BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5976 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Nema sta drugo biti. Po kategoriji dozvole vidis da su to vozila i oprema za hladnjace, znaci vjerovatno tankeri za prirodni plin u tecnom stanju i slicno.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5977 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Ih kad Bosnjaci militarizuju dvičinu...

Image
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#5978 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kockakockica »



Nema nista novo, ali je zanimljivo procitati komentare ispod videa. Koliko lijepih zelja i paznje :mrgreen:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5979 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

klasika. nasi susjedi i komsije, sretni smo sto ih imamo.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#5980 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Komsije za pozeliti. Treba samo raditi sistemski I kvalitetno, pa neka krenu ako imaju damu.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#5981 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

upalili se ko kandilji :mrgreen:

nego opet helikopteri
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva odbrane, donijelo je Odluku o višegodišnjem projektu nabavke helikoptera za Ministarstvo odbrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine u vrijednosti 65 miliona KM.
Ovaj višegodišnji projekt bit će realiziran u periodu 2018. - 2021. godina, uz finansijsku pomoć Vlade Sjedinjenih Američkih Država na bazi potpisanog sporazuma između dvije države.

Ministarstvo odbrane za dva helikoptera osiguralo je uštedama iz svog budžeta 6,2 miliona KM, između ostalog, smanjivanjem naknada za putne troškove, prijevoz, gorivo, nabavku materijala, iznajmljivanje imovine i opreme. Istovremeno će pet miliona američkih dolara osigurati SAD svojom donacijom iz programa vojne pomoći na osnovu sporazuma potpisanog s Vijećem ministara BiH 2001. godine.

Dinamika finansiranja iz budžetskih sredstava u narednom periodu uvjetovana je usvojenim Globalnim okvirom fiskalnog bilansa i politika u BiH za srednjoročni period.

Vijeće ministara i Predsjedništvo BiH su ranije podržali zahtjeve Ministarstva odbrane da se, zbog dotrajalosti i godina starosti postojećih letjelica, izvrši nabavka dva nova srednja transportna helikoptera i dva vedra za gašenje požara za lake višenamjenske helikoptere.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#5982 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Opetja033 »

jao_situacije wrote:upalili se ko kandilji :mrgreen:

nego opet helikopteri
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva odbrane, donijelo je Odluku o višegodišnjem projektu nabavke helikoptera za Ministarstvo odbrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine u vrijednosti 65 miliona KM.
Ovaj višegodišnji projekt bit će realiziran u periodu 2018. - 2021. godina, uz finansijsku pomoć Vlade Sjedinjenih Američkih Država na bazi potpisanog sporazuma između dvije države.

Ministarstvo odbrane za dva helikoptera osiguralo je uštedama iz svog budžeta 6,2 miliona KM, između ostalog, smanjivanjem naknada za putne troškove, prijevoz, gorivo, nabavku materijala, iznajmljivanje imovine i opreme. Istovremeno će pet miliona američkih dolara osigurati SAD svojom donacijom iz programa vojne pomoći na osnovu sporazuma potpisanog s Vijećem ministara BiH 2001. godine.

Dinamika finansiranja iz budžetskih sredstava u narednom periodu uvjetovana je usvojenim Globalnim okvirom fiskalnog bilansa i politika u BiH za srednjoročni period.

Vijeće ministara i Predsjedništvo BiH su ranije podržali zahtjeve Ministarstva odbrane da se, zbog dotrajalosti i godina starosti postojećih letjelica, izvrši nabavka dva nova srednja transportna helikoptera i dva vedra za gašenje požara za lake višenamjenske helikoptere.
Malo vise od 1/5 one cifre koja se pominjala pocetkom 2016. godine (337,8 miliona KM).
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#5983 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

Opetja033 wrote:
jao_situacije wrote:upalili se ko kandilji :mrgreen:

nego opet helikopteri
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva odbrane, donijelo je Odluku o višegodišnjem projektu nabavke helikoptera za Ministarstvo odbrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine u vrijednosti 65 miliona KM.
Ovaj višegodišnji projekt bit će realiziran u periodu 2018. - 2021. godina, uz finansijsku pomoć Vlade Sjedinjenih Američkih Država na bazi potpisanog sporazuma između dvije države.

Ministarstvo odbrane za dva helikoptera osiguralo je uštedama iz svog budžeta 6,2 miliona KM, između ostalog, smanjivanjem naknada za putne troškove, prijevoz, gorivo, nabavku materijala, iznajmljivanje imovine i opreme. Istovremeno će pet miliona američkih dolara osigurati SAD svojom donacijom iz programa vojne pomoći na osnovu sporazuma potpisanog s Vijećem ministara BiH 2001. godine.

Dinamika finansiranja iz budžetskih sredstava u narednom periodu uvjetovana je usvojenim Globalnim okvirom fiskalnog bilansa i politika u BiH za srednjoročni period.

Vijeće ministara i Predsjedništvo BiH su ranije podržali zahtjeve Ministarstva odbrane da se, zbog dotrajalosti i godina starosti postojećih letjelica, izvrši nabavka dva nova srednja transportna helikoptera i dva vedra za gašenje požara za lake višenamjenske helikoptere.
Malo vise od 1/5 one cifre koja se pominjala pocetkom 2016. godine (337,8 miliona KM).
pa malo su se preračunalin :mrgreen:

ja mislim da će kupiti bell 212 ili 412
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#5984 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:13, edited 1 time in total.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#5985 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Nisu samo dva helikoptera, već između ostalog je ministarstvo odbrane BiH, na uštedama izdvojilo novac i za dva helikoptera. U MO htjeli da naglase kako su bili dobri pa uštedili za ta dva, a novinarčići to izvadili iz konteksta i stavili kao naslov. Za ta dva je MO uštedio 6,5 mil. KM a pored toga i USA će kroz svoje fondove dodati još 5 mil. dolara. + država 65 mil. KM u dvije godine. Respektabilna je to cifra za letački program, zar ne? :-D
Cifra od 338 mil. se nije odnosila samo na helikoptere već na cjelokupna ulaganja u vojsku. To je palo jer su stranke iz pi si-ja u vijeću ministara BiH bile protiv povećanja budžeta za taj iznos.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#5986 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:06, edited 1 time in total.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5987 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

mehoxy wrote:Znaci trebalo bi se moci nabaviti 6 - 10 helikoptera ?
Edit : ustvari trebalo bi moci i vise samo se pitam kakva dva helikoptera mogu nabaviti za 6,5 mil. KM
Čini mi se da je to cifra koju je MO uštedjelo i ide u fond za nabavku helija. Što se tiče mojih saznanja, ide Bell s punim paketom opreme, reflektori, dizalice, vjedra. Da RS ne blokira nabavke, odgovorno tvrdim da bi trenutno imali najmanje 10 helikoptera u letnom stanju ovog časa, ovako je ta brojka duplo manja, a svaki helikopter stariji od postojeće države.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#5988 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

IZVOZ – Oružje i municija; njihovi dijelovi i pribor 2017.
DRŽAVA KOLIČINA VRIJEDNOST
Saudijska Arabija 1.153.597 kg 38.156.640 KM
Afganistan 755.521 kg 26.028.288 KM
SAD 949.745 kg 25.700.380 KM
Ujedinjeni Arapski Emirati 303.213 kg 10.725.465 KM
Turska 276.278 kg 9.758.982 KM
Maroko 518.540 kg 8.365.085 KM
Srbija 265.048 kg 8.233.947 KM
Egipat 120.328 kg 5.087.309 KM
Hrvatska 135.726 kg 4.968.151 KM
Njemačka 148.463 kg 4.378.568 KM
UKUPNO (VODEĆIH 10 DRŽAVA): 4.626.459 kg 141.402.815 KM
— — —
UKUPNO: 5.065.209 kg 163.871.471 KM

ZVOZ – Eksplozivi; protieticki proizvodi; šibice; pirofor 2017.
DRŽAVA KOLIČINA VRIJEDNOST
Srbija 116.550 kg 7.739.959 KM
Turska 216.320 kg 6.433.384 KM
SAD 23.175 kg 2.948.681 KM
Grčka 79.411 kg 1.958.266 KM
Filipini 12.213 kg 1.450.363 KM
Slovenija 11.203 kg 1.144.733 KM
Crna Gora 126.870 kg 862.912 KM
Maroko 31.986 kg 808.687 KM
Danska 5.915 kg 761.875 KM
Makedonija 62.267 kg 660.253 KM
UKUPNO (VODEĆIH 10 DRŽAVA): 685.910 kg 24.769.113 KM
— — —
UKUPNO: 1.095.707 kg 29.126.016 KM
Dakle u novembru 2017. godine smo izvezli oružja, municije i njihovih dijelova u vrijednosti 24.858.203 KM, te eksploziva i protietičkih sredstava u visini od 2.615.720 KM, što ukupno iznosi 27.473.923 KM. Kako stvari stoje ove godine se neće desiti neko spektakularno povećanje vrijednosti izvoza ovih stavki.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#5989 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

Ovaj ugovor sa Saudima je mogao biti i bolji i veci, ali malo su se nasi zajebali u procjeni oko vlastitih mogucnosti i resursa. :D
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#5990 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Vidjet ćemo šta će se desiti u decembru. U svakom slučaju očekujem da će premašiti prošlogodišnji izvoz, samo je pitanje za koliko. Po meni značajniji skok se može očekivati iduće godine obzirom na novu fabriku u krugu Pretisa, te obzirom na novine iz TRZ-a, ACU i Igmana.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5991 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Nuken wrote:
mehoxy wrote:Znaci trebalo bi se moci nabaviti 6 - 10 helikoptera ?
Edit : ustvari trebalo bi moci i vise samo se pitam kakva dva helikoptera mogu nabaviti za 6,5 mil. KM
Čini mi se da je to cifra koju je MO uštedjelo i ide u fond za nabavku helija. Što se tiče mojih saznanja, ide Bell s punim paketom opreme, reflektori, dizalice, vjedra. Da RS ne blokira nabavke, odgovorno tvrdim da bi trenutno imali najmanje 10 helikoptera u letnom stanju ovog časa, ovako je ta brojka duplo manja, a svaki helikopter stariji od postojeće države.
Vrlo polovna...
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5992 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

drndalo wrote:
Nuken wrote:
mehoxy wrote:Znaci trebalo bi se moci nabaviti 6 - 10 helikoptera ?
Edit : ustvari trebalo bi moci i vise samo se pitam kakva dva helikoptera mogu nabaviti za 6,5 mil. KM
Čini mi se da je to cifra koju je MO uštedjelo i ide u fond za nabavku helija. Što se tiče mojih saznanja, ide Bell s punim paketom opreme, reflektori, dizalice, vjedra. Da RS ne blokira nabavke, odgovorno tvrdim da bi trenutno imali najmanje 10 helikoptera u letnom stanju ovog časa, ovako je ta brojka duplo manja, a svaki helikopter stariji od postojeće države.
Vrlo polovna...
O ovome je prikladnije pricati na temi o OSBiH ali radi se o cifri od 65 miliona KM kroz period od 3 godine za 2 nova helikoptera sa svom popratnom opremom. To je respektabilna cifra za 2 helikoptera i tu se vec moze pricati o opcijama.
Cifra od 6.5 miliona maraka je samo sto su OSBiH odvojile do sada za tu namjenu internom ustedom iz svog postojeceg budzeta. Jos se spominje cifra od 5 miliona maraka kao donacija SADa za ovu namjenu.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#5993 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

5 miliona dolara
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#5994 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:04, edited 1 time in total.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5995 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

mehoxy wrote:
heckler wrote:
drndalo wrote: Vrlo polovna...
O ovome je prikladnije pricati na temi o OSBiH ali radi se o cifri od 65 miliona KM kroz period od 3 godine za 2 nova helikoptera sa svom popratnom opremom. To je respektabilna cifra za 2 helikoptera i tu se vec moze pricati o opcijama.
Cifra od 6.5 miliona maraka je samo sto su OSBiH odvojile do sada za tu namjenu internom ustedom iz svog postojeceg budzeta. Jos se spominje cifra od 5 miliona maraka kao donacija SADa za ovu namjenu.
Pa iznad je @archi napisao da se ne radi samo o dva helikoptera...ne znam je li ja nesto dobro ne razumijem ili sta
U svakom slucaju to mi izgleda kao prevelika cifra za samo dva (ne-ofanzivna) helikoptera, pa cak ukljucujuci i opremu za koju ne znam ni priblizno koliko kosta
Po Pregledu Odbrane plan je za 10 godina potrositi 300 miliona maraka na nove helikoptere kao dio plana da se potrosi 500 miliona (u tih 10 godina) na modernizaciju OSBiH. Taj plan je trenutno blokiran odbijanjem cetnika da odobre povecavanje fiskalnog okvira da bi se dodatna sredstava odvojila za budzet MO. Ovih 65 miliona za period 2018-2021 za prva 2 helikoptera djeluje kao neki manevar da se modernizacija skroz ne blokira. Relativno govoreci cifra je realna za helikopter, dodatne pakete opreme, treninga i rezervnih dijelova koji obicno dodju u paketu pri kupovini. Cijene vojne tehnike, pogotovo zapadne, su apsolutni horor. Cak su cijene i novih ruskih Mi17 skocile 200%-300% u zadnjih 10ak godina ali oni svakako nisu opcija za nas.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5996 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

heckler wrote:
drndalo wrote:
Nuken wrote: Čini mi se da je to cifra koju je MO uštedjelo i ide u fond za nabavku helija. Što se tiče mojih saznanja, ide Bell s punim paketom opreme, reflektori, dizalice, vjedra. Da RS ne blokira nabavke, odgovorno tvrdim da bi trenutno imali najmanje 10 helikoptera u letnom stanju ovog časa, ovako je ta brojka duplo manja, a svaki helikopter stariji od postojeće države.
Vrlo polovna...
O ovome je prikladnije pricati na temi o OSBiH ali radi se o cifri od 65 miliona KM kroz period od 3 godine za 2 nova helikoptera sa svom popratnom opremom. To je respektabilna cifra za 2 helikoptera i tu se vec moze pricati o opcijama.
Cifra od 6.5 miliona maraka je samo sto su OSBiH odvojile do sada za tu namjenu internom ustedom iz svog postojeceg budzeta. Jos se spominje cifra od 5 miliona maraka kao donacija SADa za ovu namjenu.
Sa tom 10x vecom cifrom moglo bi se razgovarati o nabavci necega kao UH-60, pa x 2 kom... Naravno, ne samo letjelica, nego cijelog paketa koji bi morao ici uz njih, alata, dijelova, obuka, rezervnih motora/mjenjaca... Taj helikopter je jako skup i jednoj Austriji za koristiti, a nama ce biti jos veselije... S druge strane, znajuci nas, vjerovacu kada vidim da su stigli... Nevjerni toma, sta cu... Sa 5 mil. koje ce se Ameri uchipiti, moze se uraditi mali servis na ta 2x ali bez zamjene filtera kabine... :mrgreen: Salu na stranu, za te pare se moze ugraditi nova elektronika za letenje nocu, naravno u izvoznoj varijanti za kokuze, mada bi i to bio napredak u odnosu na sad.
Cijene vojne tehnike, pogotovo zapadne, su apsolutni horor. Cak su cijene i novih ruskih Mi17 skocile 200%-300% u zadnjih 10ak godina ali oni svakako nisu opcija za nas.
Mil-ovi jesu poskupili, ali tako ti je kad UH-60 bas po Afganistanu ne moze letati pod velikim teretom... Pa su trazili sve Mil-ova pod ugovor na svijetu sta ima bar 2ruke i noge... Oni mogu...

Sta je pametnije? Prosjaci ne mogu birati. Uzeces sto ti narede... Ako mognes skamcit para da ih platis... Opcija da sam biras sta ti vise pase nama nece igrati, jer ce se nasi naguziti sami, i da im niko te trazi...
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5997 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

drndalo wrote:
Cijene vojne tehnike, pogotovo zapadne, su apsolutni horor. Cak su cijene i novih ruskih Mi17 skocile 200%-300% u zadnjih 10ak godina ali oni svakako nisu opcija za nas.
Mil-ovi jesu poskupili, ali tako ti je kad UH-60 bas po Afganistanu ne moze letati pod velikim teretom... Pa su trazili sve Mil-ova pod ugovor na svijetu sta ima bar 2ruke i noge... Oni mogu...

Sta je pametnije? Prosjaci ne mogu birati. Uzeces sto ti narede... Ako mognes skamcit para da ih platis... Opcija da sam biras sta ti vise pase nama nece igrati, jer ce se nasi naguziti sami, i da im niko te trazi...
To sa UH-60 vs Mi17 u Afganistanu se ne moze vaditi van konteksta kao nekakva uporedba dvije letjelice. Neko je pokusao biti pragmatican i ne pokusati u sred rata iz korijena mijenjati Afganistansku avijaciju ali je na kraju tako ispalo. Nakon uvedenih sankcija Rusiji Ameri su vec odavno odustali od novih nabavki Mi17 iz Rusije i poceli su sa procesom zamjene sa UH-60 koliko god to bilo lose kratkorocno. Dakle sve sad treba novo odskolovati, i pilote i mehanicare itd itd itd.... u sred rata. Prvi piloti su nedavno certifikovani ali ce i dalje dugo vremena da ovise o kontraktorima i za letenje i za odrzavanje. Drugi potencijalni problem za Afganistance je sto dobivaju stare (ali remontovane) UH-60 koji tu tehnoloski dosta nizi od trenutne ponude. Ali ovo stvarno apsolutno nikakve veze nema sa nasom situacijom.

Nama pocinje smjena generacije pilota i vec se planiraju sredstva za obuku novih 30ak pilota. Mi17 apsolutno nije opcija za nas bez ulaska uopste u pricu o cijeni i performansama. Novi Mi17 se ne mogu remontovati nigdje osim u Rusiji i mi ni pod razno vise ne mozemo da se stavljamo u situaciju da budemo ucjenjivani od Rusa. Hrvatski Mi17 nisu mogli da krenu na remont dok Kolinda licno nije otisla Putinu na noge da mu ga popusi.
Zapadna tehnika ce biti kupljena, a tacno sta necu ni da nagadjam. UH-60 jeste jedna od realnih opcija a cinjenica da se proizvode izmedju ostalog i u Turskoj je vjerovatno takodjer faktor.

Fakat bi trebali ovu pricu prebaciti na temu o OSBiH, ne znam samo kako i zasto se ovdje pokrenula.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5998 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Nije mi namjera bila potezati pricu bolji/losiji... Postoje samo bolji za neku namjenu od drugih... To je bila moja poruka. Pa kad kao ameri imas deficit potrebnog na terenu "tamo" plus sankcije koje smetaju normalnu nabavku, onda trazis preko ugovaraca na "sivo" sve sto leti po svijetu... I nije tu samo pitanje Afganske vojske, nego su ti isti ugovaraci i regularne trupe znamo vec koga vukli tamo gdje drugi nisu mogli... Jednostavno, hot&high sa odredjenim teretom je to zahtijevao...

Slazem se da politicki moze biti bitno remontovanje tehnike, i tu nisam siguran dokle su dosli zavodi u nekim novim clanicama, bar sto se Mil-ova tice... U to spada i prica oko remonta HR Mil-ova, gdje se nesto drugo sprema okolokole...

Ali da ne idem dalje, jer jesmo u pogresnoj temi...
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#5999 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

ja ne vjerujem da će to biti novi helikopteri
mislim da je to neki "višak" nacionalne garde ili tako nešto
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#6000 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by bh.tornjak »

jao_situacije wrote:
krater wrote:(
izvinite na off-u
imam jedno pitanje (ako sam dobro skontao ti si u metalurgiji) pa da mi nešto razjasniš..
gledao sam neki video procesa u kojem se prah metala koji su potrebni za neku leguru stavljaju u kalup za ono što treba napraviti, i poslije se taj prah metala u kalupu zagrijava strujom u vakumu i napravi se legura i taj predmet odjednom
zanima me kako taj prah metala naprave, naprimjer željezo itd. jel melju to ?
hvala :mrgreen:
taj proces se zove "sinterisanje" i ne radi se u vakuumu nego se
materijal zagrijava pod pritiskom do temperature koja je ispod tacke topljenja.....
finesama i raznim metodama dobija zeljena osobina materijala

materijal se prije toga drobi...melje i sta ti ja znam sta jos.....sve dok se ne dobije zamalo pa prah od tog materijala

materijal podlozen tom procesu dobija cvrstocu...tvrdocu...i dobro provodi toplotu....a samim time je otporan na toplotu....
Post Reply