Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#26 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by margareta »

missA wrote:
seas of cheese wrote:ma nemoj.
isto tako nije trebalo pomagati jevrejima u naci njemackoj, jer to bi bilo petokolonastvo, ometanje ss-ovaca u poslu, nepatriotsko djelo.
naravno da si nepismena.i vrlo glupa.
Budalo smrdljiva, velika vecina ljudi je slavila i pjevala na Kristalnu noc. Hitler je ucinio ono sto je vecina ljudi zeljela. I normalno da je ometanje SS-ovaca bilo nepatriotsko djelo za vecinu. Vrlo si glup, i izbor nicka ti je namastovit, nekraetivan i smrdljiv. Izgleda da niko s tobom (od ovolikih ljudi) ne prica, pa si se meni okacio na zivce! Dodji ti malo cesce, da poracunamo! I da se vratim, tvom komentaru, mali, mali broj ljudi je pomagao zidove, a i taj malo broj je imao svoje interese (citaj zidovski novac, zlato, umjetnine...), i to naravno da ne mozemo svrstati u spontani altruizam i djela proizasla iz njega!
misA

nisi upucena dovoljno jer moji baba i djed cuvali su Jevreje u vrijeme racija Njemacke vojske i nikada niko iz moje familije nije to 'unovcio' niti ce. Ti Jevreji jos uvijek su zivi i zdravi i zive u mome gradu Sarajevu.
Oni su samnom dobri a ne znaju da li ja znam to kroz sta su proski u II Sv. ratu.
"TkoSmeta"
lijep
pozdrav
missA
Posts: 720
Joined: 13/09/2004 14:34
Location: Ljubljana

#27 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by missA »

margareta wrote: misA
nisi upucena dovoljno jer moji baba i djed cuvali su Jevreje u vrijeme racija Njemacke vojske i nikada niko iz moje familije nije to 'unovcio' niti ce. Ti Jevreji jos uvijek su zivi i zdravi i zive u mome gradu Sarajevu.
Oni su samnom dobri a ne znaju da li ja znam to kroz sta su proski u II Sv. ratu.
To je mozda usamljeni primjer!
A mozda i lazes, samo da bi meni na takav nacin dokazala da grijesim!
I nemoj mi molim te reci, da zidovske pare ne vrte tamo gdje burgija nece!
I ime mi je missA, i de se potrudi da ga pravilno procitas i napises. Pokusaj onu foru, slovo po slovo.
I kako rijesavas klimakterijske probleme?
TkoSmeta
Posts: 10
Joined: 27/10/2003 00:00

#28 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by TkoSmeta »

missA wrote:
TkoSmeta wrote: Evo ja cu da pocnem sa jednim primjerom. Jedna osoba iz mog ulaza, Muslimanske vjeroispovjesti, nazvala je Pravoslavca i rekla mu da dolaze da ga hapse iako nije bilo nikakvog razloga za hapsenje. Covjek je istog trena izasao iz stana i tako se spasio nepotrebnog maltretiranja, a mozda je spasao i zivot. Toliko i hvala.
To je nepatriotsko djelo i ometanje organa drzave u provodjenju reda. Petokolonasica, bez obzira na vjeroispovjest.
Nego, ova tvoja rijec - "spasao", cccccccccc i kad mi neko rekne da sam ja nepismena
Ja ni ne pretendujem da sam pismen, ali mislim da je reci "spasao" ispravno. To uostalom i nije tema. A zbog cega je tebi osoba koja je nekog spasla petokolonas?
TkoSmeta
Posts: 10
Joined: 27/10/2003 00:00

#29

Post by TkoSmeta »

cowboy wrote:
TkoSmeta wrote:...Za ove koji miniraju temu samo jedno pitanjce. Da li ste ikad ucinili neko dobro djelo u svom zivotu ili barem culi za to? Da li uopste znate sta to znaci? ...
Od svih dobrih djela koja sam ucinio, najdraze mi je sluzba u Armiji BIH, od '92 do '95.

Da i ja tebi citiram poslovicu : Da ti kapa fali - kupio bih ti. Ali-pamet ne mogu.
Ne pretendujem ni da sam nesto ekstra pametan. Onako prosjecan. Moze i kapa, ako vec nema pameti da se kupi.
u_prolazu2
Posts: 366
Joined: 11/09/2004 17:16

#30 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by u_prolazu2 »

missA wrote: Budalo smrdljiva, velika vecina ljudi je slavila i pjevala na Kristalnu noc. Hitler je ucinio ono sto je vecina ljudi zeljela. I normalno da je ometanje SS-ovaca bilo nepatriotsko djelo za vecinu. Vrlo si glup, i izbor nicka ti je namastovit, nekraetivan i smrdljiv. Izgleda da niko s tobom (od ovolikih ljudi) ne prica, pa si se meni okacio na zivce! Dodji ti malo cesce, da poracunamo! I da se vratim, tvom komentaru, mali, mali broj ljudi je pomagao zidove, a i taj malo broj je imao svoje interese (citaj zidovski novac, zlato, umjetnine...), i to naravno da ne mozemo svrstati u spontani altruizam i djela proizasla iz njega!


Mene ne gane tvoj citat (gore, gore margareta!). Ti se procitaj, i pored toga da ne znas upotrebljavati tipkovnicu, vlastitu, i pored toga da ne znas sloziti rijecu u recenicu, pored toga da sugovornika oslovljavas nekim imenima koja im sama dajes, i pored toga da blebeces bez kontrole i imas nehomogenizirane misli, sentimente i stavove ja ti ipak da se procitas, i da vec jednom popijes one tablete koje ti je doktor naredio da pijes! I slazem se s tobom, da je bezosjecajnost posljedica zakrzljalosti nekog mozdanog centra, vise sam te puta uopzorila na osustvo zdravih osjecaja u tvojim reakcijama.

Margareta, kako rjesavas klimakterijske teskoce?
:?
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#31

Post by Edin H. »

Miss Analfabeta, Miss se pise sa pocetnim velikim slovom.
A kako li ti rijesavas fasistoidne probleme u glavi?
Prosipanjem rasizma po forumu i vrijedjanjem neistomisljenika?
Nije bas novo, originalno, a i ne prije vidjeno!
missA
Posts: 720
Joined: 13/09/2004 14:34
Location: Ljubljana

#32

Post by missA »

Edine ne slijedis! Ne guraj nos i ne njuskaj tamo gdje ti nije mjesto!
Ne pise se miss uvijek velikim slovom.
Kad smo vec kod pisanja, i internetnoj konverzaciji kad imas nesto odvojeno kod imena, recimo slozeno od 2 ili vise rijeci moras ih povezati sljedecim znacima _; ili -. Recimo Edin h, bi bilo pravilno napisano ovako Edin_H itd. itd. U internet konverzaciji je obavezna upotreba malih slova, jer kad upotrebljavas velike znaci da urlas, deres se na ostale clane u interakcijskom procesu. Takve malenkosti, pa ih ne znas!
A razumijem ja tebe, ti bi malo disukutirao i pisao po temema rezerviranim za odraslu populaciju, pa nemas sta, jel de?
livadic
Posts: 1829
Joined: 17/03/2004 15:05
Location: danke dojcland

#33

Post by livadic »

mudzahidici opet zakuhavaju ... :(

;)

a autor teme je imao sasvim postene namjere ... :)

;)

:D
missA
Posts: 720
Joined: 13/09/2004 14:34
Location: Ljubljana

#34 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by missA »

u_prolazu2 wrote:
:?
Sta se sad ti cudis?! Gdje si bio kad su oni maeni upucivali raznorazne epitete i mom imenu lijepili raznorazne atribute ti odredjujuci neke moje "osobine"?
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#35

Post by fukara_tz »

Ono sto je jos karakteristicno za vrijeme rata cega se rado sjecam je ljudskost.Pored toga sto nije bila bitna nacionalnost, nekako su svi bili skupa u nevolji i pomago je svako svakom. A OVO SAD vrijeme ne znam kako bih ga nazvo. Nazalost sve manje i manje pravih prijatelja imam. Cak cesto dolazim u situaciju da se pitam da li ih uopste imam? :(

U ratu nas je valjda nevolja vezala, a sad nas sirotinja razdvaja pa je trenutno stanje valjda produkt toga. Da su nama puni dzepovi baska bi se zamarali tantavicama kako na forumu tako u zivotu :(

Valjda ne miniram :) nego onako u sklopu teme :)
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#36

Post by Edin H. »

missA wrote:Edine ne slijedis! Ne guraj nos i ne njuskaj tamo gdje ti nije mjesto!
Ne pise se miss uvijek velikim slovom.
Kad smo vec kod pisanja, i internetnoj konverzaciji kad imas nesto odvojeno kod imena, recimo slozeno od 2 ili vise rijeci moras ih povezati sljedecim znacima _; ili -. Recimo Edin h, bi bilo pravilno napisano ovako Edin_H itd. itd. U internet konverzaciji je obavezna upotreba malih slova, jer kad upotrebljavas velike znaci da urlas, deres se na ostale clane u interakcijskom procesu. Takve malenkosti, pa ih ne znas!
A razumijem ja tebe, ti bi malo disukutirao i pisao po temema rezerviranim za odraslu populaciju, pa nemas sta, jel de?
Clanove postovana Analfabeto, jedva shvatih sta si htjela reci!
Pa nemas sta, jel de????? Sta li je pisac htio da kaze?
Ta tvoja pravila mozes samo "stick in your arse"! Kome je lijeno pisati na internetu ili mobitelu to je zaista njegov problem.
Stepen tvoje obrazovanosti i razvijenosti tvoga mozga se vide u tvome anti-semitizmu, a bas lijepo od tebe da si narod podsjetila na "kristalnu noc", odgovarajuci na temu o ljudima koji su pocinili dobra dijela!
Last edited by Edin H. on 26/10/2004 18:22, edited 1 time in total.
u_prolazu2
Posts: 366
Joined: 11/09/2004 17:16

#37

Post by u_prolazu2 »

fukara_tz wrote:Ono sto je jos karakteristicno za vrijeme rata cega se rado sjecam je ljudskost.Pored toga sto nije bila bitna nacionalnost, nekako su svi bili skupa u nevolji i pomago je svako svakom. A OVO SAD vrijeme ne znam kako bih ga nazvo. Nazalost sve manje i manje pravih prijatelja imam. Cak cesto dolazim u situaciju da se pitam da li ih uopste imam? :(

U ratu nas je valjda nevolja vezala, a sad nas sirotinja razdvaja pa je trenutno stanje valjda produkt toga. Da su nama puni dzepovi baska bi se zamarali tantavicama kako na forumu tako u zivotu :(

Valjda ne miniram :) nego onako u sklopu teme :)
tako ti je to. fukara nazalost nikom nije draga - nacionalnost je tu svejedna. draga je samo u dva slucaja: kad ju treba poslati da ratuje i kad su izbori. i za lijecenje depresija i nalazenja smisla zivota izvjesnih tipova brojenjem koliko ima ljudi njihove grupacije ili religije na ovoj planeti. to im je valjda potvrda o ispravnosti iste - nemam pojma. eh da, fukara ima pravo placati i poreze. to bi bilo otprilike to - u svakoj drzavi i svim drustvanim uredjenjima. mada svi pametuju kako bi moralo biti, da nisu krivi oni drugi. u jednonacionalnim drzavama su opet krivi neki treci. nikad vlast nije kriva. nazalost !

p.s.
ovo se ne odnosi na tebe samo me nick motivirao !
Ahmed.ibn.Fahalan
Posts: 312
Joined: 19/06/2004 00:32
Location: Sarajevo
Contact:

#38

Post by Ahmed.ibn.Fahalan »

Mene samo interesuje kako ste uspjeli da povežete kristalnu noć sa BiH..nadam se da je slučajnost. Mislim da je gospođa/ica htjela da ukaže na jednu veliku istinu a to je surovost rata i karakteristike ratnog stanja svijesti pri čijem djelovanju čovjek prvo postane indiferentan na smrt i razaranje a potom izgubi svu ljudskost jer mu mentalni odbrambeni sistem otupi sva čula..naravno sve u cilju što bezbolnijeg prolaska kroz krizni period. Ovo je i jedan od glavnih uzroka post-traumatskog sindroma.

Ja i uz sve dobre namjere ne mogu da se primoram da pravim paralelu između rata kakav je bio u Sarajevu, Bihaću, Goraždu, Srebrenici i drugim enklavama i mjestima gdje se rat fakat odvijao u punom jeku..sa mjestima kao što su Prijedor, Bijeljina, Banjaluka itd. u kojima je rat doživljavan kao nešto što se dešava tamo preko brda. Psihoza od koje su obolile Sarajlije je rezultat konstantnih granatiranja, masakriranja dijece dok se sanjkaju, ljudi dok prodaju cigare i kafu na pijaci, cijelodnevnih treniranja strogoće sa sijačima i snajperima na našim raskrsnicama..tih detalja se svi sjećate, kao što se vjerovatno sjećate i traume kroz koju čovjek prođe dok pretrčava recimo raskrsnicu kod Alipašine džamije ili ako ga šejtan navrati da na biciklu krene prema Alipašinom Polju preko Marijin Dvora. To su velike traume i sasvim je normalno ako ljudima nije bilo do spašavanja tuđih života u momentima kad je njihov bio u svakodnevnoj opasnosti.
Ali eto ja igrom slučaja imam ovog jednog srbina kojeg su priveli..pa ga nije bilo par dana..pa me mater zamolila da vidim šta je sa njim jer je bila dobra sa njegovim roditeljima..i eto ispostavilo se da ga je neko ošmeko da daje signale a momak ni kriv ni dužan. Eto moj mali doprinos mada vam neću lagati i reći vam da bi to uradio da me mater nije zamolila.
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#39 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by margareta »

missA wrote:
margareta wrote: misA
nisi upucena dovoljno jer moji baba i djed cuvali su Jevreje u vrijeme racija Njemacke vojske i nikada niko iz moje familije nije to 'unovcio' niti ce. Ti Jevreji jos uvijek su zivi i zdravi i zive u mome gradu Sarajevu.
Oni su samnom dobri a ne znaju da li ja znam to kroz sta su proski u II Sv. ratu.
To je mozda usamljeni primjer!
A mozda i lazes, samo da bi meni na takav nacin dokazala da grijesim!
I nemoj mi molim te reci, da zidovske pare ne vrte tamo gdje burgija nece!
I ime mi je missA, i de se potrudi da ga pravilno procitas i napises. Pokusaj onu foru, slovo po slovo.
I kako rijesavas klimakterijske probleme?
Nisi ti samo svoj nego si opci problem.
Koliko si bolesna da ti pada na pamet da mijesas mene i LAZ.

Jesu moji krili Jevreje i nikada ih nisam oslovila sa 'zidovi' jer mi zvuci fasisticki.

Ni dio plemenitosti od strane KATOLIKA i PRAVOSLAVACA nisam opisala ja kao mijesana muslimanka. Bilo je od svih velikih do malih uvreda upravo zbog mojega kontaminiranog ili zagadjenog 'pedigrea' ludaco primitivnih nagona da vrijedjas bilo koga.
Srami se budaletino fasisticka sa terminom 'zidovi' . Shokirala si se kad sam ti rekla da imam djecu.
Tebi ne bih dala ni ni sliku zivotinje na cuvanje i takve bolesne umove koji imaju uterus treba sterilizirati.
Sarajevo ima jos uvijek svoju dusu i svoje velike vrjednote izrazene u nedovoljno velikim muslimanima - katolicima - pravoslavcima a nema te sile koja ce mene natjerati da jevreje ne postujem kao svakoga drugog covjeka sto ti i tebi slicni nikada svojim hitlerovskim mozgovima necete znai osjetiti ljepotu da nismo na srecu jednim BOGOM dati da se razmnozavamo metamorfozom nego smo caki SPOLNO PODIJELJENI
ZASTO budalo ? Zato da bi se spojili u nasim razlicitostima a ne da si radimo o glavi !
Pored drugih koji su prezivjeli rat u Sarajevu zivjela sam i ja ali vise sam imala i imam prijatelja u 'drugima' posebno KONTAMINIRANIMA i "okuzenim" nego "cistim" koji cine najveca zla radi svoje CISTOTE na koju se gnusam jer i BOGA dijele !

Cijeli svijet ima svoje kozmopolite ili CAK nevjernike a ja sam sigurna da su bas TAKVI JEDINI nosioci svih ovozemaljskih vrijednosti i opstanka covjecanstva..........sreca da nisu vecina gebelsi ,hitleri, sadami
i dr. zlocinci nad drugim i nad svojim narodom.


Niko nije vrijedan da bih lagala a o tebida ne govorim. Koliko si "inteligentna" da MENI preporucis 'lijekove' "koje mi je preporucio"
Za tvoju informaciju JA doktore mogu da lijecim i to upravo iz oblasti patopsihologije.
Jedno je zezati se na 'neozbiljnu' temu a drugo je svjesno vrijedjati bilo koga i svjesno opstruirati autora teme kako bi se ISTINI zameo trag. E ne moze. Nego treba da se rasvijetle i najljepsi momenti iz najmracnijih vremena, sto tebi ocito neide u prilog.Ne poznam AUTORA teme ali CESTITAM na do sad najkonstruktivnijoj temi jer svi se latimo prljavog posla kad trebamo zamraciti umove i duse . Da SMO bili ljudi vrijedni i valjani ne bi nam se ni desila apokalipsa za koju SVAKO ko' se nesto pitao u to vrijeme ima svoju odgovornost . Samo je steta sto uz "suvo strada i sirovo". Ti si suva. I sama se susi u svojoj maloj dusi ne vuci druge u mracne ponore tvoje uvele pameti i duse.
Last edited by margareta on 26/10/2004 07:29, edited 1 time in total.
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#40 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by margareta »

u_prolazu2 wrote:
missA wrote: Budalo smrdljiva, velika vecina ljudi je slavila i pjevala na Kristalnu noc. Hitler je ucinio ono sto je vecina ljudi zeljela. I normalno da je ometanje SS-ovaca bilo nepatriotsko djelo za vecinu. Vrlo si glup, i izbor nicka ti je namastovit, nekraetivan i smrdljiv. Izgleda da niko s tobom (od ovolikih ljudi) ne prica, pa si se meni okacio na zivce! Dodji ti malo cesce, da poracunamo! I da se vratim, tvom komentaru, mali, mali broj ljudi je pomagao zidove, a i taj malo broj je imao svoje interese (citaj zidovski novac, zlato, umjetnine...), i to naravno da ne mozemo svrstati u spontani altruizam i djela proizasla iz njega!


Mene ne gane tvoj citat (gore, gore margareta!). Ti se procitaj, i pored
toga da ne znas upotrebljavati tipkovnicu, vlastitu, i pored toga da ne znas sloziti rijecu u recenicu, pored toga da sugovornika oslovljavas nekim imenima koja im sama dajes, i pored toga da blebeces bez kontrole i imas nehomogenizirane misli, sentimente i stavove ja ti ipak da se procitas, i da vec jednom popijes one tablete koje ti je doktor naredio da pijes!
I slazem se s tobom, da je bezosjecajnost posljedica zakrzljalosti nekog mozdanog centra, vise sam te puta uopzorila na osustvo zdravih osjecaja u tvojim reakcijama.

Margareta, kako rjesavas klimakterijske teskoce?
:?
Nije "klimaterIJSKE" nego "KLIMAKTERICNE" zacatarice postenih ili ne tema kome se ne ucestvuje neka ne 'minira'. Ludaco nafixana pitaj mamu kako se ona nosi sa........necu da budem prosta . Svakome repliciras i drzis 'cas' pravopisa sa preporukom da "se procita" a ti jedino sto znas je da vrijedjas i to sa pravopisnim greskama a o moralnim ne trebam ja komentarisati....rekla bih ti 'stidi se' da imam kome il' barem cemu ali NE
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#41 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by Fair Life »

missA wrote:...I kako rijesavas klimakterijske probleme?
Polako duso, ne prenagljuj, jer sama ces otkriti odgovor na svoje pitanje. Neces izbjeci taj period, jedino ga mozes uciniti sebi manje traumaticnim ako budes trosila hormonalne tablete na primjer "Premia 5 Continuous" - (Oestrog/Medroxyprog-0.625mg/5mg), ako ne nesto i snaznije.

Za dvadeset godina ce to pitanje tebi postavljati drugi.
margareta wrote:...Ti si suva. I sama se susi u svojoj maloj dusi ne vuci druge u mracne ponore tvoje uvele pameti i duse.[/b]
????
Boze me sacuvaj i zakloni !
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#42

Post by margareta »

Zar je tema misA il' JA tj. "moj klimakterij"?????
Jednostavno sam 'pukla' bez razmisljanja jer ne trpim da mi bilo ko' inputira LAZI i nebuloze a sa ciljem opstruiranja TEME da VALJA sto ni malo nije slucajno. Ti onda mene citiras u greski a ja ne pisem proracunato i s' predumisljajem, nego spontano.
Prica o Jevrejima je bila razlogom moga "odsustva"!
Sta si htio reci kako ne znam sta govorim ? Nikakve veze klimax ni pubertet i ja nemamo. Ne sluzim se NIKADA hinjski saljuci adminu ili moderatorima "tajne" pribiljeske sa optuzbama usmjerenih protiv bilo koga. Fair Life POGRIJESIO si.
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#43 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by margareta »

Fair Life wrote:
missA wrote:...I kako rijesavas klimakterijske probleme?
Polako duso, ne prenagljuj, jer sama ces otkriti odgovor na svoje pitanje. Neces izbjeci taj period, jedino ga mozes uciniti sebi manje traumaticnim ako budes trosila hormonalne tablete na primjer "Premia 5 Continuous" - (Oestrog/Medroxyprog-0.625mg/5mg), ako ne nesto i snaznije.

Za dvadeset godina ce to pitanje tebi postavljati drugi.
margareta wrote:...Ti si suva. I sama se susi u svojoj maloj dusi ne vuci druge u mracne ponore tvoje uvele pameti i duse.[/b]
????
Boze me sacuvaj i zakloni !
Fair Life
Duboko uvazavam tvoja opsirna podbadanja. Znam da je tvoja uloga i tvoj utjecaj neuporediv samnom na forumu iz pretpostavljam kojih razloga ali nemoj molim te koristiti tudji nizak QI za svoje nekakve defrustracije. Znam ZASTO sebi mozes dozvoliti komoditet da pises sta ti padne na 'pamet' i da je suprotstaviti se tebi ravno spucati glavom o zid.
Cudno ali ZNAM. VIDIS ja ako zelim mogu KAO i ti ali necu :D

Sebe kao zensku mogu shvatiti i opravdati svoje spustanje na nivo te "misE" (odlicno sam napisala) ali ti, ozbiljan covjek u poz-relim godinama a poredis nju i mene je najblaze receno namjerna - ciljana provokacija.
Znam zasto. SVE ja kontam te iskoristi svoj utjecaj i nalozi moje banovanje.Cak si ni i terapiju odredio ? TI ?????
Last edited by margareta on 26/10/2004 10:01, edited 1 time in total.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#44

Post by Fair Life »

Ti izgleda vise vjerujes svojim mastanjima nego napisanim rijecima. Zar ne vidis da sam te uzeo u zastitu pred napadom missA-e.

Tesko je drzati korak sa tvojim pisanjem (razmisljanjem), mada sam se trudio. Priznajem, odustajem jer cudna mi je prizma kroz koju ti posmatras. Ne zelim zachatavati, ali sam ti zelio skrenuti paznju na slijedece:

"Neko ko o sebi ima vrlo visoko misljenje, neko ko u kuci ima (kako si ti ranije napisala) 2-3 PC-ja, neko ko se bavi slikarstvom (spominjala si svoje "konje" koji su bolji od Mersadovih), neko ko (kako si ti napisala) svira klavir i ima ga u stanu, neko cije je drustvo kroz dugi niz godina bio jet-set BiH (a mozda i ex-YU), ne treba sebi dopustiti komuniciranje sa drugima na nacin kojim ti to radis."

Jednostavno, dobronamjerno sam ti zelio skrenuti paznju na ovo gore napisano mojim kratkim komentarom "Boze me sacuvaj i zakloni !"

Posto ti imas svoje horizonte - izvoli. Oprosti na uznemiravanju. Slijedeci put mi nece pasti na pamet, budi ubjedjena.

Zelio bih samo kad bi neko od administratora dao svoj komentar na neke tvoje insinuacije u vezi sa "tajnim kanalima" kojima neki sprovode urotu protiv tebe.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#45 Re: Lijepi primjeri ljudskosti u ratno vrijeme

Post by Woody »

cowboy wrote:
TkoSmeta wrote:Zdravo svima!!!

Rijetko sam na forumu, ali kad god dodjem na njega nailazim na teme koje izazivaju posredno ili neposredno medjunacionalnu netrepeljivost. Ovaj put zelim da postavim temu koja ce imati sasvim drugi smijer. Zelim da napisete neke primjere iz rata u kojima su ljudi razlicitih vjera i nacija pomogli jedni drugima. Jednostavno da napisete neki dogadjaj koji pokazuje ljudskost, a ne mrznju, ubijanja i sl. Evo ja cu da pocnem sa jednim primjerom. Jedna osoba iz mog ulaza, Muslimanske vjeroispovjesti, nazvala je Pravoslavca i rekla mu da dolaze da ga hapse iako nije bilo nikakvog razloga za hapsenje. Covjek je istog trena izasao iz stana i tako se spasio nepotrebnog maltretiranja, a mozda je spasao i zivot. Nikad nikom nije rekao ime tog covjeka u namjeri da ga sacuva od eventualnih problema, a milion puta je ispricao tu pricu u kojoj ga zove moj brat Musliman. Ni sad kad je mir nece da oda njegovo ime, jer kako on kaze u ovoj nasoj jebenoj zemlji se nikad ne zna sta je dobro, a sta ne. Mozda cu mu u buducnosti s tim napraviti probleme. Vazno je da moja djeca to znaju... Toliko i hvala.
Interesantan primjer.

Imam i ja jedan slican. Jedna osoba iz mog ulaza, Pravoslavac, je naprasno nestao, skupa sa porodicom, jednog svjezeg jutra u Martu '92. Ostale komsije, uglavnom Bosnjaci i Hrvati, provodili su prve dane rata slusajuci vijesti, i pitajuci se, izmedju ostalog, gdje li je onaj komsija Pravoslavac, fini gospodin, uvijek je imao lijepu rijec za svakoga. U medjuvremenu, pripadnici teritorijalne odbrane su dosli do liste lokalnih clanova SDS-a, na kojem se naslo i ime gorespomenutog komsije Pravoslavca. Naravno, usli su mu u stan, i nakon detaljne pretrage nasli skrivenu (u duplom zidu ormara): AK-47 sa 4 okvira, Papovku, municiju za istu, kao i 6 rucnih bombi. Kako oruzja i municije u to doba zaista nije bilo dovoljno na strani branioca Sarajeva, momci iz ove jedinice teritorijalne odbrane su bili vise nego zahvalni na nesebicnoj pomoci ovog komsije, jer im je ostavio svoje privatne zalihe, kao da je znao da je to upravo ono sto im treba. Doduse, ostaje pitanje koji ce mu qurac toliko naoruzanja u stanu, no to vjerovatno treba ostaviti za neku drugu temu.
Ja, a vjerovatno je imao i dobro namjesten cetverosoban stan i golfa na parkiralistu. Ma ubilo se za zbrinjavanje lokalnog komandanta koji je prije rata u najboljem slucaju bio podstanar. Cudi me da ti taj komsija nije ostavio i svoju majku da snajpera po gradu.
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#46

Post by Santos »

Dobra tema.Evo jedan klasicni primjer iz Sarajeva.Moja majka je nosila ponekad vodu dvjema komsinicama staricama na 10 sprat zato sto to one nisu bile u stanju raditi i samo zato sto su bile druge vjere komsinice poneke su je nazvale cetnikusom dok su ta djeca od tih starica 2 sina bila u medzuvremenu u armiji B-H.Od tih koje su nazivali cetnikusa sinovi su bili u to vrijeme u njemackoj.Nadam se da je dobar primjer.
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#47

Post by Santos »

Dobra tema.Evo jedan klasicni primjer iz Sarajeva.Moja majka je nosila ponekad vodu dvjema komsinicama staricama na 10 sprat zato sto to one nisu bile u stanju raditi i samo zato sto su bile druge vjere komsinice poneke su je nazvale cetnikusom dok su ta djeca od tih starica 2 sina bila u medzuvremenu u armiji B-H.Od tih koje su nazivali cetnikusa sinovi su bili u to vrijeme u njemackoj.Nadam se da je dobar primjer.
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#48

Post by Santos »

Dobra tema.Evo jedan klasicni primjer iz Sarajeva.Moja majka je nosila ponekad vodu dvjema komsinicama staricama na 10 sprat zato sto to one nisu bile u stanju raditi i samo zato sto su bile druge vjere komsinice poneke su je nazvale cetnikusom dok su ta djeca od tih starica 2 sina bila u medzuvremenu u armiji B-H.Od tih koje su nazivali cetnikusa sinovi su bili u to vrijeme u njemackoj.Nadam se da je dobar primjer.
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#49

Post by rumenko »

Zelio bih toplo pozdraviti intelektualnu skupinu prisutnu na ovoj nadasve inspirativnoj temi.

Naravno primjera je mnogo eto meni je komsija Brane spasio zivot.
Nisanio me snajperom u celo ali vjerovatno njegova dobra dusa nije to mogla da ucini te mi je tom zgodom snajperski metak bukvalno skinuo skalp kao sto su to drevni Apaci radili.

Kasnije se komsija vratio naravno da otkupi stan koji je protekle cetiri godine granatirao i da ga onda naravnno proda.
Tom prigodom sam mu se ja zahvalio tako sto sam pokusao i ja njemu da skinem skalp ali su me u tome sprijecili savjesni pripadnici snaga bezbjednosti.
Sada Brane zivi negdje iznad Pala,trosi pare od prodanog stana i prica djeci svoje ratne podvige.

Dodje mi jos da napisen "I svi sada zivimo u zdravlju i rahatlokumu" ali nesto ne mogu.....

Mnogo je slicnih primjera ljudskosti i topline...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#50

Post by mIRCerka »

Santos wrote:Dobra tema.Evo jedan klasicni primjer iz Sarajeva.Moja majka je nosila ponekad vodu dvjema komsinicama staricama na 10 sprat zato sto to one nisu bile u stanju raditi i samo zato sto su bile druge vjere komsinice poneke su je nazvale cetnikusom dok su ta djeca od tih starica 2 sina bila u medzuvremenu u armiji B-H.Od tih koje su nazivali cetnikusa sinovi su bili u to vrijeme u njemackoj.Nadam se da je dobar primjer.
Santos, trebao si procitati uvodni post!! Ako nemas dobar primjer ljudskosti u ratu, onda nemoj ni ostavljati takve postove!! nemoj mi biti "ugrozeni" sta si vec....prezivjela sam rat u Sarajevu, bila i na Bjelavama i na Dobrinji, naslusala se svega i svacega isto tako nagledala pa ne miniram temu!!!!!!!!!!
NERVIRAS ME!!!

Meni je pozitivan primjer bio na Dobrinji, 93/94....uspjeli smo "ukrasti" struju direkt s nekakvog voda, sproveli je do jednog stana u nasem ulazu, napravili tablu s osiguracima i podijelili cijelom komsiluku da imaju za sijalicu i radio.....a bilo nas je SVIH imena i prezimena.....dok nam nisu dohakali iz Vojne Policije :D:D:D
Post Reply