Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

slatka_mala

#126 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by slatka_mala » 02/02/2010 15:55

Gospoda Ministarka wrote:Imam osjecaj da ove bezvezne fakultete upisuju samo oni koji hoce jos da dabalebare i zive na majkinoj i babinoj grbaci.

Znam jednog momka, polupismen ... 24 godine, majka mu radi za 500KM da bi prehranila obitelj (nema tate) a on nakon 4 godine studiranja uspio da upise 2 godinu zurnalistike... a kad mu kazes da mu je jedini izlaz iz bijede (jer nema sta da jede) da ode i da radi za 500-600KM kaze ni bi ja radio za te pare... :x
Kako ti neciji zivotni poziv mozes nazvati bezveznim i ti nekome suditi a nemas pojma zasto je upisao neki fakultet. Ima ljudi koji vole kako ti kazes te "bezvezne" fakultete. Svaki imalo inteligentan covjek da nemaju svi iste afinitete, nisu skloni istim naukama, ne zanimaju ih iste stvari, i ne vole svi te "prave" fakultete poput prava i ekonomije. Iako smo vec kod kriterija na bosanskohercegovackim fakultetima oni su svugdje niski, a o tome govori cinjenica da se skoro pa svaki ispit i na svakom fakultetu moze kupiti, i da se na svaki fakultet moze upisat ko hoce ako ima dovoljno novca i zavrsiti ga. Svako je jedinka za sebe i izadje s fakulteta s onoliko znanja koliko je ulozio u sebe samog, fakultet ne znaci mnogo, ili si dobar student ili nisi. Ako si dovoljno sposoban i sa srednjom skolom ces imati bolje radno mjesto nego mnogi sa fakultetima.

statix

#127 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by statix » 02/02/2010 16:04

jedna u duhu teme

Fozgen

#128 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Fozgen » 02/02/2010 16:39

@Erzsebet :thumbup:
Danas su svi novinari jbga, i oni koji naprave svoj blog i napisu par tekstova misle da je to novinarstvo.
Elem, da se vratimo nekoj vrsti teme.
Opet ono dali je bolje dzaba lezati nego dzaba raditi.
Volio bi da mi bilo ko ovdje sastavi plan za jedan mjesec kako prezivjeti sa 350KM ( bez da konsultuje penzionere ).
Jedan broj forumasa okrivljuje ljude kako nece da rade za platu od 300 KM al dajte zamislite porodicnog covjeka koji zaradi 300 KM, sta on moze s tim?
Ja sam godinama radio gradjevinu, na toj gradjevini imas neku vrstu zarade oko 800-900KM ali bez ikakvih doprinosa, odnosno radis na crno, mos ti sebi jel uplacivati al ti onda opet plata dodje na famoznih 400KM.
I ja bi najradije da radim u nekoj fabrici al Boze moj treba i za to stela.
I jos nesto hebes ti drzavu u kojoj je posao zatvorskog cuvara san snova.

Alfons Kauders

#129 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Alfons Kauders » 02/02/2010 17:46

joj matero, ponudili covjeku 450 markica... i velikodusnih 800 "ako se dokaze" nakon 3 mjeseca... wahahahahaaaa

nije ni cudo sto su tekstovi na sa-x tako kvalitetni... pa ne mozes dobrog konobara zaposliti za 800, kamoli novinara...

Erzsebet

#130 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Erzsebet » 02/02/2010 18:49

Hvala svima na podršci. Ništa i dalje nije objavljeno, a ne vjerujem ni da će biti.
joj matero, ponudili covjeku 450 markica... i velikodusnih 800 "ako se dokaze" nakon 3 mjeseca... wahahahahaaaa

nije ni cudo sto su tekstovi na sa-x tako kvalitetni... pa ne mozes dobrog konobara zaposliti za 800, kamoli novinara...

Usto su vješto kazali kako "oni imaju para i plate su dobre". To su ukupne cifre, toplog obroka nema.

naravno da ti nece ovo objaviti, i jos te "jebe tvoje ime", sto je onako bash u skladu sa politikom uredjivanja i pisanja koje pokusavaju da prodaju
U Oslobođenju sam jednom napisao reagovanje i ono je odmah sutra izašlo, iako sam direktno urednici zamjerio na papagajskom ponavljanju kako je Sarajevo muslimanski grad i kako Bošnjaci tjeraju one koji to nisu. Kasnije sam shvatio da je ona ustvari u pravu i poslao sam joj tekst o tome, koji je takođe bio objavljen, s primjerima direktnog i indirektnog tjeranja nemuslimana iz Sarajeva. Nažalost, bila je u pravu, mada i dalje stojim iza tvrdnje da nisu baš svi odavde otjerani.
Pored toga, niko me nikad nije nazvao nacionalistom, jer sam ljevičarski orijentisan i obično dobijam pohvale kako sam kontra islama i Bošnjaka (i jesam u neku ruku kontra nekih Bošnjaka), a sad sam ispao islamski nacionalista :). Cirkus.
Ti od njih nisi dobio nikakav odgovor? Poslao si nekim drugim medijima ovo pismo? Jedva čekam da čujem reakcije... Ja imam ovakvih iskustava kao što su tvoja, ne 5 niti 10... Tačan broj uopće ne znam... Ali si me inspirisao da napišem štošta. Bez obzira na sve, osvježenje je da neko tako javno kaže golu istinu. :thumbup:

A što se tiče samog konkursa, i ja sam se prijavila. Nisu me niti pozvali na taj lažni intervju.
Nisi jedina kojoj nisu ni dali povratnu informaciju da li su dobili aplikaciju. Poznajem još takvih. Igrom slučaja sam u autobusu za Brčko od petka, upoznao djevojku kojoj su na intervjuu rekli kako joj je minus što će se udati. Ne znam da li ona govori istinu, govorim šta mi je rekla.
Nisam još poslao drugim medijima, čekam da oni eventualno objave. Poslaću, mada teško da će ovo iko objaviti, ko nije njihov protivnik ili konkurencija. Vidjećemo, pokušaću, sigurno ima još ljudi s kojima su ovako komunicirali, a sada rade negdje drugo. Imam i ja takvih iskustava hrpu, ali ovako zakukuljene laži još nisam doživio. Viđao sam štele, babine sinove i šta sve ne, ali da me neko nazove nacionalistom, to mi se nije desilo i pogotovo me nervira što je to sve pod krinkom velikog profesionalizma, iako me "ime jebe".

zovemsecrveni

#131 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by zovemsecrveni » 02/02/2010 20:09

:sax:
Last edited by zovemsecrveni on 09/11/2011 21:43, edited 1 time in total.

Erzsebet

#132 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Erzsebet » 02/02/2010 20:31

zovemsecrveni wrote:Ipak, morate priznati da je sama činjenica da ovakva tema "opstaje" na forumu, za svaku pohvalu. Slična tema bi na sajtu Dnevnog hAvaza ekspresno nestala! :D :sax:

Tu si u pravu definitivno... Volim i ja Sa-X :). :sax:

Van Music

#133 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Van Music » 02/02/2010 20:44

gdje to konobari imaju 800km platu?recite da odmah napustim ovaj moj posao!
Imam 600km platu-radim 30dana po 9 sati u mjesecu,dan odmora imam za Bajram a tu nesto kenjate ne valja vam ,ovo ne valja ono...Daleko od toga da sam zadovoljan ali vjerovali ili ne nakon preko 100 intervjua jedva sam i taj posao dobio i bolje mi je i to nego da supljiram po kafanama i forumima po cijeli dan.
Asim Beslija je u pravu za 90% slucajeva.

Erzsebet

#134 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Erzsebet » 02/02/2010 20:53

Van Music wrote:gdje to konobari imaju 800km platu?recite da odmah napustim ovaj moj posao!
Imam 600km platu-radim 30dana po 9 sati u mjesecu,dan odmora imam za Bajram a tu nesto kenjate ne valja vam ,ovo ne valja ono...Daleko od toga da sam zadovoljan ali vjerovali ili ne nakon preko 100 intervjua jedva sam i taj posao dobio i bolje mi je i to nego da supljiram po kafanama i forumima po cijeli dan.
Pa i ova je plata 600 KM, jer nema toplog obroka. Samo je razlika što ti ukradeš na kafama barem još 300 mjesečno, radio sam i ja kao konobar u Trasi, dok sam studirao i znam to kako ide. Još u Trasi nema bakšiša. Asim može biti u pravu za pojedinačne slučajeve, ali stvar je u tome da on nema pravo o tome pričati, niti uopšte menadžment ovog portala. Pogledaj moj tekst malo bolje, pa ćeš skontati o čemu pričam.

KadSeMrtviProbudimo

#135 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by KadSeMrtviProbudimo » 02/02/2010 20:55

zovemsecrveni wrote:Ipak, morate priznati da je sama činjenica da ovakva tema "opstaje" na forumu, za svaku pohvalu. Slična tema bi na sajtu Dnevnog hAvaza ekspresno nestala! :D :sax:

O ne, i ovdje neke teme budu "nestale"... :( (neki moderatori rade i ovdje i na Avazovom forumu :-) )

zovemsecrveni

#136 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by zovemsecrveni » 02/02/2010 21:00

:sax:
Last edited by zovemsecrveni on 09/11/2011 21:43, edited 1 time in total.

zelenashica

#137 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by zelenashica » 02/02/2010 21:03

Van Music wrote:gdje to konobari imaju 800km platu?recite da odmah napustim ovaj moj posao!
Imaju imaju itekako.........recimo u Tuzli ja znam da ljudi koji drže lanac restorana brze hrane kao zakupci u objektu u kojem sam i ja radila plaćaju radnike 800KM.....kuhari i do 1200K narvno plus hranu na radnom mjestu i prevoz...i svi uredno osigurani....vjeruj da ima..ja recimo sad na državnoj kasi imam 800KM koliko konobar u restoranu......
Naravno ne bunim se i stavljam njihovu platu kao primjedbu...samo "hvalim"savjesne privatnike :thumbup:
Last edited by zelenashica on 02/02/2010 21:10, edited 1 time in total.

ja.neron

#138 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by ja.neron » 02/02/2010 21:09

Erzsebet wrote:Poštovani uredniče i vlasnici portala Sarajevo-x.com,

Obraćam vam se povodom najnovijeg teksta gospodina Asima Bešlije, naslovljenog sa «Kako naći posao ako si lijen da ga tražiš?». Nadam se da ćete moje reagovanje, u skladu sa principima novinarstva, objaviti na portalu.

Gospodin Asim Bešlija je sigurno posljednji koji može i treba pisati o ovoj temi. Takođe, portal Sarajevo-x, kao jedno od najmoćnijih sredstava informisanja u Bosni i Hercegovini, ne zaostaje za drugim «poslodavcima» i izrabljivačima, u šta sam se i sam mogao uvjeriti prije nekoliko sedmica.

Naime, nakon što sam polovinom decembra aplicirao za posao novinara na portalu, sekretarica me pozvala već naredno jutro i sa mnom dogovorila intervju, koji se trebao desiti već dan poslije. Ipak, dan poslije sam dobio poziv gdje me je obavijestila da je «urednik bolestan» i da «će me nazvati naredne sedmice». Međutim, taj poziv se nije desio naredne sedmice, niti u nedjelji nakon toga. Ja sam ih pozvao i pitao šta se događa i kada ću imati razgovor, da bi me gospoda tek nakon tri cijele sedmice, tačnije, 7. januara pozvali da dođem naredni dan u deset sati (konkurs je trajao do 9. januara, pa se zato nisam uzbuđivao, iako mi je već sve postajalo sumnjivo).

Na intervjuu sam razgovarao sa izvjesnim Ivanom, a bio je prisutan i urednik, Asim Bešlija. Namjerno kažem, «bio je prisutan», jer mi nije postavio niti jedno jedino pitanje. Kako je uopšte moguće da urednik ne postavi nijedno pitanje čovjeku koji će možda sutra raditi za portal koji on uređuje? Cijeli razgovor sam obavio sa Ivanom, iako mi je poznato kako su braća Šimić vlasnici portala, ali sam mislio da je on tu nekakav direktor ili šta već. Ipak, ni to nije bilo tačno; Ivan je običan zaposlenik, a intervju je vođen samo reda radi, jer je očito «poslodavcima» bilo previše sramotno da me ne pozovu, nakon što su me već jednom, doduše greškom, pozvali na intervju.

Sve uslove za aplikaciju sam ispunjavao, poslao sam tekstove objavljivane u Danima, Graciji, studentskom magazinu Eho, kao i na nekim portalima, te nekoliko novih tekstova, koje sam priredio samo za ovu priliku. Radio sam za «Pošteno govoreći», kao i mnoge druge poslove nevezane za novinarstvo, tečno govorim engleski i makedonski jezik, dosta razumijem i njemački, volontirao sam godinama dok sam studirao i imao sam veliku želju za radom. Htio sam i pokloniti svoje tekstove portalu, ukoliko dogovorimo bilo kakav angažman, a pored toga, u rezervi imam još barem pedeset tekstova koje bih rado objavio, pripremam knjigu koju sam bio spreman ustupiti njima, te imam ogromnu listu kontakata koje sam stekao radeći na BHT-u. Na sve te moje opservacije sam dobio komentar kako «sam OK lik, ali me ime malo jebe». Ovim riječima mi se Ivan obratio, što i nije bilo čudno, s obzirom na to da smo generacijski vrlo blizu. Ime me, dakle, jebe, jer je neko, potpisan kao ja, navodno pisao nacionalističke komentare na portalu. Naravno, ja sam to opovrgao i rekao «poslodavcima» kako barem na Facebooku ima petnaestak ljudi sa istim imenom i kako zaista ne znam o čemu se radi. Sve je to bilo komentarisano kroz šegu i šalu, a Ivan je rekao da će me «još malo proguglati» prije nego javi rezultate. Uz sve navedeno, predstavio sam svoj plan rada, nekoliko novih prijedloga, obećao povećanje posjećenosti, najavio rad na terenu i kad nije moje radno vrijeme, rekao kako sam spreman ostajati i duže, truditi se i svim silama pomoći da portal bude svakim danom sve bolji i bolji. Na sve to, ekipa od dvojice «poslodavaca», navodno nije imala nikakve zamjerke. Jedini je problem bio, ispostaviće se kasnije, što oni uopšte ne odlučuju o prijemu radnika i što je intervju bio vođen bez ikakve namjere.

U to su mi rekli kako su «oni primili jednu djevojku, ali traže još jednog radnika». Kako je moguće primiti nekoga, ako konkurs traje do sutra, pitao sam se, ali nisam ništa komentarisao. Kasnije mi je bilo jasno da je djevojka primljena na posao između datuma kad sam ja prvobitno trebao imati intervju i kad sam zaista imao intervju.

Nakon sedam dana, tačnije 18. januara, Asim Bešlija mi je poslao mail i rekao kako «su odlučili privremeno stopirati proces novih zaposlenja» i «kako će mi se vjerovatno nekad uskoro opet javiti, jer su veoma zadovoljni sa mnom i da sam veoma blizu onoga što oni traže».

Sve to ne bi bilo čudno da je istina. Međutim, sve je bila laž. Kasnije sam saznao kako izvjesni Ivan uopšte nije zadužen za kadrove, Asim mi na razgovoru nije postavio nijedno pitanje, a saznao sam da «poslodavci» i dalje traže ljude, ali ne mogu da nađu. Takođe sam saznao, što je meni i bila najveća uvreda, kako je «neki lik otvoreno priznao da je pisao nacionalističke komentare na portalu». Usto, ja sam bio jedini «lik», sve su ostalo bile djevojke na intervjuima. Ili su i to «poslodavci» lagali?! Šta je od svega istina, ptice znaju, ali jedino što je sigurno tačno, je činjenica da u životu nisam napisao komentar, a kamoli neki nacionalistički post ostavio, ili na forumu, ili bilo kakvim drugim vidovima komuniciranja. Da forum degradira mnoge ljude koji se ne sviđaju administratorima, to je svima jasno, ali ja ni tamo nikad nisam imao problema, budući da već imam nekoliko stotina postova i nijednu zamjerku bilo koga od prisutnih članova.

Izvore ne otkrivam, ali su stopostotno tačni. Odatle je proizašla i Asimova najnovija kolumna, u stilu «kadrova nema, a kad će ih biti ne zna se». Asime, kadrova ima, ali nemojte očekivati Miljenka Jergovića da vam se javi za posao. Pored toga što sam predstavio plan rada i što sam bio željan da radim i više nego se od mene očekuje, što sam poslao nekoliko probnih tekstova (nisam dobio nikakav komentar na njih od velikog brata Asima, kako sam sebe naziva u kolumni), što sam po njihovim riječima «najbolji kandidat dosad i ako ne dođe niko bolji, zaposliće me», što sam se zaista nadao da je ta firma normalna i da tu nema korupcije i podmetanja nogu, ipak nisam dobio posao i to iz neobjašnjivih razloga. Razloge ne mogu znati, mogu ih samo pretpostaviti. Nikada se nikome od njih nisam zamjerio, niti sam išta loše napisao o njima (ali eto, «priznao» sam nacionalističke komentare), štaviše nismo se ni poznavali. Ali, «ime me jebalo», kako reče marketing menadžer Ivan, jer sam «dizao bune protiv portala». I pored toga što nemaju nijedan jedini dokaz i što ne mogu nikako znati ko je to zaista radio, «poslodavci» su se odlučili da traže nekoga drugog. Da se to desilo iz profesionalnih razloga, ne bih se ljutio.

I onda je došla kolumna u kojoj je Asim izvrijeđao inteligenciju svih poštenih i normalnih ljudi u ovoj državi. Ja sam, nažalost, stoka koja neće da radi i posao mi nije važan, a Asim je taj koji će me kao takvog procijeniti. Ne znam koliko dotični govori stranih jezika i koliko ima obrazovanja, ali znam da je potpuno nepoznat novinar, koji ne može ni kolumnu napisati bez stilskih i štamparskih grešaka. Usto je u jednom u pravu; kolumna je dosadna, a on je samo obično piskaralo. Nažalost, to piskaralo je valjda veoma podobno vlasnicima portala i samom sebi, da vedri i oblači u toj medijskoj kući, te da određuje ko je nacionalista, a ko nije (dosad sam uglavnom dobijao kritike kako sam protivnik Bošnjaka, islama i muslimana, te izdajnik, jer sam radio s Duškom Jurišić, a eto, sad me Ivan i Asim proglasiše nacionalistom). Nije mi poznato ni šta su vlasnici portala dobili kao povratnu informaciju o meni, ali više bih cijenio da su otvoreno rekli kako je cijeli intervju za posao jedna obična farsa, umjesto da su me izvrijeđali i samim tim izbacili iz daljnjeg takmičenja. Da li su nekome obećali posao ili ne, ni to ne mogu znati, ali znam da im se Jergović, Hemon ili Nikolaidis neće javiti u redakciju da pišu za njih, a valjda to očekuju.
Poslodavci poput Asima i sličnih će određivati kako visokoobrazovani kadrovi, koji nisu svi isti i nisu svi došli sa FPN-a bez imalo znanja (kao što vjerovatno i sam Asim ima predodžbu), trebaju biti sretni ako im Asim, za kojeg je, ponavljam, rijetko ko i čuo, dodijeli mjesto volontera, a presretni ako ih plati. Čovjek koji iz dana u dan kuka, a da pritom ne može smislenu rečenicu sastaviti, zaista nije mjerilo. Ili je možda problem što sam portalu obećao veću posjećenost, što sam najavio prijedlog novih rubrika, mukotrpan i težak rad da bih inicirao što veću popularnost sajta, što sam bio spreman raditi od jutra do sutra, za probnih tri mjeseca i 450 KM, i platu od 800 KM, koliko su mi ponudili, «ukoliko se dokažem nakon ta tri mjeseca». Gospodo, i pored toga sam htio raditi za vas i nije mi bilo mrsko graditi karijeru, kao što u svojoj kolumni Asim kaže. Nije mi mrsko napisati desetine tekstova dnevno, stvarati dobru atmosferu i, između ostalog, vama donositi novac. Vjerujte mi da znanja imam i više nego što mislite, a vjerujem da ste to i prepoznali na razgovoru. Ali, trebali ste otvoreno reći razloge, a ne sve to «zakukuljiti», ostati «korektni» i javiti kako ćete stopirati proces zapošljavanja. Pored toga što Asim vrijeđa inteligenciju vaših čitalaca iz dana u dan, uvrijedili ste me i pri samoj pomisli da sam nacionalista, a kamoli svojom akcijom protiv mene i pričama koje puštate u ovaj mali, iskompleksirani i mahalski grad. Neka vam služi na čast, ali nemojte drugima dijeliti lekcije kako da traže posao i kako da rade, volontiraju, usavršavaju jezike i rade na sebi. Ja to imam i više od svih vas, pa opet nisam ušao u vaš klan.

I za kraj, evo i jedna mala analiza samo jednog Asimovog pasusa.

Umjesto do usvajaju nova znanja, kompjuterske vještine, jezike, naši mladi na kojima će budućnost ostati (aha, malo sutra) svoje vrijeme traće po birtijama, žvakajući uvijek iste priče, vrteći se u kvazi-uživanjima i ne misleći iskreno sa samima sobom šta ih čeka odmah tu iza ugla. A, to nisu dobra kola, osigurano ljetovanje, i svakodnevni izlasci, servirani na pladnju koji čeka baš samo njih.

• Za početak, bilo bi lijepo da prva rečenica ima veznik «i» prije riječi «jezike», jer nabrajanje bez obaveznog «i» na kraju, stilski nije baš najbolje zamišljeno.
• Riječ «žvakajući» mi nije poznata. Kaže se «žvačući».
• «Kvazi – uživanje» je potpuno nepotreban izraz u tekstu. Nije mi jasno ni šta taj izraz znači. Valjda ne može Asim nekome reći šta je za njega uživanje.
• Dio rečenice «i ne misleći iskreno sa samima sobom šta ih čeka...» mi je, zaista, potpuno nejasan. Kako neko može «misliti iskreno sa samim sobom». Možemo se, Asime, zamisliti, ali ne sa, nego nad samim sobom. Možemo misliti o sebi, ali definitivno ne možemo «misliti iskreno sa samima sobom». Ovo su ti dobronamjerne kritike. Ne ispiraj nam mozak više, uštedi nam klik na svoje žalopojke.

S poštovanjem,
Potpis
šta da se više kaže ili "rekne" ili prokomentariše

:thumbup:

Erzsebet

#139 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Erzsebet » 02/02/2010 21:14

zelenashica wrote:
Imaju imaju itekako.........recimo u Tuzli ja znam da ljudi koji drže lanac restorana brze hrane kao zakupci u objektu u kojem sam i ja radila plaćaju radnike 800KM.....kuhari i do 1200K narvno plus hranu na radnom mjestu i prevoz...i svi uredno osigurani....vjeruj da ima..ja recimo sad na državnoj kasi imam 800KM koliko konobar u restoranu......
Naravno ne bunim se i stavljam njihovu platu kao primjedbu...samo "hvalim"savjesne privatnike :thumbup:
U Vatri kuhari imaju preko 1200, a konobari oko 1000 i svi su prijavljeni.

@ja.neron, hvala na komentaru.

zelenashica

#140 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by zelenashica » 02/02/2010 21:15

Erzsebet wrote:
zelenashica wrote:
U Vatri kuhari imaju preko 1200, a konobari oko 1000 i svi su prijavljeni.

@ja.neron, hvala na komentaru.
da,o tome i pričam ....ipak ima ljudi koji cijene njihov rad....i drago mi je što je tako.....ja navedoh samo Tuzlu kao primjer kolegi Van Musicu koji ne može da vjeruje da konobari imaju takvu platu...

Van Music

#141 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Van Music » 02/02/2010 21:21

U Vatri mozda imaju, hajde navedi mi od Vatre do Sebilja jos 2 mjesta?
btw ne vjerujem da i u Vatri imaju toliko-za kuhara vjerujem ali konobari nemaju sigurno.

Alfons Kauders

#142 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Alfons Kauders » 02/02/2010 21:30

et sad mi kenjamo, ja ba... ja radim nekih 26-27 dana mjesecno, izadjem preko 2500, sve kod privatnika i sve poslove sam dobio bez stele, bez prijavljivanja na 100 intervjua... u zadnjih 10 godina nisam ukupno bio na 10 intervjua... ima tu i nafake, ali ima i truda...

to sto si ti zaglavio na lose placenom poslu ne znaci da konobari ne zarade 800 ili 1000km... naprotiv... znam neke koji s napojnicama i zavrtanjem zarade i dosta vise!

ne kazem ja da beslija nije u pravu za metar stvari, znam i ja metar nehljebovica koji sa 30 zive s materom i ocem i slazem se s njim u nekim stvarima, ali ovo sto je erzsebet postao je fakat tuga...

Erzsebet

#143 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Erzsebet » 02/02/2010 21:45

ne kazem ja da beslija nije u pravu za metar stvari, znam i ja metar nehljebovica koji sa 30 zive s materom i ocem i slazem se s njim u nekim stvarima, ali ovo sto je erzsebet postao je fakat tuga...
Tu se i ja s njim slažem, ali bih se još više slagao da oni nisu upravo totalna suprotnost od onoga što Asim ovdje zagovara. Ja sada, igrom slučaja, hoću da otvorim hostel (jer sam shvatio da ću karijeru graditi drugačije) i ako zaposlim troje ljudi sa platom od po 400 KM, hoće li mi to dati pravo da govorim kako "posla ima, ali niko neće da radi" i da od tih ljudi tražim da znaju dva - tri strana jezika, fakultetsko obrazovanje i da usto mijenjaju posteljinu i peru wc školjku u toku rada? Kao što rekoh na početku teksta, on je zadnji koji o tome može pričati.

Van Music

#144 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Van Music » 02/02/2010 21:54

Svaka cast tebi,drago mi je da ti sve tako ide...nisam mislio na tebi slicne vec na ljude koji se predaju,nema upornosti...ti si dobio posao kako kazes bez stele i nisi se gnjavio oko toga i imao si srece a ja se obracam svima onima koji nisu bili te srece ko ti.
Samo zelim da kazem da nije samo do drzave,sistema vec da je i do nas.
Ako vam vlada ne valja izadjite na ulice rusite je ,nije se jednom vlast tako mijenjala. Ali ti nasi nezaposleni magistri nemaju to u sebi,nemaju volje,vjere da izadu na ulice,draze im je plakat po forumima i sokacima a ako im roditelji od penzije daju za kafu i po kafanama.Onda im je kriv komsija koji je preko stele dobio posao,ovi iz Istocne Bosne koji ga dobijaju preko rodbinskih veza,Sandzaklije koji im otimaju sve redom i sve drugo sem njih samih-Pun mi je k. takvih placipicki(izvinjenje za izraz ali mi je nekako naprikladniji)
Asim Beslija je htio da ukaze na pasivnost kod nas i tu je u pravu totalno a ako ne totalno onda u 90% slucajeva.To je glavni poblem.
Zelim da kazem da razumijem i Erzebet ali on je u onih 10 % ljudi koji se bore ,traze posao ali nemaju srece.

baustelac

#145 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by baustelac » 02/02/2010 22:13

Da sam procitao samo orginalni tekxt, pomislio bih da je autor teksta neki "dijasporac" koji sjedi u debeloj hladovini zapada i pametuje kako su bosanci i hercegovci genetski lijeni. Medjutim, zalosna je cinjenica da je doticni autor neki urednik na ovom portalu. Koji su motivi za ovo sto je napisao ili je to njegovo ubjedjenje koje je odlucio da s nama podijeli, samo on zna. Samo se nadam da je doticni urednik pametna osoba koja podnosi kritiku i preispituje svoje stavove. Ako je tako, nakon cijele diskusije na ovoj temi, ubrzo bi trebali da ocekujemo jedno izvinjenje za "slucajnu" uvredu bosanskohercegovacke omladine.

Alfons Kauders

#146 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Alfons Kauders » 02/02/2010 23:26

baustelac wrote:Da sam procitao samo orginalni tekxt, pomislio bih da je autor teksta neki "dijasporac" koji sjedi u debeloj hladovini zapada i pametuje kako su bosanci i hercegovci genetski lijeni. Medjutim, zalosna je cinjenica da je doticni autor neki urednik na ovom portalu. Koji su motivi za ovo sto je napisao ili je to njegovo ubjedjenje koje je odlucio da s nama podijeli, samo on zna. Samo se nadam da je doticni urednik pametna osoba koja podnosi kritiku i preispituje svoje stavove. Ako je tako, nakon cijele diskusije na ovoj temi, ubrzo bi trebali da ocekujemo jedno izvinjenje za "slucajnu" uvredu bosanskohercegovacke omladine.
pazi, ja prvi volim izvrijedjati nasu omladinu, iz manje-vise istih razloga... vecina nase "mlade i perspektivne" raje zapravo nema pojma o zivotu... zavrse neki nas nazovi fakultet, eventualno znaju nesto malo engleskog i njemackog i kontaju da je to dovoljno da se prodje u zivotu... nazalost nije... mozda je bilo prije 30 godina, ali sad jok... mora se gurati na sve strane, i ispod i iznad struke, i "ta trane" :D na kraju krajeva, ni ja ne radim u struci, zato jer ovako bolje zaradim...

ali tekst je u najmanju ruku licemjeran ako ga potpisuje neko ko je obrazovanom covjeku sa iskustvom u struci ponudio 450 maraka mjesecno, odnosno 800 kad se "pokaze"... pa prosjecna plata u sarajevskom kantonu je, ako se ne varam, preko 950... :D a traze fakultetski obrazovan kadar sa iskustvom u struci i poznavanjem stranih jezika... :D

tempora

#147 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by tempora » 02/02/2010 23:49

Nisam procitala sve komentare, pa ne znam da li se vec neko zapitao ili pitao, ali interesuje me sta ovom Beslijinom tekstu daje "vecu vrijednost" pa ste se toliko uzbudili oko istoga.
Ako se ne varam radi se o misljenju a nikakvim faktima. Beslijin tekst znaci odise nekakvim generalizacijama, nekakvim licnim poimanjima svijeta oko sebe, nekakvim predrasudama iz njemu znanih razloga i onom najbitnijem : nepoznavanju materije o kojoj misli da zna nesto.
Pa da ponovim, znaci Beslija se ne vodi istrazivackim novinarstvom ciji bi se teks trebao uzeti za ozbiljno, pa iz njega moglo saznati nesto o "mentalitetu" sadasnjih studenata a buducih radnika i nacinima na koji isti traze posao i mogucnostima koje im se pruzaju.
Beslija je u svom simplisticnom tekstu ko biva pokusao narodu ( ili sebi?) objasniti zasto u ovoj zemlji mladi nemaju posla. Odgovor je kako kaze ljenost. Pored toliko prilika koje se nude mladom svijetu u BiH. ( U prevodu: moje oci stoje na ormaru i gledaju kako kipi mlijeko)

Ne znam da neko ovaj tekst tj misljenje moze uzeti za ozbiljno, a ako ga vec uzima, neka mu na pamet padne pomisao da je nauka nedovrsena stvar. Pa se ponadati da ce Beslija razmisliti o svojem ubjedjenju ako sebe iole uzima za ozbiljno.

A Beslijin tekst je jedan iz milion neambicioznih, neozbiljnih, nezainteresovanih ljudi koji sebe smatraju novinarima (!?! ili cime vec) a koji misle da svojim ispraznim misljenjem mogu doprinjeti necemu u drustvu u kojem zive. Ovi tekstovi - pardon tekstovi ovakve vrste, se pisu iskljucivo zbog sebe. Pa ako zelite biti zrtve sveopste pomame sujete, izvolite. :evil:

palermo

#148 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by palermo » 03/02/2010 00:02

tempora wrote:Nisam procitala sve komentare, pa ne znam da li se vec neko zapitao ili pitao, ali interesuje me sta ovom Beslijinom tekstu daje "vecu vrijednost" pa ste se toliko uzbudili oko istoga.
Ako se ne varam radi se o misljenju a nikakvim faktima. Beslijin tekst znaci odise nekakvim generalizacijama, nekakvim licnim poimanjima svijeta oko sebe, nekakvim predrasudama iz njemu znanih razloga i onom najbitnijem : nepoznavanju materije o kojoj misli da zna nesto.
Pa da ponovim, znaci Beslija se ne vodi istrazivackim novinarstvom ciji bi se teks trebao uzeti za ozbiljno, pa iz njega moglo saznati nesto o "mentalitetu" sadasnjih studenata a buducih radnika i nacinima na koji isti traze posao i mogucnostima koje im se pruzaju.
Beslija je u svom simplisticnom tekstu ko biva pokusao narodu ( ili sebi?) objasniti zasto u ovoj zemlji mladi nemaju posla. Odgovor je kako kaze ljenost. Pored toliko prilika koje se nude mladom svijetu u BiH. ( U prevodu: moje oci stoje na ormaru i gledaju kako kipi mlijeko)

Ne znam da neko ovaj tekst tj misljenje moze uzeti za ozbiljno, a ako ga vec uzima, neka mu na pamet padne pomisao da je nauka nedovrsena stvar. Pa se ponadati da ce Beslija razmisliti o svojem ubjedjenju ako sebe iole uzima za ozbiljno.

A Beslijin tekst je jedan iz milion neambicioznih, neozbiljnih, nezainteresovanih ljudi koji sebe smatraju novinarima (!?! ili cime vec) a koji misle da svojim ispraznim misljenjem mogu doprinjeti necemu u drustvu u kojem zive. Ovi tekstovi - pardon tekstovi ovakve vrste, se pisu iskljucivo zbog sebe. Pa ako zelite biti zrtve sveopste pomame sujete, izvolite. :evil:
Lijepo si ovo napisala.I tačno,I sam sam od onih koji nije pročitao to što Asim kaže.

Al' tema je interesantna, ne Asimov tekst.I mislim da je to što ljude tjera da se na njoj javljaju.

tempora

#149 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by tempora » 03/02/2010 01:00

palermo, ja sam Asimov tekst procitala. Bilo bi krajnje blesavo komentarisati nesto sto nisam procitala. I tekst me se dojmio isto onoliko koliko i trac partija dokonih komsinica. Jer ne vidim nikakvu razliku izmedju jednog i drugog naklapanja. Uopsteno misljenje ljudi koji smatraju da sa sigurnoscu nesto mogu tvrditi ( kada je rijec o ovakvim temema ili nekim drugim drustvenim pitanjima) kao sto to cini mi se radi Asim u svome monologu -takvo misljenje, za mene je nistavno - bezvrijedno.
Onaj koji sebi moze dozvoliti sigurnost neke tvrdnje taj mozda trenutno ili permanentno nema moc zdravog rasudjivanja. Nevezano da li je on obrazovan ili ne.
Asim ovdje pripisuje ljenost jednoj cijeloj populaciji a gdje ces vece gluposti od toga. Ako ne gluposti onda zasigurno pomanjkanja zelje da se razmisli o onome o cemu se pise.
I po tome, zakljucila bih da je Asim prije svega lijen u svome razmisljanju, jer on nam nudi jednostavan uzrok - te time i rjesenje. Bosanci genetski lijeni, rijesenja nema. :roll:

Post Reply