Kad zaboravimo isključiti šporet...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

giordania

#51 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by giordania » 20/11/2009 12:18

atko wrote:Ide fata u carsiju napucala se i u ruci nosi peglu
susrece je jaranica
-kud si posla tako napucana sa peglom u ruci
-ama da jednom odem rahat u carsiju da ne mislim jesam li je iskljucila nisma li je iskljucila :D
Pocet cu i ja k'o Fata :lol:

U posljednje vrijeme mi cigare prave iste probleme :D Jesam li ugasila cigaru kad sam krenula van?Onda moram vratiti film u glavi do momenta izlaska iz kuce.Eh to me nekad zna pravo raspametiti i pokvariti izlazak :sad:

Stari se,sta ces :D

Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji

#52 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Chmoljo » 20/11/2009 12:45

često mi se burazer žali, da kad vozi, da se zaboravi, pa nekad nije siguran je li baš prošao na zeleno :D a nekad zna i fuliti skretanje... :D

to je valjda onaj automatizam, rutina, u kojoj ništa ne registrujemo...

metar_drva

#53 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by metar_drva » 20/11/2009 13:17

treba manje pusit vutru :D

tempora

#54 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by tempora » 20/11/2009 13:43

Evo ja sam imala par eksperimenata koji su provjereni pa ako se kome desi, neka ne brine:

U 7h izjutra stavila jaje da se kuha u loncicu, na laganoj plinskoj vatri, otisla pod tus, spremila se i otisla na posao. Niti jednom nisam pomislila na kuhano jaje. U 17.30 u autu razmisljala sto cu sutra doruckovati i skontala da bih mogla jaja....Jaja? Prosla sva crvena u gradu ( nepozeljno) i dosla do stana. Prozori jos uvijek stoje. Uz stepenice, na treci sprat. Nikakvog mirisa paljevine. U kuhinji lonce crno, plin jos gori, ljuske od jajeta na plafonu. Trebam napomenuti, loncic od Metalke.

U 11h izjutra ukljucila peglu, spremila se i otisla u posjetu kod rodbine na drugi kraj grada pa onda na ribu u Hadzice. U Hadzicima, za ruckom oko 15.30 ukazala mi se pegla. Iz Hadzica brzinom za Sarajevo u poslijepodnevnoj spici. Ne znam da li je bilo pet ili poslije pet...sto za peglanje i pegla na njemu, metar od zavjese. :cry:

Pet puta ostavljala kljuc u bravi, a sjetila se odmah nakon sto sam zatvorila vrata. Za ovaj eksperiment potrebno je da vam komsinica ima sarafciger i po mogucnosti isto zaboravlja kljuceve kao i vi. I naravno, da vam je brava vec klimava od silnog cackanja sarafcigerom. Prvi put je samo najteze.

Obavezno ostavljam naocale na autu pri sipanju goriva. Stoga, nikada naocale skuplje od 5 maraka. Trenutne su kostale 2 marke i jos uvijek u zivotu.

Katkada zaboravim skinuti ves u toaletu. Ali taj eksperiment ne preporucujem.

I zadnje, redovno pretrazujem stan u potrazi za kljucevima, dok mi se kljucevi nalaze u ruci.

I da ne nabrajam....lista bi bila preduga. :sad:

chengaba

#55 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by chengaba » 20/11/2009 13:54

Chmoljo wrote:Image

kralj svih tikova :D

Valjda mislis

Image

Ovo ti je onaj iz "Svi vole Raymonda". :D :D

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#56 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Pera Trta » 20/11/2009 14:09

samo malo wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Isprintaš sebi poruku većih dimenzija, pa je staviš na izlazna vrata sa unutrašnje strane:
@Pero-Trto, provjeri:
1.) Ringlu
2.) Plin
3.) Balkonska vrata
4.) UPS i punjače baterija
5.) Programiraj veš-mašinu na jeftinu struju (14-16)
6.) Kići staviti sipinu kost i dosuti vode
7.) Zaliti cvijeeće (Suzama sreće) :mrgreen:.
A sa vanjske strane "Pero, otkljucaj vrata i provjeri jesi li provjerio spisak sa unutrasnje strane"
:lol: :lol: :lol: :lol:

moa

#57 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by moa » 20/11/2009 14:25

Pera Trta wrote:
samo malo wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Isprintaš sebi poruku većih dimenzija, pa je staviš na izlazna vrata sa unutrašnje strane:
@Pero-Trto, provjeri:
1.) Ringlu
2.) Plin
3.) Balkonska vrata
4.) UPS i punjače baterija
5.) Programiraj veš-mašinu na jeftinu struju (14-16)
6.) Kići staviti sipinu kost i dosuti vode
7.) Zaliti cvijeeće (Suzama sreće) :mrgreen:.
A sa vanjske strane "Pero, otkljucaj vrata i provjeri jesi li provjerio spisak sa unutrasnje strane"
:lol: :lol: :lol: :lol:
HAHAH a imal dje gandze da se nadje sa ovim spiskom bi rijesio problem

Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji

#58 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Chmoljo » 20/11/2009 14:30

chengaba wrote:

Valjda mislis

Image

Ovo ti je onaj iz "Svi vole Raymonda". :D :D
eh, Monk je još gori, ali i onaj je imao tikove. ako si pratio Raymonda, znaš da uvijek prije nego što pojede nešto mora to dotaći bradom :lol: :lol: :lol: kako uvrnuto :lol:

Skyfox

#59 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Skyfox » 20/11/2009 18:31

tempora wrote:Evo ja sam imala par eksperimenata koji su provjereni pa ako se kome desi, neka ne brine:

U 7h izjutra stavila jaje da se kuha u loncicu, na laganoj plinskoj vatri, otisla pod tus, spremila se i otisla na posao. Niti jednom nisam pomislila na kuhano jaje. U 17.30 u autu razmisljala sto cu sutra doruckovati i skontala da bih mogla jaja....Jaja? Prosla sva crvena u gradu ( nepozeljno) i dosla do stana. Prozori jos uvijek stoje. Uz stepenice, na treci sprat. Nikakvog mirisa paljevine. U kuhinji lonce crno, plin jos gori, ljuske od jajeta na plafonu. Trebam napomenuti, loncic od Metalke.

U 11h izjutra ukljucila peglu, spremila se i otisla u posjetu kod rodbine na drugi kraj grada pa onda na ribu u Hadzice. U Hadzicima, za ruckom oko 15.30 ukazala mi se pegla. Iz Hadzica brzinom za Sarajevo u poslijepodnevnoj spici. Ne znam da li je bilo pet ili poslije pet...sto za peglanje i pegla na njemu, metar od zavjese. :cry:

Pet puta ostavljala kljuc u bravi, a sjetila se odmah nakon sto sam zatvorila vrata. Za ovaj eksperiment potrebno je da vam komsinica ima sarafciger i po mogucnosti isto zaboravlja kljuceve kao i vi. I naravno, da vam je brava vec klimava od silnog cackanja sarafcigerom. Prvi put je samo najteze.

Obavezno ostavljam naocale na autu pri sipanju goriva. Stoga, nikada naocale skuplje od 5 maraka. Trenutne su kostale 2 marke i jos uvijek u zivotu.

Katkada zaboravim skinuti ves u toaletu. Ali taj eksperiment ne preporucujem.

I zadnje, redovno pretrazujem stan u potrazi za kljucevima, dok mi se kljucevi nalaze u ruci.

I da ne nabrajam....lista bi bila preduga. :sad:
:lol: :lol:

Pa kako ti se nije zapalio stan od pegle???
nekad je i ja ukljucim al bas zato sto rijetko peglam ako se ne oprzim na nju ostavit cu je upaljenu i polozenu na daski dok odem na svjetlo da vidim jesam li dobro opeglao kosulju :D i onda u neka doba uuuu sta to smrdi

sheilak

#60 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by sheilak » 20/11/2009 18:44

Chmoljo wrote:ah da... u pubertetu sam također imao te kompulzivne nagone. evo jedan najčešći:

dakle, ležim potrbuške, i nategnem lijevi guzni mišić. eh sad, nije dovoljno samo nategnuti desni, nego sam morao poštovati formu tj, uvijek završavati s onom stranom sa kojom počinjem. dakle, ako je to bio lijevi, onda ide desni, desni, pa opet lijevi...

uh, nekad se znalo i zapetljati pa i po desetak puta to ponavljati... ali, bilo tu još situacija, npr. određena kretnja rukom, nogom... sad sam to potpuno iskorijenio... ali je bilo wierd... u najmanju ruku :D
:lol: :lol: :lol: Chmoljo, izvini, ali sto se ismijah! K'o da gledam sebe kad sam se zapetljavala u slicnim kompulzivnim radnjama, kao, npr. odredjeni broj treptaja, slaganje skolskog pribora ili odjece u ormaru! :lol:

black

#61 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by black » 20/11/2009 19:24

:mrgreen:

Image

JThomas

#62 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by JThomas » 20/11/2009 19:41

black wrote::mrgreen:

Image
Image

:D :D

(na natpisu na ogledalu piše nešto u stilu schizophrenia can be cured - medications can help)

black

#63 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by black » 20/11/2009 19:48

JThomas wrote:
:D :D

(na natpisu na ogledalu piše nešto u stilu schizophrenia can be cured - medications can help)

alica.k

#64 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by alica.k » 20/11/2009 19:53

eh ja ovih problema imam tonu

svaki put kad izadjem iz kuce "jesam li dobro zakljucala, jesam li sta ostavila upaljeno, jesam li zavrnula grijanje" i tako slicno. glavno mi je kad se vratim iz grada na grbavicu da provjerim jesam auto zakljucala.

al imam sad novi sistem, kad zakljucam kazem sebi ZAKLJUCALA, ZAVRNULA, UGASILA i onda mi bude smjesno sto sebi to govorim, al kasnije se sjetim da mi je bilo smijesno i da sam sebi to rekla i et :D. funkcionise vec pola godine...

zijancer

#65 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by zijancer » 20/11/2009 20:04

:P nikada ne idite liftom u granap dok se nesto pece u rerni :P
pegla ili plin ce mi doci glafe :skoljka: :-)

kijameta

#66 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by kijameta » 20/11/2009 20:10

Pera Trta wrote:Pošto sam totalni laik za elektriku, interesuje me jedna stvar, naizgled glupa, ali kako rekoh, ne razumijem se u to, pa ko zna neka odgovori:
-šta će se desiti ako se ostavi uključen električni šporet, na čijem kolu nema ništa? Da li je opravdan strah da može doći do požara (jer svi znamo kako se uključeno kolo usije kada nema na njemu ničega na šta bi prenijelo toplotu) i ako može, ŠTA se u stvari zapali (sa usijanog kola počnu da lete varnice ili šta)? Ili će se prije desiti da pregori neki spoj u šporetu i da strada samo šporet, ali ne i stan? Molim neka mi odgovori neko ko se razumije u elektriku. Ovo me često kopka :) Hvala.
U elektriku se i ne razumijem nesto ali znam ovo iz prakticnog iskustva. Odgovor ; Nece se desiti apsolutno nista ako na ukljucenom kolu ili oko njega, nema nicega sto bi moglo planuti.
Kod novijih sporeta kola imaju ugradzene termostate,koji stalno drze istu temparaturu,tako da se u vec navedenoj situaciji;prazno kolo,nista u blizini,nece desiti nista.
Stariji stednjaci takodze su u navedenim situacijama bezopasni ali ima jedna zanimljiva 'kvaka'. Kao klinac sam cuvao tetki stan i naravno mlad lud,pri obilasku stana zaboravio ugasiti malo kolo(za kafu) i pojavim se ja sutradan,otvorim vrata i odmah me zapahnu vrelina,ja tamo,kad kolo ima boju topljenog celika(sada nastaje caka),ja isprepadan,prilecem sporetu i gasim kolo. Kolo se naglo hladi i puca.Kad se ohladilo,u potpunosti je popucalo,skroz se okrunilo. Nekoliko godina poslije u svom stanu,sam isto ostavio kolo i nije me bilo dan-dva i opet kada sam se vratio,osjetio sam toplotu cim sam usao ali sad je iskustvo bilo iza mene,nisam se prepadao nego sam sa trojke kolo smanjio na 2,5 pa poslije sat na 2 i sve tako lagano unazad do 0 i kolo je sretno i citavo ferceralo jos godinama. :D :D :D

valterbranisarajevo

#67 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by valterbranisarajevo » 21/11/2009 00:28

Ja uvijek računam da će u tom slučaju "iskočiti" osigurač... :D

valterbranisarajevo

#68 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by valterbranisarajevo » 21/11/2009 00:35

Nije baš direktno vezano za temu, ali ja imam jedan pravo glup običaj. Legnem da spavam, već me lagano "prenosi" i onda skontam da su otvorena vrata npr. na ormaru. Teško se nakaniti , ali džaba, ne mogu zaspati dok ne ustanem i ne zatvorim vrata od ormara...katastrofa, ja glupe navike... :shock:

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#69 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by Pera Trta » 21/11/2009 00:38

valterbranisarajevo wrote:Nije baš direktno vezano za temu, ali ja imam jedan pravo glup običaj. Legnem da spavam, već me lagano "prenosi" i onda skontam da su otvorena vrata npr. na ormaru. Teško se nakaniti , ali džaba, ne mogu zaspati dok ne ustanem i ne zatvorim vrata od ormara...katastrofa, ja glupe navike... :shock:
Meni je još gore kad legnem i skontam da mi je još ostalo sadržaja u mokraćnom mjehuru, iako sam ga ispraznio neposredno prije. Nema šanse da zaspem dok ne ustanem da izbacim tih nekoliko kapi :-D

bez_ideje

#70 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by bez_ideje » 21/11/2009 12:47

Pera Trta wrote:
valterbranisarajevo wrote:Nije baš direktno vezano za temu, ali ja imam jedan pravo glup običaj. Legnem da spavam, već me lagano "prenosi" i onda skontam da su otvorena vrata npr. na ormaru. Teško se nakaniti , ali džaba, ne mogu zaspati dok ne ustanem i ne zatvorim vrata od ormara...katastrofa, ja glupe navike... :shock:
Meni je još gore kad legnem i skontam da mi je još ostalo sadržaja u mokraćnom mjehuru, iako sam ga ispraznio neposredno prije. Nema šanse da zaspem dok ne ustanem da izbacim tih nekoliko kapi :-D
:shock: :shock: :shock: :shock: sve kontam dje cu to napisat
Al majke mi moje,nema pite da zaspem prije nego 3 puta odem u wc i to po rasporedu piskim jednom,popijem casu vode,legnem u krevet i namjestim se,ustanem opet da piskim,opet legnem i sad zavisi ako me san odmah uhvati to je to,ako ne garant cu jos jednom ustat :lol: :lol: Isto sa vratima ormara,ali zato sto se nalaze do prozora i lik sa unutrasnje strane vrata ( moja umjetnicka ventilacija :oops: ) se oslikava na staklu i kao da gleda u mene u krevetu.....nema sanse to ostavit,isto kao ogledalo,moram ustati da ga okrenem na ormaricu,ne znam sto...........
Joj,sto vise ovo pisem sve sam zabrinutija za sebe :shock:
ove stvari i ne primjecujes dok se ne koncentrises na njih :-)

black

#71 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by black » 21/11/2009 13:37

ja se vise necu druziti sa vama.. :run: :mrgreen:

modesti

#72 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by modesti » 21/11/2009 13:46

Evo meni posla :smajlikojitrljaruke:

OCD ili opsesivno-kompulzivni poremećaj se ne dijagnosticira na osnovu vašim smetnji. Vi ste jednostavno zaboravni i ne pridajete dovoljno pažnje automatoziranim aktivnostima koje radite u određenom trenutku. Onda ih se sjetite u nevakat (na poslu, na ribi u Hadžićima i sl.) i trke kući. Neko je gore lijepo napisao da naglas govorite kada isključite peglu, zaključate vrata...

što se tiče ovih rituala pred spavanje, prekontrolišite bešiku momci 8-) ako je ok, onda ste stvorili sebi ružnu naviku koju trebate odučiti. Otvorena vrata od ormara i meni smetaju da zaspim ali samo zato jer me strah baba roga. 8-)

encian

#73 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by encian » 21/11/2009 13:50

Pera Trta wrote:
imam oba problema :D

black

#74 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by black » 21/11/2009 14:14

modesti wrote:Evo meni posla :smajlikojitrljaruke:

OCD ili opsesivno-kompulzivni poremećaj se ne dijagnosticira na osnovu vašim smetnji. Vi ste jednostavno zaboravni i ne pridajete dovoljno pažnje automatoziranim aktivnostima koje radite u određenom trenutku. Onda ih se sjetite u nevakat (na poslu, na ribi u Hadžićima i sl.) i trke kući. Neko je gore lijepo napisao da naglas govorite kada isključite peglu, zaključate vrata...

što se tiče ovih rituala pred spavanje, prekontrolišite bešiku momci 8-) ako je ok, onda ste stvorili sebi ružnu naviku koju trebate odučiti. Otvorena vrata od ormara i meni smetaju da zaspim ali samo zato jer me strah baba roga. 8-)
dobro to spada u djecije bolesti :P

p.s. OCD (Obsessive-Compulsive Disorder) ponekad mi smetaju ovi ustaljeni termini na eng. a u govoru se koristi domaci, zato vise volim skracenicu OKP :mrgreen:

bez_ideje

#75 Re: Kad zaboravimo isključiti šporet...

Post by bez_ideje » 21/11/2009 14:17

Ja nisam momak :twisted: i moram se oducit od toga :lol: :lol: :lol:

Post Reply