Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#201 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by Brisbane »

Lijepa slika. Izgleda da su Rusi iskopcali ovu juznu arteriju :dance:
Image
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#202 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by nigdje.nikog »

Cujte ovo:

Hećo: KazTransGas bi nam obezbijedio prioritet u isporuci gasa
07.01.2009. 00:35
Federalni ministar energetike, rudarstva i industrije Vahid Hećo potvrdio je jučer za Oslobođenje informaciju da je Bosna i Hercegovina u potpunosti ostala bez plina kao energenta. "To znači da svi oni koji koriste plin moraju preći na alternativna goriva", kazao je Hećo, dodavši da je ovo posljedica više sile - narušenih odnosa između Rusije i Ukrajine.
"To svakako nije u našoj nedležnosti", dodao je Hećo. Potvrdio je da će prva posljedica biti povećanje troškova električne energije u svim domaćinstvima. "Mi smo još jutros kontaktirali velike potrošače plina u državi. Situacija je vanredna", izjavio je ministar Hećo za Oslobođenje. Ovu situaciju, ipak, mogli smo izbjeći, tvrdi federalni ministar.
"Da smo ostvarili strateško partnerstvo sa KazTransGasom iz Kazahstana, ne bismo se našli u ovakvoj situaciji. KazTransGas isporučuje 60 posto plina ruskom Gazpromu, i mi bismo bili prioritet, odnosno - KazTransGas bi mogao izlobirati nesmetan dotok plina u Bosnu i Hercegovinu", pojasnio je Hećo za Oslobođenje.

! ! !

Kako da se kotarisemo ovog idiota?

Cuj, Kazahstanci bi preko pet zemalja, pa da je samo jedna - Srbija, dobacili gas Bosanskoj braci preko reda!
Pa u cemu je sva ova zajebancija, jadan ne bio, nego sto se nasla samo jedna zemlja na putu ka Evropi koja je gas "zavrnula".
E Heco, ako je i od tebe, mnogo je.
Oslobodi nas matereti svog idiotlika. Kolko si se zabavio ovom musaferom oko Kazahstanaca i struje, svu si ostalu energetiku zapustio.
Za gas znamo - imamo onoliko kolko ima u cijevima. Ali sto nemamo ni rezerve nafte kraj onolikih rezervoara? Zna se sto - preci ti je onaj kriminalac u Plocama nego sva Federacija.

Ma jebo ti nas. U Hrvatskoj frka sto su im rezerve gasa dovoljne samo za dva mjeseca!
Do marta ce pola Bosanaca pocrkati od studeni.

A onda ce popis stanovnistva!
User avatar
sesalmir
Posts: 893
Joined: 11/09/2007 20:17
Location: Maria's castle

#203 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by sesalmir »

Na ovoj slici gore mi nije jasno kakav je ovo plinovod u albanij, nije povezan ni sa cim, pa odakle ga oni dobijaju i z neba :?:
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#204 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by pape »

sesalmir wrote:Na ovoj slici gore mi nije jasno kakav je ovo plinovod u albanij, nije povezan ni sa cim, pa odakle ga oni dobijaju i z neba :?:
Imaju vlastiti gas i vlastiti gasovod.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#205 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by d2 »

king kong wrote:od danas u 15.30 prekinuta je isporuka ovog energenta za BiH i zemlje regiona...navodno nam zalihe mogu trajati maksimalno 5 dana...



ljepota :twisted:
ti ocito ne znas da BIH nema skladista gasa...
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#206 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by d2 »

-LIBERO- wrote:Evo na NOVA TV sada javljaju da njima dolazi 30%kapaciteta gasa.
Jos javljaju da Hrvatska drzava ima neke SPREMNIKE tako da mogu izdrzati 2 mjeseca bez plina. :shock: a nasi javili da nase kotlovnice mogu izdrzati 7-8 DANA bez plina. :shock: :shock: :shock:

I onda neko kaze pa sta je kriva nasa vlada...kriva je jer je nespossobna da se organizuje za bilo kakve vandredne situacije,ucite od Hrvatske barem,pravite te faking spremnike kao sto oni imaju za barem tih 2 mjeseca
hrvatska po pesimisticnim procjenama sama proizvodi 60% svojih potreba za plinom, po optimisticnim 98%...
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#207 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by d2 »

medaaa wrote:ovaj apel, da moramo iskljuciti dotok kad nam plina nestane... jel iskljucujem ispod protocnog bojlera il ispod sata... zovem ih vec 10 minuta niko se ne javlja, il me izbace :roll: :roll:
naravno, ostadosmo i mi na kosevskom bez grijanja...
imas automatski ventil kod plinomjera koji se sam iskljuci kad nestane plina tj kad padne pritisak, kad dodje plin ako ti ga ne bude u kuci taj se ventil izvuce kljestima kako bi se oslobodio protok ponovo...

evo tog teksta, vjerovatno misle na obicne ventile koji su ispred bojlera, sporta itd

http://www.biznis.ba//index.php?option= ... 4&Itemid=2
Last edited by d2 on 07/01/2009 03:06, edited 1 time in total.
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#208 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by Aduu »

d2 wrote:
-LIBERO- wrote:Evo na NOVA TV sada javljaju da njima dolazi 30%kapaciteta gasa.
Jos javljaju da Hrvatska drzava ima neke SPREMNIKE tako da mogu izdrzati 2 mjeseca bez plina. :shock: a nasi javili da nase kotlovnice mogu izdrzati 7-8 DANA bez plina. :shock: :shock: :shock:

I onda neko kaze pa sta je kriva nasa vlada...kriva je jer je nespossobna da se organizuje za bilo kakve vandredne situacije,ucite od Hrvatske barem,pravite te faking spremnike kao sto oni imaju za barem tih 2 mjeseca
hrvatska po pesimisticnim procjenama sama proizvodi 60% svojih potreba za plinom, po optimisticnim 98%...
I Hrvatska je tanka sa rezervama
http://www.index.hr/vijesti/clanak/bez- ... 16040.aspx
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#209 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by d2 »

beliver
Posts: 175
Joined: 21/03/2008 18:04

#210 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by beliver »

Ako ćete iskreno meni je ovo sve smiješno i boli me briga, nije mi frka da se smrznem uopšte me ne tangira praviše.....iz prostog razloga, koliko god to bilo do Rusije i Ukrajine, mi moramo i trebamo imati zalihe...i koristiti, kao što je neko lijepo rekao, primjer mrtve Rumunije, ne moraju imati svi nokiJe 96-50NC ..ali zato se mogu ugrijati, mogu ući u EU i slično...danas sam baš malo putovao po ovoj našoj zemlji, i gledajući iz onog voza, koja je to tuga i koliko neiskorištenih prirodnih resursa i potencijala... kada bi sve to bilo normalizovano i razne ruševine pretvorene u fabrike, skoro pa bi mogli biti potpuno nezavisni..a to je lijep osjećaj...
Ali naravno, dok je narod ovakav kakav jeste, naivan i nacionalno ispranih mozgova, i kao što neko reče, dok nam državu vode mudri "matematičari" ( a matematika je jako divna nauka ) neće to baš tako lako ići...a svaki me dan iznova tuga obuzme, jer prođem kroz naše šume, odem do naših rijeka, pogledam malo stvari..i zapitam se, da li sve to mora biti tako primitivno i na najnižem nivou... Ali ne mogu mozak mučiti sa tim, pa nekako idem naprijed, bar dok ne budem mogao nešto promjeniti.. :)

Jedino što me pogađa i što se suosjećam je sa svima koji imaju malu djecu i bebe, znam da im nije lako i da im je najbitnije zdravlje svog djeteta, i imaju svu moguću moju podršku..nadam se da će se sve brzo riješiti...

Laka vam noć
nickyy
Posts: 67
Joined: 12/10/2006 19:35

#211 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by nickyy »

:x nista nas nije zaobislo, niti jedno sranje koje se desilo u svijetu od ratova, recesije pa evo sada i nestasice plina. Kako li ce se grijati parlament sada :lol: mozda odu na kolektivni odmor dok Ruje nepuste plin :evil:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#212 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by VjecitiStudent »

nigdje.nikog wrote:Cujte ovo:

Hećo: KazTransGas bi nam obezbijedio prioritet u isporuci gasa
07.01.2009. 00:35
Federalni ministar energetike, rudarstva i industrije Vahid Hećo potvrdio je jučer za Oslobođenje informaciju da je Bosna i Hercegovina u potpunosti ostala bez plina kao energenta. "To znači da svi oni koji koriste plin moraju preći na alternativna goriva", kazao je Hećo, dodavši da je ovo posljedica više sile - narušenih odnosa između Rusije i Ukrajine.
"To svakako nije u našoj nedležnosti", dodao je Hećo. Potvrdio je da će prva posljedica biti povećanje troškova električne energije u svim domaćinstvima. "Mi smo još jutros kontaktirali velike potrošače plina u državi. Situacija je vanredna", izjavio je ministar Hećo za Oslobođenje. Ovu situaciju, ipak, mogli smo izbjeći, tvrdi federalni ministar.
"Da smo ostvarili strateško partnerstvo sa KazTransGasom iz Kazahstana, ne bismo se našli u ovakvoj situaciji. KazTransGas isporučuje 60 posto plina ruskom Gazpromu, i mi bismo bili prioritet, odnosno - KazTransGas bi mogao izlobirati nesmetan dotok plina u Bosnu i Hercegovinu", pojasnio je Hećo za Oslobođenje.

! ! !

Kako da se kotarisemo ovog idiota?
Ili je Heco idiot, ili on smatra sve gradjane ove zemlje idiotima!
globalbih
Posts: 94
Joined: 12/05/2007 14:04
Location: Sarajevo

#213 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by globalbih »

Ovo je sve globalna ekonomska politika a narodi, posebno stariji ljudi i iznemogli, bolesni, djeca i bebe ispaštaju.
Za sada većina Europe ima rezerve a u BiH toga nema, zato smo ostali bez gasa. Kako god,
jedna informacija,
u Sarajevu su jučer 05.01.2009 pokupovane sve grijalice (onih kvarcni nema ni za lijeka) a već ponestaje i kamina i peći...
Kad sve ovo prodaju, ko zna možda se 08.01. dogovore rusi i ukrajinci iako čisto sumnjam...barem još dvije tri sedmice ćemo se mrznuti da bi znali koliko je njihov gas bitan (tj: da cijena gasa ne bi išla dolje radi toga što ista cijena prati cijenu nafte na svjetskom tržištu).

:bih:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#214 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by strong69 »

zonbirile wrote:koliko vlada sere možemo se grijati na bio gas cijelu sezonu.
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
EmeraldGreen
Posts: 40
Joined: 25/12/2006 17:35
Location: SARAJEVO

#215 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by EmeraldGreen »

Mene samo apsolutno boli kako Bosna i Hercegovina, zemlja koja čuči na tolikom, neiskorištenom energetskom potencijalu, umjesto da poboljša i pojača taj sektor, pa da svi ovisimo sami o sebi i svojoj struji (koji bi nam država mogla davati za male pare) se zakačila za ruski plin.

A ministar Hećo, premijer Branković i Haris Silajdžić svi samo čekaju ne bi li i elektroprivredu privatizovali pa da dobijaju simbolični procenat u svoje debele i duboke džepove, pa državi ne daju, i tvrde da su takva ulaganja skupa...

Pitaj ovih mama sa malom djecom jesu li takva ulaganja skupa?????
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#216 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by Truba »

evo mi se na poslu smrzavamo :cry: :cry: :cry:
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#217 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by Karabaja »

ljudi.. meni je zima :-?
User avatar
shipak
Posts: 303
Joined: 23/06/2008 11:07
Location: tu sam ja, samo me ne vidiš

#218 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by shipak »

stoka jedna.
ja grijalicu koju sam imala, dala, jer sam ja na toplanama. pa reko bar još nekoliko dana ćemo imati grijanje.

eh sad. ja sam novo doseljena u područje centralnog grijanja, i nisam znala ni koja mi je kotlovnica ni ništa. a oni na tv-u sinoć ništa ne rekoše, da ima nekih razlika između kotlovnica.

sad ono bitno. nema grijanja od sinoć. ja jutros zovem centar za korisnike, kaže meni koza ''halo (šmrrrrc)'' ja pitam za tu i tu adresu šta je sa grijanjem, rekli na tv da će toplane raditi bla bla. kaže ona ''ne znam i kod mene je hladno''. reko izvinite je li ovo centar za korisnike, kontam da sam pogriješila, kaže jeste. itd nije mi znala dati info, pa sam zvala neki drugi broj, helem
nema grijanja za one koji imaju neke krovne kotlovnice, a to sam ja izeđu ostalih.

ova priča ima jedini cilj da se požalim :-) :-)
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#219 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by karanana »

pa mi od pocetka ove teme govorimo da krovne kotlovnice nemaju alternativu.
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#220 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by nebojeplavo »

Kod mene od jutros hladni radijatori, a grijem se iz Toplana :roll:
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#221 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by karanana »

besana wrote:
karanana wrote:pa mi od pocetka ove teme govorimo da krovne kotlovnice nemaju alternativu.

Šta je krovna kotlovnica?
vecinom su u novom gradu, mojmilo-dobrinja....pa manje-vise ime ti i govori sta je...jedan veliki spremnik sa plinom i vrucom vodom koji proizvodi toplu vodu za strujanje kroz samo tu zgradu na koju je ta kotlovnica nasadjena.
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#222 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by nebojeplavo »

karanana wrote:
besana wrote:
karanana wrote:pa mi od pocetka ove teme govorimo da krovne kotlovnice nemaju alternativu.

Šta je krovna kotlovnica?
vecinom su u novom gradu, mojmilo-dobrinja....pa manje-vise ime ti i govori sta je...jedan veliki spremnik sa plinom i vrucom vodom koji proizvodi toplu vodu za strujanje kroz samo tu zgradu na koju je ta kotlovnica nasadjena.
Eto izgleda da je i u Starom Gradu, jer neeeema grijanja od jutros :(
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#223 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by vjesticanametli »

nema ni na dobrinji grijanja :mrgreen:
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#224 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by Altsa »

vjesticanametli wrote:nema ni na dobrinji grijanja :mrgreen:
da te razocaram. ima grijanja na dobrinji. :-D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#225 Re: Prekinuta isporuka gasa za BiH i zemlje regiona

Post by hadzinicasa »

ja imam etazno grijanje plin?struja - alternativno grijanje na struju (strujni bojler prikopcan na instalaciju za grijanje) al' se nije palio godinama, pa mu crkla pumpa :))) mislim, kad je neko peh.... :))))
Post Reply