REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#101 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by Neelix »

Evo jedan dobar tekst o temi

http://www.nezavisne.com/kolumne/vijest ... Bosne.html

Mogao je biti povijesni dan, još jedan od mnogih u Bosni i Hercegovini, kao onaj 3. aprila 2003, prije točno šest godina, kad je u 67. minuti utakmice sa reprezentacijom Danske s terena izašao Mirko Hrgović, Hrvat, nogometaš Širokog Brijega, križajući se slijeva nadesno, a u igru ušao Vladan Grujić, Srbin, fudbaler Borca iz Banjaluke, krsteći se s tri prsta, zdesna nalijevo, i kad su se dva fudometaša, oba u bijelim dresovima Bosne i Hercegovine, na aut-liniji izgrlili i izljubili, ispraćeni s tribina ovacijama 3.000 Bošnjaka...............
Životinjić
Posts: 153
Joined: 08/10/2008 10:05

#102 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by Životinjić »

Sinoć sam se tijekom utakmice vozio iz Sarajeva prema Splitu, i prošao sam kroz Mostar. Prvo da kažem da su u Konjicu i Jablanici navijači dosta kulturno i civilizirano slavili, bar što se ceste tiče. Nikakve primjedbe nemam.
Ali u Mostaru već druga priča, puno krkanluka, nekultura u svakom pogledu, da ne spominjem minimum poštivanja prometnih propisa na državnoj cesti kojom bi se ipak trebali neometano koristiti i ljudi koji prolaze kroz Mostar i koji nemaju veze s ovim našim radostima i tugama. Nitko nije imao plavo žutu zastavu, svi su imali one bijele kojima je kitila muslimanska vojska u ratu.
E sad, ja sam svim srcem navijao za naše uz radio u autu, oduvijek navijam samo za BiH iako sam Hrvat. Ali eto kad prođem kroz onu masu krezubih balavaca u ford eskortima zamotanih bijelim zastavama osjetim da tu ne pripadam, da nisam dio njih. Krenem razmišljati hoću li se ikad uklopiti. A ako ja neću njih prihvatiti i s njima slaviti, kako će onda tek Srbi ili Hrvati iz Zapadne Hercegovine!
Osjećao sam se nesigurno na semaforu u Istočnom Mostaru zato jer nisam musliman. Samo sam gledao kako preći most i proći hotel Eru.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#103 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by Liska »

zlajaBHF wrote:
Chischo wrote:ja sam hrvat i navijao sam za bih
moram priznati da i u redovima bosnjaka ima mnogo licemjera, zale se sto srbi i hrvati ne priznaju reprezentaciju kao svoju, a na utakmice nose zastave "zenica-tuzla-1/2 sarajevo" drzave sa ljiljanima koju nisu priznali srbi i hrvati i pjevaju himnu "jedna si jedina" (doduse na rukometnoj utakmici) uinat, koju takodje ovi nisu priznali.
Samo da preduhitrim da neko ne bi poceo objasnjavati o znacaju ljiljana, sve je to fino, ali gdje tu demokratija i tolerancija, pa ako oni nece ljiljane i "jedna si jedina" postujte njihovo misljenje da bi oni postovali vase, ali ne ovdje se sve radi uinat jedni drugima i to je glavni problem, malo je tolerancije, postivanja tudjeg misljenja i demokratije.
Ne mozes tako gledati na stvari



Ti isti koji ne priznaju ljiljane(sto li boze) i jedna si jedina, takodje ne priznaju BiH, pa iz tpog razloga mi nebi trebali dici ruke od BiH.

Kompromis se negdje moze naci, medjutim oko nekih stvari i sa nekim ljudima kompromis je nemoguc.



Glavni problem je sto neki ljudi ne priznaju drzavu BiH kao svoju, kada se to promjeni i ako se promjeni mozemo ocekivati napredak.
Bosnjaci se nemaju kuda micati...zastave sa liljanima ce se vijoriti i za 100 godina, jednostavno zato sto je to simbol drzavnosti BiH.

Da nosimo zelene zastave sa mjesecom i zvjezdom imao bi naravno razumjevanje, ovako ne...





LISKA....meni su postrojbe HVO-a nanjele mnogo zla, pod sahovnicom, medjutim nije mi problem biti u Hrvatskoj, trositi novac i ako treba i navijati za HR (u rukometu), ako
oni igraju pod tom istom zastavom. Sta bi onda recimo Srbi trbali reci, koji su stradali u 2. svjetskom ratu, a zive u danas u HR??? Nebi trebali navijati za HR???
Zlaja, stvari nisu crno-bijele pa se za Hrvate bas i ne moze reci da ne priznaju BiH. Sto se tice Srba, drugi svjetski je poodavno zavrsio. Ne vjerujem da je broj Srba koji navijaju za Hrvatsku veliki, siguran sam da skoro svaki Srbin iz Hrvatske navija prije svega za Srbiju. Ako ima suprotnih primjera, uglavnom to nisu Srbi u nekom politickom smislu identifikacije. Na kraju krajeva,u Novom Pazaru se prije par godina desilo da su Bosnjaci iz Pazara,u odbojkaskoj utakmici tadasnje SR Jugoslavije i Turske navijali punom dusom za Tursku. A da je netko dan poslije ovdje napisao, ako im se ne svidja u Pazaru neka idu u Tursku, digla bi se na takvog i kuka i motika. Meni to ne smeta, jer savrseno razumijem razloge iz kojih oni podrzavaju Tursku. Oni nekome mogu biti smijesni ali su realni.
Pivo
Posts: 14
Joined: 28/01/2009 14:10

#104 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by Pivo »

Životinjić wrote:Sinoć sam se tijekom utakmice vozio iz Sarajeva prema Splitu, i prošao sam kroz Mostar. Prvo da kažem da su u Konjicu i Jablanici navijači dosta kulturno i civilizirano slavili, bar što se ceste tiče. Nikakve primjedbe nemam.
Ali u Mostaru već druga priča, puno krkanluka, nekultura u svakom pogledu, da ne spominjem minimum poštivanja prometnih propisa na državnoj cesti kojom bi se ipak trebali neometano koristiti i ljudi koji prolaze kroz Mostar i koji nemaju veze s ovim našim radostima i tugama. Nitko nije imao plavo žutu zastavu, svi su imali one bijele kojima je kitila muslimanska vojska u ratu.
E sad, ja sam svim srcem navijao za naše uz radio u autu, oduvijek navijam samo za BiH iako sam Hrvat. Ali eto kad prođem kroz onu masu krezubih balavaca u ford eskortima zamotanih bijelim zastavama osjetim da tu ne pripadam, da nisam dio njih. Krenem razmišljati hoću li se ikad uklopiti. A ako ja neću njih prihvatiti i s njima slaviti, kako će onda tek Srbi ili Hrvati iz Zapadne Hercegovine!
Osjećao sam se nesigurno na semaforu u Istočnom Mostaru zato jer nisam musliman. Samo sam gledao kako preći most i proći hotel Eru.
U tvom slucaju ne vidim problem. Ja sam Bosnjak pa se nikad necu nit zelim uklopiti u takvu masu. Ne zelim nikad osjecati da njima pripadam. Dakle, pogresno si postavio stvari. Reprezentacija nije njihova i ne treba tvoj odnos prema reprezentaciji da ovisi od ovih kretena. Evo ako ti sta znaci i ako ti treba da necemu pripadas :) imas mene i masu ovakvih
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#105 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by latinalover »

Liska wrote:
Dakle, ovaj put su uspjeli skrsiti samo jednu pumpu, samo zato jer je vlasnik Hrvat. Da nije bilo policije, da su presli Bulevar, padale bi mrtve glave. Trebao bih biti mazohist i slaviti sa ovima.

mislis kao sto je bilo mrtvih glava na strani bosanskih muslimana, kad su hrvati u mostaru napali grupu vjernika za vrijeme Bjarama???
PosljednjiMohikanac
Posts: 5
Joined: 27/02/2009 20:38

#106 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by PosljednjiMohikanac »

... Navijam za reprezentaciju BiH, ali kao građanin BiH, a ne kao hrvat. Svoju nacionalnu i vjersku pripadnost iskazujem na drugim mjestima i na drugi način.
Žalosno je da mnogi huligani koriste nogometne utakmice za ispoljavanje svojih nacionalnih vjersko-nacionalnih frustracija umjesto da to čine u centralama svojih kriminaliziranih političkih sljedbenika. :bih:
generator
Posts: 287
Joined: 13/03/2009 18:23
Location: tg

#107 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by generator »

latinalover wrote:
Liska wrote:
Dakle, ovaj put su uspjeli skrsiti samo jednu pumpu, samo zato jer je vlasnik Hrvat. Da nije bilo policije, da su presli Bulevar, padale bi mrtve glave. Trebao bih biti mazohist i slaviti sa ovima.

mislis kao sto je bilo mrtvih glava na strani bosanskih muslimana, kad su hrvati u mostaru napali grupu vjernika za vrijeme Bjarama???
Čemu to ????
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#108 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by latinalover »

generator wrote:
latinalover wrote:
Liska wrote:
Dakle, ovaj put su uspjeli skrsiti samo jednu pumpu, samo zato jer je vlasnik Hrvat. Da nije bilo policije, da su presli Bulevar, padale bi mrtve glave. Trebao bih biti mazohist i slaviti sa ovima.

mislis kao sto je bilo mrtvih glava na strani bosanskih muslimana, kad su hrvati u mostaru napali grupu vjernika za vrijeme Bjarama???
Čemu to ????
to je bilo prije nekoliko godina....ne sjecas se

kolko god mrzim ove tzv. muslimana, toliko mrzim i wannabe hrvate i wannabe srbe ,kjoi podrzavaju zemlje s kojima nemaju velike veze
generator
Posts: 287
Joined: 13/03/2009 18:23
Location: tg

#109 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by generator »

[quote="latinalover"
latinalover wrote:
Liska wrote:
Dakle, ovaj put su uspjeli skrsiti samo jednu pumpu, samo zato jer je vlasnik Hrvat. Da nije bilo policije, da su presli Bulevar, padale bi mrtve glave. Trebao bih biti mazohist i slaviti sa ovima.

mislis kao sto je bilo mrtvih glava na strani bosanskih muslimana, kad su hrvati u mostaru napali grupu vjernika za vrijeme Bjarama???
Čemu to ????[/quote]

to je bilo prije nekoliko godina....ne sjecas se

kolko god mrzim ove tzv. muslimana, toliko mrzim i wannabe hrvate i wannabe srbe ,kjoi podrzavaju zemlje s kojima nemaju velike veze[/quote]
Pa opet pitam čemu to????
windas
Posts: 248
Joined: 08/02/2006 21:26

#110 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by windas »

Na web stranici RTV RS jutros je stojalo izmedju ostalog ovako :



Спорт | 08:31 02/04/2009 | Извор: РТРС

Овом побједом остали смо други у Групи 5 с 12 бодова иза Шпаније, која је у Истанбулу побиједила Турску резултатом 1:2 и тиме скупила 18 бодова. Турска је остала на 3. мјесту с осам бодова. Репрезентације које су своје шансе за Свјетско првенство већ изгубиле, Естонија и Арменија, одиграле су свој сусрет, а Естонија је била боља с 1:0. Наредну утакмицу БиХ игра у Ерменији 5. септембра.

Nekoliko sati kasnije , neko je intervenisao, i sada glasi tekst :

Овом побједом селекција БиХ остала је друга у Групи 5 с 12 бодова иза Шпаније, која је у Истанбулу побиједила Турску резултатом 1:2 и тиме скупила 18 бодова. Турска је остала на 3. мјесту с осам бодова. Репрезентације које су своје шансе за Свјетско првенство већ изгубиле, Естонија и Арменија, одиграле су свој сусрет, а Естонија је била боља с 1:0. Наредну утакмицу БиХ игра у Ерменији 5. септембра.
:sax: :bih:

Nema veze , vazno je da smo pobijedili ma kako to ko pisao!
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#111 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by latinalover »

generator wrote:[quote="latinalover"
latinalover wrote:
Liska wrote:
Dakle, ovaj put su uspjeli skrsiti samo jednu pumpu, samo zato jer je vlasnik Hrvat. Da nije bilo policije, da su presli Bulevar, padale bi mrtve glave. Trebao bih biti mazohist i slaviti sa ovima.

mislis kao sto je bilo mrtvih glava na strani bosanskih muslimana, kad su hrvati u mostaru napali grupu vjernika za vrijeme Bjarama???
Čemu to ????
to je bilo prije nekoliko godina....ne sjecas se

kolko god mrzim ove tzv. muslimana, toliko mrzim i wannabe hrvate i wannabe srbe ,kjoi podrzavaju zemlje s kojima nemaju velike veze[/quote]
Pa opet pitam čemu to????[/quote]


pa hoce da kaze kako bi muslimani ubijali..a zaboravlja ds su to "hrvati" vec uradili....

ti zaboravio jedan lijepi dan bajrama prije nekoliko godina..u mostaru....kad grupa hrvatskih nacionalista napade vjernike
generator
Posts: 287
Joined: 13/03/2009 18:23
Location: tg

#112 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by generator »

Jednog lijepog dana ma daj molim te svaka strana vlastita priča .Da li je istina ili ne :pitanje glasi Čemu to spominješ??'
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#113 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by elSaik »

Ma ljudi, ne vezano direktno za temu, ali je jednom prilikom u razredu moga rođaka u Banja Luci vođena debata "BiH - moja domovina". Razred je bio podijeljen! Ne kažem da je sad to nešto WOW, ali pokazuje da je situacija daleko od onih "95% Srba ne priznaje BiH".

Što se repke tiče, prate oni svi, samo ne smiju da priznaju. ;) Ispat će manji Srbi ili Hrvati. ;)
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#114 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by Mahalac »

Ostavite se supljih prica i extremista.
Realan sam vidim i ne ocekujem da mnogi navijaju za BH mada ce se i to s vremenom sigurno promjeniti ali zaista ne mogu da shvatim da neko navija PROTIV svoje reprezentacije kao sto to rade uglavnom krezube mase iz pc-a. To mi nikad nece biti jasno jer time samo pokazuju svoju besmislenost.
Ne tjeram niti na silu forsiram neko BH navijanje ali ljudi moji nemojte navijati PROTIV nje, protiv sebe, imajte bar toliko respecta pogotovo sto je svaka nasa reprezentacija zaista multinacionalna.
Pa ako nista drugo tretirajte je kao tudjinsku s duznim postovanjem a eto vas tamo navijajte za koga hocete.
Tolika je masa ljudi koji navijaju i koji su garant njene opstojnosti da nam takvi gore pomenuti i ne trebaju. Pogotovo sto u njoj ucwstvuju sportisti i jako uspjesni profesionalci iz svih naroda koji zaista vrijede i daju sve od sebe tako da sve ostalo...ja bilo ja ne bilo ;-)


:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
seshat
Posts: 359
Joined: 18/07/2008 22:03

#115 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by seshat »

Zašto uvijek Srbi i Hrvati moraju objašnjavati da vole BiH? Možda samo imaju vlastite želje oko uređenja države! Možda ne žele vjerske i zastave drugih država na stadionu i oko njega (između ostalog)? Napominjen da se moja pitanja ne odnose na nacionaliste Srbe i Hrvate, nacionalisti su ionako za neke druge rasprave (iz bilo kojeg naroda da potiču).
I da čestitam reprezentaciji na pobjedi!
goran5
Posts: 391
Joined: 03/04/2008 00:22

#116 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by goran5 »

Navijao sam za Bosnu i Hercegovinu i drago mi je izuzetno sto je pobijedila.

Ipak me zanima za koga ce navijati Bosnjaci kad BiH bude igrala protiv Turske , s obzirom na velik broj Turskih i Arapskih zastava.
User avatar
charvel.
Posts: 360
Joined: 16/02/2009 18:11
Location: TZ

#117 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by charvel. »

Chischo wrote:ja sam hrvat i navijao sam za bih
moram priznati da i u redovima bosnjaka ima mnogo licemjera, zale se sto srbi i hrvati ne priznaju reprezentaciju kao svoju, a na utakmice nose zastave "zenica-tuzla-1/2 sarajevo" drzave sa ljiljanima koju nisu priznali srbi i hrvati i pjevaju himnu "jedna si jedina" (doduse na rukometnoj utakmici) uinat, koju takodje ovi nisu priznali.
...
Sta fali ljiljanima? Nije to nikakav Bosnjacki znak vec iskljucivo Bosnaski. Nema tu nista Muslimasnsko i ne-Hrvatsko/Srpsko.
Ljiljani su vijekovni Bosanski simboli. Pod ljiljanima su svi oni koji su voljeli ovu zemlju branili je od agresora, i odbranili - bez obzira na naciju i vjeru. Nista ti u ljiljanima nema muslimansko, vec su ljiljani, objektivno, od onog koji voli BiH. Isto vazi i sa ''jedna si, jedina'' koja nija nikakava nacionalisticka pjesma.
Stvarno ne znam, ako nemate nista protiv BiH, sta onda imate protiv ljiljana i himne?
Last edited by charvel. on 04/04/2009 23:34, edited 1 time in total.
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#118 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by BaileyS »

Turske i arapske zastave na utakmicama BiH se mogu prebrojati na prste (na posljednjoj ne vidjeh ni jednu) ali od toga se pravi slucaj.

Ljiljani su zastava pod kojom BiH medjunarodno priznata kao nezavisna drzava i ta zastava bi trebalo da ima (makar) podjednak legitimitet kao trobojka i sahara, inace obiljezja susjednih zemalja. Svi ovi kojima smetaju "Ljiljani" odrekli bi se prije zivota nego sto bi se odrekli prava da vjesaju sahovnice i trobojke na prostorima na kojima su vecina. Reprezentacija igra u Zenici i Sarajevu pa navijaci nose Ljiljane, kad bude imala podjednaku podrsku u Banja Luci i Sirokom Brijegu serbes neka je bodre sa trobojkama i sahovnicama.

Sasvim je prirodno da Srbi i Hrvati pored BiH navijaju I za Srbiju i Hrvatsku i ja u tom ne vidim nista lose. Isto tako ne treba praviti slucaj od toga sto Bosnjaci uglavnom navijaju protiv Srbije i Hrvatske (ja za te dvije reprezentacije ne mogu navijati ni naopako) jer i to je njihovo pravo. Odnos jednih, drugih i trecih spram susjednih drzava ne bi trebalo da ima uticaja na odnos spram zajednicke nam drzave.

Jos za kraj ona narodna, hrdjavom qurcu i dlaka smeta...
User avatar
charvel.
Posts: 360
Joined: 16/02/2009 18:11
Location: TZ

#119 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by charvel. »

Chischo wrote:...Samo da preduhitrim da neko ne bi poceo objasnjavati o znacaju ljiljana, sve je to fino, ali gdje tu demokratija i tolerancija, pa ako oni nece ljiljane i "jedna si jedina" postujte njihovo misljenje da bi oni postovali vase, ali ne ovdje se sve radi uinat jedni drugima i to je glavni problem, malo je tolerancije, postivanja tudjeg misljenja i demokratije.
Sta se tu ima postovat, ako nema niti jedan objektivan razlog zbog kojeg bi Bosancu smetali ljiljani i himna (koji su zajednicki simboli). Zasto jedinu zajednicku stvar, osim zemlje po kojoj hodamo, odbacivat i govorit da ti smeta?
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#120 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by Orbini »

Životinjić wrote:
E sad, ja sam svim srcem navijao za naše uz radio u autu, oduvijek navijam samo za BiH iako sam Hrvat. Ali eto kad prođem kroz onu masu krezubih balavaca u ford eskortima zamotanih bijelim zastavama osjetim da tu ne pripadam, da nisam dio njih. Krenem razmišljati hoću li se ikad uklopiti. A ako ja neću njih prihvatiti i s njima slaviti, kako će onda tek Srbi ili Hrvati iz Zapadne Hercegovine!
Osjećao sam se nesigurno na semaforu u Istočnom Mostaru zato jer nisam musliman. Samo sam gledao kako preći most i proći hotel Eru.

Pa vidis ja se isto tako ne prepoznajem u masi pijanih balvaca, ali bitno je da si ti primjetio da su krezubi i da voze ford eskorte, sto znaci fukara, a ti mu tu dodjes pretpostavljam kako kakav situirani civilizovani evropejac, - hajd da ne kazem snob. Ne ubacujem tu rjeci u usta, ali me tvoje pisanje neodoljivo podsjeca na one vec poznate predrasude o muslimanima kao nazadnima, zatucanima, fukari, .. .a vi sa one strane mosta iza hotela Ere bedem civilizacije. Pitam se dali si prije skoro 10 god. u mirno vrijeme imao rjeci kritike kada su ginuli ljudi na istocnoj strani prilikom proslava pobjede hrvatske repke. Kada je zapadna strana rafalima na istocnu slavila pobjede. Ko zna - mozda ti je i to palo na pamet, pa si sto prije pozurio na drugu stranu - sto je sigurno-sigurno - metak ne bira a zna se gdje uglavnom pada.

Ja se isto tako nikad necu uklopiti u pijane budale sto masu turskim zastavama i sl. Niti u navijace Celika, ultrabosnjacine sto dizu tri prsta i skandiraju "Markale" Sarajlijama. Ali na srecu, znam da je to manjina i da "turcenja" nije bilo u ostalim bosanskim carsijama, to je iskljucivo mostarski fenomen, dio nase opste navijacke kulture gdje navijaci pokusavaju verbalno i simbolicno naskoditi drugima isticajuci stvari koje nerviraju. Zato sto znam kako su bhfanatikosi davno dali nogu grupama poput vehabija i arapskim zastavama, Belaj Boysima sa bjelim kapuljacama i slicnim grupama sto pokusavaju na BiH repkama iskoristiti svoj momenat.

A Srbi ili Hrvati iz Zapadne Hercegovine koje spominjes su davno prije krezavih balavaca dali vrlo jasno do znanja, i previse jasno, za koga jedino navijaju, i kako. Pa neka su u pitanju na "nasoj strani" trijezni balavci savrsene kulture zuba i u najnovijim Mercedesima, samo sa drzavnom zastavom,... - znamo jako dobro i ti i ja za koga jedino navijaju u za koga ce jedino navijati spomenuti.

Prijatelju, ako dopustas da te tako nazovem, ne biras ti razumom za koga ces navijati nego srcem. Ako ti je do navijanja BiH repki, tu ces uvijek naci bez ikakvih problema masu ljudi dobre volje kojima je nacionalizam i krkanluk na zadnjem mjestu - zato sto su vecina. Ali ako ti nije - nemoj traziti razloge u ovakvim glupostima, slab si ti potencijalni navijac ako te par balavaca u jednoj carsiji obeshrabri i odbije.
generator
Posts: 287
Joined: 13/03/2009 18:23
Location: tg

#121 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by generator »

Orbini wrote:
Životinjić wrote:
E sad, ja sam svim srcem navijao za naše uz radio u autu, oduvijek navijam samo za BiH iako sam Hrvat. Ali eto kad prođem kroz onu masu krezubih balavaca u ford eskortima zamotanih bijelim zastavama osjetim da tu ne pripadam, da nisam dio njih. Krenem razmišljati hoću li se ikad uklopiti. A ako ja neću njih prihvatiti i s njima slaviti, kako će onda tek Srbi ili Hrvati iz Zapadne Hercegovine!
Osjećao sam se nesigurno na semaforu u Istočnom Mostaru zato jer nisam musliman. Samo sam gledao kako preći most i proći hotel Eru.

Pa vidis ja se isto tako ne prepoznajem u masi pijanih balvaca, ali bitno je da si ti primjetio da su krezubi i da voze ford eskorte, sto znaci fukara, a ti mu tu dodjes pretpostavljam kako kakav situirani civilizovani evropejac, - hajd da ne kazem snob. Ne ubacujem tu rjeci u usta, ali me tvoje pisanje neodoljivo podsjeca na one vec poznate predrasude o muslimanima kao nazadnima, zatucanima, fukari, .. .a vi sa one strane mosta iza hotela Ere bedem civilizacije. Pitam se dali si prije skoro 10 god. u mirno vrijeme imao rjeci kritike kada su ginuli ljudi na istocnoj strani prilikom proslava pobjede hrvatske repke. Kada je zapadna strana rafalima na istocnu slavila pobjede. Ko zna - mozda ti je i to palo na pamet, pa si sto prije pozurio na drugu stranu - sto je sigurno-sigurno - metak ne bira a zna se gdje uglavnom pada.

Ja se isto tako nikad necu uklopiti u pijane budale sto masu turskim zastavama i sl. Niti u navijace Celika, ultrabosnjacine sto dizu tri prsta i skandiraju "Markale" Sarajlijama. Ali na srecu, znam da je to manjina i da "turcenja" nije bilo u ostalim bosanskim carsijama, to je iskljucivo mostarski fenomen, dio nase opste navijacke kulture gdje navijaci pokusavaju verbalno i simbolicno naskoditi drugima isticajuci stvari koje nerviraju. Zato sto znam kako su bhfanatikosi davno dali nogu grupama poput vehabija i arapskim zastavama, Belaj Boysima sa bjelim kapuljacama i slicnim grupama sto pokusavaju na BiH repkama iskoristiti svoj momenat.

A Srbi ili Hrvati iz Zapadne Hercegovine koje spominjes su davno prije krezavih balavaca dali vrlo jasno do znanja, i previse jasno, za koga jedino navijaju, i kako. Pa neka su u pitanju na "nasoj strani" trijezni balavci savrsene kulture zuba i u najnovijim Mercedesima, samo sa drzavnom zastavom,... - znamo jako dobro i ti i ja za koga jedino navijaju u za koga ce jedino navijati spomenuti.

Prijatelju, ako dopustas da te tako nazovem, ne biras ti razumom za koga ces navijati nego srcem. Ako ti je do navijanja BiH repki, tu ces uvijek naci bez ikakvih problema masu ljudi dobre volje kojima je nacionalizam i krkanluk na zadnjem mjestu - zato sto su vecina. Ali ako ti nije - nemoj traziti razloge u ovakvim glupostima, slab si ti potencijalni navijac ako te par balavaca u jednoj carsiji obeshrabri i odbije.
Primjer; Stanite ljudi nisam ja Hrvat ja navijam za BiH,sory ali ja sam stvarno za BiH mama upomoć- Čovjek priča da mu je bilo neugodno radi delikvenata a ne navijača.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#122 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by pustopoljina »

cuj -kad bude bosna protiv turske igrala onda cemo zapjevati-sa gradacca bijele kule...
ako razumijes?
cuj-k'o to dilema neka?
doduse-prodao bi se covjek za dozivotno ljetovanje u hotelu s 5* po mjesec dana...mislim-sve ima svoju cijenu. :P
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#123 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by elSaik »

Zma(jevi) od Bosne
Datum: 01.04.2009 19:21
Autor: Boris Dežulović

Mogao je biti povijesni dan, još jedan od mnogih u Bosni i Hercegovini, kao onaj 3. aprila 2003, prije točno šest godina, kad je u 67. minuti utakmice sa reprezentacijom Danske s terena izašao Mirko Hrgović, Hrvat, nogometaš Širokog Brijega, križajući se slijeva nadesno, a u igru ušao Vladan Grujić, Srbin, fudbaler Borca iz Banjaluke, krsteći se s tri prsta, zdesna nalijevo, i kad su se dva fudometaša, oba u bijelim dresovima Bosne i Hercegovine, na aut-liniji izgrlili i izljubili, ispraćeni s tribina ovacijama 3.000 Bošnjaka.

I ta je aprilska večer izgledala kao historijska, pa je mnogi glupi, patetični bosanski romantik, poput potpisnika ovog teksta, pomislio kako je tako nešto moguće samo u Bosni.

Samo je jedna dobra stvar sa bosanskim zabludama: To što kratko traju. U ovom slučaju jedva dvadeset tri minute, dok komentator nije na kraju prijenosa pozdravio gledatelje sa "Parken" stadiona u Kopenhagenu, gdje je Bosna i Hercegovina pobijedila Dansku rezultatom 2:0. Kad je postalo jasno da je tako nešto - da se Hrvat i Srbin grle, a na kraju pobijedi Bosna - moguće samo u Kopenhagenu. Tamo gdje je, zna svatko dijete koje je čitalo Hansa Christiana Andersena, moguće da sirena postane žena, ružno pače labud, a Bosna pobjednik.

Bajke su moguće u Danskoj, ali ne i u Bosni. Pola godine kasnije reprezentacija BiH je sa Danskom u Sarajevu odigrala tek 1:1, ja sam na "Koševu" od živaca i nemoći zapalio prvu cigaretu nakon gotovo četiri godine, a Bosna se oprostila od Evropskog prvenstva, grubo probuđena iz zablude da je u Europu uopće, ikako i ikada mogla.

Mogla je, rekoh, točno šest godina kasnije i ova proljetna večer izgledati historijski, makar na trenutak, recimo onaj u sedmoj minuti, kad je u Sarajevu više ljudi na Hayat televiziji gledalo izravni prijenos utakmice Belgija - BiH nego sedamnaest godina ranije izravni prijenos početka rata, slušajući promukli, ekstatični glas komentatora na čistom - srpskom. I kad je komentator na čistom srpskom rekao "nastavlja se napad naše reprezentacije", kad je u nastavku napada naše reprezentacije Edin Džeko fantastičnim felšom iskosa pogodio suprotne rašlje Stijnenova gola, kad je naša reprezentacija povela 1:0 i kad je komentator Marjan Mijajlović - tako se naime čovjek zove - frenetičnim "Džeko! Džeko! Džeko! Dijamantu! Dijamantu! Dijamantu! Bosna! Bosna! Bosna" ušao direktno u legendu i narodnu predaju.
Marjan Mijajlović već je neko vrijeme zvijezda bosanskih kafana, gdje je u vrijeme prijenosa Bundes lige bilo tiše nego u lisabonskim oštarijama dok se sluša fado. Sjećam se jedne nedjelje prošle jeseni, kad moje sarajevsko društvo i ja, sve odreda liverpoolovci i chelseajevci, nismo mogli gledati utakmicu Chelsea - Liverpool, jer je cijela kafana, tiha kao džamija, gledala Sportklub i posvećeno pratila prijenos utakmice Hoffenheim - HSV. Tada sam prvi put čuo za Hoffenheim, i za Ibiševića, Salihovića i Marjana Mijajlovića.

Marjan Mijajlović istinska će zvijezda postati mjesec dana kasnije, komentirajući utakmicu Bayern - Hoffenheim. Euforično kujući u zvijezde Ibiševića i Salihovića kao "zmajeve od Bosne", i sam je postao zvijezda. Beograd je vikendom gledao Sportklub samo zbog ludog komentatora, koji utakmice druge njemačke lige prenosi kao da Zvezda igra finale Lige prvaka, a Sarajevo je potpisivalo peticiju da Mijajlović prenosi utakmice bosanske reprezentacije. Prije koji tjedan, uoči još jedne, tradicionalne povijesne utakmice BiH, one u Genku, vijest da je Mijajlović sa Sportkluba prešao na Hayat TV, da se iz Beograda preselio u Sarajevo i da će prenositi utakmicu sa Belgijom, Baščaršijom je odjeknula kao da je Steven Gerrard potpisao za FK Vratnik.

Činjenica da je Marjan Mijajlović, sada već ustoličen kao novi Mladen Delić, sin vojnog lica s juga Srbije, od majke Beograđanke, nigdje na svijetu ne bi bila važna. Nigdje osim na ovom nesretno-nesrećnom pola poluotoku, pola poluostrvu. Zato je ovdje dan kad su Bošnjaci jednog Srbina slušali kao hodžu mogao izgledati historijski, zato je moglo izgledati da je tako nešto moguće samo u Bosni. A nije. U Bosni, na domaćem terenu, kao i prije šest godina, bilo je neriješeno: Sarajevo je gledalo prijenos iz Genka, a Banjaluka utakmicu Rumunjska - Srbija.

Tu sam utakmicu gledao i ja, jer televiziju Hayat, naravno, ne hvataju u Beogradu. Može se, međutim, gledati bosanski OBN, na kojemu sam kasnije te večeri gledao prijenos utakmice Nizozemska - Škotska. Taj trenutak, međutim, nije bio ni povijesni ni historijski, već samo malo tužan: OBN-ovi komentatori Sabahudin Vugdalić i Adis Hadžić, koji su usput javljali i o promjenama rezultata u Genku, podsjetili su i na uspjehe susjeda. "Poželimo i ostalim reprezentacijama iz komšiluka, prije svega Srbiji i Hrvatskoj, koje za to imaju realne šanse, da se plasiraju na Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj Republici!"

Nikad nisam čuo nijednog zagrebačkog reportera da je poželio tako nešto reprezentacijama BiH i Srbije, niti je ikad zabilježeno da je beogradski komentator poželio sreću Bosni i Hrvatskoj. Tako nešto, nažalost, zaista je moguće samo u Bosni. Eh da, i to da utakmice nacionalne reprezentacije komentira čovjek na jeziku kojega papci i šupci zovu "jezikom agresora".

Objašnjenje je ponudio sam Marjan Mijajlović, neobičan čovjek koji navija za Carl Zeiss Jenu, istočnonjemački klub koji pamte samo sakupljači sličica iz sedamdesetih, i koji kaže: "Kada sam Ibiševića i Salihovića nazvao "zmajevima od Bosne", to je bilo spontano. Jednostavno, to mi je došlo u trenutku, sve iz ljubavi prema fudbalu."

Valja nam dobro poslušati taj euforični glas i ključnu rečenicu: "To mi je došlo iz ljubavi prema fudbalu." Je li u nama ostalo makar toliko ljudskog, je li ostalo ljubavi barem prema nogometu? Može li nam išta doći "iz ljubavi prema fudbalu", može li nam iz ljubavi prema fudbalu doći makar iz dupeta u glavu? Ne treba dalje.

Do tada, svaki put kad Bošnjaci jednog Srbina budu slušali kao hodžu izgledat će nam historijski, i mislit ćemo da je tako nešto moguće samo u Bosni. A nije. Vrlo doslovno, jer Hayat ima otkupljena prava samo za utakmice bosanske selekcije u gostima: Bosna će - pod vodstvom Hrvata, uz ekstatični glas Srbina, pred bošnjačkim izbjeglicama - i dalje pobjeđivati samo u gostima.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#124 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by bosna123 »

goran5 wrote:Navijao sam za Bosnu i Hercegovinu i drago mi je izuzetno sto je pobijedila.

Ipak me zanima za koga ce navijati Bosnjaci kad BiH bude igrala protiv Turske , s obzirom na velik broj Turskih i Arapskih zastava.
Ma kakva Turska, kada su kvalifikacije u pitanju... Tu nema dileme, niti sam cula i u sali neko suprotno razmisljanje. I sinoc sam navijala da Spanjolska pobijedi, kada je vec nedostizna, da bar Turcima umaknemo. Ne poznajem Turkiye kada su ovakve stvari u pitanju, a ni oni nas... Znas kako se kaze "volim te mama, al' ne vise od Dinama"... Zdravo...
User avatar
rado_vidjen
Posts: 1387
Joined: 26/10/2008 22:27

#125 Re: REPREZENTACIJA BiH - Iz ugla RS i bosanskih Hrvata

Post by rado_vidjen »

ne insistira niko da bosanski srbi i hrvati navijaju za BiH kada igra sa srbijom ili hrvatskom. (iako ne vidim ni jedan razlog zasto ne bi) ali ako ne mozes navijat za svoju zemlju ni protiv nekakve belgije i ostalih :? onda se tornjaj u tri lijepe, ne zelim te vidjeti, niti cuti za tebe, niti djelit vazduh s tobom.

makar u sebi da ti je drago, ne moras vatromet pravit.

a ovo za turske zastave (kojih ima na prste jedne ruke) i ljljane je, takodjer, supljak. to kao volio bi srbin iz foče dzeku samo da nema te turske zastave i da nema nekakvih vehabija? ma da. uoci rata, koliko mi je poznato, nije bilo ni vehabija, ni turcenja. cakstavise, glupe bosnje su zderale krmetinu, najcesce uzimali srbe za kumove, nadjevali neutralna imena, pa to opet nije spriječilo onog srbina iz foče, vlasenice, nevesinja i td. da ne prikolje svog prvog komsiju i kuma. kao i nekoliko desetina godina ranije.

a na RTRS-u nikad nece izaci nista pozitivno o BiH, tako da bezveze gajite neke iluzije. gotovo svaki dan filuju fukaru svojim mitomanskim dokumentarcima "njihove istine", koji se od gadljivosti ne mogu ni gledati.
Locked