MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

eluna

#476 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by eluna »

antimobbing wrote:
VERNESA wrote:Kažete pismenu prijavu Tužilaštvu i ta pismena prijava ostane u ladici par godina, a nama preostaje da se borimo iz dana u dan.Radim na takvom radnom mjestu koje je uslovljeno sa izdavanjem službenog auta zbog velikih relacija koje se moraju preči da bi se posao obavio kako treba.Za ovoliko godina za svaki radni zadatak kada mi je bilo potrebno izdavanje auta od nadležnih rukovodioca preživljavam pravu dramu iz dana u dan. Dok moji rukovodioci koriste službena državna auta za svoje lićne potrebe, i uz to štede gorivo jer zaboga pa to njima treba, za izdavanje auta za obavljanje radnih zadataka je pravi pakao.Uz to duže auta bez šofera, kao neku svoju igračku koju ne daju nikome.Kada god zatražim auto to je takav problem , da mi je muka i kada me pozovu za obavljanje poslova na terenu.
U inspekciji rada mi kažu da je to tako , inspektor Čomor mi je ljubazno objasnio i da i on daje svoje auto za službene potrebe, tako da više ne znam kako dalje.
Problem nije Tužilaštvu podnijeti prijavu i pisane tragove upučene za izdavanje auta i odgovore koje sam dobivala, ali poenta je što je Tužilaštvo kao najsporiji puž i što nadležni iz moje firme tvrde da imaju u Tužilaštvu svoje ljude.... :o
A da mi je iživljavanje i bahatost došla do grla, da sve vrste psihopata koje moram podnositi na radnom mjestu jedva trpim jeste , ali kome napisati ali da je učinak brz, efikasan i da se ne treba čekati par godina???????? :x
Nažalost, sasvim si upravu …

Jednostavno u ovoj pravnoj ANARHIJI nakaradnog Daytona, normalan i pošten čovjek ne može više biti pametan.

Postoje samo dvije opcije, prva je kao HIJENA šutjeti, čekati na njihovu milost, suosjećanje i empatiju koju nemaju i svome biću dok te svakodnevno MOBBING-om umaraju do smrti ili se boriti kao LAV da preživiš svim dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima. Ovo je vrijeme života i smrti za običnog normalnog čovjeka i podsjeća me na neke tamo tridesete u Americi. Naime, tih tridesetih godina umirući od gladi i dugova kao i mi sada u BiH, američki radnici, fukara i sirotinja se počela udruživati u sindikate. Na ovaj način se je uspostavila ravnoteža.

U BiH je problem što je ovaj narod pravi fukaru sam od sebe jer je u ratu naviknut na humanitarnu pomoć. Zato danas ovaj napaćeni narod razvučene pameti neće ili ne zna da kao LAV lovi i bori se za svoj plijen već samo da kao HIJENA šuti i čeka na milost bogataša, a oni to u svome biću uopće nemaju već samo duševno mrtvilo i surovost.
jao - je li dostav iše tih tvojih glupavih i savjeta i komentara!!!??!?!???!?! .......... zašto ljude još više ubijaš u pojam - ili im konkretno pomozi ili ćuti

toliko je toga napisano o mobingu ne samo kod nas nego i širom svijeta - daj kakvu konkretnu pomoć, gluposti ostavi za kafane
eluna

#477 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by eluna »

VERNESA wrote:Kažete pismenu prijavu Tužilaštvu i ta pismena prijava ostane u ladici par godina, a nama preostaje da se borimo iz dana u dan.Radim na takvom radnom mjestu koje je uslovljeno sa izdavanjem službenog auta zbog velikih relacija koje se moraju preči da bi se posao obavio kako treba.Za ovoliko godina za svaki radni zadatak kada mi je bilo potrebno izdavanje auta od nadležnih rukovodioca preživljavam pravu dramu iz dana u dan. Dok moji rukovodioci koriste službena državna auta za svoje lićne potrebe, i uz to štede gorivo jer zaboga pa to njima treba, za izdavanje auta za obavljanje radnih zadataka je pravi pakao.Uz to duže auta bez šofera, kao neku svoju igračku koju ne daju nikome.Kada god zatražim auto to je takav problem , da mi je muka i kada me pozovu za obavljanje poslova na terenu.
U inspekciji rada mi kažu da je to tako , inspektor Čomor mi je ljubazno objasnio i da i on daje svoje auto za službene potrebe, tako da više ne znam kako dalje.
Problem nije Tužilaštvu podnijeti prijavu i pisane tragove upučene za izdavanje auta i odgovore koje sam dobivala, ali poenta je što je Tužilaštvo kao najsporiji puž i što nadležni iz moje firme tvrde da imaju u Tužilaštvu svoje ljude.... :o
A da mi je iživljavanje i bahatost došla do grla, da sve vrste psihopata koje moram podnositi na radnom mjestu jedva trpim jeste , ali kome napisati ali da je učinak brz, efikasan i da se ne treba čekati par godina???????? :x
vernesa - ne mogu sada da tražim, ali postala sam na ovoj temu uputstvo KAKO i na KOJI NAČIN da sakupiš dokaze i šta treba da se radi kad primjetiš mobbing nad svojom ličnošču ............ potraži moje postove ovdje, i ako ti zatreba još kakva pomoć javi na pp :)

Srdačan pozdrav :)
antimobbing
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#478 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by antimobbing »

eluna wrote: jao - je li dostav iše tih tvojih glupavih i savjeta i komentara!!!??!?!???!?! .......... zašto ljude još više ubijaš u pojam - ili im konkretno pomozi ili ćuti

toliko je toga napisano o mobingu ne samo kod nas nego i širom svijeta - daj kakvu konkretnu pomoć, gluposti ostavi za kafane
Hvala ti na tim riječima, nakon što sam prvi pokrenuo pitanje MOBBING-a na ovim prostorima i napisao na stotine stranica. To sve govori o našem balkanskom mentalitetu. Ne želim nikoga ubijati u pojam već samo ljudima ukazujem na UZROK dok se svi vi bavite POSLJEDICAMA.

Kada nestane uzroka nestat će i posljedica.

Još jednom, nakon nekoliko stotina stranica koje sam napisao o MOBBING-u, zahvaljujem ti se na ovim tvojim riječima koje dokazuju moju tvrdnju davno izrečenu na ovom forumu da se za fukaru ne valja nikada u životu boriti jer ko god se je za nju borio na ovim prostorima tokom historije, bio je izdan i prodan od strane iste ove fukare.
eluna

#479 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by eluna »

antimobbing wrote:
eluna wrote: jao - je li dostav iše tih tvojih glupavih i savjeta i komentara!!!??!?!???!?! .......... zašto ljude još više ubijaš u pojam - ili im konkretno pomozi ili ćuti

Hvala ti na tim riječima, nakon što sam prvi pokrenuo pitanje MOBBING-a na ovim prostorima i napisao na stotine stranica. To sve govori o našem balkanskom mentalitetu. Ne želim nikoga ubijati u pojam već samo ljudima ukazujem na UZROK dok se svi vi bavite POSLJEDICAMA.

Kada nestane uzroka nestat će i posljedica.

Još jednom, nakon nekoliko stotina stranica koje sam napisao o MOBBING-u, zahvaljujem ti se na ovim tvojim riječima koje dokazuju moju tvrdnju davno izrečenu na ovom forumu da se za fukaru ne valja nikada u životu boriti jer ko god se je za nju borio na ovim prostorima tokom historije, bio je izdan i prodan od strane iste ove fukare.
čuj - da je uzrok balkanski sindrom ne bi se mobbing najprije zakonski regulisao na zapadu .......... nadalje, uzrok će uvijek postojati - to ti je stara dobra broba dobra i zla koja nikada neće nestati, dakle ne rasipaj energiju na gluposti......................... ljudi traže konkretno rješenje svog problema - daj malo energije u tom pravcu, napravi barem listu NVO-a koje se bave tim pitanjima pa postavi ovdje, nađi one dvije presude pa ih postavi, napravi intervju sa ombudsmenima, sa nekim ................. prepisivanje iz novina kad se ko zbog mobinga ubio je DESTRUKTIVNO na ovoj temi - oduzima ljudima i ono malo snage i volje i samo im poručuje "i vi treba da uradite isto" ................ daj neki pozitivan primjer - ja ne mogu, jer ja imam OK poslodavca kojem nije trebalo da ima zakon da bi riješio stvar - dovoljna mu je bila definicija mobbinga ............dakle - ja nisam primjer, osim možda da se ljudima kaže "odštampajte definicju, pokažite je poslodavcu, recite da imamo pravosnažne presude pa da vidite šta će biti" .....................

morbidno mi je da čitam tvoje postove jer sam bila u situaciji da se nada mnom vrši mobbing i ZNAM TAČNO kako sam se osjećala - da sam tada čitala ovo što ti sada pišeš do sada bi se 3 puta objesila ................... fala bogu - čitala sam forume engleskog jezičkog područja gdje sam i pokupila dosta tih fazona oko toga ....
antimobbing
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#480 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by antimobbing »

eluna wrote: morbidno mi je da čitam tvoje postove jer sam bila u situaciji da se nada mnom vrši mobbing i ZNAM TAČNO kako sam se osjećala - da sam tada čitala ovo što ti sada pišeš do sada bi se 3 puta objesila ................... fala bogu - čitala sam forume engleskog jezičkog područja gdje sam i pokupila dosta tih fazona oko toga ....
Ne pretjeruj ...

Upravu si, sada dosta ljudi zna šta je MOBBING ali nakon što smo godinama pisali o tome na ovom forumu i u potpunosti se slažem sa tobom da se način pisanja treba promijeniti.

Dakle, ljudi su prvo trebali saznati šta je MOBBING, da bi se poslije toga mogli protiv toga boriti.
memx

#481 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by memx »

Kolegica je u pravu, nakon dvadeset strana i tri godine pisanja o mobingu svi su već dobro shvatili šta je mobing. Nema potrebe za silnim prepisivanjem članaka, bolje bi shvatili da je postavljač teme postavio samo desetak rečenica objašnjenja i da su ostali dio ljudi razgovarali o problemu mobinga u našem društvu.
Ovako je postavljač teme napravio MOBING nad nama svima koji smo pokušali da pratimo ovu temu.
Evo moje iskustvo:
Lično sam bila žrtva mobinga na radnom mjestu, kao i neke moje kolege.
ako se suprotstaviš direktoru koji je podržavao neradnike a zlostavljao vrijedne radnike (ovo najozbiljnije), rizikuješ da ti uleti u kancelariju i pokuša da porazbija i razbaca sve stvari pri tome se divljački derući na tebe.
A šta se dešavalo. S obzirom da direktor nije znao da privoli ljude da rade onda je sve što pojedini nisu htjeli da rade prebacivao na one koji hoće da rade, istovremeno se žaleći kako "onaj ništa ne radi", "ne može mu niko ništa"i "ma ON je ko vjetar" itd... ne želeći da promijeni situaciju stalno govoreći "ja to ne mogu podnijeti psihički" "šta ću im ja " i slično. U isto vrijeme vršio je pritisak na ljude koji su redovno radili i dolazili dajući im sve više posla.
Ukoliko se neko pobunio da ne može stići, uleti i kaže kako je taj neradnik, kako niko ništa ne radi, kako nam je upala kašika u med, kako nam je svima dobro, šta bi mi htjeli... uz dreku viku, divljačko razbijanje stvari i slično.
Nakon iskustva mojih kolega, došla sam i ja na red.
Kada je počeo da se dere na mene i da mi kida papire sa stola ja sam ga tiho upozorila da ću zvati policiju ne raspravljajući ništa s njim. Nakon tog upozorenja, znajući da ja sve što kažem to i uradim, povukao se u hodnik i nastavio se derati dok su sve kolege izašle na hodnik i slušale ga. Nakon toga je izašao i par dana se nije pojavljivao na poslu. Kada je ponovo došao, razgovor među nama je već godinu dana samo strogo služben, iako se pokušavao kasnije izvinjavati, bojeći se valjda da ću ga prijaviti policiji, što bih učinila istog trenutka, uz ili bez podrške kolega koji su doživjeli isto.
Stres koji smo proživjeli ja kao i moje kolege, liječili smo smijehom i šalama na račun direktora. Zato je jako bitno savladati u sebi ta osjećanja straha, tuge, nelagode i pokušati biti odlučan u namjeri da prijavite mobing i da to otvoreno kažete nasilniku, slobodno pozovite policiju na radno mjesto, jer zašto da trpite bilo šta ako ne morate. Nemojte napuštati radno mjesto, ići na bolovanje i slično.
Još je bolje razgovarati s kolegama o događaju, našaliti se s kolegama na njegov račun kada on ode. Jer vjerujte sve vaše kolege preživljavaju isto što i vi dok on vas napada, nikome nije prijatno, samo ne žele priznati, a možda ih je strah. Pokušajte ignorisati sve ono što vas plaši, na način da donesete čvrst stav o tome kako se trebate braniti. Kod nekoga i "strategija dugoročne osvete" jako pomaže. I najvažnije: smijeh je lijek za sve, vjerujte.
I na kraju ako ništa ne pomaže, potrudite se da dobijete otkaz, uvijek će se naći nešto da se radi, vjerujte. BEZ STRESA
antimobbing

#482 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by antimobbing »

memx wrote:Kolegica je u pravu, nakon dvadeset strana i tri godine pisanja o mobingu svi su već dobro shvatili šta je mobing. Nema potrebe za silnim prepisivanjem članaka, bolje bi shvatili da je postavljač teme postavio samo desetak rečenica objašnjenja i da su ostali dio ljudi razgovarali o problemu mobinga u našem društvu.
Ovako je postavljač teme napravio MOBING nad nama svima koji smo pokušali da pratimo ovu temu.
Slično kao i @eluni i tebi se zahvaljujem na ovim tvojim riječima, nakon što sam tri godine sasvim sam pisao na ovoj temi. Hvala vam na svemu.
Black swan

#483 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by Black swan »

kakva je to firma gdje direktoru možeš prijetiti policijom :?
eluna

#484 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by eluna »

Black swan wrote:kakva je to firma gdje direktoru možeš prijetiti policijom :?
u svakoj to možeš napraviti - za maltretiranje zoveš policiju gdje god da si
eluna

#485 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by eluna »

antimobbing wrote:
memx wrote:Kolegica je u pravu, nakon dvadeset strana i tri godine pisanja o mobingu svi su već dobro shvatili šta je mobing. Nema potrebe za silnim prepisivanjem članaka, bolje bi shvatili da je postavljač teme postavio samo desetak rečenica objašnjenja i da su ostali dio ljudi razgovarali o problemu mobinga u našem društvu.
Slično kao i @eluni i tebi se zahvaljujem na ovim tvojim riječima, nakon što sam tri godine sasvim sam pisao na ovoj temi. Hvala vam na svemu.
ne zamjeri - da sam ranije nabasala na temu, pisla bih sigurno jer imam iskustvo, a znam i kako da se riješi taj problem .... ljudi koji dođu ovdje očekuju konkretan odgovor, ne filozofiranje - to je suština foruma, da ljudi nađu odgovore na sva svoja pitanja

i oprosti ako je zvučalo grubo, ali ja sam zaista pročitala cijelu temu ovdje a i sam znaš kad sam počela da je pratim
antimobbing

#486 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by antimobbing »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/srednjov ... /121229110

"Ne kaže se džaba 'za Kulina bana i dobrijeh dana'. To je uzrečica koja je utemeljena u historijskim činjenicama. U to vrijeme nije bilo pokvarenosti naroda, u pravom smislu te riječi. Danas je čovjek čovjeku vuk", kazao je Imamović
O ovome što je profesor Imamović danas govorio, pisao sam prije tri godine na ovom forumu ...
antimobbing wrote:
http://www.klix.ba/forum/mobbing-umorst ... 69907.html

Mnogi ne znaju za ovo ali neposredno nakon završetka rata u BiH, dosta naših rukovodilaca su poslali o trošku građana BiH, na visoke svjetske prestižne svjetske škole menadžmenta gdje su iste obučili da upravljaju firmama ''bez merhameta'' sistemom ''Homo homini lupus'' a to je latinska izreka koja znači:

''Čovjek je (svome prvom suradniku) čovjeku vuk.

Ovo nehumano učenje je preuzeto od filozofa Thomasa Hobbesa koji u svom djelu “Levijatan” piše da je “Čovjek čovjeku vuk” (Homo homini lupus). Hobbes naime polazi od čovjekove nagonske prirode. Država nije božanska tvorevina, nego rezultat društvenog ugovora. Tezom o nepovredivosti apsolutne vlasti, Hobbes izražava interese i potrebe onoga dijela buržoazije koja je tada trebala jaku vlast. Hobbes tvrdi da su ljudi svojim tjelesnim i duhovnim sposobnostima približno jednaki. Zato, ako u prirodnom stanju, dva čovjeka zažele istu jabuku, oni se nužno sukobljavaju (bellum omnium contra omnes). Iz straha svaki nastoji preduhitriti drugoga. Zato je čovjek čovjeku vuk, bijesan i surov. Strah od smrti ljude čini sklonima miru i spremnima da se odreknu svog prirodnog prava na sve, uz uvjet da to učine i drugi i da svoju vlast prenesu na pojedinca ili na skupinu ljudi. Društvenim ugovorom ljudi savladavaju nedostatke prirodnog stanja. Mnoštvo ujedinjeno razumom u jednu ličnost = država. Suveren-nosilac te vlasti, ima neograničenu vlast, a pojedinci ne mogu mijenjati oblik vladavine jer je ugovor neopoziv.

Većina nije ni znala, niti je bila svjesna kakve će posljedice po BiH društvo izazvati ti isti pojedinci. Nakon što su vratili sa školovanja širom BiH su primijenili ovu metodu u praksi i prenijeli je na druge.
VERNESA

#487 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by VERNESA »

Antimobing sve stoji, i za svaku pohvalu su sve cinjenice koje navodiš , samo narod gubi strpljenje cekajuci da zakonska regulativa zaživi, vlastodrsšci, rukovodioci, direktori koji nam dolaze iz bilo koje da se razumijemo kadrovske "kuhinje" toliko su slicni da je više degutantno o njima i raspravljati. Sindikat tako postave da je njegova uloga jedino kako rasporediti sredstva za socijalne kategorije , za ostalo ne žele da znaju i sute...Problem je kod nas u Bosni što nam je zakonska regulativa takva kakva je , što nam sudije mogu ili ne moraju ili kako hoce da razvlace predmete po sto godina, Tužilaštvo može a i ne mora da izvuce predmete iz ladica, sve po propisu i nalogu.... Neki uposlenici ostvare poslije tri godine razvlacenja po sudovima poslije bespravno datog otkaza da se mogu vratiti uz ogromne odštete na posao , ali kako preživjeti tri godine kada na pravdi boga ostaneš bez posla...zar je potrebno tri godine koliko u prosjeku postupak traje da se vrati na posao ???? Smatram samo kada bi se PRAVDA ubrzala, da bi sve okrenulo se u drugacijem smjeru .
eluna

#488 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by eluna »

VERNESA wrote:Antimobing sve stoji, i za svaku pohvalu su sve cinjenice koje navodiš , samo narod gubi strpljenje cekajuci da zakonska regulativa zaživi, vlastodrsšci, rukovodioci, direktori koji nam dolaze iz bilo koje da se razumijemo kadrovske "kuhinje" toliko su slicni da je više degutantno o njima i raspravljati. Sindikat tako postave da je njegova uloga jedino kako rasporediti sredstva za socijalne kategorije , za ostalo ne žele da znaju i sute...Problem je kod nas u Bosni što nam je zakonska regulativa takva kakva je , što nam sudije mogu ili ne moraju ili kako hoce da razvlace predmete po sto godina, Tužilaštvo može a i ne mora da izvuce predmete iz ladica, sve po propisu i nalogu.... Neki uposlenici ostvare poslije tri godine razvlacenja po sudovima poslije bespravno datog otkaza da se mogu vratiti uz ogromne odštete na posao , ali kako preživjeti tri godine kada na pravdi boga ostaneš bez posla...zar je potrebno tri godine koliko u prosjeku postupak traje da se vrati na posao ???? Smatram samo kada bi se PRAVDA ubrzala, da bi sve okrenulo se u drugacijem smjeru .
ne vernesa - mi imamo drugi problem .............. svi misle da znaju sve pa se ljudi sami bore za svoja prava, umjesto da upregnu masu nevladinih organizacija i medije koji ionako samo čekaju neku priču, posao, senzaciju. nije lako biti senzacija i nije se lako povlačiti ni od vrata do vrata ni po novinama - znam ....... ali ako ćemo svi sve gurati pod tepih uz opravdanje "nemoj samo da mahala priča" onda nemamo pravo prozivati ni pravosuđe, ni tužilaštva ni sudije. ovdje niko nema hrabrosti javno ustati, uprijeti prstom i reći "osoba XY je to, to, to, i to" ..... pa sjeti se samo koliko su profesori pravnog fakulteta u sarajevu vodili prostituciju, toliko dugo inesmetano da su posao proširili čak i na tuzlu!?!?!? ............... smatram da nemamo prava osuđivati bilo koga dokle god kao prvo - ne poznajemo svoja prava, i kao drugo dokle god pristajemo da ćutimo ............... po staroj latinskoj izreci - ono što nije zabilježeno i ne postoji. dok ne počnemo javno imenom i prezimenom govoriti ko, kad, šta i kako - niko nam nije kriv što nam je stanje ovakvo kakvo jeste.
antimobbing

#489 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by antimobbing »

VERNESA wrote:Antimobing sve stoji, i za svaku pohvalu su sve cinjenice koje navodiš , samo narod gubi strpljenje cekajuci da zakonska regulativa zaživi, vlastodrsšci, rukovodioci, direktori koji nam dolaze iz bilo koje da se razumijemo kadrovske "kuhinje" toliko su slicni da je više degutantno o njima i raspravljati. Sindikat tako postave da je njegova uloga jedino kako rasporediti sredstva za socijalne kategorije , za ostalo ne žele da znaju i sute...Problem je kod nas u Bosni što nam je zakonska regulativa takva kakva je , što nam sudije mogu ili ne moraju ili kako hoce da razvlace predmete po sto godina, Tužilaštvo može a i ne mora da izvuce predmete iz ladica, sve po propisu i nalogu.... Neki uposlenici ostvare poslije tri godine razvlacenja po sudovima poslije bespravno datog otkaza da se mogu vratiti uz ogromne odštete na posao , ali kako preživjeti tri godine kada na pravdi boga ostaneš bez posla...zar je potrebno tri godine koliko u prosjeku postupak traje da se vrati na posao ???? Smatram samo kada bi se PRAVDA ubrzala, da bi sve okrenulo se u drugacijem smjeru .
Sasvim si u pravu ali opet ponavljam to su sve posljedice.

Uzrok je u vrhu i odatle ovom narodu dolazi svako zlo i kriza u ovoj državi.

Kada u vrh dođe osoba sa psihičkim poremećajem, on sebi za prvog suradnika bira osobu sa istovjetnim psihičkim osobinama ili poremećajima, a zatim ovaj kad dođe na poziciju ispod sebe istovjetnu osobu i tako od vrha do dna imamo istovjetne osobe, duševne mrtvace bez suosjećanja i empatije, dakle, zombi psihopate koji svakodnevno umaraju normalne ljude do smrti.

O uzrocima i generatorima krize pišem na ovom forumu već tri godine svakodnevno ali problem je što je naš narod površan pa neke stvari ne može da shvati.

Slovenci su shvatili odakle dolazi kriza i kako se rješava, prestali su se baviti POSLJEDICAMA već intenzivno na ulici rješavaju UZROKE koji izazivaju siromaštvo i bijedu u njihovoj zemlji.

Riba (država) će da smrdi nesmanjenom žestinom od glave (vrha) sve dok se ne očisti od repa (naroda).

Nažalost, mi nismo inteligentan narod kao Slovenci i sada vidim da su svi oni vicevi o nama kao glupim Bosancima zaista istiniti.

Administracije EU i predstavnici velikih sila se svakodnevno trude da pomognu ovoj našoj državi ali mi smo bolestan i ograničen narod koji uopće ništa ne shvaća šta se dešava sa njim.
antimobbing

#490 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by antimobbing »

eluna wrote: dok ne počnemo javno imenom i prezimenom govoriti ko, kad, šta i kako - niko nam nije kriv što nam je stanje ovakvo kakvo jeste.
Upravu si, treba početi javno imenom i prezimenom transparentno prozivati. Možeš li mi dati kontakt podatke advokata koji su uspjeli dobiti dvije presude za MOBBING u BiH, kako bi ih mogao kontaktirati?
misaoni

#491 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by misaoni »

Evo moje iskustvo:
Lično sam bila žrtva mobinga na radnom mjestu, kao i neke moje kolege.
ako se suprotstaviš direktoru koji je podržavao neradnike a zlostavljao vrijedne radnike (ovo najozbiljnije), rizikuješ da ti uleti u kancelariju i pokuša da porazbija i razbaca sve stvari pri tome se divljački derući na tebe.
A šta se dešavalo. S obzirom da direktor nije znao da privoli ljude da rade onda je sve što pojedini nisu htjeli da rade prebacivao na one koji hoće da rade, istovremeno se žaleći kako "onaj ništa ne radi", "ne može mu niko ništa"i "ma ON je ko vjetar" itd... ne želeći da promijeni situaciju stalno govoreći "ja to ne mogu podnijeti psihički" "šta ću im ja " i slično. U isto vrijeme vršio je pritisak na ljude koji su redovno radili i dolazili dajući im sve više posla.
Ukoliko se neko pobunio da ne može stići, uleti i kaže kako je taj neradnik, kako niko ništa ne radi, kako nam je upala kašika u med, kako nam je svima dobro, šta bi mi htjeli... uz dreku viku, divljačko razbijanje stvari i slično.
Nakon iskustva mojih kolega, došla sam i ja na red.
Kada je počeo da se dere na mene i da mi kida papire sa stola ja sam ga tiho upozorila da ću zvati policiju ne raspravljajući ništa s njim. Nakon tog upozorenja, znajući da ja sve što kažem to i uradim, povukao se u hodnik i nastavio se derati dok su sve kolege izašle na hodnik i slušale ga. Nakon toga je izašao i par dana se nije pojavljivao na poslu. Kada je ponovo došao, razgovor među nama je već godinu dana samo strogo služben, iako se pokušavao kasnije izvinjavati, bojeći se valjda da ću ga prijaviti policiji, što bih učinila istog trenutka, uz ili bez podrške kolega koji su doživjeli isto.
Stres koji smo proživjeli ja kao i moje kolege, liječili smo smijehom i šalama na račun direktora. Zato je jako bitno savladati u sebi ta osjećanja straha, tuge, nelagode i pokušati biti odlučan u namjeri da prijavite mobing i da to otvoreno kažete nasilniku, slobodno pozovite policiju na radno mjesto, jer zašto da trpite bilo šta ako ne morate. Nemojte napuštati radno mjesto, ići na bolovanje i slično.
Još je bolje razgovarati s kolegama o događaju, našaliti se s kolegama na njegov račun kada on ode. Jer vjerujte sve vaše kolege preživljavaju isto što i vi dok on vas napada, nikome nije prijatno, samo ne žele priznati, a možda ih je strah. Pokušajte ignorisati sve ono što vas plaši, na način da donesete čvrst stav o tome kako se trebate braniti. Kod nekoga i "strategija dugoročne osvete" jako pomaže. I najvažnije: smijeh je lijek za sve, vjerujte.
I na kraju ako ništa ne pomaže, potrudite se da dobijete otkaz, uvijek će se naći nešto da se radi, vjerujte. BEZ STRESA
Sada pitanje u vezi ovog zvanja policije:
Koga bi zvala?
122 ili imas neki drugi broj koji je blizi onom sto se odnosi na ovakve probleme na radnom mjestu?

Pitam konkretno jer imam slican problem sa nadredjenim...
eluna

#492 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by eluna »

misaoni wrote:
Sada pitanje u vezi ovog zvanja policije:
Koga bi zvala?
122 ili imas neki drugi broj koji je blizi onom sto se odnosi na ovakve probleme na radnom mjestu?

Pitam konkretno jer imam slican problem sa nadredjenim...
prelistaj par stranica unazad, postavljala sam linkove
memx

#493 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by memx »

Možeš na 122 i oni ti kažu broj Policijske Uprave općine na kojoj se nalaziš i zovneš ih, da prijaviš napad od strane nadređenog ili koga već. Doći će policajac koji će napraviti zabilješku, obaviti razgovor s njim i s tobom i ako je potrebno napraviti prijavu. To ti je prvi korak.
Policija će te uputiti dalje. Obavezno traži da ti daju izvod iz zapisnika koji naprave, koji će ti dalje poslužiti u slučaju tužbe ili nečeg sličnog. Obično nakon upozorenja i prvog koraka "kreten" odustane i izbjegava konflikte s tobom. Prebaci se na slabije ličnosti.
Ali definitivno, ne bojte se, pa i po cijenu odlaska s posla. Vrijedan radnik uvijek nađe posao, bolje bilo šta, nego živjeti pod stresom, uništiti zdravlje, a sve se odražava i na porodicu i tako dalje.
eluna

#494 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by eluna »

Jaguar84 wrote:Dragi moji imam jedno pitanje za vas, ....................
nemaš nikakva prava osim na odmor iz prošle godine + ovogodišnji odmor

Zakon kaže da se odmor iz prošle godine mora potrošiti do 30.06. tekuće godine, inače propada, a ne smije ti ga poslodavac "isplatit", tj otkupiti, niti se smije prenositi na period nakon 30.06. Ovo posljednje je u nekim firmama odobreno internim aktima.

Nisi napisao da li ste dobijali RJEŠENJA o korištenju godišnjeg odmora. Ako nisi potpisao da si preuzeo rješenje možeš da ih tužiš. Ako jesi - zaboravi. Samo traži da odmor iz prošle godine iskoristiš u skladu sa zakonom.

Također - IMAŠ PRAVO I OBAVEZNI SU da ti na uvid dostave interne akte i regulative preduzeća - tipa Statut preduzeća, odluke o načinu korištenja godišnjih odmora, odluke o načinu obračuna i isplate prekovremenih, itd.

Savjetovanje kod advokata košta cca 30 KM - ne bi loše bilo da se sa advokatom pojaviš u firmi - ako već planiraš davati otkaz. Stvorit ćeš sebi bolju poziciju za pregovore oko bilo čega.
Last edited by eluna on 07/03/2013 08:29, edited 1 time in total.
Ahmo Djuro

#495 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by Ahmo Djuro »

Problem je u tome sto se 99,9% privatnih firmi u BiH primjenjuje mobing kao stedstvo kontrole radnika.
Ovde mozemo vidjeti pojedine slucajeve ali surova realnost je ta da skoro svi koji smo imali dodir sa privatnim sektorom (radili kod njih) bili na neki nacin zrtva mobinga. Polazim od "uzrjecice" j.bc.te ja, sta ti znas.

Ja evo radim u jednoj privatnoj firmi u kojoj je to da kazem normalna stvar, ne moze proci ni jedan sat,a da se na neki nacin neko ne ponizi. Bas danas, odem u WC - kratka tura, da izvinete, nisam ponio mobilni, a gazda zvao. Ja se vratim kad on na fixni, STA SE TI NE JAVLJAS S.RONJA JEDAN, STA TI JEDES G.V.NA... JA SAM PREMA TEBI DOBAR, A TI TAKO...

To je jedan primjer mobinga iz knjige, ali koga briga za to - mene i jos par ljudi. jer drzava kao drzava ne vodi brigu o radnicima. Firme placaju poreze na 40 sati sedmicno, a radnici rade po 60 sati, sto znaci da je drzavu briga i da zeli da stane u kraj kriminalcima AKA privatnicima (svaka cast izuzetcima, ali ja za dug period nisam uspio upoznati ni jednog), mogli bi povecati i poreske prihode i na kraju stati u kraj ovom okorjelom robovlasnistvu.

Ne znam kako se zovu ljudi koji sprovode mobing, ali evo ja cu ih ovde nazvati mobingasima. Ti mobingasi se hrane uvredama i ponizenjima. Ja sam probao na svaki nacin da se odbranim od ovoga, ali prije ili kasnije mora na tebe doci red. Najbolja odbrana koju sam uspio razviti je ravnodusnost na komentare, jednostavno bez reakcije, kao da ne cujes, Ili jednostavno neka vrsta smirenosti. Onda vide da nema od tebe hrane i ide na drugog i obicno je to neko ko se "pali ko sibica" i reaguje burno, ali ljudi ne znaju da u toj raspravi ili bitci mozes izaci jednostavno samo kao gubitnik. Jer ako ti treba posao jednostavno pokleknes, a oni to znaju.

Neko je na forumu napisao da za dobrog radnika nema zime, da moze pronaci posao kad god hoce, to je istina ali je problem sto je negdje ovo bolje, ali ono losije, u principu sve je to isto. Opet kazem svaka cast izuzecima ali ne mozemo svi kod njih raditi, kod tih 0,01%, ne mozemo svi raditi u telekomu, u drzavnoj sluzbi, ... znate o cemu govorim.

Jeste malo "Down" ali sve dok se drzava ne zauzme za radnika, pojedinacni slucajevi nikome ne mogu pomoci, uglavnom te uvrede i ponizavanja su nasamo i preko telefona - nemas svjedoka, a i ako ga imas mozda ti nesmije posvjedociti.

Ja malo oduzio, ali eto. Treba biti jak, pa valjda ce i ovo proci.
Jos da dodam, nekad se salimo, ali vise govorimo istinu, idemo da radimo u moderni logor.
Lilyen

#496 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by Lilyen »

Uh odakle početi.... :-) Aktuelna tema, odavno, za mnoge od nas. Nažalost!
Lično sam bila (u prijašnjoj firmi) a budem i sad mobingovana. Borila sam sam se na razne načine, kao i sad. Nekad agresivno, nekad diplomatski. Ovisno kako procijenim situaciju, koliko je loša za mene i koliko je neophodno da reagujem odmah i sl.
Nažalost, poslodavcima je omogućeno takvo ponašanje (posebno prema mladima) iz hiljadu razloga koje svi znamo, da ne ponavljam.
Slažem se sa ovdje nekima s nekima ne. Neko reče treba se boriti kao LAV. I treba. I svako normalan će to i uraditi. Ali koliko će postići to uopšte ne ovisi o tom borcu za pravdu već o poslodavcu i spletu okolnosti koje se dese.
Isto tako možemo se boriti i "partizanski" kako mi reče poznanik. Pa eto može i tako.

Ono što je bitno, ne prepustiti se struji, borba, borba i borba opet pa kakvog god oblika da je. Znam to iz ličnog iskustva, kad sam se borila i dobijala sam.

Biće predug post znam, ali pošto nisam do sad učestvovala na temu imam svašta za reći.

Nije tačno da u prosjeku treba 3 godine da bi se neko vratio na posao. Imam primjer imenom i prezimenom, za 6 mjeseci je vraćena na posao, sa svim pravima (isplata zaostalih plata, uvezivanje staža, doprinosa i sl.) Ali to kad je u pitanju pravo iz radnog odnosa, a ne mobing.

Kad tražite svoja prava, uzmite advokata ili sami tražite uz pomoć prijatelja, foruma, zakona i sl. Nikakve organizacije, udruženja ili NVO neće pomoći. Konkretno. Znam i to iz neposredne okoline, gdje moja draga osoba mobingovana svaki dan, skoro do fizičkog zlostavljanja.

Za postavljanje teme čestitke. Ljudima treba osoba, mjesto, virtuelni prostor gdje će olakšati dušu. I neka se pišu stranice, što se više govori o tome, ljudi će postajati svjesniji da se protiv toga treba boriti a ne trpiti.
Treba se govoriti i to otvoreno, transparentno, imenom i prezimenom. I to ne samo na forumu nego i ostalim medijima. Jednom kad budemo se digli svi, tad ćemo i postići nešto.

Ali jedna opaska postavljaču...nisi jedini koji piše o mobingu, a niti prvi. Taj kredit ne možeš sebi pripisati.
eluna

#497 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by eluna »

Ahmo Djuro wrote:
Jeste malo "Down" ali sve dok se drzava ne zauzme za radnika, pojedinacni slucajevi nikome ne mogu pomoci, uglavnom te uvrede i ponizavanja su nasamo i preko telefona - nemas svjedoka, a i ako ga imas mozda ti nesmije posvjedociti.
ovo je POTPUNO POGREŠNO .......................... da svaki radnik zahtijeva svoja prava - za što mu treba 3 KM da kupi službeni list u kojem je objavljen Zakon o radu, pa da isti pročita, pa da malo progugla i zainteresuje se ............ onda bi radnici pritisnuli poslodavce prema državi, a kada ovi vide da nemaju kud, onda bi se državi i okrenuli pa od nje tražili svašta nešto jer i oni su pod presijom države - pa dovoljna je samo činjenica da je PDV-a oslobođena donacija vjerskoj zajednici, ali nije oslobođena donacija za hitno izmještanje bolesnog djeteta negdje na liječenje

usput - radim u PRIVATNOJ FIRMI .................. i za svoja prava treba da se borimo svako pojedinačno - nažalost tako je jer smo sva prava zapustili očekujući da nam ih ureduje država - kao što smo navikli u SFRJ, pa su nas zajebali toliko da nam je ostala samo individualna borba, dok se ne sakupi odgovarajući broj pojedinaca koji će moći bolje da se organizuju
ira33

#498 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by ira33 »

neko je pitao kako se zovu osobe koje vrše mobig . Evo odgovor : MOBERI i lako ih je prepoznati , obično se radi io osobama na poziciji šefova koji nisu dorasli funkciji i kojii u osobama nad kojim vrše mobing vide opasnost za svoj autoritet koji stvaraju isključivo zastrašivanjem, ucjenama, prijetnjama i sl. Pogrešno je misliti da je kod "privatnika" najčešći mobing, u najvećem broju slučajeva radnici povredu nekih prava iz radnog odnosa smatraju mobingom . U praksi najčešči mobing je upravo u državnim organima. Paradoksalno je npr. da je protiv glavnog federalnog inspektora inspektorata rada podnesena tužba , kao i protiv direktora fed.uprave za inspekcijske poslove upravo zbog mobinga koji su vršili godinama
exAprilica

#499 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by exAprilica »

Da li kod nas postoji organizacija koja se bavim zlostavljanjem na radnom mjestu, kako se zastitit i sl?
bascelik

#500 Re: MOBBING = UMORSTVO na radnom mjestu!

Post by bascelik »

antimobbing wrote:
eluna wrote: dok ne počnemo javno imenom i prezimenom govoriti ko, kad, šta i kako - niko nam nije kriv što nam je stanje ovakvo kakvo jeste.
Upravu si, treba početi javno imenom i prezimenom transparentno prozivati. Možeš li mi dati kontakt podatke advokata koji su uspjeli dobiti dvije presude za MOBBING u BiH, kako bi ih mogao kontaktirati?

Ljudi, zna li neko za imena tih advokata. Dajte, to je važno.
Post Reply