Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Da li ste za donošenje Zakona o zabrani pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Da, naravno ;
101
67%
Ne, radi se o diskriminaciji pušača ;
43
29%
Nije mi baš važno ;
6
4%

Total votes: 150

VjecitiStudent

#76 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by VjecitiStudent » 21/01/2009 14:08

mIRCerka wrote: Neki ljudi su gentski skloni nekim oboljenjima, ukljucujuci karcinome razne.
Objasni to porodicama ovih hiljadu sto svake godine umru od raka pluca u FBiH, od kojih je 90% umrlo samo zato sto su pusili, prema zvanicnoj nauci.

seln

#77 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln » 21/01/2009 14:09

Sve drzave koje su zabranile pusenje jos uvijek bez ikakvih skrupula uzimaju poreze od duhana kao i do sada.
Globalno zagrijavanje, ratovi, ekonomska kriza, maloljetnicka delikvencija...problemi koji su u porastu...ali ko ce se zajebavati sa tim.
Zabranis pusenje i budale vjeruju da si nesto uradio.

hepok

#78 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by hepok » 21/01/2009 14:09

heh ja samo skiju i pusim, sto ce rec zdravo pusim

madner

#79 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by madner » 21/01/2009 14:10

VjecitiStudent wrote:
mIRCerka wrote: Neki ljudi su gentski skloni nekim oboljenjima, ukljucujuci karcinome razne.
Objasni to porodicama ovih hiljadu sto svake godine umru od raka pluca u FBiH, od kojih je 90% umrlo samo zato sto su pusili, prema zvanicnoj nauci.
Aj ne prospaj gluposti. Pusenje povecava rizik od oboljenja, po zvanicnoj nauci.

seln

#80 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln » 21/01/2009 14:11

VjecitiStudent wrote:
Zvanicna nauka je u 50-im tvrdila da radijacija nije opasna. Osim toga, pusaci su odrasli ljudi i porodica nema tu sta da kaze.
Njegova odluka, njegov rizik. Ili bi ti pusenje zabranio definitivno, cak i u stanovima...cak i pod staklenim zvonima?
Ajatolah, ajatolah...reci Zenicanima da je pusenje stetno...

hepok

#81 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by hepok » 21/01/2009 14:11

seln wrote:Sve drzave koje su zabranile pusenje jos uvijek bez ikakvih skrupula uzimaju poreze od duhana kao i do sada.
Globalno zagrijavanje, ratovi, ekonomska kriza, maloljetnicka delikvencija...problemi koji su u porastu...ali ko ce se zajebavati sa tim.
Zabranis pusenje i budale vjeruju da si nesto uradio.
zabrana pusenja je isto sto i novi americki predsjednik - skretanje paznje ;)

VjecitiStudent

#82 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by VjecitiStudent » 21/01/2009 14:15

madner wrote:
VjecitiStudent wrote:
Aj ne prospaj gluposti. Pusenje povecava rizik od oboljenja, po zvanicnoj nauci.
Nine in ten of these can be squarely blamed on the pernicious effects of tobacco smoking - and unfortunately the majority of cases cannot be cured.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7480856.stm

Borej

#83 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Borej » 21/01/2009 14:16

seln wrote:
Borej wrote:seln ti ovu temu previshe K srcu uzimas, zapali jednu opusti se... :D
ja sam pusio vishe od 13 godina i prosjek mi je bio 30-35 cigara dnevno, prestao sam prije 9-10 mjeseci, bilo je gadno, jos uvijek ponekad sanjam cigare, i odlicno razumijem pusace ali sad razumijem i nepusace, da ponovo pocnem pusit i dalje bi bio za "diskriminaciju" pusaca, na kraju sve te tvoje ideje o "zastiti" mozes kacit macku o rep kad odes u EU jer njih pusaci i problemi isitih ne zanimaju i vrlo brzo ce iste zabrane doci i ovdje, pogovotovo ce brzo doci jer ce nasi politicari to usvojit, jer to je sve sto prakticno trebaju uradit, a o detaljima ce morat brinut neko drugi sto njima savresno odgovora, a i meni.... :D
Davno je receno da su obracenici gori od svih ostalih. Ti prestao...i?
Prestacu i ja hebavati tamo oko 60-70. Trebam li zagovarati zabranu seksa?

moj izbor, isto kao sto je bio moj izbor i da pocnem pusit, ali moj je izbor da se ne trujem vishe, isto kao sto je to izbor onog koji nikad nije pusio i ne zeli da smrdi zbog tudjeg izbora koji mu jos dugorocno moze negativno uticat na zdravlje, pusaci bi to trebali postovat, a ne samo gledat sebe i svoj ceif!! ovo mi ga dodje kao kad se pusac ljuti zato sto mu nedozvaljavaju pusenje u domu nepusaca!
poredjenje sex-a i cigara necu komenatisat jer je nema nikakvog zdravorazumskog osnova za poredjenje, osim da je poslije guzenja merak zapalit i lagao bi kad bi reko da mi ne padne na pamet.... :D

Macho^2

#84 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Macho^2 » 21/01/2009 14:16

seln wrote: Ako je neko osjetljiv i romantican, onda ne treba ici u striptiz klubove...takodje, pobozne zene ne trebaju raditi tamo.
Dakle, svaki konobar ili gost kojem smeta pusenje neka potrazi posao drugdje.
Dakle ako neces da ti fijuću meci oko glave nemoj ici na narodnjake ili jos bolje ako ne zelis biti napadnut u tramvaju od maloljetnih delikvenata nemoj se vozit tramvajem... vrlo zanimljivu logiku imas
seln wrote: Kako ti gledas stvari? Geto za pusace?
Ne geto vec mjesto gdje najmanje škode svojoj okolini a to je terasa ugostiteljskog objekta ili kabina za pušenje...

seln

#85 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln » 21/01/2009 14:18

Borej wrote:
seln wrote:
Borej wrote:seln ti ovu temu previshe K srcu uzimas, zapali jednu opusti se... :D
ja sam pusio vishe od 13 godina i prosjek mi je bio 30-35 cigara dnevno, prestao sam prije 9-10 mjeseci, bilo je gadno, jos uvijek ponekad sanjam cigare, i odlicno razumijem pusace ali sad razumijem i nepusace, da ponovo pocnem pusit i dalje bi bio za "diskriminaciju" pusaca, na kraju sve te tvoje ideje o "zastiti" mozes kacit macku o rep kad odes u EU jer njih pusaci i problemi isitih ne zanimaju i vrlo brzo ce iste zabrane doci i ovdje, pogovotovo ce brzo doci jer ce nasi politicari to usvojit, jer to je sve sto prakticno trebaju uradit, a o detaljima ce morat brinut neko drugi sto njima savresno odgovora, a i meni.... :D
Davno je receno da su obracenici gori od svih ostalih. Ti prestao...i?
Prestacu i ja hebavati tamo oko 60-70. Trebam li zagovarati zabranu seksa?

moj izbor, isto kao sto je bio moj izbor i da pocnem pusit, ali moj je izbor da se ne trujem vishe, isto kao sto je to izbor onog koji nikad nije pusio i ne zeli da smrdi zbog tudjeg izbora koji mu jos dugorocno moze negativno uticat na zdravlje, pusaci bi to trebali postovat, a ne samo gledat sebe i svoj ceif!! ovo mi ga dodje kao kad se pusac ljuti zato sto mu nedozvaljavaju pusenje u domu nepusaca!
poredjenje sex-a i cigara necu komenatisat jer je nema nikakvog zdravorazumskog osnova za poredjenje, osim da je poslije guzenja merak zapalit i lagao bi kad bi reko da mi ne padne na pamet.... :D
Ja bih prije rekao da tebi uz cigaru guzenje padne na pamet, al hajd dobro....
Moj izbor je da pusim. Zasluzujem li kastraciju ili smrtnu kaznu? Mozda lobotomiju?

madner

#86 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by madner » 21/01/2009 14:20

VjecitiStudent wrote:
madner wrote:
VjecitiStudent wrote: Objasni to porodicama ovih hiljadu sto svake godine umru od raka pluca u FBiH, od kojih je 90% umrlo samo zato sto su pusili, prema zvanicnoj nauci.
Nine in ten of these can be squarely blamed on the pernicious effects of tobacco smoking - and unfortunately the majority of cases cannot be cured.
Ja ti taj quote ne mogu nac u tom linku.

VjecitiStudent

#87 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by VjecitiStudent » 21/01/2009 14:20

seln wrote:
VjecitiStudent wrote:
Zvanicna nauka je u 50-im tvrdila da radijacija nije opasna. Osim toga, pusaci su odrasli ljudi i porodica nema tu sta da kaze.
Njegova odluka, njegov rizik. Ili bi ti pusenje zabranio definitivno, cak i u stanovima...cak i pod staklenim zvonima?
Nakon Hiroshime i Nagasakia? :-)
Pusi u svojoj kuci, ako sam zivis, ali ne i tamo gdje ima i drugih ljudi, vozi 300 na sat na autopisti, ali ne i po gradu, ne ugrozavaj nicije pravo na cist vazduh i zivot.

madner

#88 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by madner » 21/01/2009 14:21

Macho^2 wrote:
seln wrote: Ako je neko osjetljiv i romantican, onda ne treba ici u striptiz klubove...takodje, pobozne zene ne trebaju raditi tamo.
Dakle, svaki konobar ili gost kojem smeta pusenje neka potrazi posao drugdje.
Dakle ako neces da ti fijuću meci oko glave nemoj ici na narodnjake ili jos bolje ako ne zelis biti napadnut u tramvaju od maloljetnih delikvenata nemoj se vozit tramvajem... vrlo zanimljivu logiku imas
seln wrote: Kako ti gledas stvari? Geto za pusace?
Ne geto vec mjesto gdje najmanje škode svojoj okolini a to je terasa ugostiteljskog objekta ili kabina za pušenje...
Stani sekundu, sta ako ja otvorim restoran gdje je dozvoljeno pusiti, i ti hapliciras za posao, tj znas da ces se susret sa dimom?

VjecitiStudent

#89 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by VjecitiStudent » 21/01/2009 14:21

madner wrote:
VjecitiStudent wrote:
Ja ti taj quote ne mogu nac u tom linku.
Lapsus, izvinjavam se. Evo pravog
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3243673.stm

seln

#90 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln » 21/01/2009 14:22

Macho^2 wrote: Dakle ako neces da ti fijuću meci oko glave nemoj ici na narodnjake ili jos bolje ako ne zelis biti napadnut u tramvaju od maloljetnih delikvenata nemoj se vozit tramvajem... vrlo zanimljivu logiku imas
Ovo nije zanimljiva logika, vec demagogija.

terasa, recimo, u decembru?
kabina? ne smijemo sjediti za stolom i pusiti?
ako je to civilizacija, nabijem je na k....

Borej

#91 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Borej » 21/01/2009 14:22

@ seln ti sad vidovita dzemila..... :D
zasluzujes da se trujes na mjestima gdje je dozovoljeno i u drustvu onih kojima to ne smeta, zar moze prostije od ovog?!!!

seln

#92 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln » 21/01/2009 14:24

VjecitiStudent wrote:
seln wrote:
VjecitiStudent wrote: Objasni to porodicama ovih hiljadu sto svake godine umru od raka pluca u FBiH, od kojih je 90% umrlo samo zato sto su pusili, prema zvanicnoj nauci.
Nakon Hiroshime i Nagasakia? :-)
Pusi u svojoj kuci, ako sam zivis, ali ne i tamo gdje ima i drugih ljudi, vozi 300 na sat na autopisti, ali ne i po gradu, ne ugrozavaj nicije pravo na cist vazduh i zivot.
Ti zacas nadjes u internetu podatke kada idu tebi u prilog...proguglaj malo bikini ostrva...
A ti ostani u kuci i ne izlazi...zagadjujes Evropu svojim glupostima. Samo bi taj nekoga optuzivao, denuncirao, izopcavao...e, jadu moj.

medda

#93 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by medda » 21/01/2009 14:24

Mene vise zabrinjava sto se samo neke zabrane i kontrole sire kao epidemija. Koliko dugo ce trajati dok ne zabrane alkohol u kaficu? U holandiji koja je eto neki prototip slobode su zabranili prvo duhan pa pecurke halucinare. Prva me pogadja, druga ne i opet sam protiv. Jer sve se pod konac zateze, a to mi nikako ne lezi.
Puna usta slobode a koliko smo dosad platili na gradjanskom pravu?! Kad se promijeni zakon kao da je normalno i ne polaze se vise ni racun. Novinari jednog casopisa su napravili kompilaciju svih zabrana i novih zakona koji krse gradjansko pravo nastalih od 01.01.08. Pa da se zabezeknes.

Malo na temu...
Od 1. jula 2007 zabranjeno je pusenje u ugostiteljstvu u Holandiji. Ljeto bilo, baste pune, prebrodilo se nekako. Gazde se bunile, protesti, demonstracije... Dosla zima, pao obrt. Sta se desilo... Gazde velikih restorana i barova su bili u stanju da naprave posebne prostorije za pusace gdje ne ulaze konobari i vazi samousluga. Odes na sank uzmes pice i sjedis unutra kao i uvijek. Fazon je sto samo velikani mogu sebi priustiti ovakvo nesto. Imaju prostora, imaju novac. Mali privatnici su se poceli buniti jer im je ovo nenadmasiva konkurencija i sad 1/4 kafica u Holandiji jednostavno bojkotuju zabranu.
Sad se i inspekcija pocela buniti jer ih zezaju, maltretiraju, dobacuju i gosti i osoblje kad dodju u kontrolu.
Ministar kaze da se ne moze razvojiti pad obrta uslovljenim krizom ili zabranom i da su se privatnici trebali pripremiti i poduzeti mjere jer je zabrana bila najavljena. I tako u krug ali zabrana ostaje na snazi.

Macho^2

#94 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Macho^2 » 21/01/2009 14:25

madner wrote:Stani sekundu, sta ako ja otvorim restoran gdje je dozvoljeno pusiti, i ti hapliciras za posao, tj znas da ces se susret sa dimom?

Dakle ne bi ti trebalo biti dozvoljeno da otvoris takav lokal jer ugrožavaš zdravlje svojih radnika a ujedno štetiš i državi koja je vlasnik zdravstva...

seln

#95 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln » 21/01/2009 14:25

Borej wrote:@ seln ti sad vidovita dzemila..... :D
zasluzujes da se trujes na mjestima gdje je dozovoljeno i u drustvu onih kojima to ne smeta, zar moze prostije od ovog?!!!
Do skora je bilo svuda dozvoljeno. Onda su zabranili u ustanovama. Sada u lokalima. Kada ce zabraniti u privatnim kucama? Kada ce krenuti sa ubijanjem pusaca?

seln

#96 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln » 21/01/2009 14:27

Macho^2 wrote:
madner wrote:Stani sekundu, sta ako ja otvorim restoran gdje je dozvoljeno pusiti, i ti hapliciras za posao, tj znas da ces se susret sa dimom?

Dakle ne bi ti trebalo biti dozvoljeno da otvoris takav lokal jer ugrožavaš zdravlje svojih radnika a ujedno štetiš i državi koja je vlasnik zdravstva...
Idi u Zenicu i reci onom indijskom ciganinu da postavi filtere na dimnjake. reci ce ti da se jebes u nepusacko dupe.
idi radnicima u zeljezari i reci im da se trebaju buniti zbog zagadjenja. detto.

Macho^2

#97 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Macho^2 » 21/01/2009 14:31

Trebalo bi napraviti cost benefit analizu koliko jedan lokal u 20 godina doprinese drzavi novaca a koliko država mora platiti lijecenje konobara koji obole u istom lokalu uslijed rada u okruženju punom duhaniskog dima...
Last edited by Macho^2 on 21/01/2009 14:39, edited 1 time in total.

frakson

#98 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by frakson » 21/01/2009 14:33

I onako je ekonomske kriza, mada BiH nema nikakvoig straha jer na bolje i nismo naucili ... pa se komotno moze uvest zabrana pusenja cigareta ... a pusit ce mo ... :lol: :lol: :lol: ako nismo popusili :lol:

seln

#99 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln » 21/01/2009 14:37

Macho^2 wrote:Trebalo bi napraviti cost benefit analizu koliko jedan lokal u 20 godina doprinese drzavi novaca a koliko država mora platiti ljecenje konobara koji obole u istom lokalu uslijed rada u okruženju punom duhaniskog dima...
Trebalo bi...takodje gojazne, ljude sa hronicnim bolestima, neurotike... fino sve pobiti i nema cost.

Macho^2

#100 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Macho^2 » 21/01/2009 14:37

seln wrote: Idi u Zenicu i reci onom indijskom ciganinu da postavi filtere na dimnjake. reci ce ti da se jebes u nepusacko dupe.
idi radnicima u zeljezari i reci im da se trebaju buniti zbog zagadjenja. detto.
Da nažalost, tu si u pravu. Takve kompanije kupuju/grade tvornice u banana državama gdje mogu raditi šta žele a ljudi se boje buniti... Sličan primjer imaš i u Istri s Rockwoolom a vjerujem da ni Srbija ne zaostaje u tom području...
Last edited by Macho^2 on 21/01/2009 14:46, edited 1 time in total.

Locked