Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4076 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

Haris.ba wrote: 07/06/2021 16:03 Vidim ministar prica o novom zakonu o upravnicima.

Sta su sad naumili?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /210603034
Ljudi molim vas, ali zaista MOLIM VAS, sve je presipanje iz supljeg u prazno dok se ne rijesi problem naplate. Radimo na potpisivanju peticije da se neplacanje odrzavanja tretira kao prekrsaj. Molim vas za podrsku... Kad obicni ljudi i penzioneri mogu placati, zasto da se prave pametni oni koji imaju puno vise, a ne placaju iz nekog inata
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#4077 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by vehidone »

Bellica wrote: 26/06/2021 01:34
Haris.ba wrote: 07/06/2021 16:03 Vidim ministar prica o novom zakonu o upravnicima.

Sta su sad naumili?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /210603034
Ljudi molim vas, ali zaista MOLIM VAS, sve je presipanje iz supljeg u prazno dok se ne rijesi problem naplate. Radimo na potpisivanju peticije da se neplacanje odrzavanja tretira kao prekrsaj. Molim vas za podrsku... Kad obicni ljudi i penzioneri mogu placati, zasto da se prave pametni oni koji imaju puno vise, a ne placaju iz nekog inata
Bravo. Bio sam u prilici da zadnjih dana prikupljam potpise EV za PEV. Nemam još zvanične podatke ko plaća ko ne i ko ima koliko duga. Obično su mi govorili ovi iz dobrih preduzeća (državni) da eto imaju duga pa će to oni kao plaćati u narednom periodu kada dođe nov PEV. Istina bilo je par EV koji su trenutno i zbog Corone u nešto lošijoj situaciji dok npr penzići to uredno plaćaju.
Zapanjujuće je ustvari koliko su stanari neupućeni u svoje obaveze i prava kada je u pitanju minimalni iznos za održavanje zajedničkih dijelova zgrade. Jedni misle da taj novac ide samo PEV-u,drugi misle da je upravnik sve što je neophodno za održavanje zgrade a ne shvataju da je PEV u tom lancu vrlo vrlo bitan. S druge strane ima i onih koji redovno plaćaju ali se ne zanimaju ni za što, treći plaćaju i misle da im je u toj cijeni uključeno renoviranje stana kada požele 😁 . U prosjeku ljudi plaćaju to održavanje, žele vidjeti uredno stubište, održavan lift,rasvjetu.....ali toliko su bespomoćni radi samo par pojedinaca koji misle da to ne treba tako.Na kraju krajeva svi ti stanari misle da im je upravnik zgrade za sve kriv. NE. Stanari su krivi.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#4078 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pepeljara »

Bellica wrote: 26/06/2021 01:27
pepeljara wrote: 19/05/2021 08:51
Chmoljo wrote: 18/05/2021 14:35
Ima još nešto što je vrlo nepopularno reći:

Za mnoge objekte, naknada je PRENISKA. Ljudi maštaju da žive u zgradici staroj sto godina i 7-8 stanova, plaćaju naknadu 15 maraka i da ima se sredi stubište, okreči, fasada nova, krov, oluci...

Mnogi negdje u podsvjesti misle da su upravitelji nakačeni na budžet i da im moraju želje ispunjavati, ali realnost je drugačija, a ona je da iz prazne ne puca.

Neka skinu i pevove i upravitelje i njihove naknade. Opet neće moći održavati masu zgrada.

A neodržavani neboderi sa velikom brojem stanova su naprosto stvar tragedije i čiste lijenosti da se nađe neko ko će malo povući za svoj haustor. Da ne govorim da na stotinjak stanova naknada pevu nije beznačajna.
To je super, a onda skontas da cca 30% od uplata ode na :
1. Upravitelja
2. PVE

Njihova uloga je :
Uzmi pare, i samo preko svoje firme, i naplati svoje usluge za nista. Imas slucajeva gdje je pove u vishe ulaza :)
its all about benjamins $$
Za upravnika ne znam, ali ja svaku marku naknade posteno i haman krvavo zaradim/zasluzim!!
Svaka cast :thumbup: angazman treba da bude aktivan za dobrobit zajednice :thumbup:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#4079 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by iceman ze »

kako promjeniti upravitelja, koliko % nas iz zgrade mozemo to uraditi? sta god pitam pev, nikakav rezultat 0
User avatar
Haris.ba
Posts: 24407
Joined: 08/09/2005 20:08

#4080 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Haris.ba »

iceman ze wrote: 03/07/2021 19:38 kako promjeniti upravitelja, koliko % nas iz zgrade mozemo to uraditi? sta god pitam pev, nikakav rezultat 0
50%+1 kvadrature stanova
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45221
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4081 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

Haris.ba wrote: 03/07/2021 19:40
iceman ze wrote: 03/07/2021 19:38 kako promjeniti upravitelja, koliko % nas iz zgrade mozemo to uraditi? sta god pitam pev, nikakav rezultat 0
50%+1 kvadrature stanova
i kada pravite zapisnik pazite na sve "sitnice", upisujte pravilne podatke koji se odnose na lične karte i posebno dokaze o vlasništvu. po onome što ja znam, u posljednje vrijeme su postali teški u ministarstvu na sve što je po njima neuredno popunjeno.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#4082 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by iceman ze »

zacarani je to krug, ali se moze, eto idu meni te stvari upravni postupci, obligacioni odnosi i sl


da li je neko uzimao vodomjere preko upravitelja? kojeg upravitelja, cijena vodomjera, na koliko rata? hvala
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4083 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Bellica wrote: 26/06/2021 01:30
tramvajtrojka wrote: 07/06/2021 17:39 znate li mozda koja je nadležna inspekcija za liftove i ta čudesa upravitelj tip top jednostavno lift nije tehnicki ispravan ako ne izadjes na vrijeme propadne u podrum zastaje desetak centimetara izmedju i iznad spratova na prva tri nikako se ne moze izaci zaglavljuju se ljudi svako malo ja prosle sedmice a ima dvije godine kako je upravitelj sa racuna zgrade skinuo tri milje za popravak lifta

u vecinu liftova koje udjem pise tehnoinspekt provjerio kod nas desetak godina nije ih angažirao iako su stanari trazili to pa da im barem inspekciju slozim da ona izadje na lice mjesta i utvrdi cinjenicno stanje
Tehnoinspekt je krovna institucija za nadziranje rada liftova.
Ako ih upravnik ne angazuje onda prijavljujete upravnika stambenom inspektoru u Nedzarice.
Napominjem da sada lift koristite na vlastitu odgovornost i ne daj Boze da neko strada niko me bi odgovarao. Stoga, reagujte na vrijeme. Pozovite Tehnoinspekt i pitajte kad su zadnji put bili na vasem liftu. Ako nesto treba pomoci tu sam
Nema ko isključiti lift iz upotrebe, prepucavanje kantonalne i federalne inspekcije oko nadležnosti, preko 60% liftova u KS nema tehnički pregled i nikada nisu isključeni iz upotrebe i neće dok neko ne pogine.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4084 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45221
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4085 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

a ko će onda spriječiti da fizičko lice - upravnik, digne nekoliko milja sa računa i nikad se više ne pojavi u zgradi? :D to je već uradilo bruka PEVova, a sada će pare biti još lakše klepiti.

fino je to Segmedina zamislila, samo što je odavno jasno da je neko dobro nadrogiran umetnuo takve odredbe Zakona o stvarnim pravima, jer se otvaraju vrata užasnim zloupotrebama. ionako ih je bilo u dovoljnoj mjeri i sa kontrolisanim firmama.

sa fizičkim licima kao upravnicima, to će biti jedan opšti haos koji se neće moći dovoljno kontrolisati. ministarstvo ne može dovoljno iskontrolisati 15-ak upravnika, kako li će ih nekoliko stotina ili hiljada...

al bitno je pustiti inicijativu. za posljedice je malo koga briga.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4086 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Chmoljo wrote: 30/09/2021 22:32 a ko će onda spriječiti da fizičko lice - upravnik, digne nekoliko milja sa računa i nikad se više ne pojavi u zgradi? :D to je već uradilo bruka PEVova, a sada će pare biti još lakše klepiti.

fino je to Segmedina zamislila, samo što je odavno jasno da je neko dobro nadrogiran umetnuo takve odredbe Zakona o stvarnim pravima, jer se otvaraju vrata užasnim zloupotrebama. ionako ih je bilo u dovoljnoj mjeri i sa kontrolisanim firmama.

sa fizičkim licima kao upravnicima, to će biti jedan opšti haos koji se neće moći dovoljno kontrolisati. ministarstvo ne može dovoljno iskontrolisati 15-ak upravnika, kako li će ih nekoliko stotina ili hiljada...

al bitno je pustiti inicijativu. za posljedice je malo koga briga.
Spriječit će međuvlasnički ugovor u kojem nema dizanja para bez više potpisa suvlasnika deponovanih kod banke, jer će sada podračuni biti obavezni, sve se može, nijedno rješenje nije idealno, ali situacija da zgrada od 4 stana ima upravnika i PEV-a je nemilosrdna.

A neko ko je suvlasnik i komšija, jedino da brzo proda nekretninu i da zbriše, a zamisao je da sada mjesecno se obavezu svi upravnici da bukvalno svaki rashod prikazuju online i jedan od uslova novog zakona biti će što je moguće viša transparentnost u prikazivanju rashoda

A sigurno zastupnicu mozeš kontaktirati i upozoriti na posljedice i predložiti bolje rješenje
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45221
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4087 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

sahara1428 wrote: 30/09/2021 22:44
Spriječit će međuvlasnički ugovor u kojem nema dizanja pare bez više potpisa suvlasnika deponovanih kod banke, jer će sada podračuni biti obavezni, sve se može, nijedno rješenje nije idealno, ali situacija da zgrada od 4 stana ima upravnika i PEV-a je nemilosrdna.

A sigurno zastupnicu mozeš kontaktirati i upozoriti na posljedice i predložiti bolje rješenje


što se tiče tih problema koje si naveo, vrlo lako su rješivi, sa manjim procentima koji idu upravnik i PEVu, ali i sa većim izdvajanjima za održavanje zgrade. jedva smo čekali da se riješimo komunizma, al samo da je kako da svi ostali obnavljaju našu suvlasničku imovinu... nije realno da se isti novac izdvaja za zgradu staru 100, 50 ili 10 godina.

po čemu je taj međuvlasnički efikasniji od ugovora koji je potpisan sa upravnikom? a jedva čekam da vidim kako će ići to sa međuvlasničkim ugovorom, potpisivanjem svakog naloga od strane više suvlasnika i sl. kada su ljudi nepovjerljivi da stave i jedan potpis kod promjene PEV-a ili upravnika.

:D :D :D

bolje im je da su na vrijeme reagovali na kriminal EKO INGa, nego što diraju nešto što kako-tako funkcioniše. i umjesto da to unaprijede, da pojačaju konkurenciju, da nije sve na Sarajevostanu i OKIju, ide se na rušenje i ponovno zidanje.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4088 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Chmoljo wrote: 30/09/2021 22:56
sahara1428 wrote: 30/09/2021 22:44
Spriječit će međuvlasnički ugovor u kojem nema dizanja pare bez više potpisa suvlasnika deponovanih kod banke, jer će sada podračuni biti obavezni, sve se može, nijedno rješenje nije idealno, ali situacija da zgrada od 4 stana ima upravnika i PEV-a je nemilosrdna.

A sigurno zastupnicu mozeš kontaktirati i upozoriti na posljedice i predložiti bolje rješenje


što se tiče tih problema koje si naveo, vrlo lako su rješivi, sa manjim procentima koji idu upravnik i PEVu, ali i sa većim izdvajanjima za održavanje zgrade. jedva smo čekali da se riješimo komunizma, al samo da je kako da svi ostali obnavljaju našu suvlasničku imovinu... nije realno da se isti novac izdvaja za zgradu staru 100, 50 ili 10 godina.

po čemu je taj međuvlasnički efikasniji od ugovora koji je potpisan sa upravnikom? a jedva čekam da vidim kako će ići to sa međuvlasničkim ugovorom, potpisivanjem svakog naloga od strane više suvlasnika i sl. kada su ljudi nepovjerljivi da stave i jedan potpis kod promjene PEV-a ili upravnika.

:D :D :D

bolje im je da su na vrijeme reagovali na kriminal EKO INGa, nego što diraju nešto što kako-tako funkcioniše. i umjesto da to unaprijede, da pojačaju konkurenciju, da nije sve na Sarajevostanu i OKIju, ide se na rušenje i ponovno zidanje.
Neko neće nikakav procenat, niti upravitelja, imamo zgrade u kantonu koje imaju čak po 50 hiljada na računu, zato što su ignorisali upravitelje i njihove mahinacije

Nije ovo rušenje i ponovno zidanje, unaprijeđeno je dosta, što govori pojačan inspekcijski nadzor za hiljadu i po, kao i sve veci broj kazni, nazalost nedostaje ljudi u sektoru i inspekciji, ali da su ih pritisli kroz Skupštinu KS, jesu. Zato Nenadić obilazi okolo i moljaka na koljenima da ih popuste

Ovo sve govorim za manje zgrade, ako se 10 stanara ne mogu dogovoriti, šta im ja mogu, ali mora se ostaviti mogućnost onima koji žele da upravljaju svojom manjom zgradom, prepisali smo zakon od Austrije i Hrvatske, sada neka se primjeni.

Ništa ne funkcioniše, pokradeno je toliko para od OKIja i Sarajevostana da je to naprosto nenormalno i opet bezobrazni kakvi su predlažu da se sada zakon spusti na općine jer lakse im je tamo burgijati, jer ovdje su upozoreni da će izgubiti rješenje, što nadam se da hoce, ma kakav to haos napravilo u oblasti, jer samo sta su para kroz osiguranje pokrali...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45221
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4089 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

sahara1428 wrote: 30/09/2021 23:13
Neko neće nikakav procenat, niti upravitelja, imamo zgrade u kantonu koje imaju čak po 50 hiljada na računu, zato što su ignorisali upravitelje i njihove mahinacije
dakle, brinu se za svoju imovinu. što će reći da ima dovoljno osnova da se može fino upravljati zgradom.
Nije ovo rušenje i ponovno zidanje, unaprijeđeno je dosta, što govori pojačan inspekcijski nadzor za hiljadu i po, kao i sve veci broj kazni, nazalost nedostaje ljudi u sektoru i inspekciji, ali da su ih pritisli kroz Skupštinu KS, jesu. Zato Nenadić obilazi okolo i moljaka na koljenima da ih popuste

Ovo sve govorim za manje zgrade, ako se 10 stanara ne mogu dogovoriti, šta im ja mogu, ali mora se ostaviti mogućnost onima koji žele da upravljaju svojom manjom zgradom, prepisali smo zakon od Austrije i Hrvatske, sada neka se primjeni.
niti smo Hrvatska, niti smo Austrija. ovdje neće ispaštati samo neodgovorni etažni vlasnici, nego bukvalno svi.
Ništa ne funkcioniše, pokradeno je toliko para od OKIja i Sarajevostana da je to naprosto nenormalno i opet bezobrazni kakvi su predlažu da se sada zakon spusti na općine jer lakse im je tamo burgijati, jer ovdje su upozoreni da će izgubiti rješenje, što nadam se da hoce, ma kakav to haos napravilo u oblasti, jer samo sta su para kroz osiguranje pokrali...
de se usaglasi sam sa sobom, prvo navodiš pozitivne primjere, pa onda da ništa ne funkcioniše. a u stvari si za Sarajevostan i OKI rekao što i ja.

ove konkretne promjene što Segmedina traži neće ništa popraviti, ovaj dvojac će naći način za zloupotrebu još lakšu, jer će biti teško pratiti sve upravnike tada i u suštini se neće nikako moći preventivno djelovati nego samo po prijavama.

ja živim u maloj zgradi i znam kakva je muka kada se ne može nakupiti para. ali sam i realan, jer imam trojicu komšija koji imaju preko 4000 duga. ako se nije u stanju natjerati da rade najosnovniju funkciju, plaćanje naknade koja je svakako poniska, onda ne znam kako iko misli da se mogu natjerati na nešto konkretnije.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4090 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Chmoljo wrote: 30/09/2021 23:41
de se usaglasi sam sa sobom, prvo navodiš pozitivne primjere, pa onda da ništa ne funkcioniše. a u stvari si za Sarajevostan i OKI rekao što i ja.

ove konkretne promjene što Segmedina traži neće ništa popraviti, ovaj dvojac će naći način za zloupotrebu još lakšu, jer će biti teško pratiti sve upravnike tada i u suštini se neće nikako moći preventivno djelovati nego samo po prijavama.

ja živim u maloj zgradi i znam kakva je muka kada se ne može nakupiti para. ali sam i realan, jer imam trojicu komšija koji imaju preko 4000 duga. ako se nije u stanju natjerati da rade najosnovniju funkciju, plaćanje naknade koja je svakako poniska, onda ne znam kako iko misli da se mogu natjerati na nešto konkretnije.
Evo da se pokušam usaglasiti :D I današnji zakon je za mene prihvatljiv, problem je što javni organi za njegovo provođenje u prošlosti gotovo da nisu čak ni po prijavama poduzimali išta, a sada reaguju, ali najčešće po prijavama preko Skupštine KS. Ljudi iz sektora u Ministarstvu mislim da jednostavno ovoliki broj zgrada ne mogu pokriti, a djelimično i neće, jer pokušavaju da se riješe ove oblasti. Jedan inspektor čak i sa odusustvom zbog bolovanja je u dvije godine uradio inspekcijskih nadzora gotovo koliko svi ostali za cijele godine postojanja upraviteljstva, kažnjavao koliko je mogao i to se osjeti na terenu. Eh sada vrla naša kriminalna skupina OKI i Sarajevostan pokušava to izbjeći, a njima su drage male zgrade, uzmu obavezno redovno svoju naknadu i onda etažnim vlasnicima kažu da za ostalo nema para. Što se tiče internog upravljanja sami građani su tražili od zastupnika, čak i jedan direktor jednog upravitelja, a kantonalni nivo zna da ne može nakaradni Zakon o stvarnim pravima promijeniti, nego žonglira sa ovakvim prijedlozima.

Iskreno neplatiše pravno imaju osnovu za neplaćanje, da sada ne pominjem o čemu je riječ, zbog propusta Ministarstva, pravno mogu osporiti svaku KM :D ali čak znam primjer gdje su etažni vlasnici "uzeli" stan jednom neplatiši, sjeli mu na nekretninu, dovoljno napravio duga sa kamatama, a onda kada je prigustilo, isplatio sve
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45221
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4091 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

Pročitah svoj post, izvini ako sam bio malo oštriji, jer mi nije bila namjera.

Al ovo u čemu se razlikujemo je to što ja mislim da je lakše natjerati i osposobiti organ uprave da radi svoj posao, pogotovo što od ostalih problema ovaj nikada nije bio u žiži interosavanja javnosti, iako i sam bitan. I da je lakše "obračunati se" sa dvije firme, nego sa morem novih.

Puno je teže mijenjati svijest ljudi da se moraju starati o svojoj imovini i da je riječ o njihovom suvlasništvu i jednostavno sam iz prakse vidio koliko ta nezainteresovanost koči i neke najbanalnije stvari da se urade. Slažem da bi bilo najzgodnije da se svak brine o svom haustoru, ali isto tako mislim da zakoni moraju biti u dodiru sa realnošću, odnosno mentalitetom koji će ga primjenjivati.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4092 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Chmoljo wrote: 01/10/2021 10:01 Pročitah svoj post, izvini ako sam bio malo oštriji, jer mi nije bila namjera.

Al ovo u čemu se razlikujemo je to što ja mislim da je lakše natjerati i osposobiti organ uprave da radi svoj posao, pogotovo što od ostalih problema ovaj nikada nije bio u žiži interosavanja javnosti, iako i sam bitan. I da je lakše "obračunati se" sa dvije firme, nego sa morem novih.

Puno je teže mijenjati svijest ljudi da se moraju starati o svojoj imovini i da je riječ o njihovom suvlasništvu i jednostavno sam iz prakse vidio koliko ta nezainteresovanost koči i neke najbanalnije stvari da se urade. Slažem da bi bilo najzgodnije da se svak brine o svom haustoru, ali isto tako mislim da zakoni moraju biti u dodiru sa realnošću, odnosno mentalitetom koji će ga primjenjivati.

Ma nikakav problem, cijenim tvoje mišljenje, tjeraš me na razmišljanje i ispravljanje stavova.

Slažem se oko svijesti ljudi i ja bih natjerao javne organe da rade svoj posao prije nego pokušao raditi na svijesti i savjesti ljudi, tu nailazimo na više problema poput onoga da su i pojedini korumpirani državni službenici u saradnji sa ova dva "giganta", ali kada im dođe nešto preko Skupštine manje su smjeli da petljaju.

U vezi internog modela upravljanja, živim u zgradi koja je vječito bila u minusu dok nisam, potpuno sam istjerao jednog od dva "giganta" i dokazao svojim komšijama koliko su nas potkradali, sada imamo više hiljada maraka na računu i želja mojih komšija da se riješimo i rashoda oko 400 KM mjesečno koji nam idu na upravitelja i PEV-a, ali nam to nisu dali iz Ministarstva zbog toga što upravo nisu uskladili zakon.

Istina napravio sam previd u vezi angažmana treće osobe mimo suvlasnika zgrade kao upravitelja, a mislim da ti čitavo vrijeme na to potenciraš, jbg sporije "nadolazim"

Za interni model će odlučivati etažni vlasnici zainteresovani za to, samo na svojoj zgradi, taj model ne ostavlja mogucnost da neko treći tu dođe kao upravnik, jer će za ovu treću osobu koja nije suvlasnik jednostavno biti podzakonskim aktom uslovljene neke stvari koje vjerujem da niko nece biti zainteresovan da ih ispuni, jer i obrti mogu biti upravitelji, ali niko se do sada nije javio.

Mislim da ima načina na koji se to još može kontrolisati, ali svaka primjedba i sugestija će dobro doći.
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#4093 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by HardCore »

Na stambenoj zgradi, s oluka preljeva kisa, i sve spada na fasadu zgrade, svi u haustoru redovno uplacuju odrzavanje, trenutno nema sredstava zbog nekih troskova, ako nam ne budu htjeli izaci da poprave, kojoj inspekciji da se obratim za dalje postupanje...
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#4094 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Bellica »

HardCore wrote: 06/10/2021 16:47 Na stambenoj zgradi, s oluka preljeva kisa, i sve spada na fasadu zgrade, svi u haustoru redovno uplacuju odrzavanje, trenutno nema sredstava zbog nekih troskova, ako nam ne budu htjeli izaci da poprave, kojoj inspekciji da se obratim za dalje postupanje...
Inspekcija za stambene poslove, Aleja Bosne Srebrene bb, 71.000 Sarajevo, BiH
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45221
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4095 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/upravit ... /211117141

E cuj morace dostavljati planove :lol: mnogo ce pomoci u rjesavanju ove problematike. Toliko bezvezan dokument, kao da ideš u policijsku raciju sa ljepenkom umjesto pancira.

Ovdke za pocetak treba nekosa mudima, pa da krene naplata od imbecila koji kontaju da im drzava treba metlati ispred stana.

Od osam stanova u mojoj zgradi, tri ne placaju. Jos kaze jedna gospoja pevu: komsija, pa gdje su pare, sto s ene popravi x stvar?! Kaze on, komsinice pa vi prvi ne placate! Kae ona, pa sta je to tvoja stvar?!

:lol:

Bez realnih procjena koliko je potrebno ulagati u zgradu i onda odredjivanja minimalne cijene naknade, bez realnih programa kojima ce se platise potaci subvencioniranjem, bez efikasnog sistema naplate, ova se problematika nece rijesiti. I to sve treba kumulativno da se odradi. Pojedinačno, opet slabo ili nekompletno.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4096 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Chmoljo wrote: 17/11/2021 19:38 https://www.klix.ba/vijesti/bih/upravit ... /211117141

E cuj morace dostavljati planove :lol: mnogo ce pomoci u rjesavanju ove problematike. Toliko bezvezan dokument, kao da ideš u policijsku raciju sa ljepenkom umjesto pancira.

Ovdke za pocetak treba nekosa mudima, pa da krene naplata od imbecila koji kontaju da im drzava treba metlati ispred stana.

Od osam stanova u mojoj zgradi, tri ne placaju. Jos kaze jedna gospoja pevu: komsija, pa gdje su pare, sto s ene popravi x stvar?! Kaze on, komsinice pa vi prvi ne placate! Kae ona, pa sta je to tvoja stvar?!

:lol:

Bez realnih procjena koliko je potrebno ulagati u zgradu i onda odredjivanja minimalne cijene naknade, bez realnih programa kojima ce se platise potaci subvencioniranjem, bez efikasnog sistema naplate, ova se problematika nece rijesiti. I to sve treba kumulativno da se odradi. Pojedinačno, opet slabo ili nekompletno.
Kad vijest sastavlja Lamija Bojadžić onda to tako ispadne, a zapravo mimo planova važniji su godišnji izvještaji.

Ovdje se nalazi kompletan zaključak koji je Skupština KS usvojila

https://skupstina.ks.gov.ba/sites/skups ... ristic.pdf



Bitno je i vidjeti planove jer mimo planova upravitelji, često sa korumpiranim PEV obave hiljade bespotrebnih stvari, ovako ce moci uporediti planove i izvještaje, imati sve transparentno nego da ne zna da je PEV sa kćerkom ugovorio izbacivanje kabastog otpada i to mu upravitelj regularno isplatio :D i usput nije ni plan ni izvještaj ucinio dostupnim etažnim vlasnicima. Hiljade je takvih primjera koji će objavljivanjem izvještaja biti spriječeno.

https://skupstina.ks.gov.ba/sites/skups ... c__239.pdf

Image

Za neplatiše ovisi zbog čega ne plaćaju, za ove "mudre" volio bih da bude prekršajno kažnjavanje, ali ono ne vjerujem da ce biti prihvaceno iako se nalazi u prednacrtu novog zakona, jer imamo i dio građana koji ne plaća zbog očite pljačke upravitelja, ne znam kako naći rješenje "između"

Mislim da će tek oko pozajmica biti veselo

https://skupstina.ks.gov.ba/sites/skups ... srna1_.pdf
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45221
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4097 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

Pa ovi planovi su se vec dotavljali ministarstvu, kao i izvjestaji :? Doduse, nz da li je u elektronskoj formi takodjer, al ovo nije neka bas velika novina.

Jedino to objavljivanje na stranici, ali isto je svakako moralo biti objavljeno i na oglasnoj ploci.

Jako bih volio da se ove stvari rijese, ali bez onih gore navedenih stvari, mrka kapa
User avatar
madesa
Posts: 4191
Joined: 26/07/2013 02:37

#4098 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by madesa »

Ako moze pomoc. kojoj inspekciji da se javim jer upravitelj JObing nece da izadje i popravi mjesto koje prokisnjava ?
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#4099 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by NediM17 »

Treba platiti odrzavanje ponekad. :mrgreen:
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#4100 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

madesa wrote: 19/11/2021 11:15 Ako moze pomoc. kojoj inspekciji da se javim jer upravitelj JObing nece da izadje i popravi mjesto koje prokisnjava ?
1. putem on-line obrasca
2. na dežurni telefon 033 770 156, u vremenu od 8:00 - 16:00 sati
3.Slanjem poruke putem vibera na broj 061 160-926 radnim danima od 16:00-22:00 sata i vikendom
https://kuip.ks.gov.ba/
Post Reply