BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6126 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

anelsol wrote: Koja mrcina. Jeli ovo bila ratna proizvodnja? Jesu li u pretisu imali ikakvu drugu varijantu raketa pored one sa kasetnom municijom?
Ne, ovo je jedan od Orkana namjenjenih Iraku koji je ostao u BNTu pred rat kad su Iraku uvedene sankcije.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6127 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

argyle wrote:
hvala kolega, odlicna snimka. do sad je nisam vidio. vodaju ovaj orkan ko mecku po vasaru. cisto zbog psihickog efekta. dejstvovati nije mogao jer nije bilo raketa.

inace bi da napomenem da bi smo ovom zadnjom haubicom iz BNT-a postigli maksimalni domet orkana od 50 km.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6128 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

nadam se da odgovorni u NI nisu zaboravili i raketnu artiljeriju. mislim da bi neki novi orkan bio itekako potreban kao jak faktor odvracanja. domet bi trebao biti toliki da omoguci dejstvo po bilo kom djelu BiH iz trokuta tz-ze-sa. tako da se agresor nigdje ne bi osjecao bezbjedno. to bi psiholoski bio ogroman efekat sa porukom agresorskim vojnicima da se jedino van BiH osjecaju sigurno.
:D
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6129 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

155_mm wrote:nadam se da odgovorni u NI nisu zaboravili i raketnu artiljeriju. mislim da bi neki novi orkan bio itekako potreban kao jak faktor odvracanja. domet bi trebao biti toliki da omoguci dejstvo po bilo kom djelu BiH iz trokuta tz-ze-sa. tako da se agresor nigdje ne bi osjecao bezbjedno. to bi psiholoski bio ogroman efekat sa porukom agresorskim vojnicima da se jedino van BiH osjecaju sigurno.
:D
U nedostatku konkretnih infosa iz NI mozemo malo i da zamisljamo SBBKBB scenarije.

Orkan da je nastavio da zivi svojim zivotom bi do sada vjerovatno docekao nekoliko iteracija izmjena i imao nekoliko verzija.

I tokom samog razvoja su se razmatrale razlicite verzije a jedna od njih je i verzija sa gas generatorom koja je imala domet 75km i bila preciznija od ove sa busterom koja je na kraju dosla do serijske proizvodnje. I to bez ulaska uopste u pricu o 400mm VERA-i koja je bila takodjer planirana i bez razmisljanja o tome gdje je daljni razvoj raketnog goriva mogao dogurati do sada. Zasto se nije na kraju islo sa gas generator verzijom meni nije poznato. Rokovi su stiskali a Sadamu je Orkan bio od zivotne vaznosti i zurilo mu se. Jeli to bilo glavni razlog ne znam, ali sasvim moguce.

Raketni sistem i sa tih postojecih 75km dometa ne samo da rjesava komplet Bosnu, vec i komsijama postaje faktor o kojem moraju razmisljati u svim mogucim nedobronamjernim kalkulacijama jer potencijalna cijena koja bi se morala platiti se povecava. Vec i sa postojecom situacijom na terenu Sabac, Valjevo i Uzice su u zoni djelovanja a i periferija Novog Sada se smjesi. Ove zapadne da i ne spominjem.
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#6130 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

heckler wrote:
155_mm wrote:nadam se da odgovorni u NI nisu zaboravili i raketnu artiljeriju. mislim da bi neki novi orkan bio itekako potreban kao jak faktor odvracanja. domet bi trebao biti toliki da omoguci dejstvo po bilo kom djelu BiH iz trokuta tz-ze-sa. tako da se agresor nigdje ne bi osjecao bezbjedno. to bi psiholoski bio ogroman efekat sa porukom agresorskim vojnicima da se jedino van BiH osjecaju sigurno.
:D
U nedostatku konkretnih infosa iz NI mozemo malo i da zamisljamo SBBKBB scenarije.

Orkan da je nastavio da zivi svojim zivotom bi do sada vjerovatno docekao nekoliko iteracija izmjena i imao nekoliko verzija.

I tokom samog razvoja su se razmatrale razlicite verzije a jedna od njih je i verzija sa gas generatorom koja je imala domet 75km i bila preciznija od ove sa busterom koja je na kraju dosla do serijske proizvodnje. I to bez ulaska uopste u pricu o 400mm VERA-i koja je bila takodjer planirana i bez razmisljanja o tome gdje je daljni razvoj raketnog goriva mogao dogurati do sada. Zasto se nije na kraju islo sa gas generator verzijom meni nije poznato. Rokovi su stiskali a Sadamu je Orkan bio od zivotne vaznosti i zurilo mu se. Jeli to bilo glavni razlog ne znam, ali sasvim moguce.

Raketni sistem i sa tih postojecih 75km dometa ne samo da rjesava komplet Bosnu, vec i komsijama postaja faktor o kojem moraju razmisljati u svim mogucim nedobronamjernim kalkulacijama jer potenijalna cijena koja bi se morala platiti se povecava. Vec i sa postojecom situacijom na terenu Sabac, Valjevo i Uzice su u zoni djelovanja a i periferija Novog Sada se smjesi. Ove zapadne da i ne spominjem.
Imajuci u vidu znanje koje se steklo pri razvoju Orkana po meni je vrlo vjerovatna opcija da je razvoj jednog takvog ili slicnog sistema u toku. Suludo bi bilo sve jednostavno baciti u vodu, posebno imajuci u vidu komercijalnu isplativost takvog projekta te cinjenicu da relativno mali broj zemalja je uopste sposobno napraviti takvo oruzje.
Pored strateskog interesa, sigurno ce se voditi racuna I komercijalnom potencijalu projekta. BNT I Pretis su tu usko povezani, pa ako Pretis krene da radi na raketnim komorama to ce po meni biti siguran znak da se i u BNT-u nesto kuha.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6131 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

anelsol wrote:
heckler wrote:
155_mm wrote:nadam se da odgovorni u NI nisu zaboravili i raketnu artiljeriju. mislim da bi neki novi orkan bio itekako potreban kao jak faktor odvracanja. domet bi trebao biti toliki da omoguci dejstvo po bilo kom djelu BiH iz trokuta tz-ze-sa. tako da se agresor nigdje ne bi osjecao bezbjedno. to bi psiholoski bio ogroman efekat sa porukom agresorskim vojnicima da se jedino van BiH osjecaju sigurno.
:D
U nedostatku konkretnih infosa iz NI mozemo malo i da zamisljamo SBBKBB scenarije.

Orkan da je nastavio da zivi svojim zivotom bi do sada vjerovatno docekao nekoliko iteracija izmjena i imao nekoliko verzija.

I tokom samog razvoja su se razmatrale razlicite verzije a jedna od njih je i verzija sa gas generatorom koja je imala domet 75km i bila preciznija od ove sa busterom koja je na kraju dosla do serijske proizvodnje. I to bez ulaska uopste u pricu o 400mm VERA-i koja je bila takodjer planirana i bez razmisljanja o tome gdje je daljni razvoj raketnog goriva mogao dogurati do sada. Zasto se nije na kraju islo sa gas generator verzijom meni nije poznato. Rokovi su stiskali a Sadamu je Orkan bio od zivotne vaznosti i zurilo mu se. Jeli to bilo glavni razlog ne znam, ali sasvim moguce.

Raketni sistem i sa tih postojecih 75km dometa ne samo da rjesava komplet Bosnu, vec i komsijama postaja faktor o kojem moraju razmisljati u svim mogucim nedobronamjernim kalkulacijama jer potenijalna cijena koja bi se morala platiti se povecava. Vec i sa postojecom situacijom na terenu Sabac, Valjevo i Uzice su u zoni djelovanja a i periferija Novog Sada se smjesi. Ove zapadne da i ne spominjem.
Imajuci u vidu znanje koje se steklo pri razvoju Orkana po meni je vrlo vjerovatna opcija da je razvoj jednog takvog ili slicnog sistema u toku. Suludo bi bilo sve jednostavno baciti u vodu, posebno imajuci u vidu komercijalnu isplativost takvog projekta te cinjenicu da relativno mali broj zemalja je uopste sposobno napraviti takvo oruzje.
Pored strateskog interesa, sigurno ce se voditi racuna I komercijalnom potencijalu projekta. BNT I Pretis su tu usko povezani, pa ako Pretis krene da radi na raketnim komorama to ce po meni biti siguran znak da se i u BNT-u nesto kuha.
Vlado Ivanovic, Banjalucki strucnjak za M84ke je par puta ponovio do sada, a zadnji put prije nesto vise od godinu dana, da je od direktora Pretisa Mensura Sacirovica cuo da Pretis radi na kontejnerskom pakovanju raketa za Orkan.

To je skroz drugi par opanaka u poredjenju sa originalnim Orkanom. Do sada to je jedini izvor takve informacije koji sam ja cuo.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#6132 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Moze pojasnjenje sta je to k0ntejnersko pakovanje?
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6133 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Streptokok wrote:Moze pojasnjenje sta je to k0ntejnersko pakovanje?
Uprosceno, to je kutija u kojoj je zapakovan odredjen broj raketa koje su spremne za lansiranje direktno iz nje. Olaksava "punjenje" jer umjesto pojedinacnog punjenja raketa jednu po jednu mozes samo dizalicom sa VPPR kamiona citav komplet natovariti i odbaciti ga kad ispalis rakete (neki se mogu i reciklirati). Taj koncept daje i neku teoretski vecu fleksibilnost na lansirnom vozilu jer mozes kombinovati i mijenjati namjenu. Npr sa istog vozila ispaljivati razlicite kalibre raketa itd.

Sta dobijes na mostu izgubis na cupriji pa i taj pristup sam po sebi donosi odredjen broj problema i odluka koje moras donijeti. Najbitniji je taj sto se cijela koncepcija oruzja mjenja u poredjenju sa originalnim Orkanom. Originalni Orkan je izmedju opcije "pametni lanser + glupa raketa" i "pametna raketa + glupi lanser" izabrao onu prvi. Izbor se vodi i mogucnostima i ekonomskom racunicom. Ako npr za unistavanje jednog cilja treba 1 pametna raketa a za isti rezultat trebaju 3 glupe rakete, a 3 glupe rakete su i dalje jeftinije od 1 pametne rakete onda je ta kombinacija i dalje isplativa i ima smisla. To znaci da moras napraviti sistem koji bez pomoci elektronskog navodjenja rakete ima dovoljan nivo preciznosti. Kod nenavodjenih raketa jedan od najbitnijih parametara preciznosti je brzina rakete na izlazu iz cijevi. Pojednostavljeno, sto veca brzina na izlazu iz cijevi to veca preciznost. Da bi zadovoljio zadate TTZ Orkan je ganjao tih potrebnih cca 100m/s na izlazu iz cijevi. To je postizao monstruoznim buster motorom (alternativa je korscenje gas generatora kojeg sam spominjao u postu iznad). Marsevski i buster motori bi se palili u isto vrijeme ali dok bi se marsevski sporije palio buster bi se gotovo instantno raspalio i generisao silan pritisak te dok bi raketa dolazila do izlaza iz cijevi prestajao sa radom i nastavljala put marsovskim motorom.
Da bi lanser izdrzao tu monstruoznu silu buster motora morao je biti i izrazito kvalitetno izradjen i sposoban da ne samo izdrzi vec izdrzi uz minimalne poremecaje tako da sljedeca raketa moze biti lansirana dovoljno brzo da zadovolji zadatu kadencu.

Sto je to bitno? Zato sto kontejner nema sanse da bi izdrzao takvu silu buster motora sto znaci da buster otpada. Ako buster otpada otpada i opcija postizanja dovoljne brzine na izlazu iz cijevi sto znaci da ce marsevski motor morati duze raditi sto znaci manju preciznost na cilju sto sve skupa suma sumarum znaci da ces morati praviti pametnu raketu da prevazidje taj manjak preciznosti sto znaci potrebu za GPS i/ili INS sistemima navodjenja.

Slika Turskog kontejnerskog raketnog Toros sistema i Orkanovog vozila iz BNTa sa adaptiranom platformom za kontejnere.

Image
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#6134 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by nema me tamo »

drndalo wrote:Pa ne bas ratna...

Kakva crna ratna ovo da je bilo kad je trebalo sirom BiH situacija bi bila drugacija
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#6135 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Problem kod Orkana je u tome sto su za njega koristene rakete sa kasetnom municijom i nepreciznost. Zbog toga, iz perspektive modernog retovanja, ne bi nasao siru upotrebu. Ne znam da li bi kalibar bio problem.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6136 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Ako se ide vec na vodjene rakete onda i razorna glava pocinje da bude opcija ili razvoj kasetne glave koja ispunjava uvjete konvencije o zabrani koristenja kasetne municije koju smo iz bog zna kojeg razloga potpisali. Bojeva glava na raketi od 262mm je taman dovoljno velika da tih maksimalnih 6 ali "pametnih" bombi mogu biti dovoljno velike za odredjene zadatke.

Orkan onakav kakav je bio je stratesko oruzje sa vrlo jasnom namjenom. Brzo miniranje velikog prostora i zaustavljanje tj usporavanje prodora ruskog oklopa. U odnosu na te uslove nase danasnje potrebe su nesto drugacije.
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#6137 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

heckler wrote:Ako se ide vec na vodjene rakete onda i razorna glava pocinje da bude opcija ili razvoj kasetne glave koja ispunjava uvjete konvencije o zabrani koristenja kasetne municije koju smo iz bog zna kojeg razloga potpisali. Bojeva glava na raketi od 262mm je taman dovoljno velika da tih maksimalnih 6 ali "pametnih" bombi mogu biti dovoljno velike za odredjene zadatke.

Orkan onakav kakav je bio je stratesko oruzje sa vrlo jasnom namjenom. Brzo miniranje velikog prostora i zaustavljanje tj usporavanje prodora ruskog oklopa. U odnosu na te uslove nase danasnje potrebe su nesto drugacije.
Jeli moguc spoj Orkana sa vodjenim raketama?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#6138 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Hvala hekler.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#6139 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

anelsol wrote:Problem kod Orkana je u tome sto su za njega koristene rakete sa kasetnom municijom i nepreciznost. Zbog toga, iz perspektive modernog retovanja, ne bi nasao siru upotrebu. Ne znam da li bi kalibar bio problem.
Netacno, imao je najnapredniji SUV (kolko se sjecam ugradjivane su simensove komponente)u to doba a kasetna glava ima vise nego dobrog smisla za gadjanje ciljeva na daljini od preko 50 kilometara...nista zivo ne osta u precniku od dva hektara.
Last edited by General War on 17/02/2018 16:46, edited 1 time in total.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#6140 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

oops
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#6141 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by madner »

MARS LARS i Orkan vise nisu aktuelni. Topnicko oruzje je povecanjem dometa, kadencije i preciznosti preuzelo sve zadatke raketne artiljerije.

Moderan raketni sistem mora pruziti nesto sto se ne moze dobiti sa 155mm. Zato je zanimljiv kontejnerski pristup, protivnik ne moze znati sta se krije unutra. Zemlje koje imaju para ce imati neku inacicu AIM 120, dalekometne rakete i nesto za neposrednu blisku podrsku. S tim da ce identifikacija cilja biti potpuno odvojeno od tih jedinica.

Sto se tice BiH, mislim da nema sanse za nesto ozbilnije, cijena takvih raketa je u milionima.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6142 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

anelsol wrote: Jeli moguc spoj Orkana sa vodjenim raketama?
Papir trpi svakakvu kombinaciju ali trebalo bi prostudirati koliko sta ima smisla. U nekom SBBKBB scenariju mozda bi se mogao zamisliti neki novi Orkan sa povecanim dometom koji ce dovoljno precizno lansirati raketu bez navodjenja u prvom dijelu leta a koja ce u bojevoj glavi nositi pametnu municiju koja ce sama traziti mete jednom kada dodje iznad cilja ili koju ce navoditi neka BPL i sl. Ili dici ruke od pametnog lansera i ici ka kontejnerima. Ekonomska racunica i mogucnosti plus procjene realne potrebe sto vojne sto ekonomske bi morale to diktirati.
Streptokok wrote:Hvala hekler.
:thumbup:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6143 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

madner wrote:MARS LARS i Orkan vise nisu aktuelni. Topnicko oruzje je povecanjem dometa, kadencije i preciznosti preuzelo sve zadatke raketne artiljerije.

Moderan raketni sistem mora pruziti nesto sto se ne moze dobiti sa 155mm. Zato je zanimljiv kontejnerski pristup, protivnik ne moze znati sta se krije unutra. Zemlje koje imaju para ce imati neku inacicu AIM 120, dalekometne rakete i nesto za neposrednu blisku podrsku. S tim da ce identifikacija cilja biti potpuno odvojeno od tih jedinica.

Sto se tice BiH, mislim da nema sanse za nesto ozbilnije, cijena takvih raketa je u milionima.
Uglavnom se slazem da ta klasa raketnih sistema onakvi kakvi su originalno zamisljeni i konstruisani u 80im za Bosnu nisu aktuelni. Ne slazem se da zbog toga treba odustati od raketne artiljerije niti da topnicka artiljerija moze preuzeti bas sve zadatke raketne artiljerije. O AIM 120 inacicama cemo da brinemo kada budemo imali nesto sa krilima na sta ih mozemo nakaciti. O vecim dometima, navodjenju i vrstama bojevih glava mozemo naprdjivati dok ne procuri jos kakva konkretna aktuelna vijest iz NI.
Iceplayer
Posts: 211
Joined: 24/02/2017 22:13

#6144 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

Fazon je što mi možemo sve da napravimo samo treba voje i para vidjet cemo sta nam ide u sustet, Turcima nije problem prosliediti kakvu dokumentaciju, treba zastititi bracu, a i amerima smetaju rusi ^^
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#6145 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by madner »

heckler wrote:
madner wrote:MARS LARS i Orkan vise nisu aktuelni. Topnicko oruzje je povecanjem dometa, kadencije i preciznosti preuzelo sve zadatke raketne artiljerije.

Moderan raketni sistem mora pruziti nesto sto se ne moze dobiti sa 155mm. Zato je zanimljiv kontejnerski pristup, protivnik ne moze znati sta se krije unutra. Zemlje koje imaju para ce imati neku inacicu AIM 120, dalekometne rakete i nesto za neposrednu blisku podrsku. S tim da ce identifikacija cilja biti potpuno odvojeno od tih jedinica.

Sto se tice BiH, mislim da nema sanse za nesto ozbilnije, cijena takvih raketa je u milionima.
Uglavnom se slazem da ta klasa raketnih sistema onakvi kakvi su originalno zamisljeni i konstruisani u 80im za Bosnu nisu aktuelni. Ne slazem se da zbog toga treba odustati od raketne artiljerije niti da topnicka artiljerija moze preuzeti bas sve zadatke raketne artiljerije. O AIM 120 inacicama cemo da brinemo kada budemo imali nesto sa krilima na sta ih mozemo nakaciti. O vecim dometima, navodjenju i vrstama bojevih glava mozemo naprdjivati dok ne procuri jos kakva konkretna aktuelna vijest iz NI.
Kazem da to tako rade zemlje koje imaju dovoljno para. Prije si morao imati razlicitu raketu zemlja zrak nego zrak zrak. Danas je moderni PVO ista raketa, bez obzira imao krila ili ne.
Moze gotovo sve.

Evo sta je konkurencija uradila:
https://www.thinkdefence.co.uk/uk-compl ... tem-gmlrs/
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#6146 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

heckler wrote:
madner wrote:MARS LARS i Orkan vise nisu aktuelni. Topnicko oruzje je povecanjem dometa, kadencije i preciznosti preuzelo sve zadatke raketne artiljerije.

Moderan raketni sistem mora pruziti nesto sto se ne moze dobiti sa 155mm. Zato je zanimljiv kontejnerski pristup, protivnik ne moze znati sta se krije unutra. Zemlje koje imaju para ce imati neku inacicu AIM 120, dalekometne rakete i nesto za neposrednu blisku podrsku. S tim da ce identifikacija cilja biti potpuno odvojeno od tih jedinica.

Sto se tice BiH, mislim da nema sanse za nesto ozbilnije, cijena takvih raketa je u milionima.
Uglavnom se slazem da ta klasa raketnih sistema onakvi kakvi su originalno zamisljeni i konstruisani u 80im za Bosnu nisu aktuelni. Ne slazem se da zbog toga treba odustati od raketne artiljerije niti da topnicka artiljerija moze preuzeti bas sve zadatke raketne artiljerije. O AIM 120 inacicama cemo da brinemo kada budemo imali nesto sa krilima na sta ih mozemo nakaciti. O vecim dometima, navodjenju i vrstama bojevih glava mozemo naprdjivati dok ne procuri jos kakva konkretna aktuelna vijest iz NI.
A zasto nisu (raketni sistemi tipa orkan) nisu aktuelni? Posto je BiH potpisala da se zabranjuje cluster bombe, klasicna bojeva (ili jos bolje termobaricna) glava je lakse napraviti nego cluster...niti klasicna artiljerija moze zamjeniti VBR-ove, jer imaju razlicitu namjenu. Niti se tako gleda na artiljeriju (samo kao podrska)
Kraj je borbe kada te neprijatelj moze pobjediti u dometu.
Ps
Nije mi jasno sto se spominje raketa (V-V)AIM 120 :?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#6147 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by madner »

General War wrote:
heckler wrote:
madner wrote:MARS LARS i Orkan vise nisu aktuelni. Topnicko oruzje je povecanjem dometa, kadencije i preciznosti preuzelo sve zadatke raketne artiljerije.

Moderan raketni sistem mora pruziti nesto sto se ne moze dobiti sa 155mm. Zato je zanimljiv kontejnerski pristup, protivnik ne moze znati sta se krije unutra. Zemlje koje imaju para ce imati neku inacicu AIM 120, dalekometne rakete i nesto za neposrednu blisku podrsku. S tim da ce identifikacija cilja biti potpuno odvojeno od tih jedinica.

Sto se tice BiH, mislim da nema sanse za nesto ozbilnije, cijena takvih raketa je u milionima.
Uglavnom se slazem da ta klasa raketnih sistema onakvi kakvi su originalno zamisljeni i konstruisani u 80im za Bosnu nisu aktuelni. Ne slazem se da zbog toga treba odustati od raketne artiljerije niti da topnicka artiljerija moze preuzeti bas sve zadatke raketne artiljerije. O AIM 120 inacicama cemo da brinemo kada budemo imali nesto sa krilima na sta ih mozemo nakaciti. O vecim dometima, navodjenju i vrstama bojevih glava mozemo naprdjivati dok ne procuri jos kakva konkretna aktuelna vijest iz NI.
A zasto nisu (raketni sistemi tipa orkan) nisu aktuelni? Posto je BiH potpisala da se zabranjuje cluster bombe, klasicna bojeva (ili jos bolje termobaricna) glava je lakse napraviti nego cluster...niti klasicna artiljerija moze zamjeniti VBR-ove, jer imaju razlicitu namjenu. Niti se tako gleda na artiljeriju (samo kao podrska)
Kraj je borbe kada te neprijatelj moze pobjediti u dometu.
Ps
Nije mi jasno sto se spominje raketa (V-V)AIM 120 :?
Moze vecinu. 70ih i 80ih je artiljerija gadjala prostor, gdje je raketna artiljerija imala prednost.
Danas moderna artiljerija gadja tackaste ciljeve. Sve sto se otkrije se smatra i pogodjenim. To je i doktrina vecine NATO saveza, pjesadija sluzi da odkrije protivnicke polozaje, vatrena podrska da neutralise iste.
Klasicna glava ima zato samo smisla ako ima veci domet od artiljerije a tu vec cijena raste toliko da se koristi navodjena raketa.
Termobaricne rakete jesu nisa koja ima smisla, za napad na utvrdjene polozaje.

To je buducnost PVO.
https://en.wikipedia.org/wiki/NASAMS
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#6148 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

madner wrote:
Moze vecinu. 70ih i 80ih je artiljerija gadjala prostor, gdje je raketna artiljerija imala prednost.
Danas moderna artiljerija gadja tackaste ciljeve. Sve sto se otkrije se smatra i pogodjenim. To je i doktrina vecine NATO saveza, pjesadija sluzi da odkrije protivnicke polozaje, vatrena podrska da neutralise iste.
Klasicna glava ima zato samo smisla ako ima veci domet od artiljerije a tu vec cijena raste toliko da se koristi navodjena raketa.
Termobaricne rakete jesu nisa koja ima smisla, za napad na utvrdjene polozaje.

To je buducnost PVO.
https://en.wikipedia.org/wiki/NASAMS
Pa i dan danas imas pokrete trupa koje mogu poklopiti samo raketnim udarom zasto je Orkan i napravljen (mislim mogu teoretski i haubicama ali zamisli koliko ti ih treba da pokrijes povrsinu od par i vise hektara), NATO to rjesava drugacije jer je sve uvezano u sistem 4C...pa se moze artiljerija zajebavati sa tackastim ciljevima jer nema teoretske sanse pored NATO vazduhoplovstva (SEAD) i bespilotnih letjelica da se neko smije koncentrisati na malom prostoru, kod nas to (a i kod vecine zemalja koje ne mogu sebi priustiti sve rodove) nije slucaj ni blizu, pa i rusi kod sve avio tehnike eno prodaju iracanima sirijcima irancima TOS sisteme. Termobaricnoj glavi nije problem niti utvrdjena niti neutvrdjena niti rovovi.. :mrgreen: ali generalno sta hocu reci je da ima efikasnije dejstvo po sirini udarnog talasa tj poklopljene povrsine.
Nije V-V raketa problem vec radar tj kako uhvatiti cilj.
Uzmi "iron dome" i da te bog vidi :eh:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6149 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

General War wrote:
heckler wrote:
Uglavnom se slazem da ta klasa raketnih sistema onakvi kakvi su originalno zamisljeni i konstruisani u 80im za Bosnu nisu aktuelni. Ne slazem se da zbog toga treba odustati od raketne artiljerije niti da topnicka artiljerija moze preuzeti bas sve zadatke raketne artiljerije. O AIM 120 inacicama cemo da brinemo kada budemo imali nesto sa krilima na sta ih mozemo nakaciti. O vecim dometima, navodjenju i vrstama bojevih glava mozemo naprdjivati dok ne procuri jos kakva konkretna aktuelna vijest iz NI.
A zasto nisu (raketni sistemi tipa orkan) nisu aktuelni? Posto je BiH potpisala da se zabranjuje cluster bombe, klasicna bojeva (ili jos bolje termobaricna) glava je lakse napraviti nego cluster...niti klasicna artiljerija moze zamjeniti VBR-ove, jer imaju razlicitu namjenu. Niti se tako gleda na artiljeriju (samo kao podrska)
Kraj je borbe kada te neprijatelj moze pobjediti u dometu.
Ps
Nije mi jasno sto se spominje raketa (V-V)AIM 120 :?
Napisao sam da "klasa raketnih sistema onakvi kakvi su originalno zamisljeni i konstruisani u 80im" nije vise aktuelna za Bosnu. Niti je primarna namjena (zaprecavanje Ruskog oklopa i pjesadije) aktuelna (iako doduse ovo mozda uskoro opet bude aktuelno za mnoge zemlje), niti je kasetna municija vise dozvoljena, niti je domet od 50km vise dovoljan da opravda trosak. 122mm rakete su se vec u dobroj mjeri primakle tom dometu pa u teoriji sistem nizeg ranga vec moze iste duznosti djelomicno obavljati a topnicka artiljerija je takodjer taj domet savladala pa dio duznosti i ona moze preuzeti uz frakciju troskova.
Ponavljam da vjerujem da raketna artiljerija i dalje itekako ima svoje mjesto ali neki novi Orkan da bi opet bio aktuelan bi morao znacajne promjene pretrpiti.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6150 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

nakvaznija razlika izmedju rakete i granate je cijena. ako uzmemo kalibar 122 mm cijena rakete je 10 puta skuplja od granate. naravno i vrijeme potrebno za proizvodnju iste je mnogo duze.

na primjer kad bi H-122 dobila novu duzu cijev i sa odgovarajucom granatom gadjala efektivno na daljinama do 25 km dobila bi se mnogoooogoo jeftinija mogucnost poklapanja pjesadije brzim udarom na daljinama do 25 km. a mnogo lakse i brze je proizvesti granatu 122 mm od rakete 122 mm. pogotovo to sto je brza proizvodnja granata moglo bi u ratnim uslovima biti od znacaja.
Post Reply