Biometrijski pasoši

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

poplava

#226 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

Predao 17.07., bio juce i nije bio gotov.
drugaivana

#227 Re: Biometrijski pasoši

Post by drugaivana »

Niko ne mora promijeniti sadašnji pasoš za biometrijski do isteka sadašnjeg. Ali, ako se desi da nam ukinu vize tada će svako ko hoće potovati u EU morati izvaditi biometrijski pasoš bez obzira na rok trajanja sadašnjeg kojeg ima. To praktično znači da sa sadašnjim nakon uvođenja biometrijskih i eventualnog ukidanja vize možeš putovati samo u zemlje izvan EU.

Uđi svijet problema i rješenja
*mima*

#228 Re: Biometrijski pasoši

Post by *mima* »

drugaivana wrote:Niko ne mora promijeniti sadašnji pasoš za biometrijski do isteka sadašnjeg. Ali, ako se desi da nam ukinu vize tada će svako ko hoće potovati u EU morati izvaditi biometrijski pasoš bez obzira na rok trajanja sadašnjeg kojeg ima. To praktično znači da sa sadašnjim nakon uvođenja biometrijskih i eventualnog ukidanja vize možeš putovati samo u zemlje izvan EU.

Uđi svijet problema i rješenja

Ti nesta reklamiras?
becib

#229 Re: Biometrijski pasoši

Post by becib »

Dragi moji,
Imam potrebu da svoje iskustvo u vezi novih pasoša podijelim s vama .
Zahtjeve za novi pasoš za dvoje djece (usput imam blizance) sam nakon dva dana po jedno devet sati čekanja u redu na šalterima u Sarajevu da se "sistem digne"predala 15.07.2009.Rekli su mi da je zakonski vremenski okvir za preuzimanje pasoša mjesec dana ,ali da nazovem otprilike za nekih 15-20 dana da bih provjerila jesu li isti gotovi.Naravno,sve sam isplanirala u okviru ovog vremenskog roka -uplatila ljetovanje .... i naravno sve pripremila za odlazak na more,nadajući se da će pasoši biti gotovi najkasnije do danas 07.08.2009.(usput razmjenjivala sam iskustva s ljudima sa sličnim problemima i isti su dobili pasoše još davno)U međuvremenu, sam nekoliko puta lično i putem telefona provjeravala da li je pasoš gotov-ali nije bio.Danas ,7.8.2009. oko pola devet zove me službenik MUP-a i kaže da su im javili iz Banja Luke da štampanje čak 15-20 pasoša (čitava jedna serija) nije uspjelo zbog navodno nekvalitetnih slika( koje su napravili naši vrli stručnjaci na šalterima u MUP-u Kantona Sarajevo) i da dovedem djecu da bi ih ponovo slikali.Ja naravno sva šokirana uspjedoh da ga priupitam da li to znači da se čitav postupak vraća na početak-na šta mi on odgovori da će načelnik insistirati da ova grupa pasoša ima prioritet i da će se isti obrađivati po nekoj " posebnoj vrsti procedure" gdje će svakako gledati da isti budu što prije gotovi.Saberem se nekako i odvedem uplakanu djecu, kojoj više nije ništa jasno zašto ne mogu na more (usput u Neum ne želim da je i džaba jer sam imala sa tamošnjim domorocima veoma ružno iskustvo na vjersko-nacionalnoj osnovi ).Obratim se službeniku na nekom od šaltera gdje me neki "medo-brundo" začuđeno leda i kad sam objasnila zašto sam došla skoči ko oparen,dovede kolegu -razletješe se obojica da nam tobože pomognu.Službenica je ruku na srce, i suviše bila ljubazna i pitam ja nju šta sve ovo treba da znači .Žena sliježe ramenima i kaže vjerujte nije do nas -oni iz Banjaluke uništili su čitavu seriju pasoša.Pitam ja nju da li se radi samo o pasošima čije zahtijeve je taj dan unosila jedna službenica ili su različita-na što ona kaže da radi se o 15 pasoša sa različitih šaltera(šatro).Pitam je da li to znači da će mi datum izdavaja pasoša biti 15.7. ili današnji a ona se zamisli i nazva šefa i kao isposlova s njim da ipak bude današnji jer eto da nam bar tako izađu u susret.Rekla je još da će isti ići odmah kod načelnika koji će ih poslati odmah na obradu i koji će u prvoj turi biti gotovi-otprilike kao sredina sljedeće sedmice.Pitala sam je kako su reagovali druge osobe kojima je jutros "uzela muštuluk",a ona meni da je jedva živu glavu izvukla jer joj je jedna kao žena prijetila sudom zbog klasične prevare građana.Lijepo mi se zahvalila na razumijevanju.Ne bi meni bilo toliko ni krivo da ja nisam išla predati zahtjev još u junu -znam biće gužva,jer su pasoši trebali isteći tek 13 jula, ali nisu htjeli ni da čuju dok stari pasoš ne istekne-ovo je istina 100%.
Dragi moji eto sad mi je nekako i lakše,opet pomislim-nikad se ne zna zašto je ovo dobro-tješim se ali i druge sa sličnim problemom.Hvala svima koji su iščitali do kraja-pusaaaaaaaaaaa-javiću šta je bilo poslije.......
Vares City

#230 Re: Biometrijski pasoši

Post by Vares City »

U Zenici je neopisiva guzva za predaju i izdavanje pasosa,cekao sam u redu dva dana.Prvi dan tri a drugi cetiri debela sata :-) :x
Padne sistem kazu i tete na salteru(vrlo ljubazne)prevrcu ocima,otpuhuju,....
Taman dodem na red,teta ubacuje podatke,kad ono opet pade sistem,.....Citav sat mu trebalo da se digne i na svu srecu zavrsih taman pred FAJRONT,...
Bit ce valjda gotov do Novembra
duboka_misao

#231 Re: Biometrijski pasoši

Post by duboka_misao »

nemoze sistem toliko padati kolliko oni mogu biti nesposobni :D
Maxwell2008

#232 Re: Biometrijski pasoši

Post by Maxwell2008 »

Vares City wrote:U Zenici je neopisiva guzva za predaju i izdavanje pasosa,cekao sam u redu dva dana.Prvi dan tri a drugi cetiri debela sata :-) :x
Taman dodem na red,teta ubacuje podatke,kad ono opet pade sistem,.....Citav sat mu trebalo da se digne i na svu srecu zavrsih taman pred FAJRONT,...
To navodno "padanje sistema" je samo izgovor kada tete ne znaju kako dalje (nisu savladale gradivo: "koristenje programa"). Tako ce nam biti sve dok se radna mjesta u javnim ustanovama stelaju po stranackim i rodbinskim vezama.
>> >> SUTI I TRPI ;-) << <<
Vares City

#233 Re: Biometrijski pasoši

Post by Vares City »

Maxwell2008 wrote:
Vares City wrote:U Zenici je neopisiva guzva za predaju i izdavanje pasosa,cekao sam u redu dva dana.Prvi dan tri a drugi cetiri debela sata :-) :x
To navodno "padanje sistema" je samo izgovor kada tete ne znaju kako dalje (nisu savladale gradivo: "koristenje programa"). Tako ce nam biti sve dok se radna mjesta u javnim ustanovama stelaju po stranackim i rodbinskim vezama.
>> >> SUTI I TRPI ;-) << <<
Nisam ni ja vjerovao u "padanje sistema"sve dok mi teta nije pokazala.
Evo,kaze, vidite sve sam ubacila al' nece da "ode" u Banja Luku :roll:
Preopterecen sistem,sta li,...
semmy

#234 Re: Biometrijski pasoši

Post by semmy »

ne kontam sta treba odma ic' u banja luku...ona unese podatke u cips...
isprinta primjerak tebi da mozes podic pasos, drugi ide na provjeru...kad se svi podatci provjere u tvom maticnom gradu onda ide za banja luku...ali ne ide to tako brzo...tek za 20-tak dana..oni b.luci zavrse za 3-4 dana, naravno samo ako ne izgube tvoje papire sto im se cesto desava...papire od mog sina su izgubili 2 puta, jednom u sa, jednom u b.luci...ev' sad cekam sta ce biti...nadam se da ce pasos biti gotov do subote jer zelimo na odmor...
eee jadni smo mi s ovom drzavom i nasim vodjama....
Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#235 Re: Biometrijski pasoši

Post by Pera Trta »

Ma samo da ove moje djevojčice stignu povaditi pasoše i "Turkey, here we come!" :D
poplava

#236 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

semmy wrote:ne kontam sta treba odma ic' u banja luku...ona unese podatke u cips...
isprinta primjerak tebi da mozes podic pasos, drugi ide na provjeru...kad se svi podatci provjere u tvom maticnom gradu onda ide za banja luku...ali ne ide to tako brzo...tek za 20-tak dana..oni b.luci zavrse za 3-4 dana, naravno samo ako ne izgube tvoje papire sto im se cesto desava...papire od mog sina su izgubili 2 puta, jednom u sa, jednom u b.luci...ev' sad cekam sta ce biti...nadam se da ce pasos biti gotov do subote jer zelimo na odmor...
eee jadni smo mi s ovom drzavom i nasim vodjama....
Kad ste vi predali? Mi smo bili 17.07. i jutros ga jos nema. Na pitanje kad bi mogao biti gotov, samo slijezu ramenima.
semmy

#237 Re: Biometrijski pasoši

Post by semmy »

20.07. ode coek danas da vidi jel gotov...daj boze
poplava

#238 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

semmy wrote:20.07. ode coek danas da vidi jel gotov...daj boze
Pitanje je kad su ga poslali u BL. Malo sam se raspitao (a kako bi drugo u ovoj drzavi nego preko poznanika i prijatelja), navodno je zahtjev otisao u BL tek prosle sedmice. Moguce je da pasos stigne sutra ili prekosutra. E sad za 20.07. ne znam...
semmy

#239 Re: Biometrijski pasoši

Post by semmy »

rekli mu do petka...daj boze
poplava

#240 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

Mozda ipak bude... Navodno redovno dolaze ponedeljkom, a sad je kao vanredno pa ce neki doci sutra a neki prekosutra. Nama isto treba u subotu, ne znam sta da radim. Danas mi prijatelj rece da je neko njegov isao sa djetetom u Hrvatsku, nije im stigao novi pasos pa su ponijeli stari ponisteni i potvrdu i da su ih pustili. Ali hajd' znaj...
semmy

#241 Re: Biometrijski pasoši

Post by semmy »

poplava wrote:Mozda ipak bude... Navodno redovno dolaze ponedeljkom, a sad je kao vanredno pa ce neki doci sutra a neki prekosutra. Nama isto treba u subotu, ne znam sta da radim. Danas mi prijatelj rece da je neko njegov isao sa djetetom u Hrvatsku, nije im stigao novi pasos pa su ponijeli stari ponisteni i potvrdu i da su ih pustili. Ali hajd' znaj...
nesto se nesmijem usudit...valja prevalit toliki put s djetetom i da me vrate...zamisli naletis na kretena, ispegla te posteno i vrati nazad...

ova nasa drzava stvarno nije normalna
mariposa

#242 Re: Biometrijski pasoši

Post by mariposa »

Ja predala zahtjev 15.7. juce podigla pasos, vjerovatno je bio i ranije gotov, ali nisam bila tu da ga podignem.
bez_ideje

#243 Re: Biometrijski pasoši

Post by bez_ideje »

Kakav pasos,ja licnu cekam od 12 juna :x :x :x
poplava

#244 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

semmy wrote:
poplava wrote:Mozda ipak bude... Navodno redovno dolaze ponedeljkom, a sad je kao vanredno pa ce neki doci sutra a neki prekosutra. Nama isto treba u subotu, ne znam sta da radim. Danas mi prijatelj rece da je neko njegov isao sa djetetom u Hrvatsku, nije im stigao novi pasos pa su ponijeli stari ponisteni i potvrdu i da su ih pustili. Ali hajd' znaj...
nesto se nesmijem usudit...valja prevalit toliki put s djetetom i da me vrate...zamisli naletis na kretena, ispegla te posteno i vrati nazad...

ova nasa drzava stvarno nije normalna
Hajde sto mene ispegla, nego treba objasniti djeci sto se vracamo nazad...
Ja racunam da je 17.08. 30 dana od kad sam predao zahtjev pa ce kao biti gotov u zakonskom roku, iako to vjerovatno nista ne znaci, kad ih vidim kakvi su smuseni. Kome da se zalim ako ne bude gotov i kakva je svrha? Uh...
semmy

#245 Re: Biometrijski pasoši

Post by semmy »

jednom sam ga prosvercala preko granice, tada je imao 3 i pol god...nije imao pasosa jer mu ''tatica'' nije htio potpisati...
krenem na granicu i napravim se luda kao jao zar sam zaboravila, naravno vrate me...djete u vrisku nece kuci...ja fino na svitavu a on jos gori..kaze nece na nase moje....i dodjemo do tranzita...i po belaju zaustave nas...2 sata nas patili i na kraju nas covjek pusti i rece kad je on ponovo u smjeni da ne bi naisla na nekog drugog...

iskreno ovo ni u ludilu vise ne bi ponovila...koje iskustvo avanture mame i sina :lol: :lol:
poplava

#246 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

Konacno podigao pasos, u njemu jucerasnji datum i, koje li ironije, vazi tri godine umjesto dvije.

Semmy, ne bih da te razocaram, ali kako sam nacuo razgovor za salterom, kaze sluzbenica da ove sedmice nece vise dolaziti pasosi :sad: Ali s obzirom na njihovo (ne)znanje, ipak provjeri sutra popodne...
poplava

#247 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

edit: dupli post
semmy

#248 Re: Biometrijski pasoši

Post by semmy »

poplava wrote:Konacno podigao pasos, u njemu jucerasnji datum i, koje li ironije, vazi tri godine umjesto dvije.

Semmy, ne bih da te razocaram, ali kako sam nacuo razgovor za salterom, kaze sluzbenica da ove sedmice nece vise dolaziti pasosi :sad: Ali s obzirom na njihovo (ne)znanje, ipak provjeri sutra popodne...

zvao suprug danas i gle cuda javili se na tel...stigao je i nas pasos ali ja nisam stigla danas podic pa cu sutra...jos uvijek ne vjerujem dok ga svojim ocima ne vidim....
poplava

#249 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

semmy wrote:

zvao suprug danas i gle cuda javili se na tel...stigao je i nas pasos ali ja nisam stigla danas podic pa cu sutra...jos uvijek ne vjerujem dok ga svojim ocima ne vidim....
super, bas mi je drago
HarisTG

#250 Re: Biometrijski pasoši

Post by HarisTG »

Ja sam ove godine bio prisiljen rizikovati :D Isao sam sa davnoiskteklim pasosom :D Licna mi nije bila gotova, zbog sistema koji "sjajno" radi, a o pasosu da i ne govorim.
Eh sad, nije mi jasno... Ja sam vec u toj elektronskoj bazi podataka, otisci prstiju i to. Hocu li opet trebati da ponovim tu proceduru za pasos :(
Post Reply