banovo :pisnuo:
solidno

14883 postova

1.033.021 pregleda :bih:
Oni sto nikad nisu drzali oruzje, kao i oni koji nikad nece drzati oruzje bi ti bili zahvalni :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14821 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

General War wrote: 14/06/2021 17:58
Guadalajara wrote: 14/06/2021 10:06 Ne zelim da budem pogresno shvacen. Licno smatram da su potrebni i vojno-tehnicki instituti (ne ulazeci uopste u unutrasnju organizaciju i velicinu instituta i specificne oblasti kojima se bavi). Sad kad bi se npr. izdvojio naš deparman za odbrambene tehnologije na Mašinsinskom fakultetu mogli bi i mi taj departman imenovati npr. Institut za municiju i naoruzanje jer zajebanije zvuci. Ali vidimo da im nije cilj da se taj dio izdvaja, vec je registrovan Centar za napredne tehnologije pri Mašinskom fakultetu koji ce koristiti resurse od drugih firma/fabrika i drugih instituta. Takodjer, istrazivanje i razvoj u Centru za napredne tehnologije nije ogranicen samo na razvoj municije, vec treba da pokriva i druge oblasti vojno-tehnickih istrazivanja i razvoja. Sto bi oni u Centru za napredne tehnologije kupovali skupu laboratorijsku opremu za istrazivanje i razvoj ako npr. neka domaca firma ima svoju laboratoriju za R&D i industrijske, proizvodne kapacitete.


Svrha instituta bez domace industrije i industrijskih kapaciteta je nikakva. Instituti nisu u finansijskoj mogucnosti da bilo sta razvijaju bez podrske domace industrije. Prvo vojna industrija treba ugovorima, tehnoloskim kapacitetima pogurati institute, da bi opet vojna industrija imala koristi od vojno-tehnickih/instituta. Strucnjaci koji su zaposleni u institutima, ne mogu samo biti zaposleni i ograniceni na rad u tom nekom institutu. Da bi neko bio strucnjak i da bi se dokazao mora se dobro oznojiti u fabrici. Evo uzmite primjer koliko ima profesora, satrologa, teoreticara koji nemaju nikakvog iskustva iz realnog industrijskog sektora.

Nasi inzinjeri, istrazivaci sa DTD na Mašinskom fakultetu imaju mogucnost da se dobro oznoje, nauce i demonstriraju svoje znanje u fabrikama municije od Igmana, PTG-a, Pretisa, GINEX-a, Pobjede-Rudeta, Binasa, Vitezita.

Jesi strucnjak? Jel imas teoretsko znanje ? Imash! Hajde sad u firmu/fabriku da demonstriras to sto znas ili si samo supljator koji nema nikakvo prakticno iskustvo. :D
:-)
Pa sta ce institut ako nema domace industrije za koju radi? To ti je isto kao da si rekao svrha gusjenica bez tenka je nikakva.
VTI je nosilac razvoja projekta NVO

Dio studija i ispitivanja o NORI i Orkanu iz VTI i poznato prezime
Image

Image

Image

Image
Bankrotirati, a strucnjaci otici negdje u inostrantvo da rade na nekim drugim projektima.

E to sto si ti postavio je isto i Berko Zecevic radio na Mašinskom fakultetu na odsjeku za odbrambene tehnologije. Jos je bitno napomenuti da je nas odsjek pri MF bas namijenjen za razvoj municije. Od izgradnje vojnog zavoda u Vogosci namjena mu je bila proizvodnja municije velikog kalibra. Razlika je u tome samo sto je mnogo ranije izgradjena fabrika artiljerijske municije u Vogosci, dok je odsjek na MF pokrenut kasnije. U to vrijeme je to bio samo monopol da kao VTI bude nekakav nosioc projekta. E kad je nekome doslo iz g. u glavu pokrenut je odsjek na nasem MF u Sarajevu i u Zagrebu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14822 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

General War wrote: 14/06/2021 18:02
Guadalajara wrote: 14/06/2021 17:49 tebe bi prvog banovo :pisnuo:
solidno

14883 postova

1.033.021 pregleda :bih:
Oni sto nikad nisu drzali oruzje, kao i oni koji nikad nece drzati oruzje bi ti bili zahvalni :D
Maloprije ga drzao :pisnuo:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14823 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

Guadalajara wrote: 14/06/2021 18:09
General War wrote: 14/06/2021 17:58
Guadalajara wrote: 14/06/2021 10:06 Ne zelim da budem pogresno shvacen. Licno smatram da su potrebni i vojno-tehnicki instituti (ne ulazeci uopste u unutrasnju organizaciju i velicinu instituta i specificne oblasti kojima se bavi). Sad kad bi se npr. izdvojio naš deparman za odbrambene tehnologije na Mašinsinskom fakultetu mogli bi i mi taj departman imenovati npr. Institut za municiju i naoruzanje jer zajebanije zvuci. Ali vidimo da im nije cilj da se taj dio izdvaja, vec je registrovan Centar za napredne tehnologije pri Mašinskom fakultetu koji ce koristiti resurse od drugih firma/fabrika i drugih instituta. Takodjer, istrazivanje i razvoj u Centru za napredne tehnologije nije ogranicen samo na razvoj municije, vec treba da pokriva i druge oblasti vojno-tehnickih istrazivanja i razvoja. Sto bi oni u Centru za napredne tehnologije kupovali skupu laboratorijsku opremu za istrazivanje i razvoj ako npr. neka domaca firma ima svoju laboratoriju za R&D i industrijske, proizvodne kapacitete.


Svrha instituta bez domace industrije i industrijskih kapaciteta je nikakva. Instituti nisu u finansijskoj mogucnosti da bilo sta razvijaju bez podrske domace industrije. Prvo vojna industrija treba ugovorima, tehnoloskim kapacitetima pogurati institute, da bi opet vojna industrija imala koristi od vojno-tehnickih/instituta. Strucnjaci koji su zaposleni u institutima, ne mogu samo biti zaposleni i ograniceni na rad u tom nekom institutu. Da bi neko bio strucnjak i da bi se dokazao mora se dobro oznojiti u fabrici. Evo uzmite primjer koliko ima profesora, satrologa, teoreticara koji nemaju nikakvog iskustva iz realnog industrijskog sektora.

Nasi inzinjeri, istrazivaci sa DTD na Mašinskom fakultetu imaju mogucnost da se dobro oznoje, nauce i demonstriraju svoje znanje u fabrikama municije od Igmana, PTG-a, Pretisa, GINEX-a, Pobjede-Rudeta, Binasa, Vitezita.

Jesi strucnjak? Jel imas teoretsko znanje ? Imash! Hajde sad u firmu/fabriku da demonstriras to sto znas ili si samo supljator koji nema nikakvo prakticno iskustvo. :D
:-)
Pa sta ce institut ako nema domace industrije za koju radi? To ti je isto kao da si rekao svrha gusjenica bez tenka je nikakva.
VTI je nosilac razvoja projekta NVO

Dio studija i ispitivanja o NORI i Orkanu iz VTI i poznato prezime
Image

Image

Image

Image
Bankrotirati, a strucnjaci otici negdje u inostrantvo da rade na nekim drugim projektima.

E to sto si ti postavio je isto i Berko Zecevic radio na Mašinskom fakultetu na odsjeku za odbrambene tehnologije. Jos je bitno napomenuti da je nas odsjek pri MF bas namijenjen za razvoj municije. Od izgradnje vojnog zavoda u Vogosci namjena mu je bila proizvodnja municije velikog kalibra. Razlika je u tome samo sto je mnogo ranije izgradjena fabrika artiljerijske municije u Vogosci, dok je odsjek na MF pokrenut kasnije. U to vrijeme je to bio samo monopol da kao VTI bude nekakav nosioc projekta. E kad je nekome doslo iz g. u glavu pokrenut je odsjek na nasem MF u Sarajevu i u Zagrebu.
Hmm, monopol a cijelu artiljerjisku i vazduhoplovnu industriju postavili u N.Travnik i Mostar? :-) :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14824 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Pa da, kao sta ce metalostrugari u fabrikama. Ono nesto da razvija. :-)

Nije bilo ni jednog bitnog naseg covjeka na funkcijama. Zna se koji su bili i ko ih je postavljao na funkcije. ;-)
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14825 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

:lol:
Zavera bre :D
Pa onda ni ovaj ti Berko ne zadovoljava kriterijume :lol:
Post Reply