Gdje kupiti višnjevaču?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#26 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by statix »

Toto wrote:od svake rakije u koju rakijdjija nademeti secera u kom boli glava ....nema veze je li kom sljiva, kruska, grozdje, dud ili visnja... radi se o metil alkoholima..
Cak i ako se ne stavlja secera zadnje frakcije destilacije su u stvari metil alkoholi od kojih boli glava i rakija postaje kisela i navlaci zgaravicu...posto je u prvim fazama destilacija rakije iz kazana velika koncentracije alkohole lose rakijdjije dodaju ove lose metil alkohole iz zadnje faze destilacije da bi razblazili rakiju i tako cine veliku gresku i pokvare rakiju....ali posto vecina njih pece marke a ne rakiju: praktikuju i pokvarit rakiju da bi zaradili.....ima jednostavan nacina da se izbjegnu metil alkoholi a da se nista ne izgubi na kolicini ...cak sta vise, moze se po svakom kazanu izvuc i koja deca vise a bogami i litra
Ja znam da kad popijem ovu domacu, ujutro sam svjez i rumen u licu i nemam nikakvih problema otici na posao, ali boga mi od nekih kupovnih covjeku se zivot ogadi od mamurluka, a to je prvenstveno zbog neumjerenog dodavanja secera, radi marki kako ti kazes.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#27 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Toto »

zna glava zbolit i od domace ako nije maksuzija i ako rakijdzija ne zna zanat
User avatar
milenko
Posts: 417
Joined: 18/12/2009 10:17

#28 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by milenko »

statix wrote:Vidim gore idu 2 kg secera, e pa zamisli sutra glavobolje od toga, i koliko je necista ta visnjevaca.
Inace i sljiva i loza u koje stave secer da bi dobili na kolicini nisu dobre. Samo prava domaca. :)
rakija od visnje NE POSTOJI...kad kazem rakija mislim na proces stvaranja, alkoholno vrenje, destilacija...nema iz prostog razloga sto visnja sadrzi velik procenat kiseline u sebi...kiselinu sadrze i sljiva i kruska, i grozdje, i kajsija, al' u "finom" balansu sa secerom (pozegaca ima najbolji taj odnos od svih sljiva)...od secera se i dobija alkohol...kakav je balans zavisi od roda...neko u zavisnosti od roda i od voca (kruska, jer ga ima relativno malo) stavlja secer u kacu, znaci prije samog alkoholnog vrenja...cisto da dobije veci procenat alkohola, odnosno rakije...u samoj rakiji secer NE MOZE da postoji...cisto zbog fizike...i slazem se sa diskutantima koji kazu da od takve rakije "glava boli"...jer dodavanje secera je, aj da kazem, cista ljudska pohlepa, da dobijem vise...
ova visnjevaca, "sa 2kg secera", to je vise recept za liker, slicno se pravi orahovaca, drugi nacin jednostavno ne postoji...
toto nesto rece za "metil alkoholE"...nema mnozine toto. jedan je metil alkohol CH3OH, koji je otrov (sljepilo, smrt) i on izlazi prvi iz kazana, jer ima nizu tac.kljucanja, i zato se prva rakija odvaja (neko to koristi za sofersajbne zimi, protiv mraza)...kad njega propustis hvatas ono "pravo"...nakon "pravog" mozes da tjeras jos al' to su vec teze frakcije koje takodje nisu bas za pice, al' u sebi sadrze komponente koje daju smek, pa mnogi to vracaju u sljedecu turu "kazana"
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#29 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Toto »

meni je od rakija uvijek -pa i uz kazan- bilo sve u mnozini pa je moguce da sam i alkohole pobrko ..znam da ih je bilo bruka.... te metil, te etil, te spiriti, te nakav etanol,etil-metil, propan, butan :lol: :lol:.

Najbolja domaca rakija koju sam pio je rakija grozda koja se pece od grozdja. To nije lozovaca jer se grozda pravi od "cijelog" grozdja. A lozovaca se pravi od koma koji je je "otpad" od salijevanja vina. ZA lozovacu bi bilo ispravnije reci da je komovaca. Objasnjenje od strucnjaka je: da je grozda bolja od sljive jer grozdje ima veci procenat prirodnih secera od sljive, a rakija sljiva je bolja od rakije lozovace (komovace) jer u komu nema ni blizu secera koliko ima u sljivi pozegaci.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#30 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by JThomas »

pa da, višnjevača i nije rakija u strogom smislu riječi jer se masa od višanja ne destiluje, nego se njom aromatizira neka druga rakija. isto kao i orahovača.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#31 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Toto »

JThomas wrote:pa da, višnjevača i nije rakija u strogom smislu riječi jer se masa od višanja ne destiluje, nego se njom aromatizira neka druga rakija. isto kao i orahovača.
nije visnjevaca rakija ni u najblazem smislu rijeci :D
nije cak ni "brlja"
visnjevaca je himber sa govornom manom
User avatar
milenko
Posts: 417
Joined: 18/12/2009 10:17

#32 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by milenko »

JThomas wrote:pa da, višnjevača i nije rakija u strogom smislu riječi jer se masa od višanja ne destiluje, nego se njom aromatizira neka druga rakija. isto kao i orahovača.
upravo tako, "aromatiziranje" je prava rijec :thumbup: , a za domace likere je najbolja loza, jer je najvise "neutralna"
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#33 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by JThomas »

obogaćeni himber :D
User avatar
milenko
Posts: 417
Joined: 18/12/2009 10:17

#34 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by milenko »

kad smo vec kod himbera, to je u prevodu sok???
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#35 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Toto »

JThomas wrote:obogaćeni himber :D
98 oktanski himber ili zenski kerozin
irrelevant
Posts: 121
Joined: 19/10/2005 17:19

#36 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by irrelevant »

kauders, ako te još zanima gdje kupiti - može i pješke na lokaciji u srcu grada, a ima i broj telefona lik donosi na adresu - al da ne bi bilo reklama ovo ono - dam ti info na pm

višnjevača za 9/10
(onaj milenkov recept odokativno)
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#37 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by MissGump »

Gospodo, đe ima kupiti rakije domaće u Sarajevu ili dalje ili bliže, bilo đe kod nas, a da nije preskupa po litri???

Zna li itko... budem pravila svoje likere :mrgreen:
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#38 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by kockica_kockica »

alphonse kauders wrote:Hvala na savjetima za pravljenje, ali meni treba do Nove Godine, znači da kupim :D

Poklonim ti jednu bocu :D
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Optimist »

MissGump wrote:Gospodo, đe ima kupiti rakije domaće u Sarajevu ili dalje ili bliže, bilo đe kod nas, a da nije preskupa po litri???

Zna li itko... budem pravila svoje likere :mrgreen:

Ima moj drug raznih vrsta. Domaca iz istocne Bosne. Ako zelis da ti dam kontakt javi se na pp.
User avatar
Steph
Posts: 3201
Joined: 02/05/2013 19:37
Location: A cornered fox is more dangerous than a jackal!

#40 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Steph »

chuchumbamayumbe wrote:Dobra kruska, na oko 55, mehka i pitka ko mlijeko, a unutra ziva vatra (ali ugodna i srcu draga) je nesto najbolje sto se od alkohola moze popiti.
Cast jabukovaci, sljivi, lozi...meni su vazda nekako vukle na nekakve kiselice (kolikogod da je prepecena i koliko god da se oko nje lomilo).
Kruska je iz raja izasla, ali samo domaca.
Znam da je star post ali.. kako je mene litar kruške (na tačno 55) za sat vremena razvalio, ne pamtim ništa bolje u životu. :mrgreen:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#41 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by JoseMujica »

milenko wrote:krajem juna-pocetkom jula na pijacu...i...nazdravljas zimi ;)

2 kg višanja
2 kg šećera
2 l domaće rakije lozovače
1 kesica vanilin šećera

Uzeti jednu veliku staklenku i napuniti je opranim višnjama očišćenim od peteljki (koštice možete ostaviti). Staklenku nikad ne punite skroz do vrha, nego do pola ili nešto malo više od pola. Dodati šećer i sve zaliti rakijom.
Ostaviti poklopljeno na suncu 40 dana uz povremeno protresanje.
Nakon toga procediti kroz gazu i sipati u flaše, a višnje koristiti za kolače.
:thumbup: tako to radi prava raja...još bolje nabereš domaćih višnjica iz bašče i rakiju nabaviš kod jarana ili preko jarana čija familija pravi lozu za se
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#42 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Suzie Q »

ako budete u prilici, preporučujem likere (višnjevaču, orahovaču, od zove, borovnica...) od Matije Paunovski.
imaju i ljekovitih svojstava a pre predobri su. cijena oko 10 KM, standardna.
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#43 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Konjanik »

alphonse kauders wrote:... višnjevaču u Sarajevu? Po mogućnosti domaću, al može i fabrička :D

Hvala svima na odgovorima.

Dido od mog jarana, zivi u Livnu i pravi vrhunsku Visnjevacu bez secera.Samo pridona aroma i slatkoca, ako si zainteresovan ja mogu pitata jarana bil ti on prodo litvar ili dva

Inace moj stari pravi vrhunsku jabukovacu i travaricu, 12KM/L samo moras otic do njega u Zenicu ali je rakija prve klase.
zara79
Posts: 51
Joined: 15/07/2011 13:19
Location: Litica ispod TrEbEvIcA

#44 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by zara79 »

Toto wrote:
JThomas wrote:pa da, višnjevača i nije rakija u strogom smislu riječi jer se masa od višanja ne destiluje, nego se njom aromatizira neka druga rakija. isto kao i orahovača.
nije visnjevaca rakija ni u najblazem smislu rijeci :D
nije cak ni "brlja"
visnjevaca je himber sa govornom manom

:thumbup:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#45 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Banksy »

zara79 wrote:
Toto wrote:
JThomas wrote:pa da, višnjevača i nije rakija u strogom smislu riječi jer se masa od višanja ne destiluje, nego se njom aromatizira neka druga rakija. isto kao i orahovača.
nije visnjevaca rakija ni u najblazem smislu rijeci :D
nije cak ni "brlja"
visnjevaca je himber sa govornom manom

:thumbup:
:lol:

Dobra tema ... :D
Gdje nestade Toto ...?
RtrnOfSalisbury
Posts: 3601
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#46 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by RtrnOfSalisbury »

ja sam placo 10 marki 0,7 l, haman da je bio ramazanski popust. i neke cudne flase u 3pm, nisam dvaput nasuo i presusilo
tako da sam moro ponovo nadokupit i tako nekolko puta. inace taj prodavac nije imo mescini samo rakiju od morskog sipka, svo ostalo voce uredno zastupljeno
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#47 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by graue_maus »

ima li ko recept za orahovacu .........
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#48 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Banksy »

graue_maus wrote:ima li ko recept za orahovacu .........
30 zdravih, zelenih oraha izbockaš, staviš u teglu od 2 l, pospeš s pola kile (do kilograma) šećera, preliješ litrom domaće loze, dobro zatvoriš, staviš u prozor, na sunce, mjesec dana, nakon toga procijediš, i to ti je to.
Ovo je osnova, od recepta do recepta mijenja se samo broj oraha, količina šećera i broj dana na suncu. Neko dodaje štapić vanilije ili cimeta, koricu limuna i sl, ali nema potrebe.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#49 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by Humljanin »

Toto wrote: 24/12/2009 04:34 meni je od rakija uvijek -pa i uz kazan- bilo sve u mnozini pa je moguce da sam i alkohole pobrko ..znam da ih je bilo bruka.... te metil, te etil, te spiriti, te nakav etanol,etil-metil, propan, butan :lol: :lol:.

Najbolja domaca rakija koju sam pio je rakija grozda koja se pece od grozdja. To nije lozovaca jer se grozda pravi od "cijelog" grozdja. A lozovaca se pravi od koma koji je je "otpad" od salijevanja vina. ZA lozovacu bi bilo ispravnije reci da je komovaca. Objasnjenje od strucnjaka je: da je grozda bolja od sljive jer grozdje ima veci procenat prirodnih secera od sljive, a rakija sljiva je bolja od rakije lozovace (komovace) jer u komu nema ni blizu secera koliko ima u sljivi pozegaci.
Vidim da se razumiješ u materiju pa da te pitam nakon ovoliko godina :mrgreen:

Stavio sam u teglu cca kilo domaćih višnji i cca kilo (možda i manje) šećera, onako kako svi recepti kažu: red šljiva red šećera.
Stoji već cca mjesec dana u podrumu. Međutim primjetio sam da je počelo vriti.
S obzirom da nikad dosad nisam pravio liker od višanja, ne znam je li normalno da vrije. Mislio sam da će samo više zbog šećera otpustiti svoj sok i da se onda poslje to procijedi i doda u rakiju.
Sad ne znam šta da radim sa tim višnjama. Je li propao liker ili se može spasiti dodavanjem rakije?
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#50 Re: Gdje kupiti višnjevaču?

Post by splinter »

Humljanin wrote: 02/07/2022 23:47
Toto wrote: 24/12/2009 04:34 meni je od rakija uvijek -pa i uz kazan- bilo sve u mnozini pa je moguce da sam i alkohole pobrko ..znam da ih je bilo bruka.... te metil, te etil, te spiriti, te nakav etanol,etil-metil, propan, butan :lol: :lol:.

Najbolja domaca rakija koju sam pio je rakija grozda koja se pece od grozdja. To nije lozovaca jer se grozda pravi od "cijelog" grozdja. A lozovaca se pravi od koma koji je je "otpad" od salijevanja vina. ZA lozovacu bi bilo ispravnije reci da je komovaca. Objasnjenje od strucnjaka je: da je grozda bolja od sljive jer grozdje ima veci procenat prirodnih secera od sljive, a rakija sljiva je bolja od rakije lozovace (komovace) jer u komu nema ni blizu secera koliko ima u sljivi pozegaci.
Vidim da se razumiješ u materiju pa da te pitam nakon ovoliko godina :mrgreen:

Stavio sam u teglu cca kilo domaćih višnji i cca kilo (možda i manje) šećera, onako kako svi recepti kažu: red šljiva red šećera.
Stoji već cca mjesec dana u podrumu. Međutim primjetio sam da je počelo vriti.
S obzirom da nikad dosad nisam pravio liker od višanja, ne znam je li normalno da vrije. Mislio sam da će samo više zbog šećera otpustiti svoj sok i da se onda poslje to procijedi i doda u rakiju.
Sad ne znam šta da radim sa tim višnjama. Je li propao liker ili se može spasiti dodavanjem rakije?
Pa treba prvo 40 dana na toplom i osunčanom mjestu da stoji pa tek onda ide u podrum :-D
Post Reply