Droga na sarajevskim ulicama

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#126 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by chuchumbamayumbe »

Uz duzno postovanje, procitaj sta sam vec napisao na ovoj temi.
Narkomani su na dobar dan sa drotovima, svi sve znaju i svi su u talu.
Hajde mi ti sada reci da nije tako i kako je nasa policija nepotkupljiva, da nije u talu i da je sve ovo sto gnusna insinuacija.
Pa da nastavimo.
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#127 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by dimu »

chuchumbamayumbe wrote:Uz duzno postovanje, procitaj sta sam vec napisao na ovoj temi.
Narkomani su na dobar dan sa drotovima, svi sve znaju i svi su u talu.
Hajde mi ti sada reci da nije tako i kako je nasa policija nepotkupljiva, da nije u talu i da je sve ovo sto gnusna insinuacija.
Pa da nastavimo.
istina ali nije bas u tome poenta

odluku o tome ko nece biti uhapsen ne donosi taj drot na ulici nego njegov nadredjeni... a ti kad prijavis policiji neces im reci imena i prezimena tih osoba pa da neko tamo kaze e nemojte slati patrolu necemo njih dirati... znaci i da su neki "zasticeni" bice uhapseni ako ih uhvate sa drogom...

a realno nema puno imena taj neki imunitet, mogu oni biti na dobar dan sa drotovima ali ti sitni dilercici i narkomani nisu nedostupni policiji, takvi padaju svakodnevno (mislim kad i ako ih uhvate sa drogom)... a ove velike ribe imaju love da placaju stele u policiji, ali ti sitni sto se motaju po naseljima su bezveze...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#128 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by chuchumbamayumbe »

dimu wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Uz duzno postovanje, procitaj sta sam vec napisao na ovoj temi.
Narkomani su na dobar dan sa drotovima, svi sve znaju i svi su u talu.
Hajde mi ti sada reci da nije tako i kako je nasa policija nepotkupljiva, da nije u talu i da je sve ovo sto gnusna insinuacija.
Pa da nastavimo.
istina ali nije bas u tome poenta

odluku o tome ko nece biti uhapsen ne donosi taj drot na ulici nego njegov nadredjeni... a ti kad prijavis policiji neces im reci imena i prezimena tih osoba pa da neko tamo kaze e nemojte slati patrolu necemo njih dirati... znaci i da su neki "zasticeni" bice uhapseni ako ih uhvate sa drogom...

a realno nema puno imena taj neki imunitet, mogu oni biti na dobar dan sa drotovima ali ti sitni dilercici i narkomani nisu nedostupni policiji, takvi padaju svakodnevno (mislim kad i ako ih uhvate sa drogom)... a ove velike ribe imaju love da placaju stele u policiji, ali ti sitni sto se motaju po naseljima su bezveze...
Ti sitni se stalno tuda motaju, a svako ko je na Alipašinom u b fazi zna gdje se okupljaju, a zna i da tu rijamu najradije pije kafu i uziva u čarima drotovskog nečinjenja ničega, a onda maknu debele guzice 100 metara dalje i klepaju raju po ušima zato što ne daju žmigavac ili rastjeruju bijedu što prodaje po klupama, to jedino i znaju.
Zna se ko operiše po alipašinom i ko od drotova je tamo, stalno je to ista ekipa...
otiće drotovi i samo će reći da nema nikoga, mislim, biće već razloga da se vrate neobavljenog posla.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#129 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by sodom »

brate dimu POLICIJA PRODAJE DROGU!!!!!!!!!!!!

mos ti zvati tita ako oces nista se ne desava i imas 1000 : 1 situacija da se nesto nije desilo kad si zvao drotove.
ako ko zaplati glavom dignu s enekih 7 dana nest po gradu i posle opet isto-slicno kad je denis pokojni zboden na svakih 100m bio ljigavi drot posle toga isto...

:x :x

jel neko zna neko konkretno rjesenje?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#130 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by Nekako s proljeća »

:)

Dobro pitanje, ima li rjesenja?

Koliko ja pratih temu do sada, tipkali smo uopsteno o problemu.Rjesenja ima sigurno, jer ova izuzetno stetna drustvena pojava nije prisutna samo kod nas.To je kuga koja se sve vise siri svijetom...
Droga (zloupotreba) nikada ne ide sama, vec je dio organizovanog kriminala (prostitucija,trgovina oruzjem i ljudima..)

Nikada pojedinac nije mogao poraziti sistem i samo sistem moze dobrim dijelom poraziti ovaj kriminogeni sloj drustva.Nazalost Bosna i Hercegovina jos uvijek nema Nacionalnu strategiju za borbu protiv zloupotreba droga.U zadnje dvije godine se radilo na Nacrtu Nacionalne Strategije i koliko sam ja upoznat sa njenim sadrzajem , dobrim dijelom se radilo o copy-paste dokumenta koji je na snazi u susjednoj Hrvatskoj.Odgovorna osoba je bila Milana Škipina iz Odjela za droge pri Ministarstvu sigurnosti BiH.Po mojim informacijama njeno upucivanje u Parlament-arnu proceduru blokira Sredoje Novic a razlozi su mi nepoznati.

Bez takvog sistemskog dokumenta i jasno odredenog djelokruga rada svih subjekata drustva, nastavit ce da vlada neorganiziranost sistema a to druga strana itekako zna koristiti.

A cijenu placaju nasa djeca...
darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#131 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by darkpitar »

dimu wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Uz duzno postovanje, procitaj sta sam vec napisao na ovoj temi.
Narkomani su na dobar dan sa drotovima, svi sve znaju i svi su u talu.
Hajde mi ti sada reci da nije tako i kako je nasa policija nepotkupljiva, da nije u talu i da je sve ovo sto gnusna insinuacija.
Pa da nastavimo.
istina ali nije bas u tome poenta

odluku o tome ko nece biti uhapsen ne donosi taj drot na ulici nego njegov nadredjeni... a ti kad prijavis policiji neces im reci imena i prezimena tih osoba pa da neko tamo kaze e nemojte slati patrolu necemo njih dirati... znaci i da su neki "zasticeni" bice uhapseni ako ih uhvate sa drogom...

a realno nema puno imena taj neki imunitet, mogu oni biti na dobar dan sa drotovima ali ti sitni dilercici i narkomani nisu nedostupni policiji, takvi padaju svakodnevno (mislim kad i ako ih uhvate sa drogom)... a ove velike ribe imaju love da placaju stele u policiji, ali ti sitni sto se motaju po naseljima su bezveze...
10+ :thumbup: :thumbup: :dance: :run:
darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#132 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by darkpitar »

ovo su samo neki od naslovi iz dnevne stampe za nepuni februar mjesec

Pronađene 103 stabljike indijske konoplje.
U sobama napravio plantaže indijske konoplje.
Narkodileri u Sarajevu zarađuju godišnje 60 miliona KM.
Tužilaštvo sumnja da je hotel izgrađen od prodaje droge.
Narkomafija u regionu dobro povezana.
Uhapšeno još deset narkodilera u Doboju.
U vikendici dilera droge nađene i 23 ručne bombe.
U kafiću pronađeno 11 paketića spida.
Optužnica protiv narkodilera iz Trebinja.
Na Šćepan polju zaplijenjeno 15 kilograma skunka.
Milan Čolaković i Maksim Koroman htjeli preprodati heroin.
Fazliću i Jankoviću pomagali organiziranoj grupi dilera u rasturanju droge......


zapali se neka sprava al me nos ne svrbi :dance: :run:
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#133 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by Amazonka27 »

nikad nisam probala ni travu...kamo li sta "ozbiljnije". ljudi s kojima se druzim takodzer nemaju skolnosti ka ovim porocima. Ali u svakom momentu cini mi se, kada bi mi zatrebao gram necega...nasla bi...zasto? Zato sto toga ima "na izvoz" :-) :) kada bi potapsala po ramenu treceg covjeka koji bi prosao pored mene i pitala mozel mi nabaviti gram necega...rekao bi MOGU. Licno nisam vidjela kako se neko bode u venu...al na zalost neki ljudi koje sam poznavala....najebali su sa tim...Vidjela sam cize, trip, bobe, travu...i to se stavi na sto...kao kad sjednes na kafu pa izvadis kutiju cigara... i vjerovatno niko od vas koji ovo budu citali nece reci HAJD NEMOJ ZAJEBAVAT :shock: , jer je to svakodnevnica....

e sad....ako ja koja ne konzumira takve stvari, neidem po dernecima, fakat slabo izlazim...uspijem sve to vidjeti i tacno znam koga pitati za nabavku istih...kako to policija ne zna? On za hapsenje takvih likova dobija platu...ja bi dobila samo po ...labrnji... :bih: :run:
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#134 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by melbaa »

Nekako s proljeća wrote::)

Dobro pitanje, ima li rjesenja?

Koliko ja pratih temu do sada, tipkali smo uopsteno o problemu.Rjesenja ima sigurno, jer ova izuzetno stetna drustvena pojava nije prisutna samo kod nas.To je kuga koja se sve vise siri svijetom...
Droga (zloupotreba) nikada ne ide sama, vec je dio organizovanog kriminala (prostitucija,trgovina oruzjem i ljudima..)

Nikada pojedinac nije mogao poraziti sistem i samo sistem moze dobrim dijelom poraziti ovaj kriminogeni sloj drustva.Nazalost Bosna i Hercegovina jos uvijek nema Nacionalnu strategiju za borbu protiv zloupotreba droga.U zadnje dvije godine se radilo na Nacrtu Nacionalne Strategije i koliko sam ja upoznat sa njenim sadrzajem , dobrim dijelom se radilo o copy-paste dokumenta koji je na snazi u susjednoj Hrvatskoj.Odgovorna osoba je bila Milana Škipina iz Odjela za droge pri Ministarstvu sigurnosti BiH.Po mojim informacijama njeno upucivanje u Parlament-arnu proceduru blokira Sredoje Novic a razlozi su mi nepoznati.

Bez takvog sistemskog dokumenta i jasno odredenog djelokruga rada svih subjekata drustva, nastavit ce da vlada neorganiziranost sistema a to druga strana itekako zna koristiti.

A cijenu placaju nasa djeca...
Ama sta imamo od strategija (mislim mi u BiH)? Nazalost ovo kazem jer bih zaista voljela da vidmi da je donesena strategija (bilo koja i za sta bilo) ali i da cujem da je sprovedena i da je dala ocekivani rezultat. Koliko je strategija doneseno za mnogo stosta i sta sa njima?
Prisjeti se (sigurna sam da si makar cuo) Srednjorocne razvojne strategije za BiH 2004-2007!
Sta bi sa njom?
Kao prvo, koliko obicnog naroda je znalo za ovu Strategiju, a mislim da ih se ticala i te kako.
Dokument kao dokument je bio gotovo perfektan!!!! Po mom misljenju nedostajala je samo jedna "stvarcica" a to je ODGOVORNOST nositelja aktivnosti.
Navedeni period za usvajanje tj. realizaciju mjera iz Akcionog plana je davno prosao a i danas se mogu cuti neke stvari tj. da se radi na nekim stvarima koje su po ovom Akcionom planu trebale davno da budu zavrsene.
Danas niko i ne spominje Srednjorocnu razvojnu stretegiju, jednostavno je zaboravljena.
Ulozeno truda i vremena a i para i na kraju jedno veliko nista, samo hava.

Tuzno, tuzno, pretuzno :( :( :(
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#135 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by zlatiborka »

Na podforumu ZDRAVLJE, tema Da li sam poludila ili je bilo nesto drugo sam napisala da imam kcerku koja je ovisnik o heroinu. Ona se vec 2 godine lijeci metadonskom terapijom i svaki dan ide na Crni vrh na Gorici da popije svoju dnevnu dozu.

I pored toga svaki treci ili drugi test joj bude pozitivan na heroin. Razgovarala sam sa njenjim doktorom vise puta, jednostavno je tamo drze iz ne znam kakvih razloga. Da se mene pita, ja bih je sutnula ali doktori se nadaju da ce je izlijeciti.

Moje pitanje koje postavljam ovdje pred sve forumase je sljedece:

Upoznala sam njenu glavnu dilerku, znam joj ime ali ne i prezime. Znam i adresu gdje stanuje i broj telefona. I jos dosta osobnih podataka o njoj. Sve sam te podatke prikupila u zadnjih 2 mjeseca. Ja hocu da ovu kurvetinu dilerku prijavim ali ne znam hocu li poslije toga ostati ziva. Ko zna koji se visi narko bos krije iza nje, jer je ona zaista neupadljiva (usput prodaje i AVON kozmetiku).

Zato vas dragi forumasi pitam hocete li mi biti svjedoci kada je odem prijaviti u policiju? Samo svjedoci a to vas nista ne kosta.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#136 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by sodom »

ja bas ne kontam zasto ti trebaju svjedoci?
oćeš li tuzit posle drotove ako nista ne poduzmu ili...

pozz
darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#137 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by darkpitar »

zlatiborka wrote:Na podforumu ZDRAVLJE, tema Da li sam poludila ili je bilo nesto drugo sam napisala da imam kcerku koja je ovisnik o heroinu. Ona se vec 2 godine lijeci metadonskom terapijom i svaki dan ide na Crni vrh na Gorici da popije svoju dnevnu dozu.

I pored toga svaki treci ili drugi test joj bude pozitivan na heroin. Razgovarala sam sa njenjim doktorom vise puta, jednostavno je tamo drze iz ne znam kakvih razloga. Da se mene pita, ja bih je sutnula ali doktori se nadaju da ce je izlijeciti.

Moje pitanje koje postavljam ovdje pred sve forumase je sljedece:

Upoznala sam njenu glavnu dilerku, znam joj ime ali ne i prezime. Znam i adresu gdje stanuje i broj telefona. I jos dosta osobnih podataka o njoj. Sve sam te podatke prikupila u zadnjih 2 mjeseca. Ja hocu da ovu kurvetinu dilerku prijavim ali ne znam hocu li poslije toga ostati ziva. Ko zna koji se visi narko bos krije iza nje, jer je ona zaista neupadljiva (usput prodaje i AVON kozmetiku).

Zato vas dragi forumasi pitam hocete li mi biti svjedoci kada je odem prijaviti u policiju? Samo svjedoci a to vas nista ne kosta.
:sad: veoma mi je zao gosp."zlatiborka" zbog vase kcerke i zelim vam od svog srca da spasite kcerku tog zla!
P.S.da li ste dali policiji te podatke o toj dilerki ???
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#138 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by zlatiborka »

sodom wrote:ja bas ne kontam zasto ti trebaju svjedoci?
oćeš li tuzit posle drotove ako nista ne poduzmu ili...

pozz
Necu optuziti policiju ako nista ne preduzmu (jer imaju i oni svoje nadredjene), svjedoci mi trebaju da se vidi koliko ova drzava ne rjesava problem droge. Covjece, droga se valja ulicama i nemoj reci da to policija i vlast ne zna! Znaju i to jako dobro i imaju korist od toga.

Sutra moze ovo zlo potkaciti bilo cije dijete, zao mi je svake zrtve droge....
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#139 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by Fair Life »

zlatiborka wrote:...
Upoznala sam njenu glavnu dilerku, znam joj ime ali ne i prezime. Znam i adresu gdje stanuje i broj telefona. I jos dosta osobnih podataka o njoj. Sve sam te podatke prikupila u zadnjih 2 mjeseca. Ja hocu da ovu kurvetinu dilerku prijavim ali ne znam hocu li poslije toga ostati ziva. Ko zna koji se visi narko bos krije iza nje, jer je ona zaista neupadljiva (usput prodaje i AVON kozmetiku).

Zato vas dragi forumasi pitam hocete li mi biti svjedoci kada je odem prijaviti u policiju? Samo svjedoci a to vas nista ne kosta.
Dok je potraznje bice i ponude...

Draga zlatiborko onaj ko zeli da kupi drogu pronaci ce sebi drugog dilera. To je vrzino kolo.
Kcerku bi trebala odvojiti od Sarajeva, od mogucnosti za kontakt sa starim drustvom, vjerovatno ovisnika kao sto je i sama...

Mislim da jedini nacin da se iz svega iscupas je... odmahnuti rukom i povesti racuna o sebi.

Poznajem ovdje neke osobe sa istim problemima poput tvog. Oni koji su uspjeli odmahnuti rukom danas su OK. Ovi drugi koji pokusavaju poput tebe da se bore danas su oronuli i bolesni, bez igdje iceg (sve sto su imali ulozili su u tu borbu protiv droge a opet su svaki put kad im je djetetu zatrebala lova - dali im je da sebi kupe drogu).

Vjeruj da prijavom dilera neces uspjeti uciniti nista...
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#140 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by sodom »

treba uradit i jedno i drugo.kuju prijavit i polomit joj noge i kćer odvesti van grada.
a od revolucije i pravde sam ja odustao davno-ne postoji to teta zlatiborka.sve vise mojih vrsnjaka je na igli:( svjestan sam tog zla.
žao mi je sto vam ne mogu pomoci na konkretan način :(
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#141 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by mIRCerka »

zlatiborka wrote:
Sutra moze ovo zlo potkaciti bilo cije dijete, zao mi je svake zrtve droge....
Draga teta zlatiborka, meni nije zao narkomana, to znate i sami, meni je zao VAS!!!! A volim vas isuvise da bih vas zalila.
Vi fino prijavite dilerku onim krimolovcima, dajte sto vise podataka, i molite Boga da oni nisu ni u kavkvim talovima sa dilerima.
A kcerku, posto ima dovoljno godina, prvo nogama zgazite a onda u Crni Vrh na rehabilitaciju.
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#142 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by tataratira »

Stisla ova recesija nema se za limuntosa
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#143 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by zlatiborka »

Da podsjetim da ima odlican sajt:

http://www.narkomanija.ba

gdje se mogu procitati strasne price o narkomaniji.
Bosram
Posts: 147
Joined: 24/02/2009 06:18

#144 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by Bosram »

Kriminalizina mafijasko sektaska vlast ima udjela i profita u narko mafijskom trovanju nese omlaine .

Da li je ovo moguce dokazati ?

Ako im je u interesu da ociste gredove od tih narko dilera to bi ucinili .

Jedan od nacina je da imaju svoje narko lovce u tajnoj policiji koji mijenjaju gradove u kojima rade i zive zbog nemogucnosti prepoznacvanja istih od strane narko dilera i narko bosva sa laznim licnim kartama.

Ovi stilski sredjeni narko lovci bi pozirali zrtvu trazeci otkup narkotika i stupali direktno u kontakt do malih sitnih narko krimosa ,isti be hapsili uz pomoc pojacanja prave murije /posebnih timova za raciju i protiv teroristicke aktivnosti/ sa kim bi bili u stalnom kontaktu a na mig i dojavu iste hapsili i grad cistili ,mali narko dileri su put do velikih narko bosova i njihovih brloga gdje lageruju ili proizvode narkotike a to je dalje put presjecanaj puteva i dotura iste .

Medjutim cinjenica je da oni to sve ignorisu onda se postavlja pitanje ili su dio iste narko mafije od koje imaju procenat ili su moralno truhli ,nesposobni,i nemoralni u ocima ljudi pa ih ne zanima taj problem koji sve vise uzima maha.

Drustvo gubi mladost a narod placa ogormnim sredstvima na lijecenju ovisnika i gubitnika za nase drustvo.

Vlast je ta koja je problem kod nas po svim skalama i vertikala a koje nas vode na jedno isto mjesto vrh glave kriminala kao i u svim sferama tako i problemu narko mafijasa.

Ljigavci odlazite zauvijek unististe nam buducnost nemoralni krimo tupoglavi. :x
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#145 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by sodom »

NEGO AJD IMAL IKO RJEŠENJE ????
NISTA REVOLUCIONARNO AL MAKAR MALO DA NESTO PROMJENIMO- POSTAJE SMRTNO OPSANO I MONOTONO U BIH.

JA SAM ZA TO DA SE OVAKVE PRICE POCNU AKTIVNIJE PROVLAČITI KROZ TV( vijesti, dnevnik itd...) JER VECINA NEMA POJMA O OVOME. MOJI starci nemaju pojma sta je trava a ja sam svaku noc u drustvu koje je konzumira itd...
tako je sa vecinom staraca- omladina nece tu nista konkretno uradit al starci bi mozda i mogli, mislim ono treba napraviti frku oko toga , drotovi ce se odmah malo uozbiljit pa makar neka traje pola godine bicu zadovoljan- od koga je dosta je :(

samo kako to da ubacimo na tv stanice????
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#146 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by zlatiborka »

Pogledajte sta su stavili na esencijalnu listu lijekova!

A koliko drugih skupljih i jako potrebnih lijekova na listi nema! Od kojih zavise zivoti mnogih! Zar nije nedavno umrla sirota djevojcica jer joj majka nije mogla kupiti lijek za cisticnu fibrozu, jer isti nije bio na esencijalnoj listi.

Sada su ga uveli ali samo u Sarajevski kantonu!
---------------------------------------------------------------------------
Droga za silovanje na esencijalnoj listi lijekova

Riječ je o ketaminu, medikamentu koji se koristi kao anestetik u medicini i veterini...
13.03.2009. 04:30

Mediji iz susjednih zemalja nedavno su pisali o novoj drogi koju mladi koriste kao zamjenu za kokain, ali i kao drogu za silovanje. Riječ je o ketaminu, medikamentu koji se koristi kao anestetik (lijek protiv bolova) u medicini i veterini. Zbog jačine djelovanja najčešće se koristi prilikom operacija konja.

Zloupotreba

Simptomi koji se javljaju nakon upotrebe su pospanost, smirenost, gubitak pamćenja. Osim toga, posljedice su i haluncinacije, gubitak sluha i vida, gubitak samokontrole, osjećaja za prostor i vrijeme, mučnina, epileptični napadi, brži rad srca. Zbog takvih posljedica, ovaj lijek se zloupotrebljava i kao droga za silovanje.

Lijek ketamin, ampula od 50 miligrama nalazi se na esencijalnoj listi lijekova u FBiH. Ipak, do lijeka se ne može doći bez liječničkog recepta čime je mogućnost zloupotrebe smanjena. Pored toga, slobodna kupovina ketamina je ograničena, pa isti mogu kupiti isključivo veterinarske stanice i privatni veterinari.

Evidencija

Kako su rekli iz JU Apoteke Sarajevo, ketamina nemaju u svojim zalihama, ali se uskoro može očekivati njegova nabavka. Distributer je ovlaštena firma iz Bugojna, a količina od 25 ampula košta 100 maraka.

- Mi nabavljamo lijek iz Austrije, pod nazivom "Ketamidor", a ampula od 10 mililitara košta 15 maraka. Lijek se može kupiti samo uz potvrdu da se radi o veterinarskoj stanici ili privatnom veterinaru. Svi podaci se potom šalju Zavodu za promet lijekova FBiH koji o tome vodi strogu evidenciju - rekla je uposlenica "Poljoveta", preduzeća za snabdjevanje u poljoprivredi i veterini.

Tekst je preuzet iz bh. dnevnika "as"...
-----------------------------------------------
Boze sacuvaj......
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#147 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by zlatiborka »

četvrtak, 5.3.2009 12:36

Balkan prati svjetske trendove: Nema droge? Ušmrkavaju se i ubrizgavaju i analgetici za konje

JOŠ U prosincu se u zemljama Europske unije pojavio porast broja ovisnika o ketaminu, jakom anestetiku kojega se koristi prilikom operacija kod životinja, najčešće konja, poznatom i kao vrsti droge za silovanje. Taj su svjetski trend, nažalost, počele pratiti i balkanske zemlje. U Srbiji je gotovo postao zamjena za kokain, dok u Hrvatskoj, zasad, nije pronađen u većim količinama.

Profesor Sveučilišta u Zagrebu i voditelj Klinike za psihijatriju, alkoholizam i druge ovisnosti u KB Sestara milosrdnica, prof. dr. Slavko Sakoman, u razgovoru za Index je rekao kako u Hrvatskoj, srećom, još nisu zabilježeni slučajevi ovisnika o spomenutom anestetiku.

"Anestetici i analgetici postaju sve veći problem, a kad dođe do smanjenja proizvodnje heroina bit će sve više ovisnika o njima. U Hrvatskoj je svojevremeno zabilježena pojava GHD-a, ali ovisnika o ketaminu, srećom, još nema. Sve te tvari cure negdje iz medicinskog sustava i farmaceutske industrije", naveo je dr. Sakoman.

Dr. Sakoman navodi i kako postoji opasnost od pojave ovisnosti o mnogo jačoj tvari od ketamina - fentanilu, sintetičkom opojnom analgetiku koji ima široku primjenu kao dodatak općoj anesteziji tijekom operativnih zahvata te za ublažavanje postoperativnih bolova. "Fentanil i njegovi derivati su buduća pogibelj na narko tržištu", rekao je dr. Sakoman, koji smatra kako su potrebne strože kontrole izdavanja spomenutih tvari kako bi se smanjila njihova dostupnost ovisnicima.


Ketamin dostupan u veterinarskim stanicama

Problematično kod ketamina je, naime, to što ga se u vidu injekcija, diljem Europe, može kupiti u veterinarskim stanicama, s obzirom da je prvenstveno namijenjen ublažavanju bolova kod životinja. Upravo zato su mnoge zemlje EU uvele pravilnik prema kojemu pravo na kupnju ketamina imaju samo licencirani veterinari. Ipak, dio ga i dalje završava na narko tržištu.

Prema pisanju srpskih medija, tamošnji ovisnici ga konzumiraju najčešće u kombinaciji s ecstasyjem. Naime, stave nekoliko kapi ketamina na tabletu i progutaju je. Spomenuta kombinacija izaziva halucinogena stanja i briše pamćenje.

Mnogi od ovisnika ketamin uzimaju i intravenski, poput heroina. S obzirom da izaziva jaku ovisnost, narkomani ga ubrizgavaju i do 20 puta dnevno. Neki od ovisnika ga, baš poput kokaina, ušmrkavaju.

Kratkotrajno može drastično sniziti krvni tlak, poremetiti rad srca, povećati pritisak u mozgu i dovesti do problema s vidom. Predoziranje dovodi od moždanog ili srčanog udara. Dugotrajno korištenje izaziva teške i trajne psihičke poremećaje.

index.hr - portal
User avatar
groar
Posts: 265
Joined: 10/05/2007 22:33
Location: Sarajevo

#148 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by groar »

Sve su to fini i suvisi prijedlozi. Tako se u dobro organizovanim zemljama i rijesi problem droge. Potpuno se legalizuje i ko zeli da se drogira, dobija drogu (kvalitetnu)i sprice od drzave i jos moze otici u centar da mu medicinska sestra to ubrizga u venu, da on ne bi fulio. Rezultat toga: ne isplati se nikome biti ulicni diler, niko nece krasti po granapima kad to sto mu je prijeko "potrebno" ima za dzabe. Sve to jako lijepo izgleda, ali u zemljama kakva nasa nikada nece postati. Kada su ti na vlasti ljudi koji su tu upravo dospjeli svercom cigara i droge i kada su upravo oni ti kojima ne bi odgovarala razrijesena situacija sto se toga tice, kada je shodno tome i policija korumpirana i ne smije poduzeti nista protiv lokalnih narko kabadahija, onda je iluzorno ocekivati da ce se stanje iole popraviti. Moze biti samo jos gore i gore.
User avatar
groar
Posts: 265
Joined: 10/05/2007 22:33
Location: Sarajevo

#149 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by groar »

Rjesenje: Pa na ulice ljudi, radnici, studenti, svi obespravljeni, ponizeni i uvrijedjeni...bez obzira na konkretan problem kojim ste pogodjeni..........ujedinite se.......razmisljajte svojim glavama! Izazivajmo nerede!!! Kada je trenutak za to, ako ne sada kada ce nam za par mjeseci korastarog hljeba izmaci iz ruku.....Ovako vise ne moze, znate i sami dobro.......
Alija Alijagić
Posts: 318
Joined: 13/02/2008 18:20
Location: Sarajevo

#150 Re: Droga na sarajevskim ulicama

Post by Alija Alijagić »

Sandžačka mafija hara.
Post Reply