BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8301 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

anelsol wrote:Da otvorimo još jedno pitanje :mrgreen: Kakve veze ima Koteks sa oklopnim vozilom čija se slika nalazi iza one klinike u uniformi?

https://www.google.com/amp/s/avaz.ba/vi ... %3Famp%3D1
tesko da ima ikakve jer je vozilo na slici gusjenicar.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#8302 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:
anelsol wrote:Da otvorimo još jedno pitanje :mrgreen: Kakve veze ima Koteks sa oklopnim vozilom čija se slika nalazi iza one klinike u uniformi?

https://www.google.com/amp/s/avaz.ba/vi ... %3Famp%3D1
tesko da ima ikakve jer je vozilo na slici gusjenicar.
Nisam mislio konkretno na bh oklopnjak, nego na balističke ploče. Možda se šire u segmentu zaštite na oklopnim vozilima.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#8303 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Proizveli haubicu, sad traže 93 radnika

Kompanija BNT-Tvornica mašina i hidraulike Novi Travnik, raspisala je danas oglas za prijem 93 nova radnika, piše BiznisInfo.

Ovo je jedna od najvećih domaćih kompanija iz oblasti namjenske industrije, koja je dospjela u žižu interesovanja kada je prije nekoliko godina objavljeno da je prizvela prototip prve domaće samohodne haubice. No, nikada nije rečeno da li je, i ako nije kada će, započeti njena serijska proizvodnja i izvoz.

Kompanija sada traži radnike ukupno 22 zanimanja, na određeno radno vrijeme od 5 mjeseci. Ova kompanija proizvodi razne vrste minobacača, topova itd.

Ovo je četvrta velika firma iz oblasti vojne industrije u FBiH koja ove godine traži veći broj radika.

Kompanija Binas iz Bugojna prije nekoliko dana je raspisala oglas za prijem 49 radnika. Radnici se traže na određeno vrijeme i to na četiri mjeseca.

Ovog mjeseca otvoren je novi pogon za proizvodnju municije u konjičkom Igmanu u kojem će raditi 100 ljudi.

Osim toga, vogošćanski Pretis u januaru je objavio konkurs za prijem 126 radnika.

Autor: BiznisInfo
Ovo mi djeluje ko lagano pripremanje za serijsku proizvodnju nečega, nadam se H 155.

:bih: :bih:
Last edited by anelsol on 22/03/2019 09:44, edited 2 times in total.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8304 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

anelsol wrote:
155_mm wrote:
anelsol wrote:Da otvorimo još jedno pitanje :mrgreen: Kakve veze ima Koteks sa oklopnim vozilom čija se slika nalazi iza one klinike u uniformi?

https://www.google.com/amp/s/avaz.ba/vi ... %3Famp%3D1
tesko da ima ikakve jer je vozilo na slici gusjenicar.
Nisam mislio konkretno na bh oklopnjak, nego na balističke ploče. Možda se šire u segmentu zaštite na oklopnim vozilima.
e to vec ima smisla. ima jos bolja slika tog gusjenicara pod ovim linkom.
https://www.iwa.info/de/ausstellerprodu ... production
nikako da skontam o kakvom se vozilu radi.
:?
lici na neki tenk.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#8305 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

I meni tako izgleda, ali teško je razluciti iz ove slike.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8306 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

u svakom slucaju mogucnost proizvodnje balisticke keramike bi dobre bosnjane izdiglo iznad okruzenje po pitanje baisticke zastite oklopnih vozila.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8307 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

na slici je izgleda modernizirani primjerak M18A2 Hellcat. i moguce je da je modernizacija oklopa isla preko koteks-a. o toj modernizaciji sam citao ali se ne sjecam tacno gdje.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8308 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

e kad bi uspjelo taj top od 76 mm staviti na oklopnjak 6x6. to bi bilo jeftino ali sasvim solidno rijesenje za direktnu podrsku pjesadiji.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8309 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

najbolji parameter stanja u namjenskoj industriji su ova primanja novih radnika. tek sad mozemo ocekivati ozbiljne iskorake naprijed u NI.
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#8310 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Wheatly »

155_mm wrote:na slici je izgleda modernizirani primjerak M18A2 Hellcat. i moguce je da je modernizacija oklopa isla preko koteks-a. o toj modernizaciji sam citao ali se ne sjecam tacno gdje.
Nije M18, već je obični M47 Patton.
Image
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8311 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

@Wheatly
hvala za ovako brzu ispravku.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8312 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

interesantno je da je BNT u nekoliko dnana najavio poligonsko gadjanje, imao sastanak u MO BiH i prima 93 radnika.

i to sve ko iz vedra neba grom.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8313 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

cudno da jos nema sluzbenog opisa radnih mjesta u BNT-u.
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#8314 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by argyle »

155_mm wrote:cudno da jos nema sluzbenog opisa radnih mjesta u BNT-u.
mislis ovo, ili detaljnije?
http://www.bnt-tmh.ba/wp-content/upload ... o_YiR3wY_Y
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8315 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

argyle wrote:
155_mm wrote:cudno da jos nema sluzbenog opisa radnih mjesta u BNT-u.
mislis ovo, ili detaljnije?
http://www.bnt-tmh.ba/wp-content/upload ... o_YiR3wY_Y
da, to sam mislio. nista posebno u opisu.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#8316 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »


POSJETA "IGMANU"
Metak iz Titovog tunela putuje u 50 zemalja: Proizvodni gigant u Konjicu otvara novi pogon
Piše: Dž. L./Klix.ba

"Pola Konjičana radi u Igmanu, a druga polovica živi od Igmana", riječi su velikog konjičkog putopisca Zuke Džumhura koje i danas odjekuju gradom koji spaja Bosnu i Hercegovinu. Od rata na ovamo, istina je, radnici Igmana nikada nisu više proizvodili, a fabrika nije više izvozila širom svijeta.
Veliki razvoj namjenske industrije u našoj zemlji rezultat je velikih poslovnih rezultata kompanije koje se bave proizvodnjom municije. Na vrhu liste, najveći proizvođač u BiH, fabrika Igman koja je u vlasništvu Vlade Federacije BiH, odnedavno je počela od svog profita širiti i razvijati proizvodnju. Tako se konjički proizvodni gigant priprema za puštanje u rad novog pogona za proizvodnju pištoljske municije.

Dobit ostaje u fabrici


Povod naše posjete Igmanu upravo je otvaranje novog pogona u kojem mašinski inžinjeri i tehničari, kako smo se uvjerili, vrše tehničke provjere mašina koje bi već od maja trebale raditi u svom punom kapacitetu.

Armin Sarajlić, izvršni direktor za marketing u Igmanu, govori nam kako je Igman prije dvije godine, zahvaljujući namjerama većinskog vlasnika Vlade FBiH u dogovoru sa ostalim vlasnicima, donio odluku da svu dobit koju ostvaruje zadržava u preduzeću radi budućih investiranja.

"Tako je Igman ove godine, za 69. godišnjicu fabrike otvorio pogon proizvodnje pištoljske municije gdje nam je isporučena oprema od proizvođača iz Belgije za municiju 9x19 čiji će godišnji kapacitet biti 50 miliona komada. U aprilu očekujemo ostatak opreme za tu proizvodnu liniju koja se odnosi na kompletiranje municije i barutno punjenje. Ovaj pogon će zaposliti minimalno stotinu novih radnika", kazao nam je Sarajlić na početku posjete Igmanu.

U dijelu fabrike gdje je smješten novi proizvodni pogon zatekli smo radnike za mašinama koje prave čahure, vrše optičku kontrolu, peru čahure, frezuju... Jedan od radnika pojašnjava nam kako jedna mašina može proizvesti oko 60.000 čahura 9x19 za osam sati rada.

Gotovo pet kilometara od zgrade uprave i samog ulaza u fabriku, dolazimo do dijela Titovog tunela, mjesta koje u potpunosti oslikava uspjeh Igmana. Radnici u ovom impozantnom objektu u jednom danu proizvedu od 400 do 500 hiljada metaka.

Podsjećamo, ova građevina u Konjicu trebala je služiti za spas Predsjedništva i izvršne vlasti Jugoslavije u slučaju nuklearnog napada. Dugo je niko nije koristio, a od prije nekoliko godina Vlada FBiH ustupila je Igmanu na korištenje.

Nedaleko od ovog tunela nalazi se i Titov bunker (D0 ARK) koji se koristi u turističke svrhe kao vojno-umjetnički muzej.

Oko 300 metara dubine ispod površine zemlje srećemo stotine radnika. Sa slušalicama u ušima zbog buke mašina, koja je i nas brzo stigla, nisu se mnogo obazirali na nova lica u njihovom radnom prostoru. Dužinom kompletnog tunela svjedočimo kako svaki komad municije prođe kroz stotine ruku dok ne završi u limenom pakovanju.

U obilasku dijela u kojem se vrši laboracija metka, kontrolisanje i pakovanje, nije teško ne primijetiti kako žene vode glavnu riječ.

Nadležni u fabrici kasnije nam otkrivaju kako je u Igmanu zaposleno 70 posto žena.

"Na većini poslova koji nisu fizički teški, gdje treba malo više koncentracije i preciznosti, rade žene. Ipak su dame za te poslove malo skoncentrisanije tako da je omjer radne snage u njihovu korist", govori nam Sarajlić.

Inače, u Igmanu je zaposleno 1.176 radnika, a ovaj broj povećava se svake godine.

Sarajić ističe kako su bolji dani za konjičku fabriku krenuli od 2012. godine kada je počela ugovarati bolje poslove i kada su se počela otvarati nova tržišta.

"Igman je prve velike ugovore uspješno realizovao, što je bio preduslov za nastavak saradnje sa određenim destinacijama. To se sve reflektuje danas. Igman je vratio staru slavu ili poziciju na tržištu koju je ranije imao i danas je jedan od velikih proizvođača municije u svijetu. Našao je svoje mjesto među velikim silama koje sve svoje potrebe mogu naći ovdje kod nas, u smislu municije koja je potrebna za njihove oružane snage", kaže Sarajlić.

Osjetljivost industrije ne dozvoljava Igmanu da otkriva s kojim zemljama sarađuje. Iz Uprave fabrike kažu kako informacije o krajnjim destinacijama i tržištima iz Igmana nikada neće izaći.

Gdje smo došli, tu smo i ostali


Međutim, kako se nova tržišta stalno otvaraju potvrdila nam je Mirsada Kadić, rukovodilac službe prodaje u Igmanu.

"Nova tržišta uvijek postoje. S obzirom na to da je prisutna velika konkurencija, morate uložiti velike napore da biste se pojavili na nekom tržištu. Mi smo proteklih godina počeli osvajati nova tržišta i tamo gdje uspijemo doći, pokušavamo da se pokažemo na najboji način. Dobra strana je to što se za Igman posljednjih nekoliko godina pročulo, pogotovo zbog kvaliteta koji ispunjavamo. Kod nas nema podjele na dobru i lošu municiju. Sva municija mora zadovoljavati standarde koji su postavljeni te shodno tome se ponašamo. Kada imate dobar kvalitet, onda za vas i drugi čuju i počinju vam se javljati. Nedavno smo bili na sajmu u Emiratima gdje su nam dolazili kupci iz raznih zemalja, prije svega upućujući nam komplimente. Dobro smo se pročuli i dobro kotiramo, a mnogi nas ubrajaju među prve proizvođače municije u svijetu. Svaka prilika koja nam se ukaže, mi je iskorištavamao. Zemlje u koje smo uspjeli kročiti, nastojimo zadržati. Gdje smo došli, tu smo i ostali. Trudimo se ne gubiti teritorije jer konkurencija je zaista velika i služi se svakakvim metodama. Mi se služimo samo metodom solidnog marketinga, a najboljeg kvaliteta", istakla je Kadić.

Kao vodeća kompanija u namjenskoj industriji, iz Igmana ističu kako su spremni odluke većinskog vlasnika provoditi u djelo.

Malo je fabrika u svijetu koje na istom mjestu, u istom trenutku, mogu proizvoditi standardnu municiju koju koriste NATO snage te nestandardnu municiju. Igman to uspijeva već godinama, a godišnji kapacitet fabrike je 140 miliona komada municije malog kalibra te do deset miliona komada municije 12x7.

Sarajlić na kraju naše posjete ističe kako je kvalitet potpis Igmana, ali kako se on u svakom trenutku mora održavati.

"Igman je ipak vojna fabrika i svi standardi fabrike su implementirani i naslijeđeni iz bivše Jugoslavije. Bili su to jako rigorozni standardi gdje se najviše vodilo računa o kontroli kvaliteta. Upravo ono što je Igman održalo i pomoglo mu da nađe svoje veliko mjesto na tržištu je kvalitet. Međutim, ukoliko se svakog trenutka ne radi na tom kvalitetu, sutra vrlo lako možemo upropastiti sve što smo postigli. Za Igman nije bilo teško da usvoji norme i standarde koje zahtijevaju ISO standardi. Prošle godine smo certificarli dva nova standarda - standard i zaštita na radu i zaštite okološa te recetificirali smo standard upravljanja kvalitetom koji smo imali odranije. U budućnosti želimo širiti certifikaciju u smislu usvajanja novih standarda, kao i u smilu NATO certifikacije naše municije", otkriva nam Sarajlić.

Namjera Vlade FBiH jeste da dobit Igmana i dalje ostaje u fabrici kako bi se išlo u nova zanavljanja, investiranja i širenja kapaciteta. Konjički gigant svake godine zapošljava nove mašinske inžinjere te krči svoj put modernizacije novih proizvodnih linija.

Slika sposobnih i disciplinovanih radnika iz Konjica, odgovornih za veliki uspjeh Igmana, obišla je svijet. Uz dobar glas i vješte ruke, Igman danas izvozi municiju u 50 zemalja na pet kontinenata. Svakim danom posao se razvija u Igmanu, a dok je Igmana, za Konjičane "nema zime".
Neka se neko i iz Klixa sjetio da objavi koji članak iz NI. Ispada da novim pogonom Igman povećava obim proizvodnje skoro za jednu cetvrtinu. Nije mi jasan ovaj prvi dio članka gdje spominju Titov bunker. Ako sam dobro shvatio Igman se proširio i na podzemne objekte koji prije rata nisu bili objekti u sklopu Igmana.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8317 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

znaci ipak je ostalo 140 miliona od prije rata. ne kontam cemu su sluzile ona rijesavanja uskih grla. ako nisu uticala na rast proizvodnje. a i godisnji izvoz od skoro 120 miliona KM ne odgovara ovoj kolicini municije.
:?
potvrdili su godisnje kapacitete 12.7 mm. za tih 10 miliona sam cuo vec ranije.

i meni ovaj novi podzemni objekat nije jasan.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#8318 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

155_mm wrote:znaci ipak je ostalo 140 miliona od prije rata. ne kontam cemu su sluzile ona rijesavanja uskih grla. ako nisu uticala na rast proizvodnje. a i godisnji izvoz od skoro 120 miliona KM ne odgovara ovoj kolicini municije.
:?
potvrdili su godisnje kapacitete 12.7 mm. za tih 10 miliona sam cuo vec ranije.

i meni ovaj novi podzemni objekat nije jasan.
Dio postrojenja Igmana je izgradjen u tunelima kako bi se sprijecilo unistavanje fabrike,prekid proizvodnje u slucaju zracnih udara.
Image
Image
Image
Image

To nema veze sa objektom ARK kod konjica.
Image
Image
Image
Image
Image

Nego novinari :roll:
Moguce je jedino da je stavljen nazad u funkciju jedan od tunela koji je vec bio u sklopu Igmana...
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8319 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

nema nista dok mi ne ovlastimo nekog forumasa sa ove teme da obidje te fabrike i obavi razgovore.
:D
inace u velikom broju tekstova o NI se pojavljuju stvari koje veze sa vezom nemaju. ni kad je u pitanji izvoz u novcu ni kad su u pitanju proizvodni kapaciteti.

culi smo od dzahida licno da se radi o stotinama miliona. a sad iznose predratne kapacitete.
:-)
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#8320 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Cini mi se da je Dzahid jednom prilikom rekao da metak kalibra 12,7 košta 2 KM, pa ako proizvedu 10 miliona municije 12, 7, to je 20 miliona godišnje za ovu vrstu municije. Što znači da prosječna cijena puscane i postoljske municije, ako ćemo vjerovati ovim cifru od 140 miliona godišnje, iznosi 0,7 KM po komadu. Ne znam cijenu na tržištu, ali mi ovo djeluje malo preskupo.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8321 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

@anelsol

i meni se racunice nikako ne slazu.

koliko se ja sjecam da je cak rekao za 12.7 da kostaju izmedju 1-2 KM zavisno od tipa. ipak IGMAN ima oko desetak vrsta municije 12.7 u svojoj ponudi.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#8322 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

155_mm wrote:@anelsol

i meni se racunice nikako ne slazu.

koliko se ja sjecam da je cak rekao za 12.7 da kostaju izmedju 1-2 KM zavisno od tipa. ipak IGMAN ima oko desetak vrsta municije 12.7 u svojoj ponudi.
2 marke za 12.7 sa mesinganom cahurom je jos jeftino..
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8323 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

i zbog toga kazem da je primanje novih radnika trenutno najbolji pokazatelj stanja u bh. NI.
dok se u BiH ne pojavi neki portal ili novinar koji se razumije u NI.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#8324 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

славянин wrote:
155_mm wrote:@anelsol

i meni se racunice nikako ne slazu.

koliko se ja sjecam da je cak rekao za 12.7 da kostaju izmedju 1-2 KM zavisno od tipa. ipak IGMAN ima oko desetak vrsta municije 12.7 u svojoj ponudi.
2 marke za 12.7 sa mesinganom cahurom je jos jeftino..
kad budem imao vremena pogledat cu jos jednom snimak. mozda se i ja pogresno sjecam.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#8325 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Stvarne cifre i stvarni obim proizvodnje, te sve informacije o projektima u namjenskoj industriji nikad ni jedan novinar neće dobiti niti moći iznijeti.
Post Reply