BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16426 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

anelsol wrote: 13/06/2022 21:49
GOLDZEN wrote: 13/06/2022 21:32 BNT je haman na Eurosatory-u. Da li neko možda zna šta više?
Prvi put čujem. Odkud info?
Meni javiše prije par dana da su udaljili predstavnika BNT-a (da ne specificiram tačno koga) sa leta za Francusku jer je bio u alkoholiziranom stanju. Tako sam ja saznao. Sad ne znam da li idu kao izlagači ili sa nekim drugim razlogom.
User avatar
anelsol
Posts: 3068
Joined: 10/05/2017 22:41

#16427 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

GOLDZEN wrote: 14/06/2022 05:14
anelsol wrote: 13/06/2022 21:49

Prvi put čujem. Odkud info?
Meni javiše prije par dana da su udaljili predstavnika BNT-a (da ne specificiram tačno koga) sa leta za Francusku jer je bio u alkoholiziranom stanju. Tako sam ja saznao. Sad ne znam da li idu kao izlagači ili sa nekim drugim razlogom.
E golemo :lol:
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16428 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

anelsol wrote: 14/06/2022 09:05
GOLDZEN wrote: 14/06/2022 05:14

Meni javiše prije par dana da su udaljili predstavnika BNT-a (da ne specificiram tačno koga) sa leta za Francusku jer je bio u alkoholiziranom stanju. Tako sam ja saznao. Sad ne znam da li idu kao izlagači ili sa nekim drugim razlogom.
E golemo :lol:
Kakva kompanija takvi i "predstavnici"
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#16429 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jednonogi_Jack »

GOLDZEN wrote: 14/06/2022 05:14
anelsol wrote: 13/06/2022 21:49

Prvi put čujem. Odkud info?
Meni javiše prije par dana da su udaljili predstavnika BNT-a (da ne specificiram tačno koga) sa leta za Francusku jer je bio u alkoholiziranom stanju. Tako sam ja saznao. Sad ne znam da li idu kao izlagači ili sa nekim drugim razlogom.
Prije će biti da ide kao promatrač. Nastupaju Igman Konjic, Unis Ginex Goražde i Pretis Vogošća.
black arrow
Posts: 42
Joined: 25/07/2017 07:56

#16430 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by black arrow »

Iceplayer wrote: 14/06/2022 05:09
anelsol wrote: 13/06/2022 21:49

Prvi put čujem. Odkud info?
Igman i Pretis su na Eurosatoryu, vanjskotrgovinska komora BiH takodjer. Čekamo slike iz Pariza :bih:
na spisku izlagača su:
igman, pretis, ginex i vanjskotrgovinska komora bih, nema bnt-a
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16431 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Znači vjerovatno su posmatrači u tom slučaju... ako su uopšte i došli do Francuske. Hvala za informacije
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#16432 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by @mba »

mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#16433 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

katastrofalno stanje

Gledajuci onu listu izvoza oruzja i par godina unazad koja je nedavno postavljana na forumu, BNT ne radi nista. Nekako su uspjeli uvaliti nekoj africkoj drzavi 150 kom. onih bestrzajnih topova (koji su vjerovatno najzastarjelije oruzje u ponudi BNT-a, ne znam iskreno zasto bi to bilo ko kupio ali eto) i prodali manje kol. minobacaca i to je to.

ne mogu da vjerujem da nisu sposobni da prodaju nekome nekoliko d-30 ili nora haubica.
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#16434 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

mehoxy wrote: 14/06/2022 21:35 katastrofalno stanje

Gledajuci onu listu izvoza oruzja i par godina unazad koja je nedavno postavljana na forumu, BNT ne radi nista. Nekako su uspjeli uvaliti nekoj africkoj drzavi 150 kom. onih bestrzajnih topova (koji su vjerovatno najzastarjelije oruzje u ponudi BNT-a, ne znam iskreno zasto bi to bilo ko kupio ali eto) i prodali manje kol. minobacaca i to je to.

ne mogu da vjerujem da nisu sposobni da prodaju nekome nekoliko d-30 ili nora haubica.
Prije par mjeseci je napunjen jedan C17 američkog ratnog zrakoplovstva sa minobacačima iz BNT-a ali to definitivno ne mijenja veoma lošu situaciju u yoj kompaniji.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#16435 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

mehoxy wrote: 14/06/2022 21:35 katastrofalno stanje

Gledajuci onu listu izvoza oruzja i par godina unazad koja je nedavno postavljana na forumu, BNT ne radi nista. Nekako su uspjeli uvaliti nekoj africkoj drzavi 150 kom. onih bestrzajnih topova (koji su vjerovatno najzastarjelije oruzje u ponudi BNT-a, ne znam iskreno zasto bi to bilo ko kupio ali eto) i prodali manje kol. minobacaca i to je to.

ne mogu da vjerujem da nisu sposobni da prodaju nekome nekoliko d-30 ili nora haubica.
E, gdje nam je sad onaj poznati forumaš, da utrči u teren i počne dijeliti udarce lijevo i desno.

Duboko honovanje, provlačenje, otkivanje, kaljenje, popuštanje, ....
User avatar
anelsol
Posts: 3068
Joined: 10/05/2017 22:41

#16436 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

U Avazu naslov da Igmen preuzima proizvodnju puške od BNT-a.
NevenT
Posts: 77
Joined: 13/06/2022 15:09

#16437 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by NevenT »

jesu li oni ikad ikome prodali jedan ili drugi VBR

ili onako bezveze drže sliku u ponudu na svojoj stranici

jesu li uopšte sposobni da proizvedu, ovaj Orkan bi mogli tušnuti Ukrajini sada

Image
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#16438 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

NevenT wrote: 15/06/2022 12:43 jesu li oni ikad ikome prodali jedan ili drugi VBR

ili onako bezveze drže sliku u ponudu na svojoj stranici

jesu li uopšte sposobni da proizvedu, ovaj Orkan bi mogli tušnuti Ukrajini sada

Image
Sumnjam.

BNT je jedna radionica, u smislu da se tamo obavlja GOLI FIZIČKI RAD. Stručnog, potencijala su oni imali prije rata, za usvajanje tehnologijackoje su uvezene i razrađene/prilagođene u VTI u, mislim, Žarkovu kod Beograda.

Kreativnog potencijala oni nikada nisu ni imali. Kompletan naš kreativni potencijal u preradi metala je na nivou aluminijumske stolarije.
Mašinski fakultet u Saraevu školuje inžinjere na u par didciplina na odsjeku za odbrambene tehnologije, ali kome oni trebaju ? BNT-u i PRETIS-u sigurno ne. Nikome na pamet ne pada da dovede par profesora iz svijeta, koji bi u jednom ili dva semestra, uveli studente i postojeće nastavnike u nove tehnologije.
Njihov angažman bi koštao simboličan iznos u odnodu na korist koju bi to znanje generiralo. Naravno, para, ideja, vizija a ni odgovornosti nema, dok se pare harče nemilice na ljude tipa Koldžo i njemu slični, koji bi "i givikt pokvarili".

BNT će još neko vrijeme taljigati dok se ne ugasi, jer kome više treba bilo šta što u oznaci ima "75" ili "69", ili tako nešto. I Sudan se sa svojim "Halifom" odmakao od D-30.

Njihovo jedino potencijalno tržište su - muzeji.
hamdi
Posts: 60
Joined: 09/08/2013 19:10

#16439 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by hamdi »

Hrmpallier wrote: 15/06/2022 14:55
NevenT wrote: 15/06/2022 12:43 jesu li oni ikad ikome prodali jedan ili drugi VBR

ili onako bezveze drže sliku u ponudu na svojoj stranici

jesu li uopšte sposobni da proizvedu, ovaj Orkan bi mogli tušnuti Ukrajini sada

Image
Sumnjam.

BNT je jedna radionica, u smislu da se tamo obavlja GOLI FIZIČKI RAD. Stručnog, potencijala su oni imali prije rata, za usvajanje tehnologijackoje su uvezene i razrađene/prilagođene u VTI u, mislim, Žarkovu kod Beograda.

Kreativnog potencijala oni nikada nisu ni imali. Kompletan naš kreativni potencijal u preradi metala je na nivou aluminijumske stolarije.
Mašinski fakultet u Saraevu školuje inžinjere na u par didciplina na odsjeku za odbrambene tehnologije, ali kome oni trebaju ? BNT-u i PRETIS-u sigurno ne. Nikome na pamet ne pada da dovede par profesora iz svijeta, koji bi u jednom ili dva semestra, uveli studente i postojeće nastavnike u nove tehnologije.
Njihov angažman bi koštao simboličan iznos u odnodu na korist koju bi to znanje generiralo. Naravno, para, ideja, vizija a ni odgovornosti nema, dok se pare harče nemilice na ljude tipa Koldžo i njemu slični, koji bi "i givikt pokvarili".

BNT će još neko vrijeme taljigati dok se ne ugasi, jer kome više treba bilo šta što u oznaci ima "75" ili "69", ili tako nešto. I Sudan se sa svojim "Halifom" odmakao od D-30.

Njihovo jedino potencijalno tržište su - muzeji.
WORD! :bih: :roll: :run: :thumbup:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#16440 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by @mba »

NevenT wrote: 15/06/2022 12:43 jesu li oni ikad ikome prodali jedan ili drugi VBR

ili :D :D onako bezveze drže sliku u ponudu na svojoj stranici

jesu li uopšte sposobni da proizvedu, ovaj Orkan bi mogli tušnuti Ukrajini sada

Image




to je sve „stealth“ tehnologija za obicno oko nevidljiva :D
User avatar
erotica
Posts: 851
Joined: 08/09/2011 17:56

#16441 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by erotica »

Image

Naletiše kod nekog brazilca na videu sa Eurosatory 22 :bih:
NevenT
Posts: 77
Joined: 13/06/2022 15:09

#16442 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by NevenT »

znači od Orkana ništa, to je slika u vrijeme stare slave, kad su radili za JNA
jedino ako nisu sad prešli na HIMARS-e :roll:

imal bar šta od one haubice, ovdje na slici se ipak vidi da je u radionici

Image

User avatar
anelsol
Posts: 3068
Joined: 10/05/2017 22:41

#16443 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Igman preuzima proizvodnju puške:
Nova bh. puška, koja je veliki uspjeh namjenske industrije Federacije, uskoro bi se trebala naći na tržištu širom svijeta, saznaje „Avaz“.
Prošla test
U toku su završna testiranja kako bi dobila NATO kod, a novost je da je daljnju proizvodnju i usavršavanje preuzeo “Igman” iz Konjica, najveća firma namjenske industrije koja godinama ostvaruje najveći promet i prihode.


Proizvodnju ove puške započela je novotravnička firma BNT, ali je pandemija usporila daljnje aktivnosti.

Riječ je o puški kalibra 7,62 mm, koja je ranije prošla prva testiranja, i proizvedeno je bilo 10 prototipa. Sada kreće masovnija proizvodnja.

Plan prometa
– Ovaj bh. proizvod uskoro bi se trebao naći na inozemnom tržištu. Očekujemo i prve narudžbe – rečeno je za Avaz iz sektora namjenske industrije FBiH.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#16444 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by @mba »

da poduplam :-D



Nova bh. puška, koja je veliki uspjeh namjenske industrije Federacije, uskoro bi se trebala naći na tržištu širom svijeta, saznaje „Avaz“.

Image



Prošla test

U toku su završna testiranja kako bi dobila NATO kod, a novost je da je daljnju proizvodnju i usavršavanje preuzeo “Igman” iz Konjica, najveća firma namjenske industrije koja godinama ostvaruje najveći promet i prihode.


Proizvodnju ove puške započela je novotravnička firma BNT, ali je pandemija usporila daljnje aktivnosti.

Riječ je o puški kalibra 7,62 mm, koja je ranije prošla prva testiranja, i proizvedeno je bilo 10 prototipa. Sada kreće masovnija proizvodnja.

Plan prometa

– Ovaj bh. proizvod uskoro bi se trebao naći na inozemnom tržištu. Očekujemo i prve narudžbe – rečeno je za Avaz iz sektora namjenske industrije FBiH.



Osim toga, kada je u pitanju poslovanje ove branše, plan prometa za ovu godinu je 277 miliona KM, dok je, zaključno sa sredinom maja, već prometovano 150 miliona KM.

I dalje prednjače firme “Igman”, “Ginex” i “Pobjeda Rudet”. Ove firme ostvaruju sve zacrtane ciljeve. Zbog problema s pandemijom podbacili su BNT, „Zrak“ i „Binas“.

Gdje izvozimo

Kada je u pitanju izvor oružja i municije, firme namjenske industrije najviše izvoze u Saudijsku Arabiju. Nastavljen je i izvoz u Maleziju, Ameriku, Egipat, Ujedinjene Arapske Emirate…

Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#16445 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

@mba wrote: 16/06/2022 19:32 da poduplam :-D



Nova bh. puška, koja je veliki uspjeh namjenske industrije Federacije, uskoro bi se trebala naći na tržištu širom svijeta, saznaje „Avaz“.

Image



Prošla test

U toku su završna testiranja kako bi dobila NATO kod, a novost je da je daljnju proizvodnju i usavršavanje preuzeo “Igman” iz Konjica, najveća firma namjenske industrije koja godinama ostvaruje najveći promet i prihode.


Proizvodnju ove puške započela je novotravnička firma BNT, ali je pandemija usporila daljnje aktivnosti.

Riječ je o puški kalibra 7,62 mm, koja je ranije prošla prva testiranja, i proizvedeno je bilo 10 prototipa. Sada kreće masovnija proizvodnja.

Plan prometa

– Ovaj bh. proizvod uskoro bi se trebao naći na inozemnom tržištu. Očekujemo i prve narudžbe – rečeno je za Avaz iz sektora namjenske industrije FBiH.



Osim toga, kada je u pitanju poslovanje ove branše, plan prometa za ovu godinu je 277 miliona KM, dok je, zaključno sa sredinom maja, već prometovano 150 miliona KM.

I dalje prednjače firme “Igman”, “Ginex” i “Pobjeda Rudet”. Ove firme ostvaruju sve zacrtane ciljeve. Zbog problema s pandemijom podbacili su BNT, „Zrak“ i „Binas“.

Gdje izvozimo

Kada je u pitanju izvor oružja i municije, firme namjenske industrije najviše izvoze u Saudijsku Arabiju. Nastavljen je i izvoz u Maleziju, Ameriku, Egipat, Ujedinjene Arapske Emirate…

PRE LJEPO
:izet:
Nego, šta ga izdvaja od drugih 4 783 ili koliko već klonova, od kojih su neki, npr. Zastavin stekli kakvu-takvu reputaciju ?

Zašto bi neko uzeo baš Igmanov klon, kraj tolikog broja provjerenih ?

Šta nudi Igman, što drugi ne nude ?

Sigurno da na tržištu ima jeftinijih od proizvodne cijene Igmana.

Ne znam čemu taj egzibicionizam, osim za naoružavanje domaće CZ. Očekivati bilo šta od izvoza mi izgleda suludo.
Ili možda Igman planira akciju, gdje se na svakih 2-3 000 metaka, dobije njihov kalašnjikov gratis.
User avatar
anelsol
Posts: 3068
Joined: 10/05/2017 22:41

#16446 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Hrmpallier wrote: 16/06/2022 23:35
@mba wrote: 16/06/2022 19:32 da poduplam :-D



PRE LJEPO
:izet:
Nego, šta ga izdvaja od drugih 4 783 ili koliko već klonova, od kojih su neki, npr. Zastavin stekli kakvu-takvu reputaciju ?

Zašto bi neko uzeo baš Igmanov klon, kraj tolikog broja provjerenih ?

Šta nudi Igman, što drugi ne nude ?

Sigurno da na tržištu ima jeftinijih od proizvodne cijene Igmana.

Ne znam čemu taj egzibicionizam, osim za naoružavanje domaće CZ. Očekivati bilo šta od izvoza mi izgleda suludo.
Ili možda Igman planira akciju, gdje se na svakih 2-3 000 metaka, dobije njihov kalašnjikov gratis.
Ovaj put si nadmašio sam sebe. Čuj egzibicionizam :lol: Javi svojima iz Zastave da se bave egzibicionizmom, pa neka odu u Žarkovo da im osmisle kakvu proizvodnju koja ne spada u tu kategoriju.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#16447 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

anelsol wrote: 17/06/2022 00:09
Hrmpallier wrote: 16/06/2022 23:35

PRE LJEPO
:izet:
Nego, šta ga izdvaja od drugih 4 783 ili koliko već klonova, od kojih su neki, npr. Zastavin stekli kakvu-takvu reputaciju ?

Zašto bi neko uzeo baš Igmanov klon, kraj tolikog broja provjerenih ?

Šta nudi Igman, što drugi ne nude ?

Sigurno da na tržištu ima jeftinijih od proizvodne cijene Igmana.

Ne znam čemu taj egzibicionizam, osim za naoružavanje domaće CZ. Očekivati bilo šta od izvoza mi izgleda suludo.
Ili možda Igm2an planira akciju, gdje se na svakih 2-3 000 metaka, dobije njihov kalašnjikov gratis.
Ovaj put si nadmašio sam sebe. Čuj egzibicionizam :lol: Javi svojima iz Zastave da se bave egzibicionizmom, pa neka odu u Žarkovo da im osmisle kakvu proizvodnju koja ne spada u tu kategoriju.
Ja postavio par pitanja, računam neko će možda znati odgovor, kad ono "moja" Zastava i "moje" Žarkovo.

Baš kao u autoritarnim režimima. Zabranjeno postavljati "nezgodna" pitanja. Onaj ko to uradi je, naravno, izdajnik.

Fala vi visoko. Ja tebi ipak neću reći da si izdajnik, i redovno ću pratiti tvoje izvještaje o izvozu. Uključujući i šibice i pirofor.
User avatar
anelsol
Posts: 3068
Joined: 10/05/2017 22:41

#16448 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Hrmpallier wrote: 17/06/2022 08:26
anelsol wrote: 17/06/2022 00:09

Ovaj put si nadmašio sam sebe. Čuj egzibicionizam :lol: Javi svojima iz Zastave da se bave egzibicionizmom, pa neka odu u Žarkovo da im osmisle kakvu proizvodnju koja ne spada u tu kategoriju.
Ja postavio par pitanja, računam neko će možda znati odgovor, kad ono "moja" Zastava i "moje" Žarkovo.

Baš kao u autoritarnim režimima. Zabranjeno postavljati "nezgodna" pitanja. Onaj ko to uradi je, naravno, izdajnik.

Fala vi visoko. Ja tebi ipak neću reći da si izdajnik, i redovno ću pratiti tvoje izvještaje o izvozu. Uključujući i šibice i pirofor.
Što se tiče mene slobodno me nemoj pratiti, i nemoj komentarisati moje postove. Od danas neću ni ja tebe. Haj fino prelistaj svoje komentare na ovoj temi koju redovno posjećuješ pa mi nađi samo jedan afirmativan post, ili da si izbacio neku informaciju. Nema.Egzibicionizam i ostale šupljake prosipaj nekom drugom, kod mene to ne pali.
ford transit
Posts: 122
Joined: 12/04/2022 15:47

#16449 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by ford transit »

Nego, šta ga izdvaja od drugih 4 783 ili koliko već klonova, od kojih su neki, npr. Zastavin stekli kakvu-takvu reputaciju ?

Zašto bi neko uzeo baš Igmanov klon, kraj tolikog broja provjerenih ?

Šta nudi Igman, što drugi ne nude ?

Sigurno da na tržištu ima jeftinijih od proizvodne cijene Igmana.

Ne znam čemu taj egzibicionizam, osim za naoružavanje domaće CZ. Očekivati bilo šta od izvoza mi izgleda suludo.
Ili možda Igman planira akciju, gdje se na svakih 2-3 000 metaka, dobije njihov kalašnjikov gratis
.

Ovo se ti brineš za Igrman, pa eto da im TI KAŽEŠ!

Kod tvog Baje se u halama ne oštećenim ratom ne lijegu niti kokoši.

Bravo, odlična puška, provjerena, IGMAN ima svjetski kvalitet, puno jači nego istočne komšije, i sigurno da su i puške bolje kvalitete nego ZASTAVINE. Korak po korak, mic po mic. I BNT bez države ne može maknuti, glupo bi bilo od uprave BNT očekivat neki velik iskorak, u ovom momentu bitno je samo da se održe, doći će vrijeme i za BNT, ako Bog da.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#16450 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

Hrmpallier wrote: 16/06/2022 23:35
@mba wrote: 16/06/2022 19:32 da poduplam :-D



PRE LJEPO
:izet:
Nego, šta ga izdvaja od drugih 4 783 ili koliko već klonova, od kojih su neki, npr. Zastavin stekli kakvu-takvu reputaciju ?

Zašto bi neko uzeo baš Igmanov klon, kraj tolikog broja provjerenih ?

Šta nudi Igman, što drugi ne nude ?

Sigurno da na tržištu ima jeftinijih od proizvodne cijene Igmana
.

Ne znam čemu taj egzibicionizam, osim za naoružavanje domaće CZ. Očekivati bilo šta od izvoza mi izgleda suludo.
Ili možda Igman planira akciju, gdje se na svakih 2-3 000 metaka, dobije njihov kalašnjikov gratis.
Pa isto to pitanje se moglo postaviti za AC Unity i njihove puske (izmedju ostalog i njihov kalasnjikov) koje su isto kopije/klonovi, pa opet ljudi ocito ostvaruju kakav takav uspjeh.
Post Reply