Akcija Svjetlost

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#476 Re: Akcija Svjetlost

Post by zelenashica »

chuchumbamayumbe wrote:zelenasice, usudjujem se pitati, jel to novi avatar?!
8-)
si,si...gazda zoomke ga svojeručno obuko :oops:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#477 Re: Akcija Svjetlost

Post by Maraschino »

otkad zelenasica postade crvenasica...ja avatar ne smijem ni pogledati... :-) :D

mala, pokri te golijeni...ode sve u helac... :oops: :wink: :D
Šaner
Posts: 212
Joined: 05/10/2008 12:25

#478 Re: Akcija Svjetlost

Post by Šaner »

notabene wrote:„Ovako radi i djeluje pravna država.“.... Ovako djeluje drzava u kojoj su na samom vrhu vlasti kriminalci sa svojim sa svojim pritajno kriminalnim radnjama koje se upravo na ovaj nacin prikrivaju, pogotovo ovih dana kada je svakom normalnom građaninu ove drzave jasno da ga iz ociju krade sama kriminalizirana vlast, u koju spada; pravosudni sistem sa svim drzavnim institucijama..
U jednoj drzavi, u kojoj se i ne zna broj nezaposlenih mladih ljudi sa završenom vss, u drzavi u kojoj je svaki naredi mjesec minorna penzija upitna, u drzavi u kojoj zahvaljujuci ljudima koji su na vlasti je sve gore i gore, drzavi u kojoj otvoreno na ulicama cvate kriminal svake vrste, drzavi u kojoj i ne postoji zakon samoodbrane i zastite vlastite imovine, u drzavi u kojoj ministri i ostali funkcioneri ili direktori javno kradu milionske svote novca, drzavi u kojoj je vecina policije korumpirana zajdno sa vodecim ministrima.... Iako ne podrzavam nikakavo novo shvatanje islama na ovim prostorima, po uzoru na istocni Arapski svijet, pogotovo shvatanja koja nisu primjerena za ovo podneblje, smatram da mi šaka vehabija koji zive svojim zivotom i koji vecinu ljudi direktno ne ugrozavaju ne predstavlja opasnost ni po narod ni po ovu drzavu nista vecu nego su to ljudi u parlamentu i u vladi. Ovo je samo jos jedan pokusaj da se narodu koji lagano umire na racun njih, skrene pažnja sa pojedinih primarnih problema. Smatram da više terorista ima koji sjede u vladi, koji svojim kriminalnim radnjama vec 15 godina unistavaju ovu drzavu nego neka tamo šaka vehabija.
sve to sa korupcijom i siromastvom stoji, ali brate sta to ima veze sa ovom akcijom? ovakvih akcija mora jos vise biti i nadam se da sipa ovu akciju shvata kao test pred hvatanje dodika i kompanije!
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#479 Re: Akcija Svjetlost

Post by tempora »

shuriken wrote:o tempora! o mores!

znaci posrijedi su neshvaceni borci za ljudska prava koje ugrozava policija a mi to ne kontamo i umjesto da dignemo glas za zastitu ljudskih prava mi se pridruzujemo nenarodnom rezimu i tako smo nesvjesno saucesnici i ko nam je kriv jer ce uskoro doci po nas?
how yes no

vidi im sajt, pa procitaj ovo svoje, pa im vidi sajt, pa procitaj ovo svoje, pa nam reci svoje zakljucke
Prvo, ne izvrci mi rijeci i ne pripisuj mi nesto sto nisam rekla. Nigdje ja ove ljude nisam spomenula niti rekla neduzni ili krivi. Procitao? Opomeni me. Ja pricam o pozivanju na koje kakve gluposti, mnogih ovdje, a ponajvise pisah o slijepoj vjeri - populistickoj kakofoniji kojom se opravdava sve i svasta. A dovoljno je dokaza kako vec rekoh da su ljudska prava - pojedinih grupa, u zapadnoevropskim zemljama itekako ugrozena kojekakvim zakonima o terorizmu. A time i direktna prijetnja svakom gradjanu. Ako to tebi nije zabrinjavajuce, oprosti, meni jeste. Jer ocigledno je se za neke mora dokazati da su krivi- a vec za neke druge da su krivi samo jer su to sto jesu.
O samoj akciji, vrijeme ce pokazati, zasto ovo selo ima prioritet nad svim ostalim prioritetima. I da li su ti ljudi krivi za nekakvo podrivanje suvereniteta zemlje. Bojim se ja da tu ima svega, u onom mome proslom postu nabrojanom.
A ako nista, jedno je ovdje, na ovom forumu dovoljno jasno. Lov na vjestice zasluzuje najduze teme i najbrojniju publiku. Sve manje razboritih, sve manje smirenih a ponajvise onih koji pocnu od brade, kratkih pantola, pa do brojcanosti policajca kao dokaz sebi i ostalima, da je svaka upotreba sile dozvoljena. To je kao ona prica o americkim vojnicima koji u Bagdadu brane Ameriku, pa su u dilemi kada na nisanu nose iracku djecu i ubijaju ih, jer im to dijete moze ugroziti zivot. Ko ne shvaca apsurde i iz cega isti proizilaze, neka izvoli brbljati do mile volje.
Ako nisi shvatio ni ovaj post, zao mi je.

Ovdje neki palamude o svojoj tradiciji, kulturi, bla bla bla kao svetinji, koja dolazi iznad svih ostalih. Za mnoge je ovdje svijet ocigledno jos uvijek ravna ploca - i njihovo porijeklo, njihovo opredjeljenje, njihovo razmisljanje, nosnja, potrosnja, trice i kucine, centar univerzuma.
Ovdje se izjavljuje da ako je ova akcija karta za bezvizni rezim, ljudi ce halaliti zrtvu - ko biva, njegovo pravo za necije drugo. Da li su ljudi neudzni ili duzni, bit ce manje bitno.

I sta si ti htio da mi kazes sa stranicom ljudi iz tog sela? Da mi nesto dokazes? Da imaju ekstremna razmisljanja? Ili sta? Pa svijet je prepun ekstremista raznih vrsta, nije nuzno da budu religiozni fanatici, ali to jos uvijek ne znaci da se isti krse o zakone drzave. Svako moze da lupa sto mu je volja a to se zove sloboda govora. I moze da se nosi i zivi kako mu je volja. I da pljuje na vladu, kraljicu, hodzu i papu i ako. Da zivi na drvetu ako je njegovo ili da pere zube u wc solji. Kako ce neko odgajati svoje dijete je njegova i apsolutno njegova stvar, ukljucujuci i to da li ce to dijete u klupi sjediti samo sa djecom svoga spola. A kada dolazi do zlostavljanja tog djeteta, onda je to stvar drzave. Zivotno opredjeljenje jos uvijek ne znaci zlostavljanje. Ocigledno da mnogi ne vide razliku.
A svaka drzava ima i dovoljno instrumenata da sankcionise krivicne radnje. No bit ce da se ovdje narod zabrinuo da vlast nema moc i da je neka visa sila u pitanju kojoj niti jedna drzava ne moze odoliti.
I jest, moguce je da sam ja dobro luda jer me interesuje koliko je politike, koliko reziranja, koliko krivnje, koliko nevinosti i koliko prava u ovoj akciji a ti i vecina ovdje, zna sta je po srijedi ( ne bi bilo ni cudo pored tolikih gatara u zemlji).
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#480 Re: Akcija Svjetlost

Post by tempora »

shuriken wrote:o tempora! o mores!

znaci posrijedi su neshvaceni borci za ljudska prava koje ugrozava policija a mi to ne kontamo i umjesto da dignemo glas za zastitu ljudskih prava mi se pridruzujemo nenarodnom rezimu i tako smo nesvjesno saucesnici i ko nam je kriv jer ce uskoro doci po nas?
how yes no

vidi im sajt, pa procitaj ovo svoje, pa im vidi sajt, pa procitaj ovo svoje, pa nam reci svoje zakljucke
Prvo, ne izvrci mi rijeci i ne pripisuj mi nesto sto nisam rekla. Nigdje ja ove ljude nisam spomenula niti rekla neduzni ili krivi. Procitao? Opomeni me. Ja pricam o pozivanju na koje kakve gluposti, mnogih ovdje, a ponajvise pisah o slijepoj vjeri - populistickoj kakofoniji kojom se opravdava sve i svasta. A dovoljno je dokaza kako vec rekoh da su ljudska prava - pojedinih grupa, u zapadnoevropskim zemljama itekako ugrozena kojekakvim zakonima o terorizmu. A time i direktna prijetnja svakom gradjanu. Ako to tebi nije zabrinjavajuce, oprosti, meni jeste. Jer ocigledno je se za neke mora dokazati da su krivi- a vec za neke druge da su krivi samo jer su to sto jesu.
O samoj akciji, vrijeme ce pokazati, zasto ovo selo ima prioritet nad svim ostalim prioritetima. I da li su ti ljudi krivi za nekakvo podrivanje suvereniteta zemlje. Bojim se ja da tu ima svega, u onom mome proslom postu nabrojanom.
A ako nista, jedno je ovdje, na ovom forumu dovoljno jasno. Lov na vjestice zasluzuje najduze teme i najbrojniju publiku. Sve manje razboritih, sve manje smirenih a ponajvise onih koji pocnu od brade, kratkih pantola, pa do brojcanosti policajca kao dokaz sebi i ostalima, da je svaka upotreba sile dozvoljena. To je kao ona prica o americkim vojnicima koji u Bagdadu brane Ameriku, pa su u dilemi kada na nisanu nose iracku djecu i ubijaju ih, jer im to dijete moze ugroziti zivot. Ko ne shvaca apsurde i iz cega isti proizilaze, neka izvoli brbljati do mile volje.
Ako nisi shvatio ni ovaj post, zao mi je.

Ovdje neki palamude o svojoj tradiciji, kulturi, bla bla bla kao svetinji, koja dolazi iznad svih ostalih. Za mnoge je ovdje svijet ocigledno jos uvijek ravna ploca - i njihovo porijeklo, njihovo opredjeljenje, njihovo razmisljanje, nosnja, potrosnja, trice i kucine, centar univerzuma.
Ovdje se izjavljuje da ako je ova akcija karta za bezvizni rezim, ljudi ce halaliti zrtvu - ko biva, njegovo pravo za necije drugo. Da li su ljudi neudzni ili duzni, bit ce manje bitno.

I sta si ti htio da mi kazes sa stranicom ljudi iz tog sela? Da mi nesto dokazes? Da imaju ekstremna razmisljanja? Ili sta? Pa svijet je prepun ekstremista raznih vrsta, nije nuzno da budu religiozni fanatici, ali to jos uvijek ne znaci da se isti krse o zakone drzave. Svako moze da lupa sto mu je volja a to se zove sloboda govora. I moze da se nosi i zivi kako mu je volja. I da pljuje na vladu, kraljicu, hodzu i papu i ako. Da zivi na drvetu ako je njegovo ili da pere zube u wc solji. Kako ce neko odgajati svoje dijete je njegova i apsolutno njegova stvar, ukljucujuci i to da li ce to dijete u klupi sjediti samo sa djecom svoga spola. A kada dolazi do zlostavljanja tog djeteta, onda je to stvar drzave. Zivotno opredjeljenje jos uvijek ne znaci zlostavljanje. Ocigledno da mnogi ne vide razliku.
A svaka drzava ima i dovoljno instrumenata da sankcionise krivicne radnje. No bit ce da se ovdje narod zabrinuo da vlast nema moc i da je neka visa sila u pitanju kojoj niti jedna drzava ne moze odoliti.
I jest, moguce je da sam ja dobro luda jer me interesuje koliko je politike, koliko reziranja, koliko krivnje, koliko nevinosti i koliko prava u ovoj akciji a ti i vecina ovdje, zna sta je po srijedi ( ne bi bilo ni cudo pored tolikih gatara u zemlji).
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#481 Re: Akcija Svjetlost

Post by homar »

notabene wrote:„Ovako radi i djeluje pravna država.“.... Ovako djeluje drzava u kojoj su na samom vrhu vlasti kriminalci sa svojim sa svojim pritajno kriminalnim radnjama koje se upravo na ovaj nacin prikrivaju, pogotovo ovih dana kada je svakom normalnom građaninu ove drzave jasno da ga iz ociju krade sama kriminalizirana vlast, u koju spada; pravosudni sistem sa svim drzavnim institucijama..
U jednoj drzavi, u kojoj se i ne zna broj nezaposlenih mladih ljudi sa završenom vss, u drzavi u kojoj je svaki naredi mjesec minorna penzija upitna, u drzavi u kojoj zahvaljujuci ljudima koji su na vlasti je sve gore i gore, drzavi u kojoj otvoreno na ulicama cvate kriminal svake vrste, drzavi u kojoj i ne postoji zakon samoodbrane i zastite vlastite imovine, u drzavi u kojoj ministri i ostali funkcioneri ili direktori javno kradu milionske svote novca, drzavi u kojoj je vecina policije korumpirana zajdno sa vodecim ministrima.... Iako ne podrzavam nikakavo novo shvatanje islama na ovim prostorima, po uzoru na istocni Arapski svijet, pogotovo shvatanja koja nisu primjerena za ovo podneblje, smatram da mi šaka vehabija koji zive svojim zivotom i koji vecinu ljudi direktno ne ugrozavaju ne predstavlja opasnost ni po narod ni po ovu drzavu nista vecu nego su to ljudi u parlamentu i u vladi. Ovo je samo jos jedan pokusaj da se narodu koji lagano umire na racun njih, skrene pažnja sa pojedinih primarnih problema. Smatram da više terorista ima koji sjede u vladi, koji svojim kriminalnim radnjama vec 15 godina unistavaju ovu drzavu nego neka tamo šaka vehabija.
:thumbup:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#482 Re: Akcija Svjetlost

Post by chuchumbamayumbe »

zelenashica wrote:
chuchumbamayumbe wrote:zelenasice, usudjujem se pitati, jel to novi avatar?!
8-)
si,si...gazda zoomke ga svojeručno obuko :oops:
Izgubishmo abdest bona!
8-)
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#483 Re: Akcija Svjetlost

Post by bogoljub »

Akcija svjetlost!

:zjev:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#484 Re: Akcija Svjetlost

Post by valterbranisarajevo »

A posebno su poštovali instrument pravne države -policiju (Ovo je dio članka iz S.B.) :(

Dvojica policajaca iz Policijske uprave Srebrenik koji su prošlog tjedna došli u rutinski obilazak sela Gornja Maoča našli su se, bez ikakvog razloga i povoda, na meti „nestašnih“ učenika lokalne osnovne škole, očito, vješto instruiranih od njihovih roditelja. Dok su policajci u školi razgovarali s dvije učiteljice, grupa učenika je na policijskom službenom automobilu izbušila gume, ulubila blatobrane, vjetrobranska stakla zamazala blatom, a onda cijelo vozilo ispljuvala?!
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#485 Re: Akcija Svjetlost

Post by valterbranisarajevo »

Očigledno je jedna patrola nedovoljna...

krivično djelo oštećenje tuđe stvari iz člana 293. st. 1. KZ F BiH.

Ko ošteti, uništi ili učini neupotrebljivom tuđu stvar,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#486 Re: Akcija Svjetlost

Post by fixer »

Nista do ovog ne bi doslo da je drzava radila svoj posao citavo vrijeme. Neodogovorno je slati 640 policajaca na jedno selo i 224 vozila(dva oklopna), ali je to ujedno i dokaz o kakvoj zapustenosti se selo nalazilo. Kad policijske snage nisu bile u stanju odrediti stvarnu snagu tih "odmetnika" i pravu opasnost koju emituju po okolinu, onda je normalno da reagiraju maksimalno oprezno. Drzava svakako ima pravo da reagira u cilju da zadrzi svoju cjelovitost, svoj suverinitet, a oni koji tvrde da je ovo politicka odluka - mogu vam samo reci da je politicka odluka bila i da se ovom selu odrijese ruke, da mu se progleda kroz prste. Mnogo ranije u ovom selu je trebala da bude uspostavljena drzavna vlast, i mnogo ranije se drzava trebala petljati u sve ovo. Kasno i maksimalno neodgovorno je kad moras upadat sa 640 vojnika da bi se odbranio od nekolicine vjerskih fanatika i ekstrema, a to je previd i kardinalna greska drzave. Oni su sebi kreirali okruzenje u prostoru koji im je drzava tolerisala, a drzava snosi odgovornost sto je taj prostor bio suvise velik.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#487 Re: Akcija Svjetlost

Post by Ahmmed »

Na principijelnoj razini, mogu se složiti skoro sa svime onim što je tempora napisala. :thumbup:


Ali, taj prokleti kontekst naše situacije, okolnosti u kojima jesmo, procjena da li ovakve akcije, dugoročno gledano,mogu donijeti kakvu korist.....mute mi temeljni osjećaj za principe. Ovo,definitivno, može podsjećati na lov na vještice.....Ali, istovremeno, ono što stvara osjećaj nelagode, jeste da boravak bilo koga u pomenutom selu, a ko nije dio lokalnog seoskog mainstream-a, stvara podozrenje njegovih žitelja, dovodi do neugodnosti, u nekim slučajevima i do materijalne štete za posjetitelja ( policijski automobili ili reporterski fotoaparati, recimo).....
Opet, a tempora je to pomenula, frustriraju prioriteti ove države....Neko je , neki dan, podsjetio na spisak od 810 imena potencijalnih učesnika u srebreničkom genocidu, za koje postoji opravdana sumnja da su, posredno ili neposredno bili izvršitelji genocidnog plana uništenja srebreničkih Bošnjaka......Zamislite, kako je tek ta akcija mogla biti spektakularna.....Uz učešće sedam-osam hiljada policajaca.....Pominje se, često, i narušavanje sekularizma....Dakako, vehabije/selefije, njegovi baštinici nisu.....No, da li je narušavanje sekularizma postojanje krsne slave jedne polovine države BiH, pa krsna slava svih ministarstava Vlade tog dijela BiH.....Ne pokušavam prebaciti "lopticu"....tek pišem ono o čemu sad razmišljam....

Ono nad čime sam se najviše zamislilo,nakon ove akcije, jeste ponovno aktueliziranje priče o vehabijskom tumačenju islama....I mogućnosti njegovo uspjeha ili neuspjeha u BiH.....Uz puno uvažavanje svačijeg prava na izbor, uz činjenicu da su vehabijske metode postale sofisticiranije, umekšanije, manje agresivne, bio bih veoma nesretan da se to reducirano tumačenje islama, ovdje primi u značajnijoj mjeri....I ne govorim ovdje o potrebi postojanja jedinstvenog, unificiranog, ovakvog ili onakvog multiplog promatranja, razumijevanja ili življenja u okvirima jedne vjere....Govorim o jednoj veoma retrogradnoj ideji, opasnoj ideji, suštinski prilično dalekoj od univerzalne poruke islama, ( iako formalno, pojavno, izgleda "najislamskija"), ideji koja bi, ukoliko uzme maha, isuviše koštala muslimane ovog dijela svijeta i mogla bi biti inicijalna kapisla našeg potpunog nestanka u ovoj nam zemlji....Nije mi jednostavno pisati sve ovo, jer je nemali broj nedobronamjernih, pa i na ovom forumu, kad je o muslimanima, bilo koje vrste, riječ.... ovo jeste the worst case scenario, do kojeg, ipak, teško može doći.....

No, ukoliko se prema ovoj zemlji budu odnosili ovako kako se odnose, ukoliko velikosrbovanje bude tolerirano na način na koji je to činjeno do sada, ukoliko ovi što se vole nazivati probosanskim snagama, i dalje budu gradili cjelovitu, nezavisnu i suverenu od Marin Dvora do Baščaršije,a Islamska zajednica BiH se bude bavila estradom i kao vrhunac etabliranja pravih islamskih vrijednosti i dalje nastavi sa upriličavanjem večeri ilahija i kasida ( protiv kojih nisam, dapače) , ako nas, "stare" muslimane i dalje budu prekorijevali elanom i entuzijazmom "novih" muslimana, ako nam djecu u mektebima i dalje budu obučavali oni koji intimni odnos muškarca i žene u braku, nazivaju "strašljivim" stvarima......S druge strane, ako nam nastave "dobronamjerno" savjetovati da ukinemo džumu i hutbu, kao način zaglupljivanja masa i ako nas , u najboljem slučaju, budu sažaljevali kao jadnike koji , iz straha od groma i munje, vjeruju u Vrhovno biće.ako, ako, ako......I eto frustracija svih vrsta..... Primjer Maoče, ako ga je uopće moguće odvojiti od policijske akcije ( a večeras mi jedna vrsna pravnica reče, da je Tužilaštvo slučaj postavilo više nego traljavo i da sigurno" pada"), mogao bi biti dobar poticaj za razmišljamnje o izbjegavanju the worst case scenaria .....Kojem bi se mnogi itekako obradovali.....
Last edited by Ahmmed on 04/02/2010 00:29, edited 1 time in total.
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#488 Re: Akcija Svjetlost

Post by IZVANZEMALJAC »

Tu i corav vidi sta se dogadja. 600 policajaca na opasne teroriste. Nevjerujem da ce ista slicno probati sa cetnicima ili sa organizovanim kriminalom u narednih 10-20 godina.

Jedan vic naj bolje opisuje ovu situaciju.

Zasto je bilo potrebno 600 policajaca?
Zato da zamjenu sijalicu...
Jedan drzi stolicu, drugi sijalicu a ostali okrecu kucu da se sijalica zavrne.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#489 Re: Akcija Svjetlost

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

valterbranisarajevo wrote:Očigledno je jedna patrola nedovoljna...

krivično djelo oštećenje tuđe stvari iz člana 293. st. 1. KZ F BiH.

Ko ošteti, uništi ili učini neupotrebljivom tuđu stvar,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci

Pa se organizuje druga od 600 policajaca da naplati tu stetu.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#490 Re: Akcija Svjetlost

Post by valterbranisarajevo »

:lol: :lol:
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#491 Re: Akcija Svjetlost

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Signal iz Brisela
Akcija u Gornjoj Maoči bila uslov za bezvizni režim
Velika policijska akcija "Svjetlost" u Gornjoj Maoči provedena je u sklopu rješavanja jednog od uslova za bezvizni režim, saznaje Sarajevo-x.com iz izvora bliskih Tužilaštvu BiH na osnovu čijeg je zahtjeva Sud BiH naložio provođenje ove spektakularne operacije.
Foto: Feđa Krvavac/Fotoservis.infoIako se Gornja Maoča i tamošna selefijska zajednica ne nalaze na formalnoj listi uslova iz Mape puta za liberalizaciju viznog režima BiH, predstavljali su "trn u oku" brojnim članovima Evropske komisije.

Najveća policijska akcija provedena u BiH od potpisivanja Daytona provedena je kao signal BiH Briselu da je naša zemlja spremna riješiti problem osoba koje bi se mogle dovesti u vezu sa terorizmom i od kojih Brisel osjeća (ne)opravdan strah po svoju i bezbjednost građana Evrope.
Zbog toga se može i razumjeti zašto je u akciju koja je rezultirala osmoricom uhapšenih lica bilo uključeno 640 službenika svih policijskih i sigurnosnih struktura u državi, od čega dvije trećine pripadnika specijalnih jedinica, sa 224 vozila, među kojima su bila i dva oklopnjaka .

O ozbiljnosti akcije dovoljno govori i podatak da su se u operativnom štabu smještenom u Brčko Distriktu nalazili komandiri policijskih struktura, glavni tužilac BiH Milorad Barašin i još dva državna tužioca.

Podsjećamo da naredne sedmice u našu zemlju dolazi ekspertska komisija koja će ocijeniti ispunjavanje uslova iz Bloka II (imigracija, upravljanje granicama), dok u trećoj sedmici februara dolazi misija koja će ocijeniti ispunjavanje uslova iz Bloka III (javni red i sigurnost).

(Sarajevo-x.com)


Ovi brinu o svojim guzicama, a ne o nasim. :lol:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#492 Re: Akcija Svjetlost

Post by valterbranisarajevo »

Šejtane jedan... :lol:

Večeras su na dnevniku 3 intervjuisali poštara iz G.Maoče. Kaže čovjek nisam imao nikavih problema sa njima osim kada sam im nosio plave koverte iz sudova, policije i slično. Jedino njih nisu htjeli primati, kažu ne priznaju oni to... :lol:

Ali dosta zeze ozbiljne su stvari u pitanju... :run:
jah_
Posts: 61
Joined: 24/08/2009 14:46

#493 Re: Akcija Svjetlost

Post by jah_ »

kad me vucete za jezk jbg....

neko spomenu da je akcija radi dobivanja bezviznog rezima. ah tako znaci da bi se dobio bezvizni rezim mora se zemlja ocistiti od muslimana, prvo od ovih najprivrgnutijih vjeri tkzv. vehabija, pa ce onda doc na red ovi iz IZ ako se ne budu "uzetonirali" u pakSu EU, pa onda mi "Glupe Bosnje". Sta mislite zasto Turska nije u EU. Pa postoji 88 miliona razloga za to brale moj
User avatar
alijagoro
Posts: 3315
Joined: 06/03/2008 18:02

#494 Re: Akcija Svjetlost

Post by alijagoro »

Navijace(vehabije)bijete a kriminalce(cetnike)ne smijete :D ovo je parola od neke manje srpske grupe ali more se primjeniti i u ovom slucaju,ova situacija je sva konfuzna :-) ne zna covjek sta da misli.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#495 Re: Akcija Svjetlost

Post by valterbranisarajevo »

Također, apsolutno se slažem sa svima onima koji s punim pravom traže da se država obračuna i sa baštinicima tradicjie poraženih fašisitičkih snaga iz II svjetskog rata. pripadnicima RČP koji nesmetano šire vjersku i nacionalnu mržnju, veličaju i opravdavaju zločine nad nevinim civilima II svjetskog rata, izvode "balove vampira" za vrijeme obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici.. Internet je pun njihovih slika sa kamama, oružjem-čak i automatskim za koje sigurno ne mogu dobiti dozvolu, odnosno drže ga nelegalno. Neka se vlast zapita šta će njima oružje-samo da bi se slikali sa njim ili da u datom trenutku ugroze ustavni poredak BiH?

Vlast se treba obračunati i sa onima koji su rušili antifašističke spomenike po Hercegovini. Ako je neko eksplozivom uništio spomenik na Makljenu pored Prozora-on je za mene (a trebao bi biti i za državu) terorista. Hoćemo li ikada dočekati da se ti teroristi uhapse i da im se sudi...

Kada se već otvaraju teške teme, onda treba otvoriti sve inače ostaje gorak ukus u ustima...
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#496 Re: Akcija Svjetlost

Post by michio »

Nusret Imamovic zavrsio serijatsko pravo u UAE. Zanimljivo kako te ideje dolaze iz zemalja koje su saveznici Amerike u borbi protiv zamislite samo- terorizma :-)
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#497 Re: Akcija Svjetlost

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Ahmmed wrote:Na principijelnoj razini, mogu se složiti skoro sa svime onim što je tempora napisala. :thumbup:


Ali, taj prokleti kontekst naše situacije, okolnosti u kojima jesmo, procjena da li ovakve akcije, dugoročno gledano,mogu donijeti kakvu korist.....mute mi temeljni osjećaj za principe. Ovo,definitivno, može podsjećati na lov na vještice.....Ali, istovremeno, ono što stvara osjećaj nelagode, jeste da boravak bilo koga u pomenutom selu, a ko nije dio lokalnog seoskog mainstream-a, stvara podozrenje njegovih žitelja, dovodi do neugodnosti, u nekim slučajevima i do materijalne štete za posjetitelja ( policijski automobili ili reporterski fotoaparati, recimo).....
Opet, a tempora je to pomenula, frustriraju prioriteti ove države....Neko je , neki dan, podsjetio na spisak od 810 imena potencijalnih učesnika u srebreničkom genocidu, za koje postoji opravdana sumnja da su, posredno ili neposredno bili izvršitelji genocidnog plana uništenja srebreničkih Bošnjaka......Zamislite, kako je tek ta akcija mogla biti spektakularna.....Uz učešće sedam-osam hiljada policajaca.....Pominje se, često, i narušavanje sekularizma....Dakako, vehabije/selefije, njegovi baštinici nisu.....No, da li je narušavanje sekularizma postojanje krsne slave jedne polovine države BiH, pa krsna slava svih ministarstava Vlade tog dijela BiH.....Ne pokušavam prebaciti "lopticu"....tek pišem ono o čemu sad razmišljam....

Ono nad čime sam se najviše zamislilo,nakon ove akcije, jeste ponovno aktueliziranje priče o vehabijskom tumačenju islama....I mogućnosti njegovo uspjeha ili neuspjeha u BiH.....Uz puno uvažavanje svačijeg prava na izbor, uz činjenicu da su vehabijske metode postale sofisticiranije, umekšanije, manje agresivne, bio bih veoma nesretan da se to reducirano tumačenje islama, ovdje primi u značajnijoj mjeri....I ne govorim ovdje o potrebi postojanja jedinstvenog, unificiranog, ovakvog ili onakvog multiplog promatranja, razumijevanja ili življenja u okvirima jedne vjere....Govorim o jednoj veoma retrogradnoj ideji, opasnoj ideji, suštinski prilično dalekoj od univerzalne poruke islama, ( iako formalno, pojavno, izgleda "najislamskija"), ideji koja bi, ukoliko uzme maha, isuviše koštala muslimane ovog dijela svijeta i mogla bi biti inicijalna kapisla našeg potpunog nestanka u ovoj nam zemlji....Nije mi jednostavno pisati sve ovo, jer je nemali broj nedobronamjernih, pa i na ovom forumu, kad je o muslimanima, bilo koje vrste, riječ.... ovo jeste the worst case scenario, do kojeg, ipak, teško može doći.....

No, ukoliko se prema ovoj zemlji budu odnosili ovako kako se odnose, ukoliko velikosrbovanje bude tolerirano na način na koji je to činjeno do sada, ukoliko ovi što se vole nazivati probosanskim snagama, i dalje budu gradili cjelovitu, nezavisnu i suverenu od Marin Dvora do Baščaršije,a Islamska zajednica BiH se bude bavila estradom i kao vrhunac etabliranja pravih islamskih vrijednosti i dalje nastavi sa upriličavanjem večeri ilahija i kasida ( protiv kojih nisam, dapače) , ako nas, "stare" muslimane i dalje budu prekorijevali elanom i entuzijazmom "novih" muslimana, ako nam djecu u mektebima i dalje budu obučavali oni koji intimni odnos muškarca i žene u braku, nazivaju "strašljivim" stvarima......S druge strane, ako nam nastave "dobronamjerno" savjetovati da ukinemo džumu i hutbu, kao način zaglupljivanja masa i ako nas , u najboljem slučaju, budu sažaljevali kao jadnike koji , iz straha od groma i munje, vjeruju u Vrhovno biće.ako, ako, ako......I eto frustracija svih vrsta..... Primjer Maoče, ako ga je uopće moguće odvojiti od policijske akcije ( a večeras mi jedna vrsna pravnica reče, da je Tužilaštvo slučaj postavilo više nego traljavo i da sigurno" pada"), mogao bi biti dobar poticaj za razmišljamnje o izbjegavanju the worst case scenaria .....Kojem bi se mnogi itekako obradovali.....
Odmjereno i razborito, kao i uvjek. :thumbup:
User avatar
luckylaka
Posts: 22485
Joined: 15/01/2010 06:28

#498 Re: Akcija Svjetlost

Post by luckylaka »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
Ahmmed wrote:Na principijelnoj razini, mogu se složiti skoro sa svime onim što je tempora napisala. :thumbup:


Ali, taj prokleti kontekst naše situacije, okolnosti u kojima jesmo, procjena da li ovakve akcije, dugoročno gledano,mogu donijeti kakvu korist.....mute mi temeljni osjećaj za principe. Ovo,definitivno, može podsjećati na lov na vještice.....Ali, istovremeno, ono što stvara osjećaj nelagode, jeste da boravak bilo koga u pomenutom selu, a ko nije dio lokalnog seoskog mainstream-a, stvara podozrenje njegovih žitelja, dovodi do neugodnosti, u nekim slučajevima i do materijalne štete za posjetitelja ( policijski automobili ili reporterski fotoaparati, recimo).....
Opet, a tempora je to pomenula, frustriraju prioriteti ove države....Neko je , neki dan, podsjetio na spisak od 810 imena potencijalnih učesnika u srebreničkom genocidu, za koje postoji opravdana sumnja da su, posredno ili neposredno bili izvršitelji genocidnog plana uništenja srebreničkih Bošnjaka......Zamislite, kako je tek ta akcija mogla biti spektakularna.....Uz učešće sedam-osam hiljada policajaca.....Pominje se, često, i narušavanje sekularizma....Dakako, vehabije/selefije, njegovi baštinici nisu.....No, da li je narušavanje sekularizma postojanje krsne slave jedne polovine države BiH, pa krsna slava svih ministarstava Vlade tog dijela BiH.....Ne pokušavam prebaciti "lopticu"....tek pišem ono o čemu sad razmišljam....

Ono nad čime sam se najviše zamislilo,nakon ove akcije, jeste ponovno aktueliziranje priče o vehabijskom tumačenju islama....I mogućnosti njegovo uspjeha ili neuspjeha u BiH.....Uz puno uvažavanje svačijeg prava na izbor, uz činjenicu da su vehabijske metode postale sofisticiranije, umekšanije, manje agresivne, bio bih veoma nesretan da se to reducirano tumačenje islama, ovdje primi u značajnijoj mjeri....I ne govorim ovdje o potrebi postojanja jedinstvenog, unificiranog, ovakvog ili onakvog multiplog promatranja, razumijevanja ili življenja u okvirima jedne vjere....Govorim o jednoj veoma retrogradnoj ideji, opasnoj ideji, suštinski prilično dalekoj od univerzalne poruke islama, ( iako formalno, pojavno, izgleda "najislamskija"), ideji koja bi, ukoliko uzme maha, isuviše koštala muslimane ovog dijela svijeta i mogla bi biti inicijalna kapisla našeg potpunog nestanka u ovoj nam zemlji....Nije mi jednostavno pisati sve ovo, jer je nemali broj nedobronamjernih, pa i na ovom forumu, kad je o muslimanima, bilo koje vrste, riječ.... ovo jeste the worst case scenario, do kojeg, ipak, teško može doći.....

No, ukoliko se prema ovoj zemlji budu odnosili ovako kako se odnose, ukoliko velikosrbovanje bude tolerirano na način na koji je to činjeno do sada, ukoliko ovi što se vole nazivati probosanskim snagama, i dalje budu gradili cjelovitu, nezavisnu i suverenu od Marin Dvora do Baščaršije,a Islamska zajednica BiH se bude bavila estradom i kao vrhunac etabliranja pravih islamskih vrijednosti i dalje nastavi sa upriličavanjem večeri ilahija i kasida ( protiv kojih nisam, dapače) , ako nas, "stare" muslimane i dalje budu prekorijevali elanom i entuzijazmom "novih" muslimana, ako nam djecu u mektebima i dalje budu obučavali oni koji intimni odnos muškarca i žene u braku, nazivaju "strašljivim" stvarima......S druge strane, ako nam nastave "dobronamjerno" savjetovati da ukinemo džumu i hutbu, kao način zaglupljivanja masa i ako nas , u najboljem slučaju, budu sažaljevali kao jadnike koji , iz straha od groma i munje, vjeruju u Vrhovno biće.ako, ako, ako......I eto frustracija svih vrsta..... Primjer Maoče, ako ga je uopće moguće odvojiti od policijske akcije ( a večeras mi jedna vrsna pravnica reče, da je Tužilaštvo slučaj postavilo više nego traljavo i da sigurno" pada"), mogao bi biti dobar poticaj za razmišljamnje o izbjegavanju the worst case scenaria .....Kojem bi se mnogi itekako obradovali.....
Odmjereno i razborito, kao i uvjek. :thumbup:
Jos uvijek sam ,,kao novi,,ali stari posjetitelj ovog foruma i uvijek sam najradije citao postove Ahmeda,Hrasno,Karanane ,KK,i uvijek me Ahmed odusevi ,medjutim mene interesuje nesto drugo,,kakve bi reakcije izvela ovakva ili slicna akcija u (ovo sto rs-ovci trenutno rade su samo hapsenje sitnih ribica0)rs i sta mislis Ahmede acija Sipe,Mup i ostalih protiv Cetnickog pokreta da li je moguca i izvodiva(mada cisto sumnjam ali eto...)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#499 Re: Akcija Svjetlost

Post by zonbirile »

@luckylaka
ne stoji ti pitanje ,jer impliciraš da su i ovi pohapšeni zločinci,a oni to nisu.Hapšenje i procesuiranje četničkih zločina je drugo i ne znam što se veže uz ovo.Niko ih ne optužuje za zločine,mislim ove iz Maoče.Društvo i država su pogrešili što nisu ranije reagovali,imali su školu sa Bočinjom,a lokalna zajednica je žmirila i gurala problem pod tepih.Evo da Hari Krišna u nekom selu pokuša isto,društvo bi reagiralo siguran sam odmah i u tome je caka,a neosporno da bi u izostanku reakcije na kraju opet uletjela država.E sad za četnike,teško da mogu imati komunu u nekom selu na teritoriji Federacije,a u RS ,pa to je stvar politike i "zajedničke" policije.Možda je ključ i odgovor upravo u tome,tu se vidi suverenost,znači ona vrhovna vlast,vlast i upliv iznad čega nema ništa više,nažalost je na 25% teritorija,te kao i takav se brani
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#500 Re: Akcija Svjetlost

Post by shuriken »

tempora wrote:
shuriken wrote:o tempora! o mores!

znaci posrijedi su neshvaceni borci za ljudska prava koje ugrozava policija a mi to ne kontamo i umjesto da dignemo glas za zastitu ljudskih prava mi se pridruzujemo nenarodnom rezimu i tako smo nesvjesno saucesnici i ko nam je kriv jer ce uskoro doci po nas?
how yes no

vidi im sajt, pa procitaj ovo svoje, pa im vidi sajt, pa procitaj ovo svoje, pa nam reci svoje zakljucke
Prvo, ne izvrci mi rijeci i ne pripisuj mi nesto sto nisam rekla. Nigdje ja ove ljude nisam spomenula niti rekla neduzni ili krivi. Procitao? Opomeni me. Ja pricam o pozivanju na koje kakve gluposti, mnogih ovdje, a ponajvise pisah o slijepoj vjeri - populistickoj kakofoniji kojom se opravdava sve i svasta. A dovoljno je dokaza kako vec rekoh da su ljudska prava - pojedinih grupa, u zapadnoevropskim zemljama itekako ugrozena kojekakvim zakonima o terorizmu. A time i direktna prijetnja svakom gradjanu. Ako to tebi nije zabrinjavajuce, oprosti, meni jeste. Jer ocigledno je se za neke mora dokazati da su krivi- a vec za neke druge da su krivi samo jer su to sto jesu.
O samoj akciji, vrijeme ce pokazati, zasto ovo selo ima prioritet nad svim ostalim prioritetima. I da li su ti ljudi krivi za nekakvo podrivanje suvereniteta zemlje. Bojim se ja da tu ima svega, u onom mome proslom postu nabrojanom.
A ako nista, jedno je ovdje, na ovom forumu dovoljno jasno. Lov na vjestice zasluzuje najduze teme i najbrojniju publiku. Sve manje razboritih, sve manje smirenih a ponajvise onih koji pocnu od brade, kratkih pantola, pa do brojcanosti policajca kao dokaz sebi i ostalima, da je svaka upotreba sile dozvoljena. To je kao ona prica o americkim vojnicima koji u Bagdadu brane Ameriku, pa su u dilemi kada na nisanu nose iracku djecu i ubijaju ih, jer im to dijete moze ugroziti zivot. Ko ne shvaca apsurde i iz cega isti proizilaze, neka izvoli brbljati do mile volje.
Ako nisi shvatio ni ovaj post, zao mi je.

Ovdje neki palamude o svojoj tradiciji, kulturi, bla bla bla kao svetinji, koja dolazi iznad svih ostalih. Za mnoge je ovdje svijet ocigledno jos uvijek ravna ploca - i njihovo porijeklo, njihovo opredjeljenje, njihovo razmisljanje, nosnja, potrosnja, trice i kucine, centar univerzuma.
Ovdje se izjavljuje da ako je ova akcija karta za bezvizni rezim, ljudi ce halaliti zrtvu - ko biva, njegovo pravo za necije drugo. Da li su ljudi neudzni ili duzni, bit ce manje bitno.

I sta si ti htio da mi kazes sa stranicom ljudi iz tog sela? Da mi nesto dokazes? Da imaju ekstremna razmisljanja? Ili sta? Pa svijet je prepun ekstremista raznih vrsta, nije nuzno da budu religiozni fanatici, ali to jos uvijek ne znaci da se isti krse o zakone drzave. Svako moze da lupa sto mu je volja a to se zove sloboda govora. I moze da se nosi i zivi kako mu je volja. I da pljuje na vladu, kraljicu, hodzu i papu i ako. Da zivi na drvetu ako je njegovo ili da pere zube u wc solji. Kako ce neko odgajati svoje dijete je njegova i apsolutno njegova stvar, ukljucujuci i to da li ce to dijete u klupi sjediti samo sa djecom svoga spola. A kada dolazi do zlostavljanja tog djeteta, onda je to stvar drzave. Zivotno opredjeljenje jos uvijek ne znaci zlostavljanje. Ocigledno da mnogi ne vide razliku.
A svaka drzava ima i dovoljno instrumenata da sankcionise krivicne radnje. No bit ce da se ovdje narod zabrinuo da vlast nema moc i da je neka visa sila u pitanju kojoj niti jedna drzava ne moze odoliti.
I jest, moguce je da sam ja dobro luda jer me interesuje koliko je politike, koliko reziranja, koliko krivnje, koliko nevinosti i koliko prava u ovoj akciji a ti i vecina ovdje, zna sta je po srijedi ( ne bi bilo ni cudo pored tolikih gatara u zemlji).
znaci ipak nisi procitala. steta. hajd kad procitas, sistematski i detaljno pa da popricamo o raznim momentima.
ne radi se o razmisljanju nego o prelasku sa rijeci na djela.
mislis ako je olovka jaca od puske da web sajt nije?
zato i idemo u mp3 jer ljudi misle da svako moze odgajat dijete kako god hoce.
nema problema, otvore privatnu skolu, pribave licencu i rade onako kako pise u licenci
ako pise da nema muzickog, fizickog i mijesanja djece, onda je legalno da tako i bude

na sajtu imaju intervju sa likom koji se hvali da ce napada kao na Beslan biti jos i vise, akobogda
tamo je pobijeno preko 300 djece
ko god je taj intervju postavio i ko god ga cita a ne nalazi u tome nista sporno, nema mu pomoci
ubijanje djece je daaaaaleeeekoooo preko granice moje tolerancije za drugog i drugacijeg
Locked