Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4026 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

pajero wrote: 10/01/2021 20:30 I jos nesto pitanje. Ovo osiguranje sto se placa...sta to pokriva?
Zatrazite od upravitelja polisu osiguranja, tu sve pise. A generalno pokriva stetu nastalu kvarom zajednickih dijelova zgrade.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4027 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

madesa wrote: 11/01/2021 14:45
pajero wrote: 09/01/2021 10:49 Da li neko zna koje ministarstvo i koja inspekcija je nadlezna za upravitelje u Kantonu Sarajevo? Evo vec 10 dana krov prokisnjava, jedan dio plafona u haustoru je pao i sada jos voda ide na osigurace jednog stana. 10 dana se borim sa sarajevo stanom da se to rjesi i evo jos uvijek nista! :evil: :evil: :evil:
i ako neko zna , postoji li negdje da se prijavi nerad prinudnih predstavnika zgrade? zvao ga stalno da prijavim a on nije nikad obavjestio upravitelja.
Stambena inspekcija u Nedzaricima. Samo sto je naziv drugaciji, Inspektorat urbanisticko gradjevinske, ekoloske, komunalne i stambene inspekcije. Aleja Bosne Srebrene bb
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4028 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Chmoljo wrote: 04/01/2021 11:52
wolfie wrote: 04/01/2021 09:55
pajero wrote: 03/01/2021 00:36 Koje su vase preporuke za upravitelja? Koji su se pokazali najboljim?
Sarajevostan je najmanje zlo. :bih:
Ja sam, recimo, čuo više lošeg nego dobrog.
I cula i dozivjela
DonieBrasco
Posts: 15228
Joined: 31/08/2016 16:09

#4029 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by DonieBrasco »

Da li "Sarajevo stan" i u jedonj od mnogobrojnih zgrada koje drzi radi svoj posao, ili samo uzimaju pare ?
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4030 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

DonieBrasco wrote: 24/03/2021 18:12 Da li "Sarajevo stan" i u jedonj od mnogobrojnih zgrada koje drzi radi svoj posao, ili samo uzimaju pare ?
U velikim zgradama gdje su dobre pare rade sigurno...
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#4031 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by hurmasica »

Oki jednostrano otkazao ugov....novi sam u zgradi u kojoj je uprsmavitelj bio oki. Neki dan izvjesili obavijestbda jednostrano otkazuju ugovor. Sta sad?
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4032 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

hurmasica wrote: 25/03/2021 03:43 Oki jednostrano otkazao ugov....novi sam u zgradi u kojoj je uprsmavitelj bio oki. Neki dan izvjesili obavijestbda jednostrano otkazuju ugovor. Sta sad?
Sad imate rok 45 dana cini mi se da izaberete novog upravnika u protivnom ce vam biti dodijeljen prinudni.
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#4033 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by hurmasica »

Bellica wrote: 28/03/2021 21:17
hurmasica wrote: 25/03/2021 03:43 Oki jednostrano otkazao ugov....novi sam u zgradi u kojoj je uprsmavitelj bio oki. Neki dan izvjesili obavijestbda jednostrano otkazuju ugovor. Sta sad?
Sad imate rok 45 dana cini mi se da izaberete novog upravnika u protivnom ce vam biti dodijeljen prinudni.
Ok. Hvala. Vjerovatno kos nas u haustoru niko ne placa jer od 10 stanova u 4 neko zivi. Sumnjam da ce nas iko htjeti i prinudno :roll:
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4034 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

hurmasica wrote: 28/03/2021 22:28
Bellica wrote: 28/03/2021 21:17
hurmasica wrote: 25/03/2021 03:43 Oki jednostrano otkazao ugov....novi sam u zgradi u kojoj je uprsmavitelj bio oki. Neki dan izvjesili obavijestbda jednostrano otkazuju ugovor. Sta sad?
Sad imate rok 45 dana cini mi se da izaberete novog upravnika u protivnom ce vam biti dodijeljen prinudni.
Ok. Hvala. Vjerovatno kos nas u haustoru niko ne placa jer od 10 stanova u 4 neko zivi. Sumnjam da ce nas iko htjeti i prinudno :roll:
Prinudnog niko ne pita hoce li ili nece, Ministarstvo samo donese rjesenje kojim vas oni preuzimaju i to je to. Niko nikoga nista ne pita. A ako birate, tek onda izabrani moze da vas odbije. Uglavnom, ako ne izaberete upravnika, dobit cete ga nakon sto istekne rok od 45 ili 90 dana, nisam sigurna.
Dee-Dee_13
Posts: 394
Joined: 12/11/2011 21:57

#4035 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Dee-Dee_13 »

Da li neko zna koje upravitelj za zgrade u ulici Vahide Maglajlić na Dobrinji? Hvala :)
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4036 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Dee-Dee_13 wrote: 30/03/2021 14:06 Da li neko zna koje upravitelj za zgrade u ulici Vahide Maglajlić na Dobrinji? Hvala :)
Zovnete Ministarstvo prostornog uredjenja i oni Vam kazu ko je upravnik i predstavnik, Vi im samo recite adresu
Dee-Dee_13
Posts: 394
Joined: 12/11/2011 21:57

#4037 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Dee-Dee_13 »

Bellica wrote: 30/03/2021 15:36
Dee-Dee_13 wrote: 30/03/2021 14:06 Da li neko zna koje upravitelj za zgrade u ulici Vahide Maglajlić na Dobrinji? Hvala :)
Zovnete Ministarstvo prostornog uredjenja i oni Vam kazu ko je upravnik i predstavnik, Vi im samo recite adresu
Super. Hvala puno. Tražila sam adresu po registrima upravitelja, ali nije išlo.... :roll: Hvala još jednom, nazvati ću Ministarstvo prostornog uređenja :)
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4038 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Dee-Dee_13 wrote: 30/03/2021 15:46
Bellica wrote: 30/03/2021 15:36
Dee-Dee_13 wrote: 30/03/2021 14:06 Da li neko zna koje upravitelj za zgrade u ulici Vahide Maglajlić na Dobrinji? Hvala :)
Zovnete Ministarstvo prostornog uredjenja i oni Vam kazu ko je upravnik i predstavnik, Vi im samo recite adresu
Super. Hvala puno. Tražila sam adresu po registrima upravitelja, ali nije išlo.... :roll: Hvala još jednom, nazvati ću Ministarstvo prostornog uređenja :)
Nema na cemu 😊
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#4039 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Dino79 »

Ovo sa upraviteljima je cista pljacka i otimacina.
Treba uporediti sa sistemom u RS . Potpuno drugi nacin upravljanja. Tamo svaki ulaz mora imati "zajednicu etaznih vlasnika" a to he pravno lice koje osnivaju stanari tog ulaza i biraju između sebe predsednika. Ta ZEV mora imati otvoren racun na koji svi stanari uplacuju dogovorenu cijenu po kvadratu a koja bije manja od zakonske. Prema tome nem upravotelja sami stanari odnosno vlasnici stanova su sami sebi upravitelji i transparentno trose novac za popravke i odrzavanje.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4040 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Dino79 wrote: 04/04/2021 22:42 Ovo sa upraviteljima je cista pljacka i otimacina.
Treba uporediti sa sistemom u RS . Potpuno drugi nacin upravljanja. Tamo svaki ulaz mora imati "zajednicu etaznih vlasnika" a to he pravno lice koje osnivaju stanari tog ulaza i biraju između sebe predsednika. Ta ZEV mora imati otvoren racun na koji svi stanari uplacuju dogovorenu cijenu po kvadratu a koja bije manja od zakonske. Prema tome nem upravotelja sami stanari odnosno vlasnici stanova su sami sebi upravitelji i transparentno trose novac za popravke i odrzavanje.
To je tako i kod nas predvidjeno Zakonom o stvarnim pravima FBiH... Ali to ne odgovara nikome pa nas opstruiraju. Uz to, nisam sigurna kako bi to s nasim narodom funkcionisalo. Nicega se ne bojim samo neplacanja. Gledajuci s te strane, danasnji upravik kako tako izadje na intervenciju bez obzira na stanje racuna, a zamisli, predjemo na taj tzv. model samoupravljanja, ljudi ne placaju, nesto se desi, para nema, voda npr. sve nosi... Po mom misljenju, a i visegodisnjem iskustvu, ovakav model je moguc samo u uredjenom sistemu i kod svjesnih gradjana koji ce redovno placati i samim tim odrzavati svoje zgrade ne ocekujuci sadaku.
Da me pogresno ne shvatis, ni ovaj trenutni mi nije ok i neophodne su izmjene, ali sve dobro treba odvagati, jer nas narod samo gleda kako koga da "zavrne", da ne plati, da se okoristi...
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#4041 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Dino79 »

Bellica wrote: 09/04/2021 11:09
Dino79 wrote: 04/04/2021 22:42 Ovo sa upraviteljima je cista pljacka i otimacina.
Treba uporediti sa sistemom u RS . Potpuno drugi nacin upravljanja. Tamo svaki ulaz mora imati "zajednicu etaznih vlasnika" a to he pravno lice koje osnivaju stanari tog ulaza i biraju između sebe predsednika. Ta ZEV mora imati otvoren racun na koji svi stanari uplacuju dogovorenu cijenu po kvadratu a koja bije manja od zakonske. Prema tome nem upravotelja sami stanari odnosno vlasnici stanova su sami sebi upravitelji i transparentno trose novac za popravke i odrzavanje.
To je tako i kod nas predvidjeno Zakonom o stvarnim pravima FBiH... Ali to ne odgovara nikome pa nas opstruiraju. Uz to, nisam sigurna kako bi to s nasim narodom funkcionisalo. Nicega se ne bojim samo neplacanja. Gledajuci s te strane, danasnji upravik kako tako izadje na intervenciju bez obzira na stanje racuna, a zamisli, predjemo na taj tzv. model samoupravljanja, ljudi ne placaju, nesto se desi, para nema, voda npr. sve nosi... Po mom misljenju, a i visegodisnjem iskustvu, ovakav model je moguc samo u uredjenom sistemu i kod svjesnih gradjana koji ce redovno placati i samim tim odrzavati svoje zgrade ne ocekujuci sadaku.
Da me pogresno ne shvatis, ni ovaj trenutni mi nije ok i neophodne su izmjene, ali sve dobro treba odvagati, jer nas narod samo gleda kako koga da "zavrne", da ne plati, da se okoristi...
Zar je u RS -u uređen sistem i građani svjesni ?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4042 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

ja bih uistinu volio da ove genijalne ideje zažive, pa bi kuknjava istih predlagača bila muzika za moje uši.

koliko god da je manjkav ovaj sistem sa upraviteljima, bolji je od potpunog puštanja na volju etažnim vlasnicima da rade šta hoće od haustora iz prostog razloga što, ako ništa upravitelj će rijetko ignorisati hitnu popravku, uradiće deratizaciju. da ne ogovrim kakav bi cirkus bio sa tužbama tek...

ako su stanari dobro organizovani, mogu i u ovim uslovima čuda napraviti.

jer, najveći problem zbog kojeg se žale na upravitelje je u tome što dio novca ide njima. a radove nisu obavezni izvršavati preko upravitelja. na traženje PEVa, upravitelj mora dostaviti transparentne podatke. i odgovoran PEV će lako vidjeti kud novac ide i tome redovno izvještavati etažne vlasnike.

mistificiraju se upravitelji bez potrebe, a samo je potrebno da svako potegne onoliko koliko je njegovo.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4043 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Chmoljo wrote: 12/04/2021 01:50 ja bih uistinu volio da ove genijalne ideje zažive, pa bi kuknjava istih predlagača bila muzika za moje uši.

koliko god da je manjkav ovaj sistem sa upraviteljima, bolji je od potpunog puštanja na volju etažnim vlasnicima da rade šta hoće od haustora iz prostog razloga što, ako ništa upravitelj će rijetko ignorisati hitnu popravku, uradiće deratizaciju. da ne ogovrim kakav bi cirkus bio sa tužbama tek...

ako su stanari dobro organizovani, mogu i u ovim uslovima čuda napraviti.

jer, najveći problem zbog kojeg se žale na upravitelje je u tome što dio novca ide njima. a radove nisu obavezni izvršavati preko upravitelja. na traženje PEVa, upravitelj mora dostaviti transparentne podatke. i odgovoran PEV će lako vidjeti kud novac ide i tome redovno izvještavati etažne vlasnike.

mistificiraju se upravitelji bez potrebe, a samo je potrebno da svako potegne onoliko koliko je njegovo.
Tako je
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4044 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Dino79 wrote: 12/04/2021 01:28
Bellica wrote: 09/04/2021 11:09
Dino79 wrote: 04/04/2021 22:42 Ovo sa upraviteljima je cista pljacka i otimacina.
Treba uporediti sa sistemom u RS . Potpuno drugi nacin upravljanja. Tamo svaki ulaz mora imati "zajednicu etaznih vlasnika" a to he pravno lice koje osnivaju stanari tog ulaza i biraju između sebe predsednika. Ta ZEV mora imati otvoren racun na koji svi stanari uplacuju dogovorenu cijenu po kvadratu a koja bije manja od zakonske. Prema tome nem upravotelja sami stanari odnosno vlasnici stanova su sami sebi upravitelji i transparentno trose novac za popravke i odrzavanje.
To je tako i kod nas predvidjeno Zakonom o stvarnim pravima FBiH... Ali to ne odgovara nikome pa nas opstruiraju. Uz to, nisam sigurna kako bi to s nasim narodom funkcionisalo. Nicega se ne bojim samo neplacanja. Gledajuci s te strane, danasnji upravik kako tako izadje na intervenciju bez obzira na stanje racuna, a zamisli, predjemo na taj tzv. model samoupravljanja, ljudi ne placaju, nesto se desi, para nema, voda npr. sve nosi... Po mom misljenju, a i visegodisnjem iskustvu, ovakav model je moguc samo u uredjenom sistemu i kod svjesnih gradjana koji ce redovno placati i samim tim odrzavati svoje zgrade ne ocekujuci sadaku.
Da me pogresno ne shvatis, ni ovaj trenutni mi nije ok i neophodne su izmjene, ali sve dobro treba odvagati, jer nas narod samo gleda kako koga da "zavrne", da ne plati, da se okoristi...
Zar je u RS -u uređen sistem i građani svjesni ?
Ne znam... Mozda jesu, a mozda su samo umorni da bi pravili promjene pa su se prilagodili. Isto ko u KS, nece niko nista da mijenja, jer sve je dobro dok ne puca.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4045 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Da li će OKI Upravitelj d.o.o. i Sarajevostan d.d. vratiti svoje poslovanje u okvire Zakona i da li su svjesni da im iza leđa više ne stoje oni koji su godinama stajali i štitili njihov nerad kao i da li su svjesni da bi mogli ostati bez rješenja za obavljanje poslova, ostaje da vidimo. Jedno je sigurno, građani se svakodnevno žale na njihov rad.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4046 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Uskoro tačka dnevnog reda o radu upravitelja
Image
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#4047 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by vehidone »

Zdravo,
prije pola godine sam preselio u stan na II spratu. Kada izađem na balkon koji je zaista fin a i spod njega je trava a dalje pogled na livadicu,setalište,požarni put i slično. Drveće je izbeharalo davno,ptičice pjevaju...... sve divota. Odjedanput me iz tog idiličnog pogleda i mirisa proljeća probudi i trzne lepina,krompir čorba,bajati komadi hljeba i slično. Čak sam jednom na balkonu našao komad zamjesanog tijesta. Površina ispod balkona je užasna,blatnjava od hrane zaista je užasno pogledati.

Pitanje:
1. Zar mogu postojati toliki idioti,peksini i uhljupi? (ocigledno je da mogu) Bacaju hranu sa ne znam 4. 5. 6. ... sprata.To je pozivnica za pacove,žohare i ne znam ti šta sve ne. Mogu razumijeti da neko istrese mrve sa kuhinjske krpe ali ne mogu da shvatim da lete zaostatci čorbe,komadi hljeba,lepine a čak i konzerve :(

2. Da li postoji neka inspekcija kojoj se mogu obratiti a vezano za taj problem? Obično su mi balkonska vrata otvorena a pogleda kroz balkon gleda vani i primjetim samo kada nešto pada od nabrojanih projektila. Izletim na balkon i pažlivo pogledam prema gore ali naravno ne možeš nikoga vidjeti.

Pomislio sam čak ako bi nekoga ugledao da to radi,otišao bih na vrata i ponudio se da mu ja iznesem te ostatke hrane u npr. kontejner ili iza nekog drveta kako bi golubovi i psi lutalice pojeli. Smeta mi prvenstveno taj odnos prema hrani a kao drugo taj neuredni pogled ispod balkona koji kao što rekoh sigurno daje pozivnicu pacovima,žoharima i ne znam čemu još,sigurno nije higijenski.

Pomozite sa savjetima. Hvala
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#4048 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by VladaFBiH »

Chmoljo wrote: 12/04/2021 01:50 ja bih uistinu volio da ove genijalne ideje zažive, pa bi kuknjava istih predlagača bila muzika za moje uši.

koliko god da je manjkav ovaj sistem sa upraviteljima, bolji je od potpunog puštanja na volju etažnim vlasnicima da rade šta hoće od haustora iz prostog razloga što, ako ništa upravitelj će rijetko ignorisati hitnu popravku, uradiće deratizaciju. da ne ogovrim kakav bi cirkus bio sa tužbama tek...

ako su stanari dobro organizovani, mogu i u ovim uslovima čuda napraviti.

jer, najveći problem zbog kojeg se žale na upravitelje je u tome što dio novca ide njima. a radove nisu obavezni izvršavati preko upravitelja. na traženje PEVa, upravitelj mora dostaviti transparentne podatke. i odgovoran PEV će lako vidjeti kud novac ide i tome redovno izvještavati etažne vlasnike.

mistificiraju se upravitelji bez potrebe, a samo je potrebno da svako potegne onoliko koliko je njegovo.
ja se sjećam da u neboderu sa 113 stanova u kojem sam tada živio nismo se mogli dogovoriti da platimo čistačicu već nas je plaćalo možda 30% jer ostalim zaboga ista ne treba (ovdje govorimo o 3-3.5KM na mjesečnom nivou)... a da ne spominjem one sa nižih spratova koji kažu da njima lift ne treba i neće da plate popravku - nakon što blokiraš vrata na tim spratovima oni odmah počnu da se bune jer i oni imaju pravo da koriste lift... kakvi god upravitelji su bolji od "organizovanja" stanara!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4049 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

VladaFBiH wrote: 18/05/2021 14:00
Chmoljo wrote: 12/04/2021 01:50 ja bih uistinu volio da ove genijalne ideje zažive, pa bi kuknjava istih predlagača bila muzika za moje uši.

koliko god da je manjkav ovaj sistem sa upraviteljima, bolji je od potpunog puštanja na volju etažnim vlasnicima da rade šta hoće od haustora iz prostog razloga što, ako ništa upravitelj će rijetko ignorisati hitnu popravku, uradiće deratizaciju. da ne ogovrim kakav bi cirkus bio sa tužbama tek...

ako su stanari dobro organizovani, mogu i u ovim uslovima čuda napraviti.

jer, najveći problem zbog kojeg se žale na upravitelje je u tome što dio novca ide njima. a radove nisu obavezni izvršavati preko upravitelja. na traženje PEVa, upravitelj mora dostaviti transparentne podatke. i odgovoran PEV će lako vidjeti kud novac ide i tome redovno izvještavati etažne vlasnike.

mistificiraju se upravitelji bez potrebe, a samo je potrebno da svako potegne onoliko koliko je njegovo.
ja se sjećam da u neboderu sa 113 stanova u kojem sam tada živio nismo se mogli dogovoriti da platimo čistačicu već nas je plaćalo možda 30% jer ostalim zaboga ista ne treba (ovdje govorimo o 3-3.5KM na mjesečnom nivou)... a da ne spominjem one sa nižih spratova koji kažu da njima lift ne treba i neće da plate popravku - nakon što blokiraš vrata na tim spratovima oni odmah počnu da se bune jer i oni imaju pravo da koriste lift... kakvi god upravitelji su bolji od "organizovanja" stanara!
Ima još nešto što je vrlo nepopularno reći:

Za mnoge objekte, naknada je PRENISKA. Ljudi maštaju da žive u zgradici staroj sto godina i 7-8 stanova, plaćaju naknadu 15 maraka i da ima se sredi stubište, okreči, fasada nova, krov, oluci...

Mnogi negdje u podsvjesti misle da su upravitelji nakačeni na budžet i da im moraju želje ispunjavati, ali realnost je drugačija, a ona je da iz prazne ne puca.

Neka skinu i pevove i upravitelje i njihove naknade. Opet neće moći održavati masu zgrada.

A neodržavani neboderi sa velikom brojem stanova su naprosto stvar tragedije i čiste lijenosti da se nađe neko ko će malo povući za svoj haustor. Da ne govorim da na stotinjak stanova naknada pevu nije beznačajna.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#4050 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pepeljara »

Chmoljo wrote: 18/05/2021 14:35
Ima još nešto što je vrlo nepopularno reći:

Za mnoge objekte, naknada je PRENISKA. Ljudi maštaju da žive u zgradici staroj sto godina i 7-8 stanova, plaćaju naknadu 15 maraka i da ima se sredi stubište, okreči, fasada nova, krov, oluci...

Mnogi negdje u podsvjesti misle da su upravitelji nakačeni na budžet i da im moraju želje ispunjavati, ali realnost je drugačija, a ona je da iz prazne ne puca.

Neka skinu i pevove i upravitelje i njihove naknade. Opet neće moći održavati masu zgrada.

A neodržavani neboderi sa velikom brojem stanova su naprosto stvar tragedije i čiste lijenosti da se nađe neko ko će malo povući za svoj haustor. Da ne govorim da na stotinjak stanova naknada pevu nije beznačajna.
To je super, a onda skontas da cca 30% od uplata ode na :
1. Upravitelja
2. PVE

Njihova uloga je :
Uzmi pare, i samo preko svoje firme, i naplati svoje usluge za nista. Imas slucajeva gdje je pove u vishe ulaza :)
its all about benjamins $$
Post Reply