Ispravno postavljanje Zastave BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
cunga lunga
Posts: 440
Joined: 31/05/2008 10:59

#26 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by cunga lunga »

Control panel wrote:evo kakao je postavljena u Zetri

Image

Zar ovo nije ispravno?
cunga lunga
Posts: 440
Joined: 31/05/2008 10:59

#27 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by cunga lunga »

veljaca wrote:
Control panel wrote:evo kakao je postavljena u Zetri

Image
Zar ovaj zuti trokut ne bi trebao da predstavlja BiH ( njen izgled - u obliku trougla - koji odgovara geografskom izgledu ) ?

Ako je tako ( ponavljam - ako je tako ) onda je, po meni, ispravno postavljena ova u Zetri ....
Logicnim se cini da si upravu
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#28 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by amko76 »

Možda je trebalo zvjezdice gore, kao kod ove druge vještačke, pa se onda ne bi fulalo :D

Image
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#29 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by casper_ »

Nasa zastava je najruznija u Evropi i uopste mi nista ne znači.
Suzie Q
Posts: 1340
Joined: 08/04/2010 10:54

#30 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by Suzie Q »

mene više nerviraju otrcane i prljave zastave koje vise kojekuda uz magistralne i druge ceste a nitko ne nalazi za potrebno da ih zamijeni. to bi trebalo kažnjavati i to direktno načelnika date općine
User avatar
swarley_s
Posts: 495
Joined: 01/10/2012 14:24
Location: preko mornih, preko gorkih

#31 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by swarley_s »

amko76 wrote:Možda je trebalo zvjezdice gore, kao kod ove druge vještačke, pa se onda ne bi fulalo :D

Image
ovo isto ko da je neko hrakno slinu, i to svojski, iz petnih zila, na sred plave podloge zastave sa zvjezdicama :D :D :D
User avatar
Morales
Posts: 519
Joined: 26/12/2011 10:51

#32 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by Morales »

Ja zastave i govana
Orahovo lišće
Posts: 90
Joined: 04/10/2012 14:26

#33 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by Orahovo lišće »

zastava kosova je ljepsa od ove nase "nove",,,ma postaviti ljiljane i bila..

jeste li vidjeli zastavu na avazu ?? :run:
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#34 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by Matijevic_Vlado »

matsuda wrote:
hodža wrote:ja znam kako se postavlja moja zastava, za vještačke me boli briga :oops:

Image

Amin
Sta jedete vi pa ste tako pametni ?
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#35 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by stetoskop »

cunga lunga wrote:
Control panel wrote:evo kakao je postavljena u Zetri

Image

Zar ovo nije ispravno?
NIJE

Pokušaj u glavi okrenuti ovu zastavu u horizontalan položaj, pa ćeš skontati suprotnost.
Dakle ova zastava je izrađena od jednog sloja platna, pa sada gledamo leđnu (suprotnu) stranu.
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#36 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by blesava »

a po kojem kriteriju se zna kako je ispravno kako nije?

PO mom misljenju ovaj trokut treba da simbolizuje BiH koja je tako nekakvog trokutastog oblika i ja bih je uvijek stavila u polozaju kako izgleda bih na karti. Tj. obrnuto od ovoga sto je postavljac teme postavio.
T8
Posts: 204
Joined: 10/05/2006 23:50

#37 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by T8 »

EdoI wrote:
Edin H. wrote:Valja ovo zapamtiti :shock:
Ma jednostavno, vertikalno postavljanje svake zastave je 90 stepeni u smjeru kazaljke na satu.
Trebali su u zakonu o zastavi precizno navesti to pravilo da ne bi bilo nedoumica

Inace kod vecine zastave zastava se zarotira za 90 stepeni u smjeru kazaljke na satu a onda okrene na nalicje tj prednja strana zastave strana dodje nazad - na taj nacin gornji lijevi cosak kad je u horizontalnom polozaju ostanu gornji lijevi kad je zastava u vertikalnom polozaju

Tako kazu ovi strucnjaci za zastave :)
http://www.crwflags.com/fotw/flags/xf-vert.html

Na primjeru zastavu USA to bi izgledalo ovako

Image

Ili kod grka
Image


Opet na wikipediji kazu da se uglavnom samo zarotira

Hanging a flag vertically

Most flags are hung vertically by rotating the flag pole. However, some countries have specific protocols for this purpose or even have special flags for vertical hanging; usually rotating some elements of the flag — such as the coat of arms — so that they are seen in an upright position

http://en.wikipedia.org/wiki/National_flag
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#38 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by stetoskop »

blesava wrote:a po kojem kriteriju se zna kako je ispravno kako nije?

PO mom misljenju ovaj trokut treba da simbolizuje BiH koja je tako nekakvog trokutastog oblika i ja bih je uvijek stavila u polozaju kako izgleda bih na karti. Tj. obrnuto od ovoga sto je postavljac teme postavio.

Po ovom kriteriju: :bih: Image

i
Control panel wrote: pravilo kod postavljanja da visi je da se spusti desni kraj zastave koja je na jarbolu u smijeru kazalji na satu. znaci desni kraj oboriti dolje i onda je tako objesiti.
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#39 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by Aleluja »

...a ja sve kontam Zemlja je na leđima kornjače...kad gle položaja zastave! :shock:
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#40 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by alibegoa »

T8 wrote:
EdoI wrote:
Edin H. wrote:Valja ovo zapamtiti :shock:
Ma jednostavno, vertikalno postavljanje svake zastave je 90 stepeni u smjeru kazaljke na satu.
Trebali su u zakonu o zastavi precizno navesti to pravilo da ne bi bilo nedoumica

Inace kod vecine zastave zastava se zarotira za 90 stepeni u smjeru kazaljke na satu a onda okrene na nalicje tj prednja strana zastave strana dodje nazad - na taj nacin gornji lijevi cosak kad je u horizontalnom polozaju ostanu gornji lijevi kad je zastava u vertikalnom polozaju

Tako kazu ovi strucnjaci za zastave :)
http://www.crwflags.com/fotw/flags/xf-vert.html

Na primjeru zastavu USA to bi izgledalo ovako

Image

Ili kod grka
Image


Opet na wikipediji kazu da se uglavnom samo zarotira

Hanging a flag vertically

Most flags are hung vertically by rotating the flag pole. However, some countries have specific protocols for this purpose or even have special flags for vertical hanging; usually rotating some elements of the flag — such as the coat of arms — so that they are seen in an upright position

http://en.wikipedia.org/wiki/National_flag
Ako je ista pogresno onda su to ovako postavljene zastave na slikama koji im je fazon sa prikazovanjem "reverse"?

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk 2
Last edited by alibegoa on 10/10/2012 16:22, edited 1 time in total.
cunga lunga
Posts: 440
Joined: 31/05/2008 10:59

#41 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by cunga lunga »

blesava wrote:a po kojem kriteriju se zna kako je ispravno kako nije?

PO mom misljenju ovaj trokut treba da simbolizuje BiH koja je tako nekakvog trokutastog oblika i ja bih je uvijek stavila u polozaju kako izgleda bih na karti. Tj. obrnuto od ovoga sto je postavljac teme postavio.
:thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#42 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by ExNihilo »

.
Last edited by ExNihilo on 10/10/2012 17:01, edited 1 time in total.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#43 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by respo »

alibegoa wrote: Ako je ista pogresno onda su to ovako postavljene zastave na slikama koji im je fazon sa prikazovanjem "reverse"?

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk 2
uopste nisu krivo postavljene jer je takav njihov protokol
inace ako koga zanima nek malo prouci veksikologiju inace nauku o zastavama inace moj hobi
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#44 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by MaroonBrigade »

hodža wrote:ja znam kako se postavlja moja zastava, za vještačke me boli briga :oops:

Image
slazem se :thumbup:
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#45 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by TheMule »

Control panel wrote:strasno me nervira kada ljudi ne znaju da ispravno postave nasu zastavu. a to se desava na raznim zgradama institucija BiH, entiteta, kantona, opcina, javnim ustanovama, preduzecima, sportskim dvoranama i stadionima.

postavljam ovu temu ako ce pomoci da bar jednu zastavu pogresno postavljenu ispravno postave.

zastava se postavlja ovako kada je okacena da visi na zidu ili jarbolu.

Image



gledam utakmice u zetri i ne mogu da vjerujem da niko ne zna da ispravno postavi zazstavu.
EDIT:

Mislio sam da su ove na Zetri i Skenderiji su ispravno postavljene, ali ni to nije tacno. Pravilno bi bilo da se ta tvoja prevrne

Image

Za one na jarbolu od 45 stepeni si upravu, nisam 100% siguaran, ali mislim da se one postavljaju normalno, kao da su horizontalno. Kod nas su ih poceli prevrtati cim su bile usvojene. Na neki nacin mislim da je to neki fazon, ljudi znaju da je pogresno, ali ipak pogresno stavljaju jer izgleda drugacije, a ne znaju da vec postoje pravila kako tretirati zastave s postovanjem.
Last edited by TheMule on 10/10/2012 18:05, edited 1 time in total.
azdralovic
Posts: 4431
Joined: 29/05/2010 21:46

#46 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by azdralovic »

pa bas kako napisase u ovom liknu sto je neko zakacio, gornji lijevi cosak kad se zastava okrene i dalje bi trebao ostati gornji lijevi , tj na nasoj zastavi bi tom logikom bilo da su zvjezdice gore i da imaju pad sa lijeve na desnu stranu

:bih: Image
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#47 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by respo »

nije tacno zdralovic jer amerika i grcka imaju tacno protokol oko zastave
isto tako recimo neke drzave imaju drugacije zastave kada stoje uspravno i nisu iste kao ove horizontalne
azdralovic
Posts: 4431
Joined: 29/05/2010 21:46

#48 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by azdralovic »

respo wrote:nije tacno zdralovic jer amerika i grcka imaju tacno protokol oko zastave
isto tako recimo neke drzave imaju drugacije zastave kada stoje uspravno i nisu iste kao ove horizontalne
kazem samo sam se vodio logikom iz ovog gore clanka... koja je to onda tacna procedura za nasu zastavu ? samo da se okrene za 90°u smjeru kazaljke na satu ?
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#49 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by TheMule »

respo wrote:nije tacno zdralovic jer amerika i grcka imaju tacno protokol oko zastave
isto tako recimo neke drzave imaju drugacije zastave kada stoje uspravno i nisu iste kao ove horizontalne
Ja mislim da bi nas protokol, definisan u zakonu, trebo biti da se mogu postaviti kako god hoce. Nemoramo u svemu slijediti internacionalna pravila. Da imamo jos uvijek ljiljane, izgledali bi jako lose naopacke.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#50 Re: Ispravno postavljanje Zastave BiH

Post by Država »

Control panel wrote:Image

Nasa zastava na jarbolu.


Image

Nasa zastava kada je objesena.

i ovo su originalne boje zastave.

pravilo kod postavljanja da visi je da se spusti desni kraj zastave koja je na jarbolu u smijeru kazalji na satu. znaci desni kraj oboriti dolje i onda je tako objesiti.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Post Reply