Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#26 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by mostarac »

jedna tamo wrote:fakat il mi nismo normalni il neznam ni ja više
slušam Slovenija jedina zemlja koja je u recesiji smanjila zaposlenost...hm jesam se dobro izrazila...hoću reći 10% manja nezaposlenost....
i oni proteste prave pa stvarno :shock:
ovom zemljom vlada misteriozna crna ruka :D
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#27 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by zonbirile »

PipiDugaDevetka wrote:
felipe kajetano wrote:Ma kakvi ba smučari..nit znaju hebavat,nit lopte igrat..em su glupi..bolje im je da se ugledaju na nas..mi sve znamo najbolje :-D
P.S A ni Argeta vise nije sto je nekad bila :D
Shvatam da je ironija, ali eto, da prevedem:
Oni se laganice spremaju s one strane ekvatora, na jug Afrike,...
----------------------------------------------------------------------------------------------
u cisternama svoja samljevena sranja šalju u Hađičima se samo puni.
Slažem se
Posts: 15
Joined: 03/07/2009 18:00

#28 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Slažem se »

Kome ovdje još vrijedi štrajkati i protestirati? Negdje sam nekad pročitao da naši drže svjetski rekord u dužini štrajka, za ozb. Bit će da su naši političari gledali Nadrealiste, da obaramo onaj 20-godišnji rekord :) A i građanima je već svega pun k.ofer. Mislim da kad bi nas za ruke vukli pola ne bi izašlo vani.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#29 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by stochar »

nadam se da se zajebavas, a ako se ne zajebavas onda si garant Deen, jer izgleda samo ti i on mislite da mi ovdje zivimo k'o kraljevi...
Prpa.ba wrote:Pa nama i jest dobro. Ljudi zive u skladu sa svojim znanjima i mogucnostima, nezaposlenost je oko 20% ali se i ti snalaze, dok jos niko nije umro od gladi.
Prpa.ba wrote:Ovdje se mogu pokretati uski i specijalni poslovi (izuzimam turizam kojeg kvare kriminalci, i poljoprivredu koja stagnira jer je bolje grebati se za kafu u gradu, nego zivjeti kao beg na selu), a mozga tj. pameti za tako nesto bas i nemamo. Svaki pokusaj poklopi kriminalna, bezobrazna i zavidna poslijeratna klika (uz svesrdnu pomoc istih tih jadnih nezaposlenih na izborima) i to je to. Naravno, necu zaboraviti niti mito i korupciju koji ovdje nisu krivicno djelo, nego kulturna norma, kao ni hiperprodukciju tzv. "pravnika" i "ekonomista" i "politicara" na nasim univerzitetima koji se onda zale kako nema posla. Dakle, meni objektivno jeste belaj, radim ko crnac u bilo koja doba dana, zbog nekakve "recesije" mi se drma radno mjesto, kad imam slobodnog vremena kuckam po ovom forumu jer nasrecu imam dzeparca za internet, mora nisam vidio godinama, kao ni planinu, ali zivim u skladu sa mogucnostima.
znaci, dobro nam je, jer niko jos nije umro od gladi? a, i ako umre, mozda ce biti malo frke nakon sto prvi umre, a naredne cemo samo sklanjati u stranu ili preskakati preko njih k'o u filmu 'Sve zbog ljubavi' sa Joaquinom Phoenixom... i, onda se u svom tom rahatluku pojave kriminalci koji kvare turizam, kriminalna, bezobrazna i zavidna poslijeratna klika, mito i korupcija su nam kulturna norma, more nisi vidio godinama a radis k'o crnac, i kazes da nam je dobro i da ne trebamo protestovati? zivis u skladu sa mogucnostima, a mogucnosti su ti da uz maksimalno zalaganje i rad ne mozes otici na more? i dalje zelim vjerovati da se zajebavas... jebo te, ja ovdje govorim o ljudima koji traze da im se MINIMALAC (ne prosjecna plata vec minimalna9 poveca sa 430 na 600 eura, a nama dobro sa minimalcem od 100-tinjak eura i jos kazemo kako smo sretni jer jos niko nije umro od gladi?!

ono s cim cu se sloziti jeste da jesu biraci doveli ove na vlast svojim glasovima, ali ih je ono skoro pola drzave koji su kao 'pametni i nemaju za koga glasati' pa na dan izbora ostanu kod kuce ili pijuckaju kaficu 50 metara od glasackog mjesta svojom pasivnoscu odrzalo toliko godina na vlasti.
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#30 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by teAMICA »

Dok ovaj naš narod ne počne drugačije razmišljati nema nama naprijed... Političari su samo odraz nas samih... Protesti - protiv koga???? Čega?
Nezaposlenosti? (dok narod bude sjedio kuči i kukao kako nema posla od 2.000 KM, dok budemo zvali tetke u Ameriku sa službenog telefona i pitali se zašto smo otpušteni, dok se budemo bunili kolika je plata šefu i koni koja radi u BHTelecomu, pri tom od silnog mahalanja ne stigavši odraditi svoj posao korektno i pošteno... dok i ovi koji imaju posao ne shvate da ako već sjede tu i rade sa strankama taj osmijeh i ljubazna riječ ne traži dodatno hljeba, majka mu stara...)
Loše privrede? (pola Sarajeva hoda po gradu sa "Janom" i "Karlovačkom" u ruci)
Prljavštine, zagađenosti? (ko baca smeće po ulicama, ko se rješava starih guma tako što ih cibne u prvu rijeku, kome je mrsko sići do kontejnera, pa frkne smeće kroz prozor....?)
Haosa u saobraćaju? (slika koju gledam svaki dan - majmun te zagradi i onda na tvoje zašto i kako kaže nešto jaaakoo glupo: Pa šta je, to je samo pet minuta!, nepoštivanje saobraćajnih znakova, nepoštivanje zakona, nepoštivanje drugih...)
Netolerancije? (napadaj pedere, napadaj vehabije, napadaj SFF i one koji idu na njega, napadaj sve koji ne misle kao ti....)
da ne nabrajam dalje, moglo bi se otegnuti....

Ako se organizuje kakav protest protiv nas samih - tu sam!
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#31 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by jedna tamo »

teAMICA wrote:Dok ovaj naš narod ne počne drugačije razmišljati nema nama naprijed... Političari su samo odraz nas samih... Protesti - protiv koga???? Čega?
Nezaposlenosti? (dok narod bude sjedio kuči i kukao kako nema posla od 2.000 KM, dok budemo zvali tetke u Ameriku sa službenog telefona i pitali se zašto smo otpušteni, dok se budemo bunili kolika je plata šefu i koni koja radi u BHTelecomu, pri tom od silnog mahalanja ne stigavši odraditi svoj posao korektno i pošteno... dok i ovi koji imaju posao ne shvate da ako već sjede tu i rade sa strankama taj osmijeh i ljubazna riječ ne traži dodatno hljeba, majka mu stara...)
Loše privrede? (pola Sarajeva hoda po gradu sa "Janom" i "Karlovačkom" u ruci)
Prljavštine, zagađenosti? (ko baca smeće po ulicama, ko se rješava starih guma tako što ih cibne u prvu rijeku, kome je mrsko sići do kontejnera, pa frkne smeće kroz prozor....?)
Haosa u saobraćaju? (slika koju gledam svaki dan - majmun te zagradi i onda na tvoje zašto i kako kaže nešto jaaakoo glupo: Pa šta je, to je samo pet minuta!, nepoštivanje saobraćajnih znakova, nepoštivanje zakona, nepoštivanje drugih...)
Netolerancije? (napadaj pedere, napadaj vehabije, napadaj SFF i one koji idu na njega, napadaj sve koji ne misle kao ti....)
da ne nabrajam dalje, moglo bi se otegnuti....

Ako se organizuje kakav protest protiv nas samih - tu sam!
:thumbup: svaka čast
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#32 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by stochar »

Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#33 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Klodovik »

stochar wrote:nadam se da se zajebavas, a ako se ne zajebavas onda si garant Deen, jer izgleda samo ti i on mislite da mi ovdje zivimo k'o kraljevi...
Prpa.ba wrote:Pa nama i jest dobro. Ljudi zive u skladu sa svojim znanjima i mogucnostima, nezaposlenost je oko 20% ali se i ti snalaze, dok jos niko nije umro od gladi.
Prpa.ba wrote:Ovdje se mogu pokretati uski i specijalni poslovi (izuzimam turizam kojeg kvare kriminalci, i poljoprivredu koja stagnira jer je bolje grebati se za kafu u gradu, nego zivjeti kao beg na selu), a mozga tj. pameti za tako nesto bas i nemamo. Svaki pokusaj poklopi kriminalna, bezobrazna i zavidna poslijeratna klika (uz svesrdnu pomoc istih tih jadnih nezaposlenih na izborima) i to je to. Naravno, necu zaboraviti niti mito i korupciju koji ovdje nisu krivicno djelo, nego kulturna norma, kao ni hiperprodukciju tzv. "pravnika" i "ekonomista" i "politicara" na nasim univerzitetima koji se onda zale kako nema posla. Dakle, meni objektivno jeste belaj, radim ko crnac u bilo koja doba dana, zbog nekakve "recesije" mi se drma radno mjesto, kad imam slobodnog vremena kuckam po ovom forumu jer nasrecu imam dzeparca za internet, mora nisam vidio godinama, kao ni planinu, ali zivim u skladu sa mogucnostima.
znaci, dobro nam je, jer niko jos nije umro od gladi? a, i ako umre, mozda ce biti malo frke nakon sto prvi umre, a naredne cemo samo sklanjati u stranu ili preskakati preko njih k'o u filmu 'Sve zbog ljubavi' sa Joaquinom Phoenixom... i, onda se u svom tom rahatluku pojave kriminalci koji kvare turizam, kriminalna, bezobrazna i zavidna poslijeratna klika, mito i korupcija su nam kulturna norma, more nisi vidio godinama a radis k'o crnac, i kazes da nam je dobro i da ne trebamo protestovati? zivis u skladu sa mogucnostima, a mogucnosti su ti da uz maksimalno zalaganje i rad ne mozes otici na more? i dalje zelim vjerovati da se zajebavas... jebo te, ja ovdje govorim o ljudima koji traze da im se MINIMALAC (ne prosjecna plata vec minimalna9 poveca sa 430 na 600 eura, a nama dobro sa minimalcem od 100-tinjak eura i jos kazemo kako smo sretni jer jos niko nije umro od gladi?!

ono s cim cu se sloziti jeste da jesu biraci doveli ove na vlast svojim glasovima, ali ih je ono skoro pola drzave koji su kao 'pametni i nemaju za koga glasati' pa na dan izbora ostanu kod kuce ili pijuckaju kaficu 50 metara od glasackog mjesta svojom pasivnoscu odrzalo toliko godina na vlasti.
Čupa ih siva ekonomija, kao i nas. U Sloveniji ona iznosi 27% BDP-a i po tome su prvi u EU. Kod nas je prošle godine bila 6,5 milijardi, 390.000 ljudi radi u njoj.

Od glasanja je bitnije "svođenje računa" i ekonomsko podvlačenje crte. A mali je, jako mali, broj ljudi kojima to u BiH odgovara.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#34 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by uvjek dobar gost »

Zaboravnost, površnost, nezainteresovanost, licemjernost, glupost, bahatost, malograđanski mentalitet, korupcija, lopovluk, smećarenje, kokuzanje, uvlačenje u anus... samo su neke od osobina koje su se u nama razvile poslije agresije i poslije rata. Provincijski mentalitet nam dohakava ali nikako da nam dohaka, a naša svijest je ono što je možda bolje nazvati nesvijet, a sa njim idu pod ruku podobni koji su naj ebali i ono malo znanja što imali smo.

Mi ne cijenimo sebe, svoje vrijeme, rad, novac svoj, ne cijenimo ovu lijepu zemlju koja grca pod pritiskom malograđanskog mentaliteta koji je izbio na površinu i koji nikako da se smiri il da se počne povlačiti. Nekad smo pravili golfove, motore za mercedes, avione, helikoptere, optičke nišane i druge stvari koristeći se modernom i tada u stvari najmodernijom tehnologijom, danas.... nas handre privatnici koji su prije agresije bili harmonikaši, prodavci lubenica, danas nas jašu priučeni inžinjeri koji se kite tuđem perijem, jašu naš političari koji nas nogama guraju u srednji vijek...., a mi šutimo jer jašu nas "naši"... jahači apokalipse... danas pristali smo biti narodi bez građanske hrabrosti, bez građanske odgovornosti prema djeci koja su danas mala i kojima će ukoliko se ovako nastavi jedina perspektiva biti branje pamuka uz nuđenje seksualnih usluga tada već do srži iskvarenom staležu koji je nama zgulio kožu sa leđa i koji nam je isprao mozgove i u nama ubio bilo kakve ideale il vrijednosti ! Staležu koji se već sad smatra nedodirljivim i oni su nama danas nešto kao Faraoni i bogovi Sunca jer tako se ponašaju, tako hodaju, tako nas lažu, a mi tako šutimo !

Kako mi da izađemo na proteste kad nema tog čovjeka ili žene koji može da nas pozove na iste, a mi ga čekamo treba li opet da se oformi neformalna grupa ljudi koja će izprovocirana nekim tragičnim događajem pozvati ljude na ulicu i gdje će onda ljudi tražiti odgovornost, od koga ovaj put, od Špirića, Bibera, Mujezinovića, Dodika, Brankovića (lopovčine koju niko više i ne spominje), od koga, od sebe samog ću tražiti odgovornost najprije jer ja sam dio problema , a ne dio njegovog rješenja ! Od koga kad usadili su nam taj kod nemoći, kad ubijedili su nas u vlastitu nemoćnost bespomoćnost, .... kako kad bi mi da se sve promijeni preko noći... ? Kako kad ni sami ne vjerujemo da možemo, hoćemo i trebamo ?! Kako kad uvjerili su nas da nagrada dolazi poslije smrti , kako kad nas pozivaju na strpljenje i sabur, oni koji ni sami nemaju mjere ni nadzora !

Vidio sam ovu vijest i onda sam se sjetio sljedećih stvari, kod nas je kriza od poslije agresije, kriza u svakom smislu, kriza ekonomska, politička, moralna.... ma bilo koja, kriza traje li traje i sad je još produbljena recesijom u svijetu, kod nas nije provedena niti jedna anti-recesijska mjera, kod nas nema adekvatnog ekonomskog programa za narednih recimo sedam godina, kod nas nema adekvatne socijalne politike koja zasnovana je na normalnim osnovama, kod nas političke elite na vlasti će sada stvariti još veću krizu zbog izbora koji su pred nama, oni će od nas načiniti opet taoce, a mi opet ćemo njih zaokružiti.... u čemu je onda kvaka... volimo li mi da se patimo, volimo li mi da se bičujemo...

Nama jeste dobro, stao sam jučer pored ceste dok čekao sam suprugu, tamo kod DM-a na Alipašinom i gledao vozila koja su prolazila pored mene na tri trake..... imao sam šta vidjeti... Sarajevo nije ogledalo života u BiH, ako očekujemo pobunu ona neće doći iz Sarajeva koje je danas .... sve sem Sarajeva, pobuna mora doći iz male sredine u kojoj laži nema u ovolikoj mjeri, mora pobuna doći iz Zenice, Mostara, Tuzle..... u Sarajevu je uzalud čekamo !

Volio bih barem na ovaj način podržati Slovence, samo da opet ne graknu oni koji misle da ja nas ne volim , a da obožavam Slovence..... no mene nije stid učiti od pametnijih i ugledati se na bolje od sebe !

:::::: Sve u svemu, dok zajedno ne ustanu svi oni koji u stomaku osjećaju nepravdu, koji u sebi osjećaju neslaganje sa ovim što nas okružuje, mi ga duvamo !
Last edited by uvjek dobar gost on 30/11/2009 11:20, edited 1 time in total.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#35 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by stochar »

@ - Klodovik - pa u tome i jeste problem, sto se kod nas ljudi legitimno oslanjaju na sivu ekonomiju koja nas unistava i kojom sami sebi skachemo u stomak. drzava kupuje socijalni mir tako sto dopusta da npr. komotno mozes kupiti piratski CD na svakom koraku, a negdje dobijes i racun za njega sto je nezabiljezeno u iole normalnim drzavama.

suludo je ocekivati da narod sam to skonta, jer je narod isti svugdje ako nema jak sistem. vjeruj mi da bi i dansku ili veliku britaniju osvojila siva ekonomija da sistem popusti.

kod nas jeste problem sto nekoliko ranijih 'govornika' rece sto nas narod generalno voli javasluk i sto je svakome milina kad izbjegne neki porez, uhvati ga drot na crvenom ili sumar u ilegalnoj sjeci da kaze - sta mene hvatas?! vidi politicara pokradose milione! ipak, ne mozemo se bas svi i ne smijemo se svi pomiriti sa takvom situacijom! ono sto se u MOstaru desava je najgori primjer kako su ljudi oguglali. pa da sutra ljudi pocnu umirati po ulici od gladi garant bi ih samo zaobilazili ili preskakali preko njih, rijetki bi ih micali u stranu ili zvali hitnu. problem je sto nemamo solidarnosti, i problem je sto smo toliko pasivni da se ne zelimo boriti za svoja prava vec govorimo "dobro je, ne puca".

pa dokle vise?!?!?! heeeeeeeeeeej! slovencima malo 430 eura minimalca i traze 600, a nama ofirno traziti bilo sta jer, i ovo sto imamo nismo zasluzili. pa mi imamo kolektivni sindrom zrtve traffickinga koju zlostavljac ubijedi da je zasluzila sve sto joj se desava i koja je sretna kad dobije malo hrane i nesto novca!

nas je sistem najbolje opis'o Dubioza kolektiv: "nit' si gladan nit' si sit"
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#36 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Vragolan »

meni je dobro
kome nije neka protestuje

btw izgleda da nam je svima dobro nema nikog da protestuje :?
Last edited by Vragolan on 30/11/2009 11:22, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#37 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by HAVANA »

teAMICA wrote:Dok ovaj naš narod ne počne drugačije razmišljati nema nama naprijed... Političari su samo odraz nas samih... Protesti - protiv koga???? Čega?
Nezaposlenosti? (dok narod bude sjedio kuči i kukao kako nema posla od 2.000 KM, dok budemo zvali tetke u Ameriku sa službenog telefona i pitali se zašto smo otpušteni, dok se budemo bunili kolika je plata šefu i koni koja radi u BHTelecomu, pri tom od silnog mahalanja ne stigavši odraditi svoj posao korektno i pošteno... dok i ovi koji imaju posao ne shvate da ako već sjede tu i rade sa strankama taj osmijeh i ljubazna riječ ne traži dodatno hljeba, majka mu stara...)
Loše privrede? (pola Sarajeva hoda po gradu sa "Janom" i "Karlovačkom" u ruci)
Prljavštine, zagađenosti? (ko baca smeće po ulicama, ko se rješava starih guma tako što ih cibne u prvu rijeku, kome je mrsko sići do kontejnera, pa frkne smeće kroz prozor....?)
Haosa u saobraćaju? (slika koju gledam svaki dan - majmun te zagradi i onda na tvoje zašto i kako kaže nešto jaaakoo glupo: Pa šta je, to je samo pet minuta!, nepoštivanje saobraćajnih znakova, nepoštivanje zakona, nepoštivanje drugih...)
Netolerancije? (napadaj pedere, napadaj vehabije, napadaj SFF i one koji idu na njega, napadaj sve koji ne misle kao ti....)
da ne nabrajam dalje, moglo bi se otegnuti....

Ako se organizuje kakav protest protiv nas samih - tu sam!


Ja ću s tobom vikatttt :D
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#38 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by stochar »

@ uvjek dobar gost - najezio sam se citajuci tvoj post, svaka ti je na mjestu!
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#39 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by uvjek dobar gost »

stochar wrote:@ uvjek dobar gost - najezio sam se citajuci tvoj post, svaka ti je na mjestu!
moj prijahtelju, najbolše bi bilo da otpelamo i pomognemo svijesnim slovencima.....

mogao sm tipkati i još, no nisam htio da peglam.... ko sebe ne poštuje ne može očekivati poštovanje od komšije, suseda, susjeda il dimnjačara. Dobro što ne poštujemo sebe, već vodamo djecu malu za ručicu bez da se zapitamo šta će sa njima biti ?!?!?!

Nadalje, svoj lični poraz sam doživio prije nekih par mjeseci i od tada.... ne gajim prevelike nade u pobjedu jer sebičnost, ego trip i zaboravnost... osobine su koje bih ja izdvojio kao ključne one koje nam ne daju da se maknemo sa poda.

Kako naprijed, ujedinjena akcija civilnog društva pod ruku izvedena sa kulturnim radnicima, što bi trebalo da probudi studente i srednjoškolvce, nakon toga te ideje trebaju da prihvate neke političke stranke koje trebaju da učine konkretne stvari. Bez toga, mi ga duvamo na narednim izborima i onda slijedi konačna kolona zdravog razuma koja se kupi iz ove tad već jadne zemlje i onda nastupa scenario koji nam je i namjenjen.. ukoliko se ne manemo sebičnosti, ego centričnosti i zaboravnosti možemo se odmah početi pakovati jer stanje neće popraviti biber, Jan Zlatan Kulenović i njima slični koji su kao i ja dio problema !
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#40 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Klodovik »

stochar wrote:@ - Klodovik - pa u tome i jeste problem, sto se kod nas ljudi legitimno oslanjaju na sivu ekonomiju koja nas unistava i kojom sami sebi skachemo u stomak. drzava kupuje socijalni mir tako sto dopusta da npr. komotno mozes kupiti piratski CD na svakom koraku, a negdje dobijes i racun za njega sto je nezabiljezeno u iole normalnim drzavama.

suludo je ocekivati da narod sam to skonta, jer je narod isti svugdje ako nema jak sistem. vjeruj mi da bi i dansku ili veliku britaniju osvojila siva ekonomija da sistem popusti.

kod nas jeste problem sto nekoliko ranijih 'govornika' rece sto nas narod generalno voli javasluk i sto je svakome milina kad izbjegne neki porez, uhvati ga drot na crvenom ili sumar u ilegalnoj sjeci da kaze - sta mene hvatas?! vidi politicara pokradose milione! ipak, ne mozemo se bas svi i ne smijemo se svi pomiriti sa takvom situacijom! ono sto se u MOstaru desava je najgori primjer kako su ljudi oguglali. pa da sutra ljudi pocnu umirati po ulici od gladi garant bi ih samo zaobilazili ili preskakali preko njih, rijetki bi ih micali u stranu ili zvali hitnu. problem je sto nemamo solidarnosti, i problem je sto smo toliko pasivni da se ne zelimo boriti za svoja prava vec govorimo "dobro je, ne puca".

pa dokle vise?!?!?! heeeeeeeeeeej! slovencima malo 430 eura minimalca i traze 600, a nama ofirno traziti bilo sta jer, i ovo sto imamo nismo zasluzili. pa mi imamo kolektivni sindrom zrtve traffickinga koju zlostavljac ubijedi da je zasluzila sve sto joj se desava i koja je sretna kad dobije malo hrane i nesto novca!

nas je sistem najbolje opis'o Dubioza kolektiv: "nit' si gladan nit' si sit"
Evo šta misli jedan slovenački ekonomista (u državi u kojoj siva ekonomija nosi 27% BDP-a):

No, kako piše slovensko Delo, siva ekonomija nema samo negativne, već i pozitivne učinke. "U vremenu recesije, siva ekonomija je svojevrsni socijalni korektiv, koji je za mnoge zapravo način preživljavanja, ali i inkubator za poduzetnike na početku njihove karijere", piše Delo.

"Snažan razvoj sive ekonomije znak je upozorenja, da država pretjeruje sa porezima i administracijom, ali ujedno znači i dodatnu potražnju za uslugama i robom iz legalnog gospodarstva, što je posebno važno u trenucima gospodarske krize", smatra Ivo Lavrač sa Ekonomskog fakulteta u Ljubljani.

Ujedno, upozorava i da bi prevelik pritisak države na iskorjenjivanje sive ekonomije, mogao pretvoriti ju u crnu ekonomiju koja bi bila još štetnija za državu.

A ovo da bismo zaobilazili ljude na ulici... Da, upravo tako bi se desilo. Nema veće životinje od čovjeka. Pa, kad odeš vani, rijetko se desi da i sam ne preskočiš preko kojeg beskućnika ili siromaha na ulici.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#41 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by uvjek dobar gost »

babe i žabe se porediti ipak ne mogu, isto kao i kruške i jabuke kako to misli jedna kantonalna-županijska ministrica ....

Slovenija Vs Bosna i Hercegovina, EU Vs .... banana zemlja, ne mogu čak reći ni banana republika...

Siva ekonomija sama po sebi podrazumijeva ekonomske tokove koji se ne provode kroz papire, podrazumijeva kućnu radinost u nekim zemljama, dopunsku djelatnost za lica koja su u penziji i koja nemaju mira da sjede i uživaju u minulom radu ili im penzija ne može biti. Siva ekonomija ne podrazumijeva ne izdavanje računa, ne prijavljivanje poreza, skrivanje poslovnih knjiga i svega ostalog.... ili sam pobrkao lončiće.. a mislim da je siva ekonomija vrlo rastezljiv pojam koji u suštini znači svašta..?!

Logikom slovenačkog ekonomiste Bosna i Hercegovina danas bila bi školski primjer razvijene zemlje koja je na auto-djelovima, sirovoj nafti i naftnim derivatima razvila svoju ekonomiju, krpeći se drvnom industrijom, tekstilnom i auto industrijom .... a u svemu tome pomogla joj je siva ekonomija....., a finalni input razvoju dala je lopovska privatizacija aminovana od strane politike... ovo govorim a na pameti mi nadri uspješni šprivatnici(burekdžije i čevabdžije) u njihovim audijima, mercevima i BMW-ima po sarajevu koje su kupili ne izdavajući račune skoro dvadeset godina... umjesto da su uložili u fabrike i proizvodnju oni su uložili u nekretnine, kurve i vozila.....

Da ne banaliziram previše, nas i Sloveniju ne možemo više ni porediti, oni imaju uređen sistem, mi nemamo ni S od sistema, oni su u EU, a mi smo na dnu po svim statistikama.

Možda bi pogodniji od mene bio neki (ili neka) psiholog il sociolog da nam do tančina obrazloži naše stanje uma i duha, tješenje više ne pomaže... barem meni, jer kad zažmirim tačno vidim sve perspektive ove zemlje, odnosno kristalno jasno vidim raskrsnicu i eventualna tri il četri putića kojima ćemo hoditi poslije te raskrsnice ! Ukoliko se ne pokrenemo i ne ujedinimo oko zajedničkog interesa sve te perspektive biti će crnije od crne il sive ekonomije...

Ujedno, upozorava i da bi prevelik pritisak države na iskorjenjivanje sive ekonomije, mogao pretvoriti ju u crnu ekonomiju koja bi bila još štetnija za državu. u principu ova rečenica mi je zasmetala i sa njom se nikako ne bi složio ! Razlike između sive i crne ekonomije skoro pa i nema.... a ako podrazumijevamo pod crnom distribuciju narkotika, tržište ljubavi i recimo švrc oružija... ova zemlja bi i to mogla uvesti u svoje tokove jer i sama je takva... na prelazu iz sivog u crno !

http://www.fzzpr.gov.ba/Doc/Siva%20ekonomija.pdf
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#42 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by teAMICA »

HAVANA wrote:
teAMICA wrote:Dok ovaj naš narod ne počne drugačije razmišljati nema nama naprijed... Političari su samo odraz nas samih... Protesti - protiv koga???? Čega?
Nezaposlenosti? (dok narod bude sjedio kuči i kukao kako nema posla od 2.000 KM, dok budemo zvali tetke u Ameriku sa službenog telefona i pitali se zašto smo otpušteni, dok se budemo bunili kolika je plata šefu i koni koja radi u BHTelecomu, pri tom od silnog mahalanja ne stigavši odraditi svoj posao korektno i pošteno... dok i ovi koji imaju posao ne shvate da ako već sjede tu i rade sa strankama taj osmijeh i ljubazna riječ ne traži dodatno hljeba, majka mu stara...)
Loše privrede? (pola Sarajeva hoda po gradu sa "Janom" i "Karlovačkom" u ruci)
Prljavštine, zagađenosti? (ko baca smeće po ulicama, ko se rješava starih guma tako što ih cibne u prvu rijeku, kome je mrsko sići do kontejnera, pa frkne smeće kroz prozor....?)
Haosa u saobraćaju? (slika koju gledam svaki dan - majmun te zagradi i onda na tvoje zašto i kako kaže nešto jaaakoo glupo: Pa šta je, to je samo pet minuta!, nepoštivanje saobraćajnih znakova, nepoštivanje zakona, nepoštivanje drugih...)
Netolerancije? (napadaj pedere, napadaj vehabije, napadaj SFF i one koji idu na njega, napadaj sve koji ne misle kao ti....)
da ne nabrajam dalje, moglo bi se otegnuti....

Ako se organizuje kakav protest protiv nas samih - tu sam!


Ja ću s tobom vikatttt :D
:thumbup:
Možemo mi vikat do sutra.... :mrgreen:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#43 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by zonbirile »

e glupi Bosanec,sve je tako lako,skočiš u bazen i onda leva,apak desna ,pa leva-reče prvak u plivanju Borut Petrić.Ko nas jebe da skočimo 90% bi se podavilo.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#44 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by uvjek dobar gost »

zonbirile wrote:e glupi Bosanec,sve je tako lako,skočiš u bazen i onda leva,apak desna ,pa leva-reče prvak u plivanju Borut Petrić.Ko nas jebe da skočimo 90% bi se podavilo.
momentalno !

:-) :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10979
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#45 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Prpa.ba »

stochar wrote:nadam se da se zajebavas, a ako se ne zajebavas onda si garant Deen, jer izgleda samo ti i on mislite da mi ovdje zivimo k'o kraljevi...
Ne zajebavam se vec sam smrtno ozbiljan, i nigdje nisam rekao da zivimo ko kraljevi, vec u skladu s mogucnostima i znanjima, sto znaci- kao karine. :D
stochar wrote: znaci, dobro nam je, jer niko jos nije umro od gladi? a, i ako umre, mozda ce biti malo frke nakon sto prvi umre, a naredne cemo samo sklanjati u stranu ili preskakati preko njih k'o u filmu 'Sve zbog ljubavi' sa Joaquinom Phoenixom...
i, onda se u svom tom rahatluku pojave kriminalci koji kvare turizam, kriminalna, bezobrazna i zavidna poslijeratna klika, mito i korupcija su nam kulturna norma, more nisi vidio godinama a radis k'o crnac, i kazes da nam je dobro i da ne trebamo protestovati? zivis u skladu sa mogucnostima, a mogucnosti su ti da uz maksimalno zalaganje i rad ne mozes otici na more? i dalje zelim vjerovati da se zajebavas... jebo te, ja ovdje govorim o ljudima koji traze da im se MINIMALAC (ne prosjecna plata vec minimalna9 poveca sa 430 na 600 eura, a nama dobro sa minimalcem od 100-tinjak eura i jos kazemo kako smo sretni jer jos niko nije umro od gladi?!
Za drzavu na africkom nivou razvoja, nula mrtvih od gladi godisnje je i vise nego odlicno, stavise, zacudjujuce.
Mogucnosti mi jesu da uz maksimalno zalaganje i trud ne mogu otici na more. Jebiga, cijena rada je jeftina jer imamo masu nezaposlenih, strucnost se ne cijeni koliko bi trebala zbog manjka privatne inicijative i privatnih firmi i ja realno izvlacim maksimum u datim okolnostima i u datom trenutku (a da se ne bavim utajama i kriminalom). Mislim, mogu ja sad naglabati nadugo i nasiroko, no izgleda da mnogima nije najjasnija sustina problema nase privrede i nase drzave uopce. Uporedjivati jednu Sloveniju koja je i prije rata bila daleko bogatija od BiH, i njihov mentalitet u odredjenim poljima, sa BiH i nasim mentalitetom u odredjenim poljima je smijesno.
Ovo je drzava koja je od pocetka (uz izuzetke tipa Energoinvest, Orao...) bila namjenjena proizvodnji baznih resursa i vojne opreme. Vec krajem sedamdesetih pocinje kaskanje ne samo BiH, vec i Jugoslavije za modernom tehnologijom, a rat pored toga sto nam je "odnio" tj. "izmjestio" vojnu industriju u "srpske zemlje", donio nam je 4 godine, ne kasnjenja, vec unistavanja sve privrede i ekonomije, a o novijim, jeftinijim i efikasnijim tehnoloskim procesima da ne govorimo. "Mlade snage" kriminalaca, pardon, politicara, opuhale su ono sto i nije bilo opuhano, i doslovno imamo privredu na nivou neke srednje jake africke zemlje. Industriju polako mozemo zaboravljati, jedino sto moze napredovati su poljoprivreda, usluzne djelatnosti i poneka specijalizovana proizvodnja u vidu kooperacije sa stranim firmama, a i to ce otpadati kako kinezi budu usavrsavali svoju industrijsku proizvodnju. I ti bi u takvim uslovima da minimalna placa u privredi ne bude 100€ vec 500? Razumijem ja humanu crtu tvog razmisljanja, ali za ovih 500€ nema nikakvog ekonomskog osnova i necemo je vidjeti, jer joj nismo sposobni stvoriti uslove, nemamo dovoljno znanja i strucnosti kao kolektiv (a ono malo potencijala se nastoji dokusuriti, strucnjaci propadaju zbog mita i korupcije, rade u nemogucim uslovima..) i jednostavno, realno, mi smo africka zemlja na tlu Europe. Znam da je tesko pomiriti se sa takvom cinjenicom, i da cu vjerovatno biti izlozen argumentu Titovog razvoja Jugoslavije u godinama poslije rata, ali vidjeli bismo njega da nije imao carinu 1000% na uvoz i da je Kina imala proizvodnju kao danas, kao i da cjelokupna svjetska ekonomija nije 4 godine bila u ratnom modusu :D

Dakle, mozemo i mi protestovati i traziti i 15000€ mjesecne place, ali je dobiti necemo jer za to nema osnove, zato ljudi i sute. I ne odvajajte politicare od naroda- kao, politicari su kriminalni olos a narod je jadan, suti i trpi. Ne, narod suti jer bi se 95% stanovnistva ove drzave ponasalo apsolutno jednako ovim danasnjim vlastodrscima, samo da imaju sansu! Zato se nista i ne mijenja- svako ceka svoju priliku da se smjesti u udobni ured i krene taslaciti redom. Promjena takvog odnosa trajati ce jako jako dugo, i trebati ce mnogo mnogo gladniji stomaci da bi se krenulo naprijed.

Uzdravlje.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#46 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by samo malo »

Jebiga kad niste u toku, u Bosni je najveci problem u zlocinackoj FTV, antiislamskoantihrvatskoprotivssrpskim novinarima na celu sa Bakirom iz 60 minuta i naravno, genocidnom SDP-u

Ali kad niko nece da digne proteste protiv ovih ubica svog naroda, dzaba sve.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#47 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by uvjek dobar gost »

prpa ba je rekao par jako istinitih stvari, ja bih samo još koji redak dodao il oduzeo... :)

Ljudi kažu prvo dolazi baza, a onda nadgradnja, pod bazom se podrazumijeva hrana, možda krov nad glavom i oblačenje il što bi Slovenci rekli obleka... tu smo knap, ljudi kupuju hranu kojoj je istekao rok, oblače se po radnjama u kojima se prodaje već nošena garderoba, ako pričamo o krovu na glavom .. tu je stanje tek prividno bolje, djeca i generacije nam odrastaju u nedovršenim objektima u divljoj gradnji u zgradama ofucanim i oronulim... no istina je nije nam kao u Africi il u predgrađima Ria... , nadgradnja je ošla u neku stvar i to tek u zadnjih par mjeseci se može vidjeti jasno, opstaju samo stranački festivali, političke manifestacije, a sve ostalo tavori i jedva zaklapa konstrukcije finansiranja, pozorišta se zatvaraju uveliko i jedino ćoravi kulturni radnici il oni politički angažovani od strane bratije nacional-fašista na vlasti šute, svi ostali vaze na sav glas kako nam je loše.... dok su prije nepune godine dana šutali i oni jer imali su svoj dio budžetskog kolača------ e sad kome će prije prekipiti, hoće li fakat gladni suknuti na barikade po paroli gladan sitog ne razumije il obratno... pokazati će vrijeme, svi smo govorili biće vruće ljeto, pa biće burna jesen..... ali od svega mrka kapa... šta donijeti će zima i naredno proljeće.... morati ćemo sačekati da bi vidjeli !

U čemu je kvaka..... rijetki vide šta i kako, rijetki imaju hrabrosti javno istupiti i reći šta i kako, no i oni ostaju usamljeni i vrlo brzo vlast u saradnji sa medijima koje imaju u džepu nađu neki fol da oblate pojedinca da ga diskredituju i predstave kao plaćenika stranog, kao prijetnju za njihovu vijeru, sistem ili šta već.... sindikata nemamo, pokušaj da se formira građanska koordinacije je propala zbog Bibera i "biberovića", studenti su u korumpiranom sistemi obrazovanja koji im ne pruža ama baš ništa ali protiv kojeg se oni ne smiju pobuniti jer sutra... kako će završiti fakultete.... iako im već dvije godine diplome naravno ne važe.... ko će onda pozvati ljude na ulice... da neću možda ja il ti Stochare...' Prpa il ko već ?

Granski sindikati su nejaki i moglo bi se reći da se tek formiraju... demografske promijene su nam u svakom smislu išle na štetu i nema kritične mase koja treba da grakne i povede promijene, da povede nešto kao "solidarnost" u Poljskoj il nešto slično.... kako kad mediji odražuju lavovski dio posla za račun mafije na vlasti... kako kad smo do korijene podijeljeno društvo i niko skoro ne čini ništa da se to stanje koliko toliko sanira---...---...---

Sve u svemu mi i Slovenija kao nebo i zemlja, mi i Slovenija kao kruške i jabuke, mi i Slovenija.... neuporedivo fakat, mi smo neka kombinacija diktarute i banana republike, a Slovenija je nešto što liči na sistem ! Mentalitetom smo drugačiji istina je no ja ipak vjerujem u nas ma koliko to od mene glupo bilo i ma koliko to utopistički zvučalo !
User avatar
KadSeMrtviProbudimo
Posts: 533
Joined: 09/09/2009 15:54
Location: mešihat nevjerne zajednice

#48 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by KadSeMrtviProbudimo »

stochar wrote: Image

Deseci tisuća Slovenaca sudjelovali su danas na mirnim prosvjedima protiv mirovinske reforme i pada životnog standarda
Slovenci protestuju, a nama dobro!!! Nas ništa ne može izvesti na ulice :x

Novembarske penzije u Federaciji BiH, čija isplata će početi 4. decembra, biće isplaćivane po koeficijentu 1,65, dok će penzije ostvarene pod povoljnijim uslovima biti isplaćivane po koeficijentu 1,485.
Kako je saopšteno, Upravni odbor je upozorio na činjenicu da je finansijska situacija u Federalnom zavodu vrlo teška, prihodi su manji od planiranih, a u ovom mjesecu nedostaje čak 20 miliona KM. "Ako se taj trend nastavi i u sljedećem mjesecu u pitanju je isplata decembarskih penzija na dosadašnjem nivou
LaBomba
Posts: 683
Joined: 28/03/2009 01:21

#49 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by LaBomba »

uvjek dobar gost wrote:Zaboravnost, površnost, nezainteresovanost, licemjernost, glupost, bahatost, malograđanski mentalitet, korupcija, lopovluk, smećarenje, kokuzanje, uvlačenje u anus... samo su neke od osobina koje su se u nama razvile poslije agresije i poslije rata. Provincijski mentalitet nam dohakava ali nikako da nam dohaka, a naša svijest je ono što je možda bolje nazvati nesvijet, a sa njim idu pod ruku podobni koji su naj ebali i ono malo znanja što imali smo.

Mi ne cijenimo sebe, svoje vrijeme, rad, novac svoj, ne cijenimo ovu lijepu zemlju koja grca pod pritiskom malograđanskog mentaliteta koji je izbio na površinu i koji nikako da se smiri il da se počne povlačiti. Nekad smo pravili golfove, motore za mercedes, avione, helikoptere, optičke nišane i druge stvari koristeći se modernom i tada u stvari najmodernijom tehnologijom, danas.... nas handre privatnici koji su prije agresije bili harmonikaši, prodavci lubenica, danas nas jašu priučeni inžinjeri koji se kite tuđem perijem, jašu naš političari koji nas nogama guraju u srednji vijek...., a mi šutimo jer jašu nas "naši"... jahači apokalipse... danas pristali smo biti narodi bez građanske hrabrosti, bez građanske odgovornosti prema djeci koja su danas mala i kojima će ukoliko se ovako nastavi jedina perspektiva biti branje pamuka uz nuđenje seksualnih usluga tada već do srži iskvarenom staležu koji je nama zgulio kožu sa leđa i koji nam je isprao mozgove i u nama ubio bilo kakve ideale il vrijednosti ! Staležu koji se već sad smatra nedodirljivim i oni su nama danas nešto kao Faraoni i bogovi Sunca jer tako se ponašaju, tako hodaju, tako nas lažu, a mi tako šutimo !

Kako mi da izađemo na proteste kad nema tog čovjeka ili žene koji može da nas pozove na iste, a mi ga čekamo treba li opet da se oformi neformalna grupa ljudi koja će izprovocirana nekim tragičnim događajem pozvati ljude na ulicu i gdje će onda ljudi tražiti odgovornost, od koga ovaj put, od Špirića, Bibera, Mujezinovića, Dodika, Brankovića (lopovčine koju niko više i ne spominje), od koga, od sebe samog ću tražiti odgovornost najprije jer ja sam dio problema , a ne dio njegovog rješenja ! Od koga kad usadili su nam taj kod nemoći, kad ubijedili su nas u vlastitu nemoćnost bespomoćnost, .... kako kad bi mi da se sve promijeni preko noći... ? Kako kad ni sami ne vjerujemo da možemo, hoćemo i trebamo ?! Kako kad uvjerili su nas da nagrada dolazi poslije smrti , kako kad nas pozivaju na strpljenje i sabur, oni koji ni sami nemaju mjere ni nadzora !

Vidio sam ovu vijest i onda sam se sjetio sljedećih stvari, kod nas je kriza od poslije agresije, kriza u svakom smislu, kriza ekonomska, politička, moralna.... ma bilo koja, kriza traje li traje i sad je još produbljena recesijom u svijetu, kod nas nije provedena niti jedna anti-recesijska mjera, kod nas nema adekvatnog ekonomskog programa za narednih recimo sedam godina, kod nas nema adekvatne socijalne politike koja zasnovana je na normalnim osnovama, kod nas političke elite na vlasti će sada stvariti još veću krizu zbog izbora koji su pred nama, oni će od nas načiniti opet taoce, a mi opet ćemo njih zaokružiti.... u čemu je onda kvaka... volimo li mi da se patimo, volimo li mi da se bičujemo...

Nama jeste dobro, stao sam jučer pored ceste dok čekao sam suprugu, tamo kod DM-a na Alipašinom i gledao vozila koja su prolazila pored mene na tri trake..... imao sam šta vidjeti... Sarajevo nije ogledalo života u BiH, ako očekujemo pobunu ona neće doći iz Sarajeva koje je danas .... sve sem Sarajeva, pobuna mora doći iz male sredine u kojoj laži nema u ovolikoj mjeri, mora pobuna doći iz Zenice, Mostara, Tuzle..... u Sarajevu je uzalud čekamo !

Volio bih barem na ovaj način podržati Slovence, samo da opet ne graknu oni koji misle da ja nas ne volim , a da obožavam Slovence..... no mene nije stid učiti od pametnijih i ugledati se na bolje od sebe !

:::::: Sve u svemu, dok zajedno ne ustanu svi oni koji u stomaku osjećaju nepravdu, koji u sebi osjećaju neslaganje sa ovim što nas okružuje, mi ga duvamo !
Svaka cast, ovo bi trebalo biti na naslovnoj. Svako od nas zna najmanje 10 osoba koje bi trebali skupiti oko sebe i diskutovati o ovim stvarima, pocet se skupljat i osnovati neki pokret, valjda bi se pojavio i neko ko ima ulogu vodje u svemu ovome. Sta smo to mi tako "posebni" pa ne mozemo izac na ulice. Albanci, mogu, Grci mogu, Ukrajinci prije par godina protestovali na -20, a mi zamisljamo da nam je dobro a dobro znamo da nam nije dobro.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#50 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by detroit-mercy »

uvjek dobar gost wrote:prpa ba je rekao par jako istinitih stvari, ja bih samo još koji redak dodao il oduzeo... :)

Ljudi kažu prvo dolazi baza, a onda nadgradnja, pod bazom se podrazumijeva hrana, možda krov nad glavom i oblačenje il što bi Slovenci rekli obleka... tu smo knap, ljudi kupuju hranu kojoj je istekao rok, oblače se po radnjama u kojima se prodaje već nošena garderoba, ako pričamo o krovu na glavom .. tu je stanje tek prividno bolje, djeca i generacije nam odrastaju u nedovršenim objektima u divljoj gradnji u zgradama ofucanim i oronulim... no istina je nije nam kao u Africi il u predgrađima Ria... , nadgradnja je ošla u neku stvar i to tek u zadnjih par mjeseci se može vidjeti jasno, opstaju samo stranački festivali, političke manifestacije, a sve ostalo tavori i jedva zaklapa konstrukcije finansiranja, pozorišta se zatvaraju uveliko i jedino ćoravi kulturni radnici il oni politički angažovani od strane bratije nacional-fašista na vlasti šute, svi ostali vaze na sav glas kako nam je loše.... dok su prije nepune godine dana šutali i oni jer imali su svoj dio budžetskog kolača------ e sad kome će prije prekipiti, hoće li fakat gladni suknuti na barikade po paroli gladan sitog ne razumije il obratno... pokazati će vrijeme, svi smo govorili biće vruće ljeto, pa biće burna jesen..... ali od svega mrka kapa... šta donijeti će zima i naredno proljeće.... morati ćemo sačekati da bi vidjeli !

U čemu je kvaka..... rijetki vide šta i kako, rijetki imaju hrabrosti javno istupiti i reći šta i kako, no i oni ostaju usamljeni i vrlo brzo vlast u saradnji sa medijima koje imaju u džepu nađu neki fol da oblate pojedinca da ga diskredituju i predstave kao plaćenika stranog, kao prijetnju za njihovu vijeru, sistem ili šta već.... sindikata nemamo, pokušaj da se formira građanska koordinacije je propala zbog Bibera i "biberovića", studenti su u korumpiranom sistemi obrazovanja koji im ne pruža ama baš ništa ali protiv kojeg se oni ne smiju pobuniti jer sutra... kako će završiti fakultete.... iako im već dvije godine diplome naravno ne važe.... ko će onda pozvati ljude na ulice... da neću možda ja il ti Stochare...' Prpa il ko već ?

Granski sindikati su nejaki i moglo bi se reći da se tek formiraju... demografske promijene su nam u svakom smislu išle na štetu i nema kritične mase koja treba da grakne i povede promijene, da povede nešto kao "solidarnost" u Poljskoj il nešto slično.... kako kad mediji odražuju lavovski dio posla za račun mafije na vlasti... kako kad smo do korijene podijeljeno društvo i niko skoro ne čini ništa da se to stanje koliko toliko sanira---...---...---

Sve u svemu mi i Slovenija kao nebo i zemlja, mi i Slovenija kao kruške i jabuke, mi i Slovenija.... neuporedivo fakat, mi smo neka kombinacija diktarute i banana republike, a Slovenija je nešto što liči na sistem ! Mentalitetom smo drugačiji istina je no ja ipak vjerujem u nas ma koliko to od mene glupo bilo i ma koliko to utopistički zvučalo !
Jedna stvar koju nikako da raja skonta je da nas ubi korupcija i mito. I to ne samo korupcija na vrhu nego i ona koja krece sa dna.Korupcija je bolest koja izjeda svako drustvo i nedozvoljava mu da se pokrene iz mrtvila. Sta reci za nas kada je korupcija kao dio nacionalnog folklora, sto god da ti treba uvijek se ide na onu, znam ovog ili onog on/ona ce mi to srediti. I to krene od stvari kao sto su upis djeteta u skolu pa do namjestanja poslova i tendera. Ljudima je ta korupcija koju mi inace zovemo veza postala tako normalna da ne mogu da zamisle da se moze bez toga. Hos mesaru, dobar si ako ga znas oda dobijes vise crvenog a manje loja u kili, hoces bilo kakav papir, opet si dobar ako znas koga. I tako se raja vrti u jednom zacaranom krugu usluga i protuusluga, jedan dan zatrazis uslugu, drugi dan je uzvratis uslugu. Ljudi ne mogu da shvate koliko je to pogubno. Druga stvar je nas mentalitet, stotinu puta sam imao priliku slusati obicne ljude kako jebu majku politicarima i onim korumpiranim na vlasti, a kada im se ukaze da zet ili kcerka, sin ili snaha zive dobro ali da u isto vrijeme vole i oni malo da se okoriste od drzave, onda nastaje pravdanje tipa, ma znas to nije nista, pa vidi sta drugi rade. Do one kako su se lijepo snasli.
Sada, ocekivati da ljudi od kojih vecina koristi neki tip usluga/protivusluga ili tolerise takvo ponasanje kod clanova porodice da pokrenu neki protest je ravno ludilu. A i sto bi, i kao sto prpa rece, velika vecina zna da za ono sto rade na normalnom trzistu i ne vrijedi ono sto dobiju pa zato i ne talasaju.
Post Reply