BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#51 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by veljaca »

Humane wrote:

Dakle sve zavisi kako se definise ta pismenost.

[
I kako se definise ????? Odnosno kako se definise nepismenost ????? Da li ima TACAN pojam nepismenosti ( valjda bi trebali imati ovi koji su vrsili ovu anketu ) ili se on definise " kako se kome cejfne ...." ?
Humane
Posts: 32
Joined: 02/07/2009 15:58

#52 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Humane »

"Toto", potpisujem svaku tvoju rijec 100%.

Po meni ovo je definitivno najkvalitetniji i najobjektivniji komentar na ovom forumu ( iako nije direktno vezan za ovu tehničku pismenost o kojoj se govori) i možda jedan od najobjektivnijih i najkvalitetnijih komentara na temu "društvene vrijednosti poslijeratne Bih" uopšte. Stvarno svaka čast. Bila bih ti zahvalna ako bi svoj odgovor nadogradio i mogućim rješenjima izlaza iz ovakve situacije evidentne nepismenosti onih koji bi trebalo da nas vode.

Toto wrote:Ovdje se zbori o najpoznatijoj vrsti nepismenosti. Novo doba je donijelo sa sobom i nove vrste nepismenosti koji se u BiH jos ne mjere ali dobro osjete njihove posljedice. Ta nepismenost je pogubnija za zajednicu nego ova o kojoj tabirimo. To je nepismenost elite. I to one elite koja je koncentrisana u politickoj i poslovnoj sferi. Elita moze biti samo pismena ili nepismena. U toj sferi nema polovnjaka. Vladaju ili jedni ili drugi. Sljedeca vrsta nepismenosti je nepismenost srednjeg sloja. Srednji sloj moze biti i polupismen i polunepismen. Statisticki bi se reklo da je to isto - ali samo statisticki.
Ja mislim: da srednji sloj treba da ima onu pismenost koja omogucava da se identificira i prepozna nepismenost elita. DA bi se to postiglo srednji sloj mora da ima "kriticnu masu" svojih pismenih clanova u poslovnoj, kulturnoj i naucno-obrazovanoj sferi. Ako srednji sloj nema ove kriticne mase onda se moze reci da je polupismen. Najvecu nestasicu "kriticne mase" u srednjem sloju BiH je u poslovnom segmentu i ja mislim da je to najveci problem kod naseg drustva.
Drugi problem je sto politicka elita u BiH posjeduje velike privredne subjekte u 100% valasnistvu, te iz toga crpi svoju finansijsku neovisnost. To je dovodi u poziciju: da ona nije servis zajednice, nego zajednica postaje njen servis. Politicka elita treba da bude "na platnom spisku" zajednice, ukoliko zajednica zeli da ima pismenu elitu koja ce da je vodi u napredak. BiH srednji sloj mora "iscupati" drzavne firme iz 100 % vlasnistva politike, cak i po cijenu da se dio vlasnistva proda strancima. Zajednica ima manje koristi od drzavnih firmi ako su one u apsolutnom vlasnitvu nepismene lokalne politicke elite, nego da su u vecinskom vlasnistvu nekog stranca, kojem je interes samo profit.
Sta je rjesenje? Rjesenje je u samoobrazovanju srednjeg sloja. Polupismeni trebaju da se vinu u sfere pismenosti a polunepismeni da dodju u sveru polupismenih i dalje.
Srednji sloj mora da omasovljava svoj poslovni segment kroz porodicni biznis i poduzetnistvo te kroz politicko djelovanje kroz izbore i gradjansku kontrolu politicke elite.
Bosanci i Hercegovci imaju jako pozitivnih tradicionalnih vrijednosti i vjestina koje moze iskoristiti i upregnuti za svoj boljitak. Mislim da nam nedostaje nesto vece doza poslovne agresivnosti i agilnosti.

Kada se vec poredimao sa svijetom -a trebamo- ja mogu reci neka svoja zapazanja u odosu na svijet koji me okruzuje. Nasa elita i najsiromasniji sloj su oni segmenti drustva sa kojim ne mozemo na trziste razvijenog svijeta tu smo u velikom deficitu.
Mislim da je nas srednji sloj pojedinacno mnogo "pismeniji" od americkog srednjeg sloja i da je to najvrijedniji resurs kojima BiH raspolaze. Jedna od velikuh snaga americkog srednjeg sloja je porodicni mali biznisi, koji imaju potencijal da generisu 3-7 zaposlenih. Ovaj segment ima izvanredne sposobnosti samoorganizaciji, samoodrzivosti, te djelovanju kroz zajednicu. Zadivljujuca je spososbnost ovih ljudi da od sopstvenih raspolozivivih resursa stvore profitabilan biznis. Sljedeca karika je stvaranje, povezivanje i organizovanje interesni udruzenja koji zastupaju i stite zajednicke interese.
Ovu vrstu pismenosti nas srednji sloj nema i trebao bi da je razvija.

Mi smo strogi individulaci, lutalice i veliki bjezaci od timskog rada i kolektivnog djelovanja. To je losa posljedica bivseg sistema u kojem smo zivjeli. Mora postojati jedan nivo timskog i rada i udruzivanje bez kojeg nema opstanka. BiH srednji sloj se mora "opismenjavati" i razvijati u tom smjeru, ako zeli da podize svoj standard i napreduje. Mnoge od ovih vrijednosti se ne mogu nauciti u skolama one se moraju stvarati, afirmisati i njegovati u sklopu zajednice. JA bih posebno istakao da moramo afirmisati poduzetnost i interesno povezivanje i umrezavanje.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#53 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by amrica »

@toto jako interesantna analiza.
A za njenu potvrdu najbolje ponovo pregledati staru temu: IT Computers propao, ko je sljedeci...? na pdf Ekonomija. Takvi primjeri eklatantne nepismenosti se rijetko vidaju na forumu. I to su sve sefovi ljudi, tacnije zene. Sve neke sefice, maheri za ovo za ono, pitale se za sve, zaradile brdo para... a ni jedna ne zna prostoprosirenu recenicu napisati.
A bila je i jedna sto je dobila otkaz, kuku, ta je jos nepismenija....

Ako je to stanje pismenosti u svojevremeno "jakoj" firmi, mozes zamisliti kako je tek u ostalim granama ekonomije. Gdje nema kadra skolovanog prije rata, sa zavrsenom bar cetverogodisnjom srednjom skolom.

I u obrazovanju ima nepismenih. Nepismeni ljudi zavrsavaju pedagoske akademije, zbog nepismenih profesora. Imala sam priliku gledati prijave za posao u skoli, qq te katastrofe. Profesorica bosanskog ne zna mala i velika slova, o interpunkcijama da ne pricam
I tek prijave naskrabane rukom u 21. vijeku.... :run:
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#54 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Soul_Sista »

Evo jedan mali dodatak na ovu temu tj. za onaj pismeniji sloj koji uziva u citanju i iscitavanju dugih tekstova :D

http://www.berghof-center.org/uploads/d ... ra_edu.pdf
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#55 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Toto »

Humane wrote:"Toto", potpisujem svaku tvoju rijec 100%.

Po meni ovo je definitivno najkvalitetniji i najobjektivniji komentar na ovom forumu ( iako nije direktno vezan za ovu tehničku pismenost o kojoj se govori) i možda jedan od najobjektivnijih i najkvalitetnijih komentara na temu "društvene vrijednosti poslijeratne Bih" uopšte. Stvarno svaka čast. Bila bih ti zahvalna ako bi svoj odgovor nadogradio i mogućim rješenjima izlaza iz ovakve situacije evidentne nepismenosti onih koji bi trebalo da nas vode.
Hvala na pozitivnim kritikama. Ja ih dozivljavam kao podrsku mojoj porebi da se ukljucim u razgovor o rjesenjima i putevima izlaza. Rado bih nastavio sa iznosenjem nekih mojih razmisljanjima i bilo bi mi jako drago da se oko ovoga razvije konstruktivna polemika, koja bi na kraju rezultirala nekim "zbornikom radova" ili neka forma zajednicke studije koja bi mogla biti platforma za konkretne akcije.
Imam neka razmisljanja oko nekih rijesenja. U tim rjesenjima se pojavljuju: e-forumi kao forma, internet kao tehnologija i e-zajednica kao oblik udruzivanja.

Ja nisam zainteresiran da se bavim pismenostima politicke i poslovne elite. Zainteresovan sam samo za one polemike koji bi u potpunosti iskljucile politiku, te bile fokusirane ka srednjem sloju i to onom segmentu koji se odnosi na malo i srednje poduzetnistvo.
U ovoj fazi bih postavio teoremu da je politika konstanta i jednaka nuli.
Zasto ovako polaziste? Srednji sloj ne moze direktno uticati na pismenost poslovne elite. Moze indirektno kroz zakone, drustvene norme, standrade. Sto se tice politicke elite srednji sloj mozemo uticati samo kroz demokratske izbore. To je aktivnost koja se odvija svake dvije godine traje po jedan do dva sata i to je za sada sve na cemu bih se ja zadrzao.
Ja bih da se posvetimo srednjem sloju. Mislim da je srednji sloj kljuc razvoja zajednice kao sto je BiH
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#56 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Toto »

amrica wrote:@toto jako interesantna analiza.
A za njenu potvrdu najbolje ponovo pregledati staru temu: IT Computers propao, ko je sljedeci...? na pdf Ekonomija. Takvi primjeri eklatantne nepismenosti se rijetko vidaju na forumu. I to su sve sefovi ljudi, tacnije zene. Sve neke sefice, maheri za ovo za ono, pitale se za sve, zaradile brdo para... a ni jedna ne zna prostoprosirenu recenicu napisati.
A bila je i jedna sto je dobila otkaz, kuku, ta je jos nepismenija....

Ako je to stanje pismenosti u svojevremeno "jakoj" firmi, mozes zamisliti kako je tek u ostalim granama ekonomije. Gdje nema kadra skolovanog prije rata, sa zavrsenom bar cetverogodisnjom srednjom skolom.

I u obrazovanju ima nepismenih. Nepismeni ljudi zavrsavaju pedagoske akademije, zbog nepismenih profesora. Imala sam priliku gledati prijave za posao u skoli, qq te katastrofe. Profesorica bosanskog ne zna mala i velika slova, o interpunkcijama da ne pricam
I tek prijave naskrabane rukom u 21. vijeku.... :run:
IT je smo jedna strana medalje. Mi trebamo da se "opismenimo" da je IT nasa svakodnevica. IT je dobio neopravdano mnogo prostora na ovom mediju. Tema je vise bila sapunica i megdan guvno za obracune unutar IT "familije" nego sto je imala neko opste dobro. IT je propala firma ciji primjer treba koritiri samo u edukativne svrhe da bi se naucilo kako ne treba raditi.
Mi smo krivi sto na ovom forume ne dajemo vise prostora onome sto bi trebalo biti suprotnost IT-u i sto ne koristimo ovaj medij da afirmisemo pozitivne vrijednosti koje bi stvarale uspjesne i firme koje ne bi bile kao IT.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#57 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by amrica »

Toto wrote:
amrica wrote:@toto jako interesantna analiza.
A za njenu potvrdu najbolje ponovo pregledati staru temu: IT Computers propao, ko je sljedeci...? na pdf Ekonomija. Takvi primjeri eklatantne nepismenosti se rijetko vidaju na forumu. I to su sve sefovi ljudi, tacnije zene. Sve neke sefice, maheri za ovo za ono, pitale se za sve, zaradile brdo para... a ni jedna ne zna prostoprosirenu recenicu napisati.
A bila je i jedna sto je dobila otkaz, kuku, ta je jos nepismenija....

Ako je to stanje pismenosti u svojevremeno "jakoj" firmi, mozes zamisliti kako je tek u ostalim granama ekonomije. Gdje nema kadra skolovanog prije rata, sa zavrsenom bar cetverogodisnjom srednjom skolom.

I u obrazovanju ima nepismenih. Nepismeni ljudi zavrsavaju pedagoske akademije, zbog nepismenih profesora. Imala sam priliku gledati prijave za posao u skoli, qq te katastrofe. Profesorica bosanskog ne zna mala i velika slova, o interpunkcijama da ne pricam
I tek prijave naskrabane rukom u 21. vijeku.... :run:
IT je smo jedna strana medalje. Mi trebamo da se "opismenimo" da je IT nasa svakodnevica. IT je dobio neopravdano mnogo prostora na ovom mediju. Tema je vise bila sapunica i megdan guvno za obracune unutar IT "familije" nego sto je imala neko opste dobro. IT je propala firma ciji primjer treba koritiri samo u edukativne svrhe da bi se naucilo kako ne treba raditi.
Mi smo krivi sto na ovom forume ne dajemo vise prostora onome sto bi trebalo biti suprotnost IT-u i sto ne koristimo ovaj medij da afirmisemo pozitivne vrijednosti koje bi stvarale uspjesne i firme koje ne bi bile kao IT.

To sto si napisao je interesantna tema i jako vazna, ali za pdf Ekonomija i za dugu vrstu razgovora. Ja sam govorila o ITC samo sa stanovista (ne)pismenosti kadra, i to rukovodeceg.

A mnogo je gore sto u skolama djeci maternji jezik predaju ljudi koji ne bi mogli 3- dobiti kod mog profa sh-hs iz osnovne.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#58 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by ljubav_aha »

Toto wrote:
Hvala na pozitivnim kritikama. Ja ih dozivljavam kao podrsku mojoj porebi da se ukljucim u razgovor o rjesenjima i putevima izlaza. Rado bih nastavio sa iznosenjem nekih mojih razmisljanjima i bilo bi mi jako drago da se oko ovoga razvije konstruktivna polemika, koja bi na kraju rezultirala nekim "zbornikom radova" ili neka forma zajednicke studije koja bi mogla biti platforma za konkretne akcije.
Imam neka razmisljanja oko nekih rijesenja. U tim rjesenjima se pojavljuju: e-forumi kao forma, internet kao tehnologija i e-zajednica kao oblik udruzivanja.

Ja nisam zainteresiran da se bavim pismenostima politicke i poslovne elite. Zainteresovan sam samo za one polemike koji bi u potpunosti iskljucile politiku, te bile fokusirane ka srednjem sloju i to onom segmentu koji se odnosi na malo i srednje poduzetnistvo.
U ovoj fazi bih postavio teoremu da je politika konstanta i jednaka nuli.
Zasto ovako polaziste? Srednji sloj ne moze direktno uticati na pismenost poslovne elite. Moze indirektno kroz zakone, drustvene norme, standrade. Sto se tice politicke elite srednji sloj mozemo uticati samo kroz demokratske izbore. To je aktivnost koja se odvija svake dvije godine traje po jedan do dva sata i to je za sada sve na cemu bih se ja zadrzao.
Ja bih da se posvetimo srednjem sloju. Mislim da je srednji sloj kljuc razvoja zajednice kao sto je BiH[/quote]

Toto,gore postalvjeni post i prethodni su odlicni,mnogi smo svjesni toga,no cesto puta mnogi su spomenuli problem letargije drustva,iz kojeg se ocevindo tesko izvuci,jer su se svi skonentrisali na sebe,vlada nepovjernje medju ljudima
Šaner
Posts: 212
Joined: 05/10/2008 12:25

#59 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Šaner »

kako smo vodeci kad cak jedna njemacka ima 4 miliona nepismenih, znaci 4% stanovnistva?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#60 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Maraschino »

veljaca wrote:Neka mi neko od ovih koji su naveli pojam - kazu sta znaci POLUPISMEN ????

Hvala unaprijed !
Mislim da je i ovdje Cerka umijesao svoje prste...makar malo :-)

Polupismen je onaj koji misli da je pismen a to nikako da pokaze.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#61 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Toto »

amrica wrote:
Toto wrote:
amrica wrote:@toto jako interesantna analiza.
A za njenu potvrdu najbolje ponovo pregledati staru temu: IT Computers propao, ko je sljedeci...? na pdf Ekonomija. Takvi primjeri eklatantne nepismenosti se rijetko vidaju na forumu. I to su sve sefovi ljudi, tacnije zene. Sve neke sefice, maheri za ovo za ono, pitale se za sve, zaradile brdo para... a ni jedna ne zna prostoprosirenu recenicu napisati.
A bila je i jedna sto je dobila otkaz, kuku, ta je jos nepismenija....

Ako je to stanje pismenosti u svojevremeno "jakoj" firmi, mozes zamisliti kako je tek u ostalim granama ekonomije. Gdje nema kadra skolovanog prije rata, sa zavrsenom bar cetverogodisnjom srednjom skolom.

I u obrazovanju ima nepismenih. Nepismeni ljudi zavrsavaju pedagoske akademije, zbog nepismenih profesora. Imala sam priliku gledati prijave za posao u skoli, qq te katastrofe. Profesorica bosanskog ne zna mala i velika slova, o interpunkcijama da ne pricam
I tek prijave naskrabane rukom u 21. vijeku.... :run:
IT je smo jedna strana medalje. Mi trebamo da se "opismenimo" da je IT nasa svakodnevica. IT je dobio neopravdano mnogo prostora na ovom mediju. Tema je vise bila sapunica i megdan guvno za obracune unutar IT "familije" nego sto je imala neko opste dobro. IT je propala firma ciji primjer treba koritiri samo u edukativne svrhe da bi se naucilo kako ne treba raditi.
Mi smo krivi sto na ovom forume ne dajemo vise prostora onome sto bi trebalo biti suprotnost IT-u i sto ne koristimo ovaj medij da afirmisemo pozitivne vrijednosti koje bi stvarale uspjesne i firme koje ne bi bile kao IT.

To sto si napisao je interesantna tema i jako vazna, ali za pdf Ekonomija i za dugu vrstu razgovora. Ja sam govorila o ITC samo sa stanovista (ne)pismenosti kadra, i to rukovodeceg.

A mnogo je gore sto u skolama djeci maternji jezik predaju ljudi koji ne bi mogli 3- dobiti kod mog profa sh-hs iz osnovne.
Zelio sam reci da bi na ovoj temi bilo prakticnije govoriti o pismenosti i nepismenosti kao pojavi, bez detaljnog ulazenja u personalni karton svakog zaposlenog pojedinacno. Praviti to za svaku uspjesnu ili neuspjesnu firmu u BiH bi bio sizifov posao. IT ima vec otvorenu temu na kojoj pasionirani analiticari i biografii te firme ili porodice mogu vrsiti detaljnije analize i opservacije.
Mislim da ima mnogo tipova neposmenosti o kojima treba govoriti. Ako je ova tema posvecena samo gramatici i pravopisu: onda si u pravu, da sam ja ovdje zalutao i da bi trebao traziti druge teme gdje se o tome govori.
Postoje na desetine knjizevnika koji su besprijekorno pismeni u gramatici i pravopisu ali nisu citani. Ni jedan knjizevni kritizar ili analiticar nije brojao gramaticke greske; nije se cak ni osvrtao na te propuste kad ih je i bilo. Ocito je da postoji neka "nepismenost" zbog koje knjizevnik nije citan i ne moze zivjeti od svoga pisanja. Ja bih da identificiramo i tu nepismenost i da se njoj posvetimo. To ne znaci da poznavanje gramatike i pravopisa smatram nevaznim, ali ne zelim ni da tu vrstu pismenosti glorificiramo pa da svo vrijeme posvetimo samo jednom a zanemarimo ostalo.
Slucaj IT nije za temu iz oblasti ekonomije. Slucaj IT je za temu o poduzetnistvu ili privredi a to nije samo ekonomija.
Ja sam u prethodnom osvrtu govorio o nepismenosti poslovne elite ali ne samo u smislu njihovog poznavanja gramatike i/ili ekonomije.
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#62 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Soul_Sista »

Kako sam ja razumjela uvodni tekst, on govori o baznoj pisemnosti/nepismenosti u ruralnim dijelovima BiH. Znaci, podrazumijeva citanje, pisanje, racunanje. To je ono sto svi ucimo u osnovnoj skoli, bili mi na selu, malo manjem gradu ili vecem gradu. Pitanje je koliko je razvijeno selo, manji grad ili veliki grad da nam omoguci bazno skolovanje. Po ovoj analizi ptica na grani vidi da su nam ruralna mjesta u tom pogledu nikako razvijena.
UNESCO daje i jednu siru definiciju pismenosti koju stavlja u moderni kontekst. Moj slobodni prevod sa engleskog njihove definicije je: sposobnost prepoznavanja, razumijevanja, tumacenja, stvaranja, komuniciranja, procjenjivanja i upotrebljavanja pisanog materijala u razlicitim kontekstima/vezama. Na ovo su i dodali, da pismenost podrazumijeva nastavak ucenja da bi postigli licne ciljeve, razvitak znanja i potencijala i zatim postali potpuni ucesnici u sirem kontekstu tj. drustva i zajednice koja nas okruzuje. (http://en.wikipedia.org/wiki/Literacy)

Sad je pitanje o kojoj vrsti pismenosti mi ovde razgovaramo. Kao sto Toto rece, i ja bih se zadrzala na pisemenosti/nepismenosti kao pojavi u vezi post-ratne BiH.

Zivi primjer: Da li se iko od vas sjeca one curice iz Visokog koja je prije 1-2 godinu dana bila na CDu? Zaboravila sam joj ime, ali curica je ocigledno toliko pismena dok je mogla napisati pismo i objasniti TV ekipi svoj problem. Objasnila je i svoje zelje i ciljeve. Jedna od tih zelja je da zeli pisati i zeli se razvijati u tom pogledu. Problem je bio sto su roditelji nezaposleni i jos svasta nesto. Bilo je tu nekih socijalnih prepreka. Poslije je dobila stipendiju. Sta je dalje bilo ne znam. Samo sam je uzela za primjer. I iz uvodne analize se vidi da ih manje nastavlja skolovanje na nivou gimnaziju.
Neki onako generalni zakljucak mog izlaganja :D : sela i ruralna mjesta imaju problem za baznom pismenosti, dok razvijeni grad ima problema da omoguci jednom sirem sloju nastavak skolovanja (def. 2 pismenosti).

Nek neko nastavi...
Humane
Posts: 32
Joined: 02/07/2009 15:58

#63 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Humane »

Apsolunto se slazem i odavno sam uvjerenja da je ciljana grupa upravo taj tzv. "srednji sloj". Uvijek sam vjerovala da se upravo u tom srednjem sloju i radja ta neka "kriticna masa" koja donosi neke pozitivne promjene.


Ja bih te zamolila, ako si saglasan, da jos malo nastavimo na ovu temu odnosa izmedju srednjeg sloja i nase generalne nepismenosti, s tim sto bih htjela da najprije odredimo taj neki srednji sloj ( da ga jasnije definisemo).

Takodjer bih u vom kontekstu nepismenost definisala u onom sirem smislu, iz mog dubokog ubjedjenja da ona "tehnicka" pismenost ( citati, pisati, raditi na racunaru, poznavati gramatiku i pravopis) ni izbliza ne moze biti vazna za jedno drustvo kao ona puna pismenost, koja pored navedenog tehnickog dijela podrazumijeva prosvjecenost u svom punom obliku (nazovimo ga kozmopolitizam - informisanost, uctivost, i moralni integirtet). To je po meni ona esencijalna pismenost koju treba jacati u tom srednjem sloju.

Srednji sloj je po meni prilicno isfragmentiran ali hajde najprije da definisemo taj srednji sloj kako bi lakse odredili njegovu vezu sa pismenoscu u drustvu u onom punom smislu.

Toto wrote:
Humane wrote:"Toto", potpisujem svaku tvoju rijec 100%.

Po meni ovo je definitivno najkvalitetniji i najobjektivniji komentar na ovom forumu ( iako nije direktno vezan za ovu tehničku pismenost o kojoj se govori) i možda jedan od najobjektivnijih i najkvalitetnijih komentara na temu "društvene vrijednosti poslijeratne Bih" uopšte. Stvarno svaka čast. Bila bih ti zahvalna ako bi svoj odgovor nadogradio i mogućim rješenjima izlaza iz ovakve situacije evidentne nepismenosti onih koji bi trebalo da nas vode.
Hvala na pozitivnim kritikama. Ja ih dozivljavam kao podrsku mojoj porebi da se ukljucim u razgovor o rjesenjima i putevima izlaza. Rado bih nastavio sa iznosenjem nekih mojih razmisljanjima i bilo bi mi jako drago da se oko ovoga razvije konstruktivna polemika, koja bi na kraju rezultirala nekim "zbornikom radova" ili neka forma zajednicke studije koja bi mogla biti platforma za konkretne akcije.
Imam neka razmisljanja oko nekih rijesenja. U tim rjesenjima se pojavljuju: e-forumi kao forma, internet kao tehnologija i e-zajednica kao oblik udruzivanja.

Ja nisam zainteresiran da se bavim pismenostima politicke i poslovne elite. Zainteresovan sam samo za one polemike koji bi u potpunosti iskljucile politiku, te bile fokusirane ka srednjem sloju i to onom segmentu koji se odnosi na malo i srednje poduzetnistvo.
U ovoj fazi bih postavio teoremu da je politika konstanta i jednaka nuli.
Zasto ovako polaziste? Srednji sloj ne moze direktno uticati na pismenost poslovne elite. Moze indirektno kroz zakone, drustvene norme, standrade. Sto se tice politicke elite srednji sloj mozemo uticati samo kroz demokratske izbore. To je aktivnost koja se odvija svake dvije godine traje po jedan do dva sata i to je za sada sve na cemu bih se ja zadrzao.
Ja bih da se posvetimo srednjem sloju. Mislim da je srednji sloj kljuc razvoja zajednice kao sto je BiH
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#64 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Toto »

UNESCO daje i jednu siru definiciju pismenosti koju stavlja u moderni kontekst. Moj slobodni prevod sa engleskog njihove definicije je: sposobnost prepoznavanja, razumijevanja, tumacenja, stvaranja, komuniciranja, procjenjivanja i upotrebljavanja pisanog materijala u razlicitim kontekstima/vezama. Na ovo su i dodali, da pismenost podrazumijeva nastavak ucenja da bi postigli licne ciljeve, razvitak znanja i potencijala i zatim postali potpuni ucesnici u sirem kontekstu tj. drustva i zajednice koja nas okruzuje. (http://en.wikipedia.org/wiki/Literacy)
Meni se cini da je ova defincija obuhvata onaj dio pismenosti koja se stice formalnim obrazovanjima zakljucno sa nasim srednjim skolama.
U nasem jeziku imamo jedan -za ovu priliku -izvanredan termin a to je prosvjecenost. Prosvjecenost bi mogla da bude pismenost obogacena vaspitanjem, kulturom, sportom, hobijem i drugim vrijednostima koje zajednica moze da prenese na clana mimo formalnih obrazovanja.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#65 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Toto »

........
dupljak od prethodne :D
Last edited by Toto on 11/09/2009 13:49, edited 1 time in total.
sa2101
Posts: 235
Joined: 04/11/2006 11:48
Location: sarajevo

#66 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by sa2101 »

koje ba ne pismen?? :D :D
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#67 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Soul_Sista »

Toto wrote:
UNESCO daje i jednu siru definiciju pismenosti koju stavlja u moderni kontekst. Moj slobodni prevod sa engleskog njihove definicije je: sposobnost prepoznavanja, razumijevanja, tumacenja, stvaranja, komuniciranja, procjenjivanja i upotrebljavanja pisanog materijala u razlicitim kontekstima/vezama. Na ovo su i dodali, da pismenost podrazumijeva nastavak ucenja da bi postigli licne ciljeve, razvitak znanja i potencijala i zatim postali potpuni ucesnici u sirem kontekstu tj. drustva i zajednice koja nas okruzuje. (http://en.wikipedia.org/wiki/Literacy)
Meni se cini da je ova defincija obuhvata onaj dio pismenosti koja se stice formalnim obrazovanjima zakljucno sa nasim srednjim skolama.
U nasem jeziku imamo jedan -za ovu priliku -izvanredan termin a to je prosvjecenost. Prosvjecenost bi mogla da bude pismenost obogacena vaspitanjem, kulturom, sportom, hobijem i drugim vrijednostima koje zajednica moze da prenese na clana mimo formalnih obrazovanja.
Ovde vidim dvije stvare koje spominjes u komentaru, i koje su usko povezane. Prva je kvalitet obrazovanja, konkretnije srednjih skola. (Ako cemo se vec zadrzati na ovoj drugoj definiciji.) A ovde ide i ona narodna: koliko para toliko muzike. Iako nije sve u parama ali velikim dijelom jeste. Sta znamo o kvalitetu srednjih skola? I kako se on mjeri? Postoje li studije da nam nesto kazu o tome?
Druga stvar je vezana za vrijednosti koje je drustvo i sistem postavilo i kojem valjda tezi. Cemu mi tezimo tj. ko u nas postavlja vrijednosti? Ne moras na ovo odgovarati :D Jer ako krenemo od sveukupnog skolskog sistema...zapravo necemo ni krenuti jer je rascjepkan, labav, fragmentiran. Procitaj link gore.

Humane:
Takodjer bih u vom kontekstu nepismenost definisala u onom sirem smislu, iz mog dubokog ubjedjenja da ona "tehnicka" pismenost ( citati, pisati, raditi na racunaru, poznavati gramatiku i pravopis) ni izbliza ne moze biti vazna za jedno drustvo kao ona puna pismenost, koja pored navedenog tehnickog dijela podrazumijeva prosvjecenost u svom punom obliku (nazovimo ga kozmopolitizam - informisanost, uctivost, i moralni integirtet). To je po meni ona esencijalna pismenost koju treba jacati u tom srednjem sloju.
Iako si se obratila Totu, dajem dva konkretna prijedloga kao put vodilja koji mogu da nam pomognu u podizanju ove prosvjecenosti o kojoj ovde gore govoris:
- Uvezivanje (Networking) onih sa skolom i iskustvom vani i onog (konkretno) srednjeg sloja koji je dole. Ovde uglavnom mislim na protok novih ideja, razgovora, razmjenjivanja ideja, iskustava, informacija itd. Sta mozemo zajedno uciniti?
- Olaksavanje viznog rezima (tesko ali neophodno!) da bi se sto vise uvezivali (ovo sto je pod tackom jedan) ali i da bi se otvorio put Evropi i razumjelo da sve nije med i mlijek..

Teme radi, nastavite...
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#68 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by KREMEN »

U Austriji 300 hiljada/tisuca ljudi nepismeno, tj ne znaju njemacki pravopis..
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#69 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Toto »

Humane wrote:Apsolunto se slazem i odavno sam uvjerenja da je ciljana grupa upravo taj tzv. "srednji sloj". Uvijek sam vjerovala da se upravo u tom srednjem sloju i radja ta neka "kriticna masa" koja donosi neke pozitivne promjene.


Ja bih te zamolila, ako si saglasan, da jos malo nastavimo na ovu temu odnosa izmedju srednjeg sloja i nase generalne nepismenosti, s tim sto bih htjela da najprije odredimo taj neki srednji sloj ( da ga jasnije definisemo).

Takodjer bih u vom kontekstu nepismenost definisala u onom sirem smislu, iz mog dubokog ubjedjenja da ona "tehnicka" pismenost ( citati, pisati, raditi na racunaru, poznavati gramatiku i pravopis) ni izbliza ne moze biti vazna za jedno drustvo kao ona puna pismenost, koja pored navedenog tehnickog dijela podrazumijeva prosvjecenost u svom punom obliku (nazovimo ga kozmopolitizam - informisanost, uctivost, i moralni integirtet). To je po meni ona esencijalna pismenost koju treba jacati u tom srednjem sloju.

Srednji sloj je po meni prilicno isfragmentiran ali hajde najprije da definisemo taj srednji sloj kako bi lakse odredili njegovu vezu sa pismenoscu u drustvu u onom punom smislu.
U ovom trenutku srednji sloj kod nas jeste kljucan: jer mi nemamo jaku i uticajnu poslovnu elitu koja bi mogla da nametne svoj interes. Elitu, vecinom, cine politicari. To je jako lose za zajednicu. Zajednica ima jako velike koristi od poslovnog segmenta, jer taj dio zajednice svoju moc gradi na dobrima od kojih i sira zajednica ima, direktne i indirektne, koristi. Kada bi poslovna zajednica bila jaka i uticajna prisiljavala bi politiku da se vise bavi privredom. Privreda je generator razvitka; privreda treba nauku, obrazovane radnike, saobracajnice, energetske sisteme, reklaamira se kroz sport itd. Od takvog uticaja poslovnog segmenta na politiku imala bi koristi cijela zajednica. Politika je u ovakvoj situaciji parazit i korov koji unistava cijelu zajednicu - bez ikakvog doprinosa cjelokupnoj zajednici. U ovom trenutku na politicku elitu jedino srednji sloj -kroz izbore- moze imati kakav-takav uticaj.
Srednji sloj je takodje vazan, jer je on baza za regrutaciju poslovne, intelektualne, kulturne i druge elite. Politicka i privreda elita imaju svoju "infrastrukturu" koja se takodje regrutuje iz srednjeg sloja. Infrastrukturu jedne politicke partije uglavnom cini srednji sloj i on moze imati snazan uticaj na stranacku politicku elitu. To je nekoliko elemenata zbog kojih je srednji sloj u ovom trenutku jako vazan za nasu zajednicu.
Mi smo drustvo u formiranju. Kod nas se segmenti drustva jos uvjek pozicioniraju i u takvoj situaciji srednji sloj ima velike sanse da uzme sto veci dio drustvenog kolaca. To nije slucaj u razvijenim drustvima EU ili sjeverne Amerike. U USA vlada mutant poslovno-politicke elite. U ovo vrijeme globalizma srednji sloj u amrici je ostao bez ikakvog uticaja i moci jer je izgubio ekonomsku nezavisnost.
U predglobalizcijsko vrijeme USA je bila mocna industrijska sila. Do danas je americka poslovna elita iselila 70 % svoje velike industrije (Outsourcing) u "jeftinije" zemlje i time je unistila neovisnost svog srednjeg sloja koji je -trbuhom za kruhom-poceo raditi kod drzave i postao ovisan od politike. Iseljavanjem velike industrije poslovna elita nije propala; oni su se mahom pretvorili u trgovce. Iseljavanjem velike industrije propala je skoro sva mala i srednja metalna industija i obimni sektori usluga fokusiranih na industriju. Oni nisu finansijski bili mocni da se presele. To je bio jedan mocan dio americkog srednjeg sloja koji je bio politicki i ekonomski nezavisan. Poslovna elita ne zavisi vise od srednjeg sloja niti srednji sloj vise ima uticaj na poslovni svjet. Americki krupni biznisi vise ne placaju onolike poreze u americi i tu je najvise na gubitku srednja klasa. Da je americki srednji sloj u velikoj krizi pokazuje i to da je obrazovanje i socijalni sektor u zadnjih 25 godina u velikoj stagnaciji. I nauka stagnira, ali ne tako kao ostali segmenti. Opale su investicije u saobracajnice itd.
Zanimljivo je primjetiti da Amerika nije iselila svoju poljoprivredu?
Mi sigurno necemo imati poslovnu elitu koje ce moci da se iseljava u duge zemlje. Ona ce na razne nacine biti vezana za srednji sloj i imati ce dosta zajednickih interesa sa srednjim slojem. Sto ce opet doprinositi znacaju srednjeg sloja.

Najznacijnija snaga srednjeg sloja je njegova prosvjecenost. Mislm da nam je to dovoljan razlog da ovom aspektu srednjeg sloja protabirimo nesto vise.

JA profesionalno nisam "drustvenjak" i nisam bas siguran da bih mogao formulisati opsteprihvatljivu definiciju naseg srednjeg sloja. Mozda bi bilo prakticnije da potrazimo "kod teorije" nekoliko definicija i da zajednicki izberemo najprihvatljiviju - pa da od nje krenemo.
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#70 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Vertigo »

i sta je definicija nepismenosti ?
kada svako ima neku svoju teoriju, evo i moja :)
svatko onaj koji nema zanat u rukama i nije u stanju sebi obezbjediti egzistenciju, a zdrav-prav.

sta ce cobanu gramatika ako uspjesno cuva i uzgaja ovce i zivi od toga :D
zrikavac48
Posts: 596
Joined: 24/10/2007 23:32

#71 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by zrikavac48 »

Chisum wrote:
veljaca wrote:Neka mi neko od ovih koji su naveli pojam - kazu sta znaci POLUPISMEN ????

Hvala unaprijed !

E'o ga... pismenost bi bila:

"Mogućnost razumevanja i upotrebe informacija iz različitih pisanih izvora, kako za delovanje u porodici, tako i na radnom mestu i u okruženju, a sve radi postizanja vlastitih ciljeva i razvoj sopstvenih znanja i sposobnosti"

E sad ovo iznad osakati, prepolovi, ubaci negaciju ispred prvog glagola i - dobices sliku i priliku danasnjeg Bosanca.

Mada, ova mi se definicija mnogo vise svidja... Nekako, kao da gledam ovu pashchad s vlasti i clanove njihovih porodica, koji smrde po raznim funkcijama ne radeci NISTA korisno. :)

"Осим што означава неког које не баш тотално неписмен, полуписмен означава неку јавну личност која једноставно није довољно квалификована за посао или функцију која јој је додељена."


Elem, mnogo nekih definicija, ali, svaka nam danas lezi k'o budali samar!


Ne znam definiciju ali znam da ono sto se vriednovalo kao pismen/polupismen/ nepismen nekih pedesetih godina prosloga stoljeca, nije isto sto i sedamdesetih ili devedesetih. U svakom slucaju u pismenost u 21. stoljecu se racuna i izvrsno znanje bar jednog od svijetskih jezika dajuci prioritet engleskom a kako nasi vrli politicari za sobom vijecito vuku prevodioce za njih gotovo sve mozemo reci da su polupismeni za 21. stoljece.
zrikavac48
Posts: 596
Joined: 24/10/2007 23:32

#72 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by zrikavac48 »

Humane:"Takodjer bih u vom kontekstu nepismenost definisala u onom sirem smislu, iz mog dubokog ubjedjenja da ona "tehnicka" pismenost ( citati, pisati, raditi na racunaru, poznavati gramatiku i pravopis) ni izbliza ne moze biti vazna za jedno drustvo kao ona puna pismenost, koja pored navedenog tehnickog dijela podrazumijeva prosvjecenost u svom punom obliku (nazovimo ga kozmopolitizam - informisanost, uctivost, i moralni integirtet). To je po meni ona esencijalna pismenost koju treba jacati u tom srednjem sloju".

E to markirano, nekada se zvalo opce/opste obrazovanje i ocekivalo se da ga posijeduje svaki zavrseni gimnazijalac a posebno klasicar.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#73 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by andrija2007 »

Vertigo wrote:i sta je definicija nepismenosti ?
kada svako ima neku svoju teoriju, evo i moja :)
svatko onaj koji nema zanat u rukama i nije u stanju sebi obezbjediti egzistenciju, a zdrav-prav.

sta ce cobanu gramatika ako uspjesno cuva i uzgaja ovce i zivi od toga :D
Nije problem kad čoban čuva ovce, već kad prosipa nepismenost i nekulturu na forumu!
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#74 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by Vertigo »

andrija2007 wrote:
Vertigo wrote:i sta je definicija nepismenosti ?
kada svako ima neku svoju teoriju, evo i moja :)
svatko onaj koji nema zanat u rukama i nije u stanju sebi obezbjediti egzistenciju, a zdrav-prav.

sta ce cobanu gramatika ako uspjesno cuva i uzgaja ovce i zivi od toga :D
Nije problem kad čoban čuva ovce, već kad prosipa nepismenost i nekulturu na forumu!
Andrija duso, jesil to ti neki fakultet zavrsio ?
andrija2007 wrote:
Irm@ wrote:e moj Her Flick..najgori su ti ljudi koji misle da su pokupili svu pamet svijeta..a sto je najgore ni guzicu si ne znaju obrisati...
Jel' se to nudiš za brisanje?
toliko o kulturi
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#75 Re: BiH vodeća zemlja po nepismenosti na Balkanu

Post by andrija2007 »

andrija2007 wrote:
Vertigo wrote:i sta je definicija nepismenosti ?
kada svako ima neku svoju teoriju, evo i moja :)
svatko onaj koji nema zanat u rukama i nije u stanju sebi obezbjediti egzistenciju, a zdrav-prav.

sta ce cobanu gramatika ako uspjesno cuva i uzgaja ovce i zivi od toga :D

Nije problem kad čoban čuva ovce, već kad prosipa nepismenost i nekulturu na forumu!
Izvinjavam se, nisam imao namjeru da uvrijedim ni tvoje ovce, a ni tebe.
Post Reply