Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#51 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Optimus Prime »

palermo wrote:
Optimus Prime wrote:
JThomas wrote:uuu vidi plavokrvnih.

što vi ne biste primjerom poveli kad dijelite takve savjete?
Slazem se da su doticni malo pretjerali, ali u Bosni stvarno ne postoje nikakvi mehanizmi koji bi regulisali "stancanje kadra" na univerzitetima, pogotovo ako se uzme u obzir da ipak drzava snosi vecinu troskova njihovog skolovanja (ako se izuzmu privatni fakulteti).
Nek uče raja školu, od škole nikad nije bilo štete, nije u tome problem.Samo svatko bi trebao biti svjestan da postoji tržište radne snage, i da na njemu tvoja diploma i znanje vrijedi tek onoliko koliko je neko spreman da plati.
Kamo srece da smo mi drustvo znanja i da imamo veci postotak visokoobrazovanih nego Finska.
Ali to nista nebi znacilo ako struktura tog kadra ne stima, a u BiH definitivno ne stima.

Imam osjecaj da dole svaki treci klinac i klinka koji su za vrijeme rata boravili na njemackom govornom podrucju zele da studiraju Germanistiku, ali nema nikakvog Numerus Clausus koji bi kontrolisao brosj upisa niti bilo kakve volje da se na popularnim fakultetima podignu kriteriji.

I sutra cemo imati nekoliko hiljada nezaposlenih profesora Njemackog jezika koji naravno nece htjeti da rade nista drugo jer su kao VSS.
Last edited by Optimus Prime on 01/02/2010 21:59, edited 9 times in total.
zpac
Posts: 6
Joined: 22/01/2010 18:31

#52 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by zpac »

mustafa70 wrote:Čast pojedincima koji se bore kao lavovi za svoje mjesto pod suncem i posao, ali je Asim poprilično u pravu za većinu tzv. omladine koja živi u Sarajevu. Samo u mom neboderu imamo 5 muških i 2 ženska neradnika koji nemaju ni dana radnog staža, ne traže posao, niti ih je briga dok mama, tata, brat, sestra i rodbina rade za njih, a za jednog neradnika radi čak žena. Pored toga imamo 3 muška primača raznih boračkih i invalidskih naknada, koji brdo mogu odvaliti, zdraviji od svakog zdravog čovjeka, a samo ganjanju piće i kladionice, ma odma bi vlast da ruše ako im ko dovede u pitanje privilegije za rat kojeg su izgubili do nogu.

Ovdje kod nas narod neće da radi, i svakoj firmi je izuzetno teško pronaći radnu snagu ako plaća po prosječnom bosanskom standardu, i ako plate nisu njemačke.
Glupost jedna - kad su mi starci bili bolesni, potražim jednu gospođu da čisti njihov stan 4x sedmično x 5-6 sati dnevno i ponudim 20 KM dnevnicu + doručak i mjesečnu kartu.
Znaš ko mi se javio - NIKO ! Kasnije se javljale žene i traže 50 KM dnevno da rade po kući. Sramota ! I povrh toga mi se javljale još i Hamše da traže imal kake pomoći, imaju one 3 djece, plače beba u pozadini... Znaju da mrcine djecu prave, a ne znaju da rade. ma MRŠ !

Da je ovom narodu do rada i da mu treba para - javilo bi mi se 100 ljudi. Isti je slučaj za svaki posao gdje je neto plata cca. 500 do 800 KM, kunu mi se kolege koje imaju privatne firme.

I podignem ti ja platu na 25 KM dnevnice, i jave mi se neke žene, sve kćerke od 18 do 25 godina guraju majke u 40tim, 50tim i 60tim godinama da rade, zivkaju telefonima, za ruku materešine dovode, došlo ih 10tak, rahljavo, krmeljavo, neskinuta šminka, nake jade, i proberem ja jednu najmanje rahljavu, kad svakih 20 minuta žena pali cigaru + drži krpu ko da je nikad vidjela nije i ko da je nuklearna fizičarka, krpa stran pojam, a 4 razreda osnovne.

Probam jednu, probam drugu, probam treću i na kraju ja uzmem bolovanje i odem da čistim bolesnim roditeljima.

ETO TO je tzv. naš narod = LOPOVI = NERADNICI = GULANFERI
ma ti si musa malo promasio temu..... ma sta malo, dosta si ti fulio...;)
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#53 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Gospoda Ministarka »

Imam osjecaj da ove bezvezne fakultete upisuju samo oni koji hoce jos da dabalebare i zive na majkinoj i babinoj grbaci.

Znam jednog momka, polupismen ... 24 godine, majka mu radi za 500KM da bi prehranila obitelj (nema tate) a on nakon 4 godine studiranja uspio da upise 2 godinu zurnalistike... a kad mu kazes da mu je jedini izlaz iz bijede (jer nema sta da jede) da ode i da radi za 500-600KM kaze ni bi ja radio za te pare... :x
mali.boy
Posts: 1
Joined: 01/02/2010 00:48

#54 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by mali.boy »

rahljavo, krmeljavo, neskinuta šminka, nake jade, i proberem ja jednu najmanje rahljavu,-----jel ti mustafa trazis playboy model il neku zenu da to ocisti?
User avatar
mustafa70
Posts: 14
Joined: 01/02/2010 11:35

#55 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by mustafa70 »

Znam jednog momka, polupismen ... 24 godine, majka mu radi za 500KM da bi prehranila obitelj (nema tate) a on nakon 4 godine studiranja uspio da upise 2 godinu zurnalistike... a kad mu kazes da mu je jedini izlaz iz bijede (jer nema sta da jede) da ode i da radi za 500-600KM kaze ni bi ja radio za te pare...
Kod mene na fakultetu prije 10tak godina svaki drugi student takav. Imao kolegicu što je u istom kaputiću i istim cipelicama dolazila 5 godina na fakultet, bilo ljeto, bilo zima, blijeda nema šta da jede, stalno kuka. Ja budala kakav sam ponudim se da joj nabacim posao da zaradi koju paru, podjela reklamnih materijala, ispomoć u studentskom servisu, kucanje nekih tekstova na kompjuteru i sl. , sitan posao, sigurna para, kad će ti ona meni, nisam tvoja kurva da radim ????
Ko biva što nisam jedno stoju u džep turio... ma mislim se ... Fukaru niti j.bi, niti kući vodi.
Sad poznajem 10 takvih jadova u mome komšiluku što rade kao tvoj kolega.
rahljavo, krmeljavo, neskinuta šminka, nake jade, i proberem ja jednu najmanje rahljavu,-----jel ti mustafa trazis playboy model il neku zenu da to ocisti?
Ne može čistačica da bude prljava i neuredna, smrdi kao vuga, i da bude čista i uredna u kući. Ljepotu nisam tražio, ali ipak mora osoba imati snage da nosi kofu i trlja podove i prozore, ne može to rahljava osoba, koja ni hodati ne zna - raditi.
macy_A
Posts: 46
Joined: 06/07/2009 20:32

#56 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by macy_A »

mustafa70 wrote:
završila sam super srednju školu, zatim fakultet kao redovan student fakultet u Sa (sve 4 godine sam radila), kao stipendista 3 godine fakulteta vani (fali mi novca za one dodatne 2), govorim 3 strana jezika ativno, na računaru se super snalazim, imam položen vozački ispit, imam dosta radnog iskustva... volontirala sam, radila sa stranicima, na recepcijama hotela (čitaj sve administrativne poslove)
Nama u Sarajevu danas treba RADNA SNAGA tj. radnici za fabrike, zanatlije za održavanje ovolikih auta i kućanskih aparata, građevinski radnici što se muškaraca tiče.
A što se tiče ženskog roda potrebne su nam fabričke radnice, čistačice, sobarice, kuharice, njegovateljice, kvalitetne medicinske sestre i tome sl.
ZAŠTO ZABOGA IDETE PO FAKULTETIMA KAD OVO NIJE DUBAI ?
NE MOGU SVI BITI INTELEKTUALCI I GOSPODA - MORA NEKO I DA RADI... HALO !!!
današnje gazde
Što ti gazde smetaju, nije ovo socijalizam i Tito. Ako izuzmemo kriminalce, biti pošten čovjek i poduzetnik je vrlo teško. Da nije tako, svi bi bili gazde ... Shvati, u kapitalizmu je neko gore, a neko dole. NEMA JEDNAKOSTI i hvala Bogu da je nema.
"ako je neka od vas zainteresirana ima otvoreno mjesto za sobaricu .."(2 od njih su bile sa VSS)
Normalna stvar, i na Zapadu naši doktori i profesori čiste toalete. Ponavljam - našem društvu ne trebaju filozofi, intelektualci i neradnici tipa VSS - nama treba RADNA SNAGA.
Drage žene, urazumite se, kad vas već nisu roditelji urazumili. Manite se škola i fakulteta ako nemate veliku finansijsku zaleđinu. Nema posla za vas, niti će ga biti u intelektualnim zanimanjima.
Završite kakav fin zanat tipa šnajderice, kuharice ili zlatarke, i pravac na rad ! Mante se cigara, žutih prstiju, lakiranih noktiju, mode i lažnog sjaja kako su vas materešine naučile. Nego podrežite nokte, HTZ odijelo, podvežite kosurine i NA RAD, za pare kakve oduvijek radnička klasa prima.

gospodine gazda,
ja ću da se školujem dok god imam sredstava i pameti za to, a vi vašu ćerku obučite da bude čistačica, sobarica, njegovateljica.. nek ona bude radna snaga... ja sam otišla na fakultet, jer nemam tatu koji će mi osigurati posao... izgubila sam ga dok je branio ovaj jad od zemlje.. otišla sam na fakultet jer U SVAKOJ NORMALNOJ zemlji imaš više šansi za posao sa VSS, otišla sam da bih od sebe napravila neovisnu osobu koja može pomoći majci da po stare dane ne radi za ljude koji nemaju toliko odgoja da se pojave na vrijeme ili skinu kapu prilikom razgovora s nekim u vlastitoj kancelariji...
ali vi ste gazda, šta vi znate o odgoju i načelima ponašanja???
P.S. izvinjavam se drugim forumašima i moderatorima na zachatavanju, ali jednostavno nisam mogla da ne reagujem na ovo....
P.S.S. i samo da znate da ako još jednom moju majku nazovete "materešinom" ili budete pisali uvredljivim tonom kao do sadaobratit ću se moderatorima, pa nek Vas on sankcionišu..
na sramotu da Vam je Vaše obrazovanje a i pisanje....
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#57 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by sandra01 »

Hoce li neko banovati ovog mustafu70 ili da ga ja saljem na mjesto gdje ledja gube dobro ime? :x
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#58 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by pemanapemani »

Gospodine Mustafa, nije normalno da zenske osobe rade fizicki posao 10, 12 sati dnevno za platu od 400, 500 KM. Uostalom, nije normalno niti da muskarci rade tako slabo placene poslove. Opet, muskarci su fizicki jaci.
Sad Vi meni dajte recept, posto vidim da ste magistar, kako da sa platom od 450 KM upisem magisterij? Usput, da malo pomognem porodici, platim racune i nesto prizalogajim. I ako mozete za moje kolege koji nisu stambeno osigurani da u navedenu cifru ugajgulite i stanarinu.
Samo da napomenem, poslije zavrsenog magisterija mogu nastaviti raditi sadasnji posao, nece mi biti nikakav problem.
Gospodin Beslija moze nastaviti pisati o problemima na aerodromima, prepucavanju sa taksistima, o Mirku i Slavku koji se saginju bjezeci od rafala i sl. Mi koji smo volontirali, koji radimo po 10-ak godina bez dana radnog staza i koji, onako radi preseravanja, nismo mrdnuli nigdje dalje od Omisa, cemo ga sa uzivanjem citati.
P.S. Jaguar84, svaka cast.
rahmanjin
Posts: 1132
Joined: 21/08/2008 12:59

#59 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by rahmanjin »

mustafa70 slažem se sa tobom u nekim stvarima ali si i u nekim previše radikalan. Evo iz ličnog primjera ću ti opisati većinu današnjih gazda. Prije 7 godina sam završio "dobar" ( u to doba veoma tražen fakultet, pa i danas samo nešto manje zbog sve veće i veće hiperprodukcije ) i počeo sam tražiti posao, nisam imao štele ono što sam probao preko štele nije upalilo, prihvatao sam svaki posao samo da radim i da steknem neko iskustvo da mogu da tražim bolje( po prirodi sam fighter, a ko neće da se bori po meni taj i ne zaslužuje da da mu bude dobro ). I zaposlim se kod privatnika koji je suvlasnik firme i direktor. Obećanja na početku ma nema zlatne kašike. Radio sam ko crni crnac, svaka subotra radna. I na početku on je bio prezadovoljan, ja radim njemu dobro i ušutio se za obećane stvari. Ja njemu nakon određenog vremena pokucam na vrata i fino pitam šta je sa onim što smo se dogovorili ( naravno to je bilo iznenađenje za njega jer danas je kod nas parola šuti i trpi dobro je pa imaš ikakav posao ). Na to će ti on meni priču ma sve je super samo ti radi biće svega. Da napomenem da sam radio posao za dvojicu ljudi i da je on od mene imao jako dobru lovu. Nakon određenog vremena ja opet na vrata on meni opet istu priču. A njegova standardna pitanja meni su bila za ostale uposlenike ko ne valja i ko ne radi, ja kad kažem da oni što samnom sarađuju rade dobro on je meni uvijek odgovarao nemoguće je to ima ljudi koje ne vole ovu firmu, odnosno stalno je pravio tenzije među rajom i stvarao nesigurnost da se raja ne bi žalila. Nakon određenog vremena počele su klasične provokacije prema meni sa njegove strane, na šta sam ja na početku padao i palio se ko idiot a on je to i htio. Da skratim na kraju sam našao drugi posao ( danas mi je za naše uslove veoma dobro ), i kad sam otišao da mu kažem on je meni govorio kao šteta mi bi smo napravili velike stvari itd. Hoću samo da kažem da je danas kod nas divlji zapad i da dosta poslodavaca se ponaša kao feudalci ali da ima onih što ti potenciraš ljenguza koji idu sa kafe na kafu i kukaju kako je teško definitivno ima.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#60 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by iceman ze »

Ne mogu shvatiti sto uopste se prepucavate ovdje ko je u pravu, svako neka uzme sudbinu u svoje ruke, neka se zakljuca tema na godinu dana, i da se ponovo nadjemo na istom mjestu, pa da vidimo ko je sta uradio, mislim da je prijedlog skroz na mjestu. :-)

Licno sam lutao sta zelim postici u BiH, i postigao sam sve sto su ovdje neki naveli, ali sam na kraju skontao, da je ovo sve bilo bespotrebno i uzaludno. Sad sam preokrenuo stranicu u zivotu, i nasao kako cu se u buducnosti obezbjediti, da se ne dovedem u situaciju da zivim od penzije od 300 KM (ako je i bude), i za sada imam rezultate. Mislim da ima modus, samo ga treba otkriti, sta ko zna raditi u zivotu, i ponuditi se na trzistu, i na kraju uspjeti.

Poruka mladim ljudima, da je sve u njihovim rukama, i manite se kojekakvih polusavjeta ovakvih ili onakvih, malo se trznite, okrenite oko sebe, pronadjite se u necemu sto mozete naplatiti, i od toga zivjeti pristojno i posteno. Nema instant rjesenja, da covjek uspije u zivotu, nije nista lagano u zivotu pa ni obezbjediti sebi sigurnu i isplativu egzistenciju. 8-)
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#61 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by statix »

Strukturalna nezapolsenost jeste problem BiH, nesklad izmedju strukture privrede i strukture ponude radne snage, ali da li su zaista mladi krivi za to? Naravno da nisu, kao da se meni studira 5-6 godina, kako bih obezbjedio neki normalan zivot. Uostalom, kada privatnici, koji djele plate po 400 KM od pekara, kafica, snajderaja, frizerskih salona itd... pocnu davati vece plate mozda bude i veca ponuda takve radne snage. Ali ocekivati da dvoje zivi od 1000KM, ozeni se , placa sve troskove, kiriju, a da ne spominjem putovanja ili neki luksuz, je suludo. Izgleda da je omladina ne samo zaboravljena u ovoj drzavi, nego se jos i okrivljuje za problem nezaposlenosti, a privatne firme najbolje prolaze, jer dobivaju visokokvalifikovanu radnu snagu za male pare.
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#62 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Truba »

rahmanjin wrote:mustafa70 slažem se sa tobom u nekim stvarima ali si i u nekim previše radikalan. Evo iz ličnog primjera ću ti opisati većinu današnjih gazda. Prije 7 godina sam završio "dobar" ( u to doba veoma tražen fakultet, pa i danas samo nešto manje zbog sve veće i veće hiperprodukcije ) i počeo sam tražiti posao, nisam imao štele ono što sam probao preko štele nije upalilo, prihvatao sam svaki posao samo da radim i da steknem neko iskustvo da mogu da tražim bolje( po prirodi sam fighter, a ko neće da se bori po meni taj i ne zaslužuje da da mu bude dobro ). I zaposlim se kod privatnika koji je suvlasnik firme i direktor. Obećanja na početku ma nema zlatne kašike. Radio sam ko crni crnac, svaka subotra radna. I na početku on je bio prezadovoljan, ja radim njemu dobro i ušutio se za obećane stvari. Ja njemu nakon određenog vremena pokucam na vrata i fino pitam šta je sa onim što smo se dogovorili ( naravno to je bilo iznenađenje za njega jer danas je kod nas parola šuti i trpi dobro je pa imaš ikakav posao ). Na to će ti on meni priču ma sve je super samo ti radi biće svega. Da napomenem da sam radio posao za dvojicu ljudi i da je on od mene imao jako dobru lovu. Nakon određenog vremena ja opet na vrata on meni opet istu priču. A njegova standardna pitanja meni su bila za ostale uposlenike ko ne valja i ko ne radi, ja kad kažem da oni što samnom sarađuju rade dobro on je meni uvijek odgovarao nemoguće je to ima ljudi koje ne vole ovu firmu, odnosno stalno je pravio tenzije među rajom i stvarao nesigurnost da se raja ne bi žalila. Nakon određenog vremena počele su klasične provokacije prema meni sa njegove strane, na šta sam ja na početku padao i palio se ko idiot a on je to i htio. Da skratim na kraju sam našao drugi posao ( danas mi je za naše uslove veoma dobro ), i kad sam otišao da mu kažem on je meni govorio kao šteta mi bi smo napravili velike stvari itd. Hoću samo da kažem da je danas kod nas divlji zapad i da dosta poslodavaca se ponaša kao feudalci ali da ima onih što ti potenciraš ljenguza koji idu sa kafe na kafu i kukaju kako je teško definitivno ima.
ma svugdje isto izgleda
klasična šuplja
bićeš šef svemira
direktor ove galaksije
poslovođa sunčegov sustava
recesija je za poslodavce bogomdana pojava sada svi šute i trpe

nije mi jasno što ste se okomili na zurnalistiku
iz moje generacije svi rade... poženili se poudali... mozda dvoje troje ne radi u struci (ali rade u dobrim firmama)... nekoliko ih je na državnoj sisi...a nekoliko se odlučilo za majčinstvo :mrgreen: pa su sada bez posla
imamo nekoliko magistara i asistenata... neki su i vani magistrirali

mislim bilo je škarta na žurnalistici... ali šta možemo kada se pola medicinske upiše na političke nauke...a iz moje gimazije samo 4 te mašinska i elektrotehnička... ali ljudi sada rade žive normalno nisu ljeziljebovići
problem je dakle i u hiperproduktivnosti srednjih škola... :cry:
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#63 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by felipe kajetano »

Jbg danas svako gleda drugog i konta o babinim sinovima."Sinova i kcerki" je uvijek bilo i bice i to je konstatnta koja se ne mijenja nevezano za sistem!Problem je i sto vecina zeli da radi u svom gradu,jos je teze ako je taj grad neki centar za nase prilike(SA,BL ili MO)A posla ima u manjim mjestima za neke profesije mnogo vise nego u ovim tzv.centrima...sad treba prelomiti i otici tamo jbg dok se ne snadjes i nadjes nesto bolje.Bas skoro cujem za jednu curu inace arhitekta,bila bez posla,dopizdi joj i ode u Grahovo..plata vise nego solidna za nase prilike!Shvatam i da nemas dva zivota pa da ga procerdas po nekim uslovno receno vukojebinama al' je i pitanje sta je danas grad i ko zivi u njemu i ima li uopste tako drasticne razlike u kvaliteti zivljenja u BIH.
:D

@mustafa car si :lol:
Last edited by felipe kajetano on 02/02/2010 00:01, edited 1 time in total.
nikad_izvini
Posts: 1828
Joined: 16/01/2008 02:44
Location: ma nije ni narod glup...vidi narod sve to

#64 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by nikad_izvini »

Zanimljiva tema i možemo je promatrati sa nekoliko aspekata. U BiH ima previše ljudi sa VSS. Da smo iole uređena država, svi fakulteti bi imali godišnju kvotu studenata koju primaju i ne bi primili nijednog preko te kvote. Ovako, ko god plati(tako je na većini fakulteta) studiranje, studiraće. Dio će i završiti fakultete i...........dolazimo do problema sa kojim se susreću društvene nauke. Jednostavno ih ima previše i ne mogu svi da nađu posao. Bolje i pametnije im je bilo da su radili a ne studirali. To je moj slučaj. Znači, batalio pravo iako sam položio sve ispite na koje sam izašao(Saltaga, tri knjige iz dva puta :D , bez štele, seminarski sam radio doduše). Dao uslov da upišem drugu godinu, odem do studentske službe, naletim na "poznanika" koji ovjerava godinu kao i ja. Čovjeka nisam vidio na fakultetu. Khm......Upalila mi se lampica, zanemario roditeljsku priču, zaposlio se u Kogu, prešao u Ribicu, vidio šta znači izrabljivanje :D kopao rukama i nogama da nađem nešto, našao na TV-u. Radio džaba godinu dana, dobio solidan posao i onda se sreća osmjehnula :D Dobio ponudu iz privatne firme, plata u rangu VSS, auto, telefon.
Ovo pišem jer masa mojih poznanika ima fakultet a nema posao. Nekima je ispod časti biti kelner, neko neće da radi džaba, neko misli da je plata pre(mala), neko misli da može bolje. Na kraju, masa ih je popušila foru. Ljudi sa SS mnogo lakše nalaze poslove(bilo kakve) i općenito se lakše snalaze(lakše nalaze poslove). Opet su primjeri iz moga društva, skoro svi sa SS imaju posao(neki solidne, neki nako, neki loše ali većina radi). Za razliku od ovih sa fakultetom. Činjenica je da sa društvenim naukama imaš problem u startu ako nemaš baš jaku štelu. Prirodnjaci mnogo lakše nalaze poslove. Nekada nije dobro poslušati roditelje, ne znaju oni baš sve. Dok si mlad praviš odluke koje te skupo mogu koštati poslije. Pod skupo, mislim na "izgubljeno" vrijeme, novac, živce. Bio mlad, dobro ocijenio situaciju, poslušao sebe a ne druge, prošao bolje od većine sa VSS društenih nauka. S tim da nam je država takva kakva jeste, prepušteni smo sami sebi. Loša odluka da studiraš(kako to samo zvuči patetično) te košta mnogo poslije. Mnogi toga nisu svjesni. Fakultet sam po sebi ne znači ništa u BIH ako nemaš vezu ili neki izniman talenat.
Edit: tržište rada je takvo da moraš ponuditi nešto što drugi nemaju. Moja ponuda je bila engleski jezik i nako poznavanje računara.
User avatar
lord-executioner
Posts: 463
Joined: 29/09/2008 22:40

#65 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by lord-executioner »

Ovaj Mustafa je, da ga Allah obilato nadogradi, pobjegao iz 1910. godine, i ja bih mu preporucio da ide potkovati konja, te da potom odjase do najblize mehane, opsuje cara Franju Josipa i strusi cokanj brlje. Sto se tice mehanizama za reguliranje broja kadrova koje proizvodi fakultet, ja ponavljam kao papagaj, senat svakog univerziteta i kantonalna vlada, ili opcinska vlast, ili nadlezno ministarstvo, mogu u sprezi dogovoriti koliko studenata moze upisati koji fakultet i tako raspisati konkurs. Ako nekoga zanima zasto se taj mehanizam ne implementira, i zasto pravo ili ekonomiju u ovom nesigurnom vremenu moze upisati 200 studenata, a ne 20, neka pomnozi i sabere koliko novca se slije u budzet od upisnina, narocito kad su u pitanju vanredni studenti ili redovni-samofinansirajuci. Drzava svjesno i tendenciozno proizvodi suficit u kadrovima kako bi ostvarila kratkorocnu finansijsku korist; a kad se sutra ( citaj za 5-10 godina ) na grbacu budzeta slozi milion prosjaka i besposlicara, onda ce kukati kako je socijalni program ekstenzivan, kako su roditelji neodgovorni sto djecu ne upute da zavrsavaju sumarski ili masinski fakultet, i kako se, eto, nema para da se nesto korisno napravi i situacija unaprijedi.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#66 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Loulou »

(Ne)postojeći obrazovni sistem i tržište rada puni su, najblaže rečeno, propusta, ali:
mustafa70 wrote:...A što se tiče ženskog roda potrebne su nam fabričke radnice, čistačice, sobarice, kuharice, njegovateljice, kvalitetne medicinske sestre i tome sl.
ZAŠTO ZABOGA IDETE PO FAKULTETIMA KAD OVO NIJE DUBAI ?
NE MOGU SVI BITI INTELEKTUALCI I GOSPODA - MORA NEKO I DA RADI... HALO !!!
...
Drage žene, urazumite se, kad vas već nisu roditelji urazumili. Manite se škola i fakulteta ako nemate veliku finansijsku zaleđinu. Nema posla za vas, niti će ga biti u intelektualnim zanimanjima.
Završite kakav fin zanat tipa šnajderice, kuharice ili zlatarke, i pravac na rad ! Mante se cigara, žutih prstiju, lakiranih noktiju, mode i lažnog sjaja kako su vas materešine naučile.
mustafa70 wrote:...Ko god se visoko školuje bez obzira na posljedice po društvo i treba da jede iz kontejnera. Sram te bilo !
mustafa70 wrote:... A naše HAMŠE, potomci smeća od ljudi
mustafa70 wrote:Moja kćerka prije svega treba da nauči da radi i bude poštena osoba koja ne puši, ne loče i ne druži se i udaje za ulične kriminalce koje zovu danas momcima po Sarajevu. Neću je gurati u škole, već naprotiv na kvalitetan zanat, a od mene i moje žene će dobiti vrhunski kućni odgoj, opću kulturu, načitanost i osjećaj za urednost kuće i dobro znanje kuhanja, tj. da bude kulturna žena i kućanica.
JADNA JE ONA ŽENA KOJOJ TREBA FAKULTET DA BUDE NEKO I NEŠTO.
to je prototip današnjeg "gazde" i tog mentalnog sklopa! Na momente sam se pitala da li je ovo Tasim pisao...
Da nije tragično, bilo bi smiješno!
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#67 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Vertigo »

u svakom postu po malo istine

masovnog zaposljavanja nema, nisu svi sposobni za privatni biznis, a drzavne jasle pune.
rjesenje ? pa otvaranje novih radnih mjesta, logicno
kako ? jedino i iskljucivo, stranim i domacim investicijama
sanse ? onako, zavisi od politike
User avatar
lord-executioner
Posts: 463
Joined: 29/09/2008 22:40

#68 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by lord-executioner »

Ovoj zemlji je spas samo u proizvodnji. Te bih investicije jedino i dozvolio; a da neko dodje otvarati trzne centre u sred ove bijede, i jos da neki mlakonja-politicar kupi politicke poene na tome sto otvara gotovo sigurno propast? Mars, otvaraj ih u Dubaiju. Neko ko tvrdi da ce trzni centar otvoriti radna mjesta je ili notorni lazov i demagog, ili je budaletina kojoj nisu jasni privredni sektori, i ogromna razlika izmedju proizvodnje i usluge. A prije ce biti ovo prvo.
Borej
Posts: 521
Joined: 31/03/2007 20:15

#69 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Borej »

statix wrote:Strukturalna nezapolsenost jeste problem BiH, nesklad izmedju strukture privrede i strukture ponude radne snage, ali da li su zaista mladi krivi za to? Naravno da nisu, kao da se meni studira 5-6 godina, kako bih obezbjedio neki normalan zivot. Uostalom, kada privatnici, koji djele plate po 400 KM od pekara, kafica, snajderaja, frizerskih salona itd... pocnu davati vece plate mozda bude i veca ponuda takve radne snage. Ali ocekivati da dvoje zivi od 1000KM, ozeni se , placa sve troskove, kiriju, a da ne spominjem putovanja ili neki luksuz, je suludo. Izgleda da je omladina ne samo zaboravljena u ovoj drzavi, nego se jos i okrivljuje za problem nezaposlenosti, a privatne firme najbolje prolaze, jer dobivaju visokokvalifikovanu radnu snagu za male pare.
realan post.

ima ovih mnogo sto ih vrli kolumnista pominje, pogotovo u sarajevu. ono sto mi ide na neku stvar je suosjecanje s privatnicima koji ne mogu naci radnu snagu, a to su oni privatnici koji bi VSS kadar placao 500-800 km ali ako je ikako moguce da rade od 07-17, i subote bar do 15, da se cesto ne razboli, da svaku obavezao besprijekorno izvrsi, plus da se istresa na radnika zato sto mu je zenu noc prije boljela glava i osigurat ce ga minimalac ili neko skraceno radno vrijeme. to su domaci kapitalisti, i bash me cudi da im je tesko naci radnike.
evo primjer, nije u sarajevu: radnik u internet klubu radi od 07-15 u prvoj, u drugoj od 15 pa do oko 00 zna to ici d0 1h ili h2 ujutro, svaka druga subota je radna da bi svaku drugu nedjelju radnik imao slobodno. vlasnik je tu bar pola smjene i konstatno nesto naredjuje! plata je 300 km, osiguranje na minimalcu i to nisam siguran ali mislim da je prijavio samo jednog radnika( u tom slucaju drugi nema nema ni osiguranje). pored plate radnik ima pravo na cini mi se 2-3 kafe iz drugog objekta od istog gazde. radnik putuje o vlastitom trosku na posao. cesto mi se ovaj kapitalista zali da ne moze naci radnike, a radnom pravu zna koliko i nukleranoj fizici. kad vam se privatnici pozale da ne mogu naci radnike pitajte ih kakvi su uslovi rada.

volio bi upoznat privatnika koji nudi normalne uslove rada, dakle, radno vrijeme, godisnji odmor, redovnu platu, placene doprinose, a da ne moze naci radnika. evo ako takvih ima ja obecavam da cu naci kvalificiranu radnu snagu iz oblasti prava, ugostiteljstva, gradjevine, ekonomije, farmacije. mnogi ce napustiti sadasnje poslove zbog ovih uslova!! a onda ce ti poslodavci opet kukat kako nema radne snage....

ne kazem ja da nema onih sto traze posao a Boga mole da ga ne nadju ali me takvi ne zanimaju, parazita ima po cijelom svijetu, ali robovlasnika bash i ne. zakonom su zabranjeni. u normalnom svijetu za posao koji radis, ako zadovoljis naravno, budes placen u skladu sa zakonom, zakonom ekonomije, imas prava koja poslodavac mora da postuje i imas naravno obaveze i sve to uglavnom funkcionise. kako sistem kod nas funkcionise vidimo i sami, na dnevniku samo strajkovi radnika, neplacni doprinosi po 10-12 godina, neisplacene place mjesecima, pa i godinama...odo ja od teme ali......
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#70 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Optimus Prime »

Vertigo wrote:u svakom postu po malo istine

masovnog zaposljavanja nema, nisu svi sposobni za privatni biznis, a drzavne jasle pune.
rjesenje ? pa otvaranje novih radnih mjesta, logicno
kako ? jedino i iskljucivo, stranim i domacim investicijama
sanse ? onako, zavisi od politike
ALi i u tom slucaju je struktura kadra veoma bitna.

Firma kao NOKIA na primjer bi hipoteticki mogla otvoriti jedan"Reasearch Facilty" u Sarajevu da imamo dovoljno kvalitetno educiranih elektrotehnicara i informaticara. Hiljade pravnika ili diplomiranih novinara na birou ne privlace kvalitetne strane investicije.
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#71 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by Vertigo »

Optimus Prime wrote:
Vertigo wrote:u svakom postu po malo istine

masovnog zaposljavanja nema, nisu svi sposobni za privatni biznis, a drzavne jasle pune.
rjesenje ? pa otvaranje novih radnih mjesta, logicno
kako ? jedino i iskljucivo, stranim i domacim investicijama
sanse ? onako, zavisi od politike
ALi i u tom slucaju je struktura kadra veoma bitna.

Firma kao NOKIA na primjer bi hipoteticki mogla otvoriti jedan"Reaseach Facilty" u Sarajevu da imamo dovoljno kvalitetno educiranih elektrotehnicara i informaticara. Hiljade pravnika ili diplomiranih novinara na birou ne privlace kvalitetne strane investicije.
ma pusti nokiu,
imamo mi jako kvalitetnu gradevinsku operativu, pare na racunu, a gradnja autoputa stoji,
sta dalje pricati, nesposobnost vlasti i sviju nas
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#72 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by felipe kajetano »

Optimus Prime wrote:
Vertigo wrote:u svakom postu po malo istine

masovnog zaposljavanja nema, nisu svi sposobni za privatni biznis, a drzavne jasle pune.
rjesenje ? pa otvaranje novih radnih mjesta, logicno
kako ? jedino i iskljucivo, stranim i domacim investicijama
sanse ? onako, zavisi od politike
ALi i u tom slucaju je struktura kadra veoma bitna.

Firma kao NOKIA na primjer bi hipoteticki mogla otvoriti jedan"Reaseach Facilty" u Sarajevu da imamo dovoljno kvalitetno educiranih elektrotehnicara i informaticara. Hiljade pravnika ili diplomiranih novinara na birou ne privlace kvalitetne strane investicije.
Hiljade pravnika na birou je obicna fama..ja ne znam ni jednog koji ne radi jer sistem nudi veliki mogucnosti zaposlenja za dipl.pravnike!
User avatar
law2
Posts: 628
Joined: 30/09/2008 01:00

#73 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by law2 »

Ja cu se samo pozvati na jednu dobru staru izreku : "Kakvi budete, takvi ce vam i vladati".

Malo statistike sa portala posao.ba:

Katalog poslova - ukupno 1249

Administrativne i slične usluge 21
Arhitektonske usluge 0
Bankarstvo. 30
Biotehnologija i farmacija 9
Državna služba i uprava 61
Ekonomija i finansije 11
Elektrotehnika - Mašinstvo 12
Energetika 0
Građevinarstvo 2
Informatika - Hardware 1
Informatika - Software 19
Komercijala - Prodaja 625
Konsalting 2
Marketing-PR 24
Mediji 3
Menadžment i upravljanje 36
Nauka - Istraživački rad 0
Obrazovanje 103
Osiguranje 3
Ostalo 62
Policija-Zaštitarske usluge 0
Poljoprivreda-Ribarstvo-Šumarstvo 1
Pravo 3
Proizvodnja 8
Računovodstvo-Revizija 7
Socijalne usluge - Neprofitne organizacije 2
Telekomunikacije 2
Transport - Skladištenje i logistika 15
Turizam 102
Ugostiteljstvo 11
Umjetnost i dizajn 12
Veterina 0
Zanatske usluge 14
Zdravstvo 7
pdiddy
Posts: 81
Joined: 11/12/2002 00:00

#74 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by pdiddy »

lončanica wrote:Ovdje otvaram mogućnost komentare na ovu kolumnu, pošto se ne može to uraditi direktno na portalu.

Do sada sam vidjela kako g. Bešliju mnogi napadaju iz raznoraznih razloga i nisam uzimala za ozbiljno. Ali što je u ovome tekstu izvrijeđao većinu građana BiH to još niko nije tak mučki uradio.

G. Bešlija, treba da te bude stid i sramota ovakvoga teksta. Šta hoćeš da kažeš?! Da posla ima, ali da mi ne želimo da radimo?! Da u ovoj državi vlada red i zakon i da su svima pružene jednake mogućnosti? Da smo mi stoka neobrazovana, pa ne znamo kako djelovati u civiliziranom društvu?! Da ne želimo da se educiramo i napredujemo, već samo sjedimo i ispijamo kafe?! G. Bešlija, to je možda perspektiva i realnost tebi bliskih ljudi, ali ne oblači nam svim iste uniforme. U ovoj zemlji više je potencijala nego što će ikada biti u nekoj drugog "europskoj" zemlji!

Naš jedini je grijeh su naslijeđene traume iz '92. zbog kojih uporno glasamo za "svoje". Ako smo nepismeni birači nismo ne pismena radna snaga. Pozdravi puno "svoje poznanike koji traže kvalificirane kadrove" i reci da takvi ne rade za 500 KM po 12h dnevno, svaku subotu. Ako hoće roblje, zna se gdje će ga tražiti i šta će dobiti.

O ovoj tebi sam, na žalost, i više nego kompetentna da govorim. I zbog radnog iskustva i zbog kvalifikacija.

U ovoj državi, g. Bešlija, jedno je dobiti posao, a sasvim drugo taj posao i raditi. I najodvratnija mi je rečenica na svijetu: šuti, neka samo imaš posao! Biti zaposlen je ugovorni odnos dvije strane: onoga koji daje svoje vrijeme, stručnost, znanje, energiju u obavljanje posla i s druge strane onoga ko treba da te plati za taj posao. I tu nastaje problem: tvoji poznanici bi (koji su vjerojatno tek započeli biznis) na brzaka da zarade, a kupce, dobavljače, partnere ne može varati, ali zato su tu radnici. Scenarij pregovaranja plaće: oni su provjereno čuli da se za "taj i taj" posao u gradu plaća ne više od 500-600 KM, za početak ćeš dobiti toliko, a ako se pokažeš bit će i 700 KM... A onda dođe mobing, radne subote, ista plaća godinama, prijetnje tipa "ako ti ne valja ima ko će raditi" i sl. A valja g. Bešlija živjeti sa 500 KM i preživjeti sva poniženja za te pare koje ti poslodavac priredi.

Puno pozdravi g. Bešlija sve svoje "poznanike biznismene" i dao Bog da moja noga ne kroči nikada u njihov privatluk! A tebi bolje da se pozabaviš pravim stanjem u državi zbog kojeg kvalificirani kadrovi nemaju posla, a to je korupcija! I ne pričaj o tome da ljudi odu na dva-tri konkursa i odustaju. Ja imam više poslanih konkursa nego štamparija papira, ali zato nemam "veza"... To je naša realnost i time se bavi! A tvojim urednicima svaka čast na poštivanju slobode izražavanja - g. Bešlija će nalaprdati, ali vi neće komentirati. Pravo novinarstvo, nema šta!

Ja bih se slozio sa autorom teksta. Mozda nije u potpunosti u pravu, ali je cinjenica da ljudi, pogotovo mladi nisu navikli da rade, ne daj boze nesto da ulazu. Ja sam poceo raditi od svoje 17 godine, sve i svasta, sada imam svoju firmu, koja radi eto kako treba, ide se naprijed.
Iskren da budem jos nikada me nit jedan student ili bilo ko nije kontaktirao sa upitom ako treba sta pomoci, volontirati, nauciti, ako nista biti tu. Prije sam drugacije razmisljao, ali sada sam i ja pobornik stava da bas ne vidim nekog razloga da nekoga placam ako ne zna nista raditi. Dodji brate nekoliko mjeseci radi, ja cu ti dati uslove, ako budes znao dobiti ces posao, neku nadoknadu, pa cemo zajedno graditi, hvatati neke nove poslove.
Meni ikebana ne trbeba, niti mi treba neko ko ce skrstenih ruku sjedit da posao sam padne sa neba. Toga nema, a ni plate ne padaju sa neba. Neko ih mora zaraditi.

I da,imam prijatelja koji su takodjer privatnici, i vecina ih se zali na to isto.Mislim bez ignorisanja cinjenice da ce poslodavac i radnik uvijek imati suprotne stavove po prirodi posla, generalno mislim da ljudi ne shvataju sta je kapitalizam. Meni ne treba radnik kojeg ne mogu iskoristiti - i kad kazem iskoristiti to mislim u smislu da on svojim radom stvara neku konkretnu dodatnu vrijednost, koju cu ja svojim vezama, dosadasnjim radom, klijentima unovciti, njemu dati njegov dio, pokriti troskove i ostatak uloziti za dalji rast.

Eto toliko od mene, haj sad zdr'ao - odoh radit :mrgreen:
User avatar
mustafa70
Posts: 14
Joined: 01/02/2010 11:35

#75 Re: Kako naci posao ako si lijen da ga trazis?

Post by mustafa70 »

Nek uče raja školu, od škole nikad nije bilo štete, nije u tome problem.Samo svatko bi trebao biti svjestan da postoji tržište radne snage, i da na njemu tvoja diploma i znanje vrijedi tek onoliko koliko je neko spreman da plati.
Ma nek uče, ali se uzdignu u visine, misle ko je ko oni, nikad radnička klasa od fakultetlije. RADNICI nama trebaju, jok filozofi mudrolijaši sa fakulteta.
U većini rečenog moram sa zadovoljstvo da post :thumbup: ...naravno ono što nije slaganje sa mojim mišljenjem da ne treba kako već na jednom drugom postu rekoste samo žene da ne završavaju fakultete...tu treba biti puno veća selekcija uopšte bez obzira na spol......danas se na fakultet upisuje svako,završavaju ga svi.....gdje je tu selekcija znanja....ama nigdje..... :roll:
Treba podići kriterije kao ranije,....naravno neko mora biti i čistačica,neko i moler.......a ne samo grabiti ka lakom završavanju studija i glumiti novopečenu gospodu.....
Ja sam nedavno imala priliku da slušam razgovor djevojke i momka,naravno neka vrsta neobaveznog razgovora...lik završio fax traži posao u struci godinama.....i kažem mu ja ama uzmi nešto privremeno dok ne nađeš svoj posao...a on kad me nije živu pojeo... :shock: kao ja sam VSS gdje ću ja raditi kao komecijalista :x fkt se ljudi ufuraju da su neko i nešto sa završenim faksom...te im ispodniženja prihvatiti neki drugi posao...meni to nikad nije bio problem,radila sam i sa diplomom i bez njena korištena i ne osjećam se manje vrijednom :wink:

Selekcija polaznika na fax mora biti strožija......i naravno kakvo studiranje godinama...imaš godinu da fuliš(ono nešto ne predvišeno)i hajmo ispisnica ....voz :roll: kad vidim da neki likovi polažu rimsko pravo par godina ili anatomiju isto tako fkt se zapitam gdje je njima mjesto :-) na fakultetu garant nije :wink:
Previe je prolaznosti na prijemnim ispitima,previše samih studenata....ama nije moguće da iz jedne generacije od 30 đaka bar 25 njih upiše fax i 20 završi isti(pa makar i sa duplim studiranjem nego je predviđeno)na kraju krajeva svaki plan i program je napravljen za prosječnog studenta,za genijalce je mogučnost završavanja dvije godine za jednu.....vjerujte da bi čak razmislila o ograničavanju studija :x
Izvinjavam se ako sam shvaćen da samo masu ženskinja treba poskidati sa fakulteta. Još i više muških studira, a trebaju se lopate, čekića, mistrije i volana fatati, jer ih dragi Bog nizašta drugo nije stvorio. Sarajevu treba godišnje po desetak pravnika, ekonomista, i ostalih društvenjaka, i po 30-40 injženjera svih struka, ma kakve hiljade studenata. Ko je njih tamo instaliro ???
Nama trebaju hiljade automehaničara, elektromehaničara, građevinskih tehničara, molera, tesara, kamenara, poljoprivrednih i veterinarskih tehničara. Nama treba RADNA SNAGA, ljudi moji, dogorilo je do nokata, strani investitori ne mogu da ulažu, jer nema KO DA RADI.
Last edited by mustafa70 on 02/02/2010 00:51, edited 2 times in total.
Post Reply