Akcija Svjetlost

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#301 Re: Akcija Svjetlost

Post by Jack Be Nimble »

michio wrote:Jesi li im znao reci da su vehabije saudijski patent? Saudijska Arabija je najvazniji saveznik Amerike u borbi protiv terorizma. Nevjerovatno !
Znao, nije mi se dalo ici u detalje. Posto mi je bilo zanimljivo kako preko noci BiH postade glavni borac protiv terorizma u njihovim ocima. "600 cops wooow" :)
Saz
Posts: 19
Joined: 20/10/2009 20:49

#302 Re: Akcija Svjetlost

Post by Saz »

Probajmo naci razliku izmedju Gornje Maoce i drvengrada u Mokroj Gori:Suma tamo,suma ovamo,neuredne frizure tamo,jos gore ovamo,naoruzane vehabije,naoruzani rendzeri,posebni zakoni na Maoci,posebni u drvengradu,fanaticni vodja tamo,fanaticni ovamo...
Jedina razlika je u tome da se Bosna bori protiv toga dok Srbija sve to finansira.
Dajte malo svjetlosti i Srbiji!
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#303 Re: Akcija Svjetlost

Post by karanana »

Jack Be Nimble wrote:Ova akcija je super makreting za Bosnu i Hercegovinu sirom svijeta! Ja sam saznao za ovo ne zato sto sam otvorio SA-X, nego su mi prijetelji poslali link od raznih Zapadno Evropskih-Americkih medija koji su napisali par recenica na ovu temu. Danas na poslu prisli su mi dva covjeka i rekli da su culi da se vlada moje drzave pocela boriti protiv terorizma i htjeli znati vise informacija o toj vehabiskoj grupi, sta imaju sa al-qaidom, koliko su dugo u BiH itd.

:bih: :bih: :bih:
sta si im rekao u vezi njih i al-qaide?
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#304 Re: Akcija Svjetlost

Post by felipe kajetano »

Saz wrote:Probajmo naci razliku izmedju Gornje Maoce i drvengrada u Mokroj Gori:Suma tamo,suma ovamo,neuredne frizure tamo,jos gore ovamo,naoruzane vehabije,naoruzani rendzeri,posebni zakoni na Maoci,posebni u drvengradu,fanaticni vodja tamo,fanaticni ovamo...
Jedina razlika je u tome da se Bosna bori protiv toga dok Srbija sve to finansira.
Dajte malo svjetlosti i Srbiji!
Sto narodna poslovica kaze "razlika je drasticna" :) :wink:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#305 Re: Akcija Svjetlost

Post by Jack Be Nimble »

karanana wrote:
sta si im rekao u vezi njih i al-qaide?
Kao sto rekoh nisam isao u velike detalje, ali sam rekao da nemaju nikakve veze. Da li imaju? Nije toliko "vazan" razgovor bio, ja sam se samo smijao u sebi zbog toga sto uopste pricamo o tome i da oni znaju o tome. Jedan od njih je rekao kao steta sto smo vas bombardovali 99-te, a kada cujem takve komentare samo kazem 'ok'.

Samo sam napisao o tome da ukazem kako 600 policijaca preko noci moze da promjeni ugled jedne drzave ili da natjera srednju klasu Ameriku da pricaju o nekoj maloj drzavi koju nebi mogli naci na mapi Evrope jer bi gledali na mapi Srednjeg Istoka gdje se tacno nalazim izmedju Iraka i Kuvajta.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#306 Re: Akcija Svjetlost

Post by Ja_Ja »

13 stranica optuzbi a jos nikakvog solidnog dokaza niti za niti protiv.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#307 Re: Akcija Svjetlost

Post by Optimus Prime »

HAVANA wrote:
stochar wrote:iz dosadasnje diskusije mogu zakljuciti sljedece:

- u redu je da odredjena grupa ljudi zaposjedne selo, zabrani ulaz i prolaz kroz selo, tjera novinare i bilo koga ko se priblizi selu pa makar to bili i slucajni prolaznici i samim tim ugrozavaju jedno od osnovnih prava - pravo na slobodu kretanja;

- u redu je da ta ista grupa ne postuje zakone drzave u kojoj zive, da sprovode vlastite zakone i da otvaraju skolu u kojoj djecu razdvajaju po spolu i uce ih po jordanskom planu i programu bez dozvole nadleznih organa;

- u redu je da ti ljudi otmu novinarki foto-aparat i otjeraju je, jer, boze moj, samo su joj oteli foto-aparat i tresnuli ga od zemlju, nisu je isjekli nozem ili presli valjkom preko foto-aparata (mada bi se i u tom slucaju naslo neko opravdanje);

- ako "anamo oni" imaju svoje cetnike, u redu je da i "mi" imamo "svoje" vehabije i zestoke momke koji ce sutra uzeti puske u ruke;




aferim!


Da znaš zaključit,znaš. :D
Jes, vala. Ne bi ni ja bolje!
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#308 Re: Akcija Svjetlost

Post by tempora »

Ne mogu vjerovati da su vam dva osnovna argumenta brojcanost policajaca u ovoj akciji i razdvajanje djevojcica i djecaka u obrazovanju - nekakvi dokazi da je akcija opravdana? Ne mogu da vjerujem, ali ako ste ozbiljni u ovim svojim razmisljanjima, onda nam zaista vise nema pomoci. :?
korozija
Posts: 28
Joined: 02/12/2009 21:33

#309 Re: Akcija Svjetlost

Post by korozija »

Ja sam totalno razocaran ovom akcijom. Jbg 600 policajaca uhapsilo samo 7 ljudi, mislio sam da ce taj broj bit dosta veci, bar 30.

Svaka cast za policiju, treba pobit govna!
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#310 Re: Akcija Svjetlost

Post by bez_ideje »

bez_ideje wrote:Samo da ne bude,pojo vuk magarca,kad stvar predje u tuzilastvo!
...........
i pojo vuk magarca!
Nakav profesor s politickih nauka prica o akciju,informacije na kapaljku,oprecne vijesti....... :-) :-) :-)
nikad_izvini
Posts: 1828
Joined: 16/01/2008 02:44
Location: ma nije ni narod glup...vidi narod sve to

#311 Re: Akcija Svjetlost

Post by nikad_izvini »

Maf. 600 drotova na njih stotinu plafon :roll: Na kraju nisu našli ništa(kako se da zaključiti) značajno. Čuj računar oduzeli :-D Doduše, takva akcija se da "provaliti". Previše je ljudi tu učestvovalo da bi se nešto ozbiljno uradilo i postiglo. Znači, cilj sigurno nije bio da se nešto nađe u G. Maoči. Šta se valja iza brda, možda saznamo a možda i ne.

S druge, u cijeloj duskusiji opazio sam dva zabrinjavajuća detalja.

Prvi detalj je da dio forumaša piše, "vehabije" nisu problem "vidi četnika anamo". Na Rustempašića su vrlo brzo zaboravili pod parolom "šta zna dijete šta je C4 neka se igra" i "optički nišan mu treba da gleda zgodnu komšinicu i da se igraju ta-ta" :D
Ionako smo pod lupom, šta bi bilo da neki debil odleti u havu zajedno sa par nedužnih civila, ne smijem ni da pomislim. Tačno bi nas bombardovali.

Drugi detalj je da drugi dio forumaša prebrzo osuđuje stanovnike Maoče na osnovu rekla-kazala priča da ovi ne poštuju Ustav BiH(pitao bih koji, naime BiH ima više Ustava :D Deytonski, BiH, Federacije, PC-a etc), obrazuju djecu po Jordanskom planu i programu :?: ne dopuštaju ulazak policiji u selo itd. Trenutno, te i takve priče su rekla-kazala. Koliko sam upratio, do sada, takvih policijskih zabilješki NEMA.

U prilog mundžosima ide i to da često jedem kod njih u Sarajevu, pozdravljam ih sa "vozdra maca" gdje oni meni otpozdravljaju bez vjerskih pozdrava :D imamo debate ko je štetniji za BiH Fahro ili Bakir H. i vrlo su prijatni momci :D

Po meni, Džaferović je mnogo veći problem. Ovo pišem pod uslovom da nema C4 da se slavi Nova Godina :D Ali, ako ima takvih letećih stvarčica, na prvu banderu.
Ako nema, pustiti ih na miru. Ne mogu oni uzeti maha ovdje. Previše smo mi poročan narod da bi se takvo nešto primilo :D Pokušaji da se Bošnji nešto nametne silom se neće i nisu se dobro završili. Imamo par takvih primjera u Mostaru, Zenici gdje su fasovali.
Doduše, to je neko moje mišljenje koje ne mora biti tačno.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#312 Re: Akcija Svjetlost

Post by Jazz_Junkie »

Bosanac sa dna kace wrote:
Jazz_Junkie wrote: .....i sad ko biva ti nesto bolji....eto oni su losi jer imaju duge brade, nose siroke pantole, nose neke kapice na glavi, ne pozdravljaju se sa dobar dan, vec malo drugacije, eto znas oni su zato fasisti...prosudi ih ti na osnovu izgleda, svaka ti cast....jadan Bec i Beclije s tobom...

de se vice odluci jesil' musliman ili nijesi
a sto se tice pozdrava, ako su muslimani kao sto tvrde ne da trebaju vec moraju da ti odgovore na dobar dan bez ikakvog prijekora

..... :skoljka:
Nisam znao da metafore moram dodatno objasnjavati. Boje pantola, majice i vanjska estetika nisu direktan predmet mog komentara, ali nema ni smisla truditi se. Ne mogu da vjerujem da zbilja mislis da ih ocjenjujem na osnovu njihovog izgleda. Procitaj moje ranije komentare na ovoj temi (nema ih bas mnogo) i reci mi zasto nisam u pravu osim da samo, ambivalentan kakvog te poznajem, kofol kukumaces. Ako si na strani vehabija, lijepo priznaj, nece ti nista biti, te pokusaj argumentima dokazati da nisam u pravu. Nemoj glumiti, "global intifada".
Pokusavas me usutkati podmetanjem, te intepretiranjem mojih fraza kako tebi odgovara. Kada ces izvuci joker "islamofobija"? Nisam musliman i ne sjecam se da sam ikada nesto drugo tvrdio, ali sam negdje sigurno spomenuo da imam roditelja muslimana. Ne pripadam nijednoj konfesiji zato sto sam ateist ili je to tesko shvatiti? Ali, ja kao ateist i sekularna osoba smatram da svaki covjek ima pravo da prakticira svoju vjeru dok vehabija ne dijeli to misljenje, pogotovo ne prema ljudima poput mene. Nisu vehabije iznimka nego same "svete" knjige ne tolerisu ateiste, pa cak i druge konfesije koje takodjer svrstavaju u nevjernicke ili "poluvjernicke". Krscanstvo se tu nista ne razlikuje od islama, ali znas zasto su zapadne, "krscanske" zemlje toliko tolerantne prema konfesionalnim manjinama? Zato sto biblija nije fundament njihovih ustava.
Postoje grupe evangelikalnih krscana, primjerice u Americi, koji traze da se drzavni zakoni pozivaju na bibliju. To su zapravo krscanske vehabije koji organiziraju kojekakve kampove, djecu skoluju kod kuce zbog "sotonisticke teorije evolucije" u sekularnim skolama, pozivaju na linc homoseksualaca i zena koje se odluce na abortus, dakle sve prakse koje slice na kamp zvani Gornja Maoca. U javnom diskursu SAD postoje ljudi koji kritikuju ove krscansko-fundamentalisticke pokrete i upozoravaju od njihovog rastajuceg utjecaja u politici i zakonodavstvu. Tu se vode polemike sa argumentima, bez optuzbi za "kristofobiju". Neki dan Majke Srebrenice uputise pismo u kojem autore humoristicke serije "Lud, zbunjen, normalan" zbog "dzenaze krmetu" optuzuju za jedan od najvecih napada na muslimane, te epizodu poistovjecavaju sa genocidom u Srebrenici. To ne samo da je smijesno, nego i veoma glupo. A da ostanem pri tebi i slicnima: naucite se vise razgovarati i argumentovati.
Izvinjavam se sto sam malo skrenuo sa teme i oduzio svoj post.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#313 Re: Akcija Svjetlost

Post by Ja_Ja »

nikad_izvini wrote:Maf. 600 drotova na njih stotinu plafon :roll: Na kraju nisu našli ništa(kako se da zaključiti) značajno. Čuj računar oduzeli :-D Doduše, takva akcija se da "provaliti". Previše je ljudi tu učestvovalo da bi se nešto ozbiljno uradilo i postiglo. Znači, cilj sigurno nije bio da se nešto nađe u G. Maoči. Šta se valja iza brda, možda saznamo a možda i ne.

S druge, u cijeloj duskusiji opazio sam dva zabrinjavajuća detalja.

Prvi detalj je da dio forumaša piše, "vehabije" nisu problem "vidi četnika anamo". Na Rustempašića su vrlo brzo zaboravili pod parolom "šta zna dijete šta je C4 neka se igra" i "optički nišan mu treba da gleda zgodnu komšinicu i da se igraju ta-ta" :D
Ionako smo pod lupom, šta bi bilo da neki debil odleti u havu zajedno sa par nedužnih civila, ne smijem ni da pomislim. Tačno bi nas bombardovali.

Drugi detalj je da drugi dio forumaša prebrzo osuđuje stanovnike Maoče na osnovu rekla-kazala priča da ovi ne poštuju Ustav BiH(pitao bih koji, naime BiH ima više Ustava :D Deytonski, BiH, Federacije, PC-a etc), obrazuju djecu po Jordanskom planu i programu :?: ne dopuštaju ulazak policiji u selo itd. Trenutno, te i takve priče su rekla-kazala. Koliko sam upratio, do sada, takvih policijskih zabilješki NEMA.

U prilog mundžosima ide i to da često jedem kod njih u Sarajevu, pozdravljam ih sa "vozdra maca" gdje oni meni otpozdravljaju bez vjerskih pozdrava :D imamo debate ko je štetniji za BiH Fahro ili Bakir H. i vrlo su prijatni momci :D

Po meni, Džaferović je mnogo veći problem. Ovo pišem pod uslovom da nema C4 da se slavi Nova Godina :D Ali, ako ima takvih letećih stvarčica, na prvu banderu.
Ako nema, pustiti ih na miru. Ne mogu oni uzeti maha ovdje. Previše smo mi poročan narod da bi se takvo nešto primilo :D Pokušaji da se Bošnji nešto nametne silom se neće i nisu se dobro završili. Imamo par takvih primjera u Mostaru, Zenici gdje su fasovali.
Doduše, to je neko moje mišljenje koje ne mora biti tačno.
Slazem se u potpunosti.
User avatar
KaraMfil
Posts: 41
Joined: 05/01/2010 07:09
Location: Dunjaluk

#314 Re: Akcija Svjetlost

Post by KaraMfil »

600 Policajaca :? :? :? Stvarno na sta idu te pare od poreza ??? Tresla se gora - rodio se mis ccccccc :shock:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#315 Re: Akcija Svjetlost

Post by jefferson »

Neko je rekao sta se valja iza brda. pa evo da ja pokusam onako, sa onoliko informacija koliko svi imamo.
Cinjenica je da se to selo izolovalo od ostatka drzave. Neki to opravdavaju, a to je za mene krsenje suvereniteta. Kako ce neka familija zivjeti izmedju svoja cetiri zida i unutar svoje avlije je njihova stvar, medjutim, onog trenutka kada izadju iz kuce oni moraju postovati prava drugih, sto znaci da ako BILO KOJI novinar dodje, poduzetnik, alkoholicar itd, niko nema pravo da mu brani da udje tu u selo ili da ti koji su dosli uznemiravaju nekoga tu. Znaci, ja se moram u tom selu osjecati kao i svugdje drugo u BiH.
Drugi problem je nastavni program. Nevazno koliko ima programa u bih, tu se mora postovati program entiteta gdje se nalazi. Zavrsena prica, kakav Jordanski program? Hocel sutra u nekom selu neko odluciti da se uci po jemenskom programu mozda, ili Saudijskom?
Sada sta se htjelo postici?
da se poslao interventni vod iz Zenice ili Sarajeva, kao najobuceniji i najopremljeniji, oni bi to zavrsili za 10 min! Ali to nije poenta price. Poenta price je da se mora pokazati da drzava stiti, ima i stitit ce suverenitet. takodje, policija pokazuje da moze zbog neke gluposti ili ne, spremiti organizovano i opremljeno bataljon policije. Nije ovo samo da bi se uhapsilo nekoliko vehabija, nego da bi se poslal slika u Brisel da imaju polcijske snage koje to mogu uraditi, da postoji obavjestajni sistem koji zna gdje su koje osobe i sta koje osobe rade. Sve je tempirano za dolazak evropske komisije, i to se tako TREBA raditi. Jer da se sve izvelo sa malim brojem policajaca niko ne bi primjetio. Ovako danas BBC, CNN, NBC, SKY, svi pricaju o ovome u kontekstu u kojem se prica i kad Holandska ili Americka policija napravi raciju. Treba se pokazati sta policija moze, kolike su raspolozive snage, oprema, obucenost itd. vehabije su izabrane kao "pokazna vjezba" zbog nekoliko razloga. U svijetu trenutno vlada histerija zbog ljudi koji imaju slicna ucenja i uvjeravanja. Pogledajte samo web site http://www.---NO LINKS---.com gdje se velica dzihad, terorizam itd. Stoga, ovim se salje poruka u Washington i Brisel da nasa murija zna sta ti ljudi rade, da ce te ljude pustiti na miru sve dok postuju zakon BiH i da je sve pod kontrolom.
Moze se nama to svidjati ili ne, ja bi isto napravio. Treba ispuniti uslove za bezvizni rezim, ali se treba i prodati! Tako se to radi, kome smeta sto policija pokazuje silu i prodaje mozda muda za bubrege neka onda postane komadant policije pa pokaze kako se to radi!
User avatar
KaraMfil
Posts: 41
Joined: 05/01/2010 07:09
Location: Dunjaluk

#316 Re: Akcija Svjetlost

Post by KaraMfil »

:shock: Policija zna sta radi samo onda kad ne dira u narko-dilere i slicnu "mraku", stvarno je bezveze poslati haman citavu vojsku na 20-tak ljudi i to slusam na vijestima da je akcija prirpemana 6 mjeseci ????? Pa je li to sposobnost ili ne sposobnost nase policije :shock:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#317 Re: Akcija Svjetlost

Post by jefferson »

KaraMfil wrote::shock: Policija zna sta radi samo onda kad ne dira u narko-dilere i slicnu "mraku", stvarno je bezveze poslati haman citavu vojsku na 20-tak ljudi i to slusam na vijestima da je akcija prirpemana 6 mjeseci ????? Pa je li to sposobnost ili ne sposobnost nase policije :shock:
Ne znam! Prijavis se u policiju i pokazes im kako se radi! Vrlo jednostavan princip.
User avatar
KaraMfil
Posts: 41
Joined: 05/01/2010 07:09
Location: Dunjaluk

#318 Re: Akcija Svjetlost

Post by KaraMfil »

jefferson wrote:
KaraMfil wrote::shock: Policija zna sta radi samo onda kad ne dira u narko-dilere i slicnu "mraku", stvarno je bezveze poslati haman citavu vojsku na 20-tak ljudi i to slusam na vijestima da je akcija prirpemana 6 mjeseci ????? Pa je li to sposobnost ili ne sposobnost nase policije :shock:
Ne znam! Prijavis se u policiju i pokazes im kako se radi! Vrlo jednostavan princip.
:lol: Ma daleko sam ti ja prijatelju od pokazivanja primjera, ali mi sve to nekako danas na dnevniku prenapuhano, kad ono spremali se 6 mjeseci, sad mi tek nista nije jasno. Eto toliko :)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#319 Re: Akcija Svjetlost

Post by jefferson »

KaraMfil wrote:
jefferson wrote:
KaraMfil wrote::shock: Policija zna sta radi samo onda kad ne dira u narko-dilere i slicnu "mraku", stvarno je bezveze poslati haman citavu vojsku na 20-tak ljudi i to slusam na vijestima da je akcija prirpemana 6 mjeseci ????? Pa je li to sposobnost ili ne sposobnost nase policije :shock:
Ne znam! Prijavis se u policiju i pokazes im kako se radi! Vrlo jednostavan princip.
:lol: Ma daleko sam ti ja prijatelju od pokazivanja primjera, ali mi sve to nekako danas na dnevniku prenapuhano, kad ono spremali se 6 mjeseci, sad mi tek nista nije jasno. Eto toliko :)
Pa treba nekad i muda za bubrege prodat. Medjutim pripremanje ne znaci da se njih 600 spremalo. To su u pitanju obavjestajni podaci i dokazi koje ce tuzilastvo uzeti kao materijal za proces.
ec sam obrazlozio sta mislim da stoji iza ovoga, i u potpunosti podrzavam ovo.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#320 Re: Akcija Svjetlost

Post by saibaba »

600 policajaca 10 uhapšenih ... I još se kurče ...
User avatar
KaraMfil
Posts: 41
Joined: 05/01/2010 07:09
Location: Dunjaluk

#321 Re: Akcija Svjetlost

Post by KaraMfil »

saibaba wrote:600 policajaca 10 uhapšenih ... I još se kurče ...
:thumbup:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#322 Re: Akcija Svjetlost

Post by chuchumbamayumbe »

Gornja Maoča, selo radikalnih vehabija
3. februar 2010.


Ko su selefije iz Gornje Maoče? Kako žive? Kada i zašto su se smjestili u devastirano selo? Zašto uče djecu po jordanskom planu i programu?, pitanja su na koja smo odlaskom u posjetu samoproglašenom vehabijskom vođi Nusretu Imamoviću i njegovoj zajednici namjeravali potražiti odgovore.

Autorka: Belma Bećirbašić
Izvor: Bosanskohercegovački dani
http://www.b92.net/putovanja/komentari. ... _id=389355

Nažalost, dolaskom u Gornju Maoču, tačnije Karavlahe, selo koje teritorijalno pripada Distriktu Brčko, a administrativno Tuzlanskom kantonu, ekipu Dana su muški stanovnici sela nasilno zaustavili, legitimirali, pretresli i, na koncu, istjerali, poručivši da su oni "kompaktna zajednica koju niko nema pravo da posjećuje"

"Molim vas, možete li nas uputiti u Gornju Maoču?" - pitamo pripadnika MUP-a Distrikta Brčko kojeg susrećemo na benzinskoj pumpi u blizini Maoče.

"A što idete tamo?" - uzvraća policajac.

"Poslom."

Uputili smo se tamo s namjerom da provjerimo saznanja o školovanju djece po jordanskom nastavnom planu i programu. Istraživanje o paralelnom sistemu školovanja u pojedinim zatvorenim "selefijskim" zajednicama započeli smo nakon što je Smajo Abdurahmanović optužen za ubistvo Velida Zahirovića iz Zavidovića zbog toga što mu je ovaj odbio "dati ruku" desetogodišnje kćerke. Abdurahmanović se "zagledao" u Zahirovićevu kćerku u mektebu na podučavanuju "salafa", učenja Kur'ana po fundamentalnim principima tumačenja, zbog čega je sve veći broj djece, a naročito djevojčica iz pojedinih ruralnih područja Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog kantona počelo napuštati škole i obrazovati se u privatnim, "kur'anskim" školama. Priče pojedinih pripadnika vehabijskih zajednica smo namjeravali objaviti tek nakon upotpunjavanja slike o njima, iz straha da predrasude i glasine o selefijama ne prevagnu u korist površnog istraživanja. Preciznije informacije dobijamo upravo nakon saznanja da se u Gornjoj Maoči već duže vrijeme održava nastava po jordanskom školskom programu i pored toga što je Ministarstvo obrazovanja Tuzlanskog kantona odbilo izdati dozvolu.

Gornjomaočani su svoj zahtjev obrazložili "udaljenošću sela od većeg naselja gdje se nalazi škola" i time što "pojedini predmeti nisu u skladu s islamskim propisima".

Osamina poruka


S Nusretom Imamovićem, samozvanim vođom vehabijske zajednice u Gornjoj Maoči i "profesorom šerijatskog prava", pokušali smo stupiti u kontakt s molbom da nas primi u selo, uvede u školu i upozna s njihovim načinom života. S obzirom da je nekada bio predavač u sarajevskoj džamiji Kralj Fahd, molili smo neke od njegovih poznanika da nas spoje s njim. Prema odgovorima koje smo dobili, zaključak o Imamovićevoj zajednici kao ekstremno izoliranoj na hijerarhijskoj ljestvici selefijskog pokreta u BiH, nametao se sam po sebi. Posebice zbog Imamovićevih često agresivnih ispada u javnosti i krivičnih prijava za razne vrste kršenja javnog reda i mira. Njegovom lošem "imidžu" ne ide u prilog niti izvještaj Federalne uprave policije, koji njegove pojedine kolege etiketira kao "bivše borce u Afganistanu". Posljednji "ispad" Imamovića koji je zaprepastio širu javnost jeste izjava da "samoubilački napadi nisu zabranjeni ali ih treba koristiti za izuzetne prilike". Stav je obrazložen kao odgovor na pitanje: "Da li je grijeh opasati se dinamitom i raznijeti među grupom kjafira" na portalu http://www.---NO LINKS---.com, na kojem se trenutno kao top-news nalazi "video-poruka Osame bin Ladena Evropi". Iako portal odbacuje tvrdnje da su stanovnici Gornje Maoče njegovi autori, Imamović se pojavljuje kao jedan od njihovih vodećih "šerijatskih savjetnika". K tome, svoje radikalne stavove ne krije. Tako, primjerice, na istom portalu na pitanje: "Kakav je propis žene koja ne želi da ima više djece nego samo jedno ili čak nijedno, a muž bi htio da ima veliku porodicu?", Imamović odgovara: "Dozvoljeno je čovjeku rastaviti se od žene koja ne želi da rađa djecu a za to nema opravdan razlog. Posao ili karijera nije nikakvo opravdanje u tom pogledu. Naprotiv, najbolji posao i karijera koje žena može ostvariti na ovom dunjaluku jesu djeca koju će odgajati u okrilju Allahove vjere i koja će sutra doprinijeti ovom dinu."

Pod hidžabom

I pored svih ovdje spomenutih saznanja, ne krijem da smo se, u potrazi za Imamovićem, istinski trudili sve predrasude staviti po strani. Osjećaj nelagode zbog mogućnosti da ih uznemirimo ipak preovladava. Približavajući se Maoči, odlučujem pokriti glavu hidžabom.

Policajac s početka ovog teksta, kojeg smo zatekli na benzinskoj pumpi, insistira da mu objasnimo kojim poslom smo se uputili u Maoču. Kažemo mu da je motiv naša privatna stvar. Osmjehuje se.

"Ne pitam vas da bih vas provjeravao već da vam kažem da ne idete. Tamo ne vole pridošlice, i nisu ljubazni, ako razumijete šta želim reći."

"Zašto, jeste li vi bili tamo?", pitamo.

"Nisam, ali jesu moje kolege prošle sedmice kada su pratili predstavnike Medžlisa općine Srebrenik. I nisu dobro prošli." Policajac nam dalje objašnjava da je IZ došao s namjerom da nove stanovnike Gornje Maoče "konsolidira" i zamoli ih da se "ne odvajaju".

"Kako se završilo?", pitamo pretpostavljajući odgovor s obzirom da je Nusret Imamović nedavno objavio fetvu prema kojoj je zabranjeno klanjati u džamijama.

"Nikako." Rastali su se.

Policajcu se zahvaljujemo na uputama, moleći ga da nam pomogne u smjernicama.

"Za početak, Gornja Maoča ne postoji, to su Karavlasi, odmah povrh Maoče, kaže policajac." Saznajemo da je selo nekada pripadalo romima pravoslavcima, odakle su protjerani u ratu.

Do Karavlaha se dolazi makadamom. Izrovareni put vodi kroz šumu i žbunje. Na svakoj "raskrsnici" zastajemo. Odlučujemo se da pratimo električne vodove. Iščekujući da se pred nama pojave ljudi, kuće, bašte ili bilo kakav oblik života, zamišljamo naglas kako ćemo biti dočekani i koji je najbolji način da im pristupimo. U najgorem slučaju, pomišljam, odbit će razgovor s nama. Automobil se teško probija uskom cestom. Odjednom, iza jednog zavoja, izbijamo na ravnu, široku površinu. Usporavajući, u daljini primjećujemo nekoliko srušenih kuća. Fotoreporter Dženat Dreković mi govori da pogledam nadesno. Petstotinjak metara dalje od nas, primjećujemo muškarca s dugom crnom bradom. Dvoumimo se da li mu prići ili ne. Ipak, nastavljamo dalje, ubjeđeni da ćemo svakako naići na "centar" sela. Nanovo nailazimo na nekoliko porušenih kuća. Jedna od njih služi kao putokaz: farbom je ispisano "džemat" i znak - strelica udesno. Vozimo uzbrdo. S obje strane puta još devastiranih kuća. Na svakoj visi prepoznatljiva crna islamska zastava. Zemlja nije obrađivana, ne čuje se karakteristični žamor seoskog gazdinstva, sve je zaraslo u korov...

Na vrhu brežuljka nekoliko dječaka igra se drvenim lukovima i strijelama. Iznenađeni zvukom motora, nišane u našem pravcu. Dženat se smije diveći se savršeno izrezbarenim lukovima. Govorim mu, više iz dragosti i neobičnog prizora, negoli repoterske obaveze: "Hajde, uslikaj ih, molim te." Kako se približavamo, neki od njih se razilaze, dok nas drugi znatiželjno odmjeravaju. Fotoreporter otvara prozor i slika ih. Jedan dječak zastaje i gleda u kola. Pitam ga da li zna gdje živi Nusret Imamović. Pokazuje prstom: "Dole, odakle ste sad došli." "Dole? Tamo gdje piše džemat?", upitno preciziramo. Kima glavom. "A gdje ideš u školu?" "Pa, tu, dole, isto." Dječaci se rastrčaše. Vozimo naprijed tražeći prostora za rikverc. Nadamo se da je muškarac kojeg smo primijetili "dole" - Nusret Imamović. Primjećujemo samo dvije naseljene dvospratnice, s prostrtim vešom na balkonu. Ostatak komšiluka je također "devastiran". Pored jedne kuće parkirana su kola s austrijskim tablicama. Fotoreporter zapaža da mjesto više liči na skvot negoli na selo. Vozeći se nizbrdo, pitamo se gdje su se izgubila djeca. Nismo ni primijetili bijelu Hondu prilijepljenu za nas.

Allaha ti, šuti Kolega me savjetuje da upalim desni žmigavac kako bi mu dali znak da stane. Zaustavlja. Iz auta izlazi visoki muškarac s dugom sijedom bradom, čiji vrhovi skoro dodiruju donji rajsferšlus jakne. Govorim fotoreporteru da je "bolje da ga on priupita za Imamovića". "Selam alejkum, domaćine" - pozdravlja fotoreporter. U retrovizoru provjeravam posljednji put da li mi je sva kosa pokrivena pod maramom. "Gdje ti je ona kamera?!", odjednom me trznu gromoglasni uzvik. "Molim?", ustuknu kolega. "Pitam gdje ti je ona kamera!", ponavlja čovjek približujući se fotoreporteru. "Smirite se, molim vas" - čujem kolegu kako mu govori koračajući unazad prema kolima - "kamera je tu, nismo ništa snimili".

Bradati muškarac ide prema njemu podižući ruku: "Još jednom te pitam gdje ti je kamera kojom si mi sada sina snimio, govori!"

Kolega otvara vrata automobila, pogledom mi daje znak da se ne uznemiravam, i pruža mu kameru. "Evo, nismo ništa specijalno snimili, samo jednu sliku smo uzeli, možete se uvjeriti." Čujem zvuk auta. Odjednom s donje strane makadama vidim dva auta kako se zaustavljaju. Okrećem se, još dva automobila nas okružuju s gornje strane. Vraćam pogled na prednju stranu. Trojica muškaraca s dugim crnim bradama, kapama, u maskirnim uniformama i vojničkim čizmama izlaze iz auta, lupaju vratima i s rukama u džepovima približavaju se svom kolegi. Stišću se oko fotoreportera.

"Šta si ovo slikao, je li? Dolazite ovdje, špijunirate nas, je li? Govori, šta ste radili ovdje, za koga ste slikali, ko vam je dao dozvolu za to?!", prodera se jedan među njima, obučen sav u crno, uzimajući od sijedog fotoaparat. Fotoreporter ih smiruje: "Kunem vam se, nismo nikoga špijunirali, tek smo ušli u selo, evo vidite da je samo jedna slika", govori im dok oni pregledaju jednu po jednu slike Ćire Blaževića, kojeg je za potrebe prošlog broja Dana slikao Dženat.

Ćute nekoliko minuta, a onda opet: "Šta ste još slikali?" Fotoreporter ponavlja: "Nismo nikoga, govorim vam. Evo, izbrišite sliku, izbrišete sve, ako ne vjerujete."

Ustajem iz kola s namjerom da im objasnim razlog naše posjete. "Molim vas, nemojte biti agresivni, novinari smo, radimo priču, htjeli smo upoznati Nusreta Imam..." "Ti, sjedi u kola", prekida me prije nego što završim rečenicu. "Ali, molim vas, da vam obja..." "Čuješ li šta ti kažem, vrati se u kola i sjedi gdje si, ako nećeš probleme!" Grozničavo ih prebrojavam. Devetorica. Okrećem se oko sebe tražeći pomoć u daljini. Mrkli oblaci zavlače selo u tamu. Vidim uvijek isto - šumu, napuštene kuće, i brade. Duge brade s vojničkim uniformama... Jedan među njima odjednom otvara automobil i preturajući po stvarima viče:

"Gdje su druge kamere, ima li ih još?!" Gleda ispod sjedišta, otvara mali pretinac, pretura po papirima, diskovima... Naređuje Dženatu da otvori gepek. Ostali se naslanjaju na automobil pipajući ga kao da nešto krije. Nakon što je zatvorio gepek, dolazi. U mojoj glavi se već uveliko odvija sljedeći scenarij: razbit će fotoaparat, potom će razbiti automobil, a onda... "Dajte papire", prodera se iznova jedan. "Ko vas je poslao?!" Dženat mu pruža ličnu kartu mrmljajući nešto da ga smiri. Uzaludno je. "Daj njene papire", čujem kako mu govori muškarac "zadužen" za pretres. Obuzima me bijes. Izlazim iz automobila s rafalom pitanja: "Otkud vam pravo da nas legitimirate? Ko ste vi? Niste policija, ovo je slobodna zem..." "Reci joj da šuti, ne pričam sa ženama!", prodera se jedan od njih.

Zaboravljeni namaz

Fotoreporter me molećivo gleda. Svi pregledaju njegove dokumente. "Koja je novina?" Prije nego što Dženat uspije da odgovori, još jednom pokušavam objasniti da smo došli u miroljubivu posjetu i da nema potrebe za ovako agresivnim pristupom. "I mi smo još uvijek miroljubivi", reče povišenim tonom jedan od njih.

Iz gomile uniformiranih vehabija izdvaja se jedan, odjeven u dželabu. Ruke su mu prekrštene jedna preko druge. "Zar vas niko nije upozorio da smo mi jedna kompaktna zajednica?", pita mirnim tonom. Prekida ga jedan od "pretresača": "Nek' ona da svoju iskaznicu!" Govorim naglas da je nemam, bojeći se da nam "otkrivanje identiteta novine" neće spasiti našu neizvjesnu sudbinu. "Koja ste novina, još jednom vas pitam", povisuje ton prema fotoreporteru. "Ma razne novine, Dani, Gracija..." Pružam ličnu kartu napominjući da sam se pokrila iz poštovanja prema njima. Pokušavam još nešto reći, ali zastajem... Hidžab me ne štiti. Ne vide me. Nemam prava riječi. Nevidljiva sam. Ne postojim - ukratko. Vraćam se nazad na sjedište držeći ruke na volanu. "Kakva je ovo novina, Gracija?", čujem kako pita fotoreportera gledajući iskaznicu koju mu je Dženat dao, bojeći se mogućeg pogoršanja situacije. "Pa, to je magazin za suvremenu ženu", zakašljava se.

Jedan je islam

Vraćaju fotoaparat, zatvaraju gepek... Šapućem kolegi da ih pita da li možemo ipak razgovarati s Nusretom Imamovićem. "Ne možete", odgovara jedan u njegovo ili svoje ime. Ne uspijevamo identificirati "vehabijskog vođu". "Jesi li ti musliman?", pita fotoreportera. "Jesam", odgovara. "Pa, kakav si ti musliman kad radiš za Dane, tu haram novinu. Kakav si ti musliman kad fotografišeš, jel znaš da je to haram", govori kao da drži predavanje. Dženat objašnjava da nije haram prema islamu kojeg on poznaje. "Nema tvog islama, jedan je islam", odmahuje glavom. "Kažeš da si musliman, a dolaziš nam u vrijeme namaza, znaš li koji je namaz sada?", nastavlja se ispitivanje. Dženat šuti i nanovo moli da nas upute na Nusreta Imamovića. "Nećemo vas uputiti ni na koga. Prekršili ste adab (običaj, op.a.). Vi ćete fino sjesti u kola, ako neće ona voziti, onda ćeš ti, a mi ćemo vas ispratiti iz sela. Nemate šta ovdje više raditi." Znam da sam "nevidljiva", ali progovaram "kako smo došli iz Sarajeva i kako..." "Nama dolaze iz Washingotna ovdje, pa ih tjeramo, a kamoli iz Sarajeva... Nemojte sebi praviti probleme." U retrovizoru smo sve do izlaska iz sela gledali kako nas u koloni ispraćaju.

Belma Bećirbašić
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#323 Re: Akcija Svjetlost

Post by madner »

Agresivno selo nehko.

Sto ne otjerase muriju :P
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55683
Joined: 15/12/2008 16:53

#324 Re: Akcija Svjetlost

Post by ultima_palabra »

jefferson wrote:Sada sta se htjelo postici?
da se poslao interventni vod iz Zenice ili Sarajeva, kao najobuceniji i najopremljeniji, oni bi to zavrsili za 10 min! Ali to nije poenta price. Poenta price je da se mora pokazati da drzava stiti, ima i stitit ce suverenitet. takodje, policija pokazuje da moze zbog neke gluposti ili ne, spremiti organizovano i opremljeno bataljon policije. Nije ovo samo da bi se uhapsilo nekoliko vehabija, nego da bi se poslal slika u Brisel da imaju polcijske snage koje to mogu uraditi, da postoji obavjestajni sistem koji zna gdje su koje osobe i sta koje osobe rade. Sve je tempirano za dolazak evropske komisije, i to se tako TREBA raditi. Jer da se sve izvelo sa malim brojem policajaca niko ne bi primjetio. Ovako danas BBC, CNN, NBC, SKY, svi pricaju o ovome u kontekstu u kojem se prica i kad Holandska ili Americka policija napravi raciju. Treba se pokazati sta policija moze, kolike su raspolozive snage, oprema, obucenost itd. vehabije su izabrane kao "pokazna vjezba" zbog nekoliko razloga. U svijetu trenutno vlada histerija zbog ljudi koji imaju slicna ucenja i uvjeravanja. Pogledajte samo web site http://www.---NO LINKS---.com gdje se velica dzihad, terorizam itd. Stoga, ovim se salje poruka u Washington i Brisel da nasa murija zna sta ti ljudi rade, da ce te ljude pustiti na miru sve dok postuju zakon BiH i da je sve pod kontrolom.
Moze se nama to svidjati ili ne, ja bi isto napravio. Treba ispuniti uslove za bezvizni rezim, ali se treba i prodati! Tako se to radi, kome smeta sto policija pokazuje silu i prodaje mozda muda za bubrege neka onda postane komadant policije pa pokaze kako se to radi!
:thumbup: Svi kao žele jaču državu, a kada se demonstrira moć države, po prvi put od postanka, onda neki nalaze zamjerke. Sreća još pa Zlatko nije na vlasti :-D
Znači ovo je predstava za strance, a ako je neko zabrinut za "žrtve", može vidjeti kako se "žrtve" odnose prema drugima kad imaju malo vlasti u tekstu Belme B. Naravno, nikoga ne osuđivati zbog načina života, ali ako drži oružje i eksploziv, ograničava slobodu kretanja, vrši nasilje u porodici, prodaje maloljetnu djecu, urušava obrazovni sistem ili slično, najstrožije kazniti.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#325 Re: Akcija Svjetlost

Post by karanana »

Bosnohercegovac wrote:
karanana wrote:
HAVANA wrote:Neka mi neko navede jednu zemlju u kojoj bi se ovo tolerisalo,zatvorena zajednica,bez pristupa novinarima,agresivni,škole po nekakvom programu bez ikakvih odobrenja,radikalni stavovi...
US of A mozda.
US of A kažeš...

Waco Siege 1993, napad na zatvorenu sektu Davidijanaca u Texasu, nakon što policija nije uspjela da izvrši sudski nalog za pretres. U međusobnoj pucnjavi poginula 4 policajca i 6 Davidijanaca.

Nakon toga je krenula 51-dnevna opsada imanja koja se završila uništenjem imanja bez ijedne žrtve na strani policije (lokalne, FBI,...)
Poginuli Davidijanci od vatrenog oružja, požara, ili pad kroz spratove, jer su rušili zgradu tenkom dok su ovi bili u kući.
Žrtve Davidijanaca:
50 odraslih, od toga 2 trudne žene
25 djece mlađih od 15 godina.

Sad postoje nedoumice ko je započeo požar, kako su misteriozno nestali dokumenti u kongresu o upotrebi pirotehničkih sredstava od strane policije i FBI, i zašto je cijelo imanje prekrčeno buldožerima nakon mjesec dana.

http://en.wikipedia.org/wiki/Waco_Siege

U poređenju sa ovim, naša policija je fina, kulturna i nema joj se šta mnogo zamjeriti..
Pa eto, taj incident u Wacu potvrdjuje da sam u pravu. Mislis da je Waco jedina zatvorena zajednica koja je postojala i koja postoji tamo? U US of A postoji na desetine slicnih rancheva i zajednica kao sto je bio taj u Wacu. Postoje amishi, postoje raznorazne sekte od onih koji cekaju da se vanzemaljci spuste na zemlju i da ih pokupe do raznoraznih "milicija" koje se bas ne slazu sa politikama Unije pa onda na svojim ranchevima prave drzavice u drzavi, skoluju djecu na tim posjedima, vjezbaju pucanje i slicno.
Oni po ustavu i imaju pravo na to, dok god ne diraju druge i dok placaju takse.
Ja sam jucer spomenuo ovaj incident u Wacu konto toga da me ne bi iznenadilo da sutra - prekosutra neki vehabija koji je ogorcen sto mu 600 policajaca upada u kucu prepada zenu i djecu i prevrcu kucu naopacke, ne uzme kakav eksploziv i ne detonira se pred sudom, parlamentom, policijom.....isto kao sto je tim mcveigh uradio u oklahoma cityju 95. kada je rasturio zgradu sa kamionom TNT-a kao odmazdu za napad na Waco.
i tako pocinje krug nasilja, ali nadam se da nece, jer ovi su nekakvi tolerantni i trpe, ali dokle?
Locked