Biometrijski pasoši

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
The idijot
Posts: 142
Joined: 04/07/2009 15:46
Location: Donji Puharčići

#26 Re: Biometrijski pasoši

Post by The idijot »

poplava wrote:Evo sad ne primaju zahtjeve do daljnjeg, kazu pao je sistem.
:x :x vazda njima nesto pada , i sada sigurno jos 7 dana nece ga dignuti.... :run:
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#27 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

kiki-miki wrote:Trebalo bi proraditi do srijede,ali pošto su nesposobnjakovići iz Ministarstva civilnih poslova zaduženi za to nadajte se da će proraditi do petka.


I zašto uvijek svi vade pasoše ili mijenjaju 5 do 12? :roll: :?
Zato sto smo juce dosli s mora, a istice 13.07. Uostalom, u svako doba godine je isto. Imam dva djeteta, svake godine mijenjamo najmanje po jedan pasos i svaki put nekakvi problemi...
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#28 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

Ne nerviram se vise, vidim da nema svrhe...
A EU moze komotno ukinuti vize jer nam ovi nasi ne daju pasose, tako da ne mozemo nigdje :-)
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#29 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

Nije da opravdavam ove iz IDDEEA-e (bivsi CIPS), ali se znalo minimum 10 mjeseci da od 1. jula krece testiranje sistema bimetrijske obrade podataka i ljudi su lijepo upozoravali da ce biti problema, jer je sistem komplikovan i prvi put se koristi kod nas.
Da ste se ranije informisali mogli ste lijepo predati zahtjeve na vrijeme i problem bi bio rijesen.

Opet ponavljam, ljudi su upozoravali da ce trebati vremena dok sistem profuncionise u potpunosti i da ce padati.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#30 Re: Biometrijski pasoši

Post by Amazonka27 »

e bas krasno...imam nekoliko pitanja:
* koliko traje procedura izdavanja pasosa?
* Koliko kosta?
*Sta je potrebno od dokumentacije
* istekao mi je stari pasos...kakvu on ulogu igra u podnosenju zahtjeva za ovaj biometrijski


ps. nadam se da ovo nece biti ko sa CIPS-ovim LK...gdje imamo barkod samo radi sminke...
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#31 Re: Biometrijski pasoši

Post by Troll_Happens »

burekodsira wrote:kako mozete zakomplikovati stvar nije normalno :D

pocinje test faza od 6 mjeseci u kojima ce se testirati sistem izdavanja a pasos ce biti jos uvjek stari i vazice koliko i svaki novoizdat pasos a to je 5g. biometrijski startaju 1.1.10 sto ne znaci da stari nece i dalje vaziti ako nije istekao do tad. fora je u tome da ti nece dati u eu sa starim pasosem nego ces za eu morati imati novi. u npr. tursku ces i dalje moci sa starim ako ti vazi.
isto tako amerika evropi ne da bez vize ulazak ako nemaju novi pasos biometrijski pasos... :bih:

jeste samo sto ce mlatiti duple pare ko sto mlate gdje stignu... ako hoces putovat brate isprsi se za pasos. ako neces onda viza ti ne gine kako god moras platiti :D
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#32 Re: Biometrijski pasoši

Post by alica.k »

Amazonka27 wrote:e bas krasno...imam nekoliko pitanja:
* koliko traje procedura izdavanja pasosa?
* Koliko kosta?
*Sta je potrebno od dokumentacije
* istekao mi je stari pasos...kakvu on ulogu igra u podnosenju zahtjeva za ovaj biometrijski


ps. nadam se da ovo nece biti ko sa CIPS-ovim LK...gdje imamo barkod samo radi sminke...
ma mislim da ti je sve isto kao i dosad, znaci sto se cijene tice, stari moras donijet da ti ga poniste svakako...i sliku isto tako, jer opet ces dobit stari pasos samo je procedura ta neka nova....

i hej, nije to radi sminke, kad vadis prijavu o mjestu boravka ona ocita taj bar kod :D:D:D barem meni to uvijek radi.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#33 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

Nije problem u placanju, nego sto ga ne mozes dobiti... Dijete moras odvesti na slikanje kad predajes zahtjev, a ne primaju ih do daljnjeg. Ne znaju do kad, dan, dva, mjesec... kaze mi sluzbenica na salteru da od jutros ne rade, a sad negdje procitah da je to tako vec danima. A sistem da je testiran prije implementacije ne bi padao non-stop. Bice da im je lakse eksperimentisati na pravim ljudima nego u test okruzenju. Zato su najavili prekide... A usput jos i strajkuju...
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#34 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

ok, hvala na informaciji, mozda strajkuje neko drugi :)
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#35 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

ma ne to, mislim mozda serveri strajkuju, traze bolje uslove za rad :)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#36 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

FaceOff wrote:Nije da opravdavam ove iz IDDEEA-e (bivsi CIPS), ali se znalo minimum 10 mjeseci da od 1. jula krece testiranje sistema bimetrijske obrade podataka i ljudi su lijepo upozoravali da ce biti problema, jer je sistem komplikovan i prvi put se koristi kod nas.
Da ste se ranije informisali mogli ste lijepo predati zahtjeve na vrijeme i problem bi bio rijesen.

Opet ponavljam, ljudi su upozoravali da ce trebati vremena dok sistem profuncionise u potpunosti i da ce padati.
Opravdavas!
Sta cu ja? Dolazim 25 jula u BiH. Moram izvaditi pasos pa onda predati za vizu za ameriku jer mi je povratni let 23 avgusta. Ako to ne uspijem moze mi doci u pitanje doktorat tj. cijela buducnost jer testiraju sistem u realnom vremenu a ne na vjezbama koje su trebali radit!
Poserem se ja na tu drzavu!
Sanda Seta
Posts: 15
Joined: 03/03/2006 12:05

#37 Re: Biometrijski pasoši

Post by Sanda Seta »

Na izdavanju pasoša je opšta ludnica!!! Čekala sam od jutros i odustala. Uradili su svega 2-3 zahtjeva, a stotinu ljudi čeka u redu. Strašno!!! :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Sanda Seta
Posts: 15
Joined: 03/03/2006 12:05

#38 Re: Biometrijski pasoši

Post by Sanda Seta »

Operateri ne znaju da rade u novom sistemu. Sistem pada. Puno je male djece, koja plaču. Ljudi su na rubu strpljenja. Sukobiće se međusobno ili sa službenicima. Mislim da sve TV stanice treba sada da budu tamo.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#39 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

Sanda Seta wrote:Operateri ne znaju da rade u novom sistemu. Sistem pada. Puno je male djece, koja plaču. Ljudi su na rubu strpljenja. Sukobiće se međusobno ili sa službenicima. Mislim da sve TV stanice treba sada da budu tamo.
Ja sam davno rekao da mladi ljudi trebaju se noge fatat! Kada se ispale svi mozda neko naseli tu zemlju i nesto ustvari napravi od nje!
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#40 Re: Biometrijski pasoši

Post by vox-populi »

jefferson wrote:
FaceOff wrote:Nije da opravdavam ove iz IDDEEA-e (bivsi CIPS), ali se znalo minimum 10 mjeseci da od 1. jula krece testiranje sistema bimetrijske obrade podataka i ljudi su lijepo upozoravali da ce biti problema, jer je sistem komplikovan i prvi put se koristi kod nas.
Da ste se ranije informisali mogli ste lijepo predati zahtjeve na vrijeme i problem bi bio rijesen.

Opet ponavljam, ljudi su upozoravali da ce trebati vremena dok sistem profuncionise u potpunosti i da ce padati.
Opravdavas!
Sta cu ja? Dolazim 25 jula u BiH. Moram izvaditi pasos pa onda predati za vizu za ameriku jer mi je povratni let 23 avgusta. Ako to ne uspijem moze mi doci u pitanje doktorat tj. cijela buducnost jer testiraju sistem u realnom vremenu a ne na vjezbama koje su trebali radit!
Poserem se ja na tu drzavu!
Zar ne mozes izvaditi pasos u BH ambasadi u USA? Znam da je skuplje ali ako ces dole danima cekati u redu onda se isplati.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#41 Re: Biometrijski pasoši

Post by melb26sa »

vox-populi wrote:
jefferson wrote:
FaceOff wrote:Nije da opravdavam ove iz IDDEEA-e (bivsi CIPS), ali se znalo minimum 10 mjeseci da od 1. jula krece testiranje sistema bimetrijske obrade podataka i ljudi su lijepo upozoravali da ce biti problema, jer je sistem komplikovan i prvi put se koristi kod nas.
Da ste se ranije informisali mogli ste lijepo predati zahtjeve na vrijeme i problem bi bio rijesen.

Opet ponavljam, ljudi su upozoravali da ce trebati vremena dok sistem profuncionise u potpunosti i da ce padati.
Opravdavas!
Sta cu ja? Dolazim 25 jula u BiH. Moram izvaditi pasos pa onda predati za vizu za ameriku jer mi je povratni let 23 avgusta. Ako to ne uspijem moze mi doci u pitanje doktorat tj. cijela buducnost jer testiraju sistem u realnom vremenu a ne na vjezbama koje su trebali radit!
Poserem se ja na tu drzavu!
Zar ne mozes izvaditi pasos u BH ambasadi u USA? Znam da je skuplje ali ako ces dole danima cekati u redu onda se isplati.
Ne citas informacije? Od kraja juna se u konzulatima ne mogu vise vaditi pasosi, a i zasto bi placao duplo kad moze uzeti pasos dok je u Bosni?

PASOŠ/PUTOVNICA
Od 1. jula 2009. godine pocinje da funkcioniše novi sistem Civilnog registra i Biometrijskih putnih isprava BiH. Zbog toga Ambasada BiH u Vašingtonu i Generalni konzulat BiH u Cikagu nece zaprimati zahtjeve za izdavanje pasoša nakon petka, 26. juna, sve do dana otpocinjanja rada po novom sistemu.

Pocetak rada po novom sistemu u Generalnom konzulatu BiH u Cikagu ocekuje se do sredine jula, dok ce državljani BiH koji žive na jurisdikcionom podrucju Ambasade u Vašingtonu biti naknadno obavješteni o pocetku rada po novom sistemu, tj. o otpocinjanju akvizicije biometrijskih podataka u Ambasadi.

Akvizicija biometijskih podataka podrazumijeva da ce državljani BiH ubuduce morati zakazati termin u jednom od DKP BiH u SAD (Vašington ili Cikago) i licnim dolaskom omoguciti prikupljanje biometrijskih podataka-uzimanje otiska prsta i fotografisanje. Ovim se ukida dosadašnja praksa zaprimanja zahtjeva za pasoše i njihova dostava putem pošte.

Podsjecamo naše državljane da je uvocenje biometrijskih pasoša jedan od uslova za ukidanje viznog režima državljanima Bosne i Hercegovine pri putovanju u zemlje Evropske unije.

Konzularno podrucje Ambasade BiH u Vašingtonu ukljucuje savezne države: Alabama, Alaska, Arkansas, Connecticut, Delaware, DC, Florida, Georgia, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Mississippi, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, North Carolina, Oklahoma, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, Texas, Vermont, Virginia and West Virginia. Za ostale savezne države nadležan je Generalni konzulat BiH u Cikagu.



Ambasada BiH u Vašingtonu, 26.06.2009.

A ko zna kad ce otpoceti proces....
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#42 Re: Biometrijski pasoši

Post by vox-populi »

Uhhh, nisam znao za ovo. Jel ovo samo za USA ili i zemlje EU?
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#43 Re: Biometrijski pasoši

Post by melb26sa »

vox-populi wrote:Uhhh, nisam znao za ovo. Jel ovo samo za USA ili i zemlje EU?

Mislim da je za sva konzularna predstavnistva. Provjeri za Njemacku - ne znam pod koji konzulat pripadas.
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#44 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

Ranije je vec receno da ce biti tehnickih problema kada sistem profunkcionise.
Ako ti pasos treba za 25.8. do tad ces ga 100% dobiti, jer bi se sistem trebao normalizovati u narednih nekoliko dana. Kako je zakonski rok za izdavanje pasosa 30 dana, mislim da nemas brige za to.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#45 Re: Biometrijski pasoši

Post by vox-populi »

melb26sa wrote:
vox-populi wrote:Uhhh, nisam znao za ovo. Jel ovo samo za USA ili i zemlje EU?

Mislim da je za sva konzularna predstavnistva. Provjeri za Njemacku - ne znam pod koji konzulat pripadas.

Konzulat u Minhenu. Zvacu ih sutra da provjerim. Nije da mi je hitan pasos ali lijepo je znati.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#46 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

vox-populi wrote:
melb26sa wrote:
vox-populi wrote:Uhhh, nisam znao za ovo. Jel ovo samo za USA ili i zemlje EU?

Mislim da je za sva konzularna predstavnistva. Provjeri za Njemacku - ne znam pod koji konzulat pripadas.

Konzulat u Minhenu. Zvacu ih sutra da provjerim. Nije da mi je hitan pasos ali lijepo je znati.
Jesil obratio paznju na ovu temu?

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 31&t=63388

Mislim da ti je tu sve objasnjeno sto mi nije ni na kraj pameti slati pasos u BH Ambasadu u Washingtonu!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#47 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

FaceOff wrote:Ranije je vec receno da ce biti tehnickih problema kada sistem profunkcionise.
Ako ti pasos treba za 25.8. do tad ces ga 100% dobiti, jer bi se sistem trebao normalizovati u narednih nekoliko dana. Kako je zakonski rok za izdavanje pasosa 30 dana, mislim da nemas brige za to.
Meni treba pasos za 20 dana, jer trebam vaditi i novu vizu! OK< viz nije problem, jer tu rade ljudi koji ZNAJU svoj posao i HOCE da ga rade. Medjutim, kako je u pitanju Bosna idem dobrim starim nacinom, PREKO VEZE!
Jel ti stvarno ocekujes da ja stanem u red zato sto pise da je zakonski 30 dana??? Sta ce se desiti ako probiju taj rok? Hocel mi platiti moje plate za sljedecih pet mjeseci koje cu izgubiti, propalu avionsku kartu, te uplate za semestar koje sam vec izvrsio? Te hocel neko odgovarati zbog toga?
Mislim da obojica znamo odgovor na ta pitanja!
User avatar
demetra22
Posts: 209
Joined: 22/06/2009 15:59

#48 Re: Biometrijski pasoši

Post by demetra22 »

:sad: :sad: :sad:

Bila sam danas dolje i stajala dva sata u redu, ono nije humano! :( I nista ne razumijem oko ovog biometrijskog govna!

Trebam u USA na studij (sad nekad u augustu) i ostajem do maja 2010. godine, a pasos mi istice u septembru 2010. godine.
Zna li neko kako se u americkoj ambasadi ponasaju prema takvim pasosima? Odnosno, jel insistiraju da mu datum isteka bude bas 6 mjeseci poslije vremena povratka??? :( Nema sanse da ga izvadim ili produzim u ovakvoj zbrci za tako kratko vrijeme!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#49 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

demetra22 wrote::sad: :sad: :sad:

Bila sam danas dolje i stajala dva sata u redu, ono nije humano! :( I nista ne razumijem oko ovog biometrijskog govna!

Trebam u USA na studij (sad nekad u augustu) i ostajem do maja 2010. godine, a pasos mi istice u septembru 2010. godine.
Zna li neko kako se u americkoj ambasadi ponasaju prema takvim pasosima? Odnosno, jel insistiraju da mu datum isteka bude bas 6 mjeseci poslije vremena povratka??? :( Nema sanse da ga izvadim ili produzim u ovakvoj zbrci za tako kratko vrijeme!
To je pitanje koje i mene mori! Moja viza istice 15 avgusta, ali pasos u Martu. Ne bi ga sad produzavao ako bi mi dali vizu sada u stari pasos, ali opet, moram onda novi vaditi preko zime! Ma fuj, i onda neko kaze placaj porez, ma placaj k....!
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#50 Re: Biometrijski pasoši

Post by hrasno38 »

Da ne bi bilo kao i u svakoj temi rekla-kazala da malo razjasnimo neke stvari.Prije svega projekat biometrijskih pasosa, saobracajnih dozvola ili generalno CIPS projekat je najvaznija stvar koja se desava poslije Dejtonskog sporazuma.Zasto? Zato sto prije svega uvodimo pasos koji je top No1 u svijetu i ima ga veoma mali broj drzava. Izrada aplikacije za te pasose podrazumjeva umrezavanje kompletnih opstina,MUP-ova, sudova, SIPE,OSE itd u jedan sistem sto je do bola komplexan posao. To znaci da i najjebeniju opstinu od 20 stanovnika treba kompjuterski uvezati da bi covjek koji zivi u USA u neka doba mogao da tu recimo u Chikagu izvadi pasos, rodni list, uvjerenje o drzavljanstvu itd itd. Novi sistem je mogucnost malverzacija i dupliranja podataka,kradju identiteta sveo na skoro pa 0%. Biometrija podrazumjeva uzimanje slike, otisaka prstiju (po dva sa svake ruke) i digitalni potpis i sve se to pohranjuje u bazi a otisci se uporedjivaju sa do tada unesenim. Biometrijski pasosi koje je napravila Srbija su mala maca prema ovom sistemu. Takodje vise nece postojati privilegovani i oni koji mogu dobiti preko reda osim u slucaju smrti, teske bolesti ili slicno tome. Niti jedan biometrijski pasos nece se izdati ove godine osim testnih ili SPACMENA i zato je predvidjena ova kolicina od 200 komada. Do nove godine ce se uzimati biometrijski podaci ali ce se stampati stari pasosi koji ce imati puni rok vazenja.
Najvaznije od svega je to da ste prijavljeni u CIPSU a to je trebalo uraditi cini mi se do kraja 2005 godine i vidjet cete da nece biti problema. Problem je u tome sto svi cekaju zadnji cas i svako ljeto su nenormalne guzve jer masa ljudi iz dijaspore vadi pasos u BiH jer je puno jeftiniji. Naravno za ocekivati je da ce biti problema sa izdavanjem jer ponavljam da je ovo uzasno slozen posao a moralo se krenuti sa njim jer je tako trazila MZ radi ispunjenja uslova za ulazak u EU.
U svakom slucaju u svemu ovome ima puno puno vise politickih propusta nego sto ima tehnickih jer tehnika je bila stavljena pred svrsen cin ali kod nas je sve tako.
Trebat ce nam svima i te kako strpljenja ali vrlo brzo cemo svi vidjeti sta smo u stvari dobili i kolika je to dobit za nasu drzavu.
Niti koga branim niti koga napadam samo malo pojasnjavam sve ovo i sto se mene tice i ja smatram d su se do daljnjeg trebali izdavati pasosi na stari nacin a do 01.01.2010 testirati biometrija a zatim rahat startovati ali politika je cudo.
Post Reply