Djeca prosjaci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#1 Djeca prosjaci

Post by pukepuke »

Jucer oko 5:15 na Stupskoj petlji, moje auto pokazuje da je vani -6, stoji dijete prosjak od jedno 7 godina u MAJICI I DZEMPERU predugih rukava koji mu vise jedno 20 cm mimo vrhova prstiju, a ono jadno jos dodatno uvlaci ruke u njega, jer se ocito smrzava.
Ja svaki dan prolazim tuda i znam da kad je zbilja ruzno vrijeme, kad je jako hladno, djece nema na tom mjestu, a i obicno su dobro obucena. Jesu to prevelike i prljave jakne i hlace ali su dobro obucena. Jucerasnji prizor me totalno unistio
Zanima me:
Je li itko ikada uradio neko istrazivanje, uspio se ubaciti medju prosjake, da vidi kako zive, odnosno, sto se dogadja s tom djecom? Dijete koje sam jucer vidjela vjerojatno nema roditelje, jer moj um odbija vjerovati da bi bilo koji roditelj poslao svoje dijete tako slabo obuceno na onu hladnocu. Jesu li ta djeca uvijek prisiljena prosjaciti? Mozda im nekad padne na um, iako su "odradili svoju smjenu prosjacenaj", hoce si nesto kupiti, pa sama izadju da jos nesto zarade prosjaciti? Uci li ih itko da citaju i pisu? Igraju li se kad? Jesu li izlozena nepotrebnim grubostima i slicno?
Zna li itko ista o zivotu Roma prosjaka? I evo, mozda ce ovo moje pitanje zvucati preglupo (uvijek ce se naci tko ce prokomentirati: Ti mislis da si najbolji roditelj na svijetu, je li?) ali: Koliko roditelji prosjaci vole svoju djecu, ako su ih u stanju izlagati stalnoj opasnosti da ih udari auto ili da ih neki bolesni um uvuce u auto i odveze u nepoznatom pravcu? Neki dan vidim jednu prosjakinju kod skretanja za Holiday In, drzi dijete od jedno 4 mjeseca, beba znaci barem par sati udise ispusne plinove, jer je okruzena rijekom automobila. Koliko ona voli to dijete i misli liuopce o njegovoj dobrobiti? Ima li itko da barem pokusava uciniti nesto da ta djeca ne zive na taj nacin?
Priznajem da nisam trazila po internetu, nego sam se prvo sjetila foruma, a ispricavam se ako dupliram temu.
User avatar
maslina
Posts: 247
Joined: 19/05/2007 20:40
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: Djeca prosjaci

Post by maslina »

Jesi li gledala Slummdog millioner? Ako nisi, pogledaj.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3 Re: Djeca prosjaci

Post by HAVANA »

pukepuke wrote:Jucer oko 5:15 na Stupskoj petlji, moje auto pokazuje da je vani -6, stoji dijete prosjak od jedno 7 godina u MAJICI I DZEMPERU predugih rukava koji mu vise jedno 20 cm mimo vrhova prstiju, a ono jadno jos dodatno uvlaci ruke u njega, jer se ocito smrzava.
Ja svaki dan prolazim tuda i znam da kad je zbilja ruzno vrijeme, kad je jako hladno, djece nema na tom mjestu, a i obicno su dobro obucena. Jesu to prevelike i prljave jakne i hlace ali su dobro obucena. Jucerasnji prizor me totalno unistio
Zanima me:
Je li itko ikada uradio neko istrazivanje, uspio se ubaciti medju prosjake, da vidi kako zive, odnosno, sto se dogadja s tom djecom? Dijete koje sam jucer vidjela vjerojatno nema roditelje, jer moj um odbija vjerovati da bi bilo koji roditelj poslao svoje dijete tako slabo obuceno na onu hladnocu. Jesu li ta djeca uvijek prisiljena prosjaciti? Mozda im nekad padne na um, iako su "odradili svoju smjenu prosjacenaj", hoce si nesto kupiti, pa sama izadju da jos nesto zarade prosjaciti? Uci li ih itko da citaju i pisu? Igraju li se kad? Jesu li izlozena nepotrebnim grubostima i slicno?
Zna li itko ista o zivotu Roma prosjaka? I evo, mozda ce ovo moje pitanje zvucati preglupo (uvijek ce se naci tko ce prokomentirati: Ti mislis da si najbolji roditelj na svijetu, je li?) ali: Koliko roditelji prosjaci vole svoju djecu, ako su ih u stanju izlagati stalnoj opasnosti da ih udari auto ili da ih neki bolesni um uvuce u auto i odveze u nepoznatom pravcu? Neki dan vidim jednu prosjakinju kod skretanja za Holiday In, drzi dijete od jedno 4 mjeseca, beba znaci barem par sati udise ispusne plinove, jer je okruzena rijekom automobila. Koliko ona voli to dijete i misli liuopce o njegovoj dobrobiti? Ima li itko da barem pokusava uciniti nesto da ta djeca ne zive na taj nacin?
Priznajem da nisam trazila po internetu, nego sam se prvo sjetila foruma, a ispricavam se ako dupliram temu.


Onu malu plavu gledam već 4 godine svako jutro.Od prelijepog djeteta sa plavom kosicom poslije 4 godine iste je visine,sa kožom kao kod kakve bake i još sad je pitam ko te ošiša i zašto??? kaže mama... :( :evil:
Ove što ih svako jutro razvoze i ostavljaju po stupu ,treba im pucat u obadvije noge i zatvorit pašćad... :x :evil:
Mudonja drži Visoko,ovi ovda hodaju sa nekom ženom(majka :? )...Kupuju džipa od 30 000km :-) Gdje je policija,gdje su nadležni,hoće li iko stati ovome zlostavljanju u kraj???Jebem ti državu i zakon :evil:
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#4 Re: Djeca prosjaci

Post by Vragolan »

pukepuke wrote:Jucer oko 5:15 na Stupskoj petlji, moje auto pokazuje da je vani -6, stoji dijete prosjak od jedno 7 godina u MAJICI I DZEMPERU predugih rukava koji mu vise jedno 20 cm mimo vrhova prstiju, a ono jadno jos dodatno uvlaci ruke u njega, jer se ocito smrzava.
Ja svaki dan prolazim tuda i znam da kad je zbilja ruzno vrijeme, kad je jako hladno, djece nema na tom mjestu, a i obicno su dobro obucena. Jesu to prevelike i prljave jakne i hlace ali su dobro obucena. Jucerasnji prizor me totalno unistio
Zanima me:
Je li itko ikada uradio neko istrazivanje, uspio se ubaciti medju prosjake, da vidi kako zive, odnosno, sto se dogadja s tom djecom? Dijete koje sam jucer vidjela vjerojatno nema roditelje, jer moj um odbija vjerovati da bi bilo koji roditelj poslao svoje dijete tako slabo obuceno na onu hladnocu. Jesu li ta djeca uvijek prisiljena prosjaciti? Mozda im nekad padne na um, iako su "odradili svoju smjenu prosjacenaj", hoce si nesto kupiti, pa sama izadju da jos nesto zarade prosjaciti? Uci li ih itko da citaju i pisu? Igraju li se kad? Jesu li izlozena nepotrebnim grubostima i slicno?
Zna li itko ista o zivotu Roma prosjaka? I evo, mozda ce ovo moje pitanje zvucati preglupo (uvijek ce se naci tko ce prokomentirati: Ti mislis da si najbolji roditelj na svijetu, je li?) ali: Koliko roditelji prosjaci vole svoju djecu, ako su ih u stanju izlagati stalnoj opasnosti da ih udari auto ili da ih neki bolesni um uvuce u auto i odveze u nepoznatom pravcu? Neki dan vidim jednu prosjakinju kod skretanja za Holiday In, drzi dijete od jedno 4 mjeseca, beba znaci barem par sati udise ispusne plinove, jer je okruzena rijekom automobila. Koliko ona voli to dijete i misli liuopce o njegovoj dobrobiti? Ima li itko da barem pokusava uciniti nesto da ta djeca ne zive na taj nacin?
Priznajem da nisam trazila po internetu, nego sam se prvo sjetila foruma, a ispricavam se ako dupliram temu.
sjecam se, prije mozda godinu dvije, jedne emisije, ne znam na kojoj tv
prica je bila o maloljetnickoj prostituciji, helem da ne duzim, novinar sakrije kameru i ide ko fol da trazi momcica sa kojim ce, jel khm khm, i naleti tako na lika i pita ga ima li sta da mu ponudi, naravno lik mu ponudi djecaka od 12 godina, i helem taj novinar dodje do informacije da je taj lik (koji mu je ponudio djecaka) otac tog istog djecaka, navodno u pitnaju su rumunski romi

e sto ja sad ovo sve napisah, pa ako su u stanju prodati svoje dijete za sexulane usluge, sto ne bi bili u stanju prodati svoje dijete za 20KM po danu nekom "gazdi", koji ce tako "nafatati" 10oro djece i rasporediti ih po strateskim lokacijama po gradu, naravno zaradu mora donijeti inace uzima pare od roditelja a roditelji prebiju dijete ako im "gazda" uzme pare

nije samo kod nas prosjacenje problem, italija ima jos vecih problema,
svi znamo da se romi boje batina, i misljenja sam da bi organ sa pendrekom rijesio mnoge stvari
no danasnja demokratiju mu to ne da
a drzava nam je i onako bijedna tako da joj ovo i ne smeta
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Djeca prosjaci

Post by Truba »

samo sebi ponavljajte

pare ne idu njima ne daji pare
pare ne idu njima ne daji pare

i kad vide da niko ne daje pare prestat će
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#6 Re: Djeca prosjaci

Post by uvjek dobar gost »

Što je jednima izvor prihoda, što im je biznis drugima je prokletstvo !
Djecu dovode organizovano i vjerovatno pod prisilom, dok su organizatori prosjaćenje na toplom i dok ugovaraju kojekakveposlove... djeca-robovi stoje po raskrsnicama Sarajeva i prosjače. Tom prilikom toj djeci su oduzeta sva prava, pravo na igru, na obrazovanje na sve živo. Meni je izuzetno krivo kad ih vidim i uprkos tomu ja im ne dajem novac, ukoliko mam neke hraneu autu il vode il nešto slatko to im dam jer to ide direktno njima, sve ostalo im se u većini slučajeva otme i to je zarada organizatora prosjačenja. Sa druge strane, organizatorima da se ne isplati prosjačenje bilo bi i manje prosaca, naš svijet pere savijest dajući proscima sitniš te se može vidjeti da recimo petkom ima više prosijaka il kad je neki praznik.... što govori nešto i o nama samima te o društvu u kojem živimo !

Vlast, sistem, policija.... zid plača i šutnje.... jer prosjačenje traje već dobrih recimo sedam-osam godina, a sistem nije učinio ništa da se toj pošasti stane u kraj, kad kažem pošast... razmišlja li iko šta će biti sa djecom koja se ne školuju a koja su praktično u robovskom odnosu, nad kojima se provodi nasilje... kako i u šta će se ta djeca razviti u društvu kao što je naše...? Mislim da neće biti nobelovci il neki naučnici stručni....

Još jedna stvar, jedna akcija policije u saradnji sa centrima za socijalni rad te adekvatnim pristupom tužilaštava može u roku od mjesec dana il dva riješiti ovaj problem. Naime tu djecu neko dovozi na lokaciju za prošenje i poslije ih odvozi sa iste, to se radi rano ujutro i nekad predvečer... jedna policijska akcija može privesti pravdi organizatore prosjačenja ,a tužilaštvo može oštro presuditi kako bi poslali jasnu poruku svima kojima je prosjačenje biznis !

Drugi par kobasica jeste istinsko prosjačenje ljudi koji nemaju za pereca, tu opet sistem je zakazao sa svojom politikom distribucije socijalne zaštite, odnosno cijeli koncept budžetskih davanja te grantova pokazao se lošim jer ljudi u javnim kuhinjama i po kontejnerima je sve više...,a neki od njih neju drugogizbora no da prose....

Pažljivo gledajte kome dajete novac........ i prosjaci nisu svi isti, neki čak dolaze autom na posao, u posebnoj obleki i našminkani.... jer mi olako dajemo novac koji i sami ne poštujemo !
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Djeca prosjaci

Post by Truba »

danas gledam na pauzi u ferhadiji onog malog pjevača što prosi s kutijom ispred sebe

laganini pored šahta odvaja kovanice... pola marke marka na jednu stranu a baca one feninge

i fino feninzi upadaju u saht i jedan se odbi od rešetku i padne dalje od šahta a on fino nogom ga šutka dok ne upadne unutra
brat bratu bilo je para za tri pereca... možda čak i čitav kruh :? :? :? :?
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#8 Re: Djeca prosjaci

Post by alica.k »

nista neobicno...imaju one ciganke sto idu od vrata do vrata i prica je da nemaju sta da jedu, braca i sestre umiru od gladi, roditelji umiru od gladi, i na to im mi damo uvijek nesto za pojesti (mama je protiv davanja para prosjacima), da bi poslije to nasli baceno ispred haustora. od tad, ni ne otvaramo kad vidimo da su oni.
convict
Posts: 2993
Joined: 10/02/2008 01:20

#9 Re: Djeca prosjaci

Post by convict »

Prosjačenje je organizovani kriminal i zloupotreba djece!

Svaki put kad se neko sažali na golu i bosu djecu predškolskog uzrasta koja prose po ciči, zimi, kiši, snijegu i da im koji fening ili markicu treba da zna da im je samo uradio medvjeđu uslugu. Te pare svakako ne idu njima, a kad im niko ne bi davao, njihovi zlostavljači im možda to ne bi radili.

Pošto vlast ovo ne sankcioniše, trebalo bi napraviti neku kampanju gdje bi se ljudima objasnilo da svaki put kada daju 10 feninga ustavri pomažu zlostavljanje djece. :(
User avatar
Fajcak
Posts: 85
Joined: 19/02/2010 18:48

#10 Re: Djeca prosjaci

Post by Fajcak »

komi wrote:samo sebi ponavljajte

pare ne idu njima ne daji pare
pare ne idu njima ne daji pare

i kad vide da niko ne daje pare prestat će
.ovo treba biti otprilike smjernica u ophođenju,bar s romskim prosjacima,jer sve njihove pare ne idu ni njima,ni ćaći,ni materi,neg ceribaši koji ih ujutro razvuče kombijem na nekolko lokacija..
User avatar
ryan
Posts: 285
Joined: 19/02/2009 20:23

#11 Re: Djeca prosjaci

Post by ryan »

u Klinickom centru,na onim stepenicama uvijek ima djece,i svako malo dolazi lik od nekih 35-40 godina,prekontrolise,uzme lovu i vrati se za stol u onom bifeu(ili sta vec) ispod Endokrine...
ista stvar na stepenicama iznad Ortopedije,tu cesto budu zena i mala beba koje lik dovozi autom svako jutro,nedeljom ne rade! :-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#12 Re: Djeca prosjaci

Post by Eborg »

Valjat će mi malo protabiriti Krivični zakon FBiH, zaista mi nije jasno kako ti makro-idioti prolaze nekažnjeno. :x
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#13 Re: Djeca prosjaci

Post by Michun »

komi wrote:danas gledam na pauzi u ferhadiji onog malog pjevača što prosi s kutijom ispred sebe

laganini pored šahta odvaja kovanice... pola marke marka na jednu stranu a baca one feninge

i fino feninzi upadaju u saht i jedan se odbi od rešetku i padne dalje od šahta a on fino nogom ga šutka dok ne upadne unutra
brat bratu bilo je para za tri pereca... možda čak i čitav kruh :? :? :? :?
I ja svaki dan prolazim gradom (radim u gradu), i taj se mali dere toliko da bi ga ja slomila. :D Sad ih ima i po troje i deru su "sceri bibooooo" ko' da ih neko guli. Mislim da je to uznemiravanje ljudi.
Ta djeca nisu ni gladna, ni zedna. Kad ima kupis kiflu ili perec, bace. Pa eto on feninge baca. Ja nikad fening nisam bacila.
A to jeste organizovani kriminal i tu nema pomoci dok se ne zatvore oni koji su glavni. Jako je tesko dokazati sve to jer oni nece odati gazdu nikad.

EDIT: E jest mi post zbrda zdola...sta mi je padalo na pamet :shock:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#14 Re: Djeca prosjaci

Post by atko »

Bas sam ovoj problematici razmisljao neki dan ... cesto primjetim u BBI djecaka koji je na izgled zdrav 100%, fino obucen, samouvjeren ... oko 9-10 godina, nije rom ... ide od stola do stola i prodaje kojekave privjeske i slicno ... zna li iko sta to djete radi tu i ima li ono roditelje? jel primorano? zasto ne ide u sklolu ???

A romska djeca ... to je posebna tug :( jedan zacarani krug ... :( ... ako imam sta pri ruci za pojest dam ... para nikad ... jer ne idu njima ...
kod z. stanice na raskrsnici ... svako malo stane kombi ... izadju dvojica s psima ... valjda ih tako zastrase da ne smiju bjezat ... onda jedno po jedno dodje i da "pazar" :( :x

Cvjek bi reagovo ali kako ... robovlasnicki sistem nad djecom i to u 21 vjeku :x ... tu je prvo kriva drzava ... jer ima obaveze iz ustava zbog kojih bi morala da reaguje ... onda i sve te vladine i nevladine organizaciej za prava i jdenakosti ... gdje su ... na sta trose pare ... i na kraju svi mi naravno smo krivi jer kad kazemo da bi reagovali ali nema nacina onda ocigledno nismo tragali za pravim nacinom dovoljno dugo :x
Last edited by atko on 22/02/2010 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#15 Re: Djeca prosjaci

Post by karanana »

bitno je da su oni u nekakvoj maoci otkrili djecu u vise nego zapustenom stanju.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#16 Re: Djeca prosjaci

Post by minjonja »

Eborg wrote:Valjat će mi malo protabiriti Krivični zakon FBiH, zaista mi nije jasno kako ti makro-idioti prolaze nekažnjeno. :x
hajde molim te, i mene to strasno zanima. niti djecu skoluju, ostave ih same na sred ulice. socijalno je davno trebalo oteti djecu od takvih roditelja!!
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Djeca prosjaci

Post by Truba »

svi oni sveci o kojima slušamo i o kojima čitamo
su pomagali svojim VREMENOM i svojim RADOM
nisu dijelili pare uokolo...

pojedini su razdijelili svoju početnu imovinu koju su naslijedili potrebitima
i krenuli u svijet pomagati RADOM
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#18 Re: Djeca prosjaci

Post by SenSen »

Vragolan wrote:nije samo kod nas prosjacenje problem, italija ima jos vecih problema,
svi znamo da se romi boje batina, i misljenja sam da bi organ sa pendrekom rijesio mnoge stvari
no danasnja demokratiju mu to ne da

a drzava nam je i onako bijedna tako da joj ovo i ne smeta
Moram na ovo reagovati! Kao prvo, ko se to ne boji batina?? Nisu Romi neka posebna podvrsta ljudi, jedina koja ima instinkte da se zastiti od fizickog bola. Svi smo mi isti.. Kao drugo, na kome mislis da ce se ti izbatinani ljudi kasnije izivljavati, nego na manjim i slabijim od sebe, tj toj istoj jadnoj dijeci. Znaci tako bi se pravilo jos vise problema tim malim zrtvama odraslih kriminalaca. A onda kada ta dijeca porastu i budu imala sopstvenu dijecu, pocinje sve od pocetka.. Ne znam kako neko u danasnji dan moze misliti da fizicko nasilje rijesava probleme?! Mogla bi se kladiti da svi oni manijaci koji su izvodili zvjerstva u ovom proslom ratu dolaze iz disfunkcionalnih familija, i da su se njihovi roditelji tako izivljavali na njima. Nasilje samo radja jos vise nasilja..

Ovaj problem prosjacenja je samo simptom vijekovima starog sistema, u kojem ljudi Romskog etniciteta nisu imali izbora nego da se bave takvim i slicnim "zanimanjima". Posto im cesto nije bilo dozvoljeno ni da se permanentno nastane na jednom mijestu, i da dobiju normalne poslove. Znam da ima na hiljade ljudi Romske pripadnosti koji bi voljeli da rade, ali nece niko da ih zaposli. Koji onda izbor imaju, ako hoce da prezive? (ovdje govorim o "civilima", a ne o gangsterima koji imaju na stotine ljudi koji im donose zaradu) Ako hocemo permanentno rijesenje ovog problema moramo da se pocnemo ponasati prema njima kao prema svim drugim gradjanima. Pretpostavljam da sociolozi i socialni radnici znaju kako se radi sa ugrozenim grupama u drustvu, i postignu ciljevi na duge staze. A to koliko ko radi svoj posao je vec druga prica.. Voljela bih vidjeti jednu veliku policijsku akciju po citavoj zemlji (posto znaju saradjivati kada treba :roll: ), pa da se pohapse ti najvisi organizatori, i ovi srednji, i ovi malo nizi, pa sve do roditelja koji prodaju svoju dijecu. Osuditi ih na maksimum, za svaki slucaj pojedinacno. A roditeljima koji hoce da rade za dobrobit svoje dijece treba pomoci da bi mogli dijecu skolovati, a i sami nesto za sebe uraditi, naravno uz cest kontakt sa socijalnim radnicima etc.. Znam da je ovo samo mastanje. Kome se da raditi svoj posao, kada imaju pare da se kradu iz budjeta, a i treba negdje progurati onog tetkinog malog sto je zavrsio saobracajnu :roll:
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#19 Re: Djeca prosjaci

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:25, edited 1 time in total.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#20 Re: Djeca prosjaci

Post by minjonja »

ljudi se kod nas haman rasisticki prema romima odnosi. kad vidi boso dijete u 12 u januara, pa to je normala, cigance, a da vidi jedno "nase", to bi vec druga prica bila.

nase drustvo i nasa drzava je fujna. gube luku vrijednu par miliona, nema ko ne pljacka, a vamo domovi za djecu i skole u raspadnom stanju.
User avatar
Djokej
Posts: 770
Joined: 25/09/2008 16:18
Location: Honduras

#21 Re: Djeca prosjaci

Post by Djokej »

Čak postoje određena cijena koliko košta iznajmljivanje jedne raskrsnice.. Ne može sad neko doći postaviti djecu gdje hoće jer bi došli neki treći ljudi i otjerali ih.. Nevejrovatno razvijen biznis, nisam vjerovao kad sam čuo.. Cijela priča se poklapa, jer već su mnogi primjetili da se tu povlače ista djeca, na istim raskrsnicama. Ta djeca najviše dolaze iz Srbije tj. iz Šabca...
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#22 Re: Djeca prosjaci

Post by minjonja »

Djokej wrote:Čak postoje određena cijena koliko košta iznajmljivanje jedne raskrsnice.. Ne može sad neko doći postaviti djecu gdje hoće jer bi došli neki treći ljudi i otjerali ih.. Nevejrovatno razvijen biznis, nisam vjerovao kad sam čuo.. Cijela priča se poklapa, jer već su mnogi primjetili da se tu povlače ista djeca, na istim raskrsnicama. Ta djeca najviše dolaze iz Srbije tj. iz Šabca...
:shock: :shock:

jao uzasa, nisam znala za ovo... ne znam stvarno sta ti ljudi misle... zar nema nijednog drugog nacina da se pare zarade nego preka ledja svog djeteta :(
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#23 Re: Djeca prosjaci

Post by Orbini »

minjonja wrote:ljudi se kod nas haman rasisticki prema romima odnosi. kad vidi boso dijete u 12 u januara, pa to je normala, cigance, a da vidi jedno "nase", to bi vec druga prica bila.

nase drustvo i nasa drzava je fujna. gube luku vrijednu par miliona, nema ko ne pljacka, a vamo domovi za djecu i skole u raspadnom stanju.
To je zato sto ljudi znaju da je mnogim Romima prosjacenje biznis i da se lako na to odlucuju buduci da isti nemaju stida za to. Licno sam vidio prosjake Rome kako se razbacuju parama u kafani, caste muziku, .. prethodno izmaltretiraju 50 ljudi na ulici moljakanjem i kletvama. Mene je licno jedan prosli put pratio 200 m. pricom kako mi ljubi ruke i noge glasno da svi cuju, pa poslije krenuo kletvama Dabogda mi ovo pa ono,.. nema ni 10 god. cigare vire iz dzepa,.. pa mrs. u :x
Jaran mi se jednoj Romkinju pokusao izvaditi da bi dao marku ali nem sitno. A ona spremno gutu izvadi da vrati kusur.

A na drugoj strani vidim prosjake koji nisu Romi na kojima se vidi da im je tesko i da ih je sramota. Da ih je krajnja muka natjerala na to. Uvijek su Romi i u najboljim vremenima prosjacili, a samo sad u krizi vidim ostale.

Dakle, ipak ima razlika. Pa nek me neko nazove rasistom, briga me.

To je svakako prastari biznis kojem se ne moze stati u kraj, ali se moze otjerati sa glavne ulice glavnog grada.
User avatar
Djokej
Posts: 770
Joined: 25/09/2008 16:18
Location: Honduras

#24 Re: Djeca prosjaci

Post by Djokej »

minjonja wrote:
Djokej wrote:Čak postoje određena cijena koliko košta iznajmljivanje jedne raskrsnice.. Ne može sad neko doći postaviti djecu gdje hoće jer bi došli neki treći ljudi i otjerali ih.. Nevejrovatno razvijen biznis, nisam vjerovao kad sam čuo.. Cijela priča se poklapa, jer već su mnogi primjetili da se tu povlače ista djeca, na istim raskrsnicama. Ta djeca najviše dolaze iz Srbije tj. iz Šabca...
:shock: :shock:

jao uzasa, nisam znala za ovo... ne znam stvarno sta ti ljudi misle... zar nema nijednog drugog nacina da se pare zarade nego preka ledja svog djeteta :(
Nažalost to nisu njihova djeca, btw neki dan, snijeg pada iz neba, iz zemlje, djevojka(romkinja) drži dijete u naručiju po toj zimi i prosi na cesti. Pa došlo mi da zovem socijalnu službu da joj uzmu dijete, nisam mogao da vjerujem.. Onda kontam kakava bi majka to priuštila svom djetetu.. Dolazim do zaključka da nije njeno...
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#25 Re: Djeca prosjaci

Post by melbaa »

Ova problematika je stara i rasprostranjena ne samo u nasem gradu no i dalje.
Nedavno su se u Sarajevu pojavili romi iz Makedonije i rasporedjivali djecu da prose po raskrsnicama.

Imala sam priliku slusati (na tuzilastvu) jednu romkinju koja je govorila o "sistemu" rada. Romkinje i djeca moraju ici u prosnju a sav novac donose "galvi porodice" a oni to trose na aklohol. Cak sto vise, imaju dnevnu kvotu koju moraju ispuniti.
Od tada nikada ne dajem ni jednom malom romu koji prosi. Jeste da mi ih je zao gledati ali sam svjesna da i ako im dam njima nista nece biti bolje. Niti ce imati vise i bolje da jedu niti ce biti bolje obuceni. Ako kojim slucajem imam koju bombonu to i dam. Ili kad upratim da su konstanta na nekoj od raksrnica na kojima svakodnevno prolazim pripremim nesto gardarobe od svog djetata koje mu je preraslo pa dam tom djetetu na raskrsnici (a ni to nije tako cesto).
Mene je jednom scena na stupskoj petlji ostavila bez daha kada sam vidjela da maleno djete (oko 3-4 godine sigurno nije imalo vise) se provlaci ispod kamiona dok je stajo na semaforu. Hej covjece, ispod kamiona.... Pa vozac je mogao krenuti i da ne zna da je to djete ispod kamiona!!!!

Naravno da je ovo problem drzave (ha jesam rekla nesto novo!). Nije krivica policije tolika koliko se misli. Oni su jeno vrijeme znali cesto i privoditi ali sudija za prekrsaje nemoze tu nista. Mogu odraslu osobu koja prosjaci zatvoriti na dan-dva i to je sve.
Centar za socijalni rad moze oduzeti djete takvim roditeljima ali je problem smjestaja. Nema mjesta u domu za nezbrinutu djecu.
I tako krug zatvoren.
Sve dok imamo ministra koji ne trazi vise novaca kad se kreira budzet, za izgradnju ustanova koja bi se brinula za ovu problematiku (izmedju ostalih) nema nikakvog rjesenja ni pomaka od ovakve situacije.
Jednio bi se moglo nesto promieniti kada niko ali bas niko nebi udjeljivao nijednom prosjaku nista. Valjda bi onda i oni potrazili neki drugi nacin da dodju zarade. Nadam se da im nece pasti na pamet otimanje po ulici ili obijanje objekata.
Post Reply