BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#2426 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirzet87sa »

.
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#2427 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Ja kad bi ti rekao sta znam mene ne bi bilo. Misli to sto mislis, u pravu si.
Prvo iskrene cestitke na novom poslu, uistinu to mislim, nadam se da ces se poslovno i svakako drugacije ostvariti na novom poslu.
Drugo, ako si mislio da nisam vjerovao tvojim insajderskim informacijama, grijesis, nego imao sam izbliza prilike vidjeti i na vlastitoj kozi osjetiti kako u stvari funkcionisu nase stranke, najlakse je reci, i nazalost najtacnije, svi su lopovi, ali postoje tu neke nijanse.

Meni jednostavno nije jasno zasto ni neko strateski unistavao Pretis, a ne dirao Ginex ili Igman, sve kontrolise ista stranka, sta je to toliko vrijedno u vezi Pretisa pa bi se moglo dobro zaraditi njegovim unistenjem?

Energoinvest ostao bez svih tvornica, pa nekako opstaje, pa makar i kao samo inzenjering firma, ostale se drzavne firmeisto tako nekako koprcaju, Pretis ima proizvod koji ima kupca, znaci ima stratesku prednost u odnosu na neke druge drzavne firme, pa opet je u daleko goroj situaciji u odnosu na njih, otkud bas svi lesinari na njemu ?

Da je u centru Sarajeva, shvatio bi da je zbog lokacije, ali postoji neki razlog, kocnica, koji ni ti nisi rekao, ili nisi smio kako vec gore kazes, zasto se blokira razvoj Pretisa, da je pitanje razlog ma svi su lopovi, onda bi citava namjenska bila donja, zasto bas pik na Pretisu, to je ostalo neodgovoreno pitanje ?
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#2428 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirzet87sa »

iz zadnje klupe wrote:
Prvo iskrene cestitke na novom poslu, uistinu to mislim, nadam se da ces se poslovno i svakako drugacije ostvariti na novom poslu.
Drugo, ako si mislio da nisam vjerovao tvojim insajderskim informacijama, grijesis, nego imao sam izbliza prilike vidjeti i na vlastitoj kozi osjetiti kako u stvari funkcionisu nase stranke, najlakse je reci, i nazalost najtacnije, svi su lopovi, ali postoje tu neke nijanse.

Meni jednostavno nije jasno zasto ni neko strateski unistavao Pretis, a ne dirao Ginex ili Igman, sve kontrolise ista stranka, sta je to toliko vrijedno u vezi Pretisa pa bi se moglo dobro zaraditi njegovim unistenjem?

Energoinvest ostao bez svih tvornica, pa nekako opstaje, pa makar i kao samo inzenjering firma, ostale se drzavne firmeisto tako nekako koprcaju, Pretis ima proizvod koji ima kupca, znaci ima stratesku prednost u odnosu na neke druge drzavne firme, pa opet je u daleko goroj situaciji u odnosu na njih, otkud bas svi lesinari na njemu ?

Da je u centru Sarajeva, shvatio bi da je zbog lokacije, ali postoji neki razlog, kocnica, koji ni ti nisi rekao, ili nisi smio kako vec gore kazes, zasto se blokira razvoj Pretisa, da je pitanje razlog ma svi su lopovi, onda bi citava namjenska bila donja, zasto bas pik na Pretisu, to je ostalo neodgovoreno pitanje ?
Zato sto se pretis prostire na par kilometara povrsine, dok ginex i igman zajedno nemaju ni pola te imovine. Zato sto je pretisov kones ujedno i magacin ARBIH, Sipe, policije da ne nabrajam ima ih jos par. Pretisovi ugovori vrijede odma po par desetina miliona, dok ginex/igman par miliona - ako i toliko. Pretis kao firma ima jos BRUKU neiskoristenih magacina koji , ako se srede, mogu prodati ili pokrenuti privatne firme. Sam polozaj pretisovog konesa je specifican, prostire se "duboko" kroz sumu, opkruzen potocima i ostalim prirodnim "ljepotama" i kao takav ima veliku vrijednost. Mislim da je sama duzina konesa oko 5-7km, nisam siguran ali tu je. Namjenskim unistavanjem firme ide se ka tome da se firma gurne pod stecaj odnosno privatizuje. Smijesno je uopste razmisljati koliki novcani obrt bi privatnik imao godisnje u ovoj firmi. "Neki dan", nisam siguran koji pa moram koristit ovaj izraz, je bio jedan covjek ( bivsi direktor nermina dzindica ) iz zenice koji je uzimao mjere prese da li je zbog kupovine ili neceg drugo ne znam. Ali da je dolazio bez razloga, nije. Dalje, sto sam provjerio jeste da je ovaj pretisov direktor opljackao firmu u hrasnici koja je bila u rukama slovenaca, a radili su mislim za citroen - proizvodnja dijelova. Mislim, ovo nije sad neka bitna informacija ali eto cisto da se zna da ni ovaj direktor nije CIST, kao ni jedan do sad.
I kako mislis zasto se SDA okpolio samo na pretis? Pa sta je sa zrakom, ta firma je pala kurcu za usi. Vodio se spor na sudu, htjeli da im prodaju glavnu pogonsku zgradu.
Sve u svemu, hvala na cestitkama :)
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#2429 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Klavikula »

155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#2430 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

navodno u zadnjem broju SB ima intervju sa novim direktorom PRETISa.
bilo bi odlicno ako neko ima mogucnost da to postavi ovdje.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#2431 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Klavikula »

mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#2432 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirzet87sa »

Radnici pretis-a nisu primili platu 47dana, pored toga duzni im 30+. Posla sto je bilo zavrsilo se. Od ponedeljka se ide u strajk, s tim da ce se obavijestiti mediji pa ce sve biti na tv-u, da ne kazu pojedinci SBB-ova kampanja protiv SDA stranke preko dnevnog avaza. Ovaj trenutni direktor je cista ubleha, nista uradio nije. Osim sto je dao otkaz ljudima, posla nasao nije. Roba koju je pricao na samom pocetku da mora ici, kao sto sam vam prije mjesec dana govorio, otisla nije NITI CE.
SDA definitivno gubi izbore ove godine, previse fabrika su unistili, naroda opljackali. Da Bog da za lijeka nemali.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#2433 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

namjenska industrija je, po njegovim riječima, dokaz da se angažovanjem izvršne vlasti može pomoći u pokretanju proizvodnje. Tu je, takođe, riješeno nekoliko bitnih pitanja i rezultati nisu izostali.

„Međutim, prevelika je kampanja u 2013. Godini vođena protiv namjenske industrije, pa smo nakon izuzetno snažnog rasta u 2011. i 2012. došli do jedne stabilizacije, pa čak i malog pada u 2013. godini. Međutim, u 2014. Godini ponovo dolazi do novog buma u namjenskoj. U prvih šest mjeseci 2014. godini rast proizvodnje je 41 posto u odnosu na isti period 2013 godine. Mislim da će ova godina biti ubjedljivo najbolja od rata do danas“, izjavio je Trhulj.

Time će se, kako je dodao, najvećim dijelom iskoristiti postojeće kapacitete i ovakav napredak u narednim godinama biće uslovljen novim investicijama.

„Zato smo stvorili uslove za saradnju sa američkim i turskim kompanijama, što će dati novi zamah našoj namjenskoj industriji. Mislim da ćete ubrzo čuti još dosta dobrih viesti iz ove industrijske grane“, kazao je Trhulj u intervjuu za magazin Euromenager, koji je objavljen na web stranici Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
http://novasloboda.ba/trhulj-usvajanjem ... e-ulagace/
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#2434 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirzet87sa »

Nermin Dzindic izgubi sudski spor protiv radnika! Svi radnici koji su imali stalni radni odnos vraceni na posao.
Po svemu sudeci, gospon direktoru ide noga. Cak sta vise, odma poslije izbora.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#2435 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by prog321 »

ovaj mirzet je radoncicev igrac :-D
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#2436 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirzet87sa »

prog321 wrote:ovaj mirzet je radoncicev igrac :-D
Jesam, jebo te on
sara101210
Posts: 18
Joined: 27/06/2014 16:54

#2437 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by sara101210 »

Pezo se vraca jedini pravi direktor
ovo ostalo je smijesno Fadil Novalic u obadva NZO i uzima duple pare pokusava sa svojim ljudima Nerminom i ostalim banditima sto veci dug da napravi .Daje savjete i rijesenja kao neki osnovac bio sam sanjim na sastanku smijesan covijek.Pita jednu firmu zasto su oni naplatili racun covjekmu odgovara pa primiliste moju robu kompletnu zar je cudo da naplatim moju robu i ulozen materijal ili bi ti dzaba ja nisam niti u jednoj stranci sve ja napravio i zaradio ne ko ti na drzavnom.Kaze jos Novalic dajte mi 2,5 mili km i obezbijedite trziste jacu poslovat bez gubitka ...
Pa to moze svako sa 2,5 mil netreba kupovat masine ima prostor i majstore i Trziste :evil: :evil: :evil: :evil:
neki
Posts: 6688
Joined: 17/02/2005 07:57

#2438 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by neki »

jbt..ovdje se vidi da neki nisu ni 8 razreda osnovne zavrsili, nepismeni totalno, a nasli se kompetentni da komentarisu vodjenje firme...
sara101210
Posts: 18
Joined: 27/06/2014 16:54

#2439 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by sara101210 »

neki wrote:jbt..ovdje se vidi da neki nisu ni 8 razreda osnovne zavrsili, nepismeni totalno, a nasli se kompetentni da komentarisu vodjenje firme...
Nepase ti prica ko i ti bandit Novalic i ostali glupani imaju robu spremnu al nema Peze da to proda
pa cekaj te jos paraziti jedni .
Hajrudin Pezo jedini pravi naj bolji direktor :-D :-D :-D :-D :-D
Novalic duplu platu uzima sta je 2500 km mjesecno vrijedi on tog. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
neki
Posts: 6688
Joined: 17/02/2005 07:57

#2440 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by neki »

sara101210 wrote:
neki wrote:jbt..ovdje se vidi da neki nisu ni 8 razreda osnovne zavrsili, nepismeni totalno, a nasli se kompetentni da komentarisu vodjenje firme...
Nepase ti prica ko i ti bandit Novalic i ostali glupani imaju robu spremnu al nema Peze da to proda
pa cekaj te jos paraziti jedni .
Hajrudin Pezo jedini pravi naj bolji direktor :-D :-D :-D :-D :-D
Novalic duplu platu uzima sta je 2500 km mjesecno vrijedi on tog. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jarane, otprilike mi je jasno da pokusavas da vrijedjas, ali post ti je totalno nesmislen..
Mislim da je za tebe bolje da se prihvatis masine i radis ono za sta si obucen, a vodjenje firme i komentarisanje istog ipak ostavi nekom obrazovanijem..
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#2441 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Ako je Fadil Novalic ovoj prici ( a nadam se) ona ima neke nade., jedan od vrlo rijetkih sposobnih kadrova SDA. covjek oji se spasio CIMOS fabriku u Srebrenici dizuci radnike u Gradaccu, sto mu Slovenci nikad oprostili nisu...

Ovom saraj2010 porucujem ili nek ponovo upise 4 razred osnovne ili vrati pare onom kojem plati da ga nepismenog zaposli....
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#2442 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by RahatHurmašica »

.
Last edited by RahatHurmašica on 24/03/2015 15:27, edited 1 time in total.
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#2443 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

sara101210 wrote:Pezo se vraca jedini pravi direktor
ovo ostalo je smijesno Fadil Novalic u obadva NZO i uzima duple pare pokusava sa svojim ljudima Nerminom i ostalim banditima sto veci dug da napravi .Daje savjete i rijesenja kao neki osnovac bio sam sanjim na sastanku smijesan covijek.Pita jednu firmu zasto su oni naplatili racun covjekmu odgovara pa primiliste moju robu kompletnu zar je cudo da naplatim moju robu i ulozen materijal ili bi ti dzaba ja nisam niti u jednoj stranci sve ja napravio i zaradio ne ko ti na drzavnom.Kaze jos Novalic dajte mi 2,5 mili km i obezbijedite trziste jacu poslovat bez gubitka ...
Pa to moze svako sa 2,5 mil netreba kupovat masine ima prostor i majstore i Trziste :evil: :evil: :evil: :evil:
Bez ikakve uvrede bilo kome, ali nije ni cudo sto smo u ovakvom k...., ko nam sve hoda po sastancima.... :|
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#2444 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirzet87sa »

Ne vjerujem da se vraca Hajrudin Pezo na poziciju direktora, a isto tako ne vjerujem da ce Nermin Dzindic ostati direktor poslije izbora. Da se razumijemo, oba su lopova ali je Hajrudin Pezo koliko toliko bio covjek i uspio dijeliti plate mimo potrosenog kredita od strane vlade dok Nerminu puca kurac sto narod nema. Sve u svemu, ni jedan od njih nije uspio nista konkretno prodati, odnosno robu koja je bila u prvom planu. Ono sto se prodalo su neke bezvrijedne stvari u iznosu par ( do 3-4) miliona km. Dovoljno da se pokriju rezije, radna snaga, banka.
Da se osvrnem na post forumasa koji kaze da bi i on poslovao bez gubitaka sa kapitalom od 2.5mil km, ne bi prijatelju. Pezo nije poslovao pozitivno sa kapitalom od 13miliona, pa ne bi ni ti sa 2.5. Ne kazem da nije moguce, moguce je, ali trebaju ti odrijesene ruke i bez stranackog pritiska, maltretiranja i ucjena.
Jedini razuman spas pretisu jeste da ne smije biti stranacki orijentisan.
sara101210
Posts: 18
Joined: 27/06/2014 16:54

#2445 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by sara101210 »

mirzet87sa wrote:Ne vjerujem da se vraca Hajrudin Pezo na poziciju direktora, a isto tako ne vjerujem da ce Nermin Dzindic ostati direktor poslije izbora. Da se razumijemo, oba su lopova ali je Hajrudin Pezo koliko toliko bio covjek i uspio dijeliti plate mimo potrosenog kredita od strane vlade dok Nerminu puca kurac sto narod nema. Sve u svemu, ni jedan od njih nije uspio nista konkretno prodati, odnosno robu koja je bila u prvom planu. Ono sto se prodalo su neke bezvrijedne stvari u iznosu par ( do 3-4) miliona km. Dovoljno da se pokriju rezije, radna snaga, banka.
Da se osvrnem na post forumasa koji kaze da bi i on poslovao bez gubitaka sa kapitalom od 2.5mil km, ne bi prijatelju. Pezo nije poslovao pozitivno sa kapitalom od 13miliona, pa ne bi ni ti sa 2.5. Ne kazem da nije moguce, moguce je, ali trebaju ti odrijesene ruke i bez stranackog pritiska, maltretiranja i ucjena.
Jedini razuman spas pretisu jeste da ne smije biti stranacki orijentisan.
Nermin Dzindic dao narudjbu firmi iz Hadzica da prave 1600 sanduka.Ta firma nemoze to ispostovat nikad jer nemaju masina
najbolji majstor je vlasnica .Novalic misli svejedno sanduk(AMBALAZA)nije bitno kako izgleda i dali ima UN broj.Predlozio je da alatnica pravi sanduke i okove samo da se donese sve izrezano.Pezo stize 100 %
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#2446 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirzet87sa »

sara101210 wrote: Nermin Dzindic dao narudjbu firmi iz Hadzica da prave 1600 sanduka.Ta firma nemoze to ispostovat nikad jer nemaju masina
najbolji majstor je vlasnica .Novalic misli svejedno sanduk(AMBALAZA)nije bitno kako izgleda i dali ima UN broj.Predlozio je da alatnica pravi sanduke i okove samo da se donese sve izrezano.Pezo stize 100 %
Znam da je situacija oko sanduka komplikovana, mora se koristiti posebna cpc daska koja je poskupa. Ne vjerujem ni da ce Hamza primiti te sanduke. Jedino ako Nermin vrsi pritisak na Hamzu i zeli da sabotira, odnosno da da zeleno svjetlo sanducima koji ne prolaze un standarde. Ne kazem da nije moguce da se Pezo vrati, nego kazem da ne vjerujem da ce doci. To je neko moje misljenje, nisam aktualiziran sa trenutnim informacijama inside firme, a trebat ce mi vremena barem do petka da provjerim tu info.
@edit
evo cjenovnik za ostale forumase, uglavnom ovo je za nase trziste i vjerujem da svi proizvodjaci kupuju daske u krugu bih odnosno da je niko ne uvozi.
http://www.drvorez.com/cjenovnik_rezane_gradje.pdf
sara101210
Posts: 18
Joined: 27/06/2014 16:54

#2447 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by sara101210 »

mirzet87sa wrote:
sara101210 wrote: Nermin Dzindic dao narudjbu firmi iz Hadzica da prave 1600 sanduka.Ta firma nemoze to ispostovat nikad jer nemaju masina
najbolji majstor je vlasnica .Novalic misli svejedno sanduk(AMBALAZA)nije bitno kako izgleda i dali ima UN broj.Predlozio je da alatnica pravi sanduke i okove samo da se donese sve izrezano.Pezo stize 100 %
Znam da je situacija oko sanduka komplikovana, mora se koristiti posebna cpc daska koja je poskupa. Ne vjerujem ni da ce Hamza primiti te sanduke. Jedino ako Nermin vrsi pritisak na Hamzu i zeli da sabotira, odnosno da da zeleno svjetlo sanducima koji ne prolaze un standarde. Ne kazem da nije moguce da se Pezo vrati, nego kazem da ne vjerujem da ce doci. To je neko moje misljenje, nisam aktualiziran sa trenutnim informacijama inside firme, a trebat ce mi vremena barem do petka da provjerim tu info.
@edit
evo cjenovnik za ostale forumase, uglavnom ovo je za nase trziste i vjerujem da svi proizvodjaci kupuju daske u krugu bih odnosno da je niko ne uvozi.
http://www.drvorez.com/cjenovnik_rezane_gradje.pdf
Jesu ovo cijene u RS al uz ove cijene ide 50 km susenje daske plus prevoz 350 eura.
Kubik daske za sanduke je 570 - 650 a 8 sanduka u kubiku plus 26 km okovi i farba.......
Sta je sa firmom sto je zadnje sanduke napravila oni nisu bili losi...
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#2448 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirzet87sa »

sara101210 wrote: Jesu ovo cijene u RS al uz ove cijene ide 50 km susenje daske plus prevoz 350 eura.
Kubik daske za sanduke je 570 - 650 a 8 sanduka u kubiku plus 26 km okovi i farba.......
Sta je sa firmom sto je zadnje sanduke napravila oni nisu bili losi...
Ti se razumijes bolje oko sanduka, a vidim baratas bolje i cijenama. Zadnji sanduci su ispitani od strane Hamze, polozili svi do jednog. Mislim da ih je bilo oko 9000komada. Vjerujem da su svi puni, odnosno da zjape u konesu. Ti sanduci su bili naruceni od Hajrudina, a kako ti kazes ove nove narucuje Nermin.. Ne znam zasto se mijenja dobavljac..
U ponedeljak je generalni strajk uz prisustvo TV-a, novina. Vjerujem da ce biti vise info. o trenutnom stanju u firmi, poslovanju, te samoj buducnosti.
sara101210
Posts: 18
Joined: 27/06/2014 16:54

#2449 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by sara101210 »

Zelio bih jos kratko da se osvrnem na kometare ovog propaliteta iz zadnje klupe i ovog sto voli da jede hurmasice (sta drugo...recesija pogadja :-) ) haha sala mala...momci budite mirni...ja vjerujem da je vama vrlo tesko...standard slab...sta drugo nego sjediti i tipkati anonimno ispred PC-a...pa na taj nacin boriti se sa svojim frustracijama...naci nekoga za koga vjerujete da ste u prednosti nad njim (pa makar u poznavanju gramatike) i onda ga "spustiti tamo gdje mu je mjesto"...

Momci...na pogresnom ste putu, razmislite malo o sledecem:

1. vi ne znate ko vam s druge strane pise i zasto pise tim stilom
2. ne treba da gubite energiju da vrijedjate nekoga za koga mislite da ne poznaje gramatiku tako dobro kao vas dvojica. To je u najmanju ruku vrlo nepristojno (ja se vama ni u jednom postu nisam obratio) drugo skrecete sa teme.
3. mislite malo internacionalno: mozda meni Bosanski nije maternji jezik, pa se mucim i naklapam a vas dvojica tako

4. i najvaznije time ste pokazali svoj mentalitet...odnosno na kojem vam je nivou kultura i moral, Pa onda zasto se cudite sto vam drzava ne funkcionise, sto vas politicari i svi drugi koji su na povlastenoj poziciji u odnosu na vas ponizavaju i ne postuju, kada i vi to sami radite cim imate priliku...sto ste dokazali svojim postovima na forumu....

...dzaba vas je uciteljica naucila gramatiku...kad vas mama nije naucila osnovnoj kulturi

pozdrav svima
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#2450 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by RahatHurmašica »

pretis u štrajku
Post Reply