"Novo" Oslododjenje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#26

Post by vedderedi »

Ja ne znam kako neko uopste moze o Avazu govoriti kao o profesionalnoj novini.
To je jedna nekrofilska novina kojoj crna hronika i smrtovnice zauzimaju najvise prostora u svakom broju.

Nikad necu zaboraviti kad su na naslovnoj strani objavili sliku onog narkomana sa Dobrinje koji je umro klececi sa iglom u ruci.

Jadna je ova zemlja kad je ovo najtiraznija novina.
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#27

Post by The_Fluid »

Bez gledanja ostalih komentara, jutros vidjeh to novo Oslobodjenje na trafici, i ne svidja mi se.
Previshe lichi na ratna izdanja Oslobodjenja i ima previshe praznog prostora. Vrsta slova iliti font koji je korishten je ochajan.
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#28

Post by alek »

The_Fluid wrote:Vrsta slova iliti font koji je korishten je ochajan.[/b]
dijelim misljenje. uopste mi se ne svidja novi dizajn, a ako pricamo o kvalitetu, 'oslobodjenje' (za razliku od ostalih dnevnih novina) ipak ima neki koncept.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#29

Post by Fair Life »

orkan wrote:Oslobođenje je pored Nezavisnij najobjektivniji štampani medij.
Slazem se.
Oslobodjenje i Nezavisne novine su najobjektivnije dnevne novine na prostoru BiH.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#30

Post by Fair Life »

Stitch__ wrote:
lin wrote:EfE: "Kada se rijese iskompleksiranih dinosurus-jugonostalgicara poput Dizdarevica, i manu se crvenih masnica, postojace mogucnost da udu u konkurenciju ostalim listovima"

Nadam se da pod ovim "ostalim listovima" ne aludiras na Avaz :? ... koji možda jeste konkurencija što se tiče tiraža ali sigurno ne i kvaliteta.
smijesno :lol:
cuj avaz je MOZDA KONKURENCIJA PO TIRAZU
avaz ima NAJMANJE 10 puta veci tiraz od oslobodjenja :lol:
ja ne znam sta je za tebe mjerilo kvaliteta, ako nije tiraz
da je kvalitetno, valjda bi se prodavalo :?
ovdje su svi nepristrasni, a svjesno ignoriraju cinjenice...za mene je to cista pristrasnost :lol:
neka crknu dushmani :D :lol:
Avazov tiraz je samo mjerilo kolicine gluposti (nivoa razuma) koju je BiH narod uspio apsorbovati u procesu zaglupljivanja, u ovom konkretnom slucaju, od SDA stranke.

Nazdravlje vam citanje Avaza i zivjeli !
Last edited by Fair Life on 30/09/2004 11:08, edited 1 time in total.
bezvizni
Posts: 16
Joined: 18/03/2004 11:53

#31

Post by bezvizni »

Fair Life, da ti nisi slučajno Željko Kopanja?!!!!

Ako jesi, srdačan pozdrav, samo nastavi tako !!!!!!!!:)))))))))
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#32

Post by Prenj »

Stitch__ wrote:
lin wrote:EfE: "Kada se rijese iskompleksiranih dinosurus-jugonostalgicara poput Dizdarevica, i manu se crvenih masnica, postojace mogucnost da udu u konkurenciju ostalim listovima"

Nadam se da pod ovim "ostalim listovima" ne aludiras na Avaz :? ... koji možda jeste konkurencija što se tiče tiraža ali sigurno ne i kvaliteta.

smijesno :lol:

cuj avaz je MOZDA KONKURENCIJA PO TIRAZU

avaz ima NAJMANJE 10 puta veci tiraz od oslobodjenja :lol:

ja ne znam sta je za tebe mjerilo kvaliteta, ako nije tiraz

da je kvalitetno, valjda bi se prodavalo :?

ovdje su svi nepristrasni, a svjesno ignoriraju cinjenice...za mene je to cista pristrasnost :lol:

neka crknu dushmani :D :lol:
Po ovoj logici su u predratnoj YU:
- beogradske "Vecernje novine", jedno od najubojitijih oruzja srpskog fasizma, bile najbolja dnevna novina,
- AS najbolja sedmicna novina.

Doduse, Mensur Osmovic, jedan od urednika tiraznog 'AS'-a je napravio i ovaj i ovakav 'Avaz', da bi onda dobio i zasluzenu nagradu: Kada je pukla tikva izmedju njega i Radoncica, "Dnevni Avaz" je objavio pricu kako je Mensur Osmovic poznati KOS-ovac.

Pogano, kako god okrenes.
Last edited by Prenj on 30/09/2004 11:10, edited 1 time in total.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#33

Post by Fair Life »

bezvizni wrote:Fair Life, da ti nisi slučajno Željko Kopanja?!!!!

Ako jesi, srdačan pozdrav, samo nastavi tako !!!!!!!!:)))))))))
Nisam ti ja covjek zeljan kopanja. Vruc se izvorske vode napiti... pa hasta. Vise volim debelu hladovinu.
Last edited by Fair Life on 30/09/2004 12:03, edited 1 time in total.
LudoALudjiJA
Posts: 993
Joined: 09/08/2004 16:14
Location: Sarajevo

#34

Post by LudoALudjiJA »

Fair Life wrote:
orkan wrote:Oslobođenje je pored Nezavisnij najobjektivniji štampani medij.
Slazem se.
Oslobodjenje i Nezavisne novine su najobjektivnije dnevne novine na prostoru BiH.
Svako tudjom objektivnoscu ustvari naziva njegovu (tudju) subjektivnost koja se poklapa sa licnom subjektivnoscu tog posmatraca.
I Avaz i Oslobodjenje su obojeni. Avaz uglavnom u zeleno, ali znaju nekad treperiti na vjetru poput zelenog lista ili njegovog suma koji lici na sum (sustanje), opet zelenih, novcanica. Oslobodjenje je principijelnije i ostalo je vjerno svojoj crvenoj tradiciji koja vuce korijene jos iz II svj. rata.
Dakle, oba lista podrzavaju (svako iz svojih razloga) politicke opcije i to podrzavanje utice na njihovu objektivnost i profesionalizam. To se manifestuje ili lazima koje uljepsavaju sliku o "svojima", lazima koje ocrnjuju "njihove" ili prostim presucivanjem istina koje su u prilog "drugima". Dakle, oba lista su sa stanovista objektivnog novinarstva, pristrasna i neobjektivna. Mozda ne jednako i na isti nacin, ali se radi o nijansama.
Ako pogledamo sporedne stvari, a koje prosjecnom citaocu puno znace, dakle: dizajn u najsirem smislu rijeci (od boja do redoslijeda rubrika), kao i pismenost novinara, Avaz je puno ispred Oslobodjenja. Valjda zato sto ima veci tiraz, vise novca i logicno je da se to oslika kroz tu vrstu kvaliteta novine.
Neko je ranije napisao, izvinjavam se sto se ne sjecam ko, kako u Oslobodjenju moze procitati priloge iz Avaza sa par dana zakasnjenja. Ima istine u tome. Radi se o stvarima skinutim sa neta, Avaz ih objavi dva dana nakon sto one budu vijest u svijetu, a Oslobodjenje par dana za Avazom.
Nadam se da cemo nekad imati objektivan i kvalitetan dnevni list. Sad ga nemamo.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#35

Post by Prenj »

Na svijetu ne postoji novina bez stava, i to je jasno.

Oslobodjenje nije ni sjena novine kakva je bila pred sam rat i u ratu (uz izuzetak par casnih novinarskih pera koji i danas pisu).
Izlazenje Avaza je jedna od najvecih civilizacijskih sramota koje su se ikada desile gradu Sarajevu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#36

Post by Alfons Kauders »

Fair Life wrote:
Stitch__ wrote:
lin wrote:EfE: "Kada se rijese iskompleksiranih dinosurus-jugonostalgicara poput Dizdarevica, i manu se crvenih masnica, postojace mogucnost da udu u konkurenciju ostalim listovima"

Nadam se da pod ovim "ostalim listovima" ne aludiras na Avaz :? ... koji možda jeste konkurencija što se tiče tiraža ali sigurno ne i kvaliteta.
smijesno :lol:
cuj avaz je MOZDA KONKURENCIJA PO TIRAZU
avaz ima NAJMANJE 10 puta veci tiraz od oslobodjenja :lol:
ja ne znam sta je za tebe mjerilo kvaliteta, ako nije tiraz
da je kvalitetno, valjda bi se prodavalo :?
ovdje su svi nepristrasni, a svjesno ignoriraju cinjenice...za mene je to cista pristrasnost :lol:
neka crknu dushmani :D :lol:
Avazov tiraz je samo mjerilo kolicine gluposti (nivoa razuma) koju je BiH narod uspio apsorbovati u procesu zaglupljivanja, u ovom konkretnom slucaju, od SDA stranke.

Nazdravlje vam citanje Avaza i zivjeli !
Fakat mjerilo gluposti, dobro sroceno.

:D joj lika, tiraz mjerilo kvaliteta, :lol:

Pa care moj koliko CD-ova prodaju turbofolkeri a koliko dzezeri u BiH, nevjerovatno ! Daj molim te... Inace ne svidja mi se "novo" Oslobodjenje, mislim da su trebali poraditi na nekim vaznijim stvarima, dizajn je sasvim sporedan, a nazalost novi dizajn mi se ne dopada. Nekako lici na Avaz i slicne bijede, bolje je da su ostali pri starom.
I ono valjanje reklama na naslovnu je bezzze, al ljudi su u gadnoj krizi pa ih valjda to opravdava...
lin
Posts: 94
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: Sarajevo, BiH

#37

Post by lin »

Stitch: "ja ne znam sta je za tebe mjerilo kvaliteta, ako nije tiraz "

Po toj logici Express je izuzetno kvalitetna novina :?
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#38

Post by BigusDickus »

glasnost wrote:Image


prelistao sam jutros... imam osjecaj da su malo podzonili od jutarnjeg lista... mozda jos neke stvari dotjeraju u hodu... npr. one kretenske stamparske greske, kada umjesto navodnika otkucaju ž i sl...

i da ne stavljaju reklame na naslovnicu... bar ne ovoliko.

pod hitno u penziju otjerati neke komentatore...

dobri komentatori: beric, sagolj, dizdarevic, prlenda, prohic.
Hajde kad je PREMINGER onda moze :D :D :D

mozda drugi put da stave reklamu na vrh strane :D :D

mislim, ipak je to PREMINGER :D
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#39

Post by Stitch__ »

Prenj wrote:Na svijetu ne postoji novina bez stava, i to je jasno.

Oslobodjenje nije ni sjena novine kakva je bila pred sam rat i u ratu (uz izuzetak par casnih novinarskih pera koji i danas pisu).
Izlazenje Avaza je jedna od najvecih civilizacijskih sramota koje su se ikada desile gradu Sarajevu.
ti si sramota gradu Sarajevu :D

vidim da si pametniji od 50.000 ljudi :D, 100.000 petkom :D

inteligentno moje...na stranu politicka opredeljenja, sada raspravljamo o kvalitetu...jesil ikad cuo da je nekvalitetno - uspjesno? ne ogranicavaj se samo na medije...zasto je tvoje oslobodjenje propalo? zato sto je zadto u prastari komunisticki sistem i nikako da shvati da je to vrijeme proslo...

niko ljude ne tjera da kupuje avaz :-)

svi koji misle da je oslobodjenje kvalitetnije, i kupuju ga...

a takvih je, priznaces, malo :D

zato u choshak sine :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#40

Post by Prenj »

Stitch__

Opet ti ponavljam bliski primjer: beogradske "Vecernje novine", glavno glasilo sprskog fasizma, su bile najtiraznije novine u predratnoj Jugoslaviji.
maraDONa
Posts: 276
Joined: 29/07/2004 09:39
Location: fc sarajevo

#41

Post by maraDONa »

londonski "sun" (zuta stampa, sa ekskluzivnim informacijama iz zivota b. spirs i inih silikonskih seljancura) je ubijedljivo najtirazniji dnevnik u britaniji. slicna situacija je i u njemackoj sa "bildom"
da li to znaci da su bolja i uticajnija novina od Financial timesa ili Spiegela :?

hocu da kazem da tiraz ne znaci kvalitet
problem avza je sto se ne vode profesionalnom krilaticom
dobro uciniti popularnim, a popularno dobrim, nego podilaze glupoj masu

sto se tice oslobodjenja i novog preloma, los je
morajku puno vise uciniti das se vrate na mjesto najbolje bh. novine koje su izgubili
lin
Posts: 94
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: Sarajevo, BiH

#42

Post by lin »

Ali otkud uopšte ta ideja da ako većina kupuje Avaz da je to kvalitetna novina?

Da, "svi" čitaju Avaz, "svi" slušaju Cecu i "svi" gledaju Jerry Springera...pa šta? Ovi fenomeni su još uvijek dno dna što se tiče kulture.

Prosječni ljubavi roman ima 10 puta veći tiraž od Shakespeara...
bezvizni
Posts: 16
Joined: 18/03/2004 11:53

#43

Post by bezvizni »

Zagovaraču poštenog života, fakat imaš duha!:))
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#44

Post by alek »

lin wrote:Prosječni ljubavi roman ima 10 puta veći tiraž od Shakespeara...
:D nikako
prosjecni ljubavni roman nije stampan na svim jezicima svijeta! pada ti 'zakljucak' u vodu :)
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#45

Post by Stitch__ »

...isto vazi i za tu dvojicu :D

maradona, jel ti to poredis sun i financial times? :? :?

nidje veze

ko da poredis coca colu i vodku :-)
maraDONa
Posts: 276
Joined: 29/07/2004 09:39
Location: fc sarajevo

#46

Post by maraDONa »

pa ti si govorio o tirazu :roll: koliko se sjecam :D
kod nas je problem sto nije dovoljno razvijeno trziste pa se "zuti" avaz proglasava politickim dnevnikom
8)
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#47

Post by Stitch__ »

hehe

jesam govorio o tirazu al sam avaz poredio (zapravo se ne moze poredit al tako se kaze :D ) sa ostalim dnevnim novinama...a ne sa teenom npr, koji sa avazom ima veze kao i sun sa financial timesom :-)


8-)
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#48

Post by Stitch__ »

evo, tiraz je veliki argument, al hajde da ga zanemarimo

zanemarimo i politicke obojenosti svih novina, jer to nasu pricu cini subjektivnom, zapravo se raspravljamo ko podrzava koju stranku a ne koja je novina kvalitetnija

imajuci to u vidu

navedi mi jednu stvar koja je u oslobodjenju kvalitetnija nego u avazu?
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#49

Post by Prenj »

Stitch__ wrote:hehe

jesam govorio o tirazu al sam avaz poredio (zapravo se ne moze poredit al tako se kaze :D ) sa ostalim dnevnim novinama...a ne sa teenom npr, koji sa avazom ima veze kao i sun sa financial timesom :-)
8-)
Stitch_

U pravu si, treba porediti "Avaz" - http://www.avaz.ba i "Vecernje Novosti" - http://www.novosti.co.yu
Mada cak i fasisticke "Vecernje" imaju rubriku za kulturu ...
maraDONa
Posts: 276
Joined: 29/07/2004 09:39
Location: fc sarajevo

#50

Post by maraDONa »

oslobodjenje je kao sto prenj rece najbolje u kulturi, uvijek su bili, mislim da su im gradske stranice bolje od avazovih
a za ostalo, priznajem da mi se ponekad gadi kupiti avaz, ali sta cu kad jedini oni imaju izvještaje o sinoc kasno zavrsenim utakmicama
mora im se priznati da su najsveziji i najvrijedniji
mada nemaju ni jedno relevantno novinarsko pero

ali kada napisu "u Slozi" :x (palatelizacija kod licnih imena se ne pika) ili kada "novinarka" nabraja imena pjesama Z.pusenja "na drini cuprije" i koje vec, dodje mi da placem sto su to nase najinformisanije i najbrze novine
neko spomenu "nezavisne", dobre su, cak bolje i od oslobodjenja, mada i nijima fali svjezine
Post Reply