Dijete - majci !

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#51 Re: Dijete - majci !

Post by bez_ideje »

Loulou wrote:Zanimljivo mi je kako žene gorljivo brane ovu ili onu tezu, a na temu se nije javio još ni jedan muškarac koji izričito kaže da bi želio da u slučaju razvoda (ili, ako je do razvoda već došlo) želio da dijete/djeca ostanu s njim.
U tom cucu grmi zeko,ako uzemo da ON zeli odgajati i brinuti se za dijete......a ne tetka,strina,nena.....nova zena :-) :-) :-) :-)
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#52 Re: Dijete - majci !

Post by Ma.Le.Na »

bez_ideje wrote:
Loulou wrote:Zanimljivo mi je kako žene gorljivo brane ovu ili onu tezu, a na temu se nije javio još ni jedan muškarac koji izričito kaže da bi želio da u slučaju razvoda (ili, ako je do razvoda već došlo) želio da dijete/djeca ostanu s njim.
U tom cucu grmi zeko,ako uzemo da ON zeli odgajati i brinuti se za dijete......a ne tetka,strina,nena.....nova zena :-) :-) :-) :-)

:thumbup:

i ja sam za to da se..kao sto sam navela na prvoj stranici....stavi na vagu sta je bolje za dijete..
kome prevagne - njegovo je
dijete je najbitnije u svemu tome...ali ..ukoliko se ne radi o bas malenom djetetu ja bi ukljucila i njegov/njen izbor..djetetov mislim..

ne slazem se da su muskarci ti koji su u losem polozaju pa zarad toga i njihova iskljucenost iz odgoja djeteta
muskarac isto kao i zena ima pravo na trudnicko!
recite mi...o muski clanovi :D ..da li bi neki od vas pristao na to da se zena vrati na posao a vi ostanete sa malenim kuci?!

stvarno zanimljivo da muski clanovi sute na ovoj temi..

zene u danasnjem vaktu rade isto radno vrijeme kao muski...po cemu to on ima manje vremena od zene onda?

ne shvacam ovu zalopojku nad muskarcima...
davno je proslo vrijeme kad je njihova uloga bila da sami obezbijede sredstva za zivot a zenina samo porodica
kao sto rekoste mnogo puta na ovom forumu..jednakost...i zena doprinosi dakle i zena izbiva 8 sati ili vise od kuce...i zena je odvojena od djeteta a opet je ona ta koja je u vecini bliza djetetu..
kako rekoh..opet na prvoj stranici :D ...NA ZALOST...ovdje je vecina muskaraca takva...ne svi ali vecina...koja ne shvaca ulogu oca toliko ozbiljno i toliko sveobuhvatnom (ne samo igranje sat vremena i prica pred spavanje) da to i vodi sto se otudjuju od vlastite djece..pa samim tim i prirodno prepuste skrbnistvo u slucaju razvoda
opet ja
Posts: 653
Joined: 26/02/2009 22:36

#53 Re: Dijete - majci !

Post by opet ja »

zelenashica wrote:
opet ja wrote:
zelenashica wrote:
Ne kazem ja da moj muz ne voli nase dijete koliko ga ja volim...ali tu povezanost nema....ne moze ni imati.
Da te razočaram draga ja sam majka već nepunih 7 godina :D i nemaš potrebe da mi pojašnjavaš o osjećajima koje majke imaju....pogotovo ne meni koja je godine posvetila želji da ima dijete,žrtvovala i zdravlje i sebe.....ali ko sam ja kao majka bitnija od oca...ama žene svaka čast nama majkama,ali da bi sebe kao majke uzdizale nema potrebe da gazimo po očevima :-)
e pa onda znas na sta mislim :D ...sta cu...instinkt proradi :oops:

A svaka cast ocevima koji svoju ulogu ozbiljno shvate
Znam ja na šta ti misliš....i ja imam taj isti instikt...ali mi niko ne daje zapravo da taj instikt ide iznad činjenica,iznad ravnopravnosti.....[/quote]

oooo da...daje...jer taj instinkt stiti tvoje dijete...instinkt koji svaka zivotinja ima...upravo te taj instinkt stavlja u visu poziciju

ja sam evo dijete razvedenih roditelja...moj otac je divan otac...za razliku od mnogih, uvijek je bio i za mene i za mog brata tu..."cak" :-) smo i alimentaciju primali...redovnu!
Ali, kada sam prvi put imala temp. 40 on nije bio tu...gdje je on tada bio, ja ne znam...moja majka je mene, sama, u 1 navece vozila u hitnu...lezala pored mene citavu noc kontrolisuci moju temperaturu...
Nedavno se ponovila skoro ista situacija...ostavio je svoju bolesnu cer, moju polusestru sa mnom, a on je otputovao na nekakav seminar...djetetu je skocila temperatura u sec. ja...tada jos mnogo mladja (i bez sopstvenog djeteta) sam kao nekada moja mama trcala sama u hitnu...koliko god da je divan, INSTINKT mu fali
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#54 Re: Dijete - majci !

Post by anjusha »

U mom kraju, maloj bosanskoj kasabi koja odise balkanizomom i nekom tradicijom, u par godina koje sam kao odrasla osoba provela tamo svjedocila sam iducem:
1. slucaj: Mladi se uzeli, ona je imala tu neku "proslost" ispunjenu raznim momcima na jednu noc, drogama i sl, a on opet prava mamina lakovjerna maza koji je vjerovao da ljubav moze promijeniti svijet. Uzeli se jer je bila trudna... U toku trudnoce uhvatio je par puta da pusi travu i tu su vec pocele svadje. Brzo nakon rođenja malene su se razveli. Buduci da je bio stambeno osiguran (sprat kuce kod roditelja) i da je imao tu sestru i roditelje koji su, osim njega mogli da se brinu o malenoj, a da je ona bila vec registrovana u sudu kao ovisnik- mala je pripala njemu. I ta predivna djevojcica vec godinama posjecuje svoju mamu 2 puta mjesecno. I bez obzira sto moje licno misljenje o njemu nije neko narocito (ON je bez ideje, a ne nasa bezidejna, nesamostalan, cmizdra, bez inicijative, malo polijen) jako je dobar otac. Dok je bila mala redovno ju je kupao, svuda vodio sa sobom, bdio uz nju kad je bila bolesna. Kad je krenula u skolu- radi zadace sa njom, prati je u skolu redovno, prica o svemu i svacemu i uci je da bude covjek. Puno joj je bolje sa njim nego sa majkom, koja se poslije toga zabavljala sa najgorim lokalnim kriminalcem, nastavila sa svojim "navikama" i iz dana u dan propada....
2. slucaj: Mladi se vjencali, ljudi sa sela. Ona nije htjela djecu odmah, nije voljela to selo gdje su zivjeli, nije voljela njegove roditelje sa kojima su zivjeli... Nije joj bilo stalo ni do cega. Porodila se, i drugi dan poslije poroda otisla iz bolnice natrag svojim roditeljima. Ne znam da li je ikad vidjela sina. On ju je trazio, isao za njom, pitao sta ne valja, molio da se vrati, medjutim- nikad nista od toga nije bilo. Malom je sada 5 godina ili sl. Nikada ga za to vrijeme nije dosla posjetiti. Radi u nekom fast foodu i cak se ne okrene kada on sa malim prodje ulicom ispred. Da napomenem: nije alkoholicarka, nema problema sa drogama, nema stambenih problema, ali nema ni majcinskog osjecaja. I tako taj poznanik odgaja svoje dijete plave kose i crnih ociju, vodi ga svuda sa sobom, brine se o njemu uz pomoc svojih roditelja a mali svoju baku zove mama.....

Ovo su sve bile sudske odluke radi njenog statusa ili odabira, ali su mi savrseni primjeri da kao sto i mama moze biti i mama i tata, tako to i otac moze biti. U tim odnosima nema generalizacija i ne treba ih biti. Neke individue nisu sposobne za nista, a neke su sposobne za sve. Svaka im cast, u svakom slucaju!
vaga1972
Posts: 4
Joined: 29/10/2009 14:59

#55 Re: Dijete - majci !

Post by vaga1972 »

Koliko mogu da vidim iz ove vase price, sve vi koje se borite za ravnopravnost polova u odgoju djece, ili ste sretno udate ili jos uvijek nemate djecu. Bas bih voljela da vidim kako biste pricale da taj vas brak pukne, i bas bih da vidim te silne tate nakon razvoda(cast izuzecima)!!! Na muci se poznaju junaci.
Hajde da vidimo moze li neko da prica iz vlastitog iskustva. Mlatite praznu slamu jer nemate pojma. Kao sto neko ovdje rece, sve je razlicito od slucaja do slucaja, ali kad se generalno sagledaju stvari, MAMA je MAMA, i tacka. Mi mozda i jesmo visa bica u odnosu na zivotinje, ali instinkt i priroda su jedno a razum je nesto sasvim drugo. Ja licno postajem gora od bilo koje zivotinje kad su moja djeca u pitanju i tu nema diskusije.
E sad je upitno koliko je otac spreman da se bori za tu svoju djecu. Zakon ih je lijepo zastitio dajuci im samo obavezu da placaju alimentaciju, ali im nije dao i obavezu da redovno vidjaju tu djecu. Znate, ako tata ima "poslovni sastanak" u petak navece, obicno bude "izvini, sine, vidimo se iduce sedmice, ovo mi je jako vazno". Daju sebi za pravo da iznevjere ocekivanja svoga djeteta, cesto im lazu, izvrdavaju, a onda majka mora da se nosi sa emocionalnim krahom svoga djeteta i da pravda takvog kretena. A to boli!!!

Hajde da vidim koliko ovdje ima razvedenih zena koje imaju djecu pa da njih malo cujemo!
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#56 Re: Dijete - majci !

Post by zelenashica »

@opet ja


Vidiš jako je loše na osnovu ličnih iskustava generalizirati cijelu temu ;-) znam ponekad nas povrijeđenost samih drži dovoljno jako da vidimo sve iz jednog ugla..... ;-) ali eto....

I hajde da budemo realni već jednom.......pričaš o ponašanju balkanaca a ja cijelo vrijeme o muškarcima koji su možda više nego majke zaslužili djecu,ali radi predrasuda i takvih mišljenja socijalnih radnika(očito sličnih tebi)ne dopuštaju ni da se otac sagleda kao eventualni staratelj djeteta.... ;-) Gdje je tu pravda?Gdje ravnopravnost?Njima ma kako meni kao majci bilo teško priznati je oduzeta i sama mogućnost "ulaska u trku za djetetom"...jer zaboga dijete ima živu,zdravu majku....hm....majka, širok pojam..... :-) ali naša balkanska shvatanja su još isuviše uska ;-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#57 Re: Dijete - majci !

Post by JThomas »

ženski šovinizam u naletu. instinkt, priroda, ovo-ono, generalizacije na najvećoj skali (bunite li se vi ono kad neko kaže da žene loše voze?) ravnopravnost dok to odgovara, kad ne odgovara, onda... :run:

ja samo u svoje ime kažem: isto tako k'o što mi nije mrsko ni ofirno ništa uraditi po kući što umijem uraditi, ni skuhati ni oprati ni očistiti...isto tako bih, u slučaju da se desi takav nesretni razvoj događaja, htio odgajati svoje dijete. a najtoplije se nadam da neću morati doći u takvu situaciju.
User avatar
Kilroy
Posts: 6555
Joined: 06/11/2009 15:38

#58 Re: Dijete - majci !

Post by Kilroy »

nemojte biti tako subjektivni :) dijete ima pravo na oba roditelja ;-)
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#59 Re: Dijete - majci !

Post by Margita81 »

a da ne pricamo o tome koliko tih pozrtvovanih oceva placa alimentaciju..to je kod nas nepoznanica, onaj koji placa je ravan 8 svjetskom cudu. Oni to shvataju kao kaznu valjda... :roll:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#60 Re: Dijete - majci !

Post by zelenashica »

JThomas wrote:ženski šovinizam u naletu. instinkt, priroda, ovo-ono, generalizacije na najvećoj skali (bunite li se vi ono kad neko kaže da žene loše voze?) ravnopravnost dok to odgovara, kad ne odgovara, onda... :run:

ja samo u svoje ime kažem: isto tako k'o što mi nije mrsko ni ofirno ništa uraditi po kući što umijem uraditi, ni skuhati ni oprati ni očistiti...isto tako bih, u slučaju da se desi takav nesretni razvoj događaja, htio odgajati svoje dijete. a najtoplije se nadam da neću morati doći u takvu situaciju.
:thumbup:
Vidiš upravo je u tome poenta :-D
Svaka čast JT. :thumbup:
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#61 Re: Dijete - majci !

Post by Margita81 »

zelenashica wrote:@opet ja


Vidiš jako je loše na osnovu ličnih iskustava generalizirati cijelu temu ;-) znam ponekad nas povrijeđenost samih drži dovoljno jako da vidimo sve iz jednog ugla..... ;-) ali eto....

I hajde da budemo realni već jednom.......pričaš o ponašanju balkanaca a ja cijelo vrijeme o muškarcima koji su možda više nego majke zaslužili djecu,ali radi predrasuda i takvih mišljenja socijalnih radnika(očito sličnih tebi)ne dopuštaju ni da se otac sagleda kao eventualni staratelj djeteta.... ;-) Gdje je tu pravda?Gdje ravnopravnost?Njima ma kako meni kao majci bilo teško priznati je oduzeta i sama mogućnost "ulaska u trku za djetetom"...jer zaboga dijete ima živu,zdravu majku....hm....majka, širok pojam..... :-) ali naša balkanska shvatanja su još isuviše uska ;-)

Ti svodis zene pod taj pojam "balkanski mentalitet" ali sta je sa muskima? Oni uopce (velikom vecinom) nisu odgajani u duhu da je i muskarac sposoban sam se brinuti za dijete. Znam puno novopecenih oceva kojima mijenjanje ukakane pelene izaziva ozbiljan napad mucnine, bolesno dijete stvara u njima instant sok ne znaju sta i kako se ponasati, da ne pricam o problemima pubertetlija i sl...
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#62 Re: Dijete - majci !

Post by zelenashica »

Margita81 wrote:
zelenashica wrote:@opet ja


Vidiš jako je loše na osnovu ličnih iskustava generalizirati cijelu temu ;-) znam ponekad nas povrijeđenost samih drži dovoljno jako da vidimo sve iz jednog ugla..... ;-) ali eto....

I hajde da budemo realni već jednom.......pričaš o ponašanju balkanaca a ja cijelo vrijeme o muškarcima koji su možda više nego majke zaslužili djecu,ali radi predrasuda i takvih mišljenja socijalnih radnika(očito sličnih tebi)ne dopuštaju ni da se otac sagleda kao eventualni staratelj djeteta.... ;-) Gdje je tu pravda?Gdje ravnopravnost?Njima ma kako meni kao majci bilo teško priznati je oduzeta i sama mogućnost "ulaska u trku za djetetom"...jer zaboga dijete ima živu,zdravu majku....hm....majka, širok pojam..... :-) ali naša balkanska shvatanja su još isuviše uska ;-)

Ti svodis zene pod taj pojam "balkanski mentalitet" ali sta je sa muskima? Oni uopce (velikom vecinom) nisu odgajani u duhu da je i muskarac sposoban sam se brinuti za dijete. Znam puno novopecenih oceva kojima mijenjanje ukakane pelene izaziva ozbiljan napad mucnine, bolesno dijete stvara u njima instant sok ne znaju sta i kako se ponasati, da ne pricam o problemima pubertetlija i sl...
Ama dajte ljudi mani te se genaralizacija....imaš li čvrstu garanciju da su svi takvi...ja vala nemam i sve dok je ne budem imala stojim sa stavom da oboje trebaju biti ravnopravni u mogučnosti dodjeljivanja starateljstva......
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#63 Re: Dijete - majci !

Post by Margita81 »

Uopce ne generaliziram nego sam realna.
vaga1972
Posts: 4
Joined: 29/10/2009 14:59

#64 Re: Dijete - majci !

Post by vaga1972 »

oooo da...daje...jer taj instinkt stiti tvoje dijete...instinkt koji svaka zivotinja ima...upravo te taj instinkt stavlja u visu poziciju

ja sam evo dijete razvedenih roditelja...moj otac je divan otac...za razliku od mnogih, uvijek je bio i za mene i za mog brata tu..."cak" :-) smo i alimentaciju primali...redovnu!
Ali, kada sam prvi put imala temp. 40 on nije bio tu...gdje je on tada bio, ja ne znam...moja majka je mene, sama, u 1 navece vozila u hitnu...lezala pored mene citavu noc kontrolisuci moju temperaturu...
Nedavno se ponovila skoro ista situacija...ostavio je svoju bolesnu cer, moju polusestru sa mnom, a on je otputovao na nekakav seminar...djetetu je skocila temperatura u sec. ja...tada jos mnogo mladja (i bez sopstvenog djeteta) sam kao nekada moja mama trcala sama u hitnu...koliko god da je divan, INSTINKT mu fali[/quote] :thumbup:

E pa to je ono o cemu ja govorim, svaka cast "opet ja"! :thumbup:
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#65 Re: Dijete - majci !

Post by melbaa »

Ne procitah sve detaljno ali ipak da kazem:
Kako je to u Arapskim zemljama mi ne mozemo da komentarisemo jer je to ipak drugo pravo i druga kultura.
Sto se tice stanja kod nas, zakon je jasan i veli da kad se odlucuje kome ce se dodjeliti dijete nakon rastave, tj kome se dodjeljuje skrbnistvo nad djetetom, postupa se u najboljem interesu djeteta. Znaci sudija koji postupa u tom predmetu mora uzeti u obzir: tko je "skrivio" razvod i u kojoj mjeri, ponasanja supruznika u toku braka, a ponaosob prema djetetu, imovinsko stanje oba roditelja, misljenje centra za socijalni rad je obavezno ali ne i obavezujuce za odluku suda. Znaci sve se ovo sagleda pa se vidi sta je najbolji interes djeteta. Cak sto vise sudija moze i djete (zavisno od uzrasta) da pita kod koga bi zelio da ostane.
A sto se tice slucajeva koje mi licno (a svatko od nas zna makar za jedan primjer) znamo, sve je to individualno i svaki slucaj je specifican tako da na osnovu jednog ili dva ne mozemo donositi bilo kakav zakljucak.
čuj_to?
Posts: 27
Joined: 25/02/2009 13:11

#66 Re: Dijete - majci !

Post by čuj_to? »

Mislim da je vrlo neprimjereno i nespretno (da ne koristim druge rijeci) mjeriti/uporedjivati bilo kakvu ljubav, a pogotvu ljubav oca ili majke prema djetetu... sama potreba za takvim necim dovoljno govori o predrasudi i stereotipu koji naizbjezno zavrsava generalizacijom tipa "jes' to je tako, al' majka je majka"...

Ja se u principu slazam da je majcina ljubav posebna, lijepa, najljepsa i najvelicanstvanija vrsta ljubavi... ali isto tako/takva je i ljubav oca. Niti se mogu niti smiju mjeriti, razvajati i porediti. Svaka na svoj nacin je naj, naj, naj, i kako je "majka majka" tako je i "otac/tata je otac/tata".

Svaki slucaj razvoda/dodjele djeteta je individualan i kao takav se mora gledati i prosudjivati (uz pretpostavku da govorimo o "normalnim ljudima" ciji brak eto ne ide dalje (nisu nasilnici, narkosi, barabe,itd.))... sve ostalo je poprilicno sovinisticki nastup ove ili one strane prozisao iz skole u kojoj je dr. Dabic zanat izucio.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#67 Re: Dijete - majci !

Post by ljubav_aha »

bez_ideje wrote:
Loulou wrote:Zanimljivo mi je kako žene gorljivo brane ovu ili onu tezu, a na temu se nije javio još ni jedan muškarac koji izričito kaže da bi želio da u slučaju razvoda (ili, ako je do razvoda već došlo) želio da dijete/djeca ostanu s njim.
U tom cucu grmi zeko,ako uzemo da ON zeli odgajati i brinuti se za dijete......a ne tetka,strina,nena.....nova zena :-) :-) :-) :-)

bez_ideje :thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#68 Re: Dijete - majci !

Post by ljubav_aha »

zelenashica wrote:
JThomas wrote:ženski šovinizam u naletu. instinkt, priroda, ovo-ono, generalizacije na najvećoj skali (bunite li se vi ono kad neko kaže da žene loše voze?) ravnopravnost dok to odgovara, kad ne odgovara, onda... :run:

ja samo u svoje ime kažem: isto tako k'o što mi nije mrsko ni ofirno ništa uraditi po kući što umijem uraditi, ni skuhati ni oprati ni očistiti...isto tako bih, u slučaju da se desi takav nesretni razvoj događaja, htio odgajati svoje dijete. a najtoplije se nadam da neću morati doći u takvu situaciju.
:thumbup:
Vidiš upravo je u tome poenta :-D
Svaka čast JT. :thumbup:
za oboje :thumbup: :thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#69 Re: Dijete - majci !

Post by ljubav_aha »

zelenashica wrote:
JThomas wrote:ženski šovinizam u naletu. instinkt, priroda, ovo-ono, generalizacije na najvećoj skali (bunite li se vi ono kad neko kaže da žene loše voze?) ravnopravnost dok to odgovara, kad ne odgovara, onda... :run:

ja samo u svoje ime kažem: isto tako k'o što mi nije mrsko ni ofirno ništa uraditi po kući što umijem uraditi, ni skuhati ni oprati ni očistiti...isto tako bih, u slučaju da se desi takav nesretni razvoj događaja, htio odgajati svoje dijete. a najtoplije se nadam da neću morati doći u takvu situaciju.
:thumbup:
Vidiš upravo je u tome poenta :-D
Svaka čast JT. :thumbup:
za oboje :thumbup: :thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#70 Re: Dijete - majci !

Post by ljubav_aha »

zelenashica wrote:
JThomas wrote:ženski šovinizam u naletu. instinkt, priroda, ovo-ono, generalizacije na najvećoj skali (bunite li se vi ono kad neko kaže da žene loše voze?) ravnopravnost dok to odgovara, kad ne odgovara, onda... :run:

ja samo u svoje ime kažem: isto tako k'o što mi nije mrsko ni ofirno ništa uraditi po kući što umijem uraditi, ni skuhati ni oprati ni očistiti...isto tako bih, u slučaju da se desi takav nesretni razvoj događaja, htio odgajati svoje dijete. a najtoplije se nadam da neću morati doći u takvu situaciju.
:thumbup:
Vidiš upravo je u tome poenta :-D
Svaka čast JT. :thumbup:
za oboje :thumbup: :thumbup:
opet ja
Posts: 653
Joined: 26/02/2009 22:36

#71 Re: Dijete - majci !

Post by opet ja »

zelenashica wrote:@opet ja


Vidiš jako je loše na osnovu ličnih iskustava generalizirati cijelu temu ;-) znam ponekad nas povrijeđenost samih drži dovoljno jako da vidimo sve iz jednog ugla..... ;-) ali eto....

I hajde da budemo realni već jednom.......pričaš o ponašanju balkanaca a ja cijelo vrijeme o muškarcima koji su možda više nego majke zaslužili djecu,ali radi predrasuda i takvih mišljenja socijalnih radnika(očito sličnih tebi)ne dopuštaju ni da se otac sagleda kao eventualni staratelj djeteta.... ;-) Gdje je tu pravda?Gdje ravnopravnost?Njima ma kako meni kao majci bilo teško priznati je oduzeta i sama mogućnost "ulaska u trku za djetetom"...jer zaboga dijete ima živu,zdravu majku....hm....majka, širok pojam..... :-) ali naša balkanska shvatanja su još isuviše uska ;-)
ne znam gdje si ti iz mojih postova izvukla da je moje misljenje da otac ni u kojem slucaju ne treba traziti svoje puno pravo nad skrbnistvom i da ga ne treba dobiti...ne znam gdje si izvukla da mislim da su svi "balkanci" isti (misleci pri tome nesto negativno)...mozda sam se JA pogresno izrazila :-) , ali je istina da je broj muskaraca koji po svaku cijenu zele dijete ...tj. su spremni da se odreknu mnogo toga da bi odgajali dijete , je jako mali i to nije samo slucaj kod nas vec na citavoj zemaljskoj kugli! i u Dojclandu se majci "dodjeljuje" dijete (naravno, jedino u slucajevima kada ona nije u stanju brinuti o djetetu ili ne zeli...tada se skrbnistvo dodjeljuje ocu)
Pri tome se niko ne pita zasto je to tako...sigurno nije bezveze....A mozda citav svijet grijesi...mozda smo stvarno jednaki :-) :run:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#72 Re: Dijete - majci !

Post by ljubav_aha »

Margita81 wrote:a da ne pricamo o tome koliko tih pozrtvovanih oceva placa alimentaciju..to je kod nas nepoznanica, onaj koji placa je ravan 8 svjetskom cudu. Oni to shvataju kao kaznu valjda... :roll:
aha,moji prijatljelji zive odvojeno ,cekaju slubzeni razvod,tip placa redovno,ali je deiftivno kriv za razvod,zabrljao
čuj_to?
Posts: 27
Joined: 25/02/2009 13:11

#73 Re: Dijete - majci !

Post by čuj_to? »

@ljubav_aha

Ako bi mi mogla definirati sta je to "kriv za razvod" bilo bi puno lakse... ja (a vjerovatno i ti) bi sada mogao uprijet' u desetke slucajeva gdje bi razvod tih ljudi dobro dosao i jednom i drugom, a vrlo cesto i jadnom djetetu koje zivi u paklu tog i takvog braka i gdje je jedino rjesenje da jedno "skrivi" pa da se razidju.

Ili si mislila da je medju tim tvojim prijateljima kao sve bilo idealno (kao slazu se), rade, kupili stan, imaju primanja, djete(ca) k'o bombona itd. i on je onda nasto nesto sa strane, pao na djelu i "kriv je za razvod".

Bez namjere da pravdam njega kao muskarca za taj cin (mogla je to biti i ona, potpuno je svejedno), jednostavno me interesuje koja je to definicija "krivice" za razvod braka, i ko i gdje se ta "titula" dodijeli?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#74 Re: Dijete - majci !

Post by ljubav_aha »

čuj_to? wrote:@ljubav_aha

Ako bi mi mogla definirati sta je to "kriv za razvod" bilo bi puno lakse... ja (a vjerovatno i ti) bi sada mogao uprijet' u desetke slucajeva gdje bi razvod tih ljudi dobro dosao i jednom i drugom, a vrlo cesto i jadnom djetetu koje zivi u paklu tog i takvog braka i gdje je jedino rjesenje da jedno "skrivi" pa da se razidju.

Ili si mislila da je medju tim tvojim prijateljima kao sve bilo idealno (kao slazu se), rade, kupili stan, imaju primanja, djete(ca) k'o bombona itd. i on je onda nasto nesto sa strane, pao na djelu i "kriv je za razvod".

Bez namjere da pravdam njega kao muskarca za taj cin (mogla je to biti i ona, potpuno je svejedno), jednostavno me interesuje koja je to definicija "krivice" za razvod braka, i ko i gdje se ta "titula" dodijeli?
cuj_to,jesi li procitao/la sve moje pretodne postove,od pocetka teme :)

u braku su oboje krivi,ali je ponekad krivac ili uzrocnik u pojedinim slucajevima vrlo ocevidan,pisem o jednom slucaju koji licno znam :)

definicija prevare : je seksi "fletovanje" sa 2 druge osobe,supruga je saznla,on je priznao i rekoa nece nikad vise,no nakon ponovnog njenog "otkirca" naravno da ne zlei zvijeti sa njim,da li bi ti ostala sa muzem koji konstanno ima seski aferice
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#75 Re: Dijete - majci !

Post by zelenashica »

ljubav_aha wrote:
cuj_to,jesi li procitao/la sve moje pretodne postove,od pocetka teme :)

u braku su oboje krivi,ali je ponekad krivac ili uzrocnik u pojedinim slucajevima vrlo ocevidan,pisem o jednom slucaju koji licno znam :)

definicija prevare : je seksi "fletovanje" sa 2 druge osobe,supruga je saznla,on je priznao i rekoa nece nikad vise,no nakon ponovnog njenog "otkirca" naravno da ne zlei zvijeti sa njim,da li bi ti ostala sa muzem koji konstanno ima seski aferice
Ama ni sam razlog nije bitan...meni uopšte ne igra ulogu ko je kriv ako dvoje odluče da se razvedu......i to ne reba utjecati na odluku kome ide dijete osim u ekstremnin slučajevima nasilja,alkoholizma,droge......

Jednosatvno u brak su ušli dvoje i samo dvoje iz njega trebaju izaći.Dijete ma šta se desilo ostaje kao hipoteka braka oba roditelja.

Ja sam uporno pokušavam da shvatim kako tema dođe na ovo što je došla,od onog pitanja predrasuda prema očevima kao starateljima :-) al hajde de.....
Post Reply