BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#8526 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mO k3 »

PS: jeli imam ja samo osjecaj da je sefiku ovaj sako kao i drugi malen ili je do mene :shock:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#8527 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by @mba »

mO k3 wrote:PS: jeli imam ja samo osjecaj da je sefiku ovaj sako kao i drugi malen ili je do mene :shock:

pa mogo bi malo siri bit sto jest jest, rukavi hajd prolaze nekako! :-D
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#8528 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jednonogi_Jack »

@mba wrote:
mO k3 wrote:PS: jeli imam ja samo osjecaj da je sefiku ovaj sako kao i drugi malen ili je do mene :shock:

pa mogo bi malo siri bit sto jest jest, rukavi hajd prolaze nekako! :-D
To je zbog pancirke ispod. On već spremljen. :D
User avatar
anelsol
Posts: 3075
Joined: 10/05/2017 22:41

#8529 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Zamolio bih kolege da se drže teme.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#8530 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mO k3 »

jednonogi_Jack wrote:
@mba wrote:
mO k3 wrote:PS: jeli imam ja samo osjecaj da je sefiku ovaj sako kao i drugi malen ili je do mene :shock:

pa mogo bi malo siri bit sto jest jest, rukavi hajd prolaze nekako! :-D
To je zbog pancirke ispod. On već spremljen. :D
Lol nasmija me :thumbup: :lol:
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#8531 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by argyle »

http://adriaticseadefense.com/exhibitors-listings/
Adriatic Sea Defense & Aerospace
International Exhibition & Demonstration Dedicated to Defense, Aerospace, Cyber Defense & Homeland Security
Split, CROATIA
5th Edition
Date: April 10 – 12, 2019
Venue: Spaladium Arena – Zrinsko – Frankopanska 211, Split, Croatia
Organized by: TNT Productions, LLC.
:bih: Bosnia & Herzegovina
Binas d.d. *

Chamber of Economy of the Federation of BiH

IGMAN D.D. Konjic

KOTEKS PRODUCTION d.o.o.Tešanj

PRETIS D.D. Vogošća

PS „Vitezit“ d.o.o. Vitez

UNIS "GINEX" D.D. Goražde
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8532 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

mO k3 wrote:
155_mm wrote:a mene najvise brine hoce li begovi sarajski znati odigrati na ovaj miloradov volej u vezi naoruzavanja policije.

ovo je volej koji se dobija jednom u zivotu. ako sad useru nek se jebu onda.
objasni mi molim te kako mislis ovo ?
pa mislim tako sto je micko iz laktasa ovim potezima prakticki ponistio nacelni dogovor o nenaoruzavanju policije. i time ti dao odrijesene ruke da i ti to uradis ali u obimu koji tebi odgovara.
to kazu i ovi iz SDA u svom odgovoru.
Također moraju biti svjesni da će, ukoliko vlasti entiteta RS budu insistirale na uvođenju rezervnog sastava policije, to izazvati odlučan i konkretan odgovor u Federaciji BiH i njenim kantonima, u vidu uvođenja rezervnog sastava i opremanja policije u FBiH, dodaju iz SDA. Pri tome, kako se navodi, moraju uzeti u obzir da Federacija raspolaže sa puno većim finansijskim i drugim kapacitetima kada je u pitanju moguća nabavka dodatne opreme i angažovanja ljudstva za policijske snage.
nigdje ne pominju da je to sto micko radi protivzakonito ili da nije u skladu sa slovom i duhom dejtona. niti se pozivaju na medjunarodnu zajednicu ili inzka.

jedino sto kazu da se obim naoruzavanja policije od strane bosnjana mnogima nebi svidio.

znaci ako micko kupi 4000 dugi cijevi ti mozes 14.000 ako micko kupi 30-40 despota ti mozes 130-140 onih oklopnjaka 6x6, ako micko napravi rezervni sastav policije od 1200 pripadnila ti mozes 22.000 itd.

a to sto micko nije nabavio dronove ne znaci da bosnjani ne smiju nabaviti dronove za policiju.
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#8533 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by asker »

Masovic kaze novi helikopteri za OS stizu pocetkom 2020 godine!

:bih:
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8534 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

asker wrote:Masovic kaze novi helikopteri za OS stizu pocetkom 2020 godine!

:bih:
black hawk?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8535 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

vidi fadila, vidi fadila.
odgovorio Dodiku: Svako oružje jeste za ne daj Bože

Ja sam premijer Federacije i koliko vidim, Dodik govori da mi radimo sve ono što on radi. Mi to zaista ne radimo. Nama je namjenska industrija, tačno je Izetbegović rekao za ne daj Bože, i svako oružje jeste za ne daj Bože, ali za mene je namjenska industrija ekonomski događaj koji brzo raste kao što je i turizam i ja nisam dao nijednu izjavu više nego što sam dao za turizam. Znači, namjenska industrija raste izuzetno brzo, profiti rastu izuzetno, to je tržište gdje smo prepoznatljivi. Imamo brend - izgradili smo ga 50 godina prije - i nema razloga da napuštamo taj dio. Dakle, namjenska industrija je naša privredna grana koja poput turizma raste brzo, istakao je Novalić, prenosi N1.
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... oze-448452
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8536 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Image
Šest kompanija Grupacije namjenske industrije Privredne komore FBiH predstavilo se na petoj Međunarodnoj izložbi naoružanja i vojne opreme "Adriatic Sea Defense & Aerospace Exhibition and Conference - ASDA 2019" koja je danas svečano otvorena u Splitu, u Hrvatskoj.

Riječ je o najvećoj izložbi naoružanja i vojne opreme na ovim prostorima, koja je postala tradicionalna manifestacija i uvrštena je u kalendar međunarodnih vojnih izložbi u svijetu. Svoje proizvode i usluge predstavit će 185 izlagača iz 26 zemalja, a izložbu će posjetiti 33 državne delegacije iz cijelog svijeta.

Na štandu Privredne komore FBiH izlažu Igman d.d. Konjic, UNIS GINEX d.d. Goražde, PRETIS d.d. Vogošća, Koteks Production d.o.o. Tešanj i Vitezit d.o.o. Vitez. Također, na izložbi će se predstaviti bh. kompanija Binas d.d. Bugojno.

Štand je posjetila delegacija Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, na čelu sa ministricom Marinom Pendeš.

Izložba predstavlja dobru priliku za bh. kompanije namjenske industrije da bi se susreli s poslovnim partnerima, ali i uspostavili nove kontakte i tržištu ponudili kvalitetne proizvode, saopćeno je iz Privredne komore FBiH.

Međunarodna izložba proizvođača naoružanja i vojne opreme se održava u Spaladium areni od 10. do 12. aprila, pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske i uz podršku Ministarstva obrane Republike Hrvatske.
https://www.face.ba/vijesti/bih/bh-komp ... asda/15049
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#8537 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by argyle »

Kompanije iz BiH na Međunarodnoj izložbi naoružanja i vojne opreme ASDA u Splitu
http://www.kfbih.com/kompanije-iz-bih-n ... a-u-splitu

Image
Peta Međunarodna izložba naoružanja i vojne opreme "Adriatic Sea Defense & Aerospace Exhibition and Conference – ASDA 2019” svečano je otvorena u Splitu, u Hrvatskoj. Riječ je o najvećoj izložbi naoružanja i vojne opreme na ovim prostorima, koja je postala tradicionalna manifestacija i uvrstila se u kalendar međunarodnih vojnih izložbi u svijetu. Svoje proizvode i usluge izložiti će 185 izlagača iz 26 zemalja. Izložbu će posjetiti 33 nacionalne delegacije iz cijelog svijeta.
Image
Iz Bosne i Hercegovine, ove godine, svoje proizvode i usluge predstaviti će šest kompanija Grupacije namjenske industrije. Na štandu Privredne/Gospodarske komore FBiH izlažu IGMAN D.D. Konjic, UNIS GINEX D.D. Goražde, PRETIS D.D. Vogošća, KOTEKS PRODUCTION D.O.O. Tešanj i VITEZIT D.O.O. Vitez. Također, na izložbi će se predstaviti bh. kompanija BINAS D.D. Bugojno. Štand Privredne komore Federacije BiH posjetila je delegacija Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, na čelu sa ministricom Marinom Pendeš.
Image
Izložba predstavlja dobru priliku bh. kompanijama namjenske industrije, kako bi se susreli sa poslovnim partnerima, ali i uspostavili nove kontakte i tržištu ponudili kvalitetne proizvode.

Međunarodna izložba proizvođača naoružanja i vojne opreme se održava u Spaladium Areni od 10. do 12. aprila 2019. godine, pod pokroviteljstvom Vlade RH i uz podršku Ministarstva obrane Republike Hrvatske. Organizator izložbe i ove godine je američka kompanija TNT Production Inc., specijalizirana za organizaciju sajamskih priredbi takvog tipa.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8538 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

Ne znam imal na ovoj slici dvoje kojima je stalo do BiH :lol:
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#8539 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by asker »

155_mm wrote:
asker wrote:Masovic kaze novi helikopteri za OS stizu pocetkom 2020 godine!

:bih:
black hawk?
Mislim da su to one Pume, visenamjenski helikopteri. Sjetite se, prije 3-4 godine je ovo odluceno, finansije obezbjedjene itd.

Prije par mjeseci Mile u nekom intervjuu rece, parafraziram, "jel vi znate da su oni pristali (misli na SzP, Ivanic i ekipa) na nabvku helikoptera, modernizaciju OS, ja kad sam vidio to nisam moga da vjerujem...".

Tu u paketu idu i novi piloti, ne samo zbog helikoptera vec i starosne dobi postojecih, takodjer vec davno odluceno, i sve sto ide s tim.

Jos nesto, Mektic neku noc kod Senada, na pitanje o MAPu, kaze nama predstavnici NATOa govore nama nista dalje ne treba od vas, vi ste vec sve odluke donijeli i to ide 100%.

U svakom slucaju, tesko je biti velikosrpski genocidas ovih dana :(
PM72
Posts: 17782
Joined: 30/04/2012 16:54

#8540 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by PM72 »

Što,prepali se naših ubleha? Ja ne vidjeh da je OSBiH ikad išta kupila,od rata pa naovamo.Oni su ko GRAS,ciganče po svijetu da im ko pokloni trolejbus jal tramvaj a OSBiH moli za kakvog polovnog hamera.I da kupe nove helikoptere? 2020? Može ali hidžretske.
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#8541 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by asker »

PM72 wrote:Što,prepali se naših ubleha? Ja ne vidjeh da je OSBiH ikad išta kupila,od rata pa naovamo.Oni su ko GRAS,ciganče po svijetu da im ko pokloni trolejbus jal tramvaj a OSBiH moli za kakvog polovnog hamera.I da kupe nove helikoptere? 2020? Može ali hidžretske.

Neka bolan, ne moras sve na noz :roll:
Ne pratis, ovo nije rekla kazala i nije se preko noci desilo. Prica od prije 3-4 gidine, ako se ne varam 12 komada stize. Sve vec odradjeno, mislim cak i avansi davno placeni. Helikopteri su novi, isporuke ce ici kako to obicno i ide, u fazama.
PM72
Posts: 17782
Joined: 30/04/2012 16:54

#8542 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by PM72 »

Obećavaju nove tramvaje i trolejbuse ima 15 godina pa ništa-odu u Tursku,kukaju i jade kako smo srušeni,sjebani...pa nam daju desetak šklopocija starih po 30 godina...

Ako OSBiH kupi ijedan novi helikopter - to će biti premija.A ne 12.Ja to iz iskustva govorim.
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#8543 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by asker »

PM72 wrote:Obećavaju nove tramvaje i trolejbuse ima 15 godina pa ništa-odu u Tursku,kukaju i jade kako smo srušeni,sjebani...pa nam daju desetak šklopocija starih po 30 godina...

Ako OSBiH kupi ijedan novi helikopter - to će biti premija.A ne 12.Ja to iz iskustva govorim.
Neznam sta da ti kazem. Bez ljutnje, znas koliko nas koji nismo iz Sarajeva zaboli kardan za tramvajima i trolejbusima?
Ne vrti se svijet oko vas. Bosne ima i dalje od Sarajeva.

Helikopteri su gotova stvar.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8544 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

mislim da od super puma nema nista. ovi su vec odavno u igri.
https://ba.voanews.com/a/4611560.html
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8545 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

Dok oni ne stignu dobra je i sadaka
Oružane snage Bosne i Hercegovine dobile su novu opremu za spašavanje za dva helikopterska skvadrona Brigade zračnih snaga i protuzračne odbrane, zahvaljujući sredstvima Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, a u skladu s obavezama koje je Ujedinjeno Kraljevstvo preuzelo na Samitu o zapadnom Balkanu u julu prošle godine u Londonu.

Britanski ambasador u Bosni i Hercegovini Matthew Field i načelnik zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH general pukovnik Senad Mašović prisustvovali su današnjoj primopredaji 100.000 KM vrijednoj opremi koja uključuje i dvije specijalne korpe za spašavanje. Oprema je dodijeljena Prvom helikopterskom skvadronu stacioniranom u Zalužanima kod Banja Luke i Drugom helikopterskom skvadronu stacioniranom u Rajlovcu kod Sarajeva.
PM72
Posts: 17782
Joined: 30/04/2012 16:54

#8546 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by PM72 »

Ne ljutim se jer me ne pogađaju provincijski kompleksi ali ti kažem iz iskustva,ako OSBiH kupe samo jedan novi helikopter - to će biti ogroman uspjeh.12 komada? Ni u snovima. Koliko godina već ugovaraju te helikoptere? :D Mile poželi novi helikopter,sazove vladu-izrazi želju a ovi kredit,pravac Njemačka jal Italija,uplate avans,dovedu pilote na par dana obuke i sve završeno.U 15 dana.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#8547 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mO k3 »

asker wrote:
PM72 wrote:Obećavaju nove tramvaje i trolejbuse ima 15 godina pa ništa-odu u Tursku,kukaju i jade kako smo srušeni,sjebani...pa nam daju desetak šklopocija starih po 30 godina...

Ako OSBiH kupi ijedan novi helikopter - to će biti premija.A ne 12.Ja to iz iskustva govorim.
Neznam sta da ti kazem. Bez ljutnje, znas koliko nas koji nismo iz Sarajeva zaboli kardan za tramvajima i trolejbusima?
Ne vrti se svijet oko vas. Bosne ima i dalje od Sarajeva.

Helikopteri su gotova stvar.
Hahhahahjajq :thumbup:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8548 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maraschino »

PM72 wrote:Obećavaju nove tramvaje i trolejbuse ima 15 godina pa ništa-odu u Tursku,kukaju i jade kako smo srušeni,sjebani...pa nam daju desetak šklopocija starih po 30 godina...

Ako OSBiH kupi ijedan novi helikopter - to će biti premija.A ne 12.Ja to iz iskustva govorim.

Hoces da se vozas u novom trolejbusu ili tramvaju za 2 km. Kada budes placao 7,5-10km onda imas pravo nesto da prigovaras.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#8549 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

Ne ulazeći sad u karakteristike tih helikoptera ( ako ih i bude ), mislim da bi trebalo kupiti američke, a ne evropske. U nekoj kritičnoj situaciji od Amerike još i možemo nešto očekivati ( ne nužno i dobiti ), ali od Francuske i Njemačke ( Airbus helikopteri ) možemo očevati samo krokodilske suze. Čime su nas oni zadužili u ratu ? Dadoše li nam kakvog oružja poslije Dejtona ? Arapi poslali nekakve bagrzije od tenkova i još gore od izviđačkih oklopnih kola. Koma. Dakle, vezati se za Amerikance kad je riječ o krupnijem oružju.

A i kad bi se već odlučili za helikoptere, možda je bolje uzeti polovne nego nove. Ovi naši polovni "Vijetnamci" pretpostavljam da ne rade ne zato što su sasvim propali, nego što nisu adekvatno održavani. Dakle, nema se para za rezervne dijelove i ozbiljniji servis, a kako bi tek održavali nove ?

Kad bi se kupili novi helikopteri, trebalo bi zabraniti da se u slučaju sukoba približavaj frontu bliže od 100 km. Pretpostavljam da najmanje staklo ( prozor ) na njemu, košta bar 15 000 Eura, + 7 000 E da se montira u ovlaštenom servisu, da ne govorim o nečem ozbiljnijem.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8550 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

Imaju francuski oklopnjaci. A ko ti garantuje da ces sa Amerima biti u dobrim odnosima?
Post Reply