Avio kompanije all about

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

drndalo

#3301 Re: Avio kompanije all about

Post by drndalo »

Jel' ti ja licim na arhivu Ministarstva vanjskih poslova ? Odakle mi to ? Imas li ti ? Posto si, vidim, internetski pismenija od mene, hajd' ga ti nadji na web-u, i dokazi mi jednom za svagda da si ti u pravu...? Ili ako ga ne uspijes pronaci, to postaje dokaz da nikada nije ni postojao...?

Austrian je iza rata poceo letjeti VIE-SJJ-VIE barem od 1998 godine, na osnovu cega ? Na osnovu ovog multilateralnog sporazuma iz '2006 ?

EDIT: Sad nadjoh na web-u Ministarstva vanjskih poslova listu svih bilateralnih sporazuma Austrije i BiH,
pogledati red: 12 BIL

http://www.mfa.ba/vanjska_politika_bih/ ... 95&id=7661

Image

Image
edina2

#3302 Re: Avio kompanije all about

Post by edina2 »

drndalo wrote:Jel' ti ja licim na arhivu Ministarstva vanjskih poslova ? Odakle mi to ? Imas li ti ? Posto si, vidim, internetski pismenija od mene, hajd' ga ti nadji na web-u, i dokazi mi jednom za svagda da si ti u pravu...? Ili ako ga ne uspijes pronaci, to postaje dokaz da nikada nije ni postojao...?

Austrian je iza rata poceo letjeti VIE-SJJ-VIE barem od 1998 godine, na osnovu cega ? Na osnovu ovog multilateralnog sporazuma iz '2006 ?

EDIT: Sad nadjoh na web-u Ministarstva vanjskih poslova listu svih bilateralnih sporazuma Austrije i BiH,
pogledati red: 12 BIL

http://www.mfa.ba/vanjska_politika_bih/ ... 95&id=7661

Image

Image
Ovo je stari ugovor. Naravno, da su morali pceti s necim. Ja pokusavam da ti objasnim da nakon ove multilaterale ne postoji bilaterala. Znaci da Austrian moze letiti koliko hoce puta sedmicno ovdje i sa koliko hoce aviona. Tako i sve navedene clanice ugovora. Ne pricam o 5tim pravilima avio saobracaja.
BH Airlines je zatvorio svoju destinaciju za Bec i to je cinjenica. Da su mogli ograniciti Austrian jel mislis da ne bi...jer svi su glupi!!!Pogledaj samo cijene Austriana dan danas.
Ako imas dokaza da smo ogranicili Austrian sa brojem letova kako si naveo super stavi...Samo pises svoje teorije... :roll: :roll: :roll:
Last edited by edina2 on 14/03/2012 15:14, edited 1 time in total.
drndalo

#3303 Re: Avio kompanije all about

Post by drndalo »

Kolutala ti ne kolutala, nisi nista dokazala... Kad smo vec kod teorije i prakse, jel ovaj multilateralni sporazum izasao kod nas u Sl. listu ?
edina2 wrote:Drndalo gore si naveo da postoji bilateralni ugovor i jos uvijeg ga nisi postavio a tvrdis da postoji. :roll: :roll: :roll:
edina2 wrote:Ovo je stari ugovor. Naravno, da su morali pceti s necim. Ja pokusavam da ti objasnim da nakon ove multilaterale ne postoji bilaterala.
Jesi li trazila dokaz da postoji bilateralni ? Jesi. Sad je prica sta je "starije"... I ja mislim da bi ovo zadnje trebalo biti "starije" od starog, ali... Praksa nas demantuje... Ili smo zaista pravo slijepo crijevo odakle niko nigdje ne putuje, i niko ne dolazi, a sudeci po brojevima na SJJ i nije bas tako... Ili je nesto drugo u pitanju, nesto sto mi obicni smrtnici ne mozemo da prokljuvimo, a tice se "tumacenja" sporazuma, i ispunjavanja uslova iz aneksa, i zastite domacih kompanija, koje "kao" imamo, a "ona" jednom nogom u grobu, a drugom na kori od banane...

BH Airlines nije mogao blokirati Austrian, jer su u tom "starom" bilateralnom sporazumu sigurno samo te 2 kompanije (ili njihovi pravni nasljednici) imale pravo letnja BiH-Austrija...Da je tako kako ti kazes, FlyNiki kao austrijska kompanija bi vec radio tu liniju, ili ne bi bilo punika za 2-3x sedmicno...?

Kao sto niko drugi ne leti izmedju Njemacke i BiH, osim LH (+Germanwings kao kcerka firma), te BH Airlines-a... Ili bi Air Berlin letio bilo odakle iz Njemacke, bar 2x sedmicno, nije valjda da nema nasih toliko "gore"?

Ja bas i ne kontam sta ti pokusavas reci u ovoj raspravi sa mnom ? Da je lazem ? Da sam zloban ? Da je sve dobro, i regulisano, ali eto nece niko da leti...? Malo je previse slucajnosti u svemu tome, a godine zivota me uce da malo pravih slucajnosti ima...
jer svi su glupi!!!
Kad sam i kome ja rekao da je glup ???
ljubav_aha

#3304 Re: Avio kompanije all about

Post by ljubav_aha »

edina2,da li si cula za antitrust law/policy koja moze biti vlro lako ugrozena :?:
macan prvi

#3305 Re: Avio kompanije all about

Post by macan prvi »

edina2 wrote: Ovo je stari ugovor. Naravno, da su morali pceti s necim. Ja pokusavam da ti objasnim da nakon ove multilaterale ne postoji bilaterala.
Problem je u tome da ne postoji multilaterala, kako je drndalo objasnio gore.
edina2 wrote: BH Airlines je zatvorio svoju destinaciju za Bec i to je cinjenica. Da su mogli ograniciti Austrian jel mislis da ne bi...jer svi su glupi!!!
Ne, suprotno: po bilaterali bas Austrian nisu mogli ograniciti, a druge jesu. Po multilaterali nece moci nikog, kad ista proradi :wink:

drndalo wrote:Kolutala ti ne kolutala, nisi nista dokazala... Kad smo vec kod teorije i prakse, jel ovaj multilateralni sporazum izasao kod nas u Sl. listu ?
edina2 wrote:Drndalo gore si naveo da postoji bilateralni ugovor i jos uvijeg ga nisi postavio a tvrdis da postoji. :roll: :roll: :roll:
edina2 wrote:Ovo je stari ugovor. Naravno, da su morali pceti s necim. Ja pokusavam da ti objasnim da nakon ove multilaterale ne postoji bilaterala.
Jesi li trazila dokaz da postoji bilateralni ? Jesi. Sad je prica sta je "starije"... I ja mislim da bi ovo zadnje trebalo biti "starije" od starog, ali... Praksa nas demantuje... Ili smo zaista pravo slijepo crijevo odakle niko nigdje ne putuje, i niko ne dolazi, a sudeci po brojevima na SJJ i nije bas tako... Ili je nesto drugo u pitanju, nesto sto mi obicni smrtnici ne mozemo da prokljuvimo, a tice se "tumacenja" sporazuma, i ispunjavanja uslova iz aneksa, i zastite domacih kompanija, koje "kao" imamo, a "ona" jednom nogom u grobu, a drugom na kori od banane...

BH Airlines nije mogao blokirati Austrian, jer su u tom "starom" bilateralnom sporazumu sigurno samo te 2 kompanije (ili njihovi pravni nasljednici) imale pravo letnja BiH-Austrija...Da je tako kako ti kazes, FlyNiki kao austrijska kompanija bi vec radio tu liniju, ili ne bi bilo punika za 2-3x sedmicno...?

Kao sto niko drugi ne leti izmedju Njemacke i BiH, osim LH (+Germanwings kao kcerka firma), te BH Airlines-a... Ili bi Air Berlin letio bilo odakle iz Njemacke, bar 2x sedmicno, nije valjda da nema nasih toliko "gore"?

Ja bas i ne kontam sta ti pokusavas reci u ovoj raspravi sa mnom ? Da je lazem ? Da sam zloban ? Da je sve dobro, i regulisano, ali eto nece niko da leti...? Malo je previse slucajnosti u svemu tome, a godine zivota me uce da malo pravih slucajnosti ima...
jer svi su glupi!!!

:thumbup: Samo se ne uzrujavaj, nema potrebe ;-)
macan prvi

#3306 Re: Avio kompanije all about

Post by macan prvi »

ljubav_aha wrote:
macan prvi wrote:Pitanje za avioentuzijaste i sve koji vole pratiti letove u egzoticne destinacije :D Zanima me nesto vezano za egzoticnu destinaciju Mostar :D :skoljka: Pisali smo vec na ovom topicu da u Mostar do sad slijecu iskljucivo charteri, ali bi mene zanimao red letenja za takve letove. Na web-stranici mostarskog aerodroma takvih informacija nema, a ja na netu nisam uspio naci nista.

Trebala bi mi dakle neka stranica gdje su navedeni charter-letovi iz svih destinacija za Mostar, nezavisno od toga odakle charter krece. Ako mi neko moze pomoci, to bi bilo odlicno. :)

Air Vallée od pocetka Aprila
Znam to, ali oni Mostar uopste jos nemaju u sistemu rezervacija :-)

Zna li iko gdje se moze naci sistem rezervacija i listing charter-letova? :-?
edina2

#3307 Re: Avio kompanije all about

Post by edina2 »

macan prvi wrote:
edina2 wrote: Ovo je stari ugovor. Naravno, da su morali pceti s necim. Ja pokusavam da ti objasnim da nakon ove multilaterale ne postoji bilaterala.
Problem je u tome da ne postoji multilaterala, kako je drndalo objasnio gore.
edina2 wrote: BH Airlines je zatvorio svoju destinaciju za Bec i to je cinjenica. Da su mogli ograniciti Austrian jel mislis da ne bi...jer svi su glupi!!!
Ne, suprotno: po bilaterali bas Austrian nisu mogli ograniciti, a druge jesu. Po multilaterali nece moci nikog, kad ista proradi :wink:

drndalo wrote:Kolutala ti ne kolutala, nisi nista dokazala... Kad smo vec kod teorije i prakse, jel ovaj multilateralni sporazum izasao kod nas u Sl. listu ?

jer svi su glupi!!!

:thumbup: Samo se ne uzrujavaj, nema potrebe ;-)
Nije nista objasnio samo prebacuje temu...a ne znam zašto?!!!Procitaj fino postove pa ces vidjeti.
Prvo multilaterala postoji ali ne vazi samo za EU(cijelu) jer 3 zemlje nisu ratifikovale.(to je ono sto je u postu koji je drndalo dobio od civ.av.) Medjutim za sve ostale zemlje koje su u ugovoru (npr Austria,Njemacka) vrijedi.
Kada multilaterala stupi na snagu prestaje bilaterala tj ona stara koju je on spominjao.Pravno je tako. Austrian leti na osnovu multilaterale. Ja sam mu rekla da dostavi bilateralu tj dokaz na osnovu kojeg tvrdi svasta (npr. da je Austrian ogranicen letovima ) i nije nista dostavio samo prebacuje temu.
Nema potrebe da se bilo ko uzrujava samo diskutujemo... 8-)
Last edited by edina2 on 15/03/2012 13:46, edited 1 time in total.
drndalo

#3308 Re: Avio kompanije all about

Post by drndalo »

edina2 wrote:Prvo multilaterala postoji ali ne vazi samo za EU jer 3 zemlje nisu ratifikovale.(to je ono sto je u postu koji je drndalo dobio od civ.av.) Medjutim za sve ostale zemlje koje su u ugovoru (npr Austria,Njemacka) vrijedi.
Pravno je tako.
E hajd' sad ti fino procitaj sama sta si napisala...? Ili Austrija i Njemacka nisu u EU ?
edina2

#3309 Re: Avio kompanije all about

Post by edina2 »

drndalo wrote:
edina2 wrote:Prvo multilaterala postoji ali ne vazi samo za EU jer 3 zemlje nisu ratifikovale.(to je ono sto je u postu koji je drndalo dobio od civ.av.) Medjutim za sve ostale zemlje koje su u ugovoru (npr Austria,Njemacka) vrijedi.
Pravno je tako.
E hajd' sad ti fino procitaj sama sta si napisala...? Ili Austrija i Njemacka nisu u EU ?
Ne vazi za cijelu (ispravka) EU ali vazi za zemlje koje su unutar EU a koje su potpisale. Znaci da bi vazilo za sve zemlje EU mora ga odobriti EU.
macan prvi

#3310 Re: Avio kompanije all about

Post by macan prvi »

Pitate se je li moguce da platite preko 300 eura za let bez presjedanja i na kraju ga ne mozete pomjeriti? Jest moguce! To vam nudi Austrian na letovima za/iz Sarajeva.

Austrian - we fly to rip you off :x :x :x
ljubav_aha

#3311 Re: Avio kompanije all about

Post by ljubav_aha »

macan prvi wrote:Pitate se je li moguce da platite preko 300 eura za let bez presjedanja i na kraju ga ne mozete pomjeriti? Jest moguce! To vam nudi Austrian na letovima za/iz Sarajeva.

Austrian - we fly to rip you off :x :x :x
zasto ne mozes pomjeriti ,nisi napisao,sto je njihovo obrazlozenje :)
ljubav_aha

#3312 Re: Avio kompanije all about

Post by ljubav_aha »

Mostar aerodorm je vlasnistvo grada Mostara 88% , i 12% sudjedne CROacije :D HR od 1og januara'13 je aktican clan EU,khm,sto ce biti sa aerodromom :D
nino90

#3315 Re: Avio kompanije all about

Post by nino90 »

mozel li mi neko objasniti ovaj clanak
znaci nista mi nije jasno, procito sam i opet ne kontam sta se desava XD
akcija007

#3316 Re: Avio kompanije all about

Post by akcija007 »

reni-90 nemoj da te zbunjuje taj clanak, od toga jos nema nista, uglavnom se radi da ce se iz SA moci letjeti za 100 EUR povratna karta samo sa rucnim koferom, ako hoces veci kofer da cekiras i ubacis ga u bunker moras i extra da platis.
ChataDodajStaHoces

#3317 Re: Avio kompanije all about

Post by ChataDodajStaHoces »

akcija007 wrote:reni-90 nemoj da te zbunjuje taj clanak, od toga jos nema nista, uglavnom se radi da ce se iz SA moci letjeti za 100 EUR povratna karta samo sa rucnim koferom, ako hoces veci kofer da cekiras i ubacis ga u bunker moras i extra da platis.
Sasvim normalno za bilo koju low cost kompaniju. Cuj nema nista od toga i ovo razlog :-)

Mene interesuje koje su to kompanije koje su zainteresovane. Mislim da bi daleko najpovoljnije bile WizzAir, EasyJet, Ryanair, ali znam da oni traze ogromne svote novca kao reklamu na njihovim sajtovima... Ima li neko neke inside info? :roll:

Ovakva jedna stvar o kojoj mi pricamo godinama bi podigla nevjerovatno podigla nivo turizma u BiH.
Dionysios

#3318 Re: Avio kompanije all about

Post by Dionysios »

...
Last edited by Dionysios on 28/03/2021 23:28, edited 1 time in total.
alibaba007

#3319 Re: Avio kompanije all about

Post by alibaba007 »

Low cost to Sarajevo
New airlines would be more than welcomed by airports in Bosnia and Herzegovina. In February, the country’s busiest airport, Sarajevo, suffered a 21% passenger decrease by handling only 26.278 passengers. During the month the airport was affected by bad weather but also B&H Airlines’ route suspensions. However, the full brunt of the carrier’s woes is to be felt at the airport in March. Currently, B&H operates a single daily flight to Istanbul with an ATR72. During February, Banja Luka Airport welcomed 424 passengers and Mostar 318. Tuzla did not manage to attract any passengers last month.
:x
poznanik

#3320 Re: Avio kompanije all about

Post by poznanik »

Slovenci spajaju aviokompanije SFRJ

BEOGRAD, Spajanje “Adria Ervejza”, “Kroacije Erlajnsa”, “Jat Ervejza” i “Montenegro Erlajnsa” u jednu kompaniju predstavlja jedini izlaz za ove avio-prevoznike, jer ni jedan ne može samostalno prebroditi globalnu krizu, rekao je generalni direktor “Adrije Ervejza” Klemen Boštjančič.

On je najavio da će prije toga pokušati samostalno da nađe kupca za “Adriju”, a ako mu to ne uspije, spreman je konkurentima sa tržišta bivše SFRJ ponuditi svoj plan integracije.

“Ako prodaja `Adrije` stranom partneru propadne, naša posljednja šansa biće regionalna integracija”, rekao je Boštjančič, samo sedam dana nakon što je Asocijacija evropskih avioprevoznika apelovala na “Adriju” da preuzme “vodeću ulogu u integraciji bivšeg jugoslovenskog avio-tržišta”, prenosi list “Danas”.

Direktor “Adrije” izjavio je da je iz Brisela već stigla podrška za stvaranje zajedničkog prevoznika, ali da će njegova kompanija ipak prvo pokušati da privatizacijom riješi svoj problem.

Do kraja ovog mjeseca izabraće se finansijski konsultant koji bi trebalo da “Adriji” pomogne u njenom privatizacionom procesu.
Vjerovatno BiH avio-kompanije posluju pozitivno, čim ih nema u razmatranju integracije :oops:
akcija007

#3321 Re: Avio kompanije all about

Post by akcija007 »

Narode, Croatia Airlines mi je vecernji let iz ZG za SA s polaskom u 21:10h, pomakla na 22h s dolaskom u SA u 22:50h, zar nas aerodrom radi u ta doba ?
Entropio

#3322 Re: Avio kompanije all about

Post by Entropio »

akcija007 wrote:Narode, Croatia Airlines mi je vecernji let iz ZG za SA s polaskom u 21:10h, pomakla na 22h s dolaskom u SA u 22:50h, zar nas aerodrom radi u ta doba ?
Ne radi, ali sačekaće.
akcija007

#3323 Re: Avio kompanije all about

Post by akcija007 »

to je u ljetnom redu letenja, jednu noc je stari termin odlaska u 21:10h, drugu noc u 22h polazi i tako naizmjenicno, posada se nece stici ni naspavati sleti u SA u 22:50h, u hotelu su do 23:30h i ujutro nazad u 06:30h ....

promjenom reda letenja otvorio se novi problem, s promjenom dio ekipe ne moze stici dalje na bus u 22:30h koji polazi iz SA za Zenicu , mozemo li mi zahtijevati da nas prebace iz Zagreba na letove preko Beca u 18:45h, a prethodno dolazimo s drugom odvojenom kartom u 17:15h u ZG iz Skopja ?
Koshpa

#3324 Re: Avio kompanije all about

Post by Koshpa »

Nece vas prebaciti, njih je briga kada ko ima Bus, njihovo je da te prevezu od tacke A do tacke B
akcija007

#3325 Re: Avio kompanije all about

Post by akcija007 »

ok Kospa ali su oni pomaklnuli red letenja za 50 minuta kasnije koji je meni stvorio probleme, ne znam otkud sada da tumbaju red letenja, vec desetak godina je isti raspored i bas sada da polijecu u 22h ...
Post Reply