Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#176 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by Margita81 »

Mene nervira masovno ubacivanje slova H gdje mu nije mjesto, i s druge strane izbacivanje istog ondje gdje je potrebno. Ne kontam cijelu famu oko tog H majko moja u cemu je poenta?!
I smeta mi pogresan naglasak (jasno mi je da postoje dijalekti i jezicni idiomi razliciti od regije do regije) ali konkretno me nervira: sarajevsko baaanka, mooomci, hercegovacki naglasak mora da je najpogresniji i najruzniji za uho u citavoj regiji takodje, zatim: doleK, goreK, ondaK itd itd ...
Ne ispravljam ljude nikad iako mi zagrebe usi, smatram da je to nepotrebno i nekulturno, osim ponekad kad se upustimo u zustru raspru ja i moja raja ali tu niko nikome nista ne zamjera :mrgreen:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#177 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by PipiDugaDevetka »

Margita81 wrote:Mene nervira masovno ubacivanje slova H gdje mu nije mjesto, i s druge strane izbacivanje istog ondje gdje je potrebno. Ne kontam cijelu famu oko tog H majko moja u cemu je poenta?!
I smeta mi pogresan naglasak (jasno mi je da postoje dijalekti i jezicni idiomi razliciti od regije do regije) ali konkretno me nervira: sarajevsko baaanka, mooomci, hercegovacki naglasak mora da je najpogresniji i najruzniji za uho u citavoj regiji takodje, zatim: doleK, goreK, ondaK itd itd ...
Ne ispravljam ljude nikad iako mi zagrebe usi, smatram da je to nepotrebno i nekulturno, osim ponekad kad se upustimo u zustru raspru ja i moja raja ali tu niko nikome nista ne zamjera :mrgreen:
Iako nam sadašnji jezik vuče korijene iz Hercegovine, posebno problematičan je Damir Šantić, dežurni meteorolog kojeg povremeno čujem putem radija.
''Petnest stepeni, Zenica, četrnest stepeni, Neum, dvacet,.....'', pa da sam mu ja šef, naredio bih mu da uzme časove, instrukcije iz dikcije i maternjeg jezika, pa onda u javne medije.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#178 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by metal_rules_cura »

Ja bih to isto naredila vecini lica koja zauzimaju medijski prostor :-)
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#179 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by hopi »

jedno pitanjce:
Da li je sjesti povratni glagol, koliko se sjećam iz škole nije, ali neki dan na tv-u (serija neka, nova tv) ona par puta ponavlja sjednite se, sjednite se.
Pa reko da provjerim.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#180 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by metal_rules_cura »

Hahahaha :-) Nije povratni glagol... Covjek ne sjedi sebe :D Kod povratnih glagola, sama rijec kaze, radnja se vraca na subjekat.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#181 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by JThomas »

ma glupost, isto kao "ustati se". nije povratni glagol.
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#182 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by Zlata M. »

"Da li je moguce da je samo meni grozna...?" (mislim,rijec "SVIJU") pita se autor teme.
Nije garant(samo tebi grozna)!
(ta rijec,mislim)

Meni licno,na primjer,ne samo da je grozna,nego me i u snu proganja,na kraju svakog dana u kom mi je bila predocena u pisanoj formi! :D
(o usmenoj da i ne pricam)

Sad ozbiljno:

Meni je grozno ovo prepucavanje oko gramatike (a bogami i pravopisa :D )
Bezvezno,bespotrebno,snobovsko!

Neka ljudi pisu i govore onako kako znaju i umiju (ukoliko nisu novinari,recimo).

Ovakvo cjepidlacenje je oduvijek bilo svojstveno nasem narodu (a bogami i narodnostima :D )
Smijesno. :run:
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#183 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by pape »

Zlata M. wrote:"Da li je moguce da je samo meni grozna...?" (mislim,rijec "SVIJU") pita se autor teme.
Nije garant(samo tebi grozna)!
(ta rijech,mislim)

Meni licno,na primjer,ne samo da je grozna,nego me i u snu proganja,na kraju svakog dana u kom mi je bila predocena u pisanoj formi! :D
(o usmenoj da i ne pricam)

Sad ozbiljno:

Meni je grozno ovo prepucavanje oko gramatike (a bogami i pravopisa :D )
Bezvezno,bespotrebno,snobovsko!

Neka ljudi pisu i govore onako kako znaju i umiju (ukoliko nisu novinari,recimo).

Ovakvo cjepidlacenje je oduvijek bilo svojstveno nasem narodu (a bogami i narodnostima :D )
Smijesno. :run:
A ti bi mogla malo povesti racuna da, nakon zareza, ostavis mali prostor do slijedece rijeci, ... :lol:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#184 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by zelenashica »

pape wrote:
Zlata M. wrote:"Da li je moguce da je samo meni grozna...?" (mislim,rijec "SVIJU") pita se autor teme.
Nije garant(samo tebi grozna)!
(ta rijech,mislim)

Meni licno,na primjer,ne samo da je grozna,nego me i u snu proganja,na kraju svakog dana u kom mi je bila predocena u pisanoj formi! :D
(o usmenoj da i ne pricam)

Sad ozbiljno:

Meni je grozno ovo prepucavanje oko gramatike (a bogami i pravopisa :D )
Bezvezno,bespotrebno,snobovsko!

Neka ljudi pisu i govore onako kako znaju i umiju (ukoliko nisu novinari,recimo).

Ovakvo cjepidlacenje je oduvijek bilo svojstveno nasem narodu (a bogami i narodnostima :D )
Smijesno. :run:
A ti bi mogla malo povesti racuna da, nakon zareza, ostavis mali prostor do slijedece rijeci, ... :lol:
ama cura pisala pod dozom huje pa se zapisala :lol: :lol: :lol:
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#185 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by iz dna duše »

Trudim se da pišem ispravno, ali npr, na forumu mi je ipak bitno šta neko želi da kaže, nego da li je to ispravno napisao. I ja često u brzini pravim greške, mada bih voljela da nije tako. Zanese me neka tema, te riječi naviru....
Ali, moram reći da me kod poslovne korespondencije jako zasmeta kada neko nije u stanju da napiše dopis ili e-mail bez grešaka. Mislim da svi oni koji su u prilici da pišu dopise, prave razna akta itd. itekako treba da vode računa o tome da li je tekst ispravno napisan...
A desilo mi se nekidan da sam iz jedne srednje škole dobila jedan dopis čiji bih vam sadržaj rado pokazala, da sam u prilici. Prvo što je bio jako neučtiv i drzak, drugo, bio je pun pavopisnih grešaka i ja sam samo pomislila: preko kakve si li ti štele došla do posla, draga uposlenice škole.
Dakle, stoji pravo svakoga da priča i piše onako kako zna, ali za privatnu upotrebu.
A znate šta me iskreno zasmetalo na ovoj temi: odmah se počne sa nacionalnim prepucavanjima. Zagadi se svaka tema-nebitno da li se radi o sportu, kulturi, prirodi i ekologiji, obrazovanju.... Samo ne znam zašto me to još uvijek čudi i nervira.
P.S. Jedino još nisam sigurna ima li toga i na PF "Ljubav i sex"...ako ima, e pa Halal nam vjera.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#186 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by Margita81 »

Uh a da ne spominjem nepoznavanje razlike izmedju č i ć sto je pravo cesta pojava kod svih nam uzrasta i profila :roll:
Last edited by Margita81 on 25/10/2009 20:24, edited 1 time in total.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#187 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by iz dna duše »

a i negacije znaju biti problem :)
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#188 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by kmirsad »

u mene se brate zna razlika...jedan dan pišem sve č,,,drugi dan sve ć...treči dan, prije podne č...iza podne ć...i tako...ja to razlikujem...i mijenjam ja to povremeno...da me dušmani ne uprate...a mogučnost greške minamalna...danas sam recimo na č...i do sutra sigurno neču pogriješiti ...ni jednom...čače mi...:-D :lol:
oldplague
Posts: 1534
Joined: 21/03/2009 09:45

#189 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by oldplague »

kmirsad wrote:u mene se brate zna razlika...jedan dan pišem sve č,,,drugi dan sve ć...treči dan, prije podne č...iza podne ć...i tako...ja to razlikujem...i mijenjam ja to povremeno...da me dušmani ne uprate...a mogučnost greške minamalna...danas sam recimo na č...i do sutra sigurno neču pogriješiti ...ni jednom...čače mi...:-D :lol:
:lol: :lol: :lol: kmirso, care neopjevani! :-D
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#190 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by KREMEN »

U mene nema c i c, kao sto vidite sve ccccccccccccc :D :D tri livade , tri livade, nigdje kvakice nema :shock:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#191 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by kmirsad »

oldplague wrote:
kmirsad wrote:u mene se brate zna razlika...jedan dan pišem sve č,,,drugi dan sve ć...treči dan, prije podne č...iza podne ć...i tako...ja to razlikujem...i mijenjam ja to povremeno...da me dušmani ne uprate...a mogučnost greške minamalna...danas sam recimo na č...i do sutra sigurno neču pogriješiti ...ni jednom...čače mi...:-D :lol:
:lol: :lol: :lol: kmirso, care neopjevani! :-D
:lol: ma đe si olda... :-D :-D :-D...sto godina :-D ...u razdeljak te ljubim :kiss: ...druže stari... :-D :lol:
oldplague
Posts: 1534
Joined: 21/03/2009 09:45

#192 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by oldplague »

ma evo me srećo, rezilim narod. :lol: :lol: :kiss: :kiss:
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#193 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by iz dna duše »

oldplague wrote:ma evo me srećo, rezilim narod. :lol: :lol: :kiss: :kiss:
Ma džaba ti i č i ć i dž i đ i negacije i sviju....vidi ti njih meni što su se oni poželjeli...
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#194 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by kmirsad »

oldplague wrote:ma evo me srećo, rezilim narod. :lol: :lol: :kiss: :kiss:
...ma samo ti njih...neče oni svojoj oldi zahateriti...naučili su oni na tebe...nego...reziliš li i narodnostima ...sve po spisku...nemoj mi segregacije po forumu...svako ima pravoda *jebe... i da bude *jeban... :lol: :lol: :lol: ...vidi kako sam naučio da mečem onu zvjezdicu...i opet me svi razumiju... :lol:
iz dna duše wrote:
Ma džaba ti i č i ć i dž i đ i negacije i sviju....vidi ti njih meni što su se oni poželjeli...
...a i ti si haman ...od onih anam...garant jesi... :-D :-D :-D
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#195 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by iz dna duše »

kmirsad wrote:
oldplague wrote:ma evo me srećo, rezilim narod. :lol: :lol: :kiss: :kiss:
...ma samo ti njih...neče oni svojoj oldi zahateriti...naučili su oni na tebe...nego...reziliš li i narodnostima ...sve po spisku...nemoj mi segregacije po forumu...svako ima pravoda *jebe... i da bude *jeban... :lol: :lol: :lol: ...vidi kako sam naučio da mečem onu zvjezdicu...i opet me svi razumiju... :lol:
iz dna duše wrote:
Ma džaba ti i č i ć i dž i đ i negacije i sviju....vidi ti njih meni što su se oni poželjeli...
...a i ti si haman ...od onih anam...garant jesi... :-D :-D :-D
Što go da znači, jelde... :bih:
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#196 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by Margita81 »

iz dna duše wrote:a i negacije znaju biti problem :)

sad me lijepo stid.. :mrgreen: :oops:
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#197 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by iz dna duše »

Margita81 wrote:
iz dna duše wrote:a i negacije znaju biti problem :)

sad me lijepo stid.. :mrgreen: :oops:
Ma de bona....rekoh već, svima se desi :thumbup:
Vidi nam kmirse kako se snašao i šta mu fali....
al' mene nešto "anamo" svrstao...
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#198 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by kmirsad »

iz dna duše wrote:

Vidi nam kmirse kako se snašao i šta mu fali....
al' mene nešto "anamo" svrstao...
:roll: :-D ako nisam shvačen... onda sam pogriješio...nisi od "anamo"... ako sam pogriješio, onda je suvišno da objašnjavam, jer nema znaćenje...dakle preostaje da se izvinim... :-D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#199 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by PipiDugaDevetka »

kmirsad wrote:
iz dna duše wrote:

Vidi nam kmirse kako se snašao i šta mu fali....
al' mene nešto "anamo" svrstao...
:roll: :-D ako nisam shvačen... onda sam pogriješio...nisi od "anamo"... ako sam pogriješio, onda je suvišno da objašnjavam, jer nema znaćenje...dakle preostaje da se izvinim... :-D
Dobro je, mislio sam da će se izvinUti, a on se pravilno izvinio. :thumbup:
foreigndude
Posts: 128
Joined: 21/07/2007 19:44

#200 Re: Rijec "SVIJU" - da li je moguce da je samo meni grozna

Post by foreigndude »

pustopoljina wrote:foreigndude :D
da ti nisi rec'mo stariji co'jek? :D
omladina ova sve zaboravila.

sta je prof. nikolic jedinica podijelila zbog "otomanskog carstva" i to u gimnaziji :D.
hae vijamo se, jesmo naspili na temu :D
Kae jesem li stariji cojek!? Amo nisem, vire lje, al' kako kome jope. Djecko sam od svoji' dvacet i pet godina, haman ha pa pola otega prov'o u Ameriki, vamo, znajes, u tudjini, ko uljez. Nisam bas njeste posebice skolovat, al' gura se. Dospim svadje, nekad kashnje o'drugi, al dospim. Brez skole nisi nidje prispio. Eo rec'mo ja sam, utako mlad otemo sa svoje ocevine, al' me to nasho govorno podrucje, sto bi rekli u chitabima, aBsolutno fascinira. Ja sam fascinirat sa ljutom Krajinom.

:run:
Post Reply