VRANE U SARAJEVU

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
meris
Posts: 56
Joined: 08/06/2005 11:24

#1 VRANE U SARAJEVU

Post by meris »

Ne znam da li je neko vec postavio ovu temu, ali mislim da veliki broj ljudi dijeli moje mišljenje da je "populacija" vrana u Sarajevu prešla sve granice. Nemaju prirodnih neprijatelja u gradu i "progresivno se razmnozavaju".
Pored toga što ne smiješ ostaviti automobil ispod drveta (jer nakon dan-dva bit ce prekriveno njihovom "kiselinom" od izmeta), nemoguće je spavati od njihovog "graktanja" u ranim jutarnjim satima.

Negdje sam citao da su gradske vlasti otrovale veliki broj golubova na Bašćaršiji. Zaista nisam mogao da vjerujem u to, jer su golubovi miroljubivi, nikome ne smetaju, dok sa druge strane, pored gore navedenog, vrane napadaju i veliki broj ljudi u gradu.

Da li postoji kakva institucija u gradu kojoj se može obratiti i zahtijevati da nešto urade po ovom pitanju, tj. da se izvrši masovno ubijanje tih ptica.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by PipiDugaDevetka »

Visokim frekvencijama protiv vrana?
http://www.osijek.hr/nastavak.aspx?id=2265

Uvozne vrane Gorana Devića:
http://www.film.hr/vijest.php?tekst_id=32

Za sve su krive ''komunjare''! :D

Grehota ih je ubijati, istrebljivati,...Ove sarajevske vrane su takodje, uvezene.
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#3 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by clav »

Ljudi redovno hrane golubove, ali ne shvataju da istovremeno hrane i vrane. Vrane zive tamo gdje se mogu nesmetano hraniti. Nemoguce je imati veliku populaciju golubova bez velike populacije vrana. Sto se tice izmeta, moze biti opasan i jedan i drugi. Sto se tice masovnog ubijanja, sumnjam da postoji takva sluzba u gradu.
User avatar
bjelic
Posts: 181
Joined: 09/10/2009 15:07

#4 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by bjelic »

ne znam koje je zlo gore, vrane ili golubovi. jedni djeluju po danu drugi po noci :sad:
dobra stvar da sam stvar sa golubovima sredio, nema vise golubova da prave peksinluk na balkonu od kada sam primjenio "surprise food" i vise ne dolaze. a vrane moram i to nesto skontat.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#5 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Amazonka27 »

bjelic wrote:ne znam koje je zlo gore, vrane ili golubovi. jedni djeluju po danu drugi po noci :sad:
dobra stvar da sam stvar sa golubovima sredio, nema vise golubova da prave peksinluk na balkonu od kada sam primjenio "surprise food" i vise ne dolaze. a vrane moram i to nesto skontat.
mozda je problem u tebi a ne u vranama i trovanju golubova?


cuj smeta mu graktanje vrana sabahile? Pa jel ti lakse kupiti cepice za usi ili uraditi bolju izolaciju prozora nego istrijebiti vrane u gradu?
jesam li ja trebala otrovati one komsije na kosevskom kada su mi u svako doba dana vristali pod prozorom...a onaj sa sprata montirao sto za aksamluchenje pod moj pendzer?


kupi ceradu i pokrij auto pa ti govanca nece ostetiti jebeno vaznu stvar u zivotu - boju za auto.

Ubijte sve ptice pa ce vam crvi pojesti svo drvece...uostalom vaznost ptica ste trebali uciti u osnovnoj ili barem gledati na TV...a ima i google pa malo zagooglajte....
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#6 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by clav »

Amazonka27 wrote: Ubijte sve ptice pa ce vam crvi pojesti svo drvece...uostalom vaznost ptica ste trebali uciti u osnovnoj ili barem gledati na TV...a ima i google pa malo zagooglajte....
To najbolje rade vrapcici. A golubova i vrana ima ''neprirodno'' puno jer nemaju glavni ogranicavajuci faktor - kolicina hrane. Elem ljudi im je daju u izobilju.
U Rimu je zbog stetnog djelovanja golubljeg izmeta na spomenike i gradjevine zabranjeno njihovo hranjenje, a ko ma potrebu da ih nahrani plati kaznu.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#7 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Skyfox »

sjecam se kad je vrana u SA bilo puno vise nego ovih godina pa se niko nije cudio. Vidio sam jednom kad se zimsko popodne pretvorilo u mrak od jata vrana... Nista neobicno.
Poslije rata su bile agresivne ali nema vise ni toga

inteligentne ptice, i napadaju samo ako brane teritoriju ili gnjezdo...
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#8 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Walthie »

meris wrote:Ne znam da li je neko vec postavio ovu temu, ali mislim da veliki broj ljudi dijeli moje mišljenje da je "populacija" vrana u Sarajevu prešla sve granice. Nemaju prirodnih neprijatelja u gradu i "progresivno se razmnozavaju".
Pored toga što ne smiješ ostaviti automobil ispod drveta (jer nakon dan-dva bit ce prekriveno njihovom "kiselinom" od izmeta), nemoguće je spavati od njihovog "graktanja" u ranim jutarnjim satima.

Negdje sam citao da su gradske vlasti otrovale veliki broj golubova na Bašćaršiji. Zaista nisam mogao da vjerujem u to, jer su golubovi miroljubivi, nikome ne smetaju, dok sa druge strane, pored gore navedenog, vrane napadaju i veliki broj ljudi u gradu.

Da li postoji kakva institucija u gradu kojoj se može obratiti i zahtijevati da nešto urade po ovom pitanju, tj. da se izvrši masovno ubijanje tih ptica.
Intelegentna ptica,medju 5 najpametnijih,64 razlicita krika-skoro savrsena komunikacija,u svakom jatu imas "odred smrti" koji je zaduzen da odstrani bolesne pripadnike jata citaj ubije,vrlo lako se prilagodjava u urbanim sredinama i zato ih ima u velikom broju-hrane u izobilju.Masovno ubijanje je nemoguce i nije ok ako imas problem npr ispred svoje zgrade ili kuce uradi ovo..

Pokusaj naci mrtvu ili napravi vjerni model ptice kao da je prepaririana-znam da trazi truda ali ima efekta.Okaci je na drvo da je vidljiva iz svih pravaca(vrane imaju letne koridore tako da vise jata bude obavijesteno) i miran si 20-tak dana dok ne skontaju-nece dolaziti kada vide mrtvu na tom mjestu.
Da ih ubijas to je posve druga prica ali nemoj..
meris
Posts: 56
Joined: 08/06/2005 11:24

#9 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by meris »

Amazonka27 wrote:
bjelic wrote:ne znam koje je zlo gore, vrane ili golubovi. jedni djeluju po danu drugi po noci :sad:
dobra stvar da sam stvar sa golubovima sredio, nema vise golubova da prave peksinluk na balkonu od kada sam primjenio "surprise food" i vise ne dolaze. a vrane moram i to nesto skontat.
mozda je problem u tebi a ne u vranama i trovanju golubova?


cuj smeta mu graktanje vrana sabahile? Pa jel ti lakse kupiti cepice za usi ili uraditi bolju izolaciju prozora nego istrijebiti vrane u gradu?
jesam li ja trebala otrovati one komsije na kosevskom kada su mi u svako doba dana vristali pod prozorom...a onaj sa sprata montirao sto za aksamluchenje pod moj pendzer?


kupi ceradu i pokrij auto pa ti govanca nece ostetiti jebeno vaznu stvar u zivotu - boju za auto.

Ubijte sve ptice pa ce vam crvi pojesti svo drvece...uostalom vaznost ptica ste trebali uciti u osnovnoj ili barem gledati na TV...a ima i google pa malo zagooglajte....

E moja Amazonka, ocigledno si ti "pobrkala ptice"... POjma ti nemas.

CIme ti se hrane golubovi? Jesi li ih ikada vidjela da love komarce, insekte i dr. Naravno da nisi...I naravno procitaj jos jednom moj tekst, nemam ja nista protiv golubova. Stavise, tesko mi je bilo kad sam to negdje procitao.

Sto se tice vrana, mogu slicno ili pak isto reci. Naime, zbog svoje velicine ne mogu loviti insekte i druge napasti kao slijepi misevi i vrapcici, nego uglavnom su kod kontejnera i rijeke ili pak cekaju da golubovi nastradaju od automobila pa da se docepaju njihovog lesa, pokidaju ono malo mesa sto ima na njima i tako ostave perje i kosti.

I na kraju dodosmo do malih, korisnih vrapcica. U zadnje vrijeme povecao se veliki broj komaraca u Sarajevu. U mjesecima juli, august i septembar nemoguce je prozor otvoriti ukoliko zivite u blizini Miljacke. Zidovi na zgradi se crne od komaraca. Iznad mog sprata vrapcici su napravili gnijezdo i po citav dan jedu komarce, sto je vrlo KORISNO.

Dakle, draga moja Amazonka kupi knjige iz osnovne skole i ponovo citaj koje su ptice korisne.

P.S. Stolarija mi je nova, ali posto zivim na prvom spratu bllizu parka punog drveca, nemoguce je bilo sto uraditi. Sto se tice cepica, pokusaj ih ti staviti u usi pa cemo videjti koliko ces moci izdrzati.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#10 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Shoshana »

Kako se samo usudi sugava pticurina sletjeti na drvo ispod kog je parkiran neciji auto. I jos je nije sramota da grakce sabah zorom :shock: :?
A, i jesu vala suhveli.... nako crne.... ne kazu dzaba nasi stari da vrane donose smrt :oops: djavolja su to posla :oops:

Cuj masovno ubijanje ptica koje su tu zato sto smo MI poremetili ravnotezu u prirodi :-)

svasta...
meris
Posts: 56
Joined: 08/06/2005 11:24

#11 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by meris »

Shoshana wrote:Kako se samo usudi sugava pticurina sletjeti na drvo ispod kog je parkiran neciji auto. I jos je nije sramota da grakce sabah zorom :shock: :?
A, i jesu vala suhveli.... nako crne.... ne kazu dzaba nasi stari da vrane donose smrt :oops: djavolja su to posla :oops:

Cuj masovno ubijanje ptica koje su tu zato sto smo MI poremetili ravnotezu u prirodi :-)

svasta...

Kako bih samo volio da ti naprave gnijezdo odmah pored prozora...Da vidis samo kako je samo uzivanje slusati ih u ranim jutarnjim satima.

Cime smo mi to narusili ravnotezu? Bas svasta??? Sta smo mi to uradili pa je tolika populacija odvratnih pticurina...
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#12 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by ladyblue18 »

meris wrote:
Cime smo mi to narusili ravnotezu?
Reci da se salis molim te. :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
nostalgicar
Posts: 1150
Joined: 23/07/2003 00:00

#13 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by nostalgicar »

Povoljno izdajem psa pticara !!! :dance:
Timscho
Posts: 158
Joined: 10/04/2006 14:55

#14 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Timscho »

Raduje me da je otvorena ova tema jer i ja vec duze vrijeme uocavam da su se vrane nenormalno namnozile u Sarajevu. Golubova je sve manje, a vrapce ne pamtim kad sam zadnji put negdje vidio. Kad idete Vilsonovim setalistem npr, sve je prepuno vrana koje grakcu, stvarno uzasno djeluje. Inace, grad je pun vrana na svakom koraku. Skoro potpuno su potisnule golubove iz njihovog stanista.
Ja pamtim da ih je prije dvadesetak godina bilo neuporedivo manje. Bili su golubovi, puno vise vrabaca nego sad i pokoja vrana tu i tamo. Vjerovatno i jedu jaja golubova i vrabaca pa se broj ovih smanjuje. A te price, kao vrane pametne, korisne...pustite to. Vrane su gadne, ruzne, odvratni lesinari, zlokobno se oglasavaju, izgledaju zastrasujuce i nije im mjesto oko nas. Tuzno je to za jedan grad da su mu najbrojniji stanovnici ove ptice. Mi smo se uglavnom vec i navikli na to i u svojoj svakodnevnici i ne obracamo paznju koliko ih ima. Pa zamislite scenu; jedan park, sa djecijim igralistem, ljuljacke, klackalice, roditelji sa djecom, djeciji smijeh...i svuda okolo vrane koje se gegaju, nadlijecu, grakcu, vrebaju... Gdje to jos ima?
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#15 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by sistem »

Shoshana wrote:Kako se samo usudi sugava pticurina sletjeti na drvo ispod kog je parkiran neciji auto. I jos je nije sramota da grakce sabah zorom :shock: :?
A, i jesu vala suhveli.... nako crne.... ne kazu dzaba nasi stari da vrane donose smrt :oops: djavolja su to posla :oops:

Cuj masovno ubijanje ptica koje su tu zato sto smo MI poremetili ravnotezu u prirodi :-)

svasta...
malo proguglaj, ako ti se da. u mnogim zemljama se vrane smatraju kao stetocine i dozvoljeno je ubijanje kad populacija predje neki odredjeni nivo. sve regulisano - koliko ih se smije ubiti, ko smije i kako.

nije lijepo, ali izgleda da strucniji od nas smatraju da treba strogo kontrolisati njihov broj.
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#16 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by pjegica »

Mene vrane podsjećaju na onaj film "Vrana" i onog momka koji je nedužno ubijen pa se vrati u liku vrane da završi poslove. Bilo je više dijelova.

Vrane su inače karatkteristične za veće gradove. Inteligentna su to stvorenja, prilagodljiva i jedu šta god ima da se jede. Svaki put se zabezeknem kad vidim da se popnu na banderu pa bace orah na asfalt da se razbije, ili kad stave tvrdu koricu hljeba u baru da se razmekša. Zabezeknem se i kad vidim da gule plakate sa zidova i jedu. Prvo kontam da je odvratno, ali onda skontam da im je sigurno potreban škrob u prehrani. I što vam smeta što jedu mrtve golubove, pa i ljudi jedu mrtve ptice, samo na malo drugačiji način. To što se leš goluba zadrži duže na cesti nisu vrane krive nego ljudi koji bi trebali više da se bave čistoćom svoje uže okoline.
Nije to problem samo u Sarajevu. Tako je to svugdje. I ja ne smatram da je problem. Ne smetaju mi ptice, ni velike ni male.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#17 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Shoshana »

sistem wrote:
Shoshana wrote:Kako se samo usudi sugava pticurina sletjeti na drvo ispod kog je parkiran neciji auto. I jos je nije sramota da grakce sabah zorom :shock: :?
A, i jesu vala suhveli.... nako crne.... ne kazu dzaba nasi stari da vrane donose smrt :oops: djavolja su to posla :oops:

Cuj masovno ubijanje ptica koje su tu zato sto smo MI poremetili ravnotezu u prirodi :-)

svasta...
malo proguglaj, ako ti se da. u mnogim zemljama se vrane smatraju kao stetocine i dozvoljeno je ubijanje kad populacija predje neki odredjeni nivo. sve regulisano - koliko ih se smije ubiti, ko smije i kako.

nije lijepo, ali izgleda da strucniji od nas smatraju da treba strogo kontrolisati njihov broj.
Naravno da se smatraju stetocinama kada uniste neciju njivu :-) Al' sto seru po autima :?
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#18 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Alhemicarkaa »

ladyblue18 wrote:
meris wrote:
Cime smo mi to narusili ravnotezu?
Reci da se salis molim te. :lol: :lol: :lol: :lol:
Sto bi se salio, taman kad smo uspjeli napraviti idealnu ravnotezu, stvoriti takav vazduh da nam je bolje sjediti u kuci, saltati kanale i narucitu pizzu kroz telefonsku zicu, a imamo i nase lijepe kucne ljubimce na cetri tocka da nas odvedu negdje, ako vec moramo ici, jer bi mogli udahnuti poneki izduvni gas koji ispusta vrana, i sad se u toj nasoj idealno uravnotezenoj zemlji dembeliji, pojavi vrana, koja ne samo da nam truje vazduh (to bi joj i oprostili, ionako sjedimo u kuci), vec se usudjuje, pazi molim te, praviti gnijezda po drvecu, tik iznad auta, pokakati se po nasem divnom metalik ljubimcu i jos graktati, hej! Sram je bilo. A i to drvece, em opada lisce i kojekakve sjemenke sa njih (opet, pazi molim te, po nasem divnom cetverotockasu, kao da nije moglo negdje drugo izrasti), em sluzi kao staniste vranama. Predlazem, uz odstrijel vrana i drugih letecih gamadi, posjeci i svo drvece, ha ja!
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#19 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Shoshana »

meris wrote:
Shoshana wrote:Kako se samo usudi sugava pticurina sletjeti na drvo ispod kog je parkiran neciji auto. I jos je nije sramota da grakce sabah zorom :shock: :?
A, i jesu vala suhveli.... nako crne.... ne kazu dzaba nasi stari da vrane donose smrt :oops: djavolja su to posla :oops:

Cuj masovno ubijanje ptica koje su tu zato sto smo MI poremetili ravnotezu u prirodi :-)

svasta...

Kako bih samo volio da ti naprave gnijezdo odmah pored prozora...Da vidis samo kako je samo uzivanje slusati ih u ranim jutarnjim satima.

Cime smo mi to narusili ravnotezu? Bas svasta??? Sta smo mi to uradili pa je tolika populacija odvratnih pticurina...
Hvala ti na lijepim zeljama :D

Na boru (ne pamtim da sam kod nas vidjala gnijezda na zimzelenom drvecu...ili nisam dobro zagledala?) s druge strane ulice imam vrane, na mojim hrastovima imam blue-jay i vjeverice, ispod supe imam malu porodicu rakuna koji po svu noc cvrkucu, u supi spavaju ulicne macke, a svakog jutra mi kroz dvoriste prodje tvor koji ceprka ispod bora i trazi crve.... i po citavo ljeto pored jezera krekecu one ogromne zabetine... Eh da, nedavno sam pored biciklisticke staze vidjela lisicu. I presretna sam :-D

Da se razumijemo, prihvatam masovna ubistva zivotinja kada se nadlezne sluzbe za zastitu divljeg zivota sloze da tako treba, ali odatle pa do 'meni seru po autu' ili 'meni su ruzne' ili 'mene je strah' je malo nategnuto....
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#20 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by sistem »

Shoshana wrote:Naravno da se smatraju stetocinama kada uniste neciju njivu :-) Al' sto seru po autima :?
drugarice shoshana, mislim da se onda slazemo :wink:
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#21 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Walthie »

Niko se ne bi zalio da vrane imaju iste navike a da su npr u jarkim bojama kao papgaji,u to ne sumnjam :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#22 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Cholina_Lokica »

:shock: :shock: :shock:
ma jasta, hajmo pobit sav zivi svijet osim ljudske gamadi... kako se samo usudjuju da postoje...

ovaj narod je postao poput vica kakvog...
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#23 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by metar_drva »

ljudi su najgori oblik zivota na planeti
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#24 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by Skyfox »

OK svako ima svoje misljenje al osim seru mi po autu, nedaju mi da spavam i fakatih ih je ruzno vidjet nisam procitao ni jedan argumentovani razog za njihovo sistematsko unistenje i brisanje iz kolektivne svijesti sarajlija...
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#25 Re: VRANE U SARAJEVU

Post by legendo_moja »

Meni su vrane bas kul. Neki dan posmatram, dvije naganjaju mačku po mahali, isto ko da se igraju sa njom. Sakriju se, i kad mačka misli da je sigurna, jedna sleti, polako se približi i mazne je za rep. Jadna maca ispizila.
Post Reply