Letjelice/avioni BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
bosnafly
Posts: 60
Joined: 05/01/2010 09:07

#1 Letjelice/avioni BiH

Post by bosnafly »

Pozdrav
Opet se ja javljam sa svojim razmisljanima i pitanjima,i nadam se dobre teme kao sto je bila oko Tenkovi iz rata.
Sad smo na malo vecoj visini,napustili smo zemlju i hajmo u temo Aviacije BiH,interesu je me sve sto se tice oko toga,koje letjelice smo imali,najvise me interesuje Antonov 26 sto je koristen u ratu,koje boje je imao,imali slika od njega?onda helikopteri ABiH.
Bujrum svakom i zelim vam svima godan dan iz hladne skandinavije :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by muha_sa »

odlicna tema al... :-)
samo znam da je mnogo sportskih letjelica- do pocetka agresije- bilo u hangarima kasarne Rajlovac :-)
isto tako na sportskom aerodromu Butmir.

sve su to popuhala braca agresori i njihovi pomagaci.

znam da ti to nije tema al dalo bi se i o ovome prodiskutirat i trazit nadoknadu stete.

kad bi ovi " nasi ' umjeli :D
User avatar
Fajcak
Posts: 85
Joined: 19/02/2010 18:48

#3 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Fajcak »

bosnafly wrote:Pozdrav
Opet se ja javljam sa svojim razmisljanima i pitanjima,i nadam se dobre teme kao sto je bila oko Tenkovi iz rata.
Sad smo na malo vecoj visini,napustili smo zemlju i hajmo u temo Aviacije BiH,interesu je me sve sto se tice oko toga,koje letjelice smo imali,najvise me interesuje Antonov 26 sto je koristen u ratu,koje boje je imao,imali slika od njega?onda helikopteri ABiH.
Bujrum svakom i zelim vam svima godan dan iz hladne skandinavije :D
MI 8
Image

MI 17 prevoz tereta i ljudstva
Image
Image

ovo ispod je prerađeni MI 17 i koristi se za prevoz VIP -ovaca
Image

američki bell UH 1 (Hjui) akcije spašavanja
Image

Soko Gazela -obuka pilota
Image
Image

MI 34 (van službe)
Image

MI 24 jurišni helikopter i najbolji od svih pobrojanih, nam je ukrala Slovenska vlada :D
Image

Toliko što se tiče helikoptera. :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#4 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Eborg »

Znam da je u ratu na Kamberovića polje u Zenici redovno slijetao helikopter i dovlačio ranjenike.
bosnafly
Posts: 60
Joined: 05/01/2010 09:07

#5 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by bosnafly »

Za helikopter sto su nam slovenci marnuli to znam ali jesi li siguran da je bio MI-24 Hind??
Nasi su imali MI-8 to znam,ali koliko su ukupno imali?to me interesuje jej hocu da napravim makete,i da imam sve te helikoptere.
a ako neko zna koju je oznaku imao Antonov 26 sto su nasi koristili reci te mi....
Da ponovim svima BUJRUM,nema veze ako tema malo promjeni pravac.
:bih:
nadrealista
Posts: 69
Joined: 17/07/2008 11:04

#6 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by nadrealista »

bosnafly wrote:Za helikopter sto su nam slovenci marnuli to znam ali jesi li siguran da je bio MI-24 Hind??
Nasi su imali MI-8 to znam,ali koliko su ukupno imali?to me interesuje jej hocu da napravim makete,i da imam sve te helikoptere.
a ako neko zna koju je oznaku imao Antonov 26 sto su nasi koristili reci te mi....
Da ponovim svima BUJRUM,nema veze ako tema malo promjeni pravac.
:bih:

Naši su imali 5-6 helikoptera MI 8 i MI 17 ( razlika je u snazi motora i navigacionim uređajima). Jedan je sigurno oboren u okolini Srebrenice.
Slovenci su nam maznuli bell 412 SP tj. zadržali zbog nemogućnosti isporuke, a postoji "verzija" da je novac za taj helikopter naplatio za svoje potrebe Fikret Abdić koji je imao ovlasti člana predsjedništva "92. Kasnije su Slovenci tim helikopterom obavljali misiju EUFOR u BIH a svi smo ga mogli vidjeti u filmu "Ničija zemlja" .....
Bila su takođe 2 aviona UTVA-75 (školsko-borbeni avion) koji su povremeno "radili" i borbene zadatke ali najčešče samo izviđanje.
bosnafly
Posts: 60
Joined: 05/01/2010 09:07

#7 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by bosnafly »

Za razliku MI-8 i MI-17 to znam,koliko znam nasi su imali samo MI-8???mpzda grejsim?a za UTVA-75 to znam ali to je nemoguce nabaviti kako maketa.Znas li koji su korpusi imali ti 5-6 helikoptera?Za onaj sto je srusen to znam,negdje oko Srebrenice.
Slike bi mi pomogle puno.
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#8 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Ovo nisam znao da smo imali jurisni helikopter. A Slovenci nam maznuli? Ej jebemu vraga.... :evil:

Znam da nije tema ali ovdje imate web site o oruzanim snagama ili naoruzanju OSBIH koje je pod "kontrolom" Sarajeva:

http://www2.webng.com/security/osbih7.html
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#9 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Kojeg su nam maznuli slovenci:

Ovog:
Image

ili ovog:
Image
User avatar
Fajcak
Posts: 85
Joined: 19/02/2010 18:48

#10 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Fajcak »

nadrealista wrote: Naši su imali 5-6 helikoptera MI 8 i MI 17 ( razlika je u snazi motora i navigacionim uređajima). Jedan je sigurno oboren u okolini Srebrenice.
Slovenci su nam maznuli bell 412 SP tj. zadržali zbog nemogućnosti isporuke, a postoji "verzija" da je novac za taj helikopter naplatio za svoje potrebe Fikret Abdić koji je imao ovlasti člana predsjedništva "92. Kasnije su Slovenci tim helikopterom obavljali misiju EUFOR u BIH a svi smo ga mogli vidjeti u filmu "Ničija zemlja" .....
Bila su takođe 2 aviona UTVA-75 (školsko-borbeni avion) koji su povremeno "radili" i borbene zadatke ali najčešče samo izviđanje.
gdje je dokaz za ovo što pišeš?imaš li sliku tog helikoptera? službena objava vlade slovenije je bila to da helikopter zadržavaju kako kompenzaciju za pomoć koju je slovenija slala bosni u ratu i svagdje se spominje ruski MI 24,nikakav bell..
User avatar
Fajcak
Posts: 85
Joined: 19/02/2010 18:48

#11 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Fajcak »

bosnafly wrote:Za helikopter sto su nam slovenci marnuli to znam ali jesi li siguran da je bio MI-24 Hind??
Nasi su imali MI-8 to znam,ali koliko su ukupno imali?to me interesuje jej hocu da napravim makete,i da imam sve te helikoptere.
a ako neko zna koju je oznaku imao Antonov 26 sto su nasi koristili reci te mi....
Da ponovim svima BUJRUM,nema veze ako tema malo promjeni pravac.
:bih:
nisam siguran..nisam ga vidio,al evo link gdje se spominje baš MI 24..ako oni lažu,onda ti i ja lažem..

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/16 ... opter.html


..a iz srbije bi uskoro trebala doći ova dva:
Bell 206 Long Ranger
Bell 206 Jet Renger
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#12 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Eborg »

Ne znam uopće što se toliko ložite na to, što će nam ti helikopteri? U civilne svrhe ih ne koristimo (evakuacije, hitni transporti i sl.). Ako se zarati s bilo kim vojska će nam se ionako preko noći raspasti na tri dijela a i da nekim čudom opstane ionako smo preslabi da se odbranimo od bilo koga, jedino možda od Nikaragve i Gvatemale možemo ali oni nam i nisu baš neka prijetnja.

Samo trošimo pare na nešto što ionako nećemo nikad koristiti a i ako budemo koristili nema baš apsolutno nikakve fajde od toga, izgubit ćemo ih za dan-dva tog nekog ne-daj-Bože rata.
User avatar
Fajcak
Posts: 85
Joined: 19/02/2010 18:48

#13 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Fajcak »

Eborg wrote:Ne znam uopće što se toliko ložite na to, što će nam ti helikopteri? U civilne svrhe ih ne koristimo (evakuacije, hitni transporti i sl.). Ako se zarati s bilo kim vojska će nam se ionako preko noći raspasti na tri dijela a i da nekim čudom opstane ionako smo preslabi da se odbranimo od bilo koga, jedino možda od Nikaragve i Gvatemale možemo ali oni nam i nisu baš neka prijetnja.

Samo trošimo pare na nešto što ionako nećemo nikad koristiti a i ako budemo koristili nema baš apsolutno nikakve fajde od toga, izgubit ćemo ih za dan-dva tog nekog ne-daj-Bože rata.

nije sad fazon da raspravljamo o vojsci i kako bi se ona raspadala..neko otvori temu,traži konkretne podatke,ajmo mu ih dati ako neko ima i to je to..zašto svaka tema mora ići na tri različite strane..
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Eborg »

Ma ne, samo mi nije jasno zašto oduševljeno konstatujemo da dobijamo 2-3 nova helikoptera i da se dičimo onim što imamo, to mi malo ide na živce. Tema sama po sebi je sasvim OK.
User avatar
atmel
Posts: 1656
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#15 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by atmel »

Image
Image
Image
Image
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#16 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Eborg wrote:Ma ne, samo mi nije jasno zašto oduševljeno konstatujemo da dobijamo 2-3 nova helikoptera i da se dičimo onim što imamo, to mi malo ide na živce. Tema sama po sebi je sasvim OK.
A zasto ti ide na zivce? Mozes li objasniti malo ta osjecanja koja prolaze kroz tebe kada citas nesto oko toga? Vojska skoro nikada ne sluzi u svrhe da se ratuje. Ona u glavnom sluzi u politicke svrhe.

Recimo sta mislis kakva bi bila politicka pozicija Bosnjaka i Bosanaca i Hercegovaca kada bi imali ukupnu 10 hrdjavih tenkova i 10.000 pusaka te recimo 5 helikoptera od kojih 2 nisu sposobna za let a jos jedan koji se koristi za rezervne djelove za ostala dva? Da li bi njihova politicka pozicija bila ista kao ona kada imaju recimo 200 hrdjavih tenkova i 150 hrdjavih transportera i 20 helikoptera koji ipak lete i 200.000 cijevi u svojim skladistima te jednu fabriku municije u konjicu i jednu super modernu fabriku granata svih kalibera u Sarajevu, fabriku "Orkana" u Travniku?

Naravno da je vojska bitna. To znaju i ptice na grani. Dodik bi davnih dana raspisao referendum a Hrvatska bi pjevala onu Tudjamanovu pjesmu da su bosanci naoruzani kao za vrijeme Alije.

Moje misljenje je, ma koliko god to nekim pasifistima zvucilo primitivno, da se bosanska vojska treba razvijati i modernizovati i da se u nju treba ulagati. Bosanska vojska se razvija sa svakom modernizacijom naoruzanja OS BIH koje se nalazi ili stize u recimo Tuzli, Zenici, Mostaru , Hadzicima, Sarajevu, Konjicu itd. OSBIH bi se svakako raspale na tri djela ali i kada bi se raspale na tri djela opet bi bosancima pripalo 400 oklopnjaka. A svaki ta joklopnjak je jednako moderan ili moderniji od najmodernijeg M84 tenka za vrijeme 92-95.
User avatar
atmel
Posts: 1656
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#17 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by atmel »

Misija brigade ZS i PZO je obezbjeđivanje zaštite suvereniteta zračnog prostora BiH, zrakoplovna podrška jedinicama KoV-a i pružanje pomoći civilnim vlastima u reagiranju na prirodne i druge katastrofe i nesreće. Prvo postrojavanje pripadnika br ZS i PZO izvršeno je 18.09.2007. godine u vojarni «Krajiških brigada» u Zalužanima, Banja Luka. Tog dana postrojene su sljedeća zapovjedništva i postrojbe br ZS i PZO:
- Zapovjedništvo brZS i PZO, smješteno u vojarni “Krajiških brigada” Zalužani
- 1. helikopterski skvadron, smješten u vojarnii “Krajiških brigada” Zalužani
- 2. helikopterski skvadron, smješten u vojarnii “Rajlovac” u Rajlovcu
- bojna Letačke podrške, smještena u vojarni “Rajlovac” u Rajlovcu
- bojna PZO, smještena u vojarni “Rajlovac” u Rajlovcu
- bojna ZOJ, smještena u vojarni “Krajiških brigada” u Zalužanima i dijelom na Ciljugama kod Tuzle, kao i na planini Kozara gdje je stacioniran radarski položaj.
- zrakoplovna eskadrila, smještena u zračnoj luci u Mahovljanima.
U cilju kompatibilnosti sa zrakoplovima koji su u operativnoj upotrebi zemalja članica NATO-a, u Zrakoplovnom remontnom zavodu „AVIAKON” u Konotopu, Ukrajina, izvršen je generalni remont i modernizacija helikoptera iz porodice Mi-8. Kako bi se pomenuti zahtjevi zadovoljili izvršena je ugradnja i modernizacija identifikacijske, komunikacijske i radio navigacijske opreme na 5 helikoptera: 2 helikoptera Mi-8MTV, 2 helikoptera Mi-8T i 1 helikopter Mi-17 (VIP varijanta). Letjelice su sada opremljene i interfonskim uređajima koji omogućavaju nošenje pilotskih kaciga, a u konfiguraciji su i:
- Multi band radio stanica (VHF,UHF,FM) - S-mode transporder
- VOR-DME - Meteo radar
- ADF automatski - Multifunkcionalni displej
- IFR GPS - NVG modifikacija
Helikopter Mi 17 opremljen je u VIP varijanti sa modernim interijerom koji podrazumijeva 13 sjedišta i klima uređaj, i opremljen neophodnom opremom za letenje u svim meteo uvjetima danju i noću.

U vojarnii “Krajiških brigada” u Zalužanima, 28. 05. 2008. godine izvedena je vježba “PLAMEN 2008”, a obuhvatala je vježbu gašenja požara helikopterima Mi-8T sa protupožarnim vedrom PPV 2000 i helikopterom Mi-8 MTV sa vedrom FLORY 2600, kao i medicinsku evakuaciju povrijeđenih helikopterom UH-1H.
U ispunjavanjau misije pomoći civilnim organima vlasti i stanovništu, brigada ZSiPZO izvršila je blizu 200 letova, a koji su bili u funkciji gašenja požara, uglavnom u području Hercegovine i tom prigodom izbačeno je oko 400 000 litara vode na područja zahvaćenim požarima. Pružanje pomoći civilnim vlastima u gašenju požara predstavlja stalnu zadaću br ZS i PZO i sastavni je element misije brigade.
Tiekom 2009. godine, od značajnijih planskih aktivnosti, pored letačke obuke, planirane su I dvije vježbe: Vježba MEDEVAC, vježba gašenja požara, kao i kombinirana obuka i potpora pješačkim postrojbama na “putu do rotacije” i rotacijama.
Predstavnici MO i OS BiH održali su više sastanaka sa NATO predstavnicima Air Defence Menagement Directorate (ADMD) s ciljem provođenje aktivnosti za stvaranje uvjeta za provođenje preporuka NATO-a koje će se dobiti nakon završetka “NATO Studije Protuzračne obrane BiH”. “NATO Studija Protuzračne obrane BiH” tretira izgradnju kompletnog sustava protuzračne obrane, a krajnji cilj svih ovih veoma kompleksnih aktivnosti je uključivanje sustava protuzračne obrane BiH u ukupni sustav PZO zaštite NATO i partnerskih zemalja.
Nakon uvezivanja radara i sustava veza, koje BiH planira nabaviti i izgraditi putem Direkcije civilnog zrakoplovstva BiH, u jedinstveni sustav osmatranja i identifikacije zrakoplova u zračnom prostoru BiH, može se preći u fazu uvezivanja ovih sustava prema NATO središtima, putem razmjene podataka o situaciji u zračnom prostoru između NATO i Partnerskih zemalja.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#18 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Eborg »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Eborg wrote:Ma ne, samo mi nije jasno zašto oduševljeno konstatujemo da dobijamo 2-3 nova helikoptera i da se dičimo onim što imamo, to mi malo ide na živce. Tema sama po sebi je sasvim OK.
A zasto ti ide na zivce? Mozes li objasniti malo ta osjecanja koja prolaze kroz tebe kada citas nesto oko toga? Vojska skoro nikada ne sluzi u svrhe da se ratuje. Ona u glavnom sluzi u politicke svrhe.

Recimo sta mislis kakva bi bila politicka pozicija Bosnjaka i Bosanaca i Hercegovaca kada bi imali ukupnu 10 hrdjavih tenkova i 10.000 pusaka te recimo 5 helikoptera od kojih 2 nisu sposobna za let a jos jedan koji se koristi za rezervne djelove za ostala dva? Da li bi njihova politicka pozicija bila ista kao ona kada imaju recimo 200 hrdjavih tenkova i 150 hrdjavih transportera i 20 helikoptera koji ipak lete i 200.000 cijevi u svojim skladistima te jednu fabriku municije u konjicu i jednu super modernu fabriku granata svih kalibera u Sarajevu, fabriku "Orkana" u Travniku?

Naravno da je vojska bitna. To znaju i ptice na grani. Dodik bi davnih dana raspisao referendum a Hrvatska bi pjevala onu Tudjamanovu pjesmu da su bosanci naoruzani kao za vrijeme Alije.

Moje misljenje je, ma koliko god to nekim pasifistima zvucilo primitivno, da se bosanska vojska treba razvijati i modernizovati i da se u nju treba ulagati. Bosanska vojska se razvija sa svakom modernizacijom naoruzanja OS BIH koje se nalazi ili stize u recimo Tuzli, Zenici, Mostaru , Hadzicima, Sarajevu, Konjicu itd. OSBIH bi se svakako raspale na tri djela ali i kada bi se raspale na tri djela opet bi bosancima pripalo 400 oklopnjaka. A svaki ta joklopnjak je jednako moderan ili moderniji od najmodernijeg M84 tenka za vrijeme 92-95.
Naravno da je politički instrument ali u odnosu na okruženje jedino bi se možda mogli odbraniti od Crne Gore. U ovom unutrašnjem odnosu ta vojska je samo parazit koja u slučaju nekog sukoba nažalost može početi ratovati između sebe. Dakle, ja sam protiv daljnjeg ulaganja u vojsku u ovakvom političkom okruženju. Imajući u vidu ko je sve u toj vojsci i na koji su način ušli u istu uopće ih ne uzimam za relevantan faktor, čast izuzecima kojih je uvijek bilo.

Malo sam možda isprovociran onom temom na kojoj se tražilo da kupimo nove supersonične lovce za našu avijaciju. Kupiti 1, 2, ili 3 je apsolutni debilizam a da ih kojim čudom imamo i 250 opet se vraćamo na prvobitni problem.

Uvjeren sam da bi bilo koji odbrambeni rat u ovom momentu regularne snage BiH izgubile samo tako, mislim da smo bili u boljoj poziciji na početku agresije na BiH.
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#19 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Eborg wrote: Naravno da je politički instrument ali u odnosu na okruženje jedino bi se možda mogli odbraniti od Crne Gore. U ovom unutrašnjem odnosu ta vojska je samo parazit koja u slučaju nekog sukoba nažalost može početi ratovati između sebe. Dakle, ja sam protiv daljnjeg ulaganja u vojsku u ovakvom političkom okruženju. Imajući u vidu ko je sve u toj vojsci i na koji su način ušli u istu uopće ih ne uzimam za relevantan faktor, čast izuzecima kojih je uvijek bilo.

Malo sam možda isprovociran onom temom na kojoj se tražilo da kupimo nove supersonične lovce za našu avijaciju. Kupiti 1, 2, ili 3 je apsolutni debilizam a da ih kojim čudom imamo i 250 opet se vraćamo na prvobitni problem.

Uvjeren sam da bi bilo koji odbrambeni rat u ovom momentu regularne snage BiH izgubile samo tako, mislim da smo bili u boljoj poziciji na početku agresije na BiH.
Ne postoji vojska BiH. Postoji Bosanska vojska, Hrvatska vojska i Srpska vojska u BiH. Njih su stranci natjerali za stol i formalno su je stavili u jedan okvr ali i dalje su osnova te tri vojske. Nama Bosancima odgovara ulaganje u vojsku.

Ti si ocigledno neko djete koje nema pojma. Na pocetku rata Armija BiH je imala koliko tenkova? 1 ili 2? Transportera? 5? Za nju je lasersko protivoklopno oruzije bilo naucna fantastika. A sta tek mislis o tome da smo imali recimo jednu veliku vlastitu fabriku granata u Vogosci kao sto je sada imamo? I 200 tenkova koji su moderrniji od tenkova VRS? 200 transportera i 200.000 cijevi? Djeca su na Igmanu ginula u tenama i to svi znamo. Nije imalo dovoljno pusaka a kamoli da pricamo o tenkovima. Jedna tenkovska divizija je bila naucna fantastika. Pa jedna tenkovska ceta je bila vrhunac vrhunaca i to je se snimalo i emitovalo na tv-u po 100 puta jer smo toboze imali 5 tenkova i 2 transportera na jednom mjestu. Mislim sve u svemu pricas zestoke gluposti, naravno. Nemas pojma o cemu pricas uopste.
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#20 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Angry_Orange »

Republika Srbija ima mnogo vise naoruzanja nego Kosovo pa su se opet na Kosovu odlucili na secesiju....?
Ovo je pitanje za Bosanac i Hercegovac,hocu reci da ne znam kakvu vojsku imamo,ne odlucujemo mi....
Pozdrav za Eborga:)
User avatar
Fajcak
Posts: 85
Joined: 19/02/2010 18:48

#21 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Fajcak »

bosnafly wrote:Za helikopter sto su nam slovenci marnuli to znam ali jesi li siguran da je bio MI-24 Hind??
Nasi su imali MI-8 to znam,ali koliko su ukupno imali?to me interesuje jej hocu da napravim makete,i da imam sve te helikoptere.
a ako neko zna koju je oznaku imao Antonov 26 sto su nasi koristili reci te mi....
Da ponovim svima BUJRUM,nema veze ako tema malo promjeni pravac.
:bih:
ove slike od UTVA-75 i PA 18,ako ih nemaš,su korisne za pravljenje makete..a taj Antonov se izgleda niko nije sjetio da uslika :) ..jedino ako nađem opis,staviću..

pa18
Image

Image
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#22 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Toto »

Eo antonova -ko za njega pita

Image
Image
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#23 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Eborg »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Eborg wrote: Naravno da je politički instrument ali u odnosu na okruženje jedino bi se možda mogli odbraniti od Crne Gore. U ovom unutrašnjem odnosu ta vojska je samo parazit koja u slučaju nekog sukoba nažalost može početi ratovati između sebe. Dakle, ja sam protiv daljnjeg ulaganja u vojsku u ovakvom političkom okruženju. Imajući u vidu ko je sve u toj vojsci i na koji su način ušli u istu uopće ih ne uzimam za relevantan faktor, čast izuzecima kojih je uvijek bilo.

Malo sam možda isprovociran onom temom na kojoj se tražilo da kupimo nove supersonične lovce za našu avijaciju. Kupiti 1, 2, ili 3 je apsolutni debilizam a da ih kojim čudom imamo i 250 opet se vraćamo na prvobitni problem.

Uvjeren sam da bi bilo koji odbrambeni rat u ovom momentu regularne snage BiH izgubile samo tako, mislim da smo bili u boljoj poziciji na početku agresije na BiH.
Ne postoji vojska BiH. Postoji Bosanska vojska, Hrvatska vojska i Srpska vojska u BiH. Njih su stranci natjerali za stol i formalno su je stavili u jedan okvr ali i dalje su osnova te tri vojske. Nama Bosancima odgovara ulaganje u vojsku.

Ti si ocigledno neko djete koje nema pojma. Na pocetku rata Armija BiH je imala koliko tenkova? 1 ili 2? Transportera? 5? Za nju je lasersko protivoklopno oruzije bilo naucna fantastika. A sta tek mislis o tome da smo imali recimo jednu veliku vlastitu fabriku granata u Vogosci kao sto je sada imamo? I 200 tenkova koji su moderrniji od tenkova VRS? 200 transportera i 200.000 cijevi? Djeca su na Igmanu ginula u tenama i to svi znamo. Nije imalo dovoljno pusaka a kamoli da pricamo o tenkovima. Jedna tenkovska divizija je bila naucna fantastika. Pa jedna tenkovska ceta je bila vrhunac vrhunaca i to je se snimalo i emitovalo na tv-u po 100 puta jer smo toboze imali 5 tenkova i 2 transportera na jednom mjestu. Mislim sve u svemu pricas zestoke gluposti, naravno. Nemas pojma o cemu pricas uopste.
Mi Bosanci i Hercegovci paralelno ulažemo u "sve tri vojske". Tako da nemaš ništa od te strategije kada će omjer snaga biti isti i sada i za 50 godina unutar BiH (govorim o naoružanju koje se de facto dijeli na tri dijela).

Fabrika granata? Tenkovi? Tenkovi su uslovima modernog ratovanja u BiH znatno ograničenih mogućnosti, raspravljalo se o tome na jednoj drugoj temi pa svakako pogledaj. Što će ti tenkovi kada ti 3 stealth bombardera mogu uništiti sve tenkove za par sati na samom početku rata (sjetimo se samo njemačkog bombardovanja sovjetskih aerodroma na početku rata i kako su im avijaciju sveli na nekoliko zastarjelih jednomotoraca)? No nećemo više o tome, sasvim je u redu da ljudi imaju različite stavove i to je normalno.

Dakle, što se mene tiče, mi apsolutno nemamo potrebe da ulažemo u avione i helikoptere, ako je do bolje odbrane onda neka se vojnicima kupe borbeni zaštitni prsluci i natjera ih se da skinu kile za početak.

@Angry_Orange: I tebi veliki pozdrav! :bih:
User avatar
atmel
Posts: 1656
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#24 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by atmel »

Eborg wrote:
Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Eborg wrote: Naravno da je politički instrument ali u odnosu na okruženje jedino bi se možda mogli odbraniti od Crne Gore. U ovom unutrašnjem odnosu ta vojska je samo parazit koja u slučaju nekog sukoba nažalost može početi ratovati između sebe. Dakle, ja sam protiv daljnjeg ulaganja u vojsku u ovakvom političkom okruženju. Imajući u vidu ko je sve u toj vojsci i na koji su način ušli u istu uopće ih ne uzimam za relevantan faktor, čast izuzecima kojih je uvijek bilo.

Malo sam možda isprovociran onom temom na kojoj se tražilo da kupimo nove supersonične lovce za našu avijaciju. Kupiti 1, 2, ili 3 je apsolutni debilizam a da ih kojim čudom imamo i 250 opet se vraćamo na prvobitni problem.

Uvjeren sam da bi bilo koji odbrambeni rat u ovom momentu regularne snage BiH izgubile samo tako, mislim da smo bili u boljoj poziciji na početku agresije na BiH.
Ne postoji vojska BiH. Postoji Bosanska vojska, Hrvatska vojska i Srpska vojska u BiH. Njih su stranci natjerali za stol i formalno su je stavili u jedan okvr ali i dalje su osnova te tri vojske. Nama Bosancima odgovara ulaganje u vojsku.

Ti si ocigledno neko djete koje nema pojma. Na pocetku rata Armija BiH je imala koliko tenkova? 1 ili 2? Transportera? 5? Za nju je lasersko protivoklopno oruzije bilo naucna fantastika. A sta tek mislis o tome da smo imali recimo jednu veliku vlastitu fabriku granata u Vogosci kao sto je sada imamo? I 200 tenkova koji su moderrniji od tenkova VRS? 200 transportera i 200.000 cijevi? Djeca su na Igmanu ginula u tenama i to svi znamo. Nije imalo dovoljno pusaka a kamoli da pricamo o tenkovima. Jedna tenkovska divizija je bila naucna fantastika. Pa jedna tenkovska ceta je bila vrhunac vrhunaca i to je se snimalo i emitovalo na tv-u po 100 puta jer smo toboze imali 5 tenkova i 2 transportera na jednom mjestu. Mislim sve u svemu pricas zestoke gluposti, naravno. Nemas pojma o cemu pricas uopste.
Mi Bosanci i Hercegovci paralelno ulažemo u "sve tri vojske". Tako da nemaš ništa od te strategije kada će omjer snaga biti isti i sada i za 50 godina unutar BiH (govorim o naoružanju koje se de facto dijeli na tri dijela).

Fabrika granata? Tenkovi? Tenkovi su uslovima modernog ratovanja u BiH znatno ograničenih mogućnosti, raspravljalo se o tome na jednoj drugoj temi pa svakako pogledaj. Što će ti tenkovi kada ti 3 stealth bombardera mogu uništiti sve tenkove za par sati na samom početku rata (sjetimo se samo njemačkog bombardovanja sovjetskih aerodroma na početku rata i kako su im avijaciju sveli na nekoliko zastarjelih jednomotoraca)? No nećemo više o tome, sasvim je u redu da ljudi imaju različite stavove i to je normalno.

Dakle, što se mene tiče, mi apsolutno nemamo potrebe da ulažemo u avione i helikoptere, ako je do bolje odbrane onda neka se vojnicima kupe borbeni zaštitni prsluci i natjera ih se da skinu kile za početak.

@Angry_Orange: I tebi veliki pozdrav! :bih:
O čemu ti pričaš.
Kakvi bombarderi, pa nećemo mi ratovati sa SAD ili možda Francuskom. Nama je potrebno vojska koja može ratovati sa domaćim izdajnicima i susjednim zemljama. Znamo od koga nam prijeti opasnost.
Da li je lakše presjeći koridor ako imaš 60 tenkova koji su spremni da krenu iz Tuzle ili ako imaš samo dva tenka.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#25 Re: Letjelice/avioni BiH

Post by Toto »

kakvi bombarderi kad se nema gdje zaokrenut u BiH
za BiH je najbolji ovaj Apache:

jedan ovaki odere krdo tenkova za sahatak
jos kad su u kakvoj bosanskoj guduri
ima da ga pita u koje oko da ga gadja

Image
Post Reply