BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#3851 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

archi_a wrote:Laički zaključujem da su, obzirom da im trebaju testne granate, za manji domet, išli na sigurno i nabavili ih u fabrici koja tu liniju već proizvodi. Neka me neko ispravi ili dopuni ako griješim.
Istu stvar mislim. Naši rade na 155mm s povećanim dometom. Volio bih da s tim napunimo haubicu u Glamoču :D
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3852 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Ima ovo jos pure da pojede da stigne do Glamoca...
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#3853 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Malo sam njuskao po googlu trazeci tog ceskog proizvodjaca 155mm granata za testiranje i nisam bog zna sta nasao iako doduse nisam se bas slomio trazeci. Jedino sto sam nasao je u katalogu ceskog Exalibura ponudu za 155mm granate za trening za Slovacku Zuzana samohotku, ali sam prilicno siguran da Exalibur to ne proizvodi sam.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#3854 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Izdvojeno iz vijesti o posjeti Novalica i Dzindica Gorazdu

http://vijesti.ba//clanak/351912/izgrad ... ove-godine
Okosnicu privrednog razvoja ovog kraja čine preduzeća iz oblasti namjenske industrije u industrijskoj zoni Pobjeda. Kompanija Ginex u vlasništvu je FBiH. Federalni ministar industrije, energetike i rudarstva Nermin Džindić ističe kako je broj zaposlenih u oblasti namjenske industrije u prošloj godini povećan za 470, a na snazi je odluka da se kompletna dobit investira u otvaranje novih pogona i novih radnih mjesta.

– Nadam se u toku ove godine da će još dva nova razvojna projekta biti realizirana u BPK Goražde. Kroz naše aktivnosti u privatnim preduzećima u BPK razvili smo nekoliko dobrih projekata koji su sada u fazi tehničkih proba i usaglašavanja, odnosno dobijanja određenih dokumenata i saglasnosti za njihovu upotrebu, a prošli su svu proceduru u Vladi FBiH i Vijeću ministara. Radi se još na finalnom koraku testiranja i dobijanja upotrebnih dozvola nakon čega očekujemo serijsku proizvodnju i povećanje broja radnih mjesta – dodaje Džindić.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#3855 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Zeljezara Zenica

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
belfy
Posts: 7665
Joined: 06/08/2007 09:00

#3856 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by belfy »

krater wrote:Zeljezara Zenica

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
ovo su slike stare nekih 12 godina sada. mada, sve jos uvijek radi osim 100-tonske elektro-peci (slike 5 i 6), ali bi ona trebala postati ponovo operativna pocetkom 2018.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#3857 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

Bilo sta sto mr. Novalic kaze treba uzeti sa citavom kantom soli, jer se ne radi ni o dobrom biznismenu ni covjeku. Rezultati prvo, pa nek onda baljezgaju.

Inace mi je smijesno sto se haubica u clanku iznad pominje kao skoro u potpunosti bh proizvod, osim kamiona i programa za navodjenje. Nije li to pola, ili blizu pola, citavog sistema, i vrlo vazno za ukupne performanse istog ;-)
User avatar
jao_situacije
Posts: 17944
Joined: 29/03/2014 19:20

#3858 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

mehoxy wrote:Bilo sta sto mr. Novalic kaze treba uzeti sa citavom kantom soli, jer se ne radi ni o dobrom biznismenu ni covjeku. Rezultati prvo, pa nek onda baljezgaju.

Inace mi je smijesno sto se haubica u clanku iznad pominje kao skoro u potpunosti bh proizvod, osim kamiona i programa za navodjenje. Nije li to pola, ili blizu pola, citavog sistema, i vrlo vazno za ukupne performanse istog ;-)
:lol: :lol:
koje gluposti

jesi ti čuo za gripen iz švedske ?
šta misliš koliko se % dijelova pravi u švedskoj u grupaciji saab
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#3859 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

jao_situacije wrote:
mehoxy wrote:Bilo sta sto mr. Novalic kaze treba uzeti sa citavom kantom soli, jer se ne radi ni o dobrom biznismenu ni covjeku. Rezultati prvo, pa nek onda baljezgaju.

Inace mi je smijesno sto se haubica u clanku iznad pominje kao skoro u potpunosti bh proizvod, osim kamiona i programa za navodjenje. Nije li to pola, ili blizu pola, citavog sistema, i vrlo vazno za ukupne performanse istog ;-)
:lol: :lol:
koje gluposti

jesi ti čuo za gripen iz švedske ?
šta misliš koliko se % dijelova pravi u švedskoj u grupaciji saab
Ne znam i yebe mi se za gripen, saab i svecku. Cinjenica je da ovo nije ni blizu u potpunosti bh proizvod. Cinjenica je isto tako da su dobre performanse i konstrukcija kamiona i dobar balisticki program od velike vaznosti za jedan ovakav sistem.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#3860 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Kamion mozes kupiti gdje god hoces, tako i gps, al haubicu bas i ne.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#3861 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

Ne osporavam ja to (mada ne moze bas svakakav kamion, mora to biti konstruisano da trpi tezinu haubice i stres prilikom opaljivanja), samo kazem da su oboje vazan dio sistema. I da je bez njih sama haubica beskorisna.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#3862 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by prog321 »

mogao si i sutit.
rezultat bi bio isti :-D
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#3863 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

A ko mi kaze :lol:
Kolike si ti gluposti ispisao, ja to ne bi mogao dostici ni da se potrudim
belfy
Posts: 7665
Joined: 06/08/2007 09:00

#3864 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by belfy »

mehoxy wrote: Ne znam i yebe mi se za gripen, saab i svecku. Cinjenica je da ovo nije ni blizu u potpunosti bh proizvod. Cinjenica je isto tako da su dobre performanse i konstrukcija kamiona i dobar balisticki program od velike vaznosti za jedan ovakav sistem.
da, zato je Apple proizveden u potpunosti van USA americki proizvod... :-) ti malo mijesas neke stvari.

svi kupuju repromaterijal. nekada je to psenica, nekada palmino ulje, a nekada kamion i elektronika... bitno je sta ti od toga mozes napraviti i da li je i koliko konkurentno.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17944
Joined: 29/03/2014 19:20

#3865 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

mehoxy wrote:
jao_situacije wrote:
mehoxy wrote:Bilo sta sto mr. Novalic kaze treba uzeti sa citavom kantom soli, jer se ne radi ni o dobrom biznismenu ni covjeku. Rezultati prvo, pa nek onda baljezgaju.

Inace mi je smijesno sto se haubica u clanku iznad pominje kao skoro u potpunosti bh proizvod, osim kamiona i programa za navodjenje. Nije li to pola, ili blizu pola, citavog sistema, i vrlo vazno za ukupne performanse istog ;-)
:lol: :lol:
koje gluposti

jesi ti čuo za gripen iz švedske ?
šta misliš koliko se % dijelova pravi u švedskoj u grupaciji saab
Ne znam i yebe mi se za gripen, saab i svecku. Cinjenica je da ovo nije ni blizu u potpunosti bh proizvod. Cinjenica je isto tako da su dobre performanse i konstrukcija kamiona i dobar balisticki program od velike vaznosti za jedan ovakav sistem.
i šta sad ako nije u potpunosti bh proizvod

šta hoćeš da kažeš ?
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#3866 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

Smijesno mi je preuvelicavanje novinara, to je sve. Cinjenica je da je dobar dio ovoga strani proizvod, pa sve i da se reklamira kao potpuno nas.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#3867 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

mehoxy wrote:Smijesno mi je preuvelicavanje novinara, to je sve. Cinjenica je da je dobar dio ovoga strani proizvod, pa sve i da se reklamira kao potpuno nas.
Koja to firma na svijetu proixvodi haubice, kamione i gps?

Cetnici se hvale norom kao srpskim proizvodom a nisu u stanju ni cijev proizvesti.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#3868 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Image

http://www.messer.ba/localimages/cista_tehnologija.pdf

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
http://eng.mzperm.ru/about/history/

In 2000 the plant started operation of a ladle furnace and in 2002 electric arc steel furnace ДСП-60/70 (FAI-FUCHS) was commissioned. Since 2006 the program of Motovilikha metallurgical complex revamping has been implemented: in 2009 steel vacuum degassing unit and new forging facilities (Danieli) were put into operation and air separation plant was launched in 2013.

Metallurgical production

Metallurgical production of Motovilikhinskie Zavody is a modern process facilities on producing steel, forgings, formings, hot-rolled bar products, and it operates all kinds of metal conversion.

Within the program of metallurgical facilities renewal a Danieli forging plant, a VD/VOD (Danieli) vacuum steel degassing unit (vacuum vessel), and an air separation unit were installed at the Works in 2008-2010.

Electric arc furnace ДСП-60 (FAI-FUCHS) is the heart of metallurgical production. The furnace is equipped with automatic control providing the output of 60 tons of melted steel per 70 minutes at minimum power consumption.

Ladle furnace is an automated facility of steel treatment (AFST) takes 40-60 minutes to develop melted steel to specified chemical contents with minimal concentration of gases and nonmetal inclusions.

Four automated steel continuous casting units provide steel teeming. By that the teeming platform is on the height of +21 m. Two single strand plants are designed for slab production; two three strand plants are for bloom production.

The facilities also include four electroslag refining furnaces (ESR) designed to obtain special purpose ingot.

Bar production is carried out by means of heavy section mill “710” and light section mill “350” (in combination with hot drop saws, fridge, and cold plate levelers).

Forging facilities are equipped with pressing machines with the force of 1500, 2000 and 3000 (tf), each of them is equipped with a floor-stand track-riding manipulator.

Different forming configurations are being produced by hammers, the weight of falling parts in them is 2-6 t, and by hydraulic presses with the force of 450 and 700 tf.

Image

http://eng.mzperm.ru/products/includes/ ... Metall.pdf

GFM, mod. SXP 55.1001/601B, Upsetting machine
Forging force per every hammer, max
t 1000
http://www.tradekorea.com/product/detai ... chine.html
http://forum.klix.ba/bh-vojna-industrij ... #p12976221

Vece nase kovacke prese u Zenici od ovih ruskih :shock: :D
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3869 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Streptokok wrote:
mehoxy wrote:Smijesno mi je preuvelicavanje novinara, to je sve. Cinjenica je da je dobar dio ovoga strani proizvod, pa sve i da se reklamira kao potpuno nas.
Koja to firma na svijetu proixvodi haubice, kamione i gps?

Cetnici se hvale norom kao srpskim proizvodom a nisu u stanju ni cijev proizvesti.
Covjek je primjetio da trljaju o tome kao o potpuno BiH proizvodu, a nije... To ne znaci da je to lose, ali onda treba malo smanjiti ribu sa potpuno BiH proizvodu...
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#3870 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by asker »

Nigdje nije receno da je potpuno BH proizvod.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#3871 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by prog321 »

imaju dva. sarafa iz Kine.
to je medjunarodni projekat :-D
belfy
Posts: 7665
Joined: 06/08/2007 09:00

#3872 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by belfy »

cek, da rijesimo i taj dio. ako ja kupim cip iz Kine, bateriju iz Tajvana i bananu iz Juzne Amerike i u Bosni napravim od toga WiFi router da li ja taj proizvod mogu nazvati bosanskim?
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3873 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

I to 100% bosanskom genijalnoscu...
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#3874 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Sta nesto cini domacim proizvodom je definisano drzavnim zakonima i pravilnicima, medjunarodnim standardima, trgovackim sporazumima itd. Zavisno od situacije i vrste proizvoda te definicije variraju (ne moze pravilo biti isto za maslinovo ulje, sarafe i kompleksne sisteme).
Za kompleksne sisteme to se uglavnom vrti oko 60% vrijednosti proizvoda i dijelova koji moraju biti domace proizvodnje da bi se proizvod mogao smatrati domacim.
Za neke vrlo trazene proizvode gdje je konkurencija velika proizvodjaci vole traziti rupe u tim pravilnicima i zakonima pa se oni vremenom znaju poostravati i sve detaljnije definisati da se malverizacije zaustave. Interesantan primjer toga je Svicarska gdje se zbog satova moralo nekoliko puta intervenisati https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_Made
U svakom slucaju minimalna neka zastupljenost domacih dijelova, sirovina, nivoa prerade mora postojati da se proizvod smatra domacim, pa je tako Golf iz Njemacke ipak Njemacki proizvod iako je napravljen od Bosanskog aluminiuma i iako su na njemu recimo Bosanski kocioni elementi, filter za ulje, presvlake i iako ima dobavljace za razne dijelove iz raznih Evropskih zemalja.
Isto tako po istim pravilima Golf sklopljen u Sarajevu nije bio Bosanski proizod. Kao takav nije se ni mogao izvesti u Tursku koristeci bezcarinski trgovinski sporazum koji smo imali koliko god smo se mi upinjali. Istim principom Srbija ne uspjeva da bezcarinski izveze u Rusiju Fiata jer nema u sebi dovoljan procenat domacih dijelova.

Evo i UIO vodic za utvrdjivanje status koji donekle ilustrira ovo

Image

Bosanska haubica na sasiji FAPa i sa stranim racunarom za SUV sasvim sigurno i vise nego ispunjava i najstroze definicije “domaceg proizvoda”, pa se moze slobodno zvati Bosanskim domacim proizvodom. Razviti od koncepta i fizicki napraviti top, automatski punjac, hidraulicni sistem stabilizacije, program za SUV itd, procentualno vise nego zadovoljava ove definicije.

Tek nekolicina zemalja na svijetu je sposobna napraviti cijev za haubicu pa kome to imponuje moze biti ponosan da je Bosna jedna od njih.

Nadam se da smo apsolvirali pitanje jeli ili nije domaci proizvod.

Meni licno bi palo na pamet 100 nekih drugih pitanja mimo ovog na bazi ono malo sto smo vidjeli i culi do sada.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#3875 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by prog321 »

to je neki common sense @heckler.
ali ja.sve mislio lik se zajebava :-D
Post Reply