Piraterija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

nellington

#26 Re: Piraterija

Post by nellington » 26/12/2009 09:18

Ah da, jedna vijest koja je prošla pomalo nezapaženo: http://www.sarajevo-x.com/scitech/tehno ... /080129012
Od sada legalno besplatno skidanje 25 miliona pjesama
Nakon deset godina borbe protiv nelegalnog razmjenjivanja pjesama, muzička industrija od jučer nudi fanovima ono što su oduvijek željeli, neograničen, legalan i besplatan pristup pjesmama, objavljuje Timesonline.co.uk.
Od danas, osjećajte se slobodnim da skinete neke od 25 miliona ponuđenih pjesama, potpuno legalno.

Sa padom prodaje CD-ova i čekanjem da legalno skidanje pjesmama popuni tu prazninu, muzička industrija je sa zadrškom prigrlila tehnologiju razmjenjivanja fajlova koja je prijetila da će je uništiti.

Otrax, digitalna usluga predstavljena jučer, obećava katalog sa više od 25 miliona pjesama koje korisnici mogu da skinu i zadrže, i sve ovo potpuno besplatno i bez ograničenja broja skinutih pjesama.

Ova usluga je odobrena od velikih kompanija poput EMI, Universal Music i Warner Music koje su prije tužile ljude koji su nelegalno razmjenjivali pjesme, a sve u nadi da će zaustaviti pirate.

Usluga se bazira na "peer-to-peer“ (P2P) mreži koja osim hit pjesama sadrži i raritete, te pjesme izvođene na koncertima od strane trenutno najpopularnijih izvođača.

Loša strana Otraxa je to što će korisnici morati da podnesu ograničenu količinu reklama kojima će biti izloženi za vrijeme skidanja pjesama.
(Sarajevo-x.com)
Samo mi osta nejasno to što Qtrax baš i nije nov u cybersvijetu, a tek ga sad 'reklamiraju' :)

hakazvaka

#27 Re: Piraterija

Post by hakazvaka » 26/12/2009 09:28

ljudi, cujete li vi sebe ?

nellington

#28 Re: Piraterija

Post by nellington » 26/12/2009 10:22

hakazvaka wrote:ljudi, cujete li vi sebe ?
:?:

AdNaN88

#29 Re: Piraterija

Post by AdNaN88 » 26/12/2009 10:26

kijameta wrote:
AdNaN88 wrote:
ajde ne seri svega ti,pa ako si tako dobar eto przi fimove,igrice,serije... pa dijeli raji po pijaci,ulici itd.Ti ljudi sto to rade vecinom nemaju hljeba da jedu kako treba i uvedu internet pa pokusaju ziviti od tih dvd/cd-ova sto prodaju i prezivljavaju.I nemaju svi FLAT pa da skidaju sta hoce,onaj sto ima 5G mjesecno mora ici po pijaci kupovati za 1/2KM film,igru
Ljudi koji se bave piraterijom,ne da nema hljeba da jedu,nego obrnuto,kupuju mercedese i BMW-e,kupuju stanove po Bosmalu,kupuju radna mjesta po telekomu. Piraterija nije igra,ni sitni a vise-manji posteni biznis. Piraterija je organizovani kriminal na najvisem nivou. Ljudi koji se bave piraterijom su kriminalci,ne u tipu onih koji vrse oruzane pljacke,nego mnogo,mnogo gori i puno opasniji. Ljudi koji kupuju pirate,nisu doduse kriminalci,nego sitni lopovi.Kupiti pirat je isto kao ukrasti cokoladu u granapu.
Nema pravne drzave i boljitka dokle god ne bude obracuna sa piraterijom. Tu se radi o desetinama miliona maraka,za koje je nasa drzava zakinuta. Proljetos u akciji SIPE na pijaci Mercator je u dva sata zapljenjeno 45 000 diskova,trzisne vrijednosti oko 200 000 KM za nepuna dva sata,malo puno para za nekoga ko nema hljeba da jede.
[/quote]

ma dobro sad,sve je to uredu ALI kazem znam licno momka koji se bavi tim i lik jedva zivi.Ide nabavlja cd-ove po RS-u pa nekako skida pjesme,filmove itd.i nosa negdje pa prodaje.A vjerujem da je dosta takvih slucajeva :)

Toto

#30 Re: Piraterija

Post by Toto » 26/12/2009 10:35

Dok god Deen i Selma Muhedinovic primaju platu od drzavnih obveznika ni jednom piratu ne smije da fali dlaka sa glave.

phillie

#31 Re: Piraterija

Post by phillie » 26/12/2009 10:38

Kijameta je u pravu, ako je u pitanju organizovana piraterija, dakle ako neka odredjena grupacija ljudi radi masovne kopije u cilju zarade velike kolicine novca. :) Takve ljude treba ganjati, dakle vrh tog organizovanog kriminala.
A s druge strane, piraterijom se moze smatrati i ovo da npr. ja sa neta skinem, lupam sad 10.000 pjesama,1.000 igrica, 500 filmova napravim katalog i za 3KM po narudzbi prodajem mp3 CD, 2KM film, 2KM igrica. Na koji nacin bi to zaustavili? Uostalom ni u bivsoj drzavi se nije poduzimalo nista u vezi ovog problema (doduse piraterije je bilo manje, ali ipak je bila), a kamoli sada, kada je tehnologija otisla svjetlosnom brzinom naprijed, a drzava nazad...

@adnan88
Upravo u tome je i razlika, jedna je stvar kada je neko hajd da kazem samostalni pirat, pa ovim "poslom" sastavlja kraj s krajem i gleda kako da od marke napravi marku i dvadeset pf. a sasvim druga stvar je sto kijameta govori, a to je da vecina "prodavaca pirata" radi za neko drugo lice, dakako mnogo i mocnije i bogatije, koje ima ovakvih prodavaca po cijeloj drzavi i na tome se bogati.

@Toto
Svaka cast, izbio si sve argumente protivnicima piraterije.... :thumbup:

lord-executioner

#32 Re: Piraterija

Post by lord-executioner » 26/12/2009 10:59

Evo kako bi to zaustavili: ti postavis negdje oglas ili te neko prijavi, jednog dana SIPA ti pokuca na vrata, oduzme ti sav ilegalni softver kojeg posjedujes, ukljucujuci i racunar na kojem su ti fajlovi, a ti dobijes novcanu kaznu od 5000 do 50 000 KM, ili do tri godine zatvora. EdoI i kijameta su, cini se, jedini ljudi ovdje koji razumiju da nije ilegalno ponasanje to koje je najveci problem, nego je problem kada se u narodu ukorijeni uvjerenje kako je nesto sto je u srzi pogresno, protuzakonito i predstavlja kradju zapravo ok jer eto, para se malo ima. Pitao bih bilo koga da vas na ulici presretne neko s nozem, uzme vam novcanik sa posljednjih 50 KM, da li biste halalili i bi li vam lakse bilo kada ga sklepaju i saznate da lik nema para, a izdrzava cetvero djece. Ove suplje price o bijedi su samo to - suplje. Problem je sto potrosaci u BiH predstavljaju jednu nezasitu masu, koja ce se svega dotaknuti samo u prolazu, skidat ce i kupovati npr. piratske igre koje nece ni odigrati do kraja, filmove koji se gomilaju na racunaru dok jednom ne zafali prostora, mp3 file-ove u desetinama hiljada primjeraka od kojih polovinu ne poslusaju, samo da mogu reci kako imaju milion primjeraka multimedijalnog sadrzaja, a usput jos to prziti i zaradjivati. Nisu svi takvi, ali mnogi jesu; prezasicenost dovodi do pada interesa. Zahvaljujuci Internetu, dostupnost tog sadrzaja je velika, i cijena je pristupacna. DVD na ulici je, recimo, 5 KM; a sa neta ce ga za 10 KM filmofil naruciti daleko prije, jer dobiva nesto trajno, sa dodatnim sadrzajima, i kvalitetom slike koja se, ruku na srce, rijetko kad moze porediti i ide u korist originala. Ne moze se siromastvom pravdati kradja. Posljedica toga jeste da cemo tesko graditi umjetnost, doprinositi razvoju umjetnosti, i podsticati ju ako svjesno i svojevoljno oduzimamo mogucnost ljudima koji se time bave da na taj nacin zaradjuju hljeb. Sutra ce mnogi od zagovornika piratstva u negativnom kontekstu spomenuti umjetnike koji su se upleli u politiku, u novinarstvo, ili u neku slicnu bransu, a nece se nikad zapitati da li je to zato sto radeci ono sto izvorno rade ne mogu hraniti ni sebe, a kamoli svoje porodice. Pri tom ne mislim, jasno, na sinekuriste poput Deen-a i Selme Muhedinovic, nego prije svega na generacije koje tek stasavaju i tek dolaze, a koje nece razviti svoj puni potencijal jer nece biti finansijski sposobni za to. Meni dobar film, igra, CD vrijedi 10 KM, i ja mislim da neko ko daje 5 KM moze dati i 10. Nije vise uvijek bolje, a pomaze da se neke zapostavljene oblasti u BiH razviju. Postoji razlog zbog cega je kod nas tiraz prve knjige stotinjak primjeraka, a negdje drugo desetak hiljada. Manji broj i potraznja uzrokuju i visoke cijene. Piratstvo se odrazava na drzavu na mnoge nacine, a mali broj tih nacina je pozitivan za krajnje korisnike. Lakoca nedjela je izazov moralu i savjesti, ali se necemo izboriti za drzavu u kojoj vrijedi zivjeti krseci njene zakone, nego djelujuci u pravcu koji ce unaprijediti njeno funkcioniranje. Predlazem svim piratima i korisnicima piratskih proizvoda da svoj gnjev fokusiraju na opce izbore, i izaberu vlast koja ce biti sposobna da prosjecnu platu digne do 1500 KM.

Ateista

#33 Re: Piraterija

Post by Ateista » 26/12/2009 11:07

Pera Trta wrote:Kad bi sutra nestalo interneta i besplatnog skidanja, ovako bi nam bilo :D

Image
Losa montaza, osim sto se vidi da su slova nalijepljena na sliku, vidi se i da perspektiva nalijepljenih slova ne odgovara perspektivi reklame. :D

Izvinjavam se zbog upada, ali bas mi je bolo oci, nisam mogao da ne prokomentarisem. :D

Ateista

#34 Re: Piraterija

Post by Ateista » 26/12/2009 11:30

Mislim da je piraterija jako slozena tema.

Sa jedne strane, to jeste necije vlasnistvo, neko je ulozio trud, vrijeme i svoje znanje da nesto uradi, isto tako ima pravo i da to zacijeni koliko god hoce, pa ko hoce da plati neka plati, ko nece ne mora ni koristiti.

Sa druge strane, to su vecinom firme koje osim sto ne prodaju svoje znanje vec znanje svojih radnika kojima pitanje je koliko placaju a oni zgrcu milione, vec imaju ogromne zarade, cesto drze monopol i koriste razne prljave politicke igre kako bi ugusili konkurenciju i slicno.

Sto se tice ekonomske situacije, ona ne bi trebala biti opravdanje za pirateriju, ali realno govoreci, cijene originalnih softvera su prilagodjene razvijenim zemljama i ovdje je to stvarno preskupo. Isto tako, treba imati u vidu da nekima ta piretarija i odgovara, recimo Microsoft, ako se ne bi mogao koristiti piratski softver, u BiH bi vjerovatno 90% korisnika preslo na Linux koji je besplatan. Ovako, ljudi su se navikli na Windows, a pirati ce se iskorijeniti postepeno, da ljudi postepeno predju na originalni kako ne bi bili primorani da uzimaju linux.

Sto se tice muzicara, ja prvi skidam mp3 sa interneta, ali smatram da su bar oni zasluzili da dobiju neke pare od toga svega (bar oni koje ja slusam, Deen sigurno nije, ali to je vec druga prica ko bi uopste dao pare za njegov CD :lol: ). Sve to gledam i iz svog ugla, ja sam muzicar, ne zivim od muzike ali bih volio kada bi to bilo moguce kod nas. Za to naravno nije kriva samo piraterija vec i kompletna situacija i svijest ljudi gdje od muzike mogu zivjeti samo oni koji se bave narodnjacima i eventualno elektronskom muzikom.

Zbog svega ovoga, mislim da je to jedna jako siroka i tema. Ne moze niko ocekivati da ljudi kod nas pocnu kupovati sav softver originalan, ali ne moze se ni tvrditi da piraterija nije neka vrsta kradje. U jednom filmu sam procitao neciju izjavu tipa: "Znanje pripada cijelom svijetu", sa cim se bas i ne mogu u potpunosti sloziti jer nekad je za to znanje potrebno jako puno necijeg vremena i truda i taj isti ima pravo da to naplati (ako je njegovo, naravno).

Za to bi najbolje rjesenje bio komunizam, tada bi svo znanje i svi resursi mogli pripadati cijelom svijetu a i svi umjetnici i naucnici bi mogli normalno da zive i ne bi se morali prodavati.

phillie

#35 Re: Piraterija

Post by phillie » 26/12/2009 11:45

Kad bi se ukinuo internet, onda bi se moglo pricati o pocetku borbe protiv piraterije....

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#36 Re: Piraterija

Post by Pera Trta » 26/12/2009 21:53

Ateista wrote:
Pera Trta wrote:Kad bi sutra nestalo interneta i besplatnog skidanja, ovako bi nam bilo :D

Image
Losa montaza, osim sto se vidi da su slova nalijepljena na sliku, vidi se i da perspektiva nalijepljenih slova ne odgovara perspektivi reklame. :D

Izvinjavam se zbog upada, ali bas mi je bolo oci, nisam mogao da ne prokomentarisem. :D
Pa zezancija, čovjece, light up! :D Pa valjda si vidio ovoga zelenog smješka iznad uvodne rečenice: :D
Slika je inače preuzeta sa cracked.com, po meni najsmješnije (ali i vrlo edukativne) stranice na netu.

Ajatolah_

#37 Re: Piraterija

Post by Ajatolah_ » 26/12/2009 22:44

Nije problem o kojem sam govorio u tome da ljudi skidaju stvari sa Interneta - jednostavno su neke stvari iz nekog nedostupne iz ovog ili onog razloga, ili recimo želimo da isprobamo nešto prije nego damo svoj novac, a na kraju krajeva to se radi svuda u svijetu i bilo bi nemoguće stati tome u kraj.
Međutim problem je kad posudim film iz videoteke, a snimak i prijevod budu katastrofalni, i kada je očito piratstvo. Bar to se može koliko-toliko spriječiti, većina videoteka nisu zabačene. Obilazi li njih kada inspekcija? Kada bi ih otkrila, šta bi bilo u njihovoj moći?
Nadam se da ste me sada bolje shvatili nego u prvom postu. :)

elSaik

#38 Re: Piraterija

Post by elSaik » 26/12/2009 23:11

Image

hrasno38

#39 Re: Piraterija

Post by hrasno38 » 26/12/2009 23:14

EdoI wrote:Nije problem o kojem sam govorio u tome da ljudi skidaju stvari sa Interneta - jednostavno su neke stvari iz nekog nedostupne iz ovog ili onog razloga, ili recimo želimo da isprobamo nešto prije nego damo svoj novac, a na kraju krajeva to se radi svuda u svijetu i bilo bi nemoguće stati tome u kraj.
Međutim problem je kad posudim film iz videoteke, a snimak i prijevod budu katastrofalni, i kada je očito piratstvo. Bar to se može koliko-toliko spriječiti, većina videoteka nisu zabačene. Obilazi li njih kada inspekcija? Kada bi ih otkrila, šta bi bilo u njihovoj moći?
Nadam se da ste me sada bolje shvatili nego u prvom postu. :)
A ja sam bas imao osjecaj da ces ti nesto slicno napisati. Zasto posudjujes filmove iz videoteka koji nisu orginali???????? Koja je razlika onda izmedju tebe i pirata???? Posudjujes zato sto hoces da budes u trendu i ako je "Avatar" sinoc izasao ti vec danas pitas je li dosao u videoteku da bi se ogao kofrciti i reci svojoj raji kako si gledao Avatara. U globalu svi smo mi pirati i oni koji izdaju i prodaju pirate i oni koji ih iznajmljuju i kupuju.
Oni koji tvrde da su prodavci pirata bogatasi i tajkuni ti nemaju pojma sa zivotom. Koliko to ljudi kupuje pirate u danasnje vrijeme pa da bi se pirat mogao obogatiti. Te sto hvata SIPA po pijacama je samo pokrice SIPI da nesto radi jer moraju i oni nekoga uhapsiti pa onda udri po onima najjadnijima. Pirati su i oni sto prodaju sarafe po pijacama pa ocekujem uskoro da i njih pocnu hvatati. Zato ta ista SIPA gladi jajca kad je u pitanju visemilionski lopovluk desteine politicara.
I da te jos nesto pitam filozofe posto si ti ocito od onih kojima nije problem kupiti orginal koji kosta 100 KM-ova. Sta mislis koliko bi se danas djece moglo igrati na PC-ema i ostalim igrackim konzolama da nema pirata???? Koliko to roditelja danas djeci mogu kupiti orginalnu igru u ovom jadu od drzave. Obicno oni koji imaju iznad prosjeka prosipaju onu suplju "dosta je vise socijalne price". E pa nije dosta gospodo jer nam je 70% ove drzave socijalni slucaj i kurce se samo oni koji su svoje guzove smjestili po medjunarodnim institucijama i drzavnoj upravi pa onda prosipaju svoju filozofiju postenja a do nedavno nisu placali poreze drzavi. Zato kad neko postavi ovakvu temu malo mi se ko povraca.

elSaik

#40 Re: Piraterija

Post by elSaik » 26/12/2009 23:24

Ja pirateriju u potpunosti podržavam.

Ajatolah_

#41 Re: Piraterija

Post by Ajatolah_ » 26/12/2009 23:33

hrasno38 wrote:A ja sam bas imao osjecaj da ces ti nesto slicno napisati. Zasto posudjujes filmove iz videoteka koji nisu orginali???????? Koja je razlika onda izmedju tebe i pirata???? Posudjujes zato sto hoces da budes u trendu i ako je "Avatar" sinoc izasao ti vec danas pitas je li dosao u videoteku da bi se ogao kofrciti i reci svojoj raji kako si gledao Avatara. U globalu svi smo mi pirati i oni koji izdaju i prodaju pirate i oni koji ih iznajmljuju i kupuju.
Ccc, ja čovjeka. :D
Ja jednom u životu otišao u dotičnu videoteku, jesam li ja to mogao znati da nemaju originalne kopije?

Još jednom ponavljam, ovdje ne govorim o tome da li je piratstvo opravdano ili ne, nego mi nije jasno kako je moguće da se te stvari tako javno nude.

Zamisli da možeš kupiti drogu u shopping centrima? OK, znam da je usporedba pomalo ekstremna, ali u oba slučaja se radi o prodaji (doduše, u slučaju iz stvarnog života se radi o iznajmljivanju) ilegalnog materijala u objektima koji imaju dozvolu za rad. Valjda.
Last edited by Ajatolah_ on 26/12/2009 23:37, edited 1 time in total.

elSaik

#42 Re: Piraterija

Post by elSaik » 26/12/2009 23:36

Niti muzička niti filmska ne gube ništa time što postoje pirati. Evo ja prvi nikad ne bih ni kupio one cdove kojie skidam, jer para nemam. Dakle ili ih kupujem ili ih skidam. Treće nema. Svakako, umjetnici lovu treba da zarađuju koncertima. A o gubicima filmske industrije je smiješno uopšte i pričati. Evo Avatar za 2 sedmice zaradi 400 miliona $. Pure them...

ofr

#43 Re: Piraterija

Post by ofr » 27/12/2009 00:07

Toto wrote:Dok god Deen i Selma Muhedinovic primaju platu od drzavnih obveznika ni jednom piratu ne smije da fali dlaka sa glave.
Komentar mjeseca na sa-x, toto - šah, kralj, prvak u skoku u dalj :D Dokle god ja i svi vi ostali koji uplaćujete sebi doprinose i dok vaše firme plaćaju državi pdv, a ovi gore pomenitu qrci i slični njima dobijaju džaba dio NAŠIH para, svaki pirat ima moju 100% podršku. Dosta više licemjerja majka mu stara :x

phillie

#44 Re: Piraterija

Post by phillie » 27/12/2009 23:23

elSaik wrote:Niti muzička niti filmska ne gube ništa time što postoje pirati. Evo ja prvi nikad ne bih ni kupio one cdove kojie skidam, jer para nemam. Dakle ili ih kupujem ili ih skidam. Treće nema. Svakako, umjetnici lovu treba da zarađuju koncertima. A o gubicima filmske industrije je smiješno uopšte i pričati. Evo Avatar za 2 sedmice zaradi 400 miliona $. Pure them...
Slazem se...A cini mi se da je prije postojala neka verzija da su pjevaci turbo folka i pokrenuli ovoliku pirateriju, prvenstveno zbog svog nekvaliteta. Sad ne znam kako ta prica ide.
Nadalje. Koliko vas koji pisete na ovoj temi ima licencirani Microsoft Windows i koliko ima programa koje koristi da ih je platio, a koliko koje je skinuo i crackovao. I gdje je granica piratstva? Jel i vlasnik kafica, koji napravi npr Balasevic night, pa cijelu noc pusta hitove ovog pjevaca, a svi gosti su tu i piju (jedu, plesu, sta vec ne rade), jesu li svi prestupnici ili...?

Ajatolah_

#45 Re: Piraterija

Post by Ajatolah_ » 28/12/2009 00:11

crkvice wrote:Koliko vas koji pisete na ovoj temi ima licencirani Microsoft Windows i koliko ima programa koje koristi da ih je platio, a koliko koje je skinuo i crackovao. I gdje je granica piratstva? Jel i vlasnik kafica, koji napravi npr Balasevic night, pa cijelu noc pusta hitove ovog pjevaca, a svi gosti su tu i piju (jedu, plesu, sta vec ne rade), jesu li svi prestupnici ili...?
Pazi sad ovu novost - Microsoft prodaje softver i u drugim izdanjima koja nisu Ultimate! Recimo, najjeftinija verzija Windowsa košta 80 KM. ;-)
Dalje, postoje i proizvođači koji nisu MS. Besplatnih Linux sistema imaš koliko hoćeš. Šta fali OpenOffice.org-u? Moraju li se imati GTA, PES, COD i ostali drugi dan nakon izlaska?

phillie

#46 Re: Piraterija

Post by phillie » 28/12/2009 00:36

Edo jarane, nije ti to neka novost :) Znam ja i za Linux i za jeftini Windows i da se ne mora imati Call of Duty :) Nije u tome stvar, kao sto nije ni u tome jel najjeftinija verzija Windowsa 80 ili 0,80 KM vec da li stvarno vecina nas "ganja" legalitet pa principijelno nece nista sto nije platio posteno i po pravoj cijeni, ili bas i nije tako.

Nedavno sam uzeo nov racunar i na njemu je instalirana Vista (cisto sumnjam da imaju licencu, posto je u specifikacijama napisano da je Linux OS). I sta sad ja trebam, obarati sistem i instalirati Linux ili kupovati "najjeftiniji" Windows :) Al opet, kao sto rekoh, svako zna svoje...

Ateista

#47 Re: Piraterija

Post by Ateista » 28/12/2009 09:19

Pera Trta wrote:
Ateista wrote:

Image

Pa zezancija, čovjece, light up! :D Pa valjda si vidio ovoga zelenog smješka iznad uvodne rečenice: :D
Slika je inače preuzeta sa cracked.com, po meni najsmješnije (ali i vrlo edukativne) stranice na netu.
Ma znam da je montaza, vidis i kod mene zelenog smajlija. :D

Samo mi bola oci ova lose perspektiva, jebi ga, nisam mogao da ne prokomentarisem. :D :-)

phillie

#48 Re: Piraterija

Post by phillie » 28/12/2009 13:55

Normalno, kad nije orginal haha vec neka piratska montaza :green:

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#49 Re: Piraterija

Post by Pera Trta » 28/12/2009 14:25

crkvice wrote:Normalno, kad nije orginal haha vec neka piratska montaza :green:
Ali, fakat, bi li nam bilo kao na toj slici da sutra neko isključio internet, definitivno? :)

aze

#50 Re: Piraterija

Post by aze » 28/12/2009 16:10

Bas me zanima koliko korisnika ovog foruma je "odvalilo" 200 maraka za original kopiju windowsa..... dalje da ne govorimo. :D thepiratebay zakon :D

Post Reply