Bajram party II

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

sokkia

#826 Re: Bajram party II

Post by sokkia » 22/08/2011 09:30

Ja planiram okupiti dobrovoljce koji če, naravno sa maskama iči i devastirati sve lokale u kojima budu organizovani ovakve svinjarije :lol:

madner

#827 Re: Bajram party II

Post by madner » 22/08/2011 10:01

Skupljam odred koji ce unistiti sav taj alkohol. :D

neretvanac

#828 Re: Bajram party II

Post by neretvanac » 22/08/2011 10:09

Muslimani koji tako provode Bajram nek se zapitaju.
Sapienti sat est.

amrica

#829 Re: Bajram party II

Post by amrica » 22/08/2011 10:48

madner wrote:Skupljam odred koji ce unistiti sav taj alkohol. :D

:D

kritichar

#830 Re: Bajram party II

Post by kritichar » 22/08/2011 11:09

Goblin wrote:
vedomedo wrote:@bandini ako nevjernici, nemuslmani i ateisti ne ucestvuju na skupovima tipa "Bajram party" onda se slazem da ih je besmisleno uvlaciti u citavu pricu.

Hocu samo da jasno postavim poziciju muslimana prema tom fenomenu.

Evo na primjer ako jedan musliman vidi skupinu ljudi koja namjerava ucestvovati na jednom takvom skupu i ako se jedan dio
njih deklarise kao muslimani a jedan dio deklarise kao nemuslimani.

Onda bi naravno rekao nemuslimanima da je nazivanje jednog takvog skupa bajramskim uvreda za muslimane;
muslimanima bih rekao uz to da je to sto cine haram i jasan grijeh protiv Bozijih propisa.

I kao musliman medju muslimanima mi je duznost da informisem muslimane i upucujem na stvari koje ce jacati njihovo vjerovanje.
Pa evo kad bi meni kao muslimanu to rekao uz Bajram. Ja bih ucinio isto sto i ogromna vecina Bosanaca: Nasmijesio bih ti se,rukom zavrnuo turu,podigao casu sa pivom rekao Bajram barcola i zivio :D :D :D :D
Musliman po popisu iz 1991 :-)

plemba

#831 Re: Bajram party II

Post by plemba » 22/08/2011 14:11

ultima_palabra wrote:
Dakle, najvažnije je svoj lični izbor ne uzimati kao mjeru koja bi bila adekvatna za sve ljude ovoga svijeta.
Ovu rečenicu bismo svi trebali ponavljati dok je ne naučimo :thumbup:

I još nešto, samo na forumima su ljudi ovako principijelni :-D Ovdje su svi ili nepokolebljivi ateisti koji nikad nisu ni pomislili da postoji Bog i koji furaju apsolutni hedonizam, ili savršeni vjernici koji svaki vakat klanjaju u džamiji i alkohol nisu vidjeli ni na filmu :-) Mislim, odvadite malo... većina ljudi u stvarnom životu je negdje između.

U tinejdžerskim godinama sam znao ispostiti čitav Ramazan i napiti se za Bajram... doduše ne na ovakvim partyjima, jer sam bio u nekom drugom folu, ali jesam. I šta sad ja dobijam ako na forumu napišem da nisam, gomila ljudi koja me ne poznaje će me smatrati principijelnim? :roll:

Zato donekle i razumijem tu djecu, žive u ispraznom društvu i razbijenim familijama, bez pravih uzora oko sebe... treba tu vremena i iskustva da ti se stvari u glavi poslože na pravi način.
ma nije stvar ko pije, da li je ateista, musliman ili ko god. svakom njegovo brate.
al nemojte mi to zvati bajramskim partyem (cak i ako je tamo toliko muslimana koliko govorite), zovi kako hoces, al nemoj bajramskim.

p.s. ultima, nije ovo tebi direktno upuceno, nego ja to 'nako... :D

Bloo
Globalna šefica

#832 Re: Bajram party II

Post by Bloo » 22/08/2011 14:32

znači ništa od derneka? :zoka:

JThomas

#833 Re: Bajram party II

Post by JThomas » 22/08/2011 14:42

amrica wrote:

:D
za saljevanje spremni! :D

black

#834 Re: Bajram party II

Post by black » 22/08/2011 14:48

glavni si 8-)

pirmin

#835 Re: Bajram party II

Post by pirmin » 22/08/2011 16:28

8-)

vedomedo

#836 Re: Bajram party II

Post by vedomedo » 22/08/2011 16:45

Pirmine vjerujem da nisi musliman ali bi trebao znati da ovaj video vrijedja osjecaje muslimana.

Osim toga je i neukusan jer pravi salu na racun jedne nedavno tragicno preminule osobe.

bandini

#837 Re: Bajram party II

Post by bandini » 22/08/2011 18:27

plemba wrote:
ultima_palabra wrote:
Dakle, najvažnije je svoj lični izbor ne uzimati kao mjeru koja bi bila adekvatna za sve ljude ovoga svijeta.
Ovu rečenicu bismo svi trebali ponavljati dok je ne naučimo :thumbup:

I još nešto, samo na forumima su ljudi ovako principijelni :-D Ovdje su svi ili nepokolebljivi ateisti koji nikad nisu ni pomislili da postoji Bog i koji furaju apsolutni hedonizam, ili savršeni vjernici koji svaki vakat klanjaju u džamiji i alkohol nisu vidjeli ni na filmu :-) Mislim, odvadite malo... većina ljudi u stvarnom životu je negdje između.

U tinejdžerskim godinama sam znao ispostiti čitav Ramazan i napiti se za Bajram... doduše ne na ovakvim partyjima, jer sam bio u nekom drugom folu, ali jesam. I šta sad ja dobijam ako na forumu napišem da nisam, gomila ljudi koja me ne poznaje će me smatrati principijelnim? :roll:

Zato donekle i razumijem tu djecu, žive u ispraznom društvu i razbijenim familijama, bez pravih uzora oko sebe... treba tu vremena i iskustva da ti se stvari u glavi poslože na pravi način.
ma nije stvar ko pije, da li je ateista, musliman ili ko god. svakom njegovo brate.
al nemojte mi to zvati bajramskim partyem (cak i ako je tamo toliko muslimana koliko govorite), zovi kako hoces, al nemoj bajramskim.

p.s. ultima, nije ovo tebi direktno upuceno, nego ja to 'nako... :D

kome je onda ovo upuceno??
vi zanemarujete osnovnu cinjenicu a to je da se naziv bajramski stavlja zbog muslimana
ne znam jos jedino da probam nacrtati pa da se to shvati
i ovo da ima muslimana koliko mi govorimo nije istina, ima ih i vise i oni predstavljaju one zbog kojih se ti derneci prave
zasto bi jednog ateistu ili krscana kojeg ne dotice to sto je bajram, bilo briga kako ce se zvati neki dernek koji se organizuje za muslimanski praznik??
hoces reci da to namjerno rade ateisti i pripadnici ostalih vjeroispovjesti da nastete islamu?
ne mogu niti zelim odredjivati ko je musliman a ko nije po svojim djelima
ako se neko izjasni da je musliman ja cu ga takvim i smatrati, pa da pije svaki dan, jede svinjetinu i radi sve sto ne treba, on je za mene musliman jer se tako osjeca, i ja nemam pravo da mu to osporavam
i ne zovemo ga mi bajramskim partyem nego oni koji idu na to, a nisam jedan od tih
i zaista ne znam zasto ovo toliko smeta, pa i da se ne zove bajramski isto bi ovi koji hoce cugali

Rosebud_

#838 Re: Bajram party II

Post by Rosebud_ » 22/08/2011 18:49

Evo da i ja kazem nesto na temu. Bez obzira na to koliko mi bili spremni to prihvatiti ili koliko se trudili vjerovati u suprotno, dosta ljudi danas od Islama nosi samo ime, i to ne svojim izborom. Odmah na pocetku da kazem da ne govorim tako iz perspektive nekog vjerskog fanatika, nego iz perspektive nekog ko vidi i cuje ljude i o ljudima oko sebe.
"Bajramski party". Kao da je bitno jel povod Bajram, Bozic, Nova godina ili slicno. Samo nek se derneci i zabavlja.
CInjenica je da na takve "partyje" nece ici ljudi koji su muslimani. Tu ne spadaju oni koji nose muslimansko ime, ili ciji je dedo hadzija, nego ljudi koji se zaista pridrzavaju svih propisa svoje vjere, ukljucujuci i one o alkoholu, drogi, nacinu oblacenja itd. Stoga ja mislim da je dobra odluka da se fetvom "osude" takve "manifestacije", makar da se zna da to nije nacin na koji se obiljezava jedan takav praznik, odnosno bilo kakav vjerski praznik, jer koliko znam, sve religije osudjuju alkohol i gore pomenute stvari.
Dalje, moramo prestati ljude suditi po imenu. "Ako je Nihad onda je garant musliman..." Ime ne cini covjeka. Vjera treba biti individualna stvar, kojom se ne hvali u javnosti, koja se ne koristi za licnu promociju (raznorazni politicari, naprimjer), i koja se postuje.

To sto danas zivimo u svijetu u kojem je zarada najbitnija stvar je drugi par opanaka. To sto kojekakvi vlasnici i "gazde" koriste vjerske praznike da primame la(h)kovjernu omladinu i djecu i kao priblize ih zapadnom svijetu (partijanje, opijanje, drogiranje i ostala moda), je tema koja je sama po sebi i previse komplikovana da bismo je ovdje zapocinjali. A razlozi zbog kojih je nasa omladina takva... Ha, e oni su tek zanimljivi i opsezni.

Da ne duzim previse, slazem se s fetvom, iskljucivo zato da se zna da IZ ne odobrava takav nacin obiljezavanja, kad se gubi smisao i poenta ne samo Ramazana nego i Bajrama (porodicna druzenja, obilazak rodbine, priblizavanje Bogu itd). Ja bih cak rekla i da je IZ dijelom kriva za ovu situaciju danas, jednostavno se ne pridaje dovoljno paznje odgoju mladih u skladu sa vjerom, da bi oni znali ne samo da su neke stvari haram nego i to zasto su te iste stvari haram.
Nadam se da nece biti onih koji ce nacinjati sad temu o Rijasetu i reisu, svi mi dobro znamo o cemu se tu radi, i nema potrebe za ponavljanje. Isto tako svi znamo da ne zivimo u savrsenoj zemlji, a bome ni savrsenom svijetu pa da ocekujemo da nam sve bude potaman.

Fetva sama po sebi je tu da ogradi Islam od takvih desavanja, pravi muslimani znaju kako da provedu te mubarek dane, a oni koji to nisu, oni bi isli i na "共和黨 party" samo kad bi vidjeli ovaj party dio :D

Toliko od mene, ipak je post malo duzi, ali eto, makar sam rekla sta mislim o temi na koju svracam vec dva dana a nista ne kazem.

:sax:

nuki_cika

#839 Re: Bajram party II

Post by nuki_cika » 22/08/2011 18:59

stetoskop wrote:Piti onako je jedna stvar.
Piti za Bajram, kaoi i ostalim danima je druga stvar.
Piti u ime proslave bajrama je treća i najgora stvar. Ponižavanje, vrijeđanje i lažno promovisanje vjere.
Tema je takva da jednostavno moras pametovvati kako bi (ne naučio)već ukazao na neke činjenice koje su nama muslimanima jako važne.
Piti kako ti kažeš"onako,piti "za bajram"i piti "u ime proslave bajrama"je jedna te ista stvar
Alkohol je strogo zabranjen i to bi svaki musliman trebao da zna i samo to bi mu to trebalo biti dovoljno da se kani tog ZLA.
Kažu treba poštovati što barem ne pije za ramazan :-)
Ti ako postis,klanjas tokom ramazana,obavljas sve vjerske dužnosti i o onda za bajram odes i napijes se u nekoj kafani taj post ti se sigurno nece uvažiti.Zato ti ja kažem,nema veze kad pijes.Pravim vjernicima je bitno da znaju da je to zabranjeno i njima je to dovoljno
Mi za mnogo čega koristimo naziv"bosanski""mi smo tako naucili",mi po svom bosanskom običaju...itd
Vjera se ne zasniva na nekim glupim običajima,vjera se treba zasnivati na dobrim djelima i najvišim moralnim osobinama kojima svaki musluman treba težiti.

bandini

#840 Re: Bajram party II

Post by bandini » 22/08/2011 19:13

nuki_cika wrote:
Piti u ime proslave bajrama je treća i najgora stvar. Ponižavanje, vrijeđanje i lažno promovisanje vjere.
Tema je takva da jednostavno moras pametovvati kako bi (ne naučio)već ukazao na neke činjenice koje su nama muslimanima jako važne.
Piti kako ti kažeš"onako,piti "za bajram"i piti "u ime proslave bajrama"je jedna te ista stvar
Alkohol je strogo zabranjen i to bi svaki musliman trebao da zna i samo to bi mu to trebalo biti dovoljno da se kani tog ZLA.
Ti ako postis,klanjas tokom ramazana,obavljas sve vjerske dužnosti i o onda za bajram odes i napijes se u nekoj kafani taj post ti se sigurno nece uvažiti.Zato ti ja kažem,nema veze kad pijes.Pravim vjernicima je bitno da znaju da je to zabranjeno i njima je to dovoljno
Mi za mnogo čega koristimo naziv"bosanski""mi smo tako naucili",mi po svom bosanskom običaju...itd
Vjera se ne zasniva na nekim glupim običajima,vjera se treba zasnivati na dobrim djelima i najvišim moralnim osobinama kojima svaki musluman treba težiti.

sve to stoji, al da su svi vjernici takvi onda ova tema ne bi uopste postojala
jednostavno ja ne mogu nikome osporiti da je musliman ako on sam za sebe kaze da jeste
to sto on pije alkohol, jede svinjetinu, i radi ostale stvari koje se kose sa nacelima islama to je njegov problem
ja nemam prava da vagam ko je pravi vjernik a ko ne

nuki_cika

#841 Re: Bajram party II

Post by nuki_cika » 22/08/2011 19:38

bandini wrote:
nuki_cika wrote:

sve to stoji, al da su svi vjernici takvi onda ova tema ne bi uopste postojala
jednostavno ja ne mogu nikome osporiti da je musliman ako on sam za sebe kaze da jeste
to sto on pije alkohol, jede svinjetinu, i radi ostale stvari koje se kose sa nacelima islama to je njegov problem
ja nemam prava da vagam ko je pravi vjernik a ko ne[/quote

Da,alkohol i svinjetina su u istom rangu i ta koincidencija najbolje ukazuje na to kako je to zlo
A ja cu ti 100 posto reci sa sigurnošću da ne znam ti kako muslimansko ime nosi,ako svjesno krši principe vjere taj musliman nije.

saramara

#842 Re: Bajram party II

Post by saramara » 22/08/2011 19:48

Možda Hajat bude pravio opet reportaže po kafanama pa TM dobiju novi hit na tribini tko zna :D

tempora

#843 Re: Bajram party II

Post by tempora » 22/08/2011 19:50

Koliko ruznih rijeci, predrasuda, gorcine i srdzbe na jednom mjestu. Nista nas ne moze tako dodirnuti kao vjera? Ona okarakterisana institucijom? Bajramski party vrijedja vjernike? Vrijedja li koga bajramski popust donjeg rublja - reklamom odredjen na prodavnici? Ili manifestacija Moj Ummete ciji je sponzor Pivara??? Na cijem programu Ceric sjedi sa casom pepsija u ruci, kao i oni pored njega.....Ili ovaj sto ovdje objasnjava sta je vjera i koliko je on vjernik u njoj i sto ga vrijedja, pa zavrsi izlaganje psovanjem? Primjera u drustvu je vise nego dovoljno, koji ce nam mimo primitivizma u kojem bljujemo nase osude - pokazati jedinu izvjesnu stvar: mi smo u jednoj strasnoj konfuziji. Samo to od svega je definisano. A traziti definicije ovoga ili onoga- zaista je izlisno.
I nije to samo po pitanju vjere u ovoj zemlji ovako. Sve je vise upitno i trazi svoju definiciju tj oblikovanje. Pocev od ove vjere, oko koje se krvimo, do sistema vrijednosti, drustva i svih pitanja koja cine zivljenje.

Na koncu sta smo mislili? Da ce Bajram ostati postedjen komercijalizacije i da nece dozivjeti isto kao i Bozic, te ostali praznici, bilo vjerski, ili neki drugi? I kako to mislimo sprijeciti? Tako sto cemo napadati ljude individualno, karaktrizovati, ogranicavati im slobode? IZ moze i treba da se ogradi od tih partija - ali ne moze ih sprijeciti. Na koncu, cini mi se - ( ostajem sa dozom suzdrzanosti) - da i IZ ima problem identiteta. I IZ je sebe komercijalizirala, sto ocekivati onda od naroda? Svako ce praznike slaviti onako kako mu odgovara, nije to uniformna stvar. Ma koliko mi to mozda zeljeli? Pitanje je onda - iz kojih razloga? Jer kada sumiram sve odgovore- ne nailazim na pravi, pod plastom vjerovanja.

A to sto ce tamo neka djevojcica, objasnjavati kako provodi Bajram i kako je popila jel ono 7 jegera? - nije vise pitanje vjere. Za takvo sto ne moras biti vjernik, da bi te vrijedjalo. Takvo ponasanje zadire u ljudsko dostojanstvo i cini covjeka da izgleda glup, raskalasen, povrsan i nezreo. Tako se cini. No ne mora da bude tako i po automatizmu.

bandini

#844 Re: Bajram party II

Post by bandini » 22/08/2011 20:09

tempora wrote:Koliko ruznih rijeci, predrasuda, gorcine i srdzbe na jednom mjestu. Nista nas ne moze tako dodirnuti kao vjera? Ona okarakterisana institucijom? Bajramski party vrijedja vjernike? Vrijedja li koga bajramski popust donjeg rublja - reklamom odredjen na prodavnici? Ili manifestacija Moj Ummete ciji je sponzor Pivara??? Na cijem programu Ceric sjedi sa casom pepsija u ruci, kao i oni pored njega.....Ili ovaj sto ovdje objasnjava sta je vjera i koliko je on vjernik u njoj i sto ga vrijedja, pa zavrsi izlaganje psovanjem? Primjera u drustvu je vise nego dovoljno, koji ce nam mimo primitivizma u kojem bljujemo nase osude - pokazati jedinu izvjesnu stvar: mi smo u jednoj strasnoj konfuziji. Samo to od svega je definisano. A traziti definicije ovoga ili onoga- zaista je izlisno.
I nije to samo po pitanju vjere u ovoj zemlji ovako. Sve je vise upitno i trazi svoju definiciju tj oblikovanje. Pocev od ove vjere, oko koje se krvimo, do sistema vrijednosti, drustva i svih pitanja koja cine zivljenje.

Na koncu sta smo mislili? Da ce Bajram ostati postedjen komercijalizacije i da nece dozivjeti isto kao i Bozic, te ostali praznici, bilo vjerski, ili neki drugi? I kako to mislimo sprijeciti? Tako sto cemo napadati ljude individualno, karaktrizovati, ogranicavati im slobode? IZ moze i treba da se ogradi od tih partija - ali ne moze ih sprijeciti. Na koncu, cini mi se - ( ostajem sa dozom suzdrzanosti) - da i IZ ima problem identiteta. I IZ je sebe komercijalizirala, sto ocekivati onda od naroda? Svako ce praznike slaviti onako kako mu odgovara, nije to uniformna stvar. Ma koliko mi to mozda zeljeli? Pitanje je onda - iz kojih razloga? Jer kada sumiram sve odgovore- ne nailazim na pravi, pod plastom vjerovanja.

A to sto ce tamo neka djevojcica, objasnjavati kako provodi Bajram i kako je popila jel ono 7 jegera? - nije vise pitanje vjere. Za takvo sto ne moras biti vjernik, da bi te vrijedjalo. Takvo ponasanje zadire u ljudsko dostojanstvo i cini covjeka da izgleda glup, raskalasen, povrsan i nezreo. Tako se cini. No ne mora da bude tako i po automatizmu.

a sta ti imas protiv pepsija, da cujem odmah :D
salu na stranu odlican post slazem se vecim dijelom, osim naravno ovo za pepsi

Ahmmed

#845 Re: Bajram party II

Post by Ahmmed » 22/08/2011 23:13

Samo bih još jednom skrenuo pažnju da zaista, olahko, izbacujemo rečenice sljedećeg tipa: " ....Taj musliman nije....On samo nosi muslimansko ime....Ne može biti musliman, ako posti, a ne klanja....Neće mu se priznati post, ukoliko nakon ramazana opet počne piti, itd, itd...."

Očito miješamo dvije stvari: Djela koja su haram, odnosno nedozvoljena i djela koja izvode iz islama.
Ne bih da izigravam efendiju u mektebu, jer pretpostavljam da imamo posla sa ozbiljnim svijetom na ovom forumu, ali ovakva sigurnost pri kvalifikaciji ljudi , ovakvo, sa lahkoćom, a bez odgovornosti i prema Stvoritelju i prema onima koje je stvorio, anatemisanje ljudi, veoma me rastužuje.

Ulema je stoljećima, a između ostalih i ona ulema koja se označava kao selefijska ulema ( ili popularnije, vehabijska), vrlo pažljivo i sa ogromnom dozom opreznosti, govorila, izučavala,klasificirala djela koja, kada se počine, dovode do izlaska počinitelja iz islama.

I onda, nađu se ljudi, kao što smo mi, koji bez prevelikog promišljanja,odlučuju ko jeste, a ko nije musliman.

Ovdje, naravno, ne govorim o kvalifikaciji onih ,koji će za nešto što je nedozvoljeno, ustvrditi da je dozvoljeno i pri tome sebe nazivati muslimanom, odnosno muslimankom.
Govorim,npr. o onima koji znaju da je alkohol u islamu zabranjen,ne niječu tu zabranu, ali ga ipak konzumiraju.
Ili o onima, koji znaju i prihvataju da je namaz obavezan, ali ga , iz njima znanih razloga, ne obavljaju.

“Neće čovjek nazvati čovjeka griješnikom ili nevjernikom, a da se to ne vrati na njega, ako taj čovjek doista ne bude takav.” (Buhari)

“Prestanite, nemojte zbog grijeha nazivati nevjernicima one koji izgovaraju La ilahe illallah. Doista je onaj koji pripadnike La ilahe illallah nazove nevjernicima, bliži nevjerstvu od njih.”

“Pojaviće se u posljednjem zemanu (pred Smak svijeta), ljudi mladih godina, glupog razmišljanja. Govoriće govorom najboljeg Allahovog stvorenja (Poslanika, a.s.) Učiće Kuran. Iman im neće prelaziti grkljane. Oni će izlaziti iz vjere kao što strijela izlazi iz luka…” (Buhari, Muslim)

Imam Hakim nam prenosi riječi Vjerovjesnika, a.s.: “Islam će se izlizati (pohabati), kao što se izliže šara na odjeći, do te mjere da se neće znati šta je post, šta namaz, šta sadaka, šta obred…ostaće samo starci i starice koji će govoriti: ’Zatekli smo naše pretke na ovoj riječi La ilahe illallah, i mi je izgovaramo.’ Sille bin Zufer, r.a., se obrati Huzejfi, r.a., prenosiocu ovog hadisa, riječima: ’Šta će im koristiti La ilahe illallah, kada ne znaju šta je post, namaz, sadaka, niti obred?’ Huzejfe se udalji od njega, a ovaj to isto ponovi tri puta, nakon čega mu se Huzejfe okrenu i reče: ’O Sille, spasit će ih od vatre, spasit će ih od vatre, spasit će ih od vatre.’”

Imam Gazali, također, poručuje: ”Moja ti je oporuka da zaustaviš svoj jezik od govora protiv pripadnika Kible dok god izgovaraju La ilahe illallah Muhamedur-Resulullah, i to ne pobijaju… jer je u oslovljavanju nekoga nevjernikom velika opasnost, a u šutnji nema nikakve opasnosti.”

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#846 Re: Bajram party II

Post by Big Boy » 22/08/2011 23:35

Mislim (dakle vjerujem) da je najveci problem sto rijeci musliman i vjernik ovdje koristimo kao sinonime. Po teoretskom znacenju to vjerovatno i treba da bude tako ali "stanje na terenu" govori jednu totalno drugu pricu.

Sto se tice koristenja rijeci bajram uz rijec party... meni je takvo sto skroz neukusno ali s druge strane onaj koji je smislio tu kovanicu postigao je svoj cilj. Marketing je ispao tako dobar da "svi" pricaju o tome.

Tako ce mladi ljudi (najcesce kokuzi) koji po svaku cijenu zele biti moderni i IN, nakon obilaska familije vrijedno slagati svoje bajram marke i vagati u glavi kolika je to protuvrijednost u jegerima i inim alkoholnim picima. Opet, mogu se kladiti da neki od njih, i u takvom okruzenju nece otici dalje od nekog bezalkoholnog pica vec ce razmisljati o novim tenama, ili necemu slicnom.

Oduvijek je svega bilo u Bozjoj basti... i dobrog i loseg.

Ahmmed

#847 Re: Bajram party II

Post by Ahmmed » 22/08/2011 23:47

Big Boy wrote:Mislim (dakle vjerujem) da je najveci problem sto rijeci musliman i vjernik ovdje koristimo kao sinonime. Po teoretskom znacenju to vjerovatno i treba da bude tako ali "stanje na terenu" govori jednu totalno drugu pricu.

Sto se tice koristenja rijeci bajram uz rijec party... meni je takvo sto skroz neukusno ali s druge strane onaj koji je smislio tu kovanicu postigao je svoj cilj. Marketing je ispao tako dobar da "svi" pricaju o tome.

Tako ce mladi ljudi (najcesce kokuzi) koji po svaku cijenu zele biti moderni i IN, nakon obilaska familije vrijedno slagati svoje bajram marke i vagati u glavi kolika je to protuvrijednost u jegerima i inim alkoholnim picima. Opet, mogu se kladiti da neki od njih, i u takvom okruzenju nece otici dalje od nekog bezalkoholnog pica vec ce razmisljati o novim tenama, ili necemu slicnom.

Oduvijek je svega bilo u Bozjoj basti... i dobrog i loseg.
Ne mislim da je o boldiranom riječ. Riječ je o tome, da neki ljudi , barem na ovoj temi, ne shvataju da i vjernik može biti i nerijetko jeste, griješnik.

Ahmmed

#848 Re: Bajram party II

Post by Ahmmed » 23/08/2011 00:07

lilla wrote:
Ahmmed wrote: Ne mislim da je o boldiranom riječ. Riječ je o tome, da neki ljudi , barem na ovoj temi, ne shvataju da i vjernik može biti i nerijetko jeste, griješnik.
Ja bih na ovo samo dodala da je svaki vjernik i grješnik, jedino poslanici nisu imali tu osobinu.
Ama, naravno.... :thumbup:

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#849 Re: Bajram party II

Post by Big Boy » 23/08/2011 00:14

Ahmmed wrote:
lilla wrote:
Ahmmed wrote: Ne mislim da je o boldiranom riječ. Riječ je o tome, da neki ljudi , barem na ovoj temi, ne shvataju da i vjernik može biti i nerijetko jeste, griješnik.
Ja bih na ovo samo dodala da je svaki vjernik i grješnik, jedino poslanici nisu imali tu osobinu.
Ama, naravno.... :thumbup:
... :thumbup:

vedomedo

#850 Re: Bajram party II

Post by vedomedo » 23/08/2011 00:31

Istina je gotovo svi muslimani koji su ikada zivjeli na ovom svijetu su bili grjesnici, skloni velikom ili manjim grijesima. Nasa sreca je da imamo Gospodara koji je milostiv i koji prasta i koji nam je poslao Uputu kako da postanemo otporniji na iskusenja i kako da se usavrsimo. Divno je zivjeti svaki dan i gledati kako ti uvid i spoznaja i
osjecanje sigurnosti svakodnevno raste. Da li mi onda treba alkohol da me ucini sigurnijim, zadovoljnijim i sretnijim?

Za mene je kada se neko deklarise kao musliman isto kao da se deklarisao kao musliman-vjernik, istina je da se
mi medjusobno razlikujemo u stepenu vjerovanja pa onda logicno da nismo svi jednako otporni na iskusenja.

Kako sam napisao neki su muslimani neinformisani a neki slabi u vjerovanju pa tako i ne mogu da uvide blagodeti
Ramazana i generalno blagodeti slijedjenja Bozijih uputa.

I ja sam nekada pio alkohol i znam koje "zadovoljstvo" to nosi a sada znam da mi je to "zadovoljstvo" zatvaralo
put svakodnevno jednom vecem zadovoljstvu i na kraju mi smanjivalo sansu na krajnje najvece zadovoljstvo koje
vjernik moze da dozivi.

Locked