Ovjeravanje knjižice

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

marselaaaa
Posts: 25
Joined: 16/01/2010 22:20

#26 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by marselaaaa »

draga osobo ti nikako da shvatiš da bez obzira ako si punoljetna trebaš imati maminu,tatinu,muževu,itd... ličnu kartu ako ti je osiguranje nesamostalno odnosno imaš osiguranika već sam ti objašnjavala da se za članove ne plaća osiguranje nego samo za nosioca koji je osiguranik za članove ukoliko oni postoje na njegovoj prijavi i ti isti članovi pored ostalih uvjeta moraju biti u Kantonu sarajevo prijavljeni, za djecu mlađu od 15 godina prijavnica je dokaz prebivališta mada to ni ne treba jer je za djecu obavezno osiguranje do 15 godina kada mogu na biro ili nastaviti redovno školovanjea za sve preko 18 lična karta po zakonu.
ja se nadam da ti je sada jasnije , znači da banaliziram treba ti i mamina i tvoja iz gore navedenih razloga
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#27 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:24, edited 1 time in total.
marselaaaa
Posts: 25
Joined: 16/01/2010 22:20

#28 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by marselaaaa »

Po zakonu obavezno školovanje je do 15 godina,što znači ako ispoštuješ rok u kojem se treba javiti na biro dužni su te osigurati i plaćati za osiguranika cca.6 km za zdravstvo?!
.Samo što naši ljudi ne znaju svoja prava pa mnoga i ne koriste, imamo situaciju gdje ovi koji dođu iz "bratskih" nam oblasti odmah počnu crpiti sva sredstva ove države koja mogu,neki rođak ih prijavi u radni onos na 3 dana pa po osnovu prestanka radnog odnosa oni na biro i još osiguraju 5,6 članova jer su naravno upućeni da imaju pravo osigurati i majku i oca pod određenim uslovima, a u isto vrijeme rade na crno .A da ne pričamo o dječijim doplatcima.
marselaaaa
Posts: 25
Joined: 16/01/2010 22:20

#29 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by marselaaaa »

Pa kada ti je već "teta" objasnila nije valjda da su ti trebala i još uvijek ti trebaju dodatna pojašnjenja???
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#30 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:24, edited 1 time in total.
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#31 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by to je to »

Obzirom da je zdravstveno osiguranje za djecu besplatno interesuje me gdje i kako mogu ovjeriti knjizicu djeteta po toj osnovi?
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#32 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:24, edited 1 time in total.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#33 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:20, edited 1 time in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#34 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by iceman ze »

trazi ti da li si jos sa prebivalistem u Kantonu Sarajevu, nerijetko ljudi promjene prebivaliste, tj. odu u drugi kanton i sl., pa ko iz kojih razloga dolaze u Sarajevo na lijecenje, ovo ti je provjereno, razloga jos sigurno ima, ali znam da samo sa licnom mozes ovjeravati, ne moze pasos, ne moze vozacka.....only LK..... :-)
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#35 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:20, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#36 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by Maraschino »

razumijem da nesto stoji u nekom internom pravilniku ali ne razumijem zasto taj pravilnik ne usklade sa nekim vaznijim aktima...

ko ima pravo pa makar se radilo i o djetetu, da nosa tudju licnu kartu (roditelja). zar je ne moze nesavjesno dijete zlupotrijebiti...umjesto da izdaju neke pio/mio kartice za svakog osiguranika na kome ce stojati broj i identitet i osiguranika i clanova njegove porodice...

nisam u toj situaciji ali tako cesto davati djetetu l.k. nije bas ugodno i to zbog ovjere zdravstvene knjizice...
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#37 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:20, edited 1 time in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#38 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by iceman ze »

kuburio sam ja dosta sa njima, sto se tice tog ovjeravanja, cak mi je znala staviti neku oznaku pored ovjerene knjizice, kada nemam licne karte, kao da mi je to "ovjerila na svoju odgovornost", ali sljedeci put ni u bunilu je nebi ovjerila..... :D
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#39 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by riko-ga »

marselaaaa wrote:Nisi shvatila suštinu a to je da podaci o prebivalištu odnosno baza podataka Cips_a nije dostupna za ovakvu vrstu upotrebe pa zato trebaš predočiti ličnu

A gdje to na LK pise mjesto prebivalista???????????
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#40 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by hamza_sa »

Vertex_bh wrote:
MAN-lion's coach wrote:Zašto uvijek kada odem ovjeriti svoju zdravstvenu knjižicu traže mi ličnu kartu osiguranika pored moje lične?
Po kojem pravilu ili zakonu i zašto?
Uvijek sam se pitao "A zasto uopste moram ovjeravati knjizicu?".
Ako vec u apotekama imaju bar-code scanner i mogu provjeriti da li je moja firma uplatila zdravstveno osiguranje, zasto me onda peglaju sa tim pecatom? Neka povezu i domove zdravlja pa ce i u kartotekama imati odmah informaciju da li sam ovjerio knjizicu ili ne!
Da ne govorim o tome da bi ljekar mogao odmah imati cjelokupni zdravstveni karton pacijenta na ekranu... ali to vec zvuci kao naucna fantastika kod nas, zar ne? I zato, neka nama starih dobrih kucacih masina (pa gdje li ih samo nabavljaju kad su se prestale proizvoditi? )

I jos me nesto zivcira kod tih knjizica: ako sam uplatio zdravstveno, onda bi trebalo da dobijem i neku potvrdu, racun, jel' tako?
A ne, ne .... em sam platio, em moram poslije da dokazujem da sam platio ! E to stvarno nema smisla!
Znam da nije sega, ali citajuci tvoj post kroz glavu mi je proletila jedna scena pa sam se slatko nasmijao.

Zamisli da sjedis u cekaonici u nekoj od ambulanti i padne sistem. Zamisli frke. :lol: :lol:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#41 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by iceman ze »

na licnoj pise izdavalac MUP KS, i to je dovoljno da dokazujete da ste sa prebivalistem u Kantonu Sarajevo, nije za ovjeru zdravstvene bitno, da li zivite u Ljubljanskoj ili Drinskoj..... :D
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#42 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by veljaca »

1mala wrote:04.02.2010 ovjeravala knjizicu.....djetetovu (8god) i svoju....trazili mi licnu, i od supruga i od mene,da bi ovjerili djetetu knjizicu :-)
kako su krenuli ,jos malo pa ce trazit licnu i od komsije ,da bi ti ovjerili knjizicu... :roll:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ovo me podsjeti na onu sliku slovenacke porodice Ocek, mama, sin i sosjed Haso ( na koga lici ovaj sin ) ......
*mima*

#43 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by *mima* »

MAN-lion's coach wrote:
mima wrote:Da se uvjere da je to tvoja zdravstvena.
Pored moje lične karte? :lol:

A sta ti jos trazi osim licne karte?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by Maraschino »

mima wrote:
MAN-lion's coach wrote:
mima wrote:Da se uvjere da je to tvoja zdravstvena.
Pored moje lične karte? :lol:

A sta ti jos trazi osim licne karte?
osobnu iskaznicu... :roll: :-) :D
marselaaaa
Posts: 25
Joined: 16/01/2010 22:20

#45 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by marselaaaa »

Obzirom da je zdravstveno osiguranje za djecu besplatno interesuje me gdje i kako mogu ovjeriti knjizicu djeteta po toj osnovi?
Djeca do 15 godina imaju pravo na obeveznu zdravstvenu zaštitu,
pod uslovom da imaju osnov za zdravstveno osiguranje tipa :
osigurani preko oca,majke koji su u radnom odnosu a firma im nije uplatila ili ne plaća doprinos što inače direktno znači da nije moguće ovjeriti knjižicu osim u posebnim slučajevima : hitan slučaj, teška bolest.to razmatra posebna komisija tako je bar bilo u slučaju moje mame kada joj firma nije platila doprinos, znači kome treba ovjera neka provjeri tamo kod njih najbolje je) ....... i naravno djeca do 15 god.(
ili ako im roditelji nisu osigurani djeca svoja prava ostvaruju preko službe za socijalni rad pri svakoj opštini ,oni imaju svoje uslive pod kojim im osiguravaju između ostalog i zdravstvenu zaštitu naravno ako su naši državljani.... ne znam baš detalje :)
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#46 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:21, edited 1 time in total.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#47 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:21, edited 1 time in total.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#48 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:21, edited 1 time in total.
marselaaaa
Posts: 25
Joined: 16/01/2010 22:20

#49 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by marselaaaa »

Vezano za adresu u knjižici da ti pojasnim pod pretpostavkom da živiš u kantonu Sarajevo imaš i odgovarajuću legitimaciju u kojoj ti je upisana adresa stanovanja radi evidencije zdravstvenog kartona ,

a to za tuđu ličnu si dobro i rekla, fakat je tako
bambi:)
Posts: 133
Joined: 28/04/2010 17:57

#50 Re: Ovjeravanje knjižice

Post by bambi:) »

od 7,socijalno
Post Reply